*T EMI LI ON WUMIINDELI. i. SDHOIERMAHIlZn. IMlstteM 94. Ttltl. 145. STADSNIEUWS. deutsches Lloyd". Het tusschen Dr. Plate en director Greve gepleegde overleg heeft tot overeenstem ming geleid en de uitbetaling van het vast gestelde bedrag aan de eigenaren van de „Katwijk", de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam, heeft thans door tusschenkomst van de Nederlandsche regeering plaats ge had. De lading der „Katwijk" was eigendom der Nederlandsche regeering, de waarde daarvan werd reeds eerder, na eenvoudige overlegging der desbetreffende documenten vergoed. Kerïerlandsche vluchtelingen uit BelgiS De minister van buitenlandsche zaken brengt, naar aanleiding van een bericht no pens de oprichting eener commissie ter be hartiging van de belangen van Nederland sche vluchtelingen uit België, zitting hou dende in het gebouw Patrimonium Adamas te Amsterdam, ter kennis van belangheb benden, dat voornoemde commissie niet van Regeeringswege of in overleg met de Re geering is ingesteld, zoodat de Regeering voor de handelingen der commissie geener lei aansprakelijkheid kan aanvaarden. Den betrokkenen wordt er op gewezen, dat voor het in stand houden der door tusschenkomst van de Regeering getroffen huurregelingen het uiteraard niet is vereischt zich met voor noemde commissie in verbinding te stellen. Schaarschte aan tin. Wegens gebrek aan tin zal over enkele dagen de Deventer capsulefabriek moeten worden stopgezet. Ruim 250 personen wor den daardoor werkloos. maroarinehandel te Losser. Men meldt aan de Tel.: De zoo veel besproken margarinehandel in deze streken schijnt haar einde nabij te zijn, want Woensdagavond werden de ver voerders van margarine te Enschedé door de politie aangehouden en naar het politie bureau geleid. Hier werd de margarine gedeponeerd en de namen der vervoerders opgeschreven. Naar.wij vernemen is deze maatregel be vólen door den territorialen bev hiebber te Zwolle op grond der wet op het in staat van beleg verklaarde gebied. K. N. Steuncomité. Blijkens de 57e lijst is van 12 tot en met 18 September 1915 aan ingekomen bijdra gen voor het Kon. Nat. Steuncomité ont vangen een bedrag van 61367,49, maken de met de bedragen der vorige lijsten een totaal bedrag aan bijdragen en toezeggin gen van 2.981,413,72s. Kalizouten. De Kunstmest-commissie brengt ter ken nis, dat, naar de vooruitzichten zich laten aanzien, ernstig rekening moet worden ge houden met'de mogelijkheid, dat voor den oogst 1916 geen ander Kalizout dan Patent Kali magnesia beschikbaar zal komen. Aan de Kunstmest-commissie zijn door de landbouwers bestellingen gedaan van 4 ver schillende soorten Kalizouten. Werden deze bestellingen volgens de letter uitgevoerd, zoo zouden de bestellers van Patent Kali wel licht hunne geheele behoefte aan Kalizou ten gedekt zien, terwijl anderen misschien niets zouden ontvangen. Om aan deze on billijkheid te gemoet te komen wenscht de commissie, dat de binnenkomende partijen Fatent Kali worden verdeeld over de geza menlijke herfstbestellingen aan Kalizouten van alle soorten, in verhouding van de daar in aanwezige hoeveelheid zuivere Kali. Bij de berekening der af te leveren hoe veelheden Patent Kali is als basis aan te nemen, dat: 100 KG. Kainiet overeenkomt met 50 KG. Potent K.; 100 KG. Kalizout 20 pet. overeenkomt met 80 KG Patent K.; 100 KG. Kalizout 40 pet. overeenkomt met 150 KG. Pat. K. Oorlogsze e-o ngevallenwet. De minister van landbouw maakt bekend, dat gedurende de maand September 1915 geen verzekeringsovereenkomsten, als on der 2 van art. 6 van de oorlogszee-ongevaL lenwet