BINNENLAND. Jing der regeering, een bezoek heeft ge- rachf aan een der Fransche vliegscholen, twaar, in divisies en eskaders verdeeld, een jwaar luchtleger gevormd wordt, bestaande Uit vechtvliegtuigen, luchtkruisers en torpe do-vliegtuigen, sterk gepantserde verken ningsvliegtuigen die drie-duimskanonnen ^met zich voeren en snelvuur-mitrailleuses. Een reuzenvliegtuig, zegt de correspon dent, voerde twaalf man en twee kanonnen met zich mede en deed drie proefvluchten, welke zijne volkomen stabiliteit bewezen. Gewapende luchtkruisers bereikten eene grroote hoogte. Dit zijn kleine tweedekkers, 'die elk een kanon dragen, in staat zijn bijna verticaal omhoog te stijgen en die stoutmoe- 'dige vluchten deden, en met hunne kanon nen manoeuvreerden alsof ze den vijand .voor zich hadden. Sinds de gelukkige verrichtingen, die on- fangs in Champagne zijn ten uitvoer ge- bracht achter de vijandelijke linies, werden nieuwe vorderingen gemaakt en weldra zul len groote luchtformaties aanvals- en verde- 'digingsoperatiën beginnen tegen de verbin dingslijnen en spoorwegknoopen des vijands, teneinde diens aanvoer te bemoei lijken en hem te demoraliseeren. Op de ge zamenlijke vliegscholen van Frankrijk wor den verscheidene duizenden vliegers onder vezen en voorbereid voor den dienst bij de nieuw ontzaggelijke luchtmacht, waarin Frankrijk ontegenzeggelijk het overwicht .verworven heeft. P a r ij s, 13 Oct. (Havas). In den heden morgen gehouden ministerraad op het Ely- êée heeft Viviani medegedeeld, dat Delcas- sé zijn ontslag heeft ingediend als minister van buitenlandsche zaken. Het ontslag is aanvaard. Viviani, die minister-president blijft, neemt ook de portefeuille van buiten landsche zaken over. P a r ij s, 13 Oct. (Havas). De Kamer heeft met 372 tegen 9 stemmen een motie van orde aangenomen waarin vertrouwen in 'de regeering wordt uitgedrukt. Wellington (Nieuw-Zeeland), 13 Oct. (R.) In de zitting van het Huis van Afge vaardigden deelde de minister van landsver dediging mede, dat het totale aantal man nen, hetwelk naar het oorlogsveld is ver trokken, 28,000 bedraagt; nog tien duizend worden geoefend. Besloten is om de ver sterkingstroepen met 15 tot 20 pet. te ver- hoogen. Het aantal mannen van den militai ren leeftijd in Nieuw-Zeeland bedraagt, vol gens de telling van 1911, ongeveer 193,000 De minister zeide, dat er geen twijfel aan is, of het beroep op de vaderlandsliefde des volks zou ten volle het aantal mannen, dat noodig is, verzekeren. Hierop volgden va derlandslievende redevoeringen van den eersten minister en den" minister van finan ciën. San Francisco, 13 Oct. (R.) Het internationale vredescongres heeft een motie aangenomen, strekkende om onmiddellijk stappen tet doen in Washington, teneinde er bij president Wilson op aan te dringen, dat een conferentie van neutrale staten zal wor den bijeengeroepen en een permanent lichaam te vormen dat voor den vrede zal werken. San Francisco, 13 Oct. (R.) De Japansche minister-president graaf Okoema heeft een telegram gezonden aan het inter nationaal vredescongres, waarin hij zegt: „De wereldvrede is een fantasie en zal dat blijven totdat het militairisme en andere dingen er niet meer zijn. Het is onmogelijk op vrede te hopen, zoolang er naties en individuën bestaan, die zich zich zelf opblazen als ab solute superieur boven iedereen en physieke kracht bezigen teneinde die superioriteit te doen gelden. Stockholm, 13 Oct. (Svenska tele- grambyran.) De Zweedsche regeering gaf haren gezant te Londen opdracht protest in te dienen tegen de schending der neu traliteit van Zweden door een Engelsche on derzeeboot in de Oostzee. Stockholm, 13 Oct. (W. B.) De Af- tonbladet vermeldt het rapport van den ka pitein der „Germania", die vertelde dat een Engelsche onderzeeboot het stoomschip vervolgde nog binnen de grens van Zwe- den's territoriaal gebied. De bemanning van de onderzeeboot begaf zich vervolgens aan boord van het stoomschip, bracht binnen in het schip vernieling