Verspreids Berichten. BINNENLAND. Petersburg, 6 Oct. (P. T. A.) Aan de kuststreek der Zwarte Zee ten zuidwesten ven Khopa hadden niets dan voorposten-ge vechten plaats. Ten zuidoosten van het Tor- jtoem-meer op het front tusschen de dorpen Keghyk en Ardosc ten noordwesten van Khorossan poogden de Turken op den 4en .October, profiteerende van de duisternis, om voorwaarts te rukken, doch ze werden door ons vuur teruggehouden. Ten zuiden van Khorossan nabij het dorp Kurfa hadden bot singen plaats met Turksche voorposten. Konstantinopel, 7 Oct. (W. B.). Mededeeling van het hoofdkwartier van gis terenavond: Aan het Dardanellenfront is niets van be- ïeekenis voorgevallen, behalve het af en toe vuren van beide zijden op eenige plaatsen. Drie vijandelijke torpedobooten naderden de monding bij Kerewisdere en beschoten on zen linkervleugel. Door tegenvuur van onze batterijen aan den Aziatischen oever ont stond aan boord van een der torpedobooten brand, waarop de booten zich verwijderden. Overigens gebeurde er niets nieuws. Londen, 7 0ct. (R.) In een officieel be richt over den afgeloopen maand wordt me degedeeld De gevechten aan de Soevla- baai zijn in de laatste maand niet van dien aard geweest, dat er een speciaal rapport voor noodig is. Eiken nacht waren er pa trouille-gevechten, bommen-aanvallen en be stormingen', als resultaat hebben we in dit tijdperk een weinig meer dan 300 yards ge wonnen van het centrum van het vier mijlen breede Soevla-front. B e r 1 ijn, 7 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. Bij Raggasen aan de golf van Ri^,- is een Russische torpedoboot door onze landbat- terijen zwaar beschadigd. Londen, 7 Oct. (R.) Volgens een Lloyds-bericht is het stoomschip „Arabian" van de Ellerman-lijn tot zinken gebracht. Van de opvarenden zijn twintig personen ge red. Sofia, 6 Oct. (W. B.) Het Bulgaarsche Telegraafagentschap meldt dat Dinsdag avond de vertegenwoordigers van den vier bond hunne passen opgevraagd hebben. De italiaansche gezant, die geen nota had over handigd, sloot zich bij den eisch zijner col lega's aan, evenals de Belgische gezant. He den liet ook de Servische gezant zich zijn paspoort overhandigen. Rome, 7 Oct. (R.) Sonnino heeft he den den Bulgaarschen gezant zijn paspoor ten overhandigd. Athene, 6 Oct. (R.) Sprekende tot af gevaardigden en partijgenooten verklaarde Venizelos dat er sinds zijn tweede premier schap nimmer een feitelijk accoord tusschen hem en den koning had bestaan. Het eenige onderwerp voor eene werkelijke overeen komst was de mobilisatie met het.oog op Bulgarije's dubbelzinnige houding. Athene, 7 Oct. (R.) Het nieuwe minis terie bestaat uit Zaimis, premier en buiten- landsche zaken; Goenaris, binnenlandsche zaken, generaal Yanakitsas, oorlog; admiraal Coendomistis, marine, Dragoenis, financiën, Theotokis, landbouw en openbaar onderwijs; Rallis, justitie en verkeerswezen; Mogelijk komt er nog een verandering in 'de portefeuille van oorlog. Het nieuwe kabi net verschijnt Maandag voor de Kamer. P a r ij s, 7 Oct. (R.) De Petit Parisien verneemt uit Athene, dato 6 October: Een Fransch detachement is ontscheept op 4 K. M. afstand van Saloniki, en is geconcen treerd in een kamp, dat opgericht is op ter rein, aan Servië na het verdrag van 1913 toegewezen, om er zijn entrepots te bouwen. Het verblijf in dat kamp zal zoo kort mogelijk zijn; de troepen richten zich dadelijk naar Gueogeli. Ook is een begin gemaakt met de ontscheping van Engelsche troepen. Gisteren deden de Bulgaren alle huizen 'op de kust bij Dedeagatsj ontruimen, bewapen den de forten met krachtige kanonnen en legden mijnen voor de haven. Dedeagatsj is vol troepen, die door Duit- schers uitgerust zijn. Baron Schenk, het hoofd van de Duitsche propaganda, is met het oog op den twijfel- achtigen toestand eenige dagen geleden uit Athene vertrokken. Londen, 7 Oct. (R.) Reuter verneemt, dat een telegram hedenmorgen in diploma