Ingezonden Stukken. yan den heer Gorter in handen gekregen. Ook is ons gebleken, dat notaris Knopuers ■dm heer Kroes heeft medegedeeld wel te .wiilen verkoopen een gedeelte van ziine ter reinen a 1.— per Ma. voor het geval de ge- meene hierin geen aanleiding ziet om de ove rige terreinen niet te kunnen aanvaarden en fcii de onderhandelingen gezegd dit vooraf aan de gemeente te zullen mededcelen. Dt heer Kroes kon dus weten, dat de - «aak in de Commissie voor de Financiën ter sprake zou komen en dat hij derhalve voor idc tweede maal een tegenstrijdig fcolang als lasthebber en als raadslid zou hebben te behartigen; zonder hiervan te 'doen blijken woonde hij de vergadering bij. Unaniem zijn wii van meening dat de heer Kroes met een en ander gehandeld heeft oo Seene wiize. die niet te verontschuldigen is. een Raadslid onwaardig, te meer. als men in het oog houdt hetgeen gebeurd is in onze vergadering van 4 December 1913. Gehandeld in strijd met de letter van artikel 24 der Gemeentewet 1) is er niet. maar wel in strijd met den geest daarvan, in striid met het belang der gemeente, dus in strijd met den afgelegden eed. Daarom achten wij het een eisch <ler pu blieke moraliteit om Uwen Raad kennis te geven van het gebeurde. VAN RANDWIJCK. Voorzitter. D. GERRITSEN. A. M. TROMP VAN HOLST. J. v. d. WAL Kzn. Leden, der Commissie van Bijstand voor de Financiën. 1) De leden van den Raad mogen: in regtsge- dingen, waarin de gemeente betrokken is, niet als advocaat of procureur werkzaam zijn; bij het opnemen en goedkeuren der rekening eener aan het gemeentebestuur ondergeschikte inrichting, tot welker bestuur zij behooren, niet tegenwoordig zijn; noch middellijk, noch onmiddellijk, deel ne men aan onderhandsche pocht van gemeente goederen of inkomsten, aan leveringen of aan nemingen ten behoeve der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen ten haren laste. Garnizoen. De kapitein der infanterie H. Bierman, van het 5e reg. inf., is aangewezen als voorzit ter der examen-commissie voorgeoefendheid (art. 70 der Militie wet) voor Leeuwarden en Kampen. Landmacht. De reserve-tweede luitenant G. A. H. E. Ebell is met ingang van 4 October geplaatst bij de staf van de 4e divisie en werkzaam ge steld bij de Intendance, terwijl de le luit E. Èisma op verzoek is ontslagen als Ct. Staf- wacht der 4e divisie en benoemd tot Comp. Ct. bij het reserve bataljon te Amersfoort. Militair Gezag. De commandant van het Interne erings- depot te Amersfoort en Zeist heeft een nieuwe verordening vastgesteld, waarvan de voornaamste artikelen het volgende behel zen: Onverminderd het bepaalde in de Wo ningwet 1901 is het verboden een gebouw of getimmerte op te richten of geheel of gedeeltelijk te hernieuwen, grond af te staan of in gebruik te geven voor dat doel, en een gebouw of getimmerte, opgericht of ver nieuwd in strijd met het voorgaande in ge bruik te geven of te nemen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor gebouwen, die niet bestemd zijn tot huis vesting van personen van vreemde nationa liteit of indien gehandeld wordt met schrif telijke vergunning van het militair gezag. