laar bet laeii vaa belofte FEUILLETON. N° 87 Tweede Blad. !4de Jaaraang. „DE EEMLAN DER". Zaterdag 9 October 1915. BINNENLAND. Hoofdredacteur: Mr, D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Co. ABONNEMENTSPRIJS: 8 maanden voor Amersfoort f f Idem/ranco per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukkon) - Afzonderlyko nummers Wekelijks bijvoegsel „do Eollandscho Euisvrouu?' (onder redaotie yan Thérèse van Hoven) per 3 mnd. 50 ets. Advertentiën gelieve men liefst vó<5r 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zendan. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van I—5 regola.. f 0.50. -_•] Elke regel meor 0.10, Dienstaanbiedingen 25 cellis bty vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte, f.j Voor liandel on bedrijf bestaan zoer voordeelige bepalingen tot het herhaald advertaeron m dit Blad. bij abonnoment. Eene circulaire, bevmalnde de voorwaarden, wordt op f aanvraag toegezonden. De Staatscourant van Zaterdag 9 Oc tober bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten: benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Middelharnis C. A. Ot- ten, commies bij de Posterijen en Telegrafie 2e klasse; op verzoek eervol ontslagen E. C. Suther land, technisch hoofdassistent bij den Oc- trooiraad; benoemd tot rijkslandbouwleeraar de tij delijke adspirant-rijkslandbouwleeraren C. J. Droogendijk, J. D. Koeslag, J. A. v. Riel, J. TvT. L. Otten, W. A. v. As, C. Stevens Verzekering s-w e 11 e n. De Haagsche correspondent van de Telegraaf deelt het volgende mede: ,,i nnenkort zullen de ontwerpen-Treub, tot herziening der verzekeringswetten-Tal- n bij de Tweede Kamer worden inge vend. Twee belangrijke punten uit die wij- zigings-wetten kunnen wij thans meedeelen. Eerstens zal in de ziekteverzekering ook de geneeskundige hulp worden opgenomen. En vervolgens zal, wat het beheer van de Ziekte en Invaliditeitsverzekering betreft, de nieu we regeling aanzienlijk naderen tot het vol- i dige zelfbestuur der arbeiders: in genoem de verzekeringen toch zullen de arbeiders van de zeggenschap krijgen. In de On gevallenverzekering krijgen zij, volgens het nieuwe ontwerp, van de zeggenschap, ter wijl zij thans niets hebben. Aldus nadert mi nister Treub er toe, om den arbeiders in de uitvoering der verzekeringswetten de leiding te geven." De aflossing van Hr. Mr. pantserschip „Hertog Hendrik" als deel uitmakende van het Nederlandsch eskader in Nederlandsch- Jndië, door het pantserschip „de Ruyter", zal te Colombo plaats vinden. Mr. Drueker ongesteld. Het lid der Eerste Kamer mrl Druckker is se dert eenige dagen door eene lichte onge steldheid verplicht zijn kamer te houden. NederOand en de oorSog» Belasting van oorlogswinsten. Gisterochtend te 10 uur heeft de Minis ter van Financiën, de heer Treub, in de Trèveszaal de Staatscommissie, die zal heb ben te onderzoeken op welke wijze eene tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeer dering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogs toestand te treffen, geïnstalleerd. Hij zeiae daarbij o. m. het volgende: Waar eenerzijds de oorlogstoestand het Rijk dwingr tot het doen van zeer groote en zeer buitengewone uitgaven en daartegen over in sommige kringen der bevolking als rechtsfcreeksch of indirect gevolg van dien toestand meer of minder belangrijke buiten gewone winsten worden gemaakt^ is in al lengs breeder kringen de gedachte leven dig geworden, hne die zulke oorlogswinsten maken of gemaakt hebben, in de eerste plaats te doen bijdragen in de uitgaven die de oorlogstoestand aan het Rijk oplegt. Reeds spoedig na mijn optreden als Mi nister van Financiën werd een voorstel in die richting gedaan. Dit vond echter bij de Tweede Kamer zoo weinig bijval, dat het geraden scheen, het na bekomen machti ging van Hare Majesteit de Koningin in te trekken. Thans heeft het Hare Majesteit behaagd bij Haar besluit van 5 October 1915 eeiv Staatscommissie in te stellen, welke ten doel heeft het denkbeeld der belasting van oor logswinsten vast te leggen in een of meer wetsvoorstellen, opdat langs dezen weg