EMILION WIJNHANDEL I. A. SCHOTERMAN £Zn. UlntMnsM 34. Wil. 143 Uit den omtrek. STADSNIEUWS. te.s. gesteld. Het oorspronkelijk plan van den jtieer Colijn was, eerst in Februari '16 te re- |>atrieeren. Mr. P. Gratema, vice-president der rechtbank te Arnhem, denkt, volgens Het Centrum, binnenkort zijn ontslag als zooda- jpig aan te vragen. Sedert TO Dec. 1903 is juj In deze functie werkzaam. Bij koninklijk besluit is aan mejuffrouw E. L'. W. Görnicka, geboren te Wiesbaden ((Duitschland), vergunning verleend tot het 'neven van middelbaar en lager onderwijs, Wts zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe. Douwes Dekker is zonder middelen I van bestaan en koestert het voornemen zich te begeven naar het hem vroeger aangewe zen verbanningsoord, op Timor. G. A, Vorsterman van Oyen. Men seint uit Aardenburg aan het v. d. D.: De heer G. A. Vorsterman van Oyen', oud lid der Tweede Kamer, is plotseling overle den. De heer Vorsterman van Oyen, geboren ïn 1836 te Gilze-Rijen, ontving een opleiding bij het onderwijs. In 1859 werd hij leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Win schoten .Daarna is hij, van 1860 tot 1891, hoofd der openbare school te Aardenburg geweest. Hij maakte zich, behalve voor het onder wijs (hij schreef verschillende schoolboeken voor rekenen en wiskunde) ook zeer ver dienstelijk voor land- en tuinbouw en vee teelt. Van 1874 tot 1892 was hij archivaris van Aardenburg en gaf in die qualiteit ook werken in het licht. Eerst op gevorderden leeftijd werd hij gekozen voor Aardenburg tot lid der Tweede Kamer, waar hij spoedig eeds als oudste in jaren, het tijdelijk pre sidium vervulde. Nederland en de oorlog» Beschikbaarstelling van levens middelen. Terwijl de verschillende Rijkscommissies Van toezicht op de vereenigingen voor de beschikbaarstelling van levensmiddelen overeenkomstig de statuten dier vereenigin gen bij ministerieele beschikking worden in gesteld, ligt het in het voornemen de cen trale commissie van toezicht, welker voor- loopige samenstelling dezer dagen werd medegedeeld en waarin naast een aantal deskundigen op het gebied der beschikbaar stelling en distributie van levensmiddelen, de gedelegeerden der verschillende Rijks- commissiën van toezicht zitting hebben, in te stellen bij Koninklijk besluit. De geheele organisatie zal dezer dagen, tegelijk met de opheffing der tot dusver be staande Rijksbureaux tot regeling van de beschikbaarstelling en distributie van le vensmiddelen, officieel worden bekend ge maakt. De ta^we-quaestie. Naar het Handelsblad schrijft bestaat bij den Minister het voornemen om voortaan door tijdige publicatie van prijswijzigingen van het inlandsche meel tegemoet te ko men aan de bezwaren van de koopers van Amerikaansch meel, die vroeger, hun koo- pen baseerende op prijzen, welke, wanneer het gekochte Amerikaansche meel werd ont vangen, reeds verlaagd waren, soms aan zienlijke schade leden. Wij hebben verder getracht ons op de hoogte te stellen van de meermalen geop perde vraag of de regeering met haar tarwe- monopolie winst maakt. Het bleek ons, dat dit metterdaad niet het geval is. Van meet af aan heeft bij de Regeering de opzet voor gezeten om de verkoopprijzen zoodanig te stellen, dat geen winst werd gemaakt, doch ook zoo min mogelijk verlies werd 'geleden. Te zijner tijd, zoo deelde men ons mede, Zal blijken, dat de regeering geen winst heeft gemaakt en ook, dat in vergelijking met de Londensche cif-prijzen beneden welke meermalen werd gekocht de aan- koopen voor rekening van het Nederland- sche gouvernement niet te hoog waren. Hout. De Patroons-vereeniging van