N° 93 Eerste Blad. 14do Jaargang. Zaterdag 16 October 1915. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. DE E EM LAN DER". ABONNEM ENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort t PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per week (roet gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IO. Afzonderlijke nummers 0.05. Wekelijks bjjvóegsel „de Hollcindeche Huisprouu?' (ondor redactie van Thérèse van Hoven) per 3 mnd. 50 ets. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Elke regel meerO.IO, Dienstaanbiedingen 25 cents bj) vooruitbetaling. Groote loiters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeehge bepalingen tot het herhaald advertueren in dit Blad, bij abounoiuont. Eono circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Bureau: UTREC HTSCH ESTR AAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. Kennisgeving. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1912. Pe Purgemees,ter van Amersfoort, Brengt ter algemeene kennis, dat de dienst" plichtigen bij den Landstorm der jaarklasse 1912 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Dinsdag, 19 October 1915, voormid" dags 9a uur, in het gebouw ,,Ons Huis", Korte Gracht no. 3, de ingeschrevenen, voorkomende op het Keuringsregister onder volgnummer 150 en op Woensdag, 20 October 1915, des voormiddags 9£ uur, in het gebouw „Ons Hu s", Korte Gracht no. 3, de overige ingeschreven op gemeld keuringsregister, voorkomende onder volgnummer 51—95. Het welbegrepen eigenbelang- van de land- stormplichtigen maakt het zeer gewenschf; dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o. a. om dat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hier van moeilijkheden kunnen ondervinden ten aan zien van hun maatschappelijke of studie-belan gen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den Keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienst bij den Landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als Landstormplich'ige in werkelijken dienst te wor den geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een an deren Keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden Keu ringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestem ming verleenen. Nader zal worden bepaald, wanneer de land- stormplicht'gen van de jaarklasse 1912 zullen •.'.■orden opgeroepen in werkelijken dienst te komen. Het ligt niet in het voornemen hen dit j-nr onder de wapenen te doen komen. Amersfoort, 15 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Politiek Overzicht Hoe Servië ie heSpen. In welk een lastig parket de geallieerde mogendheden gebracht zijn door de gebeur tenissen op den Balkan, blijkt sterk uit de levendige commentaren die daarover in de Parijsche pers gegeven worden en uit den strijd die zich daarover reeds heeft ontspon nen. Niet alléén dat de kwestie wordt be sproken hoe men de Serven te hulp zal komen, men is het er ook niet over eens of die hulp, speciaal door Frankrijk, na het contingent dat al in Saloniki geland is, wel dient geboden te worden. De pers is in twee kampen verdeeld: dat der interventionnisten, die alles in het werk stellen om aan te toonen dat van het lot van Servië de afloop van den geheelen oorlog afhangt, en dat van de voor standers der beslissing in het Westen, die geen man van het eigen front gemist wen- schen te zien voor de beslissing op den Balkan. Tot de laatsten behoort Clémenceau, die o. a. schrijft: „Ons weerstandsvermogen op ons front met hoe weinig ook te verminderen, dat schijnt mij reeds ernstig genoeg toe. Maar ons te wagen tot in de bergen van Servië, met noodzakelijkerwijs geringe