dit financieel zoo belangrijke probleem tot eene bevredigende oplossing zal kunnen worden gebracht. De omschrijving van de taak. der commis- missie is zoo ruim gesteld, dat zij haar alge- heele vrijheid laat in de keuze van den aard der belastingen, waarmede zij de oorlogs winsten wil treffen. Zoowel de belasting op de handeling zelve, waarmede de oorlogs winst gemaakt wordt, als de belasting op de vermeerdering van het inkomen of van het vermogen, waarin die winst tot uiting komt, ligt binnen het veld dat de Staatscommissie zal hebben te bearbeiden. Daar het onderwerp even moeilijk als veel zijdig is, werd bij de samenstelling der com missie uitgegaan van de gedachte, dat daar in vertegenwoordigd moesten zijn mannen uit alle hoofdtakken van ons volksbestaan, waarin onder de tegenwoordige omstandig heden buitengewone winsten gemaakt wor den of kunnen gemaakt worden. Voorts scheen het gewenscht daarin op te nemen vertegenwoordigers van alle politieke groe pen. Deze buitengewone belasting toch ligt geheel buiten het terrein van de partij-poli tiek. Door de samenwerking van financieele deskundigen uit alle politieke groepen, wordt de kans verhoogd dat het resultaat van de overwegingen der Staatscommissie van elke partijkleur vrij zal zijn en dat het der commissie gelukken zal een waarlijk natio naal voorstel te doen. Door het opnemen van verschillende hoofdambtenaren, zoowel van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen als van den dienst, die met de hef fing der vermogensbelasting is vertrouwd, is er voor gezorgd dat de Staatscommissie kan beschikken over de volle technische voor lichting, welke aan het departement ven Financiën ten dienste staat. Waar het H. M. heeft behaagd, U, M.H., tot voorzitter, leden en secretaris dezer com missie te benoemen, acht ik het een voor recht u met dit bewijs van vertrouwen geluk te wenschen en daaraan den dank der Re geering toe te voegen, dat gij allen bereid zijt geweest uwe krachten te wijden aan het moeilijke vraagstuk tot welks oplossing uwe medewerking wordt gevraagd. Voor het uitspreken van dien dank is des te meer aanleiding, nu de aard van de op dracht der Staatscommissie medebrengt, dat aan het onderzoek der zaak het resultaat daarvan in de door haar noodig geachte wets voorstellen, niet langer tijd kan worden toe gemeten dan wegens den ernst en de veel zijdigheid van het onderwerp strikt wordt gevorderd. De taak die u allen, M. H., wacht is hoogst moeilijk en hoogst gewichtig; zij zal wellicht niet in elk opzicht een dankbare taak blij ken te wezen, daar niet is uitgesloten, dat hier en daar de verwachtingen omtrent het resultaat van uw arbeid hooger zijn gespan nen dan u zal zijn gegeven te verwezenlijken. Hoe dit moge zijn, gij kunt allen er u van verzekerd houden, dat de Regeerirïg haar erkentelijkheid niet zal afmeten van het aan tal millioenen, waarop gij aan de schatkist uitzicht zult weten te openen. Hiermede verklaar ik deze Staatscommis sie voor geïnstalleerd en geef ik met ver trouwen haar leiding, mijnheer de voorzit ter, in uwe handen. Dr. D. Bos, voorzitter der Commissie, be antwoordde de rede van den Minister als volgt: Excellentie. Namens re Staatscommissie, welke Uwe Excellentie zoo juist heeft geinstalleerd,"heb ik de eer Hare Majesteit de Koningin dank te zeggen voor de benoeming en Uwe Excel lentie voor de daartoe strekkende voor dracht. Het onderwerp, waarvan de behandeling aan onze Commissie is opgedragen, ontmoet in alle kringen der samenleving instemming. Evenwel al is het woord: belasting op oor logswinsten spoedig uitgesproken, het be grip is moeilijk te bepalen, en het neerleg gen van de regeling in practische voor schriften ontmoet groote bezwaren. Die overtuiging neemt niet weg, dat wij allen gaarne onze kennis en ervaring ter beschikking hebben gesteld om zoo spoedig het eenigszins mogelijk is tot een deugde lijke regeling te geraken. Wij stellen het zeer op prijs, dat de opdracht aan de Com missie verleend, zeer ruim is gesteld en hare werkwijze niet aan banden is gelegd, - waar- dooi hef mogelijk zal zijn van