14de Jaargang. DE E EM LAN DER". Donderdag 21 October 1915. BUITENLAND. N° 97 Nabetrachting over den Gemeenteraad. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. >1 Uitgevers: VALKHOFP 6> Co. ABONNEMENTSPRIJS: Fe» 8 maanden root Amersfoortt Idem franco per post - l-SO- Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IU. Afzonderlijke nummers ®-0!** Wekelijks bijvoegsel dt Eollandichi Hulivrouur (ondor redactie van Thérèse van Hoven) per 3 mnd. 50 et». AdvertentiSn gelieve men liofst vóór 11 uur, familw advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER A D V ERTENT1 ËN: Van 1—5 regelaf 0.50. Elke regel meer 0.10. Dienstaanbiedingen 25 cents btf voet uitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijt bestaan teor voordeelige bopalingoi tot liet herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnomenfc. Eone circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelezen het verzoek van W. H. Schuileman al hier, om vergunning tot het plaatsen van een electro-motor van 2 X» P.K. voor het drijven van een vleeschhakmochine in het perceel alhier ge legen aan de Langestraat nos. 6769, kadas traal bekend gemeente Amersfoort, Sectie E no. 5489 BESLUITEN De beslissing op vermeld verzoek te verda gen op grond dat het ingestelde onderzoek nog niet is volbracht. Amersfoort, 15 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A .R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. In de raadsvergadering van Dinsdagavond zijn drie groote debatten gehouden. De rest van den avond ging heen met minder be langrijke zaken, of liever gezegd met zaken waarover niet gediscussieerd werd, want belangrijke waren daar to^h ook wel bij. Zoo bijv. de voorstellen tot verkoop van twee flinke lappen grond resp. aan de N.V. We verijen van D. v. Leyden te Krommenie 4000 MJ. aan den Isseltschen weg) en aan Jhr. Eekhout (3200 M*. tusschen Utr. weg en Vondellaan). Maar de groote onderwerpen van den avond waren wel: de quaestie-Financieele Commissie contra Kroes, benoeming van een directeur der Gem. Arbeidsbeurs en de cokesvoorziening. Wat het eerste betreftmen kent de grie ven van de 4 leden der Finant. Commissie tegen hun medelid Kroes uit hun schrijven aan den Raad, opgenomen in -het Dagblad van gisteravond. De heer Kroes heeft onmiddellijk de gele genheid aangegrepen om z'n gedrag te recht vaaidigen en zijn lezing van het geval te geven. En daarbij toonde hij overduidelijk aan, dat de combinatie van makelaar in grond en raadslid-lid der Fin. Commissie een uiterst moeielijke is. Hij had de belangen te behartigen van z'n particulieren lastgever en van de gemeente en deze belangen waren in dit geval tegenstrijdig. De heer Kroes had moeten kiezen voor welke belangen hij zich spannen wilde: misschien niet sympathiek maar toch menschelijk ware het geweest zoo hij die van z'n principaal gekozen had; maar dan had hij zich ook verre moeten houden van alle besprekingen, welke de finantieele commissie over de betreffende zaak hou den zou. Nu is hij zoo indelicaat geweest de belan gen van z'n principaal te behartigen en te gelijkertijd den schijn op zich te laden die van de gemeente waar te nemen. Hij beroept zich er wel op dat de convo catie der door hem bijgewoonde commissie vergadering geen agenda bevatte maar dan had hij toch, toen hij vernam waarover het ging, zoo correct moeten zijn zich uit die ver gadering te verwijderen, desnoods, zoo z'n lastgeving geheim was, onder eenig neutraal excuus. Hij bleef echter aanwezig. En, begrijpen wij het ongeloofelijke goed, hij