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste 3 maanden. Personalia. De heer H. Th. Cox, directeur der Holland- sche Stoombootmaatschappij, alhier, is door den Min. v. Binnenl. Zaken benoemd tot lid van de Commissie, aan welke wordt opge dragen een onderzoek in te stellen en rap port uit te brengen omtrent hetgeen hier te Isr.de al geschiedt in het belang van de ont wikkeling van jeugdige personen van 13 tot 18 jaar en zoo daartoe aanleiding blijkt te bestaan, hieraan voorstellen toe te voegen. Ex. v r ij e- e n o r d e-o e f. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen onze stadgenooten de dames J .H. Kuyper, W. M. v* Lent en W. A. Mostertman. W. Kuiper, f Op bijna 73-jarigen leeftijd overleed gis ternamiddag de heer W. Kuiper. Dit overlijden is in het bijzonder een ver lies voor r.-k. vereenigingen. De heer Kuiper was vice-president van het r.-k. Armbestuur en penningmeester van het bestuur der r.-k. scholen. Jarenlang vervulde hij laatstge noemde functie bij de plaatselijke en bij de centrale r.-k. kiesvereeniging. Als oud-pau selijk zouaaf was hij in het bezit der medaille B?ne Merenti. Bovendien verkreeg hij in 1868 het zilveren kruis Fidei et Virtuti, meer bekend als het kruis van Mentana. De overledene was algemeen geacht als rechtschapen, eerlijk en werkzaam menseh en gezocht om zijn groote blijmoedigheid. Ind. en Huish. School. De Vereen. Amersf. Industrie en Huis houdschool houdt Dinsdagmiddag 26 Oct. laar algemeene vergadering. Bond van Ned. Onderwijzers. De afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in haar laatste vergade- i-ïiS dc volgende motie aangenomen: -ne afdeeline Amersfoort en 0. van oor deel. dat kwesties als ..Soliciteeren voor Iloofd" en „Examens voor particuliere diploma's" tweespalt veroorzaken onder de Bondsleden: /lat dc striid betreffende deze nunlen wei- of geen resultaat had. de>bracbltw van de Bond verzwakt en de aandacht van iu—jrfc- b£er punten afleidt; dat tol die gewichtige punten in de eerste plaats behoort, de verbetering van de oplei ding. omdat de tegenwoordige opleiding een der grootste slagboomen is tegen de verhef fing van dc onderwijzer; spreekt de wenschelijkheid uit van een krachtigs actie voor oplcidingsverbelering." Leger des Heils. Gisterenavond werd in het lokaal op het Havik een groote openbare volks-samen- komst gehouden, welke geleid werd door den kommandant Max Alonan, bijgestaan door een tiental officieren. Nadat de vergadering op de gewone Le ger des Heils manier was geopend, werden er enkele korte toespraken gehouden, o. a. door den directeur van het Jongenshuis al hier en door de directrice van het Rusthuis te Baarn. Daarna hield de kommandant in het En- gelsch een boeiende toespraak over Hebr. 4 vers 13, waarbij Brigadier Brouwer als tolk fungeerde. Tegen 10 uur werd de goedge slaagde meeting gesloten. Jubilé Quick. De feestelijke herdenking van het 25-iaria bestaan der A. F. C. Quick zal Zaterdag avond in Amicitia plaats hebben. Een afwis selend programma zal worden uitgevoerd, terwijl een bal den avond zal besluiten. W e e t j e 't a 1? Nu de kermis dit jaar niet doorgaat, mo gen er ook in Amicitia in de kermisweek geen voorstellingen gegeven worden. Geen nood, heeft Piet Hesse gezegd, dan geven wij onze kermfsvoorstellingen een paar dagen vóór de kermisweek; geen menseh die het merkt. En zoo zal het Ensemble Solser en Hesse (Solser is. gelijk men weet, dezen zomer over leden) Woensdag. Donderdag en Vrijdag 3 voorstellingen in Amicitia geven van ..Weet jc 't al van Schellcvis-Mie?". het groote Am- slerdamsche successtuk van Schmitz De hoofdrollen zullen gespeeld worden door Piet Ilesse, mevr. Hesse en mevr. Solser. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van- gevestigde personen van 20 Sep tember tot en met 9 October 1915. Francois W. de Caes, geb. 1889, R.-C., van Utrecht naar Eemstraat 38 (3), Timmerman- Wilhelmus Berg, geb. 1880, R.-C-, van'Utrecht naar G. v. Stellingwerfstraat 89, Machinist. Joh an Claes, geb. 1897, Ger., van Canada naar Langestraat 11. Wijnand Hengeveld, geb. 1893, geen kerkgen., van Den Haag naar Utrechtscheweg 40. Hendrik van Bronswijk, geb. 1893, N.-H., van Utrecht naar Krommestraat 2, Letterzetter. Frederik E. Lange Everwijn, geb. 18SG, N--H-, van Leiden naar Plantsoen 1, le Luit. Cav. Klasina S. K. Boom, Rem., van Hoogland naar Anna Paulownalaan 22. Hendrikus G. F. Brakkee, geb. 1892, van Utrecht naar Eemstraat 22, Arbeider. George W. Vreede, D.-G., van Breda naar Utr. straat 36, Ritmeester. Lein Maas. geb. 1881, N.-H., van Oegstgeest naar Parallelweg 22. Opper-Wachtm. Johannes P. G^skes, O.-G, van Zandvoort naar Muurhuizen 76. Hendrik W. Lebbink, geb. 1897, N.-H., van Tiel naar Langestraat 41, Winkelbediende. Johanna C. Bendeler, Rem., van Amsterdam naar Beekcnsteinschelaan 23. Dirk Doorn, geb. 1889, N.-H., van Bussum naar Hessenstraat 15, Behanger. Eva A. Millenaar, N.-Hvan Amsterdam naar Pr. Marielaen 20. Marie S. Nap, van Nijmegen naar Beeken- steinschelaan 23. Willem H. Wegener, geb 1858, R -C, van Indië naar Plantsoen 3, Gepensionneerd. Maria H. Riemsdijk, N.-H., van Echteld naar Bergstraat 9, Kinderjuffrouw. Hendrik Palm, geb. 1871. geen kerkgen., van Assen naar Pr. Marieloan 9. Commies P. en T. Gerardus Hazelaar, geb. 1895, R.-C., van Zeist naar Muurhuizen 69. Marinus Brons, geb. 1890, N.-H.. van Hilver sum naar Noordstraat 10, Leerl. Machinist. Johannes J. Peeters, geb. 1898, R.-C., van Leusden naar Heiligenbergerweg 2. Wouter Speerstra, geb. 1886, D.-G., van Leeu warden naar P Bothlaan 22 Leeraar. Abraham R. Heiiligers, O.-d., van Rotterdam naar Muurhuizen 76. Ellen J. Weijl. van Hilversum naar Utrecht scheweg 100. Pieter Schut, geb. 1891, geen kerkgen., van Delft naar Soesterweg 25, Leeraar. Anna M. van der Meulen, D.-G., van Den Haag naar Beekenst.-laan 40. Onderwijzeres. Hendrikus J. van Ingen, geb LS45. N.-H., van Utrecht naar Kruiskamp 82, Gepensionneerd. Aris v. d. Loosdrecht, geb. 1895, Ger., van Duitschland naar E. Meijsterweg 11, Arbeider. Anna J. B. Roosenburg, N.-H., van Hilversum naar Berkenweg 25. Wed. D. van Rijn, R.-C-, van Utrecht naar Hof 23. Derk Plekkenpol. geb. 1892, N.-H., van Stad Doetinchem naar Soesterweg 61. Arbeider. Hendrikus van Es, geb. 1896, N -H., van Den Haag naar H. v. Viandestraat 32, Vol. a/d Proeft. Willem R. J. Klaasing, geb. 1891, R.-C., van Leusden naar St. Bonifaciusstr. 80, Meubelmaker. Jacob van Nieuwenhuizen, geb. 1884, N-H., van Krommenie naar Bloemend.-straat 28, Bak ker. Hermanus C. Kotting, geb. 1865. geep kerk gen., van Epe naar Utr.-weg 18. Majoor Inf. Frederikus J. Arnout, geb. 1855, N.-H van Amsterdam naar Leusderweg 15, Arbeider. Wed. E. Dirkse, R.-C., van Amsterdam naar Muurhuizen 117. Anna Jas, N.-H., van Rotterdam naar P. Buis laan 4. Martinus Kok. geb. 1897, Ger., van Nijmegen naar KI. Spui 66. Opgaaf von vertrokken personen van 20 Sep tember tot en met 9 October 1915. Wulfert ter Haar, geb. 1898, N.