Dinsdag 19 October 1915. BUITENLAND. N° 95 BINNENLAND. 14*16 Jaargang. hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. ABONNEMENTSPRIJS: Fei 8 maanden yoor Amersfoort f l.OO» Idem franco per postJ'JO. Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - O.X«. Afzonderlijke nummers - 0.05. Wekelijks byvoegsel „da Holland ach* Huis vrouuf'onder redactie van Thérèse van Hoven) per 3 mnd, 50 ets» Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regola0.50. Elke regel meer0.10, Dienstaanbiedingen 25 cents bi) vooruitbetaling. Groot© letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De oorlog. B e r 1 ij n, *1 8 Oct. (\V. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Het in de vijandelijke stelling ver vooruit- dringende werk ten noordoosten van Ver- melles werd door de Engelschen bij herha ling met sterke krachten aangevallen. Alle aanvallen mislukten onder zeer zware ver liezen voor den tegenstander. Het werk bleef vast in ons bezit. Aanvalspogingen van de Franschen bij Tahure werden door ons vuur bedwongen. Een nieuwe Fransche aanval tot herove ring. van eene verloren stelling ten zuiden van Leintrey bleef zonder resultaat en kost^ te den Franschen, behalve sterke bloedige verliezen, 3 officieren, 17 onderofficieren en 73 jagers aan gevangenen. In Schratzmannele kon de vijand in een aanval, ondanks het verbruik van eene aan zienlijke menigte munitie, geen voet breedte grond winnen. Een Duitsch vliegtuigeskader viel gisteren de vesting Belfort aanhet verdreef de vij andelijke vliegtuigen en wierp 80 bommen in de vesting, waardoor branden ontston den. P a r ij s, 18 Oct. (Havas). Namiddag communiqué. De Franschen wierpen in den loop van den nacht door een artillerie- en infanterie- vuur uit de versperringen drie nieuwe aan valspogingen terug in 't Bosch van Hache, ten noordoosten van Souchez en ten zui den van de Somme. Een bijna aanhoudende strijd met loop graafwapenen zette zich voort in den sec tor van Lihons, terwijl de Fransche batte rijen op de Duitsche werken een werkzaam vuur onderhielden. Ten noorden van Verdun trachtten de Duitschers de trechters te bezetten van de in den laatsten tijd tusschen de liniën op geblazen mijnen; zij werden teruggeslagen. Gedurende den nacht had een hevig in- fanterie-vuur van loopgraaf tot loopgraaf plaats in de omstrekenvan Nomeny. De Fransche artillerie in dezelfde streek ver strooide werken van den vijand ten oosten van Eply, bij Creméchy en Biancourt; zij bombardeerde het station te Blamont. P a r ij s, 18 Oct. (R.) Avond-communi qué. Na een levendig bombardement trok de vijand troepen bijeen in de loopgraven bij Souchez, maar ons krachtig bestrijkend vuur voorkwam den dreigenden aanval. Een artillerieduel, dat ons voordeel bracht, had plaats ten zuiden van de Somme en aan den linker-Aisne-oever. In Champagne was een levendig granaatgevecht. In de Vogeezen was op den kam van Schratzmannele en in de streek van den Hartmannsweilerkopi eene hevige kanonna- de. Berlijn,. 18 Oct. (W. R) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. De aanval ten zuiden van Riga maakte goede vorderingen. Twee officieren en 280 man bleven als ge vangenen in onze handen. Russische aan vallen ten westen van Jacobstadt zijn afge wezen. Ten westen van Illuxt vermeesterden wij eene vijandelijke stelling óver* eene frontbreedte van omstreeks 3 K.M. Verder zuidelijk, tot in de streek van Smorgon, wer den herhaalde met sterke krachten onder nomen Russische aanvallen onder zware verliezen voor den tegenstander teruggesla gen. 2 officieren en 175 man werden ge vangen gemaakt. Legergroep Leopold van Beieren. Een Russische aanval aan beide zijden van den spoorweg Ljachowitschi—Baranowitschi zak te 400 Meter voor onze stelling in ons vuur ineen. Legergroep Linsingen. Aan de Styr ontwikkelden zich nieuwe plaatselijke ge vechten van Rafalowka tot Kulikowiczy. Weenen, 18 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In Oost-Galicië, aan de Ikwa en in het Wolhynische vestinggebied zijn ook giste ren geene bijzondere gebeurtenissen voor gekomen. Aan de beek Kormyn en aan de Beneden Styr deed de