tieke kringen ontvangen als aantal der Oos- tenrijksch-Duitsche troepen, saamgetrokken tegen Servië, opgeeft 400.000 man. Sofia, 7 Oct. (Buig. Ag.) Verleden Maandag heeft te Nisch een ernstig incident plaats gehad. Een ordonnans van den Bul gaarschen militairen attaché werd door Ser vische politiebeambten gegrepen, d>e hem zware verwondingen toebrachten. Genees- heeren constateerden, dat de soldaat, die bewusteloos was, een 4 c.M. breede hoofd wond en een schedelbreuk had Het bericht van het incident kwam eerst laat te Sofia aan en wekte hevige verontwaardiging. Londen, 8 Oct. (R.) Reuter verneemt uit Saloniki, hetwelk bevestigd wordt door een bericht aan de Daily Telegraph uit Ro me, d.d. 6 October, dat de rustverstoringen te Sofia, Roetsjoek, Tirnova, Varna, Philip- popolis en Boergas voortduren. De Duit- schers hebben Bulgarije van geld voorzien voor de mobilisatie. Radoslawof heeft bezoe ken gebracht aan de gezanten van Rumenië en Griekenland en tegenover hen zijn vriendschapsverklaringen hernieuwd. Uit Athene wordt aan de Daily Telegraph gemeld, d.d. 6 dezer, dat de Duitschers daar formeel hebben verzekerd, dat Bulgarije Griekenland niet zal aanvallen en zich zal onthouden van een aanval op Servië, dan na dat Servië door Duitschland zal zijn verplet terd. De Bulgaarsche consul-generaal in Lon- ien, Joseph Angeloff, heeft gisteren zijn ont- slag bij zijn regeering ingediend bij wijze van protest tegen wat hij beschouwt als een onbegrijpelijk wanbedrijf der Bulgaarsche re geering. Sofia, 7 Oct. (Ag. Buig.) De spoorweg van Mustapha Pacha naar Dedeagatsj is he den door Bulgaarsch personeel overgeno men. Het verkeer met Bulgaarsche treinen zal weldra beginnen. Londen, 7 Oct. (R.) Uit Athene wordt aan de Morning Post gemeld, dat Sir Fran cis Elliott, de Britsche gezant, gisteren een langdurig en belangrijk onderhoud heeft ge had met koning Konstantijn, waarin de ge zant sprak uit naam van de entente-mogend- heden. Sofia, 6 Oct. (Buig. Ag.) De Duitsche buitengewone gezant Vorst Hohenlohe is he den op zijn terugreis van Konstantinopel al hier aangekomen. Hij vertoeft als gast des Konings in het koninklijk paleis. Sofia, 7 Oct. (Buig. Ag.) De gezant, prins Hohenlohe, is hedenochtend naar Boe karest vertrokken, waar hij eenige dagen zal vertoeven. Bern,6 Oct. (Havas). Teneinde een be hoorlijke aanpassing der Duitschers aan de Vlaamsch sprekende streken voor te berei den zullen te München Vlaamsche cursus sen worden georganiseerd. P a r ij s, 7 Oct. (R.) De Kamer keurde met algemeene stemmen de Britsch-Fran- sche leening, in de Vereenigde Staten ge sloten, goed. Toronto, 7 Oct. (R.) White, de minis ter van financiën, heeft medegedeeld dat een nieuwe leening te verwachten is. Of schoon het bedrag daarvan nog niet is vast gesteld, gaat het gerucht dat het 150 mil- lioen dollars zal bedragen tegen een rente voet van 5 Denemarken. Kopenhagen, 7 Oct. (W. B.) De re geering heeft gisteren een onmiddellijk in werking tredend verbod uitgevaardigd van verkoop van in het scheepsregister opgeno men Deensche schepen en schepen met een voorloopig certificaat van Deensche nationa liteit uit het buitenland, van vreemde on derdanen, buitenlandsche firma's enz. Vereenigde Staten. Washington, 6 Oct. (R.) De presi dent heeft de commissie van advies inzake marinezaken ontvangen en bij die gelegen heid gezegd dat de geheele natie overtuigd is dat het de aangewezen weg is om zich niet op den oorlog voor te bereiden doch alleen op de verdediging des lands. Washington, 7 Oct. (R.) De ver loving wordt gemeld van president Wil son en mevrouw Norman Garf. Het huwelijk zal waarschijnlijk in December plaats heb ben. Montreal, 6 Oct. (R.) De aandeelhou ders der Canadian Pacific Railway hebben het voorstel goedgekeurd tot aankoop van de Allan-stoomvaart-lijn. Zuid-Afrika. Kaapstad, 6 Oct. (R). De verkiezings veldtocht wordt gekenmerkt door veel wan ordelijkheid in de