T ËMÏLION HANDEL I. A. SCHOTERMAN Zn. Uit dën omtrek. Utreclilschestraat 34. Telef. 145. STADSNIEUWS. Üer boterproductie certificaat van uitvoer wordt gegeven, terwijl 50 procent voor het j binnenland moet worden beschikbaar ge steld of afgeleverd. Stoomschip Maashaven. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de procureur-generaal bii het Britsche Prii- zenhof een eisch heeft ingediend lot ver beurdverklaring van een deel der lading van hel Nederlandsche stoomschip „Maashaven", toebehoorende^aan de Maatschappij ss. ..Maas haven." De Rindjani. Gelijk gemeld werd, was het stoomschip Rindjani met een lading tin aan boord, door de Engelschen aangehouden, doch werd het later weer vrijgelaten. Bij 't hoofd bestuur van de N. O. T. is echter, naar de Tel. mededeelt, een telegram ontvangen van de Engelsche regeering, waarin deze be richtte, dat de Rindjani alleen werd vrijge laten op voorwaarde, dat de N. O. T. van cle lading tin volstrekt niets zal afgeven, al vorens hier te lande een uitvoerverbod op tin is afgekondigd. Het bedoelde uitvoerverbod stond giste ren in de Staatscourant. Uitvoer van levende runderen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in ziin beschikking van 23 Augustus, gewijzigd bij zijn beschikking van 27 September, houdende bepalingen betref fende den uitvoer van levende runderen, met ingang van 20 October 1915 nog een en kele wijziging aangebracht, welke in de Sle - '^röorant van Jijden is ooccnomen. Peulvruchte n-v oorziening. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling der Regeering dat ook eene regeling voor peulvruchtenvoorziening zal worden getroffen, zoodat het koopen tot de thans geldende hooge prijzen aan winkeliers wordt ontiaden. Vetten. Naar de Tel. verneemt, zal spoedig wor den afgekondigd een uitvoerverbod op vet ten, behalve op margarine. Paraffine. Vermoedelijk zal binnenkort zoo ver neemt de Telegraaf een verbod tot uit voer van paraffine (de grondstof voor kaar sen), worden afgekondigd. Regeeringsmelk. Gistermorgen is te Amsterdam voor het eerst aan de markt „regeeringsmelk" aan gevoerd en wel een hoeveelheid van 10.000 Liter, ter beschikking gesteld door de Vereeniging van Melkfabrikanten, welke de vorige week te 's-Gravenhage is opge richt. Deze melk werd verkrijgbaar gesteld voor 9 cent per Liter. De handelaren kre gen Va van het verschil tusschen hun met 'de veehouders gecontracteerde hoeveelheid en hun werkelijke behoefte. De prijzen op de vrije markt waren de laatste dagen tot een fabelachtige hoogte gestegen. Er werd tot 15 cent per Liter be taald. Neder 1. Comité voor Philantro- pischen Steun aan Polen. Tot het Ned. Comité voor Philantropi- schen Steun aan Polen zijn alsnog toegetre den de heeren mr. B. E. Asscher en mr. D. E. Lioni te Amsterdam, voorzitter resp. secretaris van het Ned. Comité der Allian ce Israëlite Universelle. Actie voor dienstweigering. A.an Het Volk wordt gemeld, dat door het geheele land op last van den procureur-gene raal de officieren van iustitie een onderzoek instellen bii de onderteekenaars van bet ma nifest der dienstweigering, in de eerste plaats bii hen. die als leider worden beschouwd. Verboden uivoer. Een belastingambtenaar aan de Binnenha ven te Rotterdam, waar een afgeladen wagen stond, voor Crefcld bestemd, met 51 zand- stecnen zuilen voor bruggebouw. meende gis teren toevallig te ontdekken, dat een van die zuilen bij aanraking verdacht klonk. In overleg met een collega sloeg bii een dier zuilen stuk. en ontdekte inderdaad, dat er een blikken buis inzat, opgevuld met benzine tof een hoeveelheid van 60 liters. Dit