STADSNIEUWS. Gemeentebcgrootiiiff. Verslag der vergadering le afd.: Tegenwoordig de heeren: H. W. van Es- <eld, wethouder, voorzitter; S. J. van Dui den, A. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland, J. jRL Jorissen, H. J. de Kempenaer, J. A. Rant •£n A. M. Tromp van Holst, benevens als toehoorders de heeren mr. J. C. Graaf vein Kandwijck, burgemeester; A. R. Veenstra, jsecretaris; N. Veis Heyn, R. G. Rijkens en fj. van der Wal Kzn. van de tweede afdee- ling. Als rapporteur wordt aangewezen de heer U. A. Rant. Een lid spreekt eenige waardeerende woorden voor hetgeen B. en W. gedurende 'den crisistijd hebben gedaan en over de wij ze waarop deze begrooting is in elkander gezet. Een ander lid sluit zich daarbij aan, doch spreekt er zijn verwondering over uit, dat B. en W. alleen mededeelen, dat aan merktgeld door het niet-houden van de kermis, 6300 minder is ontvangen en zij geen vrijheid vinden om, wanneer de toestand weer nor maal is, dat bedrag van de begrooting te schrappen en de kermis af te schaffen. Dit zou een van de weinige goede dingen zijn, die de oorlog ons bracht. Hetzelfde lid merkt op, dat B. en W. zeg gen, dat het geven van toeslag zoo lang mo gelijk moet worden uitgesteld. Spreker is het hiermede eens, doch hoopt, dat men niet te lang zal wachten; de levensmiddelen kos ten thans circa 32 pCt. meer en nu is het voor verschillende werklieden en ambtena ren tot aan de bestaansgrens. Hetzelfde lid bespreekt daarna het 7e lid van den brief van B. en W. waarin voorkomt, dat belasting-vcrhooging eerst dan mag worden opgelegd, wanneer blijvend behoef te aan versterking der middelen wordt ge voeld. Een verhooging van het percentage nu wordt niet voorgesteld, doch wel zal de be lasting meer moeten opbrengen, dus aan slagen moeten worden verhoogd. Spreker hoopt, dat dit niet zal geschieden op een wijze die tengevolge heeft, dat veel recla mes door Gedeputeerde Staten worden toe gewezen, zooals onlangs reeds het geval was. Tegen het systeem van belastingheffing oppert hetzelfde lid nog het bezwaar, dat slechts tot 3 kinderen aftrek wordt bere kend; hij zou dit willen uitbreiden ook voor het 4e en het 5e kind. Een tweede bezwaar is, dat alleen bij ver trek of overlijden afschrijving van belasting wordt toegestaan. Aanvulling van de veror dening met een bepaling, dat afschrijving ook kan worden toegestaan als onmacht om te betalen blijkt te bestaan, zou wel wen- schelijk zijn; de weg van oninvorderbaar- verklaren duurt spreker te lang. Een ander lid sluit zich aan bij het be sprokene in zake de kermis en deelt mede, dat de financieele commissie daarin wel zal medewerken. Het zelfde lid vestigt daarop de aandacht op den z.i. treurigen staat van de straten in de oude stad, die worden verwaarloosd om dat het oog is gevestigd op de nieuwe stad. Vroeger werd geregeld een gedeelte van de oude stad verbeterd, doch thans blijkt daar niet meer van en is het over het algemeen eën schande zooals een groot gedeelte van de bestraling in orde is. Ieder roemt het nieuwe gedeelte, doch als men zoo voort gaat, wordt de oude stad onbegaanbaar. Voorts wenscht het zelfde lid de aandacht Cv vestigen op een nieuwe bron van inkom sten, n.l. de oprichting van een gemeente lijke spaarbank. Daardoor zou de gemeente goedkoop geld kunnen krijgen en den spaarders meer rente kunnen worden gege ven, dan zij bijv. bij de Rijks-postspaarbank ontvangen. Een lid spreekt zijn genoegen er over uit, dat door den vorigen spreker is gewezen op den treurigen toestand van de oude stad en zou B. en W. in overweging willen ge ven, een systematisch plan tot verbetering te laten opmaken. Tot heden is en dan nog toevallig alleen de Coninckstraat ver beterd. De toestand aan de Teut, de Zog- straat en het Sasaje is onhoudbaar. De Wa- likersteeg loopt tegen den ouden wal