bedoeld, met den Staat der Nederlan den zijn gesloten. Tewerkstelling van geïnterneerden. Naar de D. Ct. verneemt, zullen aan de Scheepswerf en Machinefabriek der N. V. v h J. en A. van der Schuyt te Papendrecht 40 a 50 Belgische geïnterneerden aan het werk gesteld worden. Er worden reeds maat regelen genomen om hen en een bewakings detachement behoorlijk onder dak te bren gen. Smokkelen, de rijksambtenaren is in de buurten van Enschedé weer een partij leer van 400 K G. in beslag genomen, vermoedelijk voor uitvoer bestemd. Verder werd in beslag genomen 100 K.G. rijst. Van de 7 vervoerders werden er twee gesnapt. RaadsverkiezingteHaarlem. De Protestantsche Kiesvereeniging te Haar lem heeft het voorbeeld gevolgd van de Li berale Unie en besloot geen candidaat te stellen voor de vacature Seignette (r.-k.) Daar de S. D. A. P. en de Vrijz.-Dem. Kies vereeniging niet wenschen samen te werken, bestaat er dus, volgens de N. Ct., alle kans dat de door de R.-K. Kiesvereeniging te stel len candidaat zal worden gekozen. Het ge volg is dan, dat de gemeenteraad rechts wordt. H e t o u d-r aadslid Van Kuyk- h o f. Naar het Hbld. verneemt, zijn de bestu ren der drie vrijzinnige partijen in de hoofd stad van oordeel, dat niet kan worden inge gaan op het verzoek der S. D. A. P. in dis trict V om goed te vinden, dat zonde.' strijd in dat district een zittend sociaal-denocra- tisch raadslid (de heer W» F. Dekke;*) zou 1 worden vervangen door het oud-raadslid J. G. van Kuykhof, die in district IX uitviel. Wéér geen carnaval. Naar aan de N. Ct. uit 's-Hertogenbosch wordt mee gedeeld en in verschillende kringen, vooral in Noord-Brabant, met de meest tegenstrij dige gevoelens zal worden vernomen, zal de aanstaande carnaval evenals de vorige niet mogen gehouden worden. T erverlichtingvandepolitie taak. In den Haag zal aan ieder politiebe ambte een boekje worden uitgereikt, dat kor te aanwijzingen bevat voor den politiedienaar op den openbaren weg. De bewerker, mr. J. A. Büchner, hoofd van de Centr. Administra tie der Haagsche politie heeft het werkje al dus samengesteld, dat op elk der, alphabe- tisch geplaatste, hoofdwoorden alle voor schriften gevonden worden, die op dat on derwerp betrekking hebben, zoodet den po litieagent, of in 't algemeen iederen politie man die meer bepaaldelijk met den straat dienst te maken heeft, in luttele regelen pre cies beduid wordt wat hij in hoofdzaak we ten moet van een zaak, waaromtrent ettelijke verordenings-bepalingen en dienstvoorschrif ten bestaan, en hij dus gaandeweg meer en meer wegwijs wordt in den doolhof van 't Haagsche Het-is-verboden-terrein. Bovendien bevat mr. Büchner's gidsje op gaven van de adressen van tal van Rijks-, Provinciale-, Gemeentelijke- en Particulie re instellingen. Publieke vermakelijkheden, enz. enz. en zelfs de bureaux der Haagsche dagbladen zijn niet vergeten, zondat 't, door een en ander wel raar moet loopen, wil een agent het antwoord op een hem gevraagde inlichting schuldig blijven. Het boekje wordt besloten met een volle dige stratenlijst en omschrijving van den loop der straten. Aardbeien. In den tuin van den heer J. A. Klein te Culemborg worden nog geregeld aardbeien van den kouden grond geplukt. Vele planten staan nog volop in bloei. En dat in de maand October! In een boomgaard van den heer A. Blijen- berg Jr. staat een perenboom in bloei. De melkprijs te Amsterdam. Volgens een bericht in Het Volk, staat Am sterdam een schrikbarende verhooging yan den melkprijs te wachten. In normale jaren worden in de maand Mei de prijs-overeenkomsten voor 12 