Naar kat land van belofte! 14do Jaargang. „DE E EM LAN DER". Donderdag 14 October 1915. BUITENLAND». FEUILLETON. ■r N° 91 Hoofdredacteur: Mr, D.J. VAN SCffAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Co. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort t J*®®* Idem franco por post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - U.1JJ. Afzondorlijke nummers Wekelijks bijvoegsel „de HoUandachc Huisvrouw (onder redactie ▼an Thérèse van Hoven) per 3 mnd. 50 ets» Advertentiön gelieve men liefst vóór 11 uur, familie* advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regel»..f 0.50. Elke regel meer0.10, Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Groot© lotters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De oorEog. Ber 1 ij n, 13 Oct. (\V. B.) Officieel be richt van het groote hoofdkwartier. Engelsche aanvallen ten noordoosten van iVermelles werden afgeslagen. Ten oosten van Souchez verloren de Franschen weder om eenige loopgraafstukken, waarin ze zich op 11 October nog hadden kunnen handha ven. In Champagne mislukte gisterenavond een Fransche aanval ten zuiden van Tahure. Een aanval die hedenmorgen herhaalde malen in verscheidene gelederen op hetzelf de punt werd herhaald, viel geheel in ons vuur ineen. In de Vogeezen verloren de Franschen aarr de westelijke helling van Schratsmannebe e$n deel hunner loopgra ven. P a r ij s, 13 Oct. (Havas). Namiddag communiqué. Een aanval der Duitsche infanterie op de Fransche stellingen ten Noordoosten van Souchez werd, evenals de vorige malen, volkomen afgeslagen. Gedurende den nacht hadden wederzijdsch artillerie-actiën plaats, die vooral hevig waren tusschen Somme en Oise, in de streek van Andéchy, ten Oosten van Reims en in de richting van Moronvilliers. De Duitsche batterijen be schoten hevig de streek ten Zuiden van Ta hure en ten Oosten van den heuvel van Mesnil. De Fransche artillerie reageerde krachtig, terwijl de Franschen opnieuw van loopgraaf tot loopgraaf voorwaarts gingen ten Oosten van het versterkingswerk ge naamd „Trapeze". Vrij levendige gevechten met loopgraafwerktuigen hadden plaats in den sector van Flirey en Leviger, waarbij van weerszijden de artillerie tusscnenbeide kwam, in de omstreken van Reillon in de Vogeezen Na een volledig fiasco van hun aanval op het front LingeSchratzemimnele hernieuwden de Duitschers tegen het einde van den dag hunne poging, na voor bereiding door de artillerie. Het geheele front werd aangevallen, doch alle aanvallen mislukten. De Duitschers konden slechts op een enkel punt, nl. op den heuvel van Linge, vasten voet krijgen in een loopgraaf van onze voorste linie op een front van 60 tot 80 Meter. Een tegenaanval der Franschen stelde hen in staat onmiddellijk een deel ervan te heroveren. Een eskader van 19 vliegtuigen wierp 150 bommen op het station Bazancourt, waar be wegingen der Duitschers waren gesigna leerd. Een ander eskader van 18 vliegtui gen bombardeerde het kruispunt Achiet Le grand nabij Bupaume. Andere vliegtuigen bombardeerden eveneens den spoorweg na bij Warmericourt. Parij s13 Oct. (R.) Avond-communi qué. De vijand heeft met sterke strijdkrachten zijne aanvallen hernieuwd ten noordoosten van Souchez tegen het z.g. „Hakmes-bosch" ten Oosten van den spoorweg van Souchez naar Angres; tegen onze stellingen aan. den vijfden kruisweg, op den heuvelkam van Vimy; tegen de versterkingen welke wij ver overden in het bosch van Givenchy en de naburige loopgraven. Niettegenstaande de buitengewone hevigheid van het bombarde ment dat voorafging aan deze aanvallen en de herhaalde wanhopige aanvallen des vijands was de vijand alleen in staat binnen te dringen in eenige gedeelten van loopgra ven in het bosch van Givenchy, die vol komen vernield waren door de zware gra naten. Overal elders behielden wij onze po sities en sloegen wij de Duitschers terug, die zware verliezen leden. Bizonder hevige ar tillerie-actiën hadden plaats ten Zuiden van de Somme, in den sector van Nichons, in Champagne ten noorden van Souain en tus schen