dood en zou door het wegnemen van dien wal veel verbeteren. Laten B. en W. die wallen daar doen slechten en er nieuw plantsoen aanleggen, dan is men op den goeden weg. Een lid deelt mede, dat in de Financieele '_ommissie een bespreking is gehouden over het Weeshuis en geeft B. en W. in over- weging, eens te onderzoeken of met de f 10,000, die jaarlijks door die inrichting worden besteed, niet meer kan worden ge daan. Het zelfde lid vestigt er de aandacht op, dat de begrafenisrechten te laag zijn en geeft B. en W. in overweging, eens bij an dere gemeenten te informeeren wat daar de kosten van begraven zijn. Een lid vraagt van B. en W. toelichting op welke wijze in de begrooting is verwerkt de opzet die was gedacht bij het onlangs aangenomen besluit in zake de centrale boekhouding. Bij den post „winstsaldo die als uitkeering der gasfabriek aan de gemeente op de ge- meentebegTooting voorkomt, maakt een lid de opmerking, dat hij geen vrijheid kan vin den, dit bedrag van ƒ55,000 goed te keu ren; thans wenscht hij echter geen voor stellen te- doen, daarin verandering te bren gen, doch alleen er op te wijzen, dat deze winst in verhouding te zwaar drukt op klei nere inkomens. Een ander lid is het hiermede niet eens. Practisch zal niet mogelijk zijn wat de vorige preker wil en geen enkele gemeente heeft de winst van de gasfabriek niet op de be grooting. Wel drukt de gasprijs zwaarder op kleine inkomens, doch men moet niet vergeten, dat zij enorm veel minder verbruiken en in percenten uitgedrukt ook voor andere le vensbehoeften, als groenten, kleeding, enz. de verhouding voor de kleine inkomens veel ongunstiger is dan voor de grootere. Een lid merkt op, dat de onkosten per kub. M. voor het gas geleverd aan de kleine ver bruikers veel weer bedragen dan voor de groote verbruikers. Daarom is een bereke ning in procenten niet altijd juist en geeft geen zuiver beeld. De eerste spreker over dit onderwerp blijft bij zijn bewering, dat de. winst onre gelmatig drukt en acht deze winst van ƒ55,000 te hoog. Een winst van 20,000 is z. i. wel voldoende, doch met het oog op de bijzondere omstandigheden zal nu niet een voorstel worden gedaan. Een lid wijst op de noodzakelijkheid, dat het aanwezig zijn van goed water in de ge- heele gemeente wordt doorgevoerd en dringt er op aan, dat B. en W. in overleg met de Gezondheids-commissie maatrege len nemen, dat de huiseigenaars zorgen voor aansluiting van hunne woningen. Spr. zou er desnoods 'toe willen overgaan, alle stadspompen weg te nemen om ze desnoods tot aansluiting te dwingen, dan kan er, wanneer eens door slecht water-gebruik ziek te ontstaat aan het gemeentebestuur geen verwijt worden gemaakt. Een lid dringt er op aan, dat de gemeente een voorbeeld geeft en ook alle scholen aansluit. Een lid dringt er op aan, bij wijze van reclame de gebouwen der gemeente gelei delijk aan te sluiten aan het electriciteits- bedrijf. Ook zou dit lid eens een proef willen ne men met straatverlichting bijv. aan den Bis- schopsweg. Een lid vraagt een overzicht van hetgeen wordt uitgegeven aan doorloopendc bedee ling, waarvoor is uitgetrokken 12,950. Spr. wil eens weten wat met dat geld gebeurt, omdat het wel eens kon zijn, dat, door dit geld op andere wijze uit te geven, betere resultaten konden worden bereikt. Hetzelfde lid vraagt inlichtingen over den aard der instelling. Wanneer het n.l. een gemeente-instelling is, zou er geen sprake kunnen zijn van subsidie. Bij de algemeene beschouwing maakt een lid de opmerking, dat B. en W. niet met een voorstel komen voor verbetering van de salarissen der leeraren, hoewel de urgen tie wordt erkend. Een lid merkt op, dat daar een groot be drag mee gemoeid gaat en uit de stukken blijkt, dat ze een volgend jaar in aanmer king komen. Een lid zegt met genoegen te hebben ge lezen, dat de inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht wordt gedacht te zullen staan aan het hoofd van een te vormen af- deeling voor maatschappelijken arbeid en in verband daarmede de jaarwedde wordt ge regeld. Wel zou spreker gaarne vernemen, of de 400 als directeur van de Arbeids beurs nog afzonderlijk aan dien persoon is toegedacht. Toen zooeven een lid sprak van een spaar bank, dacht spreker direct aan deze afdee- ling. Een lid acht de belooning van 520 voor de Concierges onvolodneed en wenscht toe lichting, waarbij Burgemeester en Wethou ders duidelijk maken of de concierges boven het bedrag nog inkomsten hebben, die mogelijk maken er van te leven. Ook het bedrag, dat wordt afgetrokken voor huis huur, wordt te hoog gevonden. Het bedrag van 50 voor de schoonmaak is volgens spr. geen inkomen, daar dit wordt uitgegeven voor extra-hulp. Spreker acht de betrekking een vertrou- wenspost en stelt B. en W. voor, het bedrag tot 600 te verhoogen. Ook dit is nog een minimum, tenzij er zonder schade aan de be trekking iets bij kan worden verdiend. Een ander lid merkt op, dat z. i. de ver hooging voldoende is. De 150 voor vrij wonen, vuur en licht is niet te hoog, daar toch aangenomen kan worden, dat ze anders 50 voor vuur en licht zouden moeten uit geven. Daarbij verdienen ze er nog wel iets bij of hebben een pensioen, waardoor men dan ook niet een jonge man heeft. Wel zou deze spreker liever voor elke school een afzonderlijk voorstel hebben ge zien, omdat niet allen evenveel uren werk hebben. Zoo is er aan de scholen A en B meer te doen dan aan de andere scholen. Spreker dringt er op aan, een goed loon te geven, waardoor men niet moet uitzien naar gepensionneerden, doch een volle jon ge kracht kan krijgen, hetgeen juist voor de scholen waar kinderen uit armere gezinnen komen, zoo zeer gewenscht is, omdat juist in die scholen goed gewerkt en gelucht moet worden. Een lid zegt het vorig jaar te hebben ge sproken om alle hoofden van scholen een gelijk salaris te geven en dan bijzondere werkzaamheden afzonderlijk te vergoeden. Spreker wil op 't oogenblik hierop niet ver der ingaan, doch hoopt te gelegener tijd daarop terug te komen. Een lid merkt op, dat politie in het alge meen niet in besten reuk staat en zou bijna zeggen, dat dit in dit voorstel weer door straalt. Er worden voor verschillende hoofd ambtenaren voorstellen gedaan en nu meent spreker, dat B. en W. hadden moeten komen met voorstellen om ook de hoofdambtena ren bij de politie ongeveer gelijke jaarwedde te geven. Op deze wijze vreest spreker on tevredenheid bij het politie-personeel. Een ander lid sluit zich hierbij aan en wijst er op, dat zij evenveel moeten prestee- ren als andere hoofd-ambtenaren, steeds moeten klaar staan en een verantwoordelij ke betrekking hebben. 2'ij moeten daarom geluk worden bezoldigd. Het salaris van den commissaris acht deze spreker ook te laag. (Wordt vervolgd.) Openb. Verg. Ambachtsschool. Gisterenavond hield de vereeniging „Am bachtsschool"' eene algemeene ledenverga dering in het nieuwe schoolgebouw aan den Leusderweg, onder voorzitterschap van den heer G J. Buys. Na opening der vergadering leest de se cretaris de notulen van 21 April 1915, welke worden goedgekeurd. Aan de orde is daarna de begrooting 1916. Het opmaken der begrooting is een moeilijk werk geweest, daar het nieuwe gebouw geheel andere eischen stelt dan het oude. Toch moest de begrooting sluitend worden gemaakt op de oude middelen. Ook al mede door den oorlog zijn de inkomsten dalende. Voor de verloting konden ook geen werkstukken worden gemaakt, zoodat in 1916 de inkomsten daarvan,ongeveer 1600, niet voorkomen. Een tekort op de exploitatie is dan ook onvermijdelijk. Twee posten zijn weggelaten n.l. de bijdrage voor de spaarkas der onderwijzers en de prijzen voor de leerlingen, welke pro