de samen stelling der Commissie het meeste nut te b ekken. De Commissie is er van overtuigd, dat zij snel zal moeten werken en zal zich zonder twijfel daartoe beijveren. Zij zal trachten er toe mede te wei ken, dat in dezen tijd, nu zoovele menschen groote en blijvende schade lijden en de gemeenschap zich reus achtige opofferingen moet getroosten, dege nen, die aan de tijdsomstandigheden vaak buitengewone inkomsten- of vermogensver meerdering danken, een deel daarvan aan de Staatskas af te staan. De Commissie is Uwe Excellentie dank baar voor de opmerking, dat bij het werk, dat zij heeft te verrichten, het niet alleen zal zijn de grootte van de bate voor de Staatsfinanciën, maar ook de ingespannen poging om die te verkrijgen, welke de waar deering van haar pogen zal bepalen. Met de verzekering, dat onze Commissie met groote voortvarendheid zal werken, aan vaard ik gaarne de leiding. Onze handelsvloot en de oorlog. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen heeft 31 Juli j.l. een schrijven gericht tot den minister van L., N. en H., waarin zij, er op wijzende, dat tengevolge van den oorlog een aanzienlijk aantal sche pen zijn verloren gegaan en verwacht kon v erden, dat dit aantal zal toenemen, als hare neening heeft uitgesproken, dat het lands belang vordert, dat onze schepen van de bui- tt gewone voordeelen, welke na den oorlog dvrachtvaart zal opleveren, zooveel moge lijk genieten. Daarom is het noodig, dat de Nederlandsche handelsvloot in sterkte niet v»mindere en dient er, volgens het oordeel der Kamer, tegen te worden gewaakt, dat de hier te lande thuis behoorende schepen in vreemde handen overgaan. Engeland heeft den verkoop van zeeschepen verboden en de Kamer vraagt zich af, of dergelijke maatre gel ook niet door Nederland zou behooren te worden genomen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer is mededeeling gedaan van het antwoord van den minister. Deze deelt daarin mede, dat zijn volle aandacht op deze aangelegenheid is gevestigd, doch dat zij, naar 's ministers oordeel, vooralsnog geen ingrijpende maatregelen van regeeringswege vereischt. De door de Kamer bedoelde sterk tevermindering van de Nederlandsche han delsvloot toch bestaat feitelijk niet. Welis waar waren op 25 Augustus 1915 318 sche pen aanwezig, tégen 325 op 1 Aug. 1914, doch inmiddels was de tonnenmaat toege nomen van 1,108,847.57 ton tot 1,147,946,87 ton. Op het oogenblik zijn bovendien in aan bouw en besteld 68 schepen met 200,247 tonnen, waarmede de Nederlandsche han delsvloot in de toekomst zal worden uitge- -breid. In aanmerking genomen, dat alleen uit bui tengewoon ernstige omstandigheden voort vloeiende dwingende noodzakelijkheid reden kan zijn voor eene regeering, om een maat schappij den verkoop van hare schepen naar het buitenland te beletten, komt den minis ter het ter zake ingrijpen van regeeringswege vooralsnog ongewenscht voor. Boter. Het Rijks Centraaal Bureau voor den uit voer van boter maakt bekend, dat voor de week van 10 tot 17 October voor 60 pCt. der boterproductie certificaat van uitvoer wordt verleend, terwijl 40 pCt. der productie voor het binnenlandsch verbruik moet worden be schikbaar gesteld of afgeleverd. Melkprijzen* Door den burgemeester te Amsterdam is het volgende schrijven gericht tot melkfabri- kanien en melkslijters aldaar: Hierbij bericht ik u, dat het mijn voorne men is uwe voorraad melk in bezit te ne men, op den voet van art. 76a van de Ont eigeningswet. Evenwel verklaar ik mij bereid, op den voet van art. 76b der bovengenoemde wet deze inbezitneming op te schorten, wanneer u er in toestemt de melk niet tegen een hoo- geren dan den hieronder genoemden prijs te verkoopen: rauwe melk 12 cent per liter; ge pasteuriseerde melk 13 cent per liter. Ik vestig er uw aandacht op, dat indien de genoemde maximum-prijs door u wordt over schreden, inbezitneming der voorraden he' gevolg zal zijn. V el d prediker s-v a c a t u r e. Het schijnt de aandacht te hebben getrok ken, dat de benoeming van een veldpredi ker in algemeenen dienst, ter vervanging van ds. Talma, op zich laat wachten. Wij vernemen, dat het intusschen wel de gelijk in de bedoeling ligt in de door het bedanken, om gezondheidsredenen, van ds. Talma ontstane vacature zoo spoedig mo gelijk te voorzien. 