teweeg en trachtte ook schip en lading te doen ontploffen. De uitslag van het officieele onderzoek is nog niet bekend, doch wanneer het bevestigd mocht worden, dat deze overvallen hebben plaats gehad, dan zou, naar het blad doet uit komen, hier sproke zijn van een ernstig ge val van schending van Zweden's souvereine rechten. Londen, 12 Oct. (R.) In het Lager huis vestigde een der leden de aandacht van minister Grey op de misverstanden, welke in sommige neutrale landen gerezen ziin omtrent het vasthouden van poststuk ken, die het gebied der oorlogvoerende mo gendheden passeeren op hun weg naar an dere neutrale staten. Grey antwoordde, dat deze zaak een onderwerp had gevormd van ernstige beschouwing, zoowel gedurende den oorlog in Zuid-Afrika als tijdens den te- genwoordigen oorlog. De regeering is van meening, dat daar de staat van oorlog de toepassing schorst zoowel tusschen de oor logvoerenden als voor de regeering zelve vaan artikel 4, afdeeling 1, der Algemeene Postovereenkomst, het duidelijk is dat deze overeenkomst tot diegene behoort, welke slechts bedoeld ziin in haar geheel te worden toegepast in vredestijd. De regeering acht bet onmogelijk de bepalingen der overeen komst zoo uit te leggen, dat ze veronder stelt dat de overeenkomst een oorlogvoe renden staat verplicht het zelf goed te vin den om te worden gebruikt als een kantal voor mededeelingen, die ten doel hebben zijn eigen oorlogsmaatregelen te niet te doen. Onder deze omstandigheden voelt de regeering zich verplicht om in bepaalde ge vallen gebruik te maken van haar recht van onderzoek van brievenmalen die tusschen twee neutrale staten via Groot-Brittannië Worden vervoerd. Minister Grey wenschte hier aan toe te voegen, dat er bij elk geval naar gestreefd wordt om onnoodig opont houd of benadeeling der wettige belangen van de onderdanen van neutrale mogend heden te vermijden. F e r 1 ij n, 13 Oct. (W. B.) De eindstaat be treffende het resultaat der inschrijvingen be wijst dat de derde oorlogsleening een ware vclksleening is geweest. Het totale bedrag van 12101 millioen mark werd verkregen door 3.551.746 handteekeningen. Hieronder komen 686.289 handteekeningen voor tot 200 Mark, 1.693.934 van 300 tot 1000 Mark, 503.576 van 1100 tot 2000 Mark, 415.576 van 2100 tot 5000 Mark, enz. De stortingen op de derde oorlogsleening bereikten tot 11 October, alzoo een week vódr de eerste verplichte betalingstermijn, 6803 millioen mark. Londen, 13 Oct. (R.) Met betrekking tot de jongste politieke en economische op merkingen in de Duitsche pers over de financieele kracht van Duitschland en de bewering, dat Groot-Brittannië, om het suc ces van de laatste binnenlandsche leening te verhoogen, zijn toevlucht nam tot kunst matige prikkels, verklaren de voornaamste Amerikaansche en andere financieele krin gen te Londen, dat Groot-Brittannië ver keerd deed, doordat het de voorwaarde der nieuwe leening niet aantrekkelijk genoeg maakte onder de tegenwoordige omstandig heden. Wat den financieelen toestand der geallieerden betreft, erkennen zij, dat Groot- Brittannië en Frankrijk niet alleeen eerlijke volken zijn, maar ook rijkdommen bezitten, welke hen in staat stellen gemakkelijk hun verbintenissen na te komen. Zij erkennen dat de Britsch-Fransche leening een onbe rispelijke belegging is en zij vinden, dat het succes daarvan niet aan sentimenteele over wegingen is te danken, maar aan het erken de feit, dat het een gezonde handelsonder neming was. Een bewiis van den onmetelij- ken rijkdom van Groot-Britannië is, dat het in 19141915 belaste inkomen ongeveer 1080 millioen pond sterling bedroeg buiten de vrijgestelde salarissen om, die op 1560 mil lioen worden geschat. Het geheele nationale inkomen is dus meer dan 2500 millioen pond sterlings jaarlijks. De schuld van Groot-Brittannië zal in het volgende jaar minder dan 90 millioen pond sterling bedragen, terwijl de belastingen in het loopende financieele jaar opgebracht on geveer 350 millioen pond