memorie zijn uitgetrokken. In totaal sluit de begrooting tot een bedrag van ruim 35.000. Voor den avondteekencursus is het nog bedroevender, daar het aantal leerlingen steeds stijgende is. Nu reeds zijn er 130. De middelen zijn ontoereikend zonder verhoog de subsidies. Het Rijk heeft 350 gegeven, in plaats van de gevraagde 500. De Pro vincie heeft het geweigerd, maar zal er mis schien op terugkomen. Gelukkig is de ge meente zoo royaal geweest dit tekort te dekken, maar kan natuurlijk niet steeds ge beuren, zoodat gehoopt wordt op de verhoo ging door de Provincie. Toch zal 1915 sluiten met een tekort van 250, vooral daar geen leerlingen zijn ge weigerd. Over 1916 zal het tekort minstens 400 zijn. Dat wordt gevaarlijk, want det tekort zal steeds aangroeien. Ten slotte zou men genoodzaakt zijn de helft van de leer lingen weg te sturen. Dat zou verschrikkelijk zijn en daarom is getracht althans voor 1916 de zaak te redden. De voorzitter heeft getracht particuliere bijdragen te verzame len. Ten slotte is gelukt het' bedrag van 400 toegezegd te krijgen door eenige Amersfoortsche heeren. Al worden de na men niet genoemd, men weet toch wel wie dat zijn en een woord van hartelijken dank moet gesproken worden aan de onbekende gevers voor den grooten dienst dien zij be wezen hebben aan de. Amersfoortsche werk lieden. Met die 400 is deze begrooting ook sluitend gemaakt. De begrootingen worden aldus vastge steld. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de heeren W. v. d. Don ker, E. van Vollenhoven, L. A. baron van Ittersum, A. C. Koppéjan en W. H. Kam, die de herbenoeming aannemen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. W. C. Bloem wordt gekozen de heer H. J. Wolter, die de benoeming aanneemt. De heer v. Vollenhoven deelde vooraf mede, dat in de des middags gehouden be stuursvergadering op aandrang der overige bestuursleden de heer Buys zich bereid had verklaard op zijn besluit om te bedanken was teruggekomen, daar men geen geschikt opvolger voor hem als voorzitter had kun nen vinden. De heer Buys zette daarop uiteen, waar om hij op zijn besluit was teruggekomen. Verder deelde hij mede, dat de heer Bloem zijn functie moést neerleggen, wegens zijn vertrek naar Hardenberg. Dit is een groot verlies voor de school, maar om zijn naam toch aan de school te verbinden, stelde hij voor den heer Bloem tot eere-lid der ver eeniging te benoemen, hetwelk onder ap plaus werd aangenomen. De heer Bloem dankte hiervoor en gaf de verzekering- steeds de school met veel belangstelling te zullen blijven volgen. De heer Wolter waardeerde namens de leden de opoffering van den voorzitter, die hem hoogst dankbaar zijn voor het genomen besluit. Als oud-bestuurslid weet hij welk een voortreffelijk secretaris de vereeniging in den heer Bloem verliest. Hij roept hem een hartelijk vaarwel toe en wenscht hem geluk met zijn benoeming tot eerelid. Daarna worden tot leden der finantieele commissie benoemd de heeren Eysink, Teengs en Klomp en tot plaatsvervangende leden de heeren C. V. Gerritsen, Noorman en Knoppers. De Voorzitter deelt mede, dat aan den bouw veel moeilijkheden verbonden zijn ge weest, welke echter overwonnen zijn. De directeur der school heeft zich ook zeer verdienstelijk gemaakt, naast zijn ge wone werkzaamheden. Het resultaat is, dat een prachtig gebouw tot stand is gekomen voor 107.000. In Dordt komt een nieuwe school voor ƒ315.000 en dat voor niet eens zooveel leerlingen als hier. Dat zijn cij fers om te vergelijken. Wel is hier veel be zuinigd, maar nooit op de soliditeit, wat bin nen het bereik der school viel om te ma ken is door de jongens vervaardigd. Bij de oorspronkelijke plannen was een som van 100.000 genoemd. Een post van onvoorziene uitgaven was daarbij echter ver zuimd. Er is dus slechts een schijn van een tekort van 7000 in