HBINN ËN LAN PT" Sofia, 8 Oct. (Ag. Buig.) De zaakgelas- (Hgde der Nederlanden is belast met de be scherming en behartiging der belangen der :Fransche, Russische, Engelsche, Italiaan- Bche, Servische en Belgische onderdanen. Berlijn, 8 Oct. (W. B.) De bladen melden over de successen der Duitsche on derzeeërs in de Middellandsche zee: Tot aan hel midden van de maand Sep tember zijn minstens een doziin groote En gelsche er. Fransche stoomschepen en ver schillende troepentransporten tot zinken ge bracht. Genoemd worden buiten de Arabian met 8000 ton inhoud en 18 mijlen snelheid, nog vier Engelsche en vijf Fransche stoomschepen. Evenwel wordt deze lijst als onvolledig beschouwd. Londen, 8 Oct. (R.) Aan de Times wordt uit Athene gemeld: De Grieksche re geering besloot tegenover de entente eene houding aan te nemen van welwillende neu traliteit. Berlijn, 8 Oct. (K. N.) De correspon dent te Athene van de Daily Mail seinde gis termorgen aan zijn blad Ik had een kort on derhoud met Venizelos die zich niet nader wilde uitlaten doch verklaarde, dat zijn ont slag onvermijdelijk was, aangezien het niet mogelijk was zijn inzichten over de plichten van Griekenland jegens Servië voortsprui tende uit het verdrag met die van den ko ning in overeenstemming te brengen. Uit Boekarest wordt aan de Deutsche Ta- geszeitung geseind, dat Servië met het oog op den rugsteun die het gelooft te bezitten in de ontscheping van Engelsch-Fransche troepen te Saloniki een zeer uitdagende hou ding tegenover Bulgarije aanneemt. Volgens de telegrafische berichten uit Nisj aan de Dinineatza eischt de regeering van Servië ter vermijding van een gewapend conflict niet alleen een demobilisatie van het Bul- gaarsche leger doch ook een aansluiting van Bulgarije aan de quadruple-entente teneinde bij een verwacht offensief van de midden- Europeesche mogendheden in den rug ge dekt te zijn. Over het ontslag van Venizelos verneemt de Voss. Ztg. nog uit Athene, dat de Koning van Venizelos geëischt heeft zich niet tevre den te stellen met een formeel protest te gen de algemeen bekende schending van de Grieksche neutraliteit door de quadruple- entente, doch te verklaren dat Griekenland vast besloten is zijn neutraliteit met de wa pens te verdedigen. Venizelos weigerde de ze verklaring af te leggen, waarop de ko ning hem te verstaan gaf dat hij diens poli tiek niet meer kon goedkeuren. Uit Boedapest wordt aan de Lokal Anzei- ger geseind, dat volgens aldaar ontvangen telegrammen uit Athene de Grieksche bla den zeer interessante mededeelingen publi- ceeren over het uitbreken van het nieuwe conflict tusschen koning Konstantijn en Ve nizelos. De Skrip beweert, dat het overtuigend be wezen is, dat Venizelos een doorgestoken kaart van de quadruple-entente uitspeelde. Hij heeft beloofd van de gelegenheid, dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen den Balkan zouden binnenrukken gebruik te maken om de neutraliteit op te geven. Hij zou ook be reid zijn geweest om het nieuwe grootsch ontworpen plan van de quadruple-entente, dat een stuiting van den opmarsch der mid- den-Europeesche mogendheden beoogde, goed te keuren. Het orgaan van den vroegeren minister president Goenaris bevestigt het uitgebro ken conflict tusschen den koning en Venize los en zegt tevens dat de koning reeds bij ge legenheid van den diefstal van telegrammen door agenten van de entente-mogendheden verstoord was, vooral omdat Venizelos moei te gedaan heeft om de zaak te sussen. Veni zelos heeft de entente voorbarige beloften gedaan. Athene, 8 Oct. (R.) Het gerucht, vol gens hetwelk het nieuwe ministerie van plan zou zijn om een nieuw protest te for muleeren tegen de ontscheping van inter nationale troepen te Saloniki, is van allen grond ontbloot. Athene, 8 Oct. (R.) De Engelsche, Fransche, Russische en Italiaansche ge zanten hebben den 7 October een bezoek gebral aan den nieuwen minister-presi dent Zaïmis. Na hem geluk gewenscht te hebben met zijne