strijdkrach ten, zonder eens zeker ervan te zijn dat we onze verbindingen over langen afstand zul len kunnen handhaven; met blinde eigen zinnigheid op dezelfde helpers staat te maken die ons reeds sedert zoo lang hebben teleur gesteld, dat schijnt mij de grenzen van de stoutste fantasie te overschrijden. Voldoen de strijdkrachten voor de expeditie naar Ser vië af te staan, wie zou het wagen? Én on voldoende krachten? Voor welke militaire gebeurtenissen? Ik waag het niet eens het probleem onder de oogen te zien." De interventiormistische pers schildert in sombere kleuren de gevaren die dreigen van een Duitschen doorbraak naar Konstan- linopel, doch dringt er steeds sterker op aan dat niet enkele, maar alle mogendheden der quadruple entente hun aandeel in de hulpexpeditie aan Servië zullen leveren. We fnaakten reeds melding van een wenk van het Journal des Débats, die klaarblijkelijk aan het adres van Italië bedoeld was. Ook de STemps komt op Italiaansche hulp aandrin gen door te schrijven: „De Italiaansche be langen in Albanië, de kwesties die nog hangende zijn met Griekenland en Servië lover den Dodekanesps, de door Italië be geerde gebieden in Klein-Azië en tal van andere redenen, verhinderen de Italiaansche fégeering om voor de Balkancrisis onver schillig te blijven." De nationalist Barrès voegt in de Echo de Paris hier nog aan toe voort: „Op den Balkan kan Italië op 't oogen- blik het nuttigst zijn. Noch Engeland, noch Frankrijk, noch Rusland kunnen daar méér succes hebben. Italië heeft slechts een kleine macht Oostenrijkers tegenover zich. Boven dien komt de winter. Wanneer Italië „mede spelen" wil. moet het erin toestemmen aan zijn legers een ander punt van bestemming te geven dan aan het Isonzo-front. Dat punt zal het op den Balkan vinden." Ofschoon het officieele bericht daarom trent ons nog niet bereikt heeft, zoo wor den de berichten uit Rome talrijker volgens welke ook Italië de noodzakelijkheid inziet aan de maatregelen tegen het Duitsch-Oos- tenriiksch-Bulgaarsch offensief op den Bal kan deel te nemen. Ook Viviani. heeft in.de. den. bestond!' hieraan „te gelooven". Behalve Italië krijgt in de Parijsche pers ook Rusland aanmaningen te hooren. „Het groote Slavische rijk", zegt de Temps, „is rijk genoeg aan manschappen, waardoor zijn interventie niet alleen een factor van moreele beteekenis behoeft te zijn, doch beantwoordt aan de ernstige belangen die op het spel staan De Débats voegt daaraan toe „dat het jammer is dat men nog niets van Rusland's bedoelingen weet en toch iedere Rus moest begrijpen dat een succes der Duitsche on derneming in het Oosten voor altijd zijn tra- ditioneele idealen den bodem zou inslaan". Ten slotte geven sommige toonaangeven de mannen te verstaan dat eigenlijk Enge land de eerste moest zijn om eens flink over de brug te komen. Zoo schrijft de senator Béranger in de „Paris Midi": „Wanneer een verdeeling der strijdkrachten voor den Bal kan noodzakelijk mocht zijn, dan is het op zichzelf logisch dat de Engelschen, onze dappere vrienden, daarheen vertrekken, om den grooten weg die hun rijk met Indië ver bindt te verdedigen, terwijl de Franschen de door hun vertrek ontstane leemten in Ca lais, Dieppe en Havre en op de slagvelden in Artois aanvullen. Zoolang er nog een „bo- j aanvallen der Russen gisteren verscheidene che in Frankrijk is is onze plaats hier te-keeren herhaald; ze werden ten zuiden van genover den „boche" op den heiligen grond den weg van Dunaburg naar Nowo-Alexan- te ten noordoosten van Badonvilliers en op de toppen van den Lingekopf en de Barren- kopf. Een hevige kanonnade was er op den Hartmannsweilerkopf en in de