vijand eene reeks hevige aanvallen. Bij Kulikowice, Nowosielki en Rafalowka wordt nog gestreden. Op alle andere punten was de tegenstander reeds gisterenavond bloedig afgewezen. Zijne ver liezen zijn groot. Aan de Kormyn ontruimde hij in volle ontbinding en onder achterlating yan geweren en uitwistingsstukken het slag veld. Ook de aan de Boven Szczara staande keizerlijke en koninklijke krachten sloegen een sterken Russischen aanval af. Petersburg, 18 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de streken van Riga, aan de rivier A beneden Mitau, zijn vijandelijke elementen, die door de omstreken van Herzogsdorf trokken, over de rivier teruggeworpen. In de streek van Dwinsk bleef de vijand na de aanvallen van gisteren, die wij terug wierpen, den geheelen dag lijdelijk. Alleen trachtte hij tot twee malen toe bij het dorp Posjilina ons te verdrijven uit de loopgraven van den door ons bezetten sector. Wij sloe gen de beide aanvallen terug. De artillerie- strijd duurt voort. Tusschen de Demenen- en Drisviaty- meren houden de gevechten niet op. De Duitschers werden met enorme verliezen verdreven uit hunne stellingen ten noorden van het dorp Noerviantzy aan de zuidzijde van het Drisviatymeer. Wij maakten daarbij gevangenen en namen mitrailleuses weg. Aan de Boven-Njemen boven Dieliatitsji namen wij in storm het dorp Sjtsjerty. Ten zuiden van de Pripjet, in de streek van de Midden-Styr behaalden onze troepen giste ren een belangrijk succes. Bij de bezetting van het dorp Soviesjtsjtzy, boven Ravalovka, namen wij 13 officieren, waaronder twee bataillonscommandanten, en 500 soldaten gevangen. Detachementen van onze cavallerie vielen den vijand aan in de streek van het station Podtsjerevitsji ten westen van Ravalovka. Tot dusver zijn 30 officieren en meer dan 1000 soldaten gevangen gemaakt. Wij na- rv - mitrailleuses. Wij bezetten ook het dorp Korlinitsji boven Tsjartorysk. Door een gelijktijdigen aanval uit het noorden en het zuiden bezetten onze troe pen het dorp Novosselki aan de Styr boven Tsjartorysk en het daar aanwezige brug- hoofd. Nadat wij een tegenaanval van den vijand hadden teruggeslagen, vielen meer dan 800 Duitsche en Oostenrijksche solda ten in onze handen; wij vermeesterden voorts bomwerpers en telegraafmaterieel. Bij het aanbreken van den dag van gis teren drongen onze troepen in het dorp Koelewitsji boven Novosselki. Wij maak ten gevangenen tot duizend toe en namen vele mitrailleuses. Weenen, 1 8 O c t. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Aan het Isonzofront ontwikkelen de Ita lianen weder eene levendige werkzaamheid. Het kwam ook gisteren in den noordweste lijken sector van het Doberdo-plateau tot hevige gevechten. Een sterke Italiaansche infanterie-aanval, die weder tegen onze stel lingen aldaar ondernomen werd, kwam ge deeltelijk tot dicht bij onze versperringen, maar werd ten slotte onder zware verliezen teruggejaagd. Overigens waren er in het kustland en ook in het Tirolsche grensgebied artillerie gevechten. Rome, 18 Oct. (R.) Officieel bericht. Er was eene vermeerderde artillerie- en infanterie-werkzaamheid langs de Tirolsche grens met gevechten op andere deelen. De Italianen breidden hunne stellingen uit op het Karst-plateau. Berlijn, 18 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Aan de Macva begint de vijand terug te wij ken. Uit het heuvelgebied ten zuiden van Belgrado zijn onze troepen vooruitgaande tegen Cvetkov-Grob en tegen Vrein. Ten zuidoosten van Posarevac zijn Ml.-Ernice en Bocevac genomen. Een troep Bulgaren bezette de hoogten van Muslin-Percin en Babin-Zub en dringt verder zuidelijk vooruit over Egres Palanka. Weenen, 1 8 O c t. (W. B.) Officieel be richt van heden middag). De in het Avalagebied geslagen Servische divisiën wijken terug aan beide zijden van den naar het zuiden voerenden weg. Onze troepen treden aanvallend op tegen de nog ten noorden van de Palja staande vijande lijke afdeelingen. Ook aan de Macva is de tegenstander tot den terugtocht gedwongen. Aan beide zijden van de Beneden Mora- wa wonnen de Duitsche divisiën wederom veld. De Bulgaren bezetten de hoogten