ëïmuon stadsnteüwst whhbindet i. j. schotermak zb. Uit den omtrek. Iilmlilitlitilnil it hid. 145, De Ie luitenant der infanterie, G. P. van venhage; mr. J. Th. Linthorst Homan, voorzitter Hecking Colenbrander, van het 13de regi-der sub-commisri- uit het Kon. Nat. Steun- ment infanterie, wordt gedetacheerd bii de]"'™" 1914 voor de voeding van mensch cn luchb-aartafdeeling, ten einde opgeleid te d'er' ,le \,Grav1fTp^::. °,VRel,st?S- w"??™ van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) te Jworden tot officier-waarnemer uit vliegtui gen. Bij Kon. besluit is aan Jacobus Caro- lus Leers vergunning verleend de genees kunst uit te ofenen op Nederiandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Lichting 1916. In het tijd vak van 1620 December a.s. zullen van Jde lichting 1916 worden ingelijfd: 1o. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van de regimenten gre nadiers, jagers en infanterie; 2o. een gedeelte der dienstplichtigen, toe gewezen aan de compagnieën wielrijders; 3o. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie, eerste gedeelte, en bestemd om na inlijving over te gaan bij den autodienst. In deze inlijving zullen echter niet wor den begrepen zij, die het in art. 70 der Mi- litiewet bedoelde bewijs van voorgeoefend heid hebben verworven; dezen zullen twee maanden later worden ingelijfd. Het Eerste Kamerlid Van den Berg. De heer mr. L. W. C. van den Berg, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en burgemeester van Delft, viert heden zijn 70e verjaardag. Mr. Van den Berg werd te Haarlem ge boren en promoveerde te Leiden op een dissertatie over het Moslemsche recht. Van 1869 tot 1878 bekleedde hij in Indië onder scheidene betrekkingen bij de rechterlijke macht en het administratief gezag, en werd in 1878 door de Indische regeering b.enoemd tot adviseur voor Oostersche talen en het Mohammedaansch recht. In 1887 vrerd hij eerst tot lector en in hetzelfde jaar tot hoog leeraar in de godsdienstige wetten, volksin stellingen en gebruiken van Ned.-Indië be noemd aan de Indische instelling te Delft. iVan 1901 tot 1904 was hij lid van den Delftschen gemeenteraad; als zoodanig is hij ook voorzitter geweest van de commissie, die rapport uitbracht over den financieelen toestand der gemeente. Enkele jaren, van 1902 af, was mr. Van den Berg ook lid van 'de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1909 werd hij benoemd tot burgemeester van Delft, terwijl hij kort daarna door de Prov. Staten van Zuid-Holland naar de Eerste Kamer werd afgvaardigd. Het Eerste Kamerlid Ferf. Naar men uit Arnhem meldt, bevindt zich het Eerste Kamerlid de heer P. B. J. Ferf we gens een vrij ernstige ongesteldheid In het Diaconessenhuis aldaar. Kamerverkiezing Amster dam IX. In de gisteravond gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging in dis trict Amsterdam IX is besloten de candida- tuur van den heer W. de Vlugt (anti-rev.) krachtig te steunen. De ledenvergadering van de Kiesveree niging Vooruitgang heeft besloten in district Amsterdam IX (candidatuur-Vliegen) geen candidaat te stellen en de candidatuur Van den Tempel (S. D. A. P.) te steunen. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is, voor het tijdvak van 1 November 1915 tot en met 31 October 1916, benoemd tot hoofdverpleegster aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, mej. M. C. Goudkade, te Rotterdam. Mgr. dr. Hensen te Rome. Naar Je „Osservatore Romano" meldt, is Dins dag 12 October Mgr. dr. A. Hensen, direc teur van het Nederlandsch Historisch Insti tuut te Rome, door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. D r. S o 1 f. In Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage is afgestapt dr. Solf, de Duitsche minister