verschillende landelijke districten. Er komen vaak kloppartijen voor tusschen de propagandisten der regeerings- partij en die der nationalisten. Een zoekgeraakte diamant. De „Times" bevat het volgende merkwaar dige berichtje: Een Belg en een Nederlander spraken el kander Maandagnamiddag in Charles Street, Hatton Garden, om over den verkoop van een partijtje diamant te onderhandelen. Zij stonden bij het kelderluik van een koffiehuis en terwijl een van hen de partij nog eens doorzag, viel een steen door een reet van het luik tusschen de steenkool in den kelder. Urenlang werd de steenkool omgewoeld en eindelijk kocht de Hollander den inhoud van den kelder voor vijf pond sterling. De steenkool werd in zakken verpakt en nage zien, maar de steen is niet teruggevonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer Vergadering van 7 October. Voorzitter mr. H. Goeman Borgesius. Geopend te 1 u. 35 min. De Voorzitter deelt mede, dat de kennisgeving betreffende het overlijden van het lid dezer Kamer, mr. Van Deventer, met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Voorts dat de heer Vliegen heeft bericht ontslag te nemen als lid van de Tweede Ka mer. Daarna kwam aan de orde de mededee- ling van het bestuur der centrale afdeeling om aan de lijst der in de afdeelingen te on derzoeken wetsontwerpen nog toe te voe gen de wetsontwerpen betreffende: de regeling van de inkomsten en uitgaven van het staatsmuntbedrijf voor 1916, enz.; de vaststelling van de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor 1916, enz.; aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1915 (aankoop terrein Gebouw Centraalbureau voor de Sta tistiek); aanvulling en verhooging Hoofdstuk IX (aankoop perceelen Hofstraat 's Graven- hage). Bepalingen heffing en vergoeding kosten voor afgifte van consenten voor uitvoer. Aanvulling en verhooging Xde Hoofdstuk (aanvoer en distributie kunstmeststoffen). Aanvulling en verhooging Xde Hoofdstuk (verschillende onderwerpen). Wetsontwerpen aangaan van een door het Rijk gewaarborgde geldleening ten name yen de kolonie Suriname^ nadere wijziging en aanvulling van de koloniale huishoude lijke begrooting van Suriname voor 1915; nadere verhooging van het Xlde Hoofd stuk. Aldus besloten. Nadat nog de voorzitter had medege deeld, dat het ontwerp betreffende wijziging der Auteurswet onmiddellijk nadat het eind verslag zal zijn uitgebracht in behandeling zal komen, werd de vergadering gc:hien. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 8 Octo ber a.s. bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten: benoemd tot burgemeester van Neder- weert F. A. L. M. Damen; benoemd tot assistent bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie D. S. Niekerk, schrijver. H. *M. de Koningin-Moeder zal zich a.s. Maandagochtend wederom tot Zater dagavond d. a. v. naar Soestdijk begeven. In Hotel des Indes te 's Gravenhage heeft gisterenavond intrek genomen jhr. mr. De Marees van Swinderen, Nederlandsch gezant bij het Britsche Hof. De heer M. W. R. van Vollenhoven, gezantschapsraad van Nederland te Brussel, vertoefde heden te 's Gravenhage en keert morgen naar België terug. Weer in den oorlog terug. Graaf Constantin Deijm, gezantschapsraad der Oostenrijksche legatie te 's Gravenha ge, die gedurende eenige maanden aldaar vertoefd heeft tot herstel van een gebrek, dat hij tijdens den winterveldtocht bekomen had, heeft aangevraagd om weder onder de wapenen te worden geroepen, ten einde de el- te kunnen nemen aan den grensoorlog in Tyrol. De graaf en de gravin hebben gistten ochtend Den Haag, waar zij zich veler sym pathie verworven hebben, verlaten. Ce twee Kamer-vacatures. Het Handelsblad verneemt dat de Confe rentie te Amsterdam zich ten aanzien van de vacature-Vliegen voor de Tweede Kamer in district IX op het standpunt stelt, dat de ver kiezing van den candidaat der S. D. A. P. in dat district, den heer J. van den Tempel, dient bevorderd te worden. Daar is evenwel de voorwaarde aan verbonden, dat de S. D. A. P. van hare zijde in Assen, waar door het overlijden van mr. Van Deventer een vaca ture voor de Tweede Kamer ontstond, de ver kiezing van den door de vrijzinnigen te stel len candidaat zal bevorderen. Alles grijs. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat in al le tenuen bij de grijze uniform alle gekleyr- de kragen, petbanden en schouderbedekkin gen vervangen worden door grijze kragen, petbanden en schouderbedekkingen met bie zen in de oorspronkelijke kleur. De gepensioneerde luitenant-kolonel kwartiermeester W. Woudstra, belast met de waarneming van de functie van controleur over de inwendige administratie der korp sen (4 bureaux), krijgt als zoodanig Amers foort tot standplaats. Benoeming van Reserve 2e luitenants Bij Kon. besluit zijn: lo. benoemd bij hetr eserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant, a. bij het wapen der infanterie, bij het le reg., de milicien-sergeant P. Pluyter, van het korps; bij het 3e reg. de milicien-sergeant A. W. Vervloet, van het korps; bij het 4e reg. de milicien-sergeant J. Koens, van het reg. grenadiers; bij het 6e reg. de milicien-ser geanten J. T. M. Guns, J. C. Bouwmeester, J. G. C. M. Nooteboom en J. H. G. H. van de Burgt, allen van het korps; bij het 10e reg. de milicien-sergeanten H. D. Couwen- hoven en A. de Koning, onderscheidenlijk van het 10e reg. en het reg. grenadiers; bij het 11e reg. de milicien-sergeanten J. W. van den Berg, D. Kolkman en E. Moll, on derscheidenlijk van het regiment jagers, het 11e reg. en het 11e reg.; bij het 12e reg. de milicien-sergeanten M. Levie en J. P. Pot, beiden van het korps; bij het 13e reg. de mi licien-sergeant F. A. H. Regout, van het korps; bij het 15e reg. de milicien-sergean-i ten J. Blansjaar, J. R. N. J. de Richemont en U. P. Lely, allen van het korps; bij het 17e regiment de milicien-sergeanten F. A. J. Vermeulen, W. van Suylekom en J. A. Huys- kes, allen van het korps; bij het 18e reg. de milicien-sergeanten J. C. C. Ekhart, H. R. Belinfante, A. van der Tak, J. H. Coert en J. L. Dudok van Hèel, onderscheidenlijk van het 18e reg., het 18e reg., het 7e reg. het reg. grenadiers en het 18e reg.; bii het 20e reg. de milicien-sergeant F. J. ten Kate, van het korps; bij het 21e regiment de milicien sergeant J. T. Tienstra, van het korps; bij het 22e reg. de milicien-sergeant P. Duys, van het korps; b. bij de Infanterie der Landweer, bii het 7e bat., de landweerplichtige sergeant G. J. J. Pot, van het bat.; bij het 13e bat., de land weerplichtige sergeanten G. H. Ebens en F. J. Terwisscha van Scheltinga, onderschei denlijk van het 15e bat. en het 9e bat.; bij het 14e bat., de landweerplichtige sergeant F. Wind, van het 16e bat.; bij het 17e Bat. de landweerplichtige sergeanten D. W. van Ouwerkerk, A. C. van der Vlist, A. A. Cour- tens en A. F. Runge, onderscheidenlijk van het 35e bat, het 30e bat., het 44e bat. en het 15e bat.; bij het 18e bat. de landweer plichtige sergeanten P. J. Colijn en W. G. Lyessen, onderscheidenlijk van het 19e en 20e bat.; bij het 20e bat. de landweerplich tige sergeant J. Hommes, van het bat.; bij het 26e bat. de landweerplichtige sergean ten J. F. F. Klok en W. E. T. Marsman, on derscheidenlijk van het 23e bat. en het 26e bot.; bij het 27e bat. de landweerplichtige sergeanten R, J, Buynink£ H, E. Everard en J. J. A. van Morgen, onderscheidenlijk van het 24e bat., het 22e bat. en het 20e bat.; bij het 28e bat. de landweerplichtige ser geant C. P. Paardekooper van het bat.; bij het 42e bat. de landweerplichtige sergean ten K. M. van der Schans en D. B. Folmer, beiden van het bat.; bij het 45e bat. de land weerplichtige sergeant F. G. Smits, van het bat.; bij het 44e bat. de landweerplichtige sergeanten L. L. Offermans en R. J. H. M. Stael, onderscheidenlijk van het 44e bat. en het 17e bat.; bij