maanden gemaakt tusschen de boeren en de melk inrichtingen. In Mei van dit jaar kwamen de boeren met nieuwe voorwaarden. In de eer ste plaats moest de inkoopsprijs worden ge bracht van 7 op 7J4 cent per liter, in de tweede plaats zou het nieuwe contract slechts loopen tot 1 October j.l. en dan zou men verder moeten zien. Toen nu op den eersten van deze maand het contract afliep, zeiden de boeren, dat zij wel melk wilden leveren, maar dan niet voor 7Y, cent per liter, doch voor 8 cent en niet langer dan tot 30 October a.s. In den loop van deze maand zou men dan opnieuw over den prijs onderhandelen. Die onderhandelingen zijn inmiddels be gonnen. Er zijn vijf personen aangewezen door den Bond van Melkveehouders, die met 5 vertegenwoordigers der groote melk inrichtingen de besprekingen voeren. Er moet nog een onpartijdige voorzitter worden benoemd, voordat men officieel aan het werk kan gaan, maar de boeren hebben reeds medegedeeld, dat zij onverbiddellijk een ver hooging van den melkprijs zullen eischen tot 11 cent per liter. Krijgen de boeren hun zin en zij zijn vastbesloten dien door te drijven dan zal het publiek met ingang van 1 November per liter hebben te betalen: 15 cent voor de rauwe en 16 cent voor de gepasteuriseerde melk. Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 29 September jl., wer den gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd: in Zuid-Holland 1 geval in elk der ge meenten Vrijenban en Rotterdam; in Zeeland 1 geval in elk der gemeenten IJzendijke, Cadzand, Kattendijke en Vlis- singen; in Noord-Brabant 1 geval te Ossendrecht; in Groningen 1 geval te Delfzijl; in Gelderland 4 gevallen te Aalten en 1 geval in elk der gemeenten Dinxperlo en Gendringen; in Limburg 11 gevallen te Wittem, 11 ge vallen te Vaals, 5 gevallen te Slenaken, 3 gevallen in elk der gemeenten Margraten, Melick, Mheer en Kerkrade en 1 geval in elk der gemeenten Eysden en Merkelbeek. Het geval te Rotterdam betrof koeien, her komstig uit Ossendrecht. De eigenaar aldaar had de aangifte verzuimd. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Schipluiden en Oost- en West- Souburg. De staking der Amster- damsche Ata x-c hauffeurs. De 'vergadering van chauffeurs aangesloten bij de Ned. Chauffeursvereeniging Ons Belang te Amsterdam, gisterennacht gehouden, heeft met algemeene stemmen besloten de- jzen strijd zoowel moreel als financieel, nog i krachtiger te steunen dan voorheen. Tevens j werd besloten 50 uit de kas te trekken, en vervolgens voor de volgende vier weken voorloopig 25 per week. In gevaar brengen van enze j o n z ij d i g h e i d. De Rotterdamsche recht- j bank behandelde gisteren in een zitting met gesloten deuren de zaak tegen de heeren W. N. J. van Ditmar en den Engelschman J. Dun, beschuldigd van het plegen van han delingen, waardoor de onzijdigheid van den Nederlandschen Staat in gevaar wordt ge bracht, door het leveren van zekere berich ten en teekeningen aan de „Daily Mail". Gedagvaard waren a charge de heer K. J. Kaltenschnee, vroegere bediende van den heer Van Ditmar, en de Duitscher K. H. Barthel, terwijl door de verdediging was op geroepen tie heer Morten, redacteur „Rott. Nieuwsblad". De getuige Kaltenschnee was afwezig. Ter zitting was mede aanwezig de majoor van den generalen staf Van Tuinen. De zitting ving aan te halfvier. Om vier uur kwamen de advocaten mrs. J. G. Nolst Trenité en A. W. Schippers aan het woord, nadat door het O. M. voor beide beklaagden 14 dogen gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank, die den beklaagde Dun uit voorloopige hechtenis