van Koloniën. Omtrent het verblijf te den Haag van dr. Solf, verneemt het Haagsche corresponden- tiebureau uit goede bron, dat zijn komst niet ide minste politieke beteekenis heeft- Dr. Solf, die vergezeld is van zijn echtge- noote en van graaf Wolff Metternich, is op zijn doorreis naar Brussel en houdt zich eenige dagen in de Residentie op tot het be zichtigen van de merkwaardigheden der stad. Morgen vertrekt de Duitsche minister weder en is voornemens heden een louter beleefdheidsbezoek af te leggen bij den mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon. De heer R. C. Boer Jr., oud-directeur van het Stedelijk Muziekkorps te Leeuwarden, daarna werkzaam te Davos, oud-leerling van h~conservatorium te Amsterdam, is be noemd tot orkest-directeur te Lüzem. Nederland en de oorlog» Ri'kscommissies van toezicht. Bij Kon. besluit van 13 dezer is ingesteld eene Rijkscommissie van toezicht op het centraal administratiekantoor voor de distributie van le- yensmiddelen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de hoeren: R. P. Bonthuis, secretaris der sub-com missie uit het Kon. Nat. Steuncomité 1914 voor de voeding van mensch en dier, te 's Graven- hage, dr. A. G. Breen, Rijkszuivejconsulent, tij delijk te 's Gravenhage; J. Das Dzn., voorzitter van den Bond van Coöp. Inkoopvereenigingen ,voor den Middenstand „Neeriondia", te Utrecht; A. J. Doornbos, te Delft; mr. J. C. A. Everwijn' administrateur, chef der ofd. Handel ven het .Departement van Landbouw; dr. J. D. Filippo, directeur van het gem. laboratorium te 's Gra- .venhage; S. Haringsma, directeur-secretaris van de Coop. Groothandelsvereeniging „De Handels- Kamer te Rotterdam; P. van Hoek, directeur» 's Gravenhage. Bepaald is, dat in voormelde commissie mede zal zitting nemen een lid, aan te wijzen uit en door ieder der door den Minister van Landbouw te benoemen Rijkscommissiën van toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van levens middelen. Voorts heeft de Minister van Landbouw inge steld: lo. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Boterver- ecniging te 's Gravenhage, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren: Jhr. mr. L. H. L. J. van der Macsen de Sombreff, lid Eerste Kamer te Hulsberg; mr. G. W. Sannes, lid Tweede Kamer te Scheveningen; mr. M. Tyde- man Jr., lid Tweede Kamer te Breda en dr. A. G. Breen, Rijkszuivelconsulent, tijdelijk te 's Gra venhage. 2o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Kaasver- eeniging te 's Gravenhage, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren: Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, lid Eerste Kamer te Leiden; mr. M. M. Schim van der Loeff, lid Tweede Kamer te Gouda; mr. H. A. van Velde, lid Tweede Kamer te 's Gravenhage, en dr. A. G. Breen, Rijkszuivelconsulent, tijd. te "sGraven- hage. 3o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Aardappe- len-vereeniging te 's Gravenhage, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren: mr. L. W. C. van den Berg, lid Eerste Kamer, te Delft; E. M. Teenstra, lid Tweede Kamer te 's Graven hage; dr. J. Th. de Visser, lid Tweede Kamer te 's Gravenhage, en J. Elema, Rijkslandbouwleer- aar, te Assen. 4 o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Peulvruch- ten-vereeniging te 's Gravenhage, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren: H. Polak, lid Eerste Kamer te Laren (N.-H.); W. J. E. H. M. dc Jong, lid Tweede Kamer te 's Graven hage; dr. W. H. Nolens, lid Tweede Kamer te 's Gravenhage, en A. A. Neeb, Rijkslandbouw- leeraar, te Rotterdam. 5o. een Rijkscommissie van toezicht als bo doeld in art. 6 der statuten van de Varkens- Groenten-Centrale en tot leden dezer commis sie benoemd de heeren: K. Czn. de Boer, lid Eerste Kamer te Assendelft; mr. V. H. Rutgers lid Tweede Kamer te 's Gravenhage; J. H. A. Schaper, lid Tweede Kamer, te Rijswijk (Z.