het 45e bat. de landweer plichtige sergeant P. J. C. Strik, van het bat.; bij het 46e bat. de landweerplichtige ser geant W. Koning, van het 29e bat. c. met bestemming voor den dienst bij de Landweer; bij de Infanterie der Landweer, bij het 46e Bataljon, de londstormplichtige sergeant A. E. de Ras; d. bij de Artillerie der Landweer, de land weerplichtige sergeanten C. de Reus, J. G. Ferwerda, G. Brettschneider, C. G. Lange- laar en L. Reijnvaan; 2o. tijdelijk benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, bij het wapen der in fanterie, bij het 10e regiment, tot reserve tweede-luitenant, de milicien-sergeant F. G. Alkemade, van het regiment Grenadiers. Verandering van stations namen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bepaald, dat met ingang van 18 October 1915, de naam van het sta tion „Nuenen-Tongelre" zal worden gewij zigd in „Nuenen" en die van de stopplaats „Amerongen" in „Heuvelsche Steeg". Nederland en de oorlog. Uitvoerverbod. Bij Koninklijk besluit van 6 October is be paald, dat de eerste alinea van het eenig ar tikel van het K. B. van 10 September 1915 wordt gelezen als volgt „De uitvoer van alle kool, van alle soorten van snijboonen, van spercieboonen, van Heinrich Riesenboonen, van uien, van alle peensoorten, voorzoover niet reeds verbo den, en van kroten, is verboden". Uitvoer van Engeland naar Nederland. Reuter seint ons uit Londen: Krachtens een kabinetsorder deelt de gis terenavond verschenen London Gazette mede, dat het uitvoerverbod van goederen naar Nederland aldus is gewijzigd, dat het voortaan alle artikelen inhoudt, uitgezon derd: lo. drukwerk en geschreven stukken; 2o. leege colli's die naar Nederland terug gaan; 3o. gedragen en andere persoonlijke goederen; 4o. levende dieren anders dan diegene welke gewoonlijk voor menschelijk voedsel dienen, tenzij deze laatste zijn gecon signeerd aan de volgende daartoe gemachtig de personen: de Nederlandsche regeering of een harer departementen, mits dat de toe stemming van den staatssecretaris van bui tenlandsche zaken vooraf verkregen is; aan eenig Britsch diplomaat of consulair ambte naar in de Nederlanden of eenig consulair ambtenaar in de Nederlanden van de geal lieerden of een neutraal land, mits dat in het geval van consigneering aan diplomatieke of consulaire, ambtenaren van neutrale lan den vooraf vergunning is verkregen van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken of van de Nederlandsche Overzee-Trust-maat- schappij of in hef geval van eenig artikel, waarvoor een beperkend verbod is uitge vaardigd, en dat krachtens een speciale ver gunning mag worden geëxporteerd, machti ging is verkregen van den in die vergunning als geconsigneerde genoemde. Het kolenbureau en de kolen- voorziening. Op de volgende, den 7en September j.l. door den heer Beumer ingezonden vragen betreffende de instelling, samenstelling en werking van het Kolenbureau en de kolenvoorziening, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het hierna vermelde antwoord gegeven: Is de minister bereid, aan de Kamer eene uit eenzetting te geven: le. van de redenen, die hebben geleid tot de instelling van het Kolenbureau; 2e. van de overwegingen, die de samenstel ling van het bureau hebben beslist; 3e. van de gronden, waarop de samenstel ling en de werking van het bureau, tegen de daarop geoefende critiek, kunnen worden ver dedigd; 4e. van de gronden, waarop de minister heeft gedreigd, beslag te leggen op alle steenkolen, buiten bemiddeling van het Kolenbureau ge ïmporteerd; 5e. van de meatregelen, tot dusver door bur gemeesters aan de Duitsche en Belgische gren zen genomen tot belemmering van den vrijen invoer van steenkolen en de redenen daarvoor? In het antwoord van Minister Posthuma schetst deze allereerst de schommelingen van normalen en verminderden aanvoer in de eerste oorlogsmaanden uit Duitschland en Engeland. Aan 't eind van het jaar ontstond ernstige