-H., naar Bar- neveld (van Birkt 4), Landbouwer. Dirk Bakker, geb. 18S9, N.-H., naar Leiden (van Schimmelpenninckstraat 29). Willem Rommers, geb. 1898, R.-C., naar Hel der (van Gosthuislnan 15). Jacoba de Waal, N.-H., naar 's-Hage (van Bergstraat 20), Apoth.-assistente. Hubertus H. Das, geb. 1889, R.-C., naar Am- -aidam (van Schinanelp.-str. 2), Bankwerker. Johannes E. A. Brandscn, geb. 1891, R.-C., naar Hilversum (van Langestraat 12, Leerl.-ma- chinisl. Hendrik Adam, geb. 1873, N.-H., naar Am sterdam (van Monnikenpad 64), Gegageerd. Hermanus Wijna, geb. 1879, N.-H., naar Baarn (van Coninckstr. 3), Schoenmaker. Philip E. Rintel, geb. 1897; N.-I., naar Am sterdam (van Varkensmarkt 6a). Hendrik J. Vermolen, geb. 1896, R.-C., naar Amsterdam (van West-Singel 44). Albert Klasser, geb. 1899, N.-I., naar Duitsch land (van Utrechtscheweg 113). Wed. I. ter Schuur, N.-H., naar Utrecht (van Kortegracht 3). Casper A. H. van Mielo, geb. 1897, R.-C., naar Monster (van Aldegondestraat 60). Arie van der Knoop, geb. 1891, N.-H., naar Naaldwijk (van Arnhemscheweg 58). Cornelis J .S. Spoelder, geb. 1896,-R.-C., naar Bussum (van Nieuwstraat 2), Slagersknecht. Isaak J. Querido, geb. 1895, P.I., naar Den Haag (van Utrechtscheweg 79). Rebecca R. Querido, P. I., naar Den Haag (van Utrechtscheweg 79). Joannes C. Groep, geb. 1895, R.-C., naar Bodegraven (van Langestraat 98). Winkelbed. Theodorus J. B. Balink, geb. 1887, R.-C., naar Winterswijk (van Kamp 66). Albert J. A. Prange, geb. 1897, Rem., naar Den Haag (von Wijersstraat 5). Frederik J. Stoets, geb. 1843, N.-H naar Rot terdam (van Zwanenhalssteeg 1). August J. Helder, geb. 1872, N.-H., naar Oos terbeek (van B. Wuijtierslaan 62), Insp. Spaark. Elisabeth Overklift Vaupel Kleijn, R.-C., naar Utrecht (van Stationsstraat 23a). Leonardus Nagelmakers, geb. 1S90, N -H„ naar Den Haag (van L. Nicasiusdwarsstraat 27). Petrus A. .1. Bisschoff, geb. 1898, N.-H., naar Tiel (van P. Buijslaan 4). Johanna C. H. Stoel, N.-H., naar Utrecht (van Pr- Julionalaan 8), Leerl.-Verpl. Cornelis M. Thien, R.-C., naar Venlo (van Langegracht 15). Jacobus F. Josseaud, geb. 1871, N.-H., naar Wormerveer (van Kamp 72), Timmerman. Gerrit van den Hoek, geb. 1S68, R -C., naar Nijkerk (van Appelmarkt 7). Jacob van Gelder, geb. 1896, N.-H naar Bus sum (van Zuid-Singel 74), Kappersbediende. Brigitla H. L. van Goethem, E.L., naar Zwit serland (van v. Asch v. Wijckstr. 170), Onder wijzeres. Gerardus H. J. Nieuwenhuijs, geb. 1891, E.L-, naar Utrecht (van Puntenburgerlaan 38), Adj. Insp. Politie. Willem C. A. Kroes, geb. 1896, R.-C., naar Delft (van Hooglandscheweg 7). Abraham J. R. Buitelaar, geb. 1890, G.-K., naar Nijmegen (van Zuid-Singel 19). Res.-Luit. Jhr. Coert L Beijma thoe Kmgma, geb. 1895, geen kerkgen., naar Leiden (van Berkenweg 25). Pieter Sedelaar, geb. 1866, R.-C., naar Wage- ningen (van Krankeledenstraat 1), Koopman. Wed. G. Homburg, N.-H., naar Santpoort (van B. Wuijtierslaan 23). Opgaaf van personen, van woning veranderd van 20 September tot en met 9 October 1915. Theodorus Adriaanscn, R.-C., van L. "Vr. Kerkhof 15 naar Langegracht 19/20, Venter. Jacobus van den Akker, R.-C., van Muurhui zen 141 naar Muurhulzen 117. Johannes P. P. Aarts, R.-C., van Langestraat 95 naar Langegracht 11. Hendrik Binsbergen, N.-H-, van Hellestraat 121 naar Leusderweg 32 (4), Concierge. Johannes Bonk, D.