ontsloeg (de eerste beklaagde was reeds vroeger daaruit ont slagen) bepaalde de uitspraak op a.s. Don derdag. De zitting duurde ruim 2 Yt uur. De moord te Lexmond. De rechtbank te Ti el eischte tegen den 22-ja- rigen T. de J. uit Lexmond wegens mishan deling met doodelijken afloop 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. L o t i s i c o. Omtrent het rechtsgeding tegen Lotisico, waarin de rechtbank de vor dering van de eischeres tot uitbetaling van een op een polis gevallen prijs niet ont vankelijk heeft verklaard, op grond, dat het hier een vordering zou betreffen uit spel en weddenschap, vernemen wij het volgende: Aanleiding tot de dagvaarding was, dat eischeres die stelde houdster te zijn van polis no. 9005 waarop de 100.000 was geval len, betaling vorderde van Lotisico, die wei gerachtig was het daarop verschuldigde be drag uit te betalen. Het verweer van Lotisico was, dat de be doelde polis, welke inderdaad door haar was uitgeg- ^n, in haar registers vermeld stond als ten name van Maurice F., weshalve zij weigerde te betalen, nu zij aangesproken werd door mej. Maurice F., althans weigerde zij zoo lang d« verjaringstermijn nog niet was verstreken en de heer Maurice dus nog zou kunnen opkomen. Eischeres had n.l. erkend, dat de polis, waarom het ging in het ongereede was ge raakt, althans dat zij niet wist waar dat stuk zich bevond. De rechtbank heeft intusschen ambtshal ve, dus zonder dat die exceptie door Lotisico was opgeworpen de vordering niet-ontvan- kelijk verklaard. Naar wij vernemen is dit vonnis gewezen door de Eerste Kamer der Rechtbank, de zelfde kamer, die zij het anders samen gesteld in de bekende conversie-quaestie van Lotisico de vorderingen tot uitbetaling van op polissen gevallen sommen heeft toe gewezen, zonder de vraag te behandelen of men hier met spel of weddenschap te doen had. Poging tot moord. Gistren stond te Heerenveen terecht Roelof V. van Rot- sterhaule, de dader van den in den nacht van 15 op 16 Augustus gepleegden in- braak met poging tot moord ten huize van den alleenwonenden J. Buitenveld. Beklaag de erkende met een doek om 't hoofd en een pistool en lantaarn in de hand de wo ning te zijn binnengedrongen en onderden uitroep: „Je geld of je leven!" Buitenveld geld te hebben afgeperst. Er ontstond een worsteling, waarbij hij Buitenveld met een mes onderscheiden steken toebracht. De officier vroeg 5 jaar gevangenisstraf. Mr. de Greve riep de clementie der rechtbank in. De diefstal van meubelen. Men herinnert zich de diefstal van meubelen uit een pakhuis in de Noorderstraat te Am sterdam voor een waarde van ongeveer dui zend gulden. Thans aldus het Hbld. zijn de daders twee jongens van 19 jaar door de politie aangehouden. Op karren hadden zij uit het pakhuis de meubelen weg gehaald en deze bij kooplieden op het Wa- terlooplein verkocht. Voor kleine bedragen werd alles van de hand gedaan en de op- koopers verkochten de meubels weer met winst aan anderen, enz., zoodat ze ten slotte in de derde of vierde hand door de politie opgespoord moesten worden. Met het geld hadden de aangehouden jongens goeden sier gemaakt. Ook meubelen weggesleept. Te 'sGravenhage zijn aangehouden een be diende en twee loopknechts, in dienst van den grossier in meubelen den heer P. aan de Groot Hertoginnelaan aldaar, die ver dacht worden zich ten nadeele van hunnen patroon aan verduistering te hebben schul dig gemaakt. Het drietal wordt namelijk verdacht reeds gedurende een paar maanden zoo nu en dan een groot aantal meubelen, als tafels, stoe len en andere voorwerpen, vazenn, huishou