was het zelfs met de andere leden eens, dat de bedoelde gronden door de gemeente gekocht moes ten worden I Kort daarop blijkt dat de heer Kroes die gronden zelf gekocht heeft! En nu moge hij willen aantoonen, dat hij nog getracht heeft de geit en dc kool te spa ren en de gemeente ter wille te zijn, vast staan blijft, dat hij zich niet aan den kant van de gemeente, doch aan die van z'n prin cipaal geschaard heeft en dat z'n houding daarbij niet van dubbelzinnigheid is vrij te pleiten. De heer Kroes had 'n handig verdediger, handiger dan hij zelf was, in den heer Joris- sen, die z'n taktiek getrouw, het over 'n an dere boeg gooide. Zijn betoog, met allerlei vinnigheidjes doorspekt, kwam neer op de vraag was hier wel gemeentebelang Want: waarom had de gemeente nu zoo op eens dien grond noo- dig Die vraag was zeer te onpas. De geheele commissie, de heer .Kroes immers incluis, v/as het er over eens, dat de gemeente die gronden, die 'n hap vormden in hare eigen dommen, no o dig had. Welnu, als de commissie, als de heer Kroes zelf van die meening is, dan moet hij zich daarnaar ge dragen. En dan blijft z'n handeling van thans te laken, ook al is de heer Jorissen, ja, al was de meerderheid van den Raad van oordeel, dat de gemeente die gronden niet noodig tad. in laatste instantie heelt de voorzitter op de vraag van den heer Jorissen het antwoord gegeven, dat wij reeds dadelijk verwacht hadden en dan misschien dit lid wat eerder den mond gesnoerd zou hebben. De gemeen te kan niet alle terrein te gelijk koopen, zij moet het juiste oogenblik afwachten en dan haar slag slaan, ledereen begrijpt dat de ge meente ook op deze terreinen het oog moest geslagen hebben; zij wist echter dat de eige naar nog niet tot de exploitatie zou over gaan, zij kon dus veilig met deze gronden wachten, waakzaam echter dat geen ander ze haar zou afsnoepen. Welnu, die waak zaamheid bleek thans dubbel noodig, er kwam 'n liefhebber opdagen; het oogenblik om toe te happen was dus gekomen. En wat nu de opmerking betreft dat de nieuwe eigenaar de gemeente wel ter wille zou zijn de voorzitter had reeds in den aanvang hel antwoord daarop gegeven, dat het heel wat anders is of men zelf baas is dan wel of men dankje moet spelen tegen 'n ander. Het slot van de discussie was dat de Raad den heer Kroes 'n motie op z'n dak stuurde, waarin diens handelwijze afgekeurd werd. Slechts de heeren Jorissen en Houbaer ble ven hun partijgenoot ook in den nood ge trouw. Zal de heer Kroes deze motie kalm naast zich neerleggen Over de benoeming van een directeur der Arbeidsbeurs kunnen wij nu kort zijn. De Raad kwam terug op z'n den 7en Sept. aan genomen motie, waarin B. en W. uitgenoo- digd werden alsnog sollicitanten voor dezen post op te roepen. Het blijkt nu toch wel overduidelijk, dat de heer Jorissen, al of niet met bedoeling, niets anders gedaan heeft dan 'n spaak in 't wiel steken, de zaak noodeloos vertragen, en zoowaar hij sprak alweer van terugnemen van het voorstel, opdat B. en W. hun plan nen omtrent him Centraal Bureau voor so ciale zaken inmiddels zouden uiteenzetten. Maar dat balletje ging niet op. De enkele liberale raadsleden, die de vorige keer er in gevlogen waren, kwamen nu, na den heer Hofland, van de dwalingen huns weegs te rug (met uitzondering van den heer Lein- weber) en zoo werd de motie Jorissen weer ongedaan gemaakt. Voor B. en W. 