Massiges en de Argonnerv ten noor den van Laharase, tusschen Maas en Moezel en ten noorden van Flirey. In de Vogee zen verdreef ons vuur een vijandelijken aan val op de stellingen in het Hauch-dal. B er 1 ij n, 13 Oct. (W. B.) Officieel be richt van het groote hoofdkwartier. Legergroep Hindenburg. Ten Westen van Dunaburg viel een Russische aanval in ons geschutvuur ineen. Pogingen des tegen standers om de door ons bezette eilanden in het Miadziol-meer te vermeesteren mis lukten. Een Russische aanval ten Noordoos ten van Smorgon, die tot aan onze versper ringen kwam werd afgeslagen. Een onzer luchtschepen bestrooide hedennacht de ver sterkte met troepen bezette stad Dunaburg overvloedig met bommen. Legergroep Leopold van Beieren Niets nieuws. Legergroep von Linsingen. De vijand werd uit zijne stellingen bij Rudca-Bielsko en Wolskaja verdreven, eveneens over de linie van Alexsandria tot de hoogten ten noorden daarvan. De Duitsche troepen van het leger-von Bothmer wierpen den tegenstander ten noordwesten van Haiworenka (ten Z.W. van Burkanow) uit verscheidene stellingen. Ween en, 13 Oct.. (W. B.) Officieel. Bij Burkanow aan de Strypa is ook de vierde gisteren vermelde- Russische aanval door Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche ba taljons afgeslagen. Petersburg, 13 Oct. (P. T. A.) Com muniqué van den grooten generalen staf. In de streek van Riga ten oosten van het Babite-meer vermeesterden wij een Duitsch watervliegtuig. Op het front in de streek van Dwinsk wer den alle aanvallen des vijands afgeslagen. Een gevecht in de nabijheid van Schloss- berg ten westen van Illoekst eindigde met de verovering van de hoogten ten noordwes ten van dit dorp. Gedurende den nacht trachtten de Duitschers de verloren stellin gen te heroveren, doch ze werden terugge worpen. Er was een kanonnade over het geheele front. De Duitschers trachtten verscheidene ma len; hun toestand te herstellen, in. de streek van het dorp Gateki ten zuiden van. het Dem- men-meer doch staakten hunne pogingen tengevolge der groote verliezen die ze leden. In de streek ten oosten van het dorp Ga- vrantzy vielen de Duitschers ons twee malen aan, doch elke keer werden ze teruggeslagen. Ondanks het hevige vuur der Duitschers ver overden onze troepen de landengte tusschen het meer en het zuidelijke deel van den klei nen Drisviaty. In de streek tusschen de Narotsch en Vischneuskoie-meren had een levendig artillerieduel plaats. Ten zuiden van de Pripjet aan den linker oever van de Styr ten noorden van Rafalowska werd de tegen stander verdreven uit de boerderij Alexan dria en het dorp Roedkabeer-Kavolskahier namen wij 5 officieren en 200 soldaten ge vangen en maakten wij 2 mitrailleuses buit. Het oflensief des vijands tegen Karpilow ten noordwesten van Klewan werd afgewe zen. In Galicië, aan de Strypa in de streek ten westen van Trembovlia vermeesterden onze troepen, hun vroeger behaald succes verder ontwikkelende, het dorp Vasniouveluk. Het hevige gevecht dat hier woedt, evenals in de streek van het dorp Haivoremka dat gisteren begonnen is, vermindert niet. Een deel van onze cavalerie vertrok onopgemerkt uit het dorp Haivoremka en wierp zich, snel zijn front ontplooiende, op de linies des tegen standers. Met dapperheid en volkomen doodsverachting sloeg de cavalerie zich door drie versterkte linies des vijands en sabelde ze den tegenstander neer, die een ongere geld vuur opende en eindelijk de vlucht nam. Schitterende wapenfeiten der cavalerie hadden eeneens plaats nabij de dorpen Krzivoluka en Kosrylovol in de streek ten Z.W .van Ozortkov. B er 1 ijn, 13 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. De tegenstand der Serven kon onze voor- waartsche beweging slechts in geringe mate tegen houden. Ten zuiden van Belgrado werd het dorp Zelznik en de hoogten ten oosten daarvan en aan weerszijden van Top- siderska bestormd. De aanval op Pozarewac gaat onder gunstige omstandigheden voor uit. De weg van Posarewac naar Gradiste is in Zuidelijke richting overschreden. Londen, 12 