benoeming, verzochten zij hem om de politiek der nieuwe regeering uit te leggen. Zaimes antwoordde, dat hij een verklaring zou doen na de zitting van den ministerraad. .Men zegt, dat de regeering heeft voorge steld om een volstrekt Helleensche politiek te volgen zonder zich vrijwillig naar de eene oi andere zijde te wenden. De regee ring zal de ontwikkeling der gebeurtenissen in den Balkan afwachten; zij zal de neutra liteit van het leger handhaven en zij zal deze a'leen loslaten, indien belangen van groot nationaal gewicht haar daartoe ver plichten. De benoeming van Zaimes tot minister president maakt een zeer gunstigen indruk In diplomatiek*» kringen, daar de nieuwe premier diplomatieke qualiteiten van den eersten rang bezit, hetwelk de mogendhe den gelegenheid hadden te constateeren, toen hij Hooge Commissaris was van Kreta. Parijs, 8 Oct. (Havas). Aan het Petit 'Journal wordt dd. 7 dezer uit Athene ge meld: Uit officieuse berichten blijkt, dat het nieuwe kabinet besloten moet zijn om, over eenkomstig den wil des konings, een strikte neutraliteit tusschen de verschillende mo gendheden te handhaven. De koning moet verklaard hebben voornemens te zijn neu traal te blijven en zich in geen enkel con flict met de oorlogvoerende partijen-ïe be geven, zoomin met Oostenrijk en Duisch- land als met Frankrijk en zijn bondgenoo- tenf en moet van meening zijfi dat hot Grieksch-Servische verdrag van 1913, Grie kenland niet verplicht onder de huidige om standigheden Servië ter "hulp te komen. Al les bijeengenomen moet de koning verklaard hebben een tegenstander te zijn van de door Venizelos aanbevolen politiek. Athene, 8 Oct. (R.) De hofmaarschalk bracht heden een bezoek aan Venizelos en overhandigde hem namens den koning diens portret met handteekening en inscriptie. Boedapest, 8 Oct. (W.B.) Uit Sofia wordt aan het blad Vilag gemeld: Rado- slawof verklaarde aan den Griekschen ge zant Naoem, dat de gebeurtenissen te Sa loniki niet in overeenstemming schenen met verklaringen, die de Grieksche re geering, door haar gezant te Sofia liet af leggen. Zoo de Grieksche regeering haar houding niet veranderde, zou het Bulgaar- sche kabinet de Grieksch-gezlnde houding der openbare meening in Bulgarije niet voor gerechtvaardigd houden; zij zou geen ver antwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor een wijziging in de stemming van het volk. Den Bulgaarschen gezant te Athene Pasarof is door Radoslawof gelast om der gelijke verklaringen af te leggen. Londen, 9 Oct. (R.) Aan de Daily Mail wordt gemeld d.d. 7 dezer: 32,000 manschappen der geallieerden, waarvan 5000 Engelschen met artillerie en munitie, zijn tot dusver geland. Bulgaarsche strijd krachten aan de Grieksche grens hebben be vel ontvangen te vertrekken naar de Ser vische grens. Vierduizend Bulgaarsche sol daten deserteerden omdat ze niet tegen Rus land wenschte te vechten. Boekarest, 8 Oct. OXB.) Uit de houding der pers van nagenoeg alle rich tingen en uit berichten uit toonaangevende Roemeensche kringen blijkt, dat voor Roe menië met het oog op de gebeurtenissen in Bulgarije en Griekenland geen aanleiding gevonden wordt om van de tot dusver aan genomen houding af te wijken. B e r I ij n, 7 Oct. (Korr. Norden). Als bevestiging van het gisteren (6 October) door de Voss. Ztg. gegeven bericht wordt uit Konstantinopel aan dat blad geseind, dat een kamp der geallieerden in Gallipoli, van de sterkte van een tot anderhalve divi sie, reeds verdwenen is. Men had reeds eenigen tijd geleden waargenomen dat En gelsche schepen troepen en oorlogsmate riaal aan boord namen. Vanaf het oogen- blik, dat de troepen ingescheept werden, hebben de Engélschen flink gebruik ge maakt van de monitors, die voor een Zuid- Amerikaansche mogendheid gebouwd, doch bij het uitbreken van den oorlog bij de En gelsche vloot gevoegd waren. Zij beschoten met hun 35.6 centimeter geschut in de laatste dagen gedurig de Aziatische kust der Dardanellen, echter zonder