was aanleiding om heizelfde proces ook op de andere zuilen toe te passen, die op dezelfde wiize bleken opgevuld. Op deze wijze is door de belastingambtenaren 3000 liters benzine aangehouden. Statenverkiezing te Dren- e. In het Statenkiesdistrict Hoogeveen, is j gisteren in de vacature van wijlen den heer i W. Popping, bij enkele candidaatstelling ge kozen tot lid van de Provinciale Staten van Drente, den heer A. C. Muller, arts te Bei- len. De Volksbond en de mili tairen. De afdeeling Alkmaar van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft aldaar ten behoeve van de gemobiliseerde militai ren een cantine geopend. zake het betonwerk van den dijk aan de j Roosendaalsche en Steenbergsche vliet, ver j oordeeld werd tot 5 maanden gevangenis- straf, heeft tegen dit vonnis appèl aangetee- kend. Plotseling overleden. Op het station Breda is de contr. der S. S. te 's-Her- togenbosch, de heer J. Lemmers, op 55-ia- rigen leeftijd plotseling aan hartverlamming overleden. Bij ongeluk. Ter beschikking van de justitie te Rotterdam is gesteld de bediende Van K., van het stoomschip Kediri van den Rotterdamschen Lloyd, die met het stoomschip Rindjani derzelfde maatschappij aldaar is aangebracht. Hij heeft op zee, bij ongeluk, door het plotseling afgaan van een revolver, den scheepskok van het stoom schip Kediri doodgeschoten. School- en Kerknieuws. In de Donderdagavond gehouden kerke- raadsvergadering van de Geref. Kerk te 's-Gra venhage is met algemeene stemmen besloten over te gaan tot het beroepen ven een vijfden predikant. Het beroepingswerk zal reeds in November worden ter hand genomen. (Nederl-) „De H o o p". Het hospitaalkerkschip „De Hoop is, na 5 dagen te zijn uit ge weest, van de Noordzee te IJmuiden binnen gekomen. Een zieke opvarende van een log- 'ger bevond zich aan boord. Spoorwegdiefstal. De vrouw van den landweerplichtige B. te Rotterdam zond j per Van Gend en Loos een pakje aan haar man te Haarlem. Het pakje werd wel bezorgd doch erin ontbraken 3.50 en twee zak- 1 koelce Diefstal. Door de justitie uit Mid delburg is te Vlissingen een onderzoek in gesteld naar den diefstal van een bankbiljet van 1000 fres. De verdachte van dezen diefstal zit te Middelburg in voorarrest en j bad gezegd dat bankbiljet in de duinen te lebben verstopt O m k o o p n g. De opzichter Van L. uit Roosendaal, die door de rechtbank te Breua wegens het zich laten omkoopen in De gemeenteraad hield Donderdagmiddag een vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester mr. J. P. Fockema An- dreae. Medegedeeld werd dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer om het klokkenspel van den Domtoren te doen restaureeren door den me ester-beiaar dier van Mechelen Jef Denijn. In handen van B. en W. werd gesteld om praeadvies een adres van de afd. Utrecht van den Ned. Feder. Bond van Gemeente werklieden een toeslag op het loon te ge ven. Ook werd gesteld in handen van B. en W. om praeadvies een adres van de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Utrecht, houdende verzoek de reeds in 1913 en 1914 aangevraagde subsidie-verhoogin gen van 3000 telkens als bedrag in eens te mogen ontvangen. Voor 1916 wordt ge vraagd de subsidie met ƒ4500 te verhoo- gen. Na uitvoerige besprekingen werd verwor pen een motie van den heer Vermooten, aandringende op een regeling om den vischverkoop te doen plaats hebben door tusschenkomst van ter plaatse gevestigde vischhandelaren en den gemeente-afslag zoo te reorganiseeren, dat het volk gemak kelijker aan den afslag kan koopen. In de avondzitting kwam aan de orde de voordracht tot herziening