delijke artikelen enz. enz. uit het magazijn van hunnen patroon te hebben overge bracht naar tweede-hands-winkels, waar het ontvreemde ten eigen bate werd te gelde gemaakt. De aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie 'gesteld. Ingestort. Gisterenmorgen is te Vlaar- dingen het in aanbouw zijnde steenen pak huis van de suikerraffinaderij „Hollandia", ingestort. Drie timmerlieden, die op het pak huis stonden, werden onder de steenen be dolven en ernstig gewond. Van een jongen man, Figee genaamd, is de toestand zeer bedenkelijk. Men vreest, dat zijn ruggegraat gebroken is. De timmerman Kooy brak eeni- ge ribben. De Texelstroom vergaan. Men meldt uit Lor den: Lloyds meldt dat het Nederlandsche stoomschip „Texelstroom" gezonken is. Voor zoover bekend zijn er tot dusver 25 der opvarenden gered. Het Handelsblad bericht nog nadtr: Bij de directie der „Hollandsche Stoom boot-Maatschappij" is gisteren bericht ontvangen, dat het stoomschip „Texel stroom" bij Sheerness gezonken is en dat de bemanning gered is. Het telegram was om 5 uur 's ochtends uit Sheerness verzon den en vermeldde nog geen nadere bijzon derheden. De directie der maatschappij vermoedt, dat de „Texelstroom", evenals destijds de „Koningin Emma", op een mijn is geloopen. Het schip had een bemanning van 24 kop pen, gezagvoerder was kapitein Vos. De „Texelstroom" was op weg van Bristol en Swansea naar Amsterdam. Het schip was het nieuwste der maatschappij en had een bruto-tonnen-inhoud van 1602 ton; de liaad- ruimte bedroeg 2800 ton. Naar de Tel. verneemt, bestond de lading van de „Texelstroom" uit 16,000 balen Braziliaansche koffie, te Londen uit het stoomschip Posteiro overgeladen. Voorts waren partijen steenkolen, blik en autoban den aan boord. De cargo is op de Amsterdamsche beurs tegen molest verzekerd. De partij koffie, die thans op den bodem der zee rust, was in Londen opgehouden. Assuradeurs hadden de daarvoor veroorzaak te schade vergoed en wenschten thans de goederen aan de Amsterdamsche beurs te verkoopen, vandaar dat op last der Engel- sche regeering de balen met de „Texel stroom" verzonden zijn. De „Texelstroom", die op weg was van j Bristol en Swansea naar Amsterdam, is het nieuwste en grootste schip der Holl. Stoom- I boot-Mij. Het meet 1650 ton bruto en werd I in 1914 gebouwd. I Het vaartuig is met de machinerieën ver zekerd volgens taxatie voor 29,000. Een gedeelte der verzekering is in Engeland ge plaatst. Voor gewoon varen is daarvan te Amsterdam voor 174,000 geplaatst. Het mólest-risico bedraagt 400,000 voor cargo en machinerieën. Gevaarlijk spel. Te Haarlin- gen heeft gisteren een 15-jarige knaap met een pistool, dat hij voor eenige centen had gekocht, een 13-jarigen makker voor het hoofd geschoten, met het gevolg, dat deze in levensgevaarlijken toestand naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Uitgebrand. Te Hengelo zijn in de afgeloopen nacht de door Boomschers en de wed. Glazel bewoonde woningen uitgebrand. Een huis op instorten. De bewoners van het perceel Amstelstraat 9 te Amsterdam, werden gisterenmiddag aan gezegd het huis onmiddellijk te verlaten, aangezien het op instorten staat (waarschijn lijk ten gevolge van het sloopen van het be lendende perceel.) Marktberichten. Eiermarkt te Almelo. Aanvoer 3483. Hoopste prijs f 8.50. Laagste prijs f 8. Gemiddeld f 8.80. Stemming traag. Eiermarkt te Wijhe. Aanvoer 10000. Hoogste prij9 1 9.50. 