-H.), en C. van Lennep, secretaris van den Ned. Tuin- bouwraad, te 's Gravenhage. 6o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Verkens- vleesch-vereeniging te 's Gravenhage en tot le den dezer commissie benoemd de heeren: A. N. Fleskens, lid Tweede Kamer, te Geldrop; mr. H. Smeenge, lid Tweede Kamer te Amsterdam; F. H. van Wichen, lid Tweede Kamer te Roe- lofarensveen (Alkemade), en O. Reifema, secre taris van den Alg Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) te 's Gravenhage. 7o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in art. 6 der statuten van de Vereeniging van Aardappelmeelfabrikahten te Veendam, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren: R. P. Dojes, lid Eerste Kamer te Uithuizen; mr. J. Limburg, lid Tweede Kamer te "s Gravenhage en jhr. mr. dr. E A. van Beresteyn, burgemees ter van Veendam. 8o. een Rijkscommissie van toezicht als be doeld in artikel 6 der statuten van de Vereeni ging van Fabrieken van Melkproducten, geves tigd te Rotterdam, en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 8 October 1915 no. 56, en tot leden dezer commissie te benoemen de heeren: H. P. Staal, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage; B. J. Gerretson, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Stelen-Generaal, te Laren (N.-H.) en dr. L. T. C. Schey, Rijkszuivelconsulent in de provincie Noord-Holland, te Hoorn. De kolenquaestie. Naar het Hbld. verneemt, is hier te lande van de Kohlen-Ausfuhrstelle-West te Essen bericht ontvangen, dat bij ministerieele be schikking geen Duitsche kolen meer gele verd mogen worden aan industrieën in Ne derland die voor de vijanden der Midden- Europeesche mogendheden werken. Aan dergelijke industrieën mogen voortaan recht streeks noch middellijk leveranties gedaan worden en de kolenkooplieden, die tegen dit gebod handelen, zullen voor geen enkel doel meer van Duitsche kolen worden voor zien. Het blad heeft getracht hieromtrent na dere inlichtingen te verkrijgen. Te bevoeg- der plaatse kon men echter nog geen na dere mededeelingen doen. Steenkoleninvoer. In de vorige week werden door 9 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 7.503.800 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal aangevoerd tegen 7 stoomschepen met 6.110.150 kilogram men in de daaraan voorafgaande week. (Hbld.) Klelkvoorziening. Naar wij vernemen zijn de melk-, de boter- en de kaasvereeniging in de Zater dag jl. onder leiding van dr. Swaving ge houden vergadering nog niet tot overeen stemming gekomen omtrent eene regeling ten behoeve van de melkvoorziening voor binnenlandsch verbruik, doch zullen zij na der overleg plegen omtrent een nieuw voor stel tot regeling dezer aangelegenheid, ten einde daaromtrent in eene a.s. Zaterdag te houden vergadering te beslissen. Eikels. Men meldt ons uit, Den Haag: Dezer dagen bevatten verschillende bla den een bericht omtrent een te verwachten uitvoerverbod op eikels. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt is dit bericht geheel uit de lucht ge grepen en volkomen onjuist. Personeel Landsdrukkerij. Hedennamiddog heeft de minister van Bin nenlandsche Zaken uit het werkliedenper- soneel der Algemeene Landsdrukkerij een Vasthouden van munitie- arbeiders. Men weet, dat de regee ring besloten heeft aan personen uit de me taalindustrie het vertrek naar het buitenland te verbieden, om te beletten, dat hier te lande een tekort aan bekwame munitiewerk lieden zou ontstaan. Aangezien echter door dezen maatregel den werklieden een middel tot verbetering van hun maatschappelijke positie wordt