on gerustheid omtrent de kolenvoorziening. Om een billijke en rationeele verdceling van de kc- lensoorten mogelijk te- maken en prijsopdrijving door tegen elkander opbieden van consumen ten te voorkomen, achtte men in de conferen ce's van de Nijverheidscommissie met vertegen woordigers van de groote verbruikers pro ducenten er. importeurs, samenwerking tusschen deze twee laatste categorieën noodzakelijk. Aan vankelijk vreesde men, dat toezicht van de re geering wenschelijk zou zijn, maar bij nadere bespreking kwam men tot de slotsom, dat het noodige toezicht beter zou kunnen worden uit geoefend door eene commissie uit het Konink lijk Nationaal Steuncomité, bestaande uit con sumenten, producenten en importeurs. Daarop werd besloten tot de oprichting van een Kolen bureau. Toen het zijn werkzaamheden had aangevan gen bleek spoedig bij verbruikers de vrees te be staan, dat de verkregen samenwerking tusschen de voornaamste verkoopers tot eene onge- wenschte prijsopdrijving aanleiding zou geven. In de vergadering van het Kolenbureau van 18 Februari werd er van de zijde der verkoopers met nadruk op rewezen, dater van hun kant geen bezwaar tegen bestond, het Kolenbureau weder op te heffene wanneer de verbruikers dam mede niet ingeisomen waren. De verkoopers meenden toch, dat het Kolenbureau niet in hun belang, maar in dat der verbruikers was opgericht, en dat, stelde men zich uitsluitend op het standpunt der verkoopers, het Kolenbureau niet noodig was. In de vergadering van de Nijverheidscom missie, die op 24 Februari d.a.v. werd gehouden tot welke veigadering nog tal van belangrijke kolenverbruikers waren uitgenoodïgd, werd de juistheid van bovenbedoeld standpunt der ver* koopers van de zijde der verbruikers erkend en daarmede de wenschelijkheid van het voortbe- staan van het Kolenbureau. Verder werd beslo ten, om, ten einde overleg tusschen verbruikers en verkoopers te bevorderen, twee vertegenwoor digers der verbruikers in het Kolenbureau op te nemen, terwijl ook de Kolcncommissie werd uit gebreid, o.a. met vertegenwoordigers van de spoorwegmaatschappijen en van de Vereeniging van gemeenten. Ten slotte werd op verzoek van de zijde dei verbruikers de mogelijkheid geopperd, dat vooi Duitsche en Engelsche kolen de contracten rxi 6 maanden konden worden opgezegd. Men vrees de n.L, dat contracten voor 12 maanden bij eer dere beëindiging van den oorlog de verbruikers te zwaar zouden belasten. Inmiddels had het Kolenbureau den zeer om vangrijken arbeid ter hand genomen, die ver- eischt was, ten einde de distributie voor het ko mende contractiaar te kunnen regelen. Daartoe werden alle verbruikers uitgenoodigd om liefst door tusschenkomst van hun gewonen leverancier aan het Kolenbureau de hoeveelhe den en de soorten op te geven, die zij in het .komende contractjaar zouden behoeven, en weid met de aangesloten importeurs en producenten onderhandeld over de door hen naar waar schijnlijkheid beschikbaar te stellen hoeveelhe den en over de prijzen. Vervolgens werden de beschikbare hoeveelheden en soorten kolen over de verbruikers volgens de vastgestelde alge meene regeling verdeeld. Verwikkelingen bleven echter niet uit. Do'- verschillende oorzaken was reeds in Februari een aanmerkelijke prijsstijging in Engeland be gonnen en die prijssteiging leidde tot ingrijpen van de Britsche regeering i.\ de kolenproductie en de kolendistributie en -uitvoer, waarvan in April en Mei de gevolgen hier te lande merkbaar werden. In Duitschland ontstonden eveneens moeilijkheden en ook de uitvoer van daar naar Nederland onderging beperking. Zoo was tegen het eind van Mei de toestand opnieuw zorgwek kend en op 3 Juni werd de Nijverheidscomm:.