van de salarisre geling van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs. De voornaamste bepalingen van het ont werp luiden: jaarwedde hoofd der school 16002000 (maximum) met 2 jaarlijk- sche verhoogingen van ƒ100 en ƒ400 ver goeding huishuur, als hem geen vrije wo ning is verschaft; klasse-onderwijzer 600 ƒ1200, met jaarlijksche verhoogingen van 50, verder 200 voor bezit hoofd- acte en voor hen die hoofdacte hebben tot 1400 jaarlijksche verhooging met 50 en tot 1600 2 jaarlijksche hooging met 50, klasse-onderwijzers die eindexamen gymna sium of H. B. S. 5-jarigen cursus of Han delsschool heeft, ontvangen bovenndien ƒ100. Voorts op 28-jarigen leeftdijd en gehuwd of weduwnaar met kinderen nog 100 per jaar, vervolgens ƒ100 voor het bezit L. O. teekenen, 100 akte L. O. land- en tuin bouwkunde, 100 diploma koorzang, 100 diploma bewaarschoolhoofd, 50 diploma handenarbeid (carton en klei), 50 handen arbeid (hout), 100 akte gymnastiek M. O., 50 -akte of aanteekening nuttige handwer ken; verder der scholen 3e, 4e en 5e soort 200 akte M. O. Nederlandsch, 200 akte M. O. aardrijkskunde, 200 M. O. geschie denis, 200 akte M. O. hand- en rechtlij nig teekenen M. A.; 100 akte L. Fransch, 200 akte M. O. Fransch, idem idem voor Duitsch, Engelsch en Wiskunde, 50 akte fraaie handwerken, met dien ver stande dat voor bezit van een der genoemde akten L. O. en M. O. hoogstens 200 wordt betaald. In bijzondere gevallen kan door den Raad voor een ander dan de genoemde bewijzen van bevoegdheid eene verhooging van hoogstens 100 worden toegekend. De verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Juli 1915. De meerdere kosten voor het loopende jaar worden begroot op 28,300. De heer Werker lichtte uitvoerig zijn voorstel toe om de behandeling uit te stel len en een nieuwe voordracht in te dienen. Dit voorstel werd na ampele bespreking verworpen. In de middag- en avondvergadering van Vrijdag hadden de algemeene beschouwin gen plaats over de voordracht, die in de avondzitting beëindigd werden. In de e.k. vergadering zal begonnen worden metd e artikels-gewijze behandeling en de stem ming over de verschillende ingediende amendementen. In den loop van het debat diende de heer Van Leeuwen eene motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken van het stichten van cursussen voor! voortgezette studie voor onderwijzers en waarin B. en W. worden verzocht daarom-J trent zoo tijdig rapport aan den Raad uit i te brengen, dat eventueel de cursussen 1 j September 1916 zullen kunnen worden ge opend. In een gisteravond gehouden vergade- ring van het Utrechtsen Studentencorps is j besloten de maskerade het volgend jaar niet te doen doorgaan. Aan de maskerade-com missie werd opgedragen een plan samen te stellen voor eene gewone lustrumviering. Maarssen. Onder de militairen, ge kampeerd bij Maarssen, is een vermoedelijk geval van typhus geconstateerd. De patiënt is direct naar het hospitaal te Utrecht over gebracht. Leusden. Dezer dagen is naar de Eemb. meldt, onderstaand adres verzonden: ..Aan den Raad der gemeente Leusden." Met verschuldigden eerbied mocht onder- geteekende Hugo Yisscher, arts te Leusden. zich tot Uw geacht College wenden met de volgende mededeelingen en een daaraan slui tend verzoek. In den loop der jaren worden steeds lui der klachten geuit door de ingezetenen over den ongunstigen toestand, waarin de ge meente-straatwegen zich bevinden en wor den door het toenemend verkeer per as de bezwaren meer en meer gevoeld. Niettegen staande de belangen der wegen door Uw ge- eerd College in toenemende mate ziin behar tigd, heeft