20 vliegmachines aan gekocht. „The Wall Street Journal" brengt het be richt, dat de Nederlandsche regeering in Amerika twintig Curtisslaeroplanes heeft aangekocht. De aankoop geschiedde na een reeks proefnemingen met dit type machine, gehouden te Los-Angeles. Belgische vluchtelingen. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan het Handelsblad: Nu het ongeveer een jaar geleden is, dat deze stad en haar naaste omgeving met Bel gische vluchtelingen overstroomd werd en er geen fabrieken, scholen en kerken ge noeg waren om allen onder dak te brengen, is het wél het geschikte oogenblik om een en ander over den tegenwoordigen toestand te melden. Nog wonen hier altijd veel Bel gen en kan hun aantal gerust op een paar, duizend geschat worden, 't Is waar, nu en dan keert een Belgische familie naar haar vaderland terug of trekt deze elders in ons land, o. a. naar Den Haag, heen, maar tel kens komen weer andere gezinnen zich' hier vestigen en steeds blijft.de vraag naar huizen en pensions van Belgische zijde groot, zoodat nieuw-inkomenden uit ons eigen land hier haast geen geschikte wo ning vinden kunnen. Behalve in het woon wagenkamp, dat nog altijd op het exercitie terrein „Plein XIH" gevestigd is en nog steeds onder militair toezicht staat, bevin den zich in de stad geen Belgen meer, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, al zijn er veel, die slechts heel schraal kun nen rondkomen. De bepaald arme Belgen zijn alle naar de verschillende kampen over gebracht; terwijl de Belgen van beteren stand, die niet in eigen onderhoud voorzien konden en aanspraak mochten maken op de hoogere ondersteuning van Regeeringswege van 0.70 per persoon en per dag, maar deze niet hier in het bezette gedeelte krij gen konden, door de goede zorgen van den secretaris van ons „Comité voor Belgisclte vluchtelingen in de stad", vooral in het na burige Steenbergen zijn onder dak gebracht. Ook hebben verscheiden Belgen hiec langzamerhand in fabrieken en andere in- De zwakheid der vrouw f Ja, die is onge- loofelijk. Er is maar één schepsel, dat 'nog zwakker is de man. Roman van IS. TE1RLINCK. 18 Hij keek eene wijl ten gronde. Daarna greep hij hare handen vast en vroeg be daard: „En dat alles is wraar, Mandal" Zij knikte. „Dat is ergï" bekende hij onwillekeurig. ,,Niet waar," en ze lachte bitter; „we zijn nog niet getrouwd?" Maar de jongen antwoordde eenigszins verwijtend, steunende op zijn eigen macht en wil, zeker van de toekomst: „Manda, spreek toch zoo nietUw toestand, die van uwe familie is moeielijk En toch zullen wij samen door het leven gaan.- „Kan het nog zijn?" vroeg zij, terwijl zij hem eenen blik zond, zoo vol liefde, dat zijn hart trilde. „Het moet zijn, ik wil het!" sprak hij vast beraden. t»/En zal uwe moeder nog willen?" - „Ik ook ben koppig, Manda wat ik wil, zal gebeurenmoeder, niemand, niets zal mij van u scheiden „En Amerika?" Het was hare laatste te genwerping. „Zelfs Amerika niet.... gaat gij, ik ga mee En daar zij nu met het hoofd gebogen vóór hem stond, legde hij -heide handen aan hare slapen en dwong haar naar hem te zien, „Bezie mij goed", zei hij, „zoo zoo ja.... oog in oogZult gij mij getrouw blijven?" „Twijfelt gij opnieuw?" vroeg'ze. „Zweer het!" „Neen! dat moet ik niet zweren!Ik zal u nooit vergeten!" „Wat er ook gebeure „Wat er ook gebeure I" „Welnu, moed! Alles zal zich we! schik ken Laat mij begaan, Manda l" Schaterend gelach klonk in het boschje. Beiden kejeen om. Een weinig hooger liep een wegel, en daar waggelden Henri Van Wallegem en de jonge Desmet. Ze trokken, zwikend, arm aan arm, naar het kasteel, wiens muren men, op eenige boogscheuten afstands, door het loover glanzen zag. Ze bleven staan. „Mijn zielke IIs dat Manda niet En wie is er bij Zou het Moereeis niet zijn hoorde men Desmet zeggen. Henri, met den kleinen ronden hoed op een oor, brabbelde: ,Wel zeker is 't me die fiere boeren dochter!.... Manda Penninck zonder' penningen!Ha ha ha 1En de trotsche boerenkerel grabbelt ze in zijne armen! Zoo vroeg, jongens zoo vroeg aan 't kus sen en 't flikflooien Ha ha ha IWel geneert u nietdoet maar voortLeve de vreugd, ha ha ha En Desmet schaterde hem luider na: „Ha ha ha !"