Oct. (R.) Aan de Times wordt uit Boekarest gemeld, dat de Bulgaar- sche bank aan den Donau tegenover Roe- meensch gebied ondermijnd wordt. Men is koortsachtig bezig met het aanleggen van loopgraven te Roetsjoek. De burgerlijke be volking van Vidin is daaruit verdreven. Weenen, 13 Oct. (W. B.) Officieel. Onze aanvallen maken, ondanks den hefti- gen tegenstand van den vijand, overal vor deringen. Aan den benedenloop van de Dri- na hebben onze troepen de Serviërs uit ver schillende loopgraven geworpen. Ten zuiden van Belgrado werden den vijand eenige hardnekkig verdedigde steunpunten ontno men. De Servische tegenaanvallen zijn steeds met groote verliezen voor den vijand mislukt. Ni si, 8 Oct. (R.) Den 5 October heeft de vijandelijke artillerie aan het Donau- front in den sector Ram-Gradisjte 467 pro jectielen van zwaar kaliber geworpen. In hetzelfde front, van Ootche en Pantchewo heeft de vijandelijke artillerie de vesting Belgrado en de stellingen bij Samar be schoten. Tegelijkertijd heeft de vijandelijke artil lerie van de'hoogten van Bejanca ongeveer 200 projectielen afgevuurd en eveneens het vuur geopend op den sector Ostroejnitza- Obrenowatz. Op geen enkel punt van het geheele front verwierf de vijandelijke artil lerie eenig resultaat. Rome, 14 Oct. (R.) Uit berichten uit Nisj blijkt dat de Bulgaren finaal verslagen zijn in de richting van Kragoejewatz. De aanvallende Macedoniërs werden door de Servische artillerie neergemaaid. Weenen, 13 Oct. (W. B.) De Südsl. Korr. bericht uit Saloniki: In volkomen te genstelling met de mededeelingen der En tente-pers kan worden geconstateerd, dat de aanwezigheid van troepen der geallieerden in Saloniki, zoowel in de Grieksche bevol king als in het leger een toenemende ont stemming veroorzaakt. In de kringen der Grieksche officieren welke de officieren der troepen van de geallieerden niet groe ten, heerscht zelfs verbittering tegen de indringers, en deze verbittering neemt toe, nu de leiding van het expeditie-leger alle maatregelen treft, die wijzen op een lang durig verblijf in Saloniki. Er hebben tot nog toe geen nieuwe ontschepingen plaats ge had, evenmin rukten de troepen verder op naar Servië. Tot nog toe zijn er geen toer bereidselen getroffen, waaruit men kan op maken, dat de vreemde troepen spoedig zul len vertrekken. Het bericht uit Konstantinopel, dat de spoorwegbrug bij den Demir Kapoe is opge blazen door Bulgaarsche benden, is niet be vestigd. Rome,140ct. (R.) Wij zijn in staat te melden dat de regeeringen der quadruple- entente alle maatregelen hebben genomen voor een krachtige actie met een groote macht tegen Bulgarije. Honderdduizend man zijn reeds in Saloniki geland. Keulen, 14 Oct (W. B.) De bericht gever der Köln. Ztg. meldt uit Konstantino pel: Naar ik verneem zeide de sultan bij zijn laatste audiëntie aan Enver Pacha woorde lijk: „Mijn dapper leger zal de Engelschen, diè van de Dardanellen vluchten, ook in Ma cedonië weten aan te treffen." Weenen, 13 Oct. (W. B.) Officieel. Gistermiddag begonnen de Italianen een le vendig geschutvuur uit kanonnen van zwaar en gemiddeld kaliber tegen de hoogvlakte van Lafraun. Ook tegen eenige deelen van het front in de kuststreek ontwikkelde de Italiaansche artillerie een verhoogde werk zaamheid. Pogingen van Italiaansche afdeelingen in fanterie om te naderen tegen Vrsu en het bruggehoofd van Tolmein werden afgewe zen. In het Noordwesten van de hoogvlakte van Loberdo dwong een overval de Italianen uit hunne voorste dekkingen te vluchten. R ome, 1 3 Oct. (R.) Officieel. Na een hevige voorbereiding door de artillerie ge durende den dag van 11 October wierp de vijand den nacht daarop volgende zijn infan- teriecolonnes tegen onze stellingen aan den bovenloop van den Chiazzo-stroom. Dank zij de vastberadenheid onzer troepen en de uit werking van het flankvuur der kanonnen, mi trailleuses en geweren, werden de aanvallen des vijands tijdens de duisternis afgeslagen onder hevige verliezen. Petersburg, 12 Oct. Communiqué van den generalen staf. In de kuststreek trachtten