streek van Fuedl. Par ij s, 15 Oct. (R.) Avondcommuni qué:: Een hevig artillerie duel had bijna den geheelen dag plaats op het front van Loos en in het bosch van Givenchy. In Cham pagne slaagde de vijand ten Oosten van Auberive er in vasten voet te krijgen in een deel van zijn oude loopgraven, welke een vooruitgeschoven stelling vormen op den uitersten linkervleugel der stellingen, die we onlangs door onze aanvallen namen. Door een mijnontploffing in de Argonnen werden de vijandelijke linies nabij hoogte 285 ver nield en door ons bereikt. Wij heroverden deelen van loopgraven in Lotharingen, waar de vijand zich sinds den 9en handhaafde, ten Noorden van Reillon en sloegen ver scheidene legeraanvallen terug. Vijftig ge vangenen bleven in onze handen achter. In de Vogeezen deden de Duitschers heden morgen een allerkrachtigsten aanval over een front van 5 K.M. tusschen Rehfensen en den Hartmannsweilerkopf en den Sudelkopf. De aanval, die werd voorafgegaan door een hevig bombardement met granaten van alle kalibers en zware bommen, terwijl ook met brandende petroleum werd gespoten, werd overal afgeslagen. De vijand slaagde alleen er in zijne loopgraven te heroveren op den top van den Hartmannsweilerkopf en twee luisterposten binnen te dringen tusschen dien top en den weg naar Wunsheim. Ons artillerievuur vernielde Duitsche loopgra ven en twee blokhuizen tusschen de water- vallèn van Santé Marie en Bonhomme. B e r 1 ij n, 15 Oct. (W. B.) Officieel be richt van het gToote hoofdkwartier: Legergroep Hindenburg. Ten zuidwes ten en ten zuiden van Dunaburg werden de drowska onder buitengewoon zware verlie- zen afgeslagen. Eveneens vielen twee aan vallen ten noordoosten van Wesslowo ineen. Bij een derden aanval gelukte het hier den Russen over bataljonsbreedte in onze stel lingen te komen. Een tegenaanval is aan den -gang. Een onzer luchtschepen heeft op het station Minsk, waarin op het oogen- blik groote troepenladingen plaats vinden, overvloedig bommen geworpen. Vijf zware ken en wegen, doch spoedig zullen te han delen weten. De oorbg. B e r 1 ij n, 15 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. Ten noordoosten en ten oosten van Ver- melles zijn de Engelschen weer uit onze stellingen geworpen.. Slechts afin dem west kant van de z.g. steengroeve konden ze zich in een klein stuk loopgraaf nog handhaven In Champagne zuiverden Saksische troe, pen ten oosten van Auberive een klein loopgraafstuk van de Franschen, die zich daar in onze stelling sinds den grooten aan val nog hadden weten te handhaven. 5 of ficieren. en 300 man werden gevangen ge maakt en verscheidene machinegeweren vermeesterd. In den nacht van 13 op 14 October werd er op de stations van Chalons en Vitry le Francois, die voor de aan den gang zijnde vijandelijke krijgsoperaties van belang zijn, door een onzer luchtschepen bommen geworpen. P a r ij s, 15 Oct. (Havas). Namiddag communiqué: In Artois had een hevige we- derzijdsche beschieting door de artillerie plaats, die tijdens den nacht voortduurde, voor Loos en ten noordwesten van Souchez. Eveneens wordt een levendig granaatge vecht gesignaleerd in de loopgraven ten zui den van het z.g. Hakmes-bosch. Een hevige kanonnade van weerszijden had plaats in den sector Lihons evenals tusschen Oise en Aisne, in de streek van Puisaleine, Quenne- vières en de hoogvlakten van Nouvron. In Champagne beantwoordden de Fran schen zeer krachtig het geconcentreerde ar tillerievuur des vijands op de stellingen der. Franschen, ten oosten van Auberive. Op het Lotharingsche front openden de Duitschers een hevig artillerie- en mitrailleurvuur op de Fransche stellingen van