'n Vol doening, dat zij hun standpunt nu toch door den Raad gedeeld zien. De oude voordracht van B. en W., welke „aangehouden" was, kwam dus weer voor den dag en de voorgedragen heer Schulte Nordholt werd met bijna algemeene stem men benoemd. Over de cokesvoorziening, of liever over de uitvoering door B. en W. in deze gege ven, was de heer Hofland niet al te best te spreken. En niet zonder reden. In plaats van allen, wier belastbaar inko men beneden 600 is, zouden, volgens de laatste mededeeling, slechts zij, die niet in de inkomstenbelasting aangeslagen zijn, in aanmerking kunnen komen voor de verstrek king van goedkoope cokes. Dat was geheel tegen de afspraak in en dupeerde vele burgers met smalle beurzen. B. en W. beriepen zich op de onmogelijk heid om aan het bovenmatig groot aantal aanvragen, 1745, te voldoen. De heer Ger ritsen voerde nog aan, dat men de oude groote afnemers ook niet met leege zakken kon laten zitten. Maar nu zoovelen recht streeks van de gasfabriek gaan betrekken, zouden, dunkt ons, de handelaren des te minder groote voorraden noodig hebben. Inperking werd dus noodig geacht, en door B. en W. op eigen houtje zoo ver ge voerd, dat alle belastingbetalers geschrapt waren. Dot ging toch eigenlijk niet aan. B. en W. hadden of den Raad moeten voorstellen de grens te verlagen of op andere wijze voor voldoende hoeveelheid moeten zorgen. Dit laatste schijnt ons de meest aanbeve lenswaardige weg. Want deze cokesverstrek king is nu eens 'n maatregel, waarvan alle noodlijdenden gelijkelijk profiteeren. Op zulke maatregelen mag eerst in het aller uiterste geval ingeperkt worden. Geschiedt dit te spoedig dan zullen de uitgeslotenen op andere wijze de hulp der gemeente, in roepen, zij die in dienst der gemeente staan bijv. door loon-toeslag, 'n maatregel welke fataal-onbillijk is tegenover hen, die niet in gemeentedienst zijn. De heer Hofland had au fond gelijk, maar hij had wat meer practisch resultaat moeten zien te bereiken en wat minder valsch pathos ten toon spreiden. Want hij heeft de ge woonte om B. en W. allerlei valsche motie ven toe te dichten en over die verzonnen motieven dan de fiolen van z'n gloeiende verontwaardiging uit te gieten. Dat maakt indruk op Jan Publiek maar is onwaar en onwaardig. De oorlog. B e r 1 ij n, 2 0 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Bij een verkenningsaanval ten noordoos ten van Prunay in Champagne maakten wij 4 ofiicieren en 364 man tot gevangenen en maakten 3 machinegeweren, 3 mijnwerpers en veel materieel buit. Bij Middelkerke werd een Engelsch vlieg tuig neergeschoten; de bemanning werd ge vangen genomen. Parijs, 2 0 Oct. (Havas). Namiddag communiqué. In den sector van Lïhcns richtte de Fran- sche artillerie op de Duitsche loopgraven een bedwingingsvuur,* dat de machinegewe ren en loopgraafkanonnen, die schoten op de Fransche liniën, tot zwijgen bracht. In Champagne tegen den heuvel van Ta- hure, tusschen Maas en Moezel en ten noor den van Flirey richtte de vijand herhaalde malen tegen de Fransche stellingen een bombardement, waarop de Fransche batte rijen zeer krachtig antwoordden. P a r ij s 2 0 Oct. (R.) Avond-communi qué. Er waren bijzonder hevige artillerie-actiën ten noorden van Atrecht, in de sectoren Loos en Givenchy en bij den weg naar Rijs- sel. Het geconcentreerde vuur uit de Fran sche batterijen bracht groote munitieberg plaatsen van den vijand tot ontploffing. De Duitschers openden een nieuw hevig bombardement ten noorden van de Aisne en ten noorden van Reims. Londen, 20 Oct. (R.) Maarschalk French bericht: De vijand deed gisteren na middag een aanval tegen ons front van de steengroeven tot Hulluch. Na een hevig bombardement tegen onze loopgraven be proefde de