metselaars, timmerlieden, enz. te Schoten, heeft zich per adres gewend tot den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, waarin gewe zen wordt op de voortdurende stijging der houtprijzen, welke er toe leidt, dat in het bij zonder kleine aannemers en bouwers wor den getroffen en de werkloosheid in de bouwvakken zich voortdurend uitbreidt. Daarom verzoekt adressant ook voor hout maximum-verkoopprijzen te willen vaststel len. Findjani. Het s.s. Rindjani, dat met een lading t aan boord door de Engelschen is aangehou den, is weder vrijgelaten. S.s. Rotterdam. Het stoomschip Rotterdam, van de Hol landAmerika-lijn, dat reeds sedert 8 Oc tober in Duins lag, is vrijgelaten. De Britsche censuur. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt een aanvulling bekend op de „Beperkte bepalingen in het telegraaf- en radiotelegraafverkeer", voorkomende in de Staatscourant nr. 147, van 26 Juni j.l.: Onder „Groot-Brittonnië en Ierland" is, in plaats van de derde alinea, te lezen „Klachten met betrekking tot de terugbe taling der voor de overseining van telegram men geheven seinkosten of van de kosten eener bijzondere behandeling, zullen door de Britsche regeering niet in overweging wor den genomen. Echter is bedoelde regeering bereid het gedeelte der overbrengingskosten, hetwelk betrekking heeft op den niet doorloopen af stand der door de Britsche censuur aange houden telegrammen, od verschillende voor- waardén terug te betalen, welke in de Staats courant van heden worden vermeld. De electrische grens. Dinsdagnacht vond een Nederlandsch soldaat, die op wacht stond nabij het Belgi sche station Klinge, den dood door aanra king met den electrischen draad. Het slacht offer is een Fries, genaamd Oberman, va der van twee kinderen. (Het Volk.) Wethouder en zuiveiconsu- 1 e n t. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel kan zich, blijkens ingeko men schrijven bij den Raad der gemeente Stratum (N.-B.), niet vereenigen met het wethouderschap van den heer Wintermans, in verband met diens betrekking van rijks- zuivelconsulent- Verkiezing voor den Rot- terdamschen gemeenteraad. De uitslag van de verkiezing voor den ge meenteraad in de vacature-Muller, is als volgt: Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. A. van der. Wilde, chr.-hist., die 2952 en J. Brautigam, S. D. A. P., die 2548 stemmen verkreeg. Voorts kregen de heeren O. S. Knottne- rus, lib., 1763 en dr. W. van Ravesteijn, S. D. P., 180 stemmen. Het totaal aantal uit gebrachte stemmen was 7525. Van onwaar de 28. Volstrekte meerderheid 3763. Raadsverkiezing te Kam pen. Gisteren is in district I tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer G. B. Broe- kema, (lib.) met 340 stemmen. Op den heer T. A. Laarman (r.-k.) waren 254 stemmen uitgebracht. Vereeniging van Neder 1. Werk gevers. Dinsdag hield de Vereeniging van NederL Werkgevers te Groningen haar jaarver gadering, welke door een honderdtal leden be zocht was. In zijne openingsrede herinnerde de voorzit ter der Vereeniging, de heer D. W. Stork, aan de vele moeilijkheden welke in het afgeloopen jaar aan bijna alle takken van industrie in den weg werden gelegd. Met waardeering getuigde spreker van de vele inspanning welke de regee ring zich getroost heeft om die moeilijkheden zoo dragelijk mogelijk te maken. Hierbij ge dacht spr. in de allereerste plaats het grootsche voorbeeld dat door H. M. de Koningin in de ern stige omstandigheden, waarin ons vaderland verkeert, bij voortduring wordt gegeven. Onder groote instemming van de vergadering werden daarop aan de Koningin en aan Minis ter Cort van der Linden