den bouw. Er zijn dingen bijgekomen, waarop niet gerekend kon worden, bijv. de electrische in stallatie, die ook nog een 3000 heeft ge kost. Bouw en inrichting zullen kosten ƒ125.000. Het Bestuur gevoelt veel voor moderne inrichting, maar het heeft de diepe overtuiging, dat het niet goedköoper kon. Na nog enkele mededeelingen van huis- houdelijken aard wordt de vergadering ge sloten. Opeuinj; der nieuwe Auibnchts- svliool. Hedenmiddag had de opening plaats van de nieuwe Ambachtsschool aan den Leus derweg. De nieuwe bouw der Ambachts school kan gesplitst worden in: 1. hoofdge bouw; 2. smederijgebouw; 3. conciërgewo ning met schaftlokaal. Hoofdgebouw. Het hoofdgebouw, dat in plattegrond een I I vorm vertoont, staat met het voorfront naar den Leusderweg. Het is zóódanig ont worpen, dat door eenvoudige verlenging dei- beide zijvleugels tot aan het afzonderlijk staande smederij-gebouw, 6 nieuwe, groote werkzalen kunnen verkregen worden, welke uitbreiding met het oog op een latere ver meerdering van leervakken, of de eventu- eele stichting eener M. T. S. van groot be lang is. Door de hoofddeur binnentredend, pas seert men links de kamer van den concierge, rechts een wachtkamertje, en komt men door een tochtdeur in de groote, ruime hal, waarop natuurlijk ook de breede hoofdtrap uitkomt. Van uit de hal loopen ruime gan gen naar rechts en links, die dan weer om buigen naar de vleugels. Naast de hoofd trap zijn aan beide zijden de garderobes voor de leerlingen geprojecteerd. Langs de gangen zijn de verschillende lo kaliteiten gegroepeerd. Zoo vindt men rechts de schilderswerkplaats, met aan de overzijde van de gang, eene met 't oog op het stof afzonderlijk gehouden lakkamer. Met de schilderswinkel is een kleine kel der in verbinding gebracht, die dient voor berging van schilders-materialen, als olie, terpentijn, vernis, enz. In den Zuid-vleugel treft men een timmerwerkplaats aan, met annex een houtbergplaats, welke laatste, voor het gemakkelijk inbrengen van het hout, met de binnenplaats in directe verbin ding kan worden gebracht. Links van de hal bevindt zich het maga zijn voor vervaardigde werkstukken; daar naast in contact met de meubelmakerij een magazijn voor afgewerkte meubels. De meubelmakerij, in den Noordelijken vleu gel gehuisvest, heeft, evenals de timmer werkplaats, een flinke bergplaats voor hout. De kamer voor het onderwijzend perso neel is gelegen aan de binnenplaats, naast de garderobe voor de leerlingen. De noo dige W. C.'s enz. ontbreken niet en zijn in de nabijheid der verschillende werkzalen ontworpen. Alle zijn in directe verbinding met de buitenlucht gebracht, terwijl zij door een voorportaal van de gangen of lokalen zijn gescheiden. Alle W. C.'s en urinoirs zijn van waterspoeling voorzien. De hoofd trap, waarvaan twee deelen tot op 't bordes voeren, terwijl een breed gedeelte van daar tot de verdieping leidt, is in de hartlijn van het hoofdgebouw ontworpen en voert als van zelf naar de kamer, waar de zetel van het Bestuur der school is. Met de plaatsing van de bestuurskamer in het hart van het hoofdgebouw is symbolisch uitgedrukt de beteekenis van dit college voor de Am bachtsschool. Staande met het gezicht naar de Be stuurskamer toe, vindt men rechts daarvan de directeurskamer met aangrenzende ver trekken voor administratie en magazijn, links een vakteekenzaal voor meubelmakers. Op deze verdieping bevinden zich verder in het Noordelijk gedeelte een handteeken- zaal voor gips- en andere teeken-modellen; in het Zuidelijk gedeelte timmermanswerk plaats 2, even als beneden, voorzien van houtbergplaats. Naast de trap zijn twee theoriezalen aangebracht, één voor V. L. on derwijs, één voor andere theoretische les sen. Zooals op de begane grondverdieping, zijn ook hier de noodige toiletten aange bracht. De geheele bovenste verdieping