-G., van Bergstraat 13 naar Utr. weg 4, Gepens. Aalbertus Butselaar, R.-C., van Teut 31 naar Soesterweg 208, Arbeider. Hendrik L. A. Dullaert, R.-C., van Langestraat 136 naar Langegracht 30, Comm. in Effecten. Wed. H. de Froe, R.-C, van Hellestraat 111 naar Vijver 21. Wed. P. Hovingh, N.-H., van Stationsstraat 33 naar Soesterweg 32. Bernar3us H. Helmerhorst, R.-C., van Schel- vischsteegje 28 naar Mooierstraat 25, Schoen maker. Mevrouw van Hoevell, N.-H., von Utr. weg 148 naar Pr. Marieloan 1. Antonia P. v. 't Hof,. N.-H-, van Plantsoen 16 naar Nieuwstraat 15, Gezelschapsjuffr. Johannes Haarsma, R.-C.. van Hoogeweg 14 naar Longestraat 45, Winkelier. Albert R. van Houdt, E.-L, van KI. St. Jans straat 1 naar Methorststraat 16, Reiziger. Pieter J. v 't Hof. N -H-. van Kruiskamp 4 naar Bloemendalschestroat 3. Johannes R. v. 't Hof, N.-H-, van Kruiskamp 4 naar Bloemendelschestraat 3. Schilder. Willem Huiskes, R.-C., van L. Vr. Kerkhof 15 naar Langegracht 19, Koffiehuishouder. Jacobus Jagtenberg, man N.-H., vrouw R.-C-, van Noordstroat 10 naar Soesterweg 248, Siga renmaker. Johannes de Jager, R.-C., van L. Vr. Kerkhof 15 naar Langegracht 19, Kleermaker. Pieter J. Kikkert, man Ger., vrouw R.-C., van Dievenweg 1 naar Leusderweg 34, Kleermaker. Wed H. Kortes, G.-K., van Oliesteeg 1 naar Komp 73 Harm Kattenburg. Ger., van Utr. weg 70 naar Zuid-Singel 57, Bakkersknecht. Jacobus A. Kradolfer, R.-C., van G. v. Stel lingwerfstraat 1 naar J. Tolliusstr. 14, Kleer maker. Wed. F. de Kruijtt, N.-H., van Soesterweg 172 naar Soesterweg 184. Tijmen Lam, N -H van Havik 26 naar Lange straat 1, Bakkersknecht. Jan Meijer. N.-H., van Havik 34 naar Punten burgerlaan 16, Onderwijzer. Henricus J C. Osewoudt, R.-C., van Soester weg 32 naar F. v. Blankenheimstr. 32. Reiziger- Rijk den Ouden, R.-C.. van KI. Nachtegaalstr. 39 naar Hoogeweg 52, Koetsier. Wed. W. C. J. Renes, R.-C., van L- Nicasius- straat 8 naar Soesterweg 33 boven. Hendrik Spaan. N -H„ van Kazerne naar Brou werstraat 5, Fourier. Johannes P. van den Uifhoorn.N.-H van Alde- gondestr. 32 near Aldegondestr. 55, Tumman. Wed. G. Vcdder. N.-H van L. Vr. Kerkhof 15 naar Langegracht 19. Matthiis van der Velden, N.-H., van Hellestraat 5S naar Muurhuizen 1. Anthonius T. Vis. R.-C, van Krommestraat 15 naar Soesterweg 68, Onderwijzer. Guillaume L. Walpot, R.-C., van Kazerne naar Muurhuizen 109, Wachtmeester Albertus Wendelgelst, N.-Hvan Bloeraend-- straat 74 naar Soesterweg 44, Gepension. Johan F. Wouters, N.-H.. van Z.-Singel 13a naor Varkensmarkt 2a, Serg.-Majoor. Bernardus J. M. van der Werd, R-C, van Westerstraat 2 naar Havik 38 boven, Boekhouder. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Uitspraak in strafzaken. M. IC, Baarn, straatschenderij, f 10 of 1 maand tuchtschool. D. H., Soest, verwekken van nachtelijk buren gerucht, f 5 of 3 dagen hechtenis. G. de M., Amersfoort, 1. dronkenschap, f 3 of 3 d.2. te Amersfoort orde verstoren, f 10 of 10 d. J. C. H., Hoevelaken, 1. dronkenschap, 1 of 1 d.2. valschen naam opgeven, f 15 of 15 d. J. v. d. B., Soest, dronkenschap, f 5 of 3 d. L. F., Hoogland, 't vervoer door trekdier doen plaats hebben op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, 10 of 3 d. Th. A., Laren, overtr. Visscherijwet, f 4 of 4 d. G. HSpakenburg, te kleine vlsch in opslag hebben, f 5 of 5 d. H. B., Amersfoort, overtr. Arbeidswet, f 2 of 2 d. J. V., Spakenburg, overtr. Leerpl.