telegrammen van hul de verzonden. Voor het overige had de vergadering een huishoudelijk karakter. Na goedkeuring van de rekening en verantwoording van den penning meester en vaststelling van het jaarverslag wer den tot bestuursleden gekozen de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de firma Duintjer, Wilkens, Meihuien en Co. te Veendam. Na afloop der vergadering vereenigden tal rijke deelnemers zich aan een noenmaal, daarna werden verschillende fabrieken bezichtigd. Vereeniging tot Chr. verzor- gingvanZenuwlijdersïnNederland. De vijftiende algemeene vergadering van de Vereeniging tot Christ. Verzorging van Zenuw lijders in Nederland werd te Haarlem in „De Kroon" gehouden, onder voorzitterschap van prof. dr. H. Visscher, uit Utrecht. Bij de opening hield prof. Visscher een rede, waarin hij er op wees, dat de oorlog uit sociaal psychisch oogpunt grooten invloed op het volks levend geoefend heeft. Spreker drukte de mee ning uit, dat de crisis in den aanvang niet scha delijk gewerkt heeft op het zenuwlijden. De indruk, die aanvankelijk verkregen werd, was, dat de afleiding van veler aandacht op de oor logsgebeurtenissen niet ongunstig heeft inge werkt. Toch vreesde hij, dat later de schadelijke gevolgen tastbaarder zullen worden, wanneer de ruinecrende functie, die de oorlog ten slotte voor veler welstand zal hebben, meer vaste vor men gaat aannemen. In den zomer reeds was er een snelle rijzing van het patiënten-aantal. In verband daarmede wees de spreker op de gewichtige taak, die de Vereeeniging tot Chr. verzorging van zenuwlijders vervult, en wekte hij op om in de belangstelling niet te vertra gen. De finantieele toestand der vereeniging geeft geen reden tot bezorgdheid, maar nog steeds bleef een achterstallige schuld van vroe gere slechte jaren onafgedaan. Toch kan de ver eeniging thans aan hare verplichtingen voldoen. Spr. wekte op tot gebed om den vrede er op wijzend, dat al het wereldgeschieden onder Gods bestel ligt. Besloten werd aan de Koningin-Moeder een telegram van hulde te zenden. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental stationnair bleef, n.l. ongeveer 3400. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. J. F. van Beek Calkoen en G. J. E. du Mar- chie van Voorthuysen werden herkozen. In de middagvergadering sprak prof. dr. H. Visscher over: „De verwantschap tusschen het rcligieuse en het sexueele leven". Groot Wolfheze. Het landgoed Groot Wolfheze, eigendom van den heer Van Heutsz, wordt verkocht. Het is zoo goed als zeker dat het hotel en de direct daar aan grenzende terreinen zullen overgaan aan de maatschappij De Tafelberg; de andere ge deelten komen aan een andere combinatie, die er nog geen bestemming aan heeft ge geven. Boomenschoon. Het bestuur van den Bond Heemschut heeft aan den Min. v. Waterstaat een adres gezonden, met het ver zoek de boomen langs den rijksweg van La ren naar Naarden, die bij de verbreeding van dien weg, zullen worden geveld, te spa- j ren. Het adres wijst er op dat het bestraten der trambaan reeds de noodige ruimte zal verschaffen, zoodat de boomen dan niet be hoeven te worden geveld. Boomenschoon. De schilders Kever, Sluiter, Veldheer, Roland Holst, Stee link, Moulijn, v. d. Tonge, Langeveld, de Moor en v. Tusscheribroek, zonden den mi nister van Waterstaat een schrijven van in stemming met het verzoek van den bond Heemschut, om de boomen langs den weg Naarden—Laren niet te yellen. Honig. Het honiggewin is in Drente in jaren niet zoo slecht geweest als nu. Op de heide hebben de bijen nog iets, op de boekweit niets gewonnen. Verleden jaar be droeg 't aantal