Letricourt; de Fran schen van hun kant richtten een zeer krach tig vuur op de Duitsche stellingen ten noor- A I ^en van Re^°n in de Vogeezen. Zeer leven- lot van Servië onmiddellijk dat dige gevechten met loopgraafwerktuigen Y6£ betrokken is en hij gaat dan duurden voort in de omstreken van Chapelot- van het vaderland", Wanneer de regeeringen der quadruple- entente op dezelfde wijze zich mochten gaan verdiepen in allerlei discussies als de Fran sche pers, dan zou het wel eens kunnen zijn dat het Balkanconflict zoo lang „het on derwerp van aandachtige beschouwing" bleef, dat het kalf hetwelk men redden wil allang verdronken bleek, wat trouwens toch niet tot de onmogelijkheden blijft behooren. Men mag verwachten dat de regeeringen j ontploffingen en een groote brand werden overeenkomstig de eischen eener „gezonde strategie" gelijk Sir Edward Grey het in het Lagerhuis uitdrukte, niet te lang zullen wik- waargenomen. Legergroepen Leopold van Beieren en Van Linsingen niets nieuws. W e e n e n, 15 Oct. (W.B.) Officieel: Van het Russische oorlogstooneel valt niets bijzonders te melden. Petersburg, 15 Oct. (P. T. A.) Com muniqué van den grooten generalen staf: In de streek van Dwinsk houden de ge vechten aan. Op versrhillende punten ont wikkelt zich onder groote hevigheid een ar- tilleriestrijd. De algemeene toestand blijft dezelfde. In de streek ten Westen van het meer van Obole nomen wij door een aan val het dorp Gavrantzy en het kerkhof ten Noorden der boerderij Stavardi. Aan den Pripjet nabij Nobel werd de vijand over de rivier teruggekorpen. Tijdens het offensief in de streek van den spoorweg naar Tarno- pol werd de vijand in de flank gegrepen en naar de Strypa teruggeworpen, waarbij hij zware verliezen leed. In den nacht van 13 op 14 October ondernam de vijand den vierden aanval binnen één etmaal door zich met de bajonet op onze loopgraven te wer pen in de streek van het dorp Haivorenka aan de Strypa ten westen van Trembovlia. Door een krachtigen tegenaanval werd de vijand teruggeslagen en moest hij zich in volmaakte wanorde op zijn loopgraven terug trekken. In de zelfde streek ging de vijand ook gisteren tot het offensief over. Onze legereenheden lieten den vijand tot op zeer dichten afstand naderen en wierpen dezen daarop door een krachtigen tegenaanval op nieuw terug op de Strypa. B e r 1 ij n, 15 Oct. (W. B.) Officieel be richt uit het groote hooldkwartier over het Balkan-oorlogstoneel: Bij de legergroep Von Mackensen hebben de operaties hun vooraf vastgesteld verloop. Ten Zuidwesten van Belgrado en Semendria zijn de Serven verder teruggedrongen. Posa- rewis hedenrn""x bestormd. De ver sterkte stad daardoor in onze handen ge vallen. Het Bulgaarsche eerste leger begon den aanval op de Servische Oostgrens en nam de passenhoogten tusschen Bjelogradschik en Knasjewatz in bezit. Wee-en, 15 Oct. (W.B.) De over Erino en Broclo oprukkende Oostenrijksch- Hcngaarsche troepen hebben den vijand te ruggeworpen over de bij Vinca in den Donau uitmondende Bolleieabeek. De aan beide oevers van den benedenloop van de Morav/a oprukkende Duitsche legers hebben Posarewats ingenomen. Het eerste Bulgaarsche leger is den aan val begonnen over de Servische oostgrens en heeft de passen tusschen Belogradsjik en Knasjewats bezet. Londen, 16 Oct. (R.) Aan den Times wordt uit Athene gemeld, dat de spoor wegverbindingen bij Prahovo op een afstand van 56 mijlen zijn verbroken. Servische vluchtelingen komen te Saloniki aan. Londen, 1 5 Oct. (R.) De Servische le gatie deelt mede, dat Servië den oorlog heeft verklaard aan Bulgarije, daar het Ser vische leger is aangevallen door Bulgarije aan de grenzen