resultaat. Londen, 80ct. (R.) De invoer in Sep tember vertegenwoordigde een bedrag van 70,292,919 pond tegen 45,606,607 in Sep tember 1914, hetgeen dus een toename be- teekent van 25,286,312 millioen. De uit voer in die maand beliep een som van 32,308,452 p. st. tegen 26,674,101 in 1914; toename alzoo 5,634,331 p. st. Vereenlgde Staten. Washington, 8 Oct. (R.) Het depar tement van oorlog keurde de terugbetaling goed van de gelden voor de doorvaart van het Panamakanaal aan de stoomschepen, welke het Kanaal niet konden doorstoomen tengevolge van de laatste ernstige aardver schuivingen. De gezagvoerders van verschillende sche pen besloten de reis door de Straat van Ma- gellaen voort te zetten. Washington, 8 Oct. (R.) Men ver neemt in goed ingelichte kringen, dat de regeering der Vereenigde Staten waar schijnlijk binnen enkele dagen de regeering van Carranza in Mexico zal erkennen. Staten-Gen eraal. Schriftelijk beantwoorde vragen. Wolvorderingen. Door den heer De Meester werden dato 23 September 1915 tot den Minister van Oorlog de volgende vragen gericht Krachtens art. 32 der Inkwartieringswet heb ben in Nov. 1914 en in Mei 1915 in de provincie Noord-Holland wolvorderingen ten behoeve van den krijgsdienst plaats gehad, waarvan de scha deloosstelling r.aar luid van de art. 11 en 10 van het K. B .van 10 Nov. 18$2 (Staatsbl. no. 253), zooals dit bij latere Koninklijke besluiten is ge- wijzfgd, in billijkheid had behooren te worden geregëld door de burgemeesters der gemeenten, waar de vorderingen zijn geschied. Is de Minis ter van Oorlog bereid mede te deelen lo. Krachtens welke wettelijke bepalingen veel meer wdl is gevorderd dan voor den krijgs dienst noodig was, zijnde het meerdere aan de wolindustrie gedistribueerd 2o. Krachtens welke wettelijke bepalingen de regeling der schadeloosstelling heeft plaats gehad door een andere autoriteit dan burge meesters der gemeenten, waar de vorderingen zijn geschied. 3o. Of Z.E. bekend is met de bes-'iikkingen genomen door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland op de bezwaar schriften door wolproducenten tegen de prijs bepaling der door het legerbestuur opgevorder de wol ingediend, bij welke beschikkingen ge noemde Commissaris der Koningin (tot wien de wolproducenten zich hadden gewend op raad van den Minister bij schrijven van 23 Mei 1915 gegeven) heeft te kennen gegeven, dat in deze gevallen geen beroep als bedoeld in de art. II juncto 10 van gemeld K. B. bij hem openstaat, op grond dat de bepaling der schadeloosstelling voor de gevorderde wol niet door den burge meester heeft plaats gehad 4o. Bij wien thans de wolproducenten van de prijsbepaling in beroep kunnen komen 5o. Naar welken grondslag de prijsbepaling die aanmerkelijk lager is dan de marktwaarde, heeft plaats gehad 6o. Krachtens welke wettelijke bepalingen voor de wol aan de wolindustrie gedistribueerd, dezelfde prijs is betaald, als voor de wol, ten be hoeve van den krijgsdienst benooaigd Dato 7 October 1915 antwoordt de Minister lo. Alle in het land beschikbare inlandsche wol moest, voor zoover daartoe geschikt, voor den aanmaak van militair laken bestemd worden. Aangezien bij de vordering zelf niet uitgemaakt kon worden welk gedeelte van de wol wèl en welk gedeelte niet de vereisent© geschiktheid bezat, moest alle wol gevorderd worden, ten ein de aan de behoefte van den krijgsdienst te kun nen voldoen. De wol, welke ongeschikt wordt be vonden, wordt aan de wol-commissie overgege ven ter distributie aan de industrie. Al heeft de vordering niet met het oog. op deze distributie plaats gehad, toch is ook hierbij een groot mili tair belang betrokken, aangezien het bijv. drin gend noodig is, dat de sojetfabrieken en deken- fabrieken van de noodige grondstoffen zijn voor zien en dus kunnen werken, zulks in verband met de behoefte aan militaire sokken, dekens enz. 2o. In de praktijk moge de wettelijke figuur ten aanzien van de regeling der schadeloosstel ling wellicht