korven, dat bij de afd. Em- men van den Drentschen IJmkersbond ten verkoop werd aangegeven ruim 800, dit jaar ruim 1001 Schippersbeurs te Gronin gen. In een onder voorzitterschap van den heer J. F. Vos, voorzitter van het hoofdbe stuur van den Algem. Schippersbond te Gro ningen gehouden vergadering van schippers uit het noorden des lands, is besloten, bin nen zeer korten tijd een schippersbeurs te Groningen op te richten. Benzolvergiftiging. De Cen trale Gezondheidsraad ontvind door tus- schenkomst van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor Friesland, Overijsel, Groningen en Drente een uitgebreid rap port van den pharmaceutischen inspecteur in die provincie, over de kwestie van den schilder, die, te Sneek schilderwerk verrich tende in het inwendigei van het hoogdruk- reservoir van den watertoren, plotseling neerviel en doodbleef. De oorzaak was ben zolvergiftiging tengevolge van dampen, ver oorzaakt door de gebruikte verfstof, name lijk: „Negrine", in den handel gebracht door de firma Avis te Rotterdam. Mond en klauwzeer. Se dert de vorige opgave d.d. 7 October j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Holland: 3 gevallen te Overschie en I geval in Vrijenban; in Zeeland: 1 geval in elk der gemeenten St. Annaland, Sluis en Wemeldinge; in Noord-Brabant: 1 geval te Hilvaren- beek; in Gelderland: I geval in elk der gemeen ten Dinxperlo en Gendringen; in Limburg 7 gevallen te Vaals, 3 geval len in elk der gemeenten Noorbeek en Sle- nalcen, 2 gevallen in elk der gemeenten Kerkrade, Wittem en Voerendaal en 1 geval in elk der gemeenten Schaesberg, Sevenum, Wijlre, Margraten, Oud-Vroenhoven, Klim men, Hoensbroek en Houthem. Staking kolenwerkers. Onder de kolenwerkers, die de drie in het kanaal bij IJmuiden liggende kranen bedienen, welke de groote lichters met steenkolen los sen en dan tevens in den zelfden tijd klei nere vaartuigen laden, is een staking uitge broken; er wordt door hen meer loon ge- eischt. Fraudeleuze uitslag van gedistilleerd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van M. C. van Z., distillateur te Dordrecht door de rechtbank aldaar veroor deeld tot 154 boete of dagen hechtenis en tweemaal 2056.50 boete of tweemaal 14 dagen hechtenis, ter zake fraudeleuzen uitslag van gedistilleerd. Het vonnis werd bevestigd. Diefstal. Het Hof te 's Gravenhage wees gisteren arrest in de zaak van C. L. N. Kok, kleermaker, aldaar, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf, terzake diefstal in de Juliana v. Stol berglaan. Het vonnis werd bevestigd. Diefstal van vee. Het Hof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van A. P., koopman te Rotterdam, ter zake diefstal van 11 geslachte geiten en 1 schaap, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het vonnis werd beves tigd. Diefstalmetbraak. Gisteren ston den voor den krijgsraad te 's Gravenhage terecht twee militairen uit de tuchtklasse te Hoorn, ter zake diefstal met braak. Op 8 Augustus vatten beiden, de soldaat der koloniale reserve T. V. en de soldaat der infanterie H. A. H., het plan op om te vluchten. Eenmaal buiten de kazerne, bega ven zij zich even buiten de stad naar een daar alleen staande woning met het plan om tet zien of zij daar geen burgerkleeding kon den machtig worden. Het toeval diende hen, want de bewoner, de heer J. Zweet, was met zijn huishoudster afwezig. Door verbreking van een ruit werd het raam opengemaakt en vervolgens naar bin nen geklommen. Hier werden kasten open gebroken en verschaften beiden zich een stel burgerkleeren. Vervolgens de stad we der ingaande, stalen zij uit een stal, die ze