nabij Zaitcher en Radoviste. Sofia, 15 Oct. (W.B.) Volgens berich ten uit Stroemitza hebben zich daar gisteren 950 Servische deserteurs met hunne gewe ren aan de grensbeambten overgegeven. Rome, 15 Oct. (R.) Berichten uit Cet- tinje melden, dat de Montenegrijnen zulk een krachtigen tegenstand over het geheele front bieden, dat de Oostenrijkers en Duit schers moesten terugtrekken en de verster kingen afwachten, waarom zij hebben ge vraagd. P a r ij s, 15 Oct. (Havas.) Aan de Echo de Paris wordt d.d. 14 October uit Rome ge seind, dat een volledige overeenkomst tot stand gekomen is tusschen Italië en de an dere entente-regeeringen inzake de maatre gelen tegen het Oostenrijksch-Duitsche of fensief tegen Servië. Elke der geallieerde mogendheden heeft zijn vooraf afgebaken de opdracht. Alles geelt reden om te geloo ven, dat het Duitsche offensief op deze ge meenschappelijke pogingen schipbreuk zal lijden. Londen, 15 Oct. (R.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Met het oog op het feit dat Bulgarije be kend gemaakt heeft dat het in staat van oorlog met Servië verkeert en een bond genoot is der centrale mogendheden, heeft Groot-Brittannië aan Bulgarije doen mede- deelen door middel van den Zweedschen gezant te Londen, dat tusschen Groot-Brit tannië en Bulgarije vanaf 15 October, 10 uur v.m. de oorlogstoestand bestaat. Londen, 16 Oct. (R.) Reuter's Agent schap verneemt, dat de Grieksche gezant formeel mededeelde aan Grey, hoe zijn re geering de meening is toegedaan, dat de casus foederis het Servisch-Grieksch ver drag niet is ontstaan en dat Griekenland zich niet geroepen acht om in de tegen woordige omstandigheden in militairen zin in te grijpen. Rome, 15 Oct. (R.) Het „Giornale d'Italia" zegt, dat Bulgarije aan Griekenland heeft medegedeeld, dat het geen verdrag met Dwitschland en Oostenrijk-Hongarije heeft gesloten, dat de belangen van Grie kenland schaadt. Deze mededeeling had ten doel een inmenging van Griekenland te voorkomen. W e e n e n, 1 5 O c t. (W.B.) Van het Ilali- aansch oorlogstooneel: Aan het front in Ti- rol duurt het krachtige artillerievuur van den vijand voort. De vijand beproefde alleen in fante. ie-aanvallen op de hoogvlakte van Folgaria, waar verscheidene Italiaansche compagnieën te middernacht tegen onze stellingen oprukten, doch na een kort vuur gevecht tot den terugtocht werden gedwon gen. Eveneens mislukte eene hernieuwde poging om te naderen, die in de morgenuren door den vijand gedaan werd. Aan de Karinthische grens en in de kust streek is de algemeene .toestand onveran derd. Enkele sectoren aan dit front staan onder het voortdurend artillerievuur van den vijand. Een Italiaansche troepenafdeeling, dip aan den rand van het plateau bij Peteano oprukte, werd door een tegenaanval terug geworpen en leed zware verliezen. Rome, 15 Oct. (R.) Zupelli, minister van oorlog, is naar het front vertrokken om met den Koning en den opperbevelhebber van het leger, Cardorna, besprekingen te houden. Petersburg, 15 Oct. (P. T. A.) Com muniqué van den generalen staf. Op het geheele front werden de scher mutselingen tusschen patrouilles en voor posten veelvuldigèr. De Turken werden overal door ons vuur teruggeworpen. Ten noordwesten van Meliazghert tusschen de dorpen Alijordy en Ekrech geraakten de Turken onder ons kruisvuur, waarbij z® he vige verliezen leden; ze vluchtten naar Go- pal. In den bergpas van Vaslan aan de zuid zijde van het meer Van gingen de Turken in den morgen van den 13en tot het offen sief over. Onze artillerie bracht een Turksch' kanon tot zwijgen. De Turken aarzelden hierop met den aanval. Onze troepen hier van profiteerende, gingen