zich echter bii vele ingezetenen de overtuiging gevestigd, dat door het veel grooter verkeer fb.v. vervoer van kunstmest, melk) de verhouding tusschen sliitage en verbetering in het voordeel van de slijtage uitvalt. Van verschillende ziide vernomen hebben de. dat. mits een werkelijke verbetering is te verkrijgen, vele ingezetenen gaarne eenige meerdere belasting willen betalen, besloot on dergetekende door recktstreeksche informa tie de bewijzen te verzamelen of deze wensch, ook de wensch der meerderheid der inge- zolenen zou zijn. Uitgaande van de veronderstelling, dat het kohier van hoofdelijken omslag de juiste taxatie onzer inkomens aangeeft, kwam on- dergeteekende aan de hand van dit kohier tot de volgende procentische uilkomsten: SO pet. der ingezetenen heeft een ernstig verlangen naar verbetering der wegen met uiteenloo- oende meeningen over de wijze om tot ver betering te kunnen komen. De vraag ..wensoht ge door verhoogde be lasting tot bereiking van dit doel te gera ken" werd door: 35 pet. direct toestemmend beantwoord. 25 pet. was in principe voor deze vraag, maar er tegen, met het oog op de huidige tijdsomstandigheden. 20 pet. was voor deze vraag, mits Uw Col lege het noodig acht, en 20 pCt. vond de wegen voor ons voldoende in orde. dus keurde meerdere uitgaven af Door velen werd ook de vraag gesteld of bet niet mogelijk zou ziin door het doorloo pend aanstellen van een extra deskundigen werkkracht te kernen tot beter onderhoud om op die wijze met een minimum belasting verhooging te kunnen volstaan. Waar dus duidelijk blijkt, dat het de op rechte wensch is van een zeer groot deel on zer gemeentenaren, dat een goede oplossing mocht worden gevonden om tot snellere verbetering" onzer wegen te geraken, meent ondergetcekende de vrijheid te mogen ne men aan Uw geacht College eerbiedig te ver zoeken in Uwe vergadering de mogelijkheid te overwegen of op de een of andere wiize aan dezen wensch, ziin de ook de wensch van recruestrant. kan worden tegemoet geko men. 't Welk doende -->• II. VISSCHER. Art» Leusden. 7 October 1915. Reclame. a es per anker f 34. per flesch - 0.85 meienburg in het belang der volkshuisves ting. 10. Advies van B. en W. naar aanleiding van een adres van eenige bewoners van de Krankeledenstraat en Breestraat, i. z. de huisvesting van dakloozen. TT. Voorstel van B. en W. tot verhooging van subsidie aan de vereeniging „Ambacht school voor Amersfoort en omstreken". 12. Vaststelling jaarwedden en pensioen grondslagen, leeraren Hooger- en Middel baar Onderwijs. 13. Vaststelling jaarwedden en pen sioensgrondslagen, leeraren Burgeravond school. 14. Voorstel van B. en \V. tot voorloo- pige vaststelling der Gemeenterekening, dienst 1914. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1914. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der rekening van het Burger Weeshuis over het jaar 1914. 17. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van Brouwer, z. van beta ling van begrafenisrecht. 18. Voorstel van B. en W. om aan den heer W. J. Fortuijn Drooglever, eervol ont slag te verleenen als lid van het Burgerlijk Armbestuur, overeenkomstig verzoek. 19. Vaststelling 2e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting dienst 1915. 20. Vaststelling schoolgeldkohieren 1915 1916, voor de Hoogere Burgerschool, het Gymnasium en de openbare lagere scholen A, B, C en D. 21. Reclames Inkomstenbelasting dienst 1915. 