ont nomen, heeft het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Roomsch-Katholieken Metaal- bewerkersbond stappen gedaan bij de be voegde autoriteiten, om in overleg met de betrokken organisaties £en regeling tot stanad te brengen, waardoor, naar de. Limb. Koerier meent te kunnen mededeelen, aller belangen gediend en gerechtvaardigd on tevredenheid voorkomen wordt. Het Volk meldt, dat het Tweede Kamerlid Spiekman op een klacht van werklieden, die uit Vlissingen naar Engeland wilden ver trekken, maar op bevel van den plaatselijken commandant aldaar, van de boot waren af gehaald, zich in verbinding gesteld heeft met den minister van oorlog, die, na onder zoek van dit geval, aan deze arbeiders nog verlof had gegeven te vertrekken. Het blad meldt, dat de heer Spiekman daarop den minister van oorlog den vol genden brief heeft geschreven: Met waardeering heeft ondergeteekende Jcennis genomen van de beschikking van uwe excellentie, hem medegedeeld in het telegram van 13 October 1915, waarbij de groep van 13 arbeiders, aan wie de over tocht van Vlissingen naar Engeland was ont zegd, alsnog in de gelegenheidi s gesteld, daarheen te vertrekken. Hij verneemt evenwel, dat het verbod voor de groepen arbeiders, die eveneens reeds hun tegenwoordige betrekking hadden op gezegd, wier passen reeds in orde zijn en die óf reeds naar Vlissingen waren vertrok ken, óf op het punt staan daarheen te gaan en reeds vrij belangrijke kosten daarvoor hebben gemaakt, is gehandhaafd. Het komt ondergeteekende voor, dat door dit verbod, louter door de militaire autoriteiten, de grondwettige rechten van een aantal Neder iandsche burgers om het land te verlaten ten einde, elders een beter bestaan te vin den, op willekeurige en onwettige wijze zijn aangetast. Ik meen verplicht te zijn daartegen te pro testeeren en verzoek uwe excellentie beleefd hetzij de genoemde verbodsbepaling te wil len opheffen, hetzij te willen mededeelen, op welke bevoegdheid deze handelwijze van de regeering steunt. De op een mijn geloopen logger. Bij de reederij van M. v. d. Toorn den Duik te Scheveningen is bericht ingekomen dat gisteren ochtend door het visschersvaar- tuig Sch. 140 te Vlaardingen zijn binnenge bracht 9 opvarenden van den logger Sch. 181 van genoemde reederij, welke logger In de Noordzee, ter hoogte van den „Oost kant van de Lemmers" zooals de vis- schers die plaats noemen, op ©en mijn is ge loopen. De bemanning van den logger bestond uit 12 personen: Drie worden er vermist. Vermoed wordt dat deze bij het ongeval zijn omgekomen. De namen der drie ver ongelukten zijnK. Prink, 65 jaar M. Harteveld, 35 jaar, vader van zes kinde ren, en P. de Jager, 16 jaar. Mijnenvrees derharingvisschers. Sedert het gebeurde met de twee haring- loggers, die in de vorige week schipbreuk leden, weigeren de bemanningen der in IJmuiden liggende loggers uit Katwijk zee te kiezen, zoodat alle binnengekomen vaar tuigen tijdelijk zijn opgelegd in de Binnen haven. Duitsche deserteur. In de buurtschap Haart (gem. Aalten) is een Duitsche deserteur aangekomen. Hij verklaarde liever in het onzijdige Nederland droog brood te eten dan in de loopgraven brood met vleesch. Een paar landbouwers voorzagen hem van geld en daarop vertrok hij naar Rotterdam, waar een broer van hem woont. (Tel.). L e e n i n g 's-G ravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage nam gis teren het voorstel aan tot het aangaan van een leening van 10.000.000, waarbij ge bruik zal worden gemaakt van het consor tium. Geenhandengeno-egTInde Ne- der-Betuwe heeft het gebrek aan werkkrach ten zich nooit zoo sterk doen gevoelen als thans. De werkzaamheden op de steenfabrie ken zijn wel is waar afgeloopen, waardoor vele handen voor den veldarbeid