- sie weder bijeengeroepen om te vernemen, wet sedert de vorige vergadering was geschied en om te bespreken, hoe aan de nieuwe moeilijk heden het hoofd zou kunnen worden geboden. In d)e vergadering werd besloten, de verbruikers op te wekken tot het gezamenlijk aanleggen van een kolenreserve, ten einde bij eventueele storing van den aanvoer niet onmiddellijk in on overkomelijke moeilijkheden te geraken. De Onderb'nge Kolenreserve-maatschappij werd daarop einde Juni door een groot aantal verbruikers opgericht. Het schiint, dot de cijfers, die voor de prij zen der door die maatschappij te betrekken kolen als maximum genoemd werden, welke maxima hoog waren, daar speciaal op den du ren aanvoer uit Amerika werd gerekend, aan particuliere handelaars aanleiding hebben ge* geven om te trachten tot lagere prijzen in de behoefte aan kolen te voorzien. Deze op zich zelf natuurlijk toe te juichen activiteit van par ticuliere handelaars, heeft echter de moeiijkhe- den doen toenemen. Bedoelde handelaars toch richtten zich juist tot de landen, waar een uit voerverbod was uitgevaardigd en daarop ont stond storing in de geregelde aanvoeren ten be hoeve van het Kolenbureau. De ondergeteekende achtte het daarom nood zakelijk maatregelen te treffen, waardoor de aan voeren uit die landen in de eerste plaats zouden strekken tot uitvoering van het door het Kolen bureau vastgestelde algemeene distributieplan en hij achtte het hiertoe dienstig de burgemees ters in de grensplaatsen op te dragen, ladingen kolen, die buiten bemiddeling van het Kolen bureau uit bedoelde lenden werden aangevoerd, ingevolge de Lovensmiddelenwet in beslag te nemen. Hierbij was het niet de bedoeling van den ondergeteekende, invoer uit die landen door buiten het Kolenbureau staande importeurs te beletten, maar er voor zorg te dragen, dat de invoer door die importeurs niet te zamen ging met verstoring van de regeling, in het belang van de verbruikers, dus in het algemeen belang, door het Kolenbureau getroffen, en verder te bevorderen, dat de kolen, die niet voor .een be paalden verbruiker, doch op speculatie hier te lande werden aangebracht, ter beschikking wer den gesteld van de organisatie der gezamenlijke verbruikers, n.l. de Onderlinge Kolenreserve- maatschappij. Naar de meening van den ondergeteekende moest het bijzondere belang in deze voor het algemeen belang wijken, wat niet wegneemt, dat ook bij overdracht der kolen aan de Kolenreser ve maatschappij eene bilb'jke winst aan de im porteurs werd gelaten. Redenen van staatsbelang beletten den Minis ter een meer gedétoilleerde uiteenzetting van deze gedragslijn te geven. De aanschrijving van den ondergeteekende aan de burgemeesters heeft slechts in één enkel zeer bijzonder geval van inbeslagneming be moeiing zijnerzijds tengevolge gehad, welke in beslagneming na minnelijk overleg weder is op geheven. Overigens hebben zij, die steenkolen hier importeerden, ook zonder inbeslagneming zich tot overleg bereid getoond". Het Comité van Verweer, gevormd uit de Ne* derlandsche Détailhandelaren in Brandstoffen, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin het verzoekt, dat de Kamer haar invloed zal aanwenden om te geraken tot een bevredigen de oplossing der gerezen moeilijkheden in zake steenkolenvoorziening, terwijl het meent, dat die oplossing het best zou kunnen worden gevonderf door den vrijen invoer van huisbrandstoffen toé te laten. Schadevergoeding „Katwii'k". Nadat de Duitsche regeering onder aan bieding van schadevergoeding had erkend/ dat het Nederlandsche s.s. „Katwijk op 14 April j.l. verongelukt, door een Duitsche duikboot was in den gTond geboord, zijn de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen overeengekomen het bedrag der schadever* goeding te doen vaststellen door twee des kundigen, een door de Nederlandsche eiy een door de Duitsche regeering aan te wij*, zen. Voor de Nederlandsche regeering is air deskundige opgetreden Dr. A. Plate te terdam, oud-lid van de Tweede Kamer clejf Staten-Generaal, voor de Duitsche regeeringjf Diretlflï Greye, directeur yan den „Nordj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2