sterling bedragen, welk bedrag slechts ih is van het nationale inkomen. De economische positie van Frankrijk is eveneens zeer krachtig. Daar is in de laatste jaren het surplus van het natio nale inkomen 60 tot 80 millioen pond ster ling. Om een vergelijking te trekken tus schen Duitschland's crediet en dat der ge allieerden wijst men er op, dat, terwijl de koers van de 5 pCt. obligaties der 3e Duit sche oorlogsleening 99 is in Berlijn, Duitschland dezelfde obligaties in de Ver- eenigde Staten tegen een koers van 84 op de markt brengt. China* De Chineesche legatie te 's Gravenhage deelt mede; „Door de resolutie In 1911 werd in China de Republiek uitgeroepen ter vervanging van het Mantjoe Keizerrijk, dat omvergegooid werd, niet om het monorchale stelsel, maar veeleer wegens de vreemde afkomst der Dynastie. Het republikeinsche stelsel bestaat nu se dert 4 jaar. Het Chineesche volk, dat sinds duizende jaren onder een geheel ander be wind leefde dan het tegenwoordige, gewent er zich niet aan en twijfelt aan de mogelijk heid van een duurzamen vrede in eigen land. Vandaar dan ook het denkbeeld van een terugkeer tot de monarchie. Een politieke partij heeft zich onlangs ge vormd met het doel dit denkbeeld te ver spreiden en heeft de bijna algemeene in stemming verworven van alle andere par tijen, eveneens van de centrale en provin ciale burgerlijke en militaire ambtenaren, het leger en de handelsvereenigingen. Reeds twee maal werd het wetgevende lichaam te Peking een verzoekschrift aange boden door de Volksvertegenwoordigers uit alle provincies, beo ogende het zoover te brengen, een rechtstreeksche vraag tot het volk te richten, opdat men de werkelijke en overwegende meening van de geheele natie kennen zal. De wetgevende Kamer heeft deze wen- schen in overweging genomen en heeft den 6den October j.l. een wet aangenomen, die de Regeering de machtiging geeft een plebisciet te houden, ten einde te kunnen besluiten of de Republiek gehandhaafd moet worden of wel de monarchie hersteld. Deze "wet is afgekondigd en de uitvoering is binnenkort te verwachten. In deze omstandigheden bepaalt de Re geering zich geheel binnen de grenzen der wet en in overeenstemming met de wen- schen van het volk te handelen. Zij waakt met de uiterste voorzichtigheid en spant alle krachten in voor de handhaving vsn orde en rust in het land. Het mag verondersteld worden dat door deze voor China zoo uiterst gewichtige kwestie, waarvan zijn bestaan en zijne voortdurende veiligheid in de toekomst afhangt, aldus te behandelen, de beste op lossing zal verkregen worden, zonder vrees voor wanorde en ongeregeldheden. Verspreids Berichten. Fabre. 'Jean Henri Fabre, de groote FranscKe en tomoloog, is in hoogen ouderdom 92 jaar in Sérignan (Provence), het kleine doruje, svasj, hij de laatste 30 jaren heeft geleefd, gestorven. In 1823 werd hij te Sainte-Léone in Aveyron geboren en werd op 18-jarigen leeftijd onderwijzer. In zijn vrijen tijd bestu deerde hij het leven der insecten en moest zich met de grootste opofferingen zijn stu diemateriaal koopen. De eerste resultaten van zijn onderzoek verschenen in de Anna- les des Scoiences Naturelles van 1855 tot 1858. Vooral zijn .„Souvenirs Entomologi- ques" droegen tot zijn roem bij. Siaten-Generaal. A uteursrecht. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp, houdende nadere wijziging van de Overgangsbepalingen der Auteurswet 1912, be tuigen de ministers van Justitie en van Koloniën hun instemming met het gevoelen der vele leden, die ingenomen bleken te zijn met den arbeid der staatscommissie. Hoewel de Memorie terecht er op wijst, dat in het ontwerp met dë belangen der uitgevers „in de ruimste mate" rekening is gehouden, is toch de meening, dat te weinig op de belangen der auteurs zou zijn gelet en dat vrijwel éénzij dig aandacht zou zijn geschonken aan de wen- schen der uitgevers en reproducenten, niet vrij te pleiten van overdrijving en eenzijdigheid. Wanneer men de zaak in het juiste