somtijds niet duidelijk zijn uitge komen, vast staat, dat aan die regeling de wet telijke bepalingen toch steeds ten grondslag heb ben gelegen .De wolvordering heeft over de bur gemeesters geloopen. Werd niettemin van mili taire zijde een prijs aangegeven, dan was dit slechts om bij voorbaat in het licht te stellen, welke prijzen als maximum voor het militair ge zag aannemelijk zouden zijn. Aangezien daarbij gezorgd werd voor eer. vol komen deskundige taxatie, kon deze maatregel tevens strekken tot voorlichting van de burge meesters. Geenszins echter waren de burgemees ters aan den van militaire zijde aangegeven prijs gebondenzij waren geheel vrij van eigen in zicht een onderen prijs te bepalen. Waar zij dit echter niet deden, moeten zij geacht worden den van militaire zijde aangegeven prijs te hebben overgenomen en vastgesteld. Van een regeling, van de schadeloosstelb'ng door een andere autoriteit dan de burgemeesters der gemeenten waar de vorderingen zijn ge schied, kan dan ook geen sprake zijn. 5o. Met de beschikkingen van den Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is de Minister sedert kort bekend. 4o. De wolproducenten zullen niettemin bij den Commissaris der Koningin in beroep moe ten komen. dat de beteekenis van den van militaire zijde aangegeven prijs niet overal is begrepen, kan geen aanleiding zijn om van de wettelijke rege ling af te wijken. 5o. Voor de beste soort wol is de prijs aan genomen, welke ten tijde der vordering op de markt te Londen voor eerste qualiteit grove wol gold. De prijs voor de mindere soorten is naar even redigheid bepaald, waarbij steeds in het voor deel van de producenten is gerekend. 6o. Ten behoeve van de industrie is geen wol gevorderdalle wol werd gevorderd len be hoeve van den krijgsdienst. Daarmede is niet in tegenspraak, dat de voor den militairen dienst onbruikbaar gebleken wol later aan de indus trie werd afgestaan. Met deze. omstandigheid kon uiteraard bij de vordering geen rekening gehouden worden en zij kon dus ook niet van invloed zijn op de prijsbepaling. Uil de Pers. Ce pennestrijd tuGschen Op. Kuyper en Kr. Heemskerk. De pennestrijd, welke dezer dagen wordt gevoerd tusschen de heeren dr. A. Kuyper en mr. Th. Heemskerk, boezemt dr. Brons veld naar deze in de jongste (October-) aflevering zijner Stemmen vooY Waarheid enVrede mededeelt wei nig belangstelling in: „Onze meening omtrent het karakter van deze beide „christen"-staatslieden is sinds lang gevestigd, en wordt door de woorden wisseling, waarin zij thans gewikkeld zijn, niet gewijzigd. Gebrek aan waarheidszin bij den een, afwezigheid van fierheid bij den an der kan niemand verbazen. Onze waardee ring van hetgeen inderdaad christelijk is, blijft afhankelijk van hetgeen deze antirevo lutionaire hoofdmannen doen en zeggen. Onze onaandoenlijkheid tegenover hun ge twist grondt zich ook daarop, dat, zoodra er weder een verkiezing plaats moet hebben, achter dr. Kuyper mannen als de h.h. De Sa- vornin Lohman, Heemskerk c. s. op zullen trekken, „den leider trouw". Ieder waarachtig belijder van Christus moet het echter leed doen, dat zulke droeve dingen gezien en gezegd worden in een partij, die voor zich den naam opeischt van „christelijk" bij uitnemendheid." ïJtilBSzL Berichten. Jhr. mr. De Marees van Swinderen, gezant van Nederland te'Londen, werd he den door den minister van Buitenlandsche Zaken in diens kabinet ontvangen. De Nederlandsche gezant te Bucarest, jhr. dr. Van Vredenburch, die voor het on dergaan eener geneeskundige behandeling enkele weken in Oostenrijk heeft doorge bracht, is den 4en dezer op zijnen post te ruggekeerd. De gezantschapssecretaris, graaf Van Al- denburg Bentinck, die gedurende dien tijd te Bukarest als tijdelijk zaakgelastigde is op getreden, zal thans naar zijn defïnitieven post, het gezantschap te Konstantinopel, doorreizen. Bij het Duitsche gezantschap te rs Gra- venhage is als secretaris geplaatst de heer Koster. Contröle van