de Turken, ge bruik makende van de mist de rivier de Ark- have op een aantal punten te overschrijden. Deze pogingen, die tijdig weiden bemerkt, werden afgewezen door ons vuur. Ten noor den van Ichkan in de streek van den berg Biraket ontstonden eenige gevechten met Turksche afdeelingen, die tevoren terugge worpen waren. Het geweer- en kanonvuur in de streek van net dorp Keghyk ten zuidoos ten van het meer van Tortoem namen een meer levendig karakter aan. Het offensief der Turken aan de kust van Gopal ten noord westen van Melazghert werd nabij het dorp Ekkrech gestuit. De vijand werd terugge worpen. In het kustgebied van het meer van Van ten oosten van het dorp Vastan hadden eenige gevechten plaats. Op de rest van het front is de toestand onveranderd. Konstantinopel, 12 Oct. (W. B.) Het hoofdkwartier deelt mede: Aan het Dardanellen-front beschoot onze artillerie een vijandelijk kamp in den omtrek van Bujuk Kemikli en bracht daar zware verliezen teweeg. Bij Ari Burnu en Sed-ul-Bahr was van weerszijden zwak infanterie- en artillerie vuur en bomgevechten. Op 10 October werd een vijandelijke vlieger, die in de streek ten Oosten van Elarisj een verkenningsvlucht deed, door ons naar beneden geschoten. Het vliegtuig werd buitgemaakt en de bemanning gevangen genomen. Overigens valt er niets te melden. Londen, 13 Oct. (R.) De treiler Vultu re uit Gumsby is op de Noordzee tot zinken gebracht. Men gelooft dat de tien man ster ke equipage verdronken is; drie lijken zijn gevonden. Londen, 13 Oct. (R.) Een Zeppelin raid is gisterenavond gehouden over een deel van Londen. Een aantal brand- en springbommen werden uit de Zeppelins ge worpen. De materieele schade is gering; dg weinige branden werden spoedig gebluscht^ openbare gebouwen zijn niet beschadigd. De slachtoffers zijn voor tot dusver bekends twee -vrouwen en zes mannen gedood, be halve één soldaat allen burgers, en om streeks vier en dertig personen gewond. Par ij s, 12 Oct. (Havas). Een corres» pondent van de Associated Press te New- York verhaalt hoe hij onlangs, met machü- De wereld is vol dwazen. Wie er geen zien wil, moet zich opsluiten in zijn kamer, na eerst de spiegel er uit verwijderd te hebben. Roman van IS. T EI RL IN CIC. Want die man, welke zooveel tranen had doen storten, zooveel kleine menfechen, arme slavers, rechtstreeks of onrechtstreeks, ge ruïneerd had, die hardvochtige man kreeg schrik! Hij zag hoe de oude wereld dreigde te springen! Hij las over werkstakingen, over sociale vraagstukken, die overal werden op geworpen, over de sneller groeiende demo cratie, over het geweldige anarchisme! Hij zag, hoe de niet-bezitters den kop, tot dan gedwee over den arbeid gebogen, omhoog staken en met luide stem hunne rechten eischten! Hij hoorde hun woest rumoer in de straten der groote steden, waar zij vrijheids zangen aanhieven, terwijl zij in dichte gele deren voorbij de huizen Hunner meesters trokken en hunne mocht de brutale macht van het getal! ten toon spreidden! Hij zag hun Meifeest en hunne blo^droode vlag gen. die in den opkomenden iind vrij en frank fladderden! Die wind zou storm worden en al het oude wegvegen; eene nieuwe we reld zou ontstaan! Dat de rijke zich dus hoede voor den orkaan! En de bankier Van Wallegem heeft zich gehoed! Zoo meent hij het tochl Hij heeft onroerende goederen gekocht. Wie kan huizen en grond stelen? De eerste kan men vernietigen, in brand steken, tot gruis stampen, ja, maar de tweede zullen be'- waard blijven. Grond blijft grond, niemand zal hem rooven noch opeten! Zoo denkt hij. Fn voor bet naderend tempeest heefi hij zich gehoed Arme man Hij zit in zijn bureau, vóór zijne papieren. En nu onderzoekt hij, wat zijne pachtlan den hem jaarlijks opbrengen. Dit onderzoek brengt hem niet in een vroolijker stemming, maar verdiept de drie voorhoofdrimpelen en trekt de beide wenkbrauwen lager. Neen, hij moei bekennen, zijne hoeven ge ven heni geen rente genoeg! De grond kan den eigenaar en den pachter niet doen le ven; de eene of de andere moet verdwijnen! Ook in