vijandelijke infanterie een aan val door het openveld, die volledig tol staan gebracht werd door ons gecombineerde ar tillerie-, machinegeweer- en geweervuur. Dit werd gevolgd door een aantal bomaanval len in de buurt van de Hohenzollern-redoute en de kuil no. 8, die allen teruggeslagen werden. De verliezen van den vijand waren zeer zwaar. Weenen, 20 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In het gebied van Kolki duurden de ge vechten ook gisteren voort, zonder dat het tot eene verandering van den algemeenen toestand is gekomen. Aan de Putilowka maakte een verkenningscommando van het 39e infanterie-regiment bij het onttakelen van een Russischen pantsertrein, welks loco motief eenige honderde passen voor onze stelling een granoattrefschot had gekregen, twee machinegeweren, talrijke Japansche handvuurwapenen en veel munitie en oor- logsfmaterieel buit. Overigens is er op het Russische oorlogs- tooneel niets nieuws voorgevallen. Petersburg, 20 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de buurt van den straatweg naar Mitau en in de omstreken van Olai duren de ge vechten voort. In de bosschen ten oosten van dezen straatweg wordt eveneens op vele plaatsen strijd gevoerd. Onze vliegtuigen deden gisteren een raid op het station Friedrichsau, ten zuidwes ten van Mitau; zij wierpen eenige tientallen bommen op de gebouwen en het rollend materieel. Op het front in de streek van Dwinsk deden de Duitschers een aanval in de buurt van den straatweg van Nowo Alexandrowsk naar het Medum-meer. Wij sloegen dezen aanval terug. Ten noorden van het Boghinsk-meer viel de vijand het dorp Mourmiszky aan; wij sloe gen door ons vuur dezen aanval terug. In de streek aan den linkeroever van de Styr zetten onze troepen de vervolging voort van den vijand, die in wanorde zich terugirekt en zich verstrooit in de bosschen. Gisteren namen wij na strijd de hofstede Moulezicki ten zuiden van het dorp van dien naam. Wij sloegen de aanvallen van den vijand terug bij het dorp Sovrescritza aan de Styr boven Rafalowka; wij maakten op nieuw ge vangenen en namen mitrailleuses. Blijkens de nader ontvangen rapporten be vinden zich onder de gisteren als gevange nen vermelde officieren, behoorende tot het eerste korps Duitsche grenadiers, een ba- taillonschef, zijn adjudant en zeven com pagniescommandanten. Onder de genomen kanonnen is eene batterij van vier houwit sers, im geheel ongeschonden staat en met eene groote hoeveelheid patronen. W e e n e n, 2 0 O c t. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Het sterke artillerievuur tegen onze stel lingen aan het Isonzofront hield ook giste ren den geheelen dag aan. Tegen het Do- berdo-plateau nam het in de middaguren nog in hevigheid toe. Italiaansche infante- rieaanvalalen in het Km-gebied, tegen he brughoofd van Tolmein, voorts tegen den Monte Sabotino, den Monte San Michele en ten oosten van Vermegliano werden overal onder groote verliezen afgeslagen. Ook aan het Tirolsche front kwam het gis teren tot grootere gevechten. Bij Tresassi en op de hoogvlakte van Vielgereuth sloegen onze troepen telkens twee aanvallen af. In de gevechten bij Tresassi kwam het hier en daar tot gevechten van man tegen man. In Judicarie, waar de vijand in den laat- sten tijd eveneens eene grootere werkzaam heid had ontwikkeld, trokken onze vooruit- gebrachte afdeelingen zich terug op de hoofdverdedigingslinie. Rome, 20 Oct. (R.) Officieel commu niqué. De belangrijk versterkte hoogte van Pal- ma, die de Ledro- en Daona-dalen be- heerscht, is genomen. Ook zijn