- Emiel wilde naar de dronkaards toesprin gen; Manda hield hem tegen. „Blijf, Emiel," verzocht ze; „zij zijn zat. ze hebben den heelen nacht gezopen in het Fluwijntje zeker Blijf Hij gehoorzaamde. Maar de jonge zwelg- balg herhaalde, terwijl hij met zijnen kame raad voortwankelde: „Toe, toe, geneert u maar nietHa, ha, ha! Leve rt plezier!" „Ha, ha, ha!" giegelde Desmet. „Maar"en hier liet de rijke zuiplap eenen vloek; „alle twee zult gij met mij afre kenen alle twee zult gij door mijne han den passeeren vroeg of laat Een ijselijker vloek drong tusschen het geboomte. Men hoorde den wulpschaard een vuil Fransch lied uitschreeuwen, terwijl hij met Desmet, die medebromde, achter het kreupelhout verdween. VI. Een Konkelfoes huisl Op ieder dorp, hoe ldein hef ook zij, vindt men een of twee herbergen, welke dien naam verdienen. Bejaarde, deftige menschen of althans die, welke deftig schijnen willen, zich zei-, ven dien naam geven, of ter wille van hun geld en hunnen invloed, hem van de andere dorpelingen krijgen, gaan er schier nooit. Ze durven het niet wel: hun goede faam, waaraan zij zooveel houden, leed er schip breuk bij. Toch wagen het eenige dier fat soenlijke boeren er binnen te glijden, in het genipt, op werkdagen en uren, dat zij hopen er niemand dan de bewoners aan te treffen en meest altijd is het nog de nieuwsgie righeid, welke er hen naar toe drijft. Want al de buitenmenschen zijn nieuwsgierig in den hoogsten graad; daarom ook huichelt rr^en er zoo vaak; daarom handelt men er meest in het geheim; daarom vindt men er zooveel, die hunne daden bewimpelen, schijnheilig spreken en schijnheilig zijn; immers de nieuwsgierigheid van den eenen dorpeling vreest die van den gebuur. Alles mag gedaan worden, zoo dat kat er niet mede rondloopt. Dus, in het duister, nimmer in het volle licht gewerkt, zich nooit ge toond, zooals men waarlijk is met zijn deugden en gebreken, met zijn slecht en goed, met zijn wel en wee, met zijn verdriet en vermaak. Alles moet gestopt blijven! Wie zoo niet handelt, is maar een dwaashoofd, een onnoozelaard, een dom kieken, goed genoeg om gepluimd en opgegeten te wor den! Om die reden vindt men de bejaarde dorpelingen, welke prijs hechten aan het epitheet deftig, enkel bij uitzondering in het konkelfoeshuis. De -jongelingschap handelt anders. Zij kent nog geen deftigheid, geen gemaaktheid en zij vooral jnaakt de klandizie van zulk kroeghuis uit. Hier vindt men de jongens van het dorp, inzonderheid des Zondags en dan nog bij voorkeur des avonds laat, vai> tien tot middernacht. Wie kan zich het leven van een jongen kerel uitdenken, zonder knappe, lustige deernen? Ook is de scene in een konkelfoeshuis, des Zondagsavonds, alleraardigst: men ziet er kloeke boeren jongens, met hoogrood glanzend gelaat, die er vloeken en tieren, dansen en springenl Ze drinken er geweldig groote, talrijke gla-» zen bier, borrels en maatjes jenever! Ze rooken er en spuwen dapper op, en besprent kelen en begieten den vloer. Eenigen, de reeds vermoeiden en de halfdronken, zitteiy er op stoelen en laten het beneveld hoofd op de borst hangen; weinigen spelen er meÜ de kaart; de talrijksten, de vurigsten staart" nevens den toog, die zoo belemmerd ert omringd is, dat de herbergmeisjes, enkel du wend en dringend, eenen doorgang vinden,' hetgeen de ridsige gasten de gelegenheid geeft de tapsters maar ferm boven heup of onder oksels vast te grijpen. In de week vindt men er gewoonlijk de wulpschaardts van het dorp, benevens een paar zatlappen van stiel en een drietal ledig- gangers, die nimmer of zelden, tenzij in tijd van overlast van arbeid, de vingers tot wer ken gebruiken. Al dezen zijn hier thuis, ver« teren er hun «akgeld, en drinken er „op* poef". Wordt vervolgd*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 5