van de Muslin-Percin en van de Babin-Zub. Verder naar het zuiden dringen zij vooruit over Egri Palanka. Sofia, 1 8 Oct. (BulgaarscK agentschap) Er is bekend gemaakt, dat aan de Bulgaar- sche kust van de Zwarte Zee en van de Egeische Zee mijnen gelegd en vuurtorens gebluscht zijn. De invaart van neutrale sche pen in de haven van Dedeagatsch zal voort aan geschieden onder leiding van Bulgaar- sche loodsen. Londen, 18 Oct. (R.) De dagbladen berichten- uit Rome: Volgens de Messagero zijn de bondgenooten te Enos (aan de Egeïsche zee bij den mond van de Maritza), geland. Londen, 19 Oct. (R.) De Daily Mail bericht uit Athene, dat eene hooge militaire autoriteit het bericht, dat de Dardanellen van strijdkrachten ontbloot werden om hulp te verleenen aan de Serviërs, als zuiver fan tastisch qualificeert. De strijdmacht van de bondgenoot enin Gaiiipoli wordt integendeel versterkt. Konstantinopel, 18 Oct. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Bij Anaforta heeft niets plaats gehad, be houdens eenige schermutselingen tusschen verkenningsafdeelingen. Bij Ari Burnu hebben onze kustbatterijen vijandelijke torpedobooten, die eenigen tijd zonder uitwerking onze stellingen hadden beschoten, tot zwijgen gebracht. Wij heb ben een mijn doen springen, die de viiand bij Banli Tepe had ingegraven. Bij Sedd-ul-Bahr heeft de vijand den 16en me ér dan 1000 houwitsergranaten in 24 uren verschoten, zonder iets te bereiken. Londen, 19 Oct. (R.) Bericht van het persbureau. Generaal Sir Charles Monro is benoemd tot bevelhebber van de expeditiemacht in de Middellandsche zee ter vervanging van Sir Jen Hamilton, die naar Engeland terugkeert om rapport uit te brengen. Luitenant-generaal Birdwood is benoemd tot waarnemend bevelhebber, in afwachting van de aankomst van generaal Monro. Petersburg, 18 Oct. (Tel.-egent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front kwam den 16en geen enkel gevecht voor. Bern, 18 Oct." (R.) In Chauxdefonds zijn ten gevolge van het werpen van bom men door een vreemd vliegtuig een volwas sene en een kind gewond. Londen, 18 Oct. (R.) Lloyds bericht, dat het Noorsche stoomschip Salerno tot zinken is gebracht. Er zijn 18 mannen, 2 vrouwen en 3 kinderen aan land gebracht. Stockholm, 17 Oct. (W. B.) Dagbla- det schrijft, dat deze nieuwe bedreiging de krachtigste tegenmaatregelen eischt. De ge- heele pers stemt oyereen in den eisch, dat de Zweedsche regeering voor Zweden's eer en rechten met allen nadruk moet opkomen. Weenen, 17 Oct. (Corr.-bureau). On der deelneming van tienduizenden had he den namiddag de door kardinaal Piffi aan gevoerde oorlogsbiaprocessie plaats met het doel dank uit te spreken voor de tot dusver behaalde overwinningen en de eind overwinning voor onze wapenen af te smee- ken. Aan de indrukwekkende processie namen deel de aartshertoginnen Zita, Maria Josefa, Maria Annunziata, prinses Elisabeth van Liechtenstein, de voorzitter van het heeren huis Windischgraetz, de landmaarschalk van Neder-Oostenrijk, de burgemeester van Weenen, enz. De stoet bewoog zich van de Votief kerk door den hofburg naar de Stefa- nuskerk, waar de aartshertog-troonopvolger Karei Frans Jozef hem opwachtte. De le den van het keizerlijke huis woonde daarna de mis bij, die kardinaal Piffl in den dom hield. B e r 1 ij n, 1 8 O c t. (W. B.) De stortingen op de derde oorlogsleening bedroegen tot 15 October 7576.3 millioen mark of 62.6 pet .van de geheele inschrijving. B er 1 ij n, 19 Oct. (W. B.) In de bank- week van 8 tot 15 October is de goudvoor raad van de rijksbank toegenomen met 3,4 millioen mark. De gouddekking van den no tenomloop bedroeg den 15en October 42 pet. Kopenhagen, 18 Oct. (WB.) De maatschappij voor oorlogsverzekering van Deensche schepen heeft heden besloten de premiën te verminderen inzonderheid voor reizen, die West-Noorwegen, de Noordzee, West-Europa, de Middellandsche zee en Amerika aandoen. Engeland. Londen, 18 Oct. (R.) Er wordt be richt, dat Sir Edward Carson uit het minis terie is getreden. Tweede telegram. Naar gemeld wordt staat het aftreden van Carson in ver band met de zaken in het oosten en heeft het niet