passeerden, ieder een rijwiel en peddelden toen in de richting van Amsterdam weg. Daar de diefstallen inmiddels ontdekt wa ren, brachten de vluchtelingen het niet ver- derd dan het Tolhuis aan het IJ, waar ze door de politie aangehouden werden. Thans terecht staande bekenden beide bekl. Hun doel was hoofdzakelijk geweest om kleeren machtig te worden om gemakkelijk te kunnen vluchten. De auditeur-militair achtte beide bekl. schuldig aan diefstal in vereeniging en re- quireerdeh un veroordeeling tot resp. 1Y* jaar en 1 jaar en 3 maanden gevangenis straf, voor beiden in te gaan 24 Augustus. Verduistering. De 4e Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde tot een jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de voorhechtenis (geëischt was een jaar zon der aftrek), O. W. S., een 28-jarige loods- baas van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., we gens verduistering van 150 balen gebrande koffiehoonen, een waarde van ongeveer 6000. De partij werd intijds te Rotterdam in beslag genomen. Een koffiehuishoudster, gewezen loodsbaas, die indertijd op vermoe den van oneerlijkheid was ontslagen en die, naar het heet, den nu veroordeelde tot het misdrijf had verleid, zal binnenkort terecht staan. Inlichtingen gevraagd In een strafzaak wordt clc or verdachte be weerd, dat hij in Maart 1914 bij Erzhcr- zog Heinrich Promenade te Gries bij Bozen (Tirol) verstopt heeft gevonden een porte feuille, inhoudende Oostenrijksch geld zoo mede 3 Nederlandsche bankbiljetten ieder van ƒ100. Aangezien deze portefeuille met inhoud wellicht aan een Nederlander toebehoort en het van groot belang is, voor den verderen loop van het onderzoek, te weten, wie de eigenaar is, verzoekt de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage hierover drin gend te worden ingelicht. Valschezilverbons. Te Heeren veen is gevankelijk binnengebracht J. V., verdacht van het uitgeven van valsche zil verbons in de gemeente Gaasterland en om geving. Verduistering en heling. De vorige week verwijderde zich een beambte van de Olie Compagnie te Haarlem J. J. K. met 575, die hij moest afdragen aan een bankfirma. K. is door de recherche te Haar lem opgespoord en werd in het bezit gevon den van slechts eenige centen. Bij zijn ver hoor bleek, dat hij 300 in bewaring had gegeven aan een tapper L., te Haarlem. Het geld is daar in huis gevonden en in beslag genomen. Verder kwam nog uit, dat K. ook te Haarlem nieuwe kleeren had gekocht en den verkooper een belangrijk bedrag aan geld had ter hand gesteld. Zoowel tegen den tapper als den kleer- kooper is procesverbaal opgemaakt wegens heling. K. is ter beschikking van de justitie gesteld. On v e i 1 i g. Te Schore (Z.-B.) is het in den laatsten tijd zeer onveilig. Aardappel struiken worden overal uit den grond ge haald, steenkolen bij de bewoners uit het hok gestolen, de hoopen aardappelen te vel de van hun inhoud beroofd. Ook rijwieldief stallen komen voor. De daders worden zel den opgespoord. Men wijt dit daaraan, dat de gemeente veldwachter al zijn beschikbaren tijd met werkzaamheden ter secretarie doorbrengt. Kunsf cn Wetenschap. Doodelijke val. Gistermiddag viel te Zutphen de arbeider v. d. Sch., bij het los sen van steenkolen op de stelling der gasfa briek, ten gevolge van het breken van den aanbinder der stelling, naar beneden. Een wagen kolen viel op hem. V. d. Sch. was on middellijk dood. De ongelukkige laat een vrouw en 6 kinderen achter. Door een paard gebeten. De landbouwer R. Coster te Staphorst werd door een paard in de hand gebeten, met het noodlottig gevolg dat hij overleden is. Gestrand. De sleepboot Holland, kapitein E. de Boer, van Rotterdam naar Archangel, is op ongeveer 50 mijlen van laatstgenoemde plaats gestrand. De beman ning werd gered. Aan boord bevond zich ook een medewerker van een der bladen, die daarin artikelen schrijft over deze reis* Marktberichten. Eiermarkt te Ommen. Aanvoer 40000 stuks. Hoogst© prijs f 7.50. Laagste prijs f 6.50 Gemiddeld f 7.20. Stemming traag. Reclame. per anker f 34.