zijn vrijge komen en toch blijft het, naar de Arnh. Ct. meldt, zoo druk, dat vele landbouwers geen kans zien de aardappels gerooid te krijgen. De rooiers vragen 20 tot 25 cent per roede, terwijl onder gewone omstandigheden slechts 10 tot 12 cent wordt betaald. generaal van den landbouw; C. van Lennep, se- deputatie ontvangen die namens dat geheele Cretans van den Ned. Tuinbouw raad, te 's Gra- personeel lotsverbetering kwam bepleiten- Een verrassing voor belas tingbetalers. De te Schoten wonende Haarlemsche Belastingforensen kregen Za terdagmorgen tot hun verbazing „waarschu wingen" van den gemeente-ontvanger te Haarlem. Tot hun verbazing omdat zijnog geen aanslagbiljetten hadden ontvangen. Bij onderzoek bleek, dat het pak biljetten voor Schoten, dat via de gemeente-secretarie te Schoten zou gedistribueerd worden, nog on geopend ter secretarie was. Het pak moet daar eenige maanden gele gen hebben. Moordaanslagen. De recht bank te 's Gravenhage veroordeelde J. M. V., 21 jaar, verversknecht te Scheveningen, ter zake poging tot doodslag op zijn gewe zen meisje aldaar, door met een §cherp ge laden revolver op haar te schieten, waardoor zij slechts twee onbeduidende wonden be kwam, tot 6 maanden gevangenisstraf. Poging tot moord en 'zei f- moord. In de Van Ostadestraat te 's Gra venhage heeft gisterenochtend 'n man die se dert geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw leefde en haar reeds meermalen had bedreigd, met een revolverschot in de borst geraakt, waardoor de long werd getroffen. De man heeft daarna door drie schoten op zich zelf te lossen, een einde aan zijn leven gemaakt. De zwaar verwonde vrouw is naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Zondagmiddag heeft in de Logger- straat te Den Haag een tijdelijk met een vaartuig in de Scheveningsche haven lig gende Urker visscher zijn vroeger meisje, eveneens van Urk afkomstig, thans als dienstbode te Scheveningen in betrekking, met een mes een ernstige, doch niet levens gevaarlijke wonde aan de rechterzijde van den hals toegebracht. Volgens verklaring van den dader had den beiden ongeveer vier jaren omgang met elkaar gehad, totdat hij ziek werd en het meisje tijdens zijn ziekte de verkeering uit maakte. Toen hij haar Zondag, toen ze uit de kerk kwam, ontmoette, had hij haar aan gesproken, waarop het meisje hem zou heb ben gesard. Hierover driftig geworden, had hij zijn mes getrokken en haar den steek toegebracht. Het meisje werd, na door den eerstehulp- dienst te zijn verbonden, naar het gemeen teziekenhuis vervoerd; de jongeman werd door de politie aangehouden en overge bracht naar het commissariaat aan de Duin straat. H e t m e s. De losse werkman H. J. V. is des nachts op de Linker-Rottekade te Rot terdam door den slagersknecht H. Sch. met een slagersmes op drie plaatsen in de rug gestoken en ernstig verwond. De dader wierp daarna het mes in de Rotte en zette het op een loopen. Later is*hij gearresteerd en naar een politiebureau gebracht. De ver wonde man wordt in zijn woning verpleegd. De slagersknecht had den twist uitgelokt door de vrouw van den losse werkman zon der eenige aanleiding te molesteeren. Verduistering. Door den koop man fn galanterieën J. de H. aan de Bin nenrotte te Rotterdam, is aangifte gedaan, dat door zijn reiziger A. E. ƒ2000 te zij nen nadeele zouden verduisterd zijn. Gevolg van onvoorzichtig heid. Iemand uit den Boven-Broekpolder, wien Zaterdagavond, toen hij te Lisse van de in volle vaart zijnde stoomtram sprong, beide beenen werden afgereden, is in het Ziekenhuis te Leiden overleden. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. Ernstig perron-onge 1 uk. Aan 't Hollandsche spoorstation te den Haag had Zondagavond een ernstig ongeluk plaats. Een wachtmeester van de veld-artillerie, die op een reeds in gang zijnden trein wilde springen, viel tusschen den trein en het per ron. Een treinconducteur trachtte den- mili tair nog te grijpen, maar viel eveneens. Doordien een der reizigers aan de nood rem trok, stond de trein dadelijk stil. Met groote moeite en niet dan na een stuk uit de tree-plank van den trein was ge zaagd, slaagde men er in den wachtmeester, die tusschen den trein en het perron be kneld zat, te bevrijden. Met gebroken been en ernstige verwondingen aan het hoofd werd de ongelukkige door den gemeentelij ken Eerste Hulpdienst naar het militair hos pitaal gebracht, waar hij in den nacht is over leden. De treinconducteur die ook van het per ron was gevallen, had daarbij eenige ver wondingen aan het hoofd bekomen. Door den trein overreden. Cp het traie^ EchtSusteren is een kind door een trein overreden en gedood. Als kinderen alleen zijn. In de Zanddwarsstraat te Amsterdam heeft bij de familie H. een droevig ongeval plaats gehad. Twee kinderen, van 2 jaar en elf maanden, waren even alleen gelaten; de oudste heeft de jongste een touw om haar hals gebonden met het noodlottig gevolg, dat het gewurgd werd. Marktberichten. Eiermarkt te Apeldoorn* Aanvoer 80000 stuks. IToogste priis f 9.50 Laagste prijs f 8.— Gemiddeld f 8.75» Stemming vlug. School, en Kerknieuws. Ds. S. K. Bakker heeft, wegens de drukte van zijn werk hij is, naar men weet, ook veld prediker bedankt als vast medewerker van „de Hervorming", maar hoopt er nog als los medewerker in te schrijven. Mevrouw de douairière Van Reenen van Lexmond, onlangs overleden te Loenen a. d. Vecht, heeft, naar „De NederL" meldt, o.a. de volgende legaten vermaakt; aan de diaconie en de kerkvoogdij der Herv. gemeente te Loenen aan de Vecht, elk 5000; aan het Zusterhuis der Comm. voor Chr. Belangen aldaar 2500; aan de diaconie der Herv. gemeente te Oud- Loosdrecht 5000; aan de Zendingsvereeniging der Clasis Amersfoort 2500; aan het Ned. Zendel. Genootschap te Rotterdam 2500, en aan de Weesinrichting te Huisduinen 2500. Kunst en Wetenschap. De tooneelspeler van Schoon hoven. De heer C. C. van Schoonhoven van de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel" is, naar enkele Amsterdamsche bladen we ten te vertellen, voornemens, bij het eind van het loopende seizoen, September 1916, het tooneel te verlaten, Lage Vuutsche (gemeente Baarn)i Alhier is Zondag j.l. op 64-jarigen leeftijd overleden de heer C. Seldenrijk, sedert Juli lid van den gemeenteraad van Baarn. per anker f 34 per flesch - 0.85 De Raadscommissie voor de Financiën contra den Heer Kroes. In de vergadering van de Commissie van Bijstand voor de Financiën van 4 December 1913, welke, blijkens het convocatiebiljet was belegd ter bespreking van den verkoop van grond onder de gemeente Leusden. aange kocht van Van Manen, aan den heer Kroes g-Q. geschiedde het volgende. Niettegenstaande den inhoud van dat con- vocatiebillet verscheen tot groote verwonde ring van den voorzitter en van alle overige leden, de heeren Gerritsen. Veis Heijn en Van der Wal. de heer Kroes zelf ter verga dering. Nadat de notulen waren gelezen, bleef de heer Kroes aanwezig. De voorzitter wachtte daarop met opzet gedurende eenigen tijd. alvorens de bespre kingen aan te yangen. Toen hii zag dat de heer Kroes niet voor nemens was zich te verwijderen of iets te zeggen, verliep de vergadering blijkens de notulen aldusr ..De voorzitter zegt dat hem. alvorens tot behandeling te kunnen overgaan, een enkel woord van het hart moet. Met opzet is op de convocatie het punt van behandeling vermeld omdat, zooals de voor zitter den heer Kroes reeds vroeger mede deelde, hij van oordeel is, dat de heer Kroes dezen als lasthebber