genomen de hoogten ten noorden en noordoosten van Cresano en Silf. In de streek van Falzarego hebben Alpenjagers Piccolo Lagaruci be reikt. Het vliegtuigeskader heeft weder met uit muntenden uitslag het vliegterrein van den vijand bij Aisovirza met bommen bewor- pen; het is behouden teruggekeerd. B e r 1 ij n, 2 0 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen dringen vooruit tegen Sabac. In de streek ten zuiden van Ripanj zijn nieuwe gevechten aan den gang. Ten zuiden van Lucica en Bouvac is de vijand op nieuw teruggeslagen. De Bulgaarsche troepen stelden zich door snel toegrijpen in het bezit van Sultan Tepe ten zuidwesten van Egri Palanka. Zij maak ten bij het oprukken naar Kumanovo 2000 gevangenen en veroverden 12 kanonnen. B er 1 ij n, 2 0 O ct. (K. N.) De Lokal An- zeiger verneemt, dat de inneming van Knajzevac elk oogenblik wordt verwacht. De uiterste Bulgaarsche voorhoede bevindt zich reeds in de onmiddellijke omgeving dezer stad. De spoorwegen van Knjazevac zijn door de Serviërs volledig vernield. In het Timokgebied strijden de Serviërs met groote volharding om de vereeniging van het Bulgaarsche leger van Bogatsjef met het leger van von Gallwitz te verhinderen. Hier komt het steeds van gevechten van man tegen man, want dit is het gebied, waar de Serviërs met omsingling bedreigd wor den. Berichten uit Sofia vermelden, dat de stroom van Macedonische vrijwilligers ge stadig aanhoudt. Circa 50.000 man zijn reeds uitgerust en vormen een eigen divisie Weenen, 2 0 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De in het Macvagebied vooruitdringende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen naderen Zabac. Bij Ripanj en ten zuidoosten van Gocka wierpen wij den vijand uit eene sterk bezette hoogtenstelling. De Duitsche strijdkrachten kwamen na strijd ten zuiden van Semendria in het bezit van den overgang over de Beneden Ralja. Zij wonnen ten zuidoosten van Pozarevac en in de richting van Petiovac op nieuw veld. De Bulgaren ontnamen den vijand sterke stellingen op Sultan Tepe, ten 'idwesten van Egri Palanka. Zij namen bij het opdrin gen naar Kumanova 2000 Serven gevan gen en maakten 12 kanonnen buit. Sofia, 20 Oct. tW. B.) Officieel be richt van den 18en: Onze in Servië voorwaarts rukkende le gers bereikten de volgende successen: In het Timokdal bezetten zij de linie Teherni Vrh Charbonvec Aditchevac Bali- nac Inovo Balta Berelswice. Zij na men ten zuiden van het Wlassina-moeras de hoogte Pandjin Grob. De aanval op 'deze hoogte werd uitgevoerd onder deelneming van onze cavallerie, die 180 Serven afge maakt en 50 gevangenen gemaakt heeft. Door een aanval van het noorden uit, die met een handige manoeuvre van het zuiden uit verbonden was, maakten onze troepen zich meester van het gewichtige punt Sultan Tepe aan het front bij Stracin. Er werden 200 gevartgenen gemaakt en 12 kanonnen veroverd. Sofia, 2 0 O c t. (Bulgaarsch agentschap) De Bulgaarsche troepen zijn de Macedoni sche steden Istip en Radowist binnengetrok ken. Budapest, 20Oct. (W. B.) De Az Est heeft uit Sofia het volgende officieele be richt van 18 October ontvangen: Gist eren drongen onze troepen over het geheele front verder het Servisch gebied binnen. In het Morawa-dal veroverden wij Vrania, waardoor de spoorwegverbinding Uskub—-Nish verbroken is. Bij den intocht in Vrania ontving de bevolking ons met „zivio"-kreten en heesch zij de witte vlag, waarna zij het vuur op onze soldaten open de. Onze troepen rukken van Egri Palanka op naar Stracin. Zij namen een Servisch bataljon met