licht be schouwt, zal men, zegt de regeering, ontwaren, dat art 50c het beginsel der Auteurswet niet meer tetr zijde stelt dan om de verkregen rech ten van anderen te eerbiedigen, terzijdestelling, die onafscheidelijk aan een overgangsbepaling verbonden, in den een of anderen vorm in wel haast alle auteurswetten voorkomt. De rechten, die het ontwerp aan den maker van het gereproduceerde werk toekent, worden, naar het oordeel der regeering, door de leden hier aan het woord, wel wat eenzijdig beoor deeld. De rechter behoeft niet in het algemeen te beoordeelcn het belang van den kunstenaar om minderwaardige reproducties te weren, doch al leen de vraag te beslissen of in een bepaald geval dat belang voldoende sterk spreekt om dengene, die de minderwaardige reproducties wettelijk in den handel bracht, de schade der opheffing van zijne bevoegdheid tot hei ver- koopen daarvan te doen dragen. En er is geen reden om den rechter de geschiktheid te ont zeggen om over die vraag te beslissen, vooral niet nu hij de voorlichting zal hebben van eene commissie, waarin het standpunt des makers ge heel begrepen en verdedigd zal kunnen worden. Terecht zegt de regeering achtten vele leden de regeling door mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke in „De Gids" aanbevolen, prac- tisch onuitvoerbaar. Voorts merken de ministers o.a. op, dat, al is nog niet gebleken van bovenmatige eischen van auteurs, toch een goede wetgeving vordert de mogelijkheid van bovenmatige eischen in deze uit te sluiten. Met het argument aan het beweerd nadeel van de ^twikkeling onzer beeldende kunst kunnen de ministers zich niet vereenigen. De grief als zoude de Staatscommissie een zijdig zijn samengesteld doordat de uitgevers daarin niet vertegenwoordigd waren, kan de re geering niet aanvaarden. De bewering omtrent de erven van overleden kunstenaars schijnt in hare algemeenheid on juist; op denzelfden grondslag als waarop steunt het recht om eene klacht in te dienen wegens beleediging van overleden adscendenten, staat het recht om op te komen voor de ideëele be langen van den overleden kunstenaar. Tegen overdrijving van deze waakt de tweede zinsnede van het derde lid van het voorgesteld artikel 50d. De regeering betreurt, dat de waarneming der auteursrechtelijke belangen van componisten hier te lande aan twee verschillende bureaus is opgedragen, terwijl zelfs niet steeds met zekerheid valt te beslissen welk dier bureau's een bepaalden co:st vertegenwoordigt. Zij vertrouwt dat, zoodra het internationaal verkeer weder zal zijn hersteld, krachtig de hand zal v orden geslagen aan eene beoogde fusie van beide belangensferen, en zij hoopt, dat die po gingen spoedig tot het gewenscht resultaat mo gen voeren. Degenen die opkomen voor hen, die een hoo- ger bedrag voor het maken van muziek moeten voV~ -> hun billijk cr> redelijk voorkomt, mogen er aan herinnerd worden, dat wij in Ne derland toch lange jaren van iedere betaling vrijgesteld waren, welke in bijna alle andere be schaafde staten verplicht was. Wij zijn dus op dat stuk verwend en eerst langzamerhand zullen wij ons aan de nieuwe toestanden kunnen aan passen. Eindelijk moge worden medegedeeld, dat aan maatregelen van wetgevenden aard. waardoor in den hier bedoelden belangenstrijd wordt in begrepen, vooralsnog niet kan worden gedacht. In het wetsontwerp zijn nog eenige wijzigin gen aangebracht. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 14 October bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen O. A. Verweij als ontvanger der registratie voor gerechte lijke akten en domeinen te Arnhem benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Deventer W. K. F. Wethmar, thans te Middelburg. ter beschikking gesteld van den Minister van Oorlog de gepensionneerde kolonel der artillerie D. H. Peletier, ten einde als zoo danig te worden werkzaam gesteld in de Stelling van Amsterdam; aan den tijdelijk benoemden reserve-kapi tein M. A. van Heekeren van de infanterie der Landweer is ter zake van ongeschikt heid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken met ingang van 16 October 1915 een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant, bij hun tegenwoordig korps: bij het wapen der infanterie: de vaandrigs S. Peereboom. van het 21e Regiment;, bij het wapen der Cava lerie: de kornetten V- R- Los en A. A. Reep maker, beiden van het 3e Regiment Huza ren; bij het wapen der Artillerie: de vaan drigs P. M. Ader, S. van der Burg, F. E. Eijken, W. B. Smit, J. Serton, E. Septer, J. D. van Roon en C. D. Grijns, allen van het le Regime!Vesting-Artillerie, H, M» Boot{ van het 2e Regiment Vesting-Artillerie; G. M. ten Zweege, H. M. van Triet, L. Roelofs, W. A. C. Pont, G. H. L'. Baron van Wasse- naer, J. Eskens, T. A. M. Wever, jonkheer R. Pauw van Wieldrecht, J. C. S. den Haan, en P. Raven, allen van het 3e Regiment Ves ting-Artillerie; jonkheer W. F. A. Röell, W. M. 7. van Dijk, J. C. Vreeswijk, W. L. van Essen, L'. A. van Andel, L. P. Knope, A. M. de Jong, J H. M. Vos, allen van het 4e Re giment Vesting-Artillerie; benoemd tot lid van het College van Cu ratoren der Rijksuniversiteit te Leiden: Dr. J. D. van der Waals; te Utrecht Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst; te Groningen: Mr. J. Linthorst Homan. Bulgaarsch gezantschap. Omtrent eene eventueele vestiging van een Bulgaarsch gezantschap bij het Neder- landsche hof vernamen wij alleen, dat voor nemens daartoe geen bevreemding zouden behoeven te wekken, waar ons land reeds sedert eenige jaren diplomatiek vertegen woordigd is te Sofia. Nieuwe regeling der militaire verloven. Naar wij vernemen is een nieuwe regeling der verloven vastgesteld en is thans met in trekking van de aanschrijving van den minis ter van Oorlog van 13 November 1914 het volgende bepaald: 1. Aan alle militairen worden volgens regelen door den opperbevelhebber van land- en zeemacht te stellen algemeene periodieke verloven verleend. 2. Daarenboven kunnen door den minis ter van Oorlog op aanvragen van belangheb benden worden verleend: bijzondere verloven om dringende redenen van oeco- nomischen of persoonlijken aard; miliciens en landstormmannen, die voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn, komen voor b ij z o n d e r verlof in aanmerking. 3. De minister van Oorlog kan voor be paalde gevallen de bevoegdheid tot het ver- leenen van bijzondere verloven, overdragen aan daarvoor aangewezen militaire chefs. 4. Een bijzonder verlof, als onder 3. be doeld, wordt door den betrokken militairen chef niet toegekend gedurende den gehee- len termijn, waarin de betrokken militair reeds in het genot is van een bij tusschen- poozen verleend bijzonder verlof. 5. Wordt op grond van de punten 2. of 3. een bijzonder verlof met tusschenpoozen verleend, dan houden de aanspraken op pe riodiek verlof op, gedurende den geheelen termijn van dit verlof. Na het eindigen van het bijzondere verlof, herleven de aanspraken op periodiek verlof, zooals zij bij den aanvang daarvan beston den. 6. Bijzondere verloven als onder 2. en 3. bedoeld kunnen slechts worden verleend zoolang de daaruit voortvloeiende gezamen lijke afwezigheid niet stijgt boven 10 pet. van de effectieve sterkte van het onderdeel, waartoe de betrokken militair behoort. Bijzondere verloven, verleend in verband met de maatregelen tot verhoogden aan maak van munitie, benevens de verloven van wege den opperbevelhebber van land en zeemacht toegekend aan personeel, werk zaam bij spoor- of tramweg-maatschappijen, worden niet onder de in punt 6o bedoelde 10 pet. begrepen. Deze bepaling is even zeer van toepassing op verloven aan spoor- en tramweg-personeel, welke vroeger door den minister van oorlog bereids zijn toege staan. 