22. Afschrijving Inkomstenbelasting dienst 1915, wegens vertrek of overlijden. Oude S oester we g. B. en W. schrijven aan den Raad: Om te kunnen bevorderen, dat het Soes- terkwartier meer en meer in exploitatie komt, zal het jrewenscht ziin, dat de Oude Soes- lerweg wordt omgebouwd in een verkeers weg van behoorlijke breedte. De eigenaren van dezen weg en van do aangrenzende perceelen hebben zich bereid verklaard, den bcnoo-digden grond gratis en onder beding van enkele voorwaarden aan de Gemeente af te staan. Het is ons voornemen, U eerlang voorstel len aan te bieden, strekkende tot den aanleg van dezen weg. om zoo mogeliik in den ko menden winter loL uitvoering te kunnen ge raken. In afwachting daarvan, komt het ons nood zakelijk voor. nu reeds te besluiten tot over neming van den grond en wij hebben de eer U hierbij een daartoe strekkend besluit ter vaststelling aan te bieden. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag. 17 October a. s-, zal worden geschoten over twee banen op het schietterrein Leusderheide, van 's morgens 9 irur tot des namiddags 2 uur. Amersfoort. 16 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RAND WD CK. AGENDA voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 October 1915, des namiddags te 8 uur. 1. Benoeming van tijdelijk personeel aan de Burgeravondschool. 2. Benoeming van een Regent van het Burger Weeshuis, ter voorziening in de va cature ontstaan door het verleend ontslag aan den heer J. W. C. Bloem. 3. Arbeidsbeurs: a. Motie van de heeren J. Hofland, D. Gerritsen en J .A. Rant, om terug te komen op het Raadsbesluit van 7 September 1915, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd als nog een oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Directeur van de Arbeids beurs te doen; b. Lijst van sollicitanten voor de betrek king van Directeur van de Arbeidsbeurs; c. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een Directeur van de Arbeidsbeurs. 4. Voorstel van B. en W. tot overname van den benoodigden grond voor verbree ding van den Ouden Soesterweg. 5. Voorstel van B. en W. tot overname van eenig particulier terrein in verband met den aanleg van de St Bonifaciusstraat. 6. Voorstel van B. en W. tot het inbren gen der gronden aangekocht van Douairière Steenberghe, geb. Bosch van Drakestein in het grondbedrijf. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 4000 M5. grond 1.— per M2., gelegen aan den'Isseltschenweg aan de N. V. "We verijen van D. van Leijden en Zoon te Kro- menie. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 3200 M2. bouwterrein, gelegen tusschen de Vondellaan en Utrechtschen weg voor 2.75 per M*., aan den heer Jhr. B. Eek hout te Bloemendaal. 9. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Sectie E no. 84 a op Ronv- Intern. Hoogeschool voor Wijsbegeerte. De beide Groenen wijden hun aandacht aan de hier te stichten Internat. Hooge school voor Wijsbegeerte. In de Nieuwe Groene spot F. C(oenen) in de „Kroniek" er maar wat om heen. De groep vooraanstaande mannen, die het plan opgevat hebben, bedoelen klaarlijk aldus F. C. dat allereerst de speciale dienaren der wetenschap, de Hoogleeraren, de lessen in logica aan die te stichten ïn- stelling zullen volgen, door prof. Bolland (als de vader zoowel van het denkbeeld als van de Hegelsche logica) daar waarschijn- lijk te geven. Men kan inderdaad niet anders dan dit denkbeeld toejuichen. Maar de mannen, die thans „aansturen" op een Internationale Hoogeschool voor Wijsbegeerte bedoelen nog meer dan het enkel belang der weten- schap. Zij zeggen „De algemeene inzinking, welke deze tij den doen zien, toont aan, dat de tegenwoor dige cultuur te veel rust op materialistische en intellectueelen grondslag. Geestelijke vernieuwing en verdieping moet