-wet, 4 of 3d. N. v. E., Hoogland, overtr. IJkwet, f 2 of 2 d. met verbeurdverklaring van het in beslag geno men gewicht. M. V., Leusden, zonder recht over particulie ren overweg rijden, terwijl een trein in aantocht is, f 4 of 4 d. H. J* Baarn, op rijwielpad met auto rijden, f 10 of 10 d. J. H., Soest, met voertuig rijdende, niet be hoorlijk naar rechts uitwijken, bij het ingehaald worden door rijwiel, f 5 of 5 d. J. v. B., Amersfoort, overtr. Verord. Militair Gezag te Amersfoort, f 4 of 4 d. J. R Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. Z. W., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d- J. IJ., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. G. J. P., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. C. v. D., Amersfoort, idem te Soest, f 1 of 1 d L. J. H., Amersfoort, idem te Amersfoort, f 4 of 4 d. W. A. M. V., Amersfoort, idem te Soest, f 3 of 3 d. C. J. H., Amersfoort, idem te Amersfoort, f 2 of 2 d. J. S., Utrecht, te Woudenberg met auto te snel rijden, 10 of 5 d. R. S., 's-Hage, te Soest met auto te snel rij den, f 5 of 2 d. H. D., Amersfoort, te Amersfoort met voe» tuig op voetpad rijden, f 2 of 2 d. AfTENDA Dadelijks: Museum Flehite Bioscoop Langestraat. ZnterdapB, Zondags, Maandags Bioscoop De Arend. Dinsdagsavonds Theosof. Leeszaal, Wil- helminastraat. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10—12J 10 7o:»dng e" 2^10 uur. 18 Oct. Leger des Heils Openb. Samenk. 19 Oct. Maison de Kloet. Luth. Kring. 20, 21, 22 Oct. Amicitia. Solser en Hes se's Ensemble. „Weet je 't al van Schellevis- Mie?" 21 Oct. Groote Kerk. Kerkconccrt v. d. Burg—Brandsmav. Aaken. Oct. Amicitia. Concert Miss Wadna Keil, (violist). 23 Oct Jaarverg. Ver. v. Facult. Lijkver branding. 26 Oct. Jaarverg. Ned. Prot. Bond. 2öOct. Alg. Verg. Ind. en Huish. Sch. 26 Oct. Lezing Prof. Jonker. Nov. Amicitia. Concert Louis Closson, (pianist). 6 Nov. Theosof. Loge. Lezing-Veen. 11 Nov. Amicitia. Pianoavond Myra Hess. 24 Nov. Theosof. Loge. Lezing-Fr. van Eeden 8 en 9 Dec. Amicitia. Mannenkoor. 13 en 14 Dec. Amicitia. Toonkunst. Dec. Amicitia. Liederavond Meta Reidel. Jan. Amicitia. Concer. Alex Schmuller, (vit '.ist). 13 Jan. Amicitia. Kamerconcert Hollandsch Strijkkwartet. 29 Jan. Theosof. Loge. Lezing-v. Maanen. 23 Febr. Theosof. Loge. Lezing-dr. de Hartog. Maart. Amicitia. Liederavond Ilona Du- rigo, Burgerlijke Stand» van 19 October 1915. GEBOREN: Geene. OVERLEDEN: Geene Kaasmarkt. Gemeente Amersfoort. 18 October 1915. Aanvoer: 28 wagens met 6000 K.G. kaas Prijs: ƒ71 f 75 50 per 50 K.G Handel traag. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van 19 October 19(5. Medegedeeld door kei Kon. Ned. Mei InsiUvut te dé Bilt Hoogste stand 779.2 te Hernösand; laag ste stand 767.5 te Karlsruhe. Verwachting tot den avond van 20 Oct.: Zwakke tot matige, noordelijke tot ooste lijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Fietslantaarn aansteken 5.32. Bit opnemen van ingezonden stukken beteekeni geenszins dat de Èedactie met den inhoud instemt, Be tople wordt aan den inzender nist teruggegeven. Een dezer dagen werden door het Bestuur der vereenïging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" uitnoodigingen rondgezonden tot bijwoning der opening van de nieuwe Am bachtsschool. Velen zullen daarvan