tot een vermete- len tegenaanval over. Na een heet gevecht werden de Turken in wanorde uit de pas teruggeslagen. Wij namen 2 kanonnen en gevangenen. De Turken lieten op het terrein 250 dooden achter. Onze verliezen zijn on- beteekenend. Konstantinopel, 15 Oct. (W. B.) Het hoofdkwartier meldt officieel: Op het front aan de Dardanellen is niets van beteekenis gebeurd. Bij Anaforta en Ari-Burnu is van beide zijden geweer- en kanonvuur gewisseld. Bij Sedd-ul-Bahr hebben bommen, welke door onzen rechtervleugel naar de vijande lijke loopgraven werden geslingerd, brand veroorzaakt. Onze artillerie heeft de vijan delijke artillerie tot zwijgen gebracht, die onzen linkervleugel beschoot. In het vijandelijk kamp bij Tekka Burun is een brand uitgebroken, die een uur duurde. M a 1 m 14 Oct. (W.B.) Volgens de Berlingsk Tidende zijn wederom een aantal Duitsche schepen in de Oostzee tot zinken gebracht. De kapitein van het Duitsche stoomschip Adler bericht dat hij Maandag avond niet minder dan drie Duitsche sche pen, tengevolge van aanvallen van onder zeebooten, heeft zien ontploffen. Verwarring met reeds vermelde stoomschepen is uitge- s. en, daar de ?orped?r-;daarvan om streeks het midden van den dag is *waarge-, nomen, terwijl de kapitein van de Adler mel ding maakt van ongevallen nè de scheme ring. r'- Zweedsche cargadoors ontving een te legrafisch bevel om de Duitsche schepen in de havens vast te houden. Dientengevolge liggen in Stockholm ongeveer tien en te Lulea twintig Duitsche schepen stil. Londen, 15 Oct. (R.) Het stoomschip Salerno van de Wilson-lijn is tot zinken ge bracht. De bemanning van 25 koppen is ge red. Londen, 15 Oct. (R.) De London Gazette geeft de namen.van 24 kleine Duit sche schepen tusschen 100 en 200 ton, blijkbaar treilers, die vastgehouden worden te Grimsby en Newcastle sedert het mid den van September. Londen, 15 Oct. (R.) De Amerikaan- sche gezant deelde aan het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat Miss Edith Cavell, voormalig hoofd eener school te Brussel, na daartoe uitgesproken vonnis ter dood is gebracht. Men vermeent dat haar ten laste gelegd werd dat zij Britsche en Fransche soldaten en Belgen van den mi litairen leeftijd onderdak had verschaft, ten einde ze uit België te laten ontvluchten en zich weer bij hun wapen te .voegen. Het Fo reign Office heeft niet gehoord dat er een klacht wegens spionnage tegen haar is in gebracht. Ne w-7ork, 15 Oct. (R.) De overeen komst inzake de ^-ritsch-Fransche leening is heden door de commissionairs en door Mor gan als vertegenwoordiger van het Ameri- kaansche syndicaat geteekend. .Vereenigde Staten. Washington, 15 Oct. (R.) Wilson heeft de voordracht van Daniels, betreffen de diens programma voor den aanbouw van schepen in de eerstvolgende vijf jaar, waar van de kosten 500.000.000 dollar bedra gen, goedgekeurd. In het eerste jaar zullen twee dreadnoughts en twee slagschepen ge bouwd worden. Washington, 15 Oct. (R.) Het vol ledige plan voor vijf jaar omvat: tien dread noughts, zes slagschepen en een groot aan tal duikbooten en torpedojagers. A. H. W. Scheuer.f Blijkens bij de familie ontvangen telegrafisch bericht, is te Bandoeng overleden de heer A. H. W. Scheuer, gep. generaal-majoor titulair van het O.-I. leger. (Vad.) D s. H. J. James. fTe Vlaardingen is od 74-jaricen leeftijd overleden ds. II. J- Ja mes, emeritus-predikant. De overledene was o.m. stichter van het Zeemanshuis aldaar. Nederland en de oortogi Boter. Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter maakt bekend, dat voor de w«ek van 17—24 Qctober voor 50 procent-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1