8o. Verzoeken om b ij zonder verlof behooren ook indien zij niet door de be trokken militairen zelf zijn gedaan te wor den gericht aan den Minister van Oorlog. Zij worden ingediend bij den onmiddellijken chef van den militair (com pagnies-, escadrons-, batterij-, fort- of deta- chements-commandant) en gaan c.q. verge zeld van de noodige bewijsstukken, waaruit de noodzakelijkheid van het verlof kan blij ken. 9o. De onder 8o bedoelde chefs stellen z o o d r a m o g e 1 ij k en bij voorkeur op het verzoekschrift zelf een kort en gemoti veerd advies, waarin o.m. wordt vermeld: a. zoo mogelijk de reeds genoten bijzon dere verloven gedurende de mobilisatie; b of en zoo ja in hoeverre de belan gen van den militairen dienst zoomede die van andere onder hen ressorteerende mili tairen zich tegen inwilliging van het verzoek zouden verzetten; c of de in punt 6o genoemde grens van toelaatbare afwezigheid door het toestaan van verlof in den zin van het uitgebrachte advies, zou worden overschreden. Zij hou den van alle aanvragen om bijzonder verlof in het daartoe bestemde register aanteeke- ning en vermelden daarin tevens de op het verzoek genomen beslissing. 10. Luidt het advies van den onmïddelijken chef in dien zin, dat de militaire belangen zich bepaaldelijk tegen inwilliging van het verzoek zouden verzetten (hierbij ook rekening hou dende met het gestelde onder b en a van punt 9o), dan wordt het verzoekschrift rechtstreeks aan het Departement van Oorlog ingezonden. In het tegengestelde geval zendt die chef de van zijn advies voorziene verlof-aan vrage naar gelang van omstandigheden c.q. aan een van de hieronder genoemde autoriteiten of colleges: Den directeur van de Centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam (voor leveranties ten behoeve vaan het Rijk). Den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten te 's Gravenhage (voor spoor- en tram wegpersoneel). Den Directe'ir-generaal van den Arbeid te 's Gravenhage (voor fabrieks-aangelegenheden, bankzaken, handelszaken en stoomvaartmaat schappijen.) Den algemeenen secretaris van het Konink lijk Nationaal Steuncomité 1914 te 'sGraven- hage. Den secretaris van den Federatieven Zuivel- bond te 's gravenhage, Den secretaris van den Nederlandschen Tuin. bouwracd te 's Gravenhage. Den voorzitter van de Vereeniging tot be» vordering van de bijenteelt te 's Gravenhage. De Bemiddelings-burcaux voor den landbouw in de provinciën Noordholland, Zuidhollanden Zeeland. Den secretaris van den Limburgschen Land- bouwbank te Roermond. Den gemachtigde van den Noordbrabant- schen Chnstelijken Boerenbond en van de Noordhrabantsche Maatschappij van Landbouw te Heeswijk. Den gemachtigde van het Utrechtsche Lend- bouw-Genootscnup en van den Stichtschen Boe. rer.bond te Utrecht. Den gemachtigde van den Provincialen Gel. derschen Boerenbond en van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw te Dreumel. Den gemachtigde van den Provincialen Over* ïjsselschen Boerenbond en van de Overijssel* sche Landbouw-maatschappij te Meppel. Het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente, te Ruinerwold. De Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden. Het Bemiddelingsbureau voor den Landbouw in de provincie Groningen, te Groningen. TT. Ten aanzien van het Telegraafpersoneel blijft voor de behandeling van verlofs-aanvra- gen van kracht de daartoe betrekkelijke order van den opperbevelhebber van Land- en Zee macht; terwijl overigens ook omtrent de inzen ding van die aanvragen onder lOo. behoort te worden opgevolgd. 12. De beslissing van den Minister van Oor log wordt reentstreeks ter kennis gebracht van den betrokken militairen chef, bij wien het ver zoek oorspronkelijk werd ingediend en die de afdoening zoodra mogelijk (c.q. schriftelijk per dienstkaart) mededeelt aan den (de) belangheb- bende(n). 13. Latere aanbevelingen ter bevordering van eene gunstige beschikking op ingediende ver- lofsaanvragen, verzoeken om inlichting nopens het tijdstip waarop eene beslissing kan war den tegemoet gezien, verzoeken om bespoedi ging van de afdoening enz. kunnen door het Departement van Oorlog niet worden beant woord. 