gebruik ma ken. Het is een stichting van groote beteekenis voor de vorming van goede vaklui. Theoretisch en practisch onderwijs in de eerste beginselen van het vak, zonder dat hierbij, zooals dit bij de vroegere vorming bij de kleine bazen wel het geval was, behoeft te worden gelet op het pro ductief maken der nog te jonge arbeidskrachten, ,is zeker in het belang der jeugd, Wij onderstreepten het woord „eerste", omdat juist dit woord het zwaartepunt vormt voor de aldus gevormde arbeidskrachten. Schakelen we een oogenblik dc schilders en de timmerlieden uit dan blijven er nog de machine-bankwerkers, de smeden in 't algemeen en de meubelmakers) voor wien het op deze wijze aangeleerde tot groote moeilijkheden voert, d.w.z. hier te Amers foort. .Immers, er zijn hier op dat gebied zoo weinig inrichtingen, die voor bonkwerkers en smeden de mogelijkheid openen, zich verder practisch te bekwamen en hun kennis productief te maken. Wel is waar is hier dc fabriek Eysink, maar daar is de arbeid tc gelijksoortig en te gelijk» vormig don dot de Ambachtsschool-leerling er zich, gelet op het kwantum, daartoe geroepen gevoelt. Ook is hier nog een z.g. machine-her» stelplaats, maar ook daar openen zich geen vol doende vooruitzichten, zoodat om van de overi ge niet te spreken, de gediplomeerden zich moe ten richten naar buiten de grenzen onzer Ge meente. Wat hindert dat, hoor ik al menigeen zeggen, wij kweeken niet alleen werklieden voor eigen profijt en bovendien is het ook voor de vorming veel beter, wanneer zij zich op andere haven moeten bekwamen en volleeren. Ook wij denken er niet aan, in deze richting te gaan, maar de moeilijkheid zit hierin, dat juist en deze gevallen zijn bekend, dat gediplomeerde bankwerkers en smeden hier geen plcetsing kon den vinden en hun ouders geen draagkracht ge noeg hadden hun kinderen met geldelijke opof fering op een machinefabriek of constructie- werkplaats elders konden plaatsen, zoodat voor den betrokken leerling en voor de ouders, maar bovenal ook voor de gemeenschap het effect der ambachtsopleiding verloren ging. Inrichtingen uit den grond te stampen, waar zulke jongelui dan wèl over de eerste moeilijk heden der practijk kunnen heenkomen, gaat niet; maar toch geloof ik dot een energiek onderno men inrichting op dit gebied ook buiten de Ge meentegrenzen hoor product zou kunnen afvoe ren. De behoeften aan constructie-, siersmeed-, rijtuig- en wagensmidswerk is voortdurend stij gende, zoodat er dun vraag naar veelsoortige arbeidskracht kon zijn om onze jongelieden over de moeilijkheid heen te brengen en dus het ef fect dezer onderwijs-inrichting niet verloren be hoeft te gaan. Nog een andere kant is er, die oogenblikkelijk practisch meer uitvoerbaar is. Menig ouderpaar heeft meer dan zijn krochten gespendeerd om hun zoon tot zestien-, zeventienjarigen leeftijd te laten leeren. Hun inkomen had best een aanvul ling kunnen gebruiken, maar waar het belang hunnerkinderen dit vorderde, hebben zij zich gewillig deze opoffering getroost, ook uit de overweging, dat de meer en meer volmaakt! techniek der bedrijven een betere, systematische voorbereiding der arbeidskrachten eischt. Of het nu geen teleurstelling wekt als aan stonds, na die betrekkelijk kostbare opleiding, hun zoon daar staat met zijn theoretische kennis en zijn vakideolen over machinebouw en hij moet zich, buigende