te maken met de kwestie van den dienstplicht- De Iersche leider Redmond zeide in eene rede te Dublin, dat den toestand van het coa litie-kabinet onzeker is. Er kunnen op een goeden dag voorstellen gedaan worden, die onmiddellijk een einde zullen maken aan den politieken wapenstilstand en het Brit- sche volk zullen verdeelen in elkaar be strijdende factiën. In de politieke klingen wordt druk gesproken over de mogelijkheid van algemeen e verkiezingen. Spanje. Berlijn, 1 8 O c t. (K. N.) De Voss. Ztg. verneemt via Genève uit Madrid, dat döor den ministerraad het besluit genomen werd, dat minister-president Dato het ver zoek om ontslag van het geheele kabinet aan den Koning zou aanbieden. Het blad merkt daarbij op, dat dit besluit van den ministerraad niet in verband staat met de buitenlandsche politiek. Meenings- verschillen in den boezem van de regeering heeft den ministerraad tot dit besluit ge bracht, daar de minister van oorlog zeer hooge credieten voor de uitbreiding vein het leger gevraagd heeft, die hij ter handhaving van de neutraliteit van het rijk als noodza kelijk beschouwt. Vermoedelijk hebben ook meeningsverschillen met de oppositie daar toe meegewerkt, die de regeering verwijt, dat zij behalve de noodzakelijke beperkin gen, die ter handhaving van de neutraliteit voorgeschreven zijn, van den oorlogstoe stand profiteert om de vrijheid van gedach ten te onderdrukken. Men twijfelt er aan of de koning het verzoek om ontslag zal aan nemen. Mexico. Washington, 19 Oct. (R.) Eene conferentie van vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Chili, Bolivia, Uruguay en Guatemala heeft besloten Carranza te erkennen als president van Mexico. Staten-üeneraal. Accijns gedistilleerd. Een wetsontwerp is ingediend tot herziening der wettelijke bepalingen omtrent de betaling van den accijns op het gedistilleerd. De strekking daarvan is in de eerste plaats om het aantal betalingen voor partijen gedistil leerd, die door een distillateur of handelaar voor verbruik worden afgeleverd, te verminderen tot één per week. Voorts wordt voorgesteld het privilegie te be stendigen, dat de branders, distillateurs en han delaars thans langs dezen weg der subrogatie genieten voor dat gedeelte van den koopprijs van gedistilleerd, dat gelijk is aan den daarop rustenden accijns. Bij een nieuwe regeling van den gedistilleerd- accijns zal de minister van Financiën voorstel len om aan de distillateurs een delcredere toe te kennen tot goedmaking van de verliezen op de door hen voorgeschoten accijnsbedragen, waaraan zij niettegenstaande bovenbedoeld pri vilegie blootstaan. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 19 Oc tober bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten tijdelijk werkzaam gesteld bij de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnsen te Utrecht le afdeeling J. P. C. Bou- ma, thans ontvanger dier middelen te Avereest, met ontheffing van het beheer van •dat kantoor- benoemd tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse H. P. Oosterbaan. op verzoek eervol ontslagen de le luite nant op non-activiteit J. J. G. E. Rückert van de genie en hij benoemd tot reserve le lui tenant bij het regiment genietroepen; benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Leeuwarden H. W. C. Botzen, thans te Zwolle; benoemd tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het onderwijs in de staat huishoudkunde en de statistiek mr. D. van Blom, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking het geven van onderwijs in de electro- techniek aan de Technische Hoogeschool te Delft tijdelijk van 1 November tot op den dag waarop in dit onderwijs nader zal wor den voorzien, opgedragen aan J. A. Snij ders C.Jzn., civiel-ingenieur, oud-hoog leeraar aan die Hoogeschool. op zijn verzoek, met Ingang van 1 Jan. 1916, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het Departement van Fiaanciën, aan M. van Valkenburg; tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Haarlem (1ste afdeeling), met ingang van 1 Nov. 1915, L. Feenstra, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Uitgeest, met ont