er komen. En hiervoor is noodig een centrum van phi- losophisch leven, waar zoowel de Ooster- sche als de Westersche philosophie tot haar recht komt. Dit zal leiden tot verdieping van theologische en geestelijke gedachten, ver dieping van philosophie en wetenschap, ver dieping van het leven". Indien deze Hoogeschool nu waarlijk te Uchel of te Achel, te Oss of te Klundert ge sticht wordt, stel ik mij voor, dat zij uiterst heilrijk werken zal. Zij is inderdaad wat wij het meest noodig hebben in deze tijden. De wetenschap zal niet meer materialistisch eenzijdig en er zal in 't geheel geen oorlog meer zijn. Het is n.I. gebleken, dat de indi viduen baatzuchtig en afgunstig zijn, en de volken lijden aan ras-inbeelding en nationa listische zelfvergodinghet is gebleken, dat alle moraal en zelfs de simpelste redelijkheid met vaart op hol slaan, zoodra maar de pri mitieve rasinstinkten en de collectieve na tionale ijdelheid hun leelijken neus om de j deur steken; het is in één woord gebleken, dat ons armzalig beetje beschaving terstond i overstroomd en weggespoeld wordt door massa-impulsen van wrok en begeerte, als die eens in beroering komen. Wel, wie zou, tegenover zulke wereldeuvelen, niet met ons van meening zijn, dat Oostersche en Wes tersche philosophie, in al haar diverse sys temen en in eenige kale bollen tot leven ge bracht, verweg het beste middel zou blijken? Immers. waren alle menschen wijs en wilden daarbij wel, "dan was dees' aard een paradij», nu is zij vaak een hel. Maak dus eenvoudig de menschen wijs en gij hebt het probleem opgelost. Van meer waardeering getuigt het opstel „Een school voor Wijsheid" van v. H(emei) in de Oude Groene. Door de opmerkingen oyeï het verkeerd® van versnippering (zie bijv. de Haagszhs Post, Amf. Dagblad 9 Oct.) gelooft de schrijver dot de zaak onrecht gedaan wordt. Ja, wanneer het er inderdaad om te doen scheen, dat Amersfoort zich naast Leiden, I Utrecht, Groningen en Amsterdam wilde i scharen om „ook nog 'n academie" te be* zitten, dan zouden wij het energieke stadje aan de Eem inderdaad van overspanning mogen betichten. Maar blijkbaar is het denk beeld geenszins van Amersfoort uitgegaan, doch van eenige landgenooten, die iels wer kelijk noodigs meenen tot stand te moeten brengen. En, verstaan wij het wel, dan is het ook zeker niet hun bedoeling, om een rijfde copie te maken van eene Nederland sche universiteit. Het is misschien eerder te betreuren, dat voor een dergelijk plan inderdaad aanleiding is blijken te bestaan, en dat het onmiddel lijk een vrij grooten aanhang heeft kunnen vinden, van landgenooten, die met beide voeten op den beganen grond der werke lijkheid staan. Want dit wijst op een leemte, op eene be hoefte. Die leemte, die behoefte, is er een van onzen geheelen tijd. Het is de leemte van de wijsheid, die door de wetenschap wordt overgroeid. De k'acht van de overvolle verstandelijk heid, welke aan de innerlijke kratht en aan de karakterdiepte der levende geslachten af breuk heeft gedaan, die klacht heeft ten onzent en elders reeds herhaaldelijk ge klonken. Daargelaten, of de geheele eere- dienst van het weten voor de wetenschap zelve aan alle beloften heeft voldaan, heeft zij in elk geval voor het mensch zijn, voor het denken en voor het doen, te weinig vmcht, en misschien meer verdorring ge bracht. Kon dit ten slotte nog aangrijpender zijn uitgekomen dan in dezen oorlogstijd zélf? Wat is er gebleken, in de groote heel- of half-wetenschappelijk gevormde lagen der menschheid, voor bijzondere zelfbeheer- schingr voor bijzondere wijsheid, voor bij zondere hoogheid van