14. Naast het bepaalde bij punt 2e blijven de militaire chefs met inachtneming van de daaromtrent door den opperbevelhebber van land- cn zeemacht te stellen regelen bevoegd om aan onder hunne bevelen gestelde militai ren in dringende gevallen bijzonder verlof te verleenen. Zij bepalen in elk afzonderlijk geval in hoeverre dit verlof in mindering van het aan den betrokken militair toekomende periodieke verlof zal worden gebracht. Als uitvloeisel van de bovenstaande hoofdre geling van de verloven is nog het volgende be paald Land- en Tuinbouwwerkzaamheden in het najaar. Aan bedrijfsleiders en aan hen die als zooda nig werkzaam zijn, kan voor de najaarswerk zaamheden in den land- en tuinbouw, zoomede v\ het veehoudersbedrijf (grondbewerking, be mesting, zaaien, reinigen van slooten) wanneer de noodzakelijkheid daartoe aan den Comp. (Esk., Batt., Fort-Det.) Com. blijkt, een verlof Worden verleend. Onder bedrijfsleiders moeten ook worden ver staan voormannen, ploegers, bedienaars van zaai- en dorschmachines, wagenmakers, timmer lieden, smeden, hoefsmeden, eerste paarden knechten, rietdekkers, handelaars in veevoeder en meststoffen, indien deze met den land- of tuin bouw dan wel m€t het veehoudersbedrijf in be trekking staan, maar in geen geval zoons van land- en tuinbouwers of veehouders, tenzij laatst- bedoelden wegens leeftijd (65 jaar of ouder) of ziekte (geneeskundige verklaring) tot het leiden van de werkzaamheden niet in staat zijn. In verreweg de meeste gevallen zal met een verlof van minder dan 14 dagen kunnen worden volstaan; in geen geval zal het den duur van 3 weken mogen overschrijden. De landbouwers die niet voor oogstvcrlof in aanmerking komen, heb ben ook geen aanspraak op een najaarsverlof aan veehouders wier grond uitsluitend uit gras land bestaat mag niet meer dan 14 dagen verlof worden verleend. Het bijzondere verlof ten deze bedoeld, mag naar verkiezing in een of meer perioden worden genoten. De in deze order bedoelde verloven zijn be grepen tn de in punt 6 (van de vorenvermelde nieuwe verlofsregeling) genoemde 10 Be langhebbenden dienen hun schriftelijk verzoek om verlof bij den Comp. (Esk., Batt., Fort-Det.) Com. in, die overigens hondelt als ten aanzien van de oogstverloven is voorgeschreven. Op bij het Departement van Oorlog inkomende verzoe ken om nojaarsverlof zal niet worden gelet. Het vragen van advies aan de bemiddelings bureau* voor den landbouw of den secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad moet zich niet verder uitstrekken dan tot land- of tuin bouwers, aangezien deze adviseurs in den regel de organen missen om een oordeel over andere categorieën van personen uit te spreken. Ten aanzien van den tuinbouw behoort over eenkomstig de volgende gegevens gehandeld te worden. Algemeen Tot 1 November oogsten van diverse groen ten van appels en peren. Tot 15 November verzenden van tomaten eri druivenaanleggen van broeibakken (westland- sche kuituren) planten van bloembollen. Tot 1 Decemberbewerken van den grond, baggeren, mesten, rooien en verzenden valt boomkweekerij-artikelen, dekken tegen vorst. Van 1 December tot 31 Decembersnoeiert van vruchtboomen. Van 1 November tot 31 Decemberforceeren van bloemheesters. Drie dagen per week. Koolstreek (Langendijk en omgeving). Van 15 Oct.—1 Nov. 3 werkdagen per weehf in November 3 weken aaneengesloten, voor het oogsten en ter levering in gereedheid brengelf van winterkool (volksvoeding). Kamerverkiezing te Assen. Twaalf van de veertien liberalekiesver* eenigingen, die vertegenwoordigd waren iit de centrale vergadering hebben den heef W. O. A. Koster candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Assen, De liberale kiesvereenigingen te Zuidlareiï en Gasselternijveenl candideerden jhr. mr. E. A. van Berensteyn, burgemeester vair Veendam. Ou d-M i n. C o 1 ij n. De oud-minister. Colijn, thans in Indië vertoevende, heeft dea datum van zijn terugkeer naar Nederland aaa merkelijk vervroegd en deze op 10 Nov#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2