1 aagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 9. Stemming traag. een plaats werd toegekend tusschen die zij» ner beide voorgangers, de kapelmeester® Grentzius en Mann. De heer Van Erp dankte voor de hartelij ke woorden en sprak den wensch en als zijn verwachting uit dat het korps onder zijn' opvolger, den heer G. Dik, tot dusver kapel meester van het fanfarecorps van het 2e reg. infanterie, den goeden naam, welken het tot dusver genoot, zou hooghouden. Jef Den ij n. Mechelen's beroemde beiaardier vertoeft op het oogenblik in Arn hem, waar hij rapport zal uitbrengen van den toestand van het klokkenspel in den .toren aldaar. Hij heeft aan een medewerker van de Arnhemsche Courant een en ander ver teld van zijn ervaringen, en uit het inter view blijkt, met welk een jeugdig vuur de be jaarde mi!si<-"<: nog altijd is bezield. Wij geven uit het gesprek 't volgende weer: Maar het voornaamste, het voornaamste, mijnheer, dat is en dat blijft, dat de beiaar dier voelt van binnen, wat de muziek be- teekent en dan met zijn groot instument zoo vertrouwd wordt, dat het de vertolker kan zijn van zijn eigen aandoeningen. Dan voelt het publiek meê en ons Belgisch volk kan dat. O, die herinneringen aan de mooie, zachte zomeravonden, bij stillen maneschijn, wanneer daar op eens de toren begint te leven en de klonken, plechtig of liefelijk, neergalmen over den omtrek. Ons Belgisch volk weet dat te genieten, leeft er meê, en onze overheid, die deze emotiën deelt, be vordert de liefde lot het beiaardspel. Wan neer op den Mechelschen beiaard gespeeld werd, werd in een bepaald stadsgedeelte, waar de luisterenden zich verzamelden, het verkeer stop gezet. En stil, heel stil, stond de menigte en genoot van de opvoedende krarht, den ontwikkelenden invloed der klokkenklankcn. In de volkswijken, waar de melodieën goed gehoord konden worden, werden stoelen buiten gezet en bij tientallen verhuurd. Want de beiaard, dat is een stuk van België, van België's zieleleven. Eens heb ik gespeeld, terwijl duizenden vreemden onze stad bezochten; de menigte was niet ie overzien; op de pleinen, in de straten ston den ze, rustig en stil. Boven die doodc- levende stad speelde ik. Toen het gedaan was, bleef het even stil daar beneden.. Fn toen, steeg een pejuich omhoog, vulde het luchtruim om mij heen; het gejuich van tienduizenden, die op de geliefde stem van den beiaard antwoordden Ja, dat was schoon; daarhij krijgt men de tranen in de oogen. Ik kon zeggen als in het lied: „ge- quetst ben ick van binnen." Reclame- P* per anker f 34.—. - per flesch - 0.S5 Schooi- en Kerknieuws. Door hef kiescollege der Ned- Herv. Ge meente te 's-Grovenhage is in de ve cat ure van Ds. Zeydner, tot predikant bij die gemeente beroepen Ds. D. A. van den Bosch te Stedum Ds. L. C. Schuller tot Peursum. Ds. Schuller tot Peursum aldus herinnert het N. v. d. D. was sedert 1888 predikant te Am sterdam. Zijn vorige gemeenten waren Cothen (1868), Kesteren (1871), Hengelo (1873) en Gro ningen (f876). Hij behoorde tot de meest bekende predikan ten tê Amsterdam en ongetwijfeld zal het ver trek van dezen volijverigen en altijd opgewek- tcn bedienaar des Woords, wien niemand zijne 68 jaren kan aanzien, een groote leemte achter laten. De heer Schuller zal zich te Apeldoorn met terwoon vestigen. De heer H. Bielke, zendeling der Broeder gemeente onder de Javanen in Suriname, heeft f 5000 ontvangen tot uitzending van een twee den leeraor voor de Javanen in Suriname. Den 12en October is het 25 jaar geleden, dat Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, tot priester werd gewijd. Het is de wensch van den bisschop, dat het zilveren feest niet zal worden gevierd. Alken heeft hij extra-giften voor de ar men