heffing van het beheer van dat kantoor tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen te 's-Gravenhage (1de afdeeling), met ingang van 1 Nov. 1915, J. H. Dicke, ontvanger der d'recte belastingen en ac» cijnzen te Dalfsen, met ontheffing van het heer van dat kantoor; tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel dor landmacht, bij de artillerie der landweer, tot reserce-tweede-luitenont, de reserve-sergeant B, Stephan, van de artillerie der landweer. De uit Londen vertrokken Bulgaarscho gezant, de heer Mitcheff, vertoefde Zondag korten tijd le 's Gravenhagc in verband met zijn eventueele vestiging aldaar. Hij bracht een bezoek aan den Zwecdschcn gezant le dier slede, den heer de Klchckcr. die ook te Brussel geaccrediteerd is. maar. reeds sedert geruimen tijd te 's Gravenhagc verblijf lioudt. De Legercommissie heeft sedert eenigen tijd een eigen bureau gevestigd in de Daendelstraat. De vergaderingen der com missie, welke steeds worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer, zullen voortaan in het bureau der commissie plaats hebben. Bevrediging s-c o m m i s s i e i n- zakehetonderwijs. De Tel. meldt, dat het rapport van de Staatscommissie in enkele politieke fracties- reeds een onderwerp van discussie heeft uitgemaakt. Vervolgens, dat de staatscommissie er naar streeft om een reeks wettelijke voorschriften, mitsgaders een grondwetsartikel te ontwerpen, die bij de openbare behandeling als het ware zon der strijd kunnen worden aangenomen. Wanneer, zoo zei een der betrokken per sonen aan het bald, het rapport der staats commissie verschenen is, kan men aanne men, dat het tot stand komen van den onder- wijs-vrede nog slechts een kwestie van zeer korten tijd is. De voorbereiding van deze z: door de staatscommissie is van dien aard, dat er in het parlement bij de behan deling vermoedelijk geen enkele moeilijk heid meer te overwinnen zal zijn en de zaak' zeer spoedig kan ofloopen. Daarom doet het er ook niet toe, vervolgde hij, of de voorstel len tot grondwetsherziening worden inge diend en met de schriftelijke behandeling daarvan worde begonnen, alvorens het rap port der staatscommissie er is. Immers, de behandeling van die voorstellen zal zoo lang duren, dat het onderwijs-rapport ze, om het zoo eens te zeggen, zal inhalen. De rechter zijde met name behoeft bij de grondwets herziening niet bevreesd te zijn, dat deze buiten art. 192 zal omgaan, al zal dit artikel voorloopig i nde te verwachten wetsontwer pen blanco blijven. Daar is geen sprake van. Wanneer het zoover is, wanneer ook het vraagstuk van het kiesrecht behandeld wordt, zal de onderwijs-vrede eenvoudig een feit geworden zijn, ook al heeft de zaak dan nog niet alle stadia doorloopen. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, is ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen omtrent hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ontwikkeling der jeugdige personen, daar: onder te verstaan de jongens en meisjes van 13 tot 18 jaar, en zoo daartoe aanleiding blijkt te bestaan, hieraan voorstellen toe te voegen zijn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Arnhem tot lid en secretaris, A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaa1 te Laren (N.-H.) tot leden J. van der Molen Tzn., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; mr. H. W. Blaupot ten Cate, schoolopzie ner in het arrondissement Arnhem, te Arn hem H. Th. Cox, directeur der Hollandscho Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, wo nend- te Amersfoort; in die commissie toegevoegd als adjunct- secretaris mr. M. van der Feen, te 's-Gravenhaget Sweelinckstraat 122 en is bepaald, dat die commissie zitting zal houden te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den minister vatt marine is de kapitein-luitenant ter zee G. F* Noordhoek Hegt met 23 dezer geplaatst als eerste-officier aan boord Hr. Ms. Heems- kerek, en is de luitenant ter zee der lstef klasse A. W. Boeke met 19 dezer eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. Freyr eig geplaatst te Amsterdam,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1