Vlaanderen wordt de landkwestie, dit stuk der sociale, opgeworpen en zij moet eer lang eene oplossing krijgen. De pachters be ginnen ongeduldig te worden en willen zich niet langer als melkbaar vee laten behande len. Een zijner hoeven staat reeds eenige maanden ledig en geen nieuwe huurder ©aagt op. Andere zullen verlaten worden en tot puinen vervallen! Zelfs boer Pennink, een zijner beste pachters nochtans, kan het niet meer uithouden en moest geld leenen. Zie, daar ligt zijne rekening: hij moet reeds drie duizend frank betalen! Drie duizend frank een groote som Wanneer zal de rnan dit kunnen betalen? Wellicht nooit! In eens schiet Van Wallegem op. In de gang, welke naar zijn bureau leidt, Stijgt gerucht. Duidelijk, tot hier, klinkt eene vrouwestem. Kent de bankier ze? Hij beeft lichtjes. „Zij? ontvalt het hem, terwijl de deur openvliegt en eren jonge vrouw vooruit- stormt. „Ik wil en zal binnen!" roept ze. De knecht die haar volgt, grijpt haar opnieuw vast en .vil haar buiten sleuren. Maar de bankier, ernstig en kalm weder, wijst met de hand, dat de vrouw blijven mag. „Gij hier, Thilde?" spreekt hij verwij tend, nadat de dienstbode de zaal verlaten heeft. Zij treedt nader, smijt het sluiertje van vóór haar gelaat, beziet hem onbeschaamd en zegt stout: „Ja, ikEn waarom niet?" Zij is misschien dertig jaar oud, in de volle sterkte des levens, en schoon! Zij heeft zwart haar, dat glinstert onder den steedschen hoed met pluimen versierd. Hare oogen, bruin, naar het violet zweemende, schitteren en hare roode, bloedige lippen komen voor uit. Is het de heete Junizon of de gramschap, welke dien gloed over haar wezen legt? „De heb u gezegd, dat alles tusschen ons moest gedaan zijn," spreekt de bankier, ter wijl hij de papieren samenraapt en deze in het coffre-fort wegsluit. Zij komt nog nader, dicht bij het bureau en wilder vuur springt uit hare oogen. Met klem valt zij uit: o „Ha! Alles moet tusschen ons gedaan zijn!.... Waarom spraakt gij zoo niet vóór zeven jaar, als ge mij naar Brussel deedt gaan wonenNu is het te laat IGe zijt mij beuEn daarom: alles moet tusschen ons gedaan zijn Neen, neen, zóó niet!" Hij wil haar tot bedaren brengen en zegt: „Roep toch nietGij hebt mij niet be grepen Ik wil zeggen, dat alle betrekking tusschen ons moet een einde nemenHet jaargeld zal ik blijven betalen!'' Zij spot: „Een schoon jaargeld!.... Duizend frank!.... Wat kan ik daarmede uitzetten?.... Armoe lijden en anders niet!" „Is het niet genoeg vraagt hij. „Gij durft mij vragen, of het niet genoeg is Moet ik loopen als eene bedela res? Mijn kamer alleen kost al zeshon derd frankWat schiet er nog over? Vierhonderd frank voor kost en kleeren! Kan het zijn? En ge hebt daar „en zij toont de geldkist„die kas vol zilver en goud „Werkt gij niet?" „Werken herhaalt zij schokschoude rend. „Ik ken geenen stiel 1" „Waarom gaat gij naar buiten niöt wo nen? Het leven is er zoo duur niet," legt hij uit. Zij huivert. v „Naar buiten?.... ,Woar?.... Hier?.f-j Neen, neen, neen!" „In eene andere streekP „Neen, neenf... Dat kan niefc de meni| schen zouden het te gauw weten, wie en wal ik ben!Wat zouden ze van mij niet zegt gen? Neen, neen!..... En daarbij: ik ben nu de stad gewoon!"- Hare onbeschaamdheid komt terug. „Ik ben hier gekomen om geldik moei geld, veel, veel geld hebben!" Hij antwoordt: „Ik zal uw jaargeld verhoogenl" „Neen, neen... Ik moet geld hebben... veel, in eens!Gij kunt stervenmij vergetenIk ken al de geldmannen vandaag zitten ze voor u op de knieën en morgen fffft I't lieken is uitZp loopen achter een andere!" „Zwijg, zeg ik u." Hij ijst voor de schaamteloosheid dien vrouw hij ijst meer, omdat hij bekennen; moet, dat hij die vrouw zoo schaamteloos gemaakt heeft. Daarom bedwingt hij de klim* mende opbruisendheid en spreekt hij kalmer: „üc kan sterven, dat weet ik morgen, difi jaar nog Ook heb ik voor u gezorgd Door mijn schuld zijt gij gevalleniW wil niet, dat jij slechter zoudet worden dan gij zijt P Slechter Word' vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1