geschonken. Tooneelspelersorganisa- t i e. Wijl door de uitbreiding van het gezel- schap Die Haghespelers en de te verwach ten vestiging van de N. V. Tooneel te 's Giavenhage, een belangrijk deel van het tooneelspelers-centrum te Amsterdam ver plaatst wordt en de groei van de Nederland sche Tooneel-Kunstenaars-Vereeniging het wenschelijk maakte de organisatie te her zien, zoodnt zij door onder-concentratie meer aan de directe behartiging van plaat selijke tooneelspelers-belangen kon dienst baar gemaakt worden, zijn onder leiding van het bestuur plaatselijke groepen gevormd. Louis de Vries is gisterenmorgen met zijn gezelschap naar Indië vertrokken. Aan het Amsterdamsche Centraal-Station veel drukte en veel bloemen. Fabricius heeft een nieuw stuk ge- schrr-'en: „De run op de bank." De pre mière gaat Maandagavond 18 dezer in Zo- merzorp te Leiden en wordt uitgevoerd door de Leidsche Studententooneelvereenlging D. E. D. I. L. Een tekort. De rekening va^ het eerste jaar van exploitatie der Koninklijke Fransche Opera te Den Haag sluit met een te kort van ruim 20,000. A.s. Zaterdag, 9 October, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Govert Dor- renboom de directie der liedertafel „Aurora" I te Oosterhout op zich nam. I Ter huldiging van den jubilaris zal op dien I dag een cantate worden uitgevoerd, gedicht i door den heer F. C. Kunst en getoonzet door den heer Marinus de Jong. Het Duitsche tijdschrift „Die Musik* wordt opgeheven bij gebrek aan redactie. De redacteuren en medewerkers staan zoowat allen in 't veld. Kunst en Wetenschap. Afscheid W. vanErp. Woensdag morgen heeft de heer W. van Erp te Leiden, de bekende kapelmeester van het 4e regi ment infanterie, aan wien met ingang van 6 October eervol ontslag was verleend, af scheid genomen van het garnizoen. Overste Overduyn overhandigde hem na een harte lijke toespraak het zilveren onderscheidings- teeken wegens 30-jarigen dienst, waarop de stafmuziek den Prinses-Juliana-marsch, door den heer Van Erp destijds gecomponeerd, ten gehoore bracht. Later had het afscheid plaats van het mu ziekkorps, waar de onderkapelmeester, de heer Smolders, den scheidenden directeur toesprak. Hij bood den heer Van Erp twee levens- groote-buste-portretten aan in notenhouten lijst, waarvan het eene in de repetitiezaal Dp. i. H. Moll, t Gisteren, den 6en October, overleed na een langdurige ongesteldheid dr. Johan Hendrik Moll, van 2 Juni 1886 tot 1 Januari 1914 rector* van ons Gymnasium. Wellicht zullen weinigen zijner stadgenoo- ten hem hebben gekend, cfaar hij niet ge woon was zich in het openbaar te bewegen, ja, daartegen zelfs een grooten afkeer had Binnen de stille muren van het Gymnasium gebouw en in de vriendelijke studeerkamer van zijn woning sleet hij zijn genoeglijkste uren. En wanneer hij voor zijn door voort» durenden arbeid vermoeiden geest verfris- sching noodig had, dan zocht en vond hl} die ver buiten de grenzen onzer gemeente, in de eenzaamheid, in de vrije natuur, die zoo stil, tot hem zoo veel zeide. Maar, al was hij bij onze stadgenooten weinig be* kend, te meer was hij dat in ons vadeiw land. Breed toch is de schare van man» nen, die dankbaar denken aan hun recht* schapen leermeester, aan zijn helder be» zield en bezielend onderwijs, aan zijn eer» lijkheid, die geen afwijkingen toeliet, eau zijn volkomen betrouwbaarheid, aan hef voorbeeld, dat hij hun gaf voor hun leven, Geboren te Zierikzee op 26 November 1847, trad Moll reeds op 25-jarigen leeftija in dienst van het onderwijs als leeraar in di

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3