drie ofiicieren gevangen. In het dal van de Bregalnica veroverden onze troe pen Kotsjana en dringen zij verder door naar het Westen. Londen, 21 Oct. (R.) Volgens de Daily Telegraph wordt uit goede bron be richt, dat Engeland heeft aangeboden Cy prus aan Griekenland af te staan, zoodra dit land zich aansluit bij de entente-mogend- heden. Petersburg, 20 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het Kaukazische front is de toestand stationair. Konstantinopel, 20 Oct. (VB.) Communiqué van hel hoofdkwartier. Bij Anaforta beschoot onze artillerie vijandelijke troepen, die verschansingen op wierpen, en een torpedoboot, die Kiretsch' Tepe beschoot. Bij Ariburnu werd in den nacht van den 19en een vijandelijke torpe doboot, die onzen rechter-linkervleugel zon der uitwerking beschoot, door het vuur van onze artillerie van den linkervleugel ge- dwpngen het vuur te staken en zich terug te trekken. Bij Sedd ul Bahr was tijdelijk een vuur van artillerie en bomwerpers van beide zijden. Verder gebeurde er niets van belang. Tre 11e borg, 2 0 Oct. (W. B.) Vol gens een hier ingekomen bericht werden, nadat twee Duitsche vliegers gemeld had den, dat zich bij Strubbenkammer twee En- gelsche duikbooten bevonden, de bij Sass- nitz gestationneerde torpedojagers er op uitgestuurd om de onderzeeërs te zoeken. Dezen dwongen de onderzeeërs zich in noordelijke richting te verwijderen. De duik booten bleven den geheelen tijd onder wa ter, zoodat het onmogelijk was ze te beschie ten. Londen, 20 Oct. (R.) De dagbladcor respondent Ashmead Bartlett zegt, schrij vende van de Dardanellen: Toen het verschijnen van de vijandelijke duikbooten oorzaak was, dat onze slagsche pen zich terugtrokken, verbeeldde de vijand zich, dat hij rust zou genieten van het vuur der zware kanonnen tot aan het einde van den oorlog. Maar de hersenen van Engeland zijn bezig een plan uit te denken tot her winning van de heerschappij in de Middel- landsche zee met schepen, die in staat zijn de kanonnen van linieschepen te dragen, terwijl zij onkwetsbaar zijn voor een duik- bootaanval. Slechts eene natie, die de zee volkomen beheerscht, en onbeperkte hulp bronnen heeft op 't gebied van den scheeps bouw; was in staat binnen enkele uren tijds midden in een grooten oorlog de eene vloot te vervangen door eene andere van geheel verschillend type en daarbij tevens de Duit sche vlooi te blokkeeren en alle wegen ven den wereldhandel in de hand te houden. De eerste schepen van de nieuwe vloot zijrt in Juli aangekomen; zij werden spoedig ge volgd door andere en zijn gewapend met twee 14 duims kanonnen. Deze monitors zijn tien voet aan iedere zijde beneden het water beschermd, zoodat wanneer een torpedo de zijde van het scliip treft, dit geen schade toebrengt aan den romp. De nieuwe vloot ging spoedig aan het werk; zij bombardeert da gelijks de vijandelijke stellingen en h^eft een belangrijk aandeel gehad in de landing in de Suvla-baai in Augustus en in de latere operatiën. Odessa, 20 Oct. (R.) In eene confe rentie over de wegzending van de burger lijke bevolking werd geconstateerd, dat de gunstige ontwikkeling van de oorlogsopera- tiën toelaat af le zien van de ontruiming van drie districten in het noorden van het gouvernement Bessarabië. B er 1 ij n, 2 0 Oct. (W. B.) De keizer heeft tijdens zijn verblijf aan het uiterste gedeelte van het Westelijke front en de Bel gische kust, aan den bevelvoerenden admi raal van het marine-corps, von Schroder, de orde ..Pour le Mérite" verleend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1