voor den noodzaak, behel pen met hier of daar op een z.g. burgerwinkel dc kachels te poetsen. Hoe dépriir.eercnd, niet waar Opgeleid ook met medewerking der gemeen schap, die zich heel wat heeft getroost deze op leiding mogelijk te maken, trekt ook zij niet die voordeden van deze vorming, welke ze wel kon hebben, indien de keten niet plotseling werd verbroken. Is ze niet n.l. de gemeenschap aan zichzelven verplicht, de practische opleiding ook verder mogelijk te maken door het beschik baar stellen onder zekere voorwaarden wat vlijt en vorderingen aan de leerlingen, wat tech nische mogelijkheid betreft aan het curatorium der school te stellen van school-studiebeur- zen. Zal niet te eeniger tijd de illusie van groote maatschappelijke beteekenis, aan deze school gehecht, wreed worden verstoord, dan moeten er in deze richting stappen worden gedaan. J. HOFLAND. Amersfoort, 1810'15. Geachte Heer Hoofdredacteur, In antwoord op Uw onderschrift verzoek ik U onderstaande te doen opnemen. Rekent U kinderen en zuigelingen ook mede, om op de hoogte te kunnen zijn, daar U 10 neemt van alle inwoners onzer gemeente Acht U het in 't belang van dien Toeristen weg dot juist de Amersfoorters moeten weten wie Fockema was De meeste gebruikers van dien weg zullen zeer zeker weten wie en wat Daam Fockema ge weest is. Wilt U beslist plaatselijk blijven ,dan zou ik U willen vragen Hoeveel menschen denkt U dat er, in Amers foort wonende, op de hoogte zijn met de ge schiedenis van Pieter Both, Hendrik van Vian- den, Willem van Mechelen ,Scheltus, Methorst enz. Toch ook namen van straten, niet waar I Hoogstwaarschijnlijk is er niet één Amersfoor- ter in stoot om terstond te zeggen wat de L. vóór Nicasiusstraat beteekenen moetII, tenzij hij juist in die straat woonachtig is. U nogmaals dankend voor de verleend# plaatsruimte, Hoogachtend, T. C. R. SMIT, A. N. W. B.-er No. 2. Wij willen de kinderen en zuigelingen in min dering brengen en dan geven wij het den ge- achten inzender nog te doen om 10 van de overblijvenden te vinden! En wil hij ook eens controleeren of inderdaad „de meeste gebrui kers van den weg weten wie D. F. was? De heer S. begrijpe ons overigens wel: wij wraken den hoogstverdienstelijken consul geens zins als peetvader voor lanen en wegen, wij zei den slechts dat wij voor dezen nieuwen weg een beteren naam kenden. Indien toch het noemen van stroten naar personen dient om de herinnering aan dezen levendig te houden, dan verdient o. L de man, naar wien wij de laan wil den doopen, eerder dan D. F. in de herinnering van de Amersfoorters te blijven voortleven. De geachte inzender zal ons wel willen toega ven, dat men een weg een naam geeft niet t=jr wille van de toeristen, van wie zeer velen voor* bijtrekken zonder zelfs naor het naambordje to, zien, doch ter wille van de bewoners der^straat en van de inwoners der gemeente, die om zoö te zeggen den naam dagelijks van noode heb ben. En voor die laatsten zegt de naam van D* F. nu reeds weinig en over 10, 20 jaar nietaf maar over 'n eeuw zal de naam van n oudoC burgemeester, onder wien de gemeente n nieuw^ periode van vooruitgang is ingetreden, voor d« burgerij van don nog beteekenis hebben. Gelijk er nu nog 'n zekere bekoring uitgaat van histo- rische namen als de inzender er enkele noemt. Red. A. D,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3