—. per flesch - 0.85 School- en Kerknieuws. Examen dames-kleermaker. De Vereeniging van hoofden van Industriescholen voor meisjes zal na 1916 een examen in dames- kleedermaken afnemen voor meisjes, die niet de vakscholen bezochten; dit examen staat gelijk aan dat voor het diploma A (drie-jarige cursus in wollenaoien) der Industriescholen. Verder zul len aan het examen voor leerares (diploma B) kunnen deelnemen: Te. Allen, die diploma A en een bewijs van twee-jarige werkzaamheid op een atelier kun nen overleggen. 2e. Zij, die na haar 16e jaar, 5 jaar een atelier bezochten. Secretaresse iis mej. G. N. Bader, directrice der Industrieschool voor meisjes te Arnhem. De gehuwde onder w ij zere 8. De Raad van Leeuwarden heeft een voorstel om uit te spreken, dat het in de school van middel baar onderwijs voor meisjes werkzaam blijven van leeraressen na haar huwelijk niet in het belang van het onderwijs is, na lange beraadslagingen met groote meerderheid aangenomen. W ij 1 e n prof. M. N o o r d t z ij. Het Studentencorps F. Q. I. aan de Theol. School te Kampen, heeft het voornemen op Dinsdag 19 October a.s., des namiddags 2 uur, namens oud leden en leden van de familie van wijlen prof. M. Noordtzij, in leven hoogleeraar aan de Theol. school over te dragen een Sarcophaag op het graf van hun leermeester en eerelid. JMed." Zendeling Van Noppen. Naar de Ned. verneemt, is de heer Van Noppen van Scheveningen, die voor de Ned. Zend. Vereeni ging uitging, doch wegens ziekte terugkeeren moest, geheel hersteld. Hij zal binnenkort Jn het huwelijk treden en hoopt dan 27 November a.s. naar Tjimalan (Java) te vertrekken teneinde daar het zendingswerk te aanvaarden. Diakenen der N. H. Kerk te Gorinchem, hebben besloten, de gift der loge niet te aan vaarden als een feestgave bij de herdenking van het honderd-jarige bestaan van dit genootschap, doch wel als vrije gift, waarmee zij naar goed dunken zullen kunnen handelen. Alleen op deze voorwaarde zijn diakenen bereid, het o®!*! te ont- yaiigr Julia Culp heer. de»*; dogen be Beriijff een concert gegever. Bn in een 'frespieklnf van de Voss. Ztg. eiaet ojt „Frau Culp ist einc raerkwthaig* Erschoi* nung. Sie. die gafco. c.r-.e Hollflndeviiv wuróe die beste deutsche Lieders&ngerir. der Gegenwart." De Nieuwe Courant teekent hierbij aan: „Dat lijki op annexatie, maar toch heeft de referent volkomen gelijk. Reeds veel vroe ger hebben wij opgemerkt, hoe deze zange res, die de liederliteratuur van haar geboorte land zelf hier nagenoeg geheel negeert en zelfs zich niet de moeite geeft, ervan op de hoogte te blijven, van haar oorspronkelijke nationaliteit niets meer heeft overgehouden dan haar geboortebewijs." Naar het „Rolt. Nwsbl." meldt, zal de hce-r Joh. Sikemeier 1 September volgend jaar een halve eeuw als docent in het kla- vierspel aan de muziekschool van Toonkunst te Rotterdam zijn verbonden. Tegen dien da tum zal de heer Sikemeier als directeur cn leeraar ontslag nemen. De archaeloog Wolfgang Helbig is op 77- iarigen leeftijd te Rome gestorven. Zijn beste werk was de in 1S73 uitgegeven „Untersu- chungen "Qber die campanische Wandmnle- rei", de vrucht zijner nasporingen in Ilercu- laneum en