de Algemeene Rekenkamer op de Gemeente pensioenen. Naar wij vernemen heeft minister Treub overeenstemming verkregen met de Algemeene Rekenkamer ten aanzien van de wettelijke cotnröie op de gemeen telijke pensioenen. Zooals men weet toonde het staatscollege der Rekenkamer zich niet direct bereid die controle op zich te nemen. Nu de verlangde overeenstemming was ver kregen, is eerlang een wetsontwerp tot her ziening en aanvulling van de wet op de ge meente-pensioenen te verwachten. Briefkaarten met omvouw- bare adresstrook. De directeur-gene raal der posterijen en telegrafie heeft naar aanleiding van een door e enige Kcrr.ers van Koophandel en Fabrieken gedaan verzoek om briefkaarten met omgevouwen adres- strooken toe laten, te kennen gegeven, dat volgens de ter zake zoowel voor het inter nationaal als voor het binftenlandrch verkeer geldende bepalingen het gebruik van zoo danige kaarten als briefkaart niet is geoor loofd en dat dergelijke kaarten in voorko mende gevallen als brieven zijn te behan delen, d. w. z. te belasten met het voor brie ven vastgesteld*» oort. Bij beschikking van den Minister van Marine is de officier-machinist der 3de klasse A. J. M. Blom, met 10 dezer ge plaatst bij '8 Rijks werf te Willemsoord. Kamerverkiezing Amsterdam IX. De besturen der drie coalitiepartijen te Amsterdam hebben besloten, aan de kiesver- eenigingen in district IX te adviseeren, een candidaat te stellen voor de a.s. Kamerver kiezing vacature-Vliegen. Kamerverkiezing Assen. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandschc Zaken, heeft, met wijziging van zijne vroegere beschikking bepaald, dat de herstemming, zoo noodig. ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer in het kies district Assen, in plaats van op Donderdag 4 November, zal plaats hebben op Vrijdag 5 November. Nederland en de oorlog* N. o. T. De uitvoerende commissie der N. O. T. verzoekt ons plaatsing van het volgende: Op de vele ingezonden stukken, die klagen over de werkzaamheden der N. O. T. niet over bepaalde feiten, doch over de strekking zelf van den arbeid der Trust ken de Uitvoe rende Commissie, zelfs met den besten wil, niet ingaan, en zij mist daartoe ook den lust. Van concrete grieven wordt op haar bureau zooveel doenlijk aanteekening gehouden en goede nota genomen. Evenwel mogen drie hoofdpunten nog wel eens in ruimeren kring onder de aandacht onzer land- genooten gebracht worden. Vooreerst: de N. O. T. is in geen enkel op zicht een strijd- of machtsmiddel in handen van één of meer der oorlogvoerende mogendheden. Wat toch is de gang van zaken? Lang voordat de N. O. T. zich met bepaalde maatregelen inlaat, wordt door de oorlogvoe renden het besluit genomen om, al dan niet overeenkomstig het volkenrecht, het verkeer met den vijand op telkens nieuwe manieren, die ook voor de neutralen nadeelig zijn, te treffen. De N. O. T. tracht dan daarna door overleg en overreding gedaan te krijgen, dat de toepassing van die, eenmaal onwrikbaar vaststaande, bepa lingen wordt getemperd en beperkt om Neder landsche belangen te ontzien; zij krijgt daarbij alleen ingewilligd, wat voor het succes van den oorlog ongevaarlijk wordt geacht. \/as zij er niet, de maatregelen zouden juist evengoed ge nomen zijn en op den vijand van hem die ze neemt juist even zwaar drukken, maar bovendien nog de neutrale belangen krenken, waarvan nu althans het een en ander kan worden gered. In de tweede plaats: het eenige doel der N. O. T. daarbij is werkzaam te zijn fn het belang van onzen handel, nijverheid en scheepvaart; met name alles te doen, wat in haar vermogen is, om een geregelden aanvoer van goederen in Nederland te waarborgen. Van de moeite, welke dit reeds kost, heeft het groote publiV zelfs geen flauwe voorstelling. Men vergelijke den gang van commercieele zaken in 1915 niet met dien in normale tijden van rustig en on belemmerd verkeer, maar met die, welke zou be staan, indien alles werd overgelaten aan het blin de