moet worden be schouwd en daarom bezwaarlijk aan de be handeling dezer zaak deel kan nemen. Daar om verwondert het den voorzitter wel eenlgs- zins, dat de heer Krcres ter vergadering is gekomen. De heer Kroes zegt, dat hij enkel is geko men om zoo noodig inlichtingen te kunaen verstrekken, maar niet met de bedoeling om aan dc discussies deel te nemen en dat hii zich zoo noodig zal verwijderen. Nu reeds deelt hii mede. dat het consortium bezwaar meent te moeten maken tegen de in de - koopsvoorwaarden opgenomen boetcbcp: Men wenscht dat een waarschuw ir voorafgaan. Spreker persoonlijk acht dc tebepaling noodig en zal in den Raad noodig het behoud daarvan bepleiten. De voorzitter bliift van meening. dat be handeling dezer zaak zeer raoeiliik Van pla vinden in biiziin van den heer Kroes. De heer Gerritsen is het volkomen met den voorzitter en acht het ook in het belang van den heer Kroes zelf beter, dat deze niet aan de behandeling deelneemt. De heer Kroes merkt nog op dat zijn naam niet genoemd behoeft te worden. Hii - staat geheel buiten het consortium en heeft dit ook medegedeeld, dat hii als Raadslid een standpunt zal innemen. De heer Veis Heijn meent begrepen te heb ben, dat de heer Kroes het voornemen had de vergadering niet bii te wonen. De heer Kroes beaamt dit en zegt de ver gadering te zullen verlaten. De voorzitter drukt dan zijn spiit uit, dat de heer Kroes zulks niet onmiddellijk heeft medegedeeld, in plaats van eerst nu. nadat spreker hem heeft trachten te overtuigen van de onjuistheid van zijn standpunt; daartoe was voldoende gelegenheid geweest en dan was spreker ontslagen geweest van het vol doen aan een voor hem onaan^enamen plicht. De heer Kroes verlaat de vergadering." Hoewel wii in geenen deele in gemoede overtuigd waren dat dit de waarheid was. immers het voornemen had dan moeten cn kunnen ziin ten uitvoer gebracht vóór de woorden van den voorzitter staat in elk geval boven twijfel, dat de heer Kroes bii deze gelegenheid eene aanwijzing en wel een zeer duidelijke had gehad, hoe dc Commissie dacht over de handelwijze van een lid. dat. niet uit elkaar wist te houden zijn verplichtingen in dubbele hoedanigheid. Desniettegenstaande ziin wii in de laatste dagen getuigen geweest van het volgende: In de vergadering der Commissie van Donderdag 30 September zegt de voorzitter, dat notaris Knoppers den vorigen Maandag bij den Gemeente-secretaris is geweest om hem mede te deelen, dat er iemand later bleek dit de heer Kroes te wezen was ge weest om grond aan de Barchman "Wuytiers* laan te koopen, groot 5è H. A.. n.l. het ter rein gelegen tusschen dat van Gorter en dat van Koppen. Notaris Knoppers wilde echter eerst de gemeente in de gelegenheid stellen om te koopen alle zijne terreinen aan de uijtierslaan n 1 deze 5a H.A. de ver derop gelegen 15 H.A. Notaris Knoppers had in elk geval ook ge let op het belang der gemeente om den ge- projecteerden grooten weg te kunnen aan leggen van Lusiduna ongeveer tot nabij „Vleulbergen" a3n de Barchman Wuijtiers- laan; daartoe zou het mogelijk ziin, dat een stuk werd gereesrveerd en dat de a.s. kooper dus niet alles kreeg. De voorzitter oordeelde dat inderdaad hier een groot belang voor de gemeente betrokken was, maar dat men daii ook tegeliik de zekerheid moest hebben vanf de andere gronden. De heer Kroes steldé daarop de vraag: heeft de gemeente ditf gronden eigenlijk wel noodig? Eenige bijval vond deze twijfel niet. «a daarop werd over den prijs beraadslaagd en besloten te trachten de terreinen van Gorter en Koppen in handen te knieën. Met de wetenschap nu van de bedoeling gen onzer Commissie heeft de heer Kroeg dienzelfden middag nog het lerzeifl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2