gemoeid, gerijpt te zijn geweest? Bij de meesten, bij de voornaam- sten, niemendal. De schrijver wijst dan op Duitschland, waar het hardnekkigst en veelvuldigst we tenschappelijk werd gewerkt. Doch grooter échec is nauwelijks te denken dan dat van de Duitsche wetenschappelijke wereld tegen over de zedelijke moeilijkheden van dezen oorlogstijd. Er zal ook ten onzent wel nie mand zijn die niet bedroefd en verbaasd heeft gestaan over geëerde corypheën die op zoo grove wijze en met zoo onwaardige taal uit het menschelijk evenwicht geslagen zijn. Het geheele weetgierige verstandsleven van de laatste halve eeuw is een koers uit gevaren, waar de lusten van weldadiger geestkracht en zielenadel, die er werden voorspeld, niet gekomen zijn. Men doet aan het voortreffelijke dat be reikt is, niet te kort, door te zeggen, dat er bijster veel leege hoogmoed, veel onbevre- digende eenzijdigheid, veel karakterloos- I heid, veel modern bijgeloof en veel scheeve I levenswijsheid naar de oppen-lakte zijn ko- I men drijven. En de geheele ontwikkeling der wetenschap, hare specialiseering en hare eigen-wijsheid, hare neiging tot het stoffe lijke en tot het enkel verstandelijke, heeft dit in sterke mate in de hand gewerkt. Ook ovpr de hoogescholen is deze scha duw gevallen. En den jongelingen die de tem pels der wetenschap verlaten ligt dezelfde kreet op het hart, ie reeds eeuwen terug de studenten aan de Parijsche Sorbonne hun leermeesters toeriepen: spreek ons van d'e ziel 1 Of de plannen voor de te stichten school in verwezenlijking zullen komen, durft schr. niet te voorspellen. Het ware hem liever zoo de Universiteiten zelve die taak weder op namen. Maar voorloopig is die reorganisatie nog niet zoover en is een zoeken buitenom gewettigd. Het is niet slechts het belang van een kleinen kring, dat 't hier geldt. En het is er niet om te doen, 'n luttel getalletje speciale „wijsgeeren" te kweeken. Eene school als de bedoelde, die trouwens in verschillende buitenlandsche onderwijsinstellingen pun ten van voorbeeld kan vinden, is op alge meene werking aangelegd. Indien er iets noodig is als gemeengoed onder een volk, onder zijn leiders en voorgangers, dan is het wijsheid, dat is: het oordeel voor den richtigen weg. De wijsheid, die vaak groeit op de ruines van het weten en denken maar waaruit de teelaarde voortkomt voor het leven en het doen. Er is niemand, in geen rang en geene werkzaamheid in de maatschappij, die daar niet mede is gediend De „practicus" niet in de laatste plaats f En wanneer eene instelling kan worden in 't leven geroepen, die aan jongelieden gedu rende enkele jaren de gelegenheid'biedt tot eene wijsgeerige en veelzijdige geestesont wikkeling; wanneer aanstaande voormannen op welk gebied ook, daarvan iets met zich uitdragen, dan zal de gemeenschap er zekei Wel bij varen. Want de leerstof, die er ge boden moet worden, is immers, kort saam te vatten als deze: het gezelschap van groo te gedachten, de bezieling van groote idea len, het voorbeeld van groote resultaten, en de troost van groote teleurstellingen! En wanneer men zich dan afvraagt, hoe bij dit alles Amersfoort in 't spel komt, klinkt er dan misschien ook iets van eene verkla ring uit deze woorden, eens door den Kruis- prediker Bernardus van Clairvaux tot lof van de natuur iri zijne brieven neergeschreven: „Experto crede „Geloof het van mjjf die het ervaren heb, gij zult in de bos- schen iets anders nog vinden, dan In de boeken; de stammen en de steenen zullen a j onderwijzen wat gü van uwe leermeestei* niet hooren kunt" 4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2