Pompeji. Weingartner zal in December te Darm stadt de „Uraufführung" dirigeeren van Mo zart's „Finta Giardiniera", in de bewerking van Oskar Bie. Friedrich Koch, de componist van het oratorium „Von den Tageszeiten", heeft een opera voltooid, Die Hügelmühle, waarvoor hij ook zelf den tekst heeft bewerkt naar een vertelling van Karl Gjelldrup. In een aan den heiligen Rochus ge wijde kapel te Bergamo zijn freco's ontdekt: gelofte-schilderijen uit de 16e eeuw, voor stellende de pestheiligen Rochus en Sebas- tiaan, de heilige Antonius, de heilige Lu cia en de Madonna, deze laatste geschil derd in den trant van Giovan Giacomo Ga- vasis. Toen in 1850 de stad zwaar door de pest geteisterd werd, is een deel van de fresco's bepleisterd en achter een schilderij verborgen. Naar aan het Berl. Tagebl. uit Lugano wordt geschreven, heeft men te Cirene (Ben gasi) een Jupiterbeeld uit den tijd var Hadrianus opgegraven. Het beeld, mee dan twee meter hoog, is zeer goed bewaarc gebleven; alleen de rechterarm en de linker hand ontbreken. Aan den linkerarm draag de god een schild met Gorgo-kop. Zeist, 13 Ox;t. Vanmorgen is de ar beider Lam, los werkman aan de gasfabriek alhier, bij het voortbewegen van een lorrey, in een openstaande lift gevallen, de lorrey boven op hem. Zijn hoofd werd totaal ver brijzeld. De man, die gehuwd is en kinderen heeft, was onmiddellijk dood. Hij was 5 jaar in dienst van de gas^riek. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht de 48-jarige molenaarsknecht A. Sch. uit Ka- merik, die bij vonnis van 28 Juni j.l. door de Utrechtsche Rechtbank veroordeeld werd tot 10 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde 15 jaar, evenecr onder aftrek van de voorloopige hechten.": Beklaagde wordt, zooals men weet, be schuldigd opzettelijk en met voorbedachten rade door middel van een buks, althans van een met scherp geladen vuurwapen in den avond van 3 Januari 1915 Jacob Maaijen te Kamerik, van het leven te hebben beroofd. Beklaagde ontkende, evenals voor de recht bank, het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte 20 jaar gevangenisstraf. De gevaren van het stroo* p e r s b e d r ij f. He Beekbergen, gem. Apel doorn, trokken een dezer nachten twee pa ren wildstroopers er op uit. Niets van elkan der afwetennd, legden beide paren zich ir. een hinderlaag om bij het aanbreken van den dag een haas of eenig ander wild te schieten. Het beloofde een goede dag te zullen v/orden, want reeds bij de eerste scheme ring zag het eene paar stroopers op het heuvelachtig met heidestruiken begroeid terrenin in de verte eenige beweging. Dadelijk werd aangelegd en gevuurd. Maar niet een haas of ander wild werd ge- tToffen, doch het tweede strooperspaar ont ving het grootste gedeelte van de afgezon den hagelkorrels, die den eenen in den arm, den anderen in de beide beenen dron gen. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis vnri de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onder scheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den a.s. winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de com missie voornemens is om op Maandag, den T8en October e.k. aan te vangen de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener algemeene deel neming aan deze spïjsiritdeeling gedurende den a.s. winter. Eenc aansporing tot ruime inteehening ter ondersteuning fan de behoeftige* en tot aan moediging van de commJesvi *«d wol ev*rbodig5 zijn. Amersfoort, 14 October 791?. Burgemeester en Wetht-?dew 1, De Secretaris, D.^ feu gerae****, <A, .VEM5IRA. WAfc RAND.WUCX.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3