toeval of aan invloedlooze individueele po gingen. Ten derde: als de N. O. T. morgen haar ar beid staakt, dan is daarvan het gevolgt niet dat de oorlogvoerenden «eikaars handel minder zullen benadeelen dat hangt immers uitslui tend af van hun physieke macht ter zee of te land en niet dat de Nederlandsche belan gen meer vrijheid van beweging z.iien genie ten; maar enkel en alleen een ongebreidelde toepassing van oorlogs- en représaillemaatrege- len ook ten nadeeïe van de tusschengelegen neutralen, <L w. z. een veel geringere invoer van verbruiksgoederen in Nederland, een veel geringer uitvoer naar onze eigen koloniën en naar neutrale landen en nog veel minder grond stoffen voor onze nijverheid in den ruimsten zin. De oorlogvoerenden daarentegen zouden van opheffing der N. O. T. geen enkel nadeel lijden, behalve dit eene, dat ook hun eigen on derdanen den handel met afnemers in Neder land geheel of grootendeels zouden moeten op geven; maar onder de tallooze offers van den oorlog zinkt dit nadeel voor hen in het niet. Het belang der oorlogvoerenden bij de N. O. T. bestaaat in hoofdzaak slechts hierin, dat de N. O. T. hen in de gelegenheid stelt, de neu tralen niet meer te benadeelen, dan hur>s in ziens voor het succes van den oorlog noodig is. De N. O. T. kan derhalve tal van geopperde klachten over de onvrijheid van het verkeer tus schen moederland en koloniën, over de onvrij heid van den handel in onschuldige goederen, over kostbare en tijdroovende formaliteiten, over ontwrichting van een aantal bedrijven enz. vol komen beamen; maar al zulke klachten gaan langs haar heen. Niet zij, maar de felle oorlogs voering is de oorzaak van deze wantoestanden; de N. T. doet wat zij ken om Nederlandsche belangen zooveel mogelijk buiten schot te hou den. Haar pogingen in die richting beteekenen allerminst, dat zij hetgeen de oorlogvoerenden te dien aanzien besluiten en volvoeren, billijkt; maar haar werkzaamheid gaat uit van^ de oor logsfeiten en -toestanden, zooals die (hetzij rechtmatig, hetzij onrechtmatig) in 1915 nu een maal zijn en toch niet door ons kunnen worden veranderd. Het s.s- „Krakatau". Het. stoomschip Krakatau, van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, dat te Londen was opgehouden, wijl er een partij koffie aan boord was, afkomstig van inlandsche onder nemingen, welke partij niet geconsig neerd was aan de N. T., is meldt de Tel. thans op weg naar ons land. De eigenaren der partij koffie hebben er in toe gestemd, deze lading aan de N. O. T. te con signeeren. De Engelsche autoriteiten gaven daarop verlof te vertrekken. Reeds is de Krakatau Gravesend gepas seerd. On^rsteTining Duitsche gezinnen De minister van Binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de Commift* sarissen der Koningin in de provinciën, het volgende doen mededeelen aan de burge meesters: Ten einde de uitkeering van dubbelen on derstand te voorkomen, is het gewenscht, dat de ondersteuning van Duitsche gezin nen, waarvan de kostwinner zich in Duït- schen krijgsdienst bevindt, van 8 dezer af niet meer, als tot dusver, in sommige ge meenten, zal geschieden door de burge meesters van de betrokken gemeenten, docK door den Duitschen consul-generaal te Anv- sterdam. Melk. Het Handelsblad acht het niet geheel dui delijk, welke de uilwerking sal zijn van de maximum-prijzen voor melk, die de burge meester van Amssterdam heeft vastgesteld. Wanneer de melk aan het publiek wordt ver kocht voor 12 en 13 cent, zal de boer niet meer mogen ontvangen dan Qyt en 9 cent. In Amsterdam wordt echter om zoo te zeg gen geen melk geproduceerd. En wat te doen wanneer de boeren weigeren voor die prijzen hun melk af te staan, en er liever boter en kaas van maken? „Het Volk" wist reeds mede te deelen, dat de boeren voor de vernieuwing der contrac ten met de groote melkinrichtingen welke contracten 1 November afloopen 11 cent per liter vragen en dien prijs nu reeds in rekening brengen aan de slijters die geen contract hebben. Door het vaststellen van den maximum prijs zijn de groote melkinrichtingen en slij ters in ieder geval gewaarschuwd zich niet te binden aan een dergelijken prijs. Weten de hoeveel zij van het publiek ontvangen, weten zij ook hoeveel zij den boerc 'en hoogste kunnen betalen. Blijven deze weigeren hun melk voor dien prijs af te staan, dan zullen er wel door de Regeering ingriipënde maatregelen moeter worden genomen. De burgémeester van Leiden heeft met ingang van a.s. Maandag maximum-priizen voor melk vastgesteld. Voor volle melk zal de maximum-prijs 12 ets. per liter bedragen. Uitwisseling van gewonden. Precies op tijd, te kwart voor vijf, meerde de Oranje Nassau aan de ponton. Aan boord bevonden zich 30 Duitsche gewonden, onder wie twee officieren. Ditmaal waren de won den van dien aard, dat allen, enkelen op krul ken, zich zonder hulp naar den trein konder begeven. Alle ende bagage moest worde» overgebracht. De trein was door het personeel met guir landes en sparregroen behangen en in de wagens waren bloemen geplaatst. Veel der gewonden waren aan het hoofd gewond. Ook kwam mede een zeeofficier men zeide de commandant van de „Gneisenau" die in zijn geestvermogens gekrenkt is. Over het verblijf in Engeland wilde men niet veel los laten. De mannen zagen er over het alge meen gezond uit, en zaten goed in de klee- ren. Allen ontvingen weder een versnapering van de dames van het Roode Kruis. Te half zeven vertrok de trein over Brussel naar Aken. Philantropische steun aan Polen. De penningmeester van het Ned. Comité voor philantropischen steun aan Polen, de heer F. Th. Everard, Singel 397, Amster dam, ontving tot 1 October jl. aan giften ƒ15,511,71. Hieronder zijn drie giften van 1000 elk en één van 500. Verboden uitvoer. In Friesland doet druk' het verhaal de rondte, dot éuh groote firma in lijnzaad in die provincie, d or de N. O. T eer. groote boete is opgelegd, wegens verboden uitvoer van olie near Duitschland. Men spreekt vim een boete van '00.000 gulden Rott Nederlander mishandeld. Het 15-jarjg zoontje van de Maastricht- sche familie v. d. E. heeft te Maeseyck een zeer onaangename bejegening van een Duit schen officier ondergaan. De jongen was door familieleden tot Roosteren begeleid, waar hij in een bootje de Maas overstak, ten einde de kostschool van de Kruisheeren. te bereiken, waar hij de Latijnsche studies volgt. Daar de familie op Nederlondsch ge bied was achtergebleven, wuifde de kn-an haar van den anderen Maas-oever groet toe. Een Duitsche majoor, <V kend, kwam op hem af en ondervro bcv». Toen deze ondervraging blijkbaar niet nacr wensch verliep, sloeg de majoor den Neder- lendschen knaap met een rij'zweep, en werd hij, met een drietal omstaanders, op last van den majoor, naar de hoofdwacht overge bracht. Onderweg had de jongen nog eenige zweepslagen te verduren. Volgens een cou rantenbericht, zou de jongen voorts in de hoofdwacht eenigen tijd opgesloten zijn ge houden en met doodschieten zijn bedreigd. Later zou ook een der Belgische tolbe ambten, die geen voldoende inlichtingen kon geven over de familie, zijn mishandeld. De vader van den knaap zal over het ge beurde een aanklacht indienen bij de Nedei^ landsche regeering. (L. K.) V r ij 7. D e m. Bond. De algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond wordt 15 en 14 November te Arnhem gehouden. Naar cle Vrijzinnig-Democraat meedeelt, zal mr. H. P. Marchant het ontwerp van wet tot dekk:ng van oorlogslasten door een heffing ineens behandelen, terwijl o.a. de heer G. Bolkestein het voorstel van het hoofdbestuur zei inleiden oin een commissie te benoemen inazke een nieuwe paragraaf in het werk program der partij betreffende het buiten- landsch beleid. Verlaging maximum-aantal vergunningen. De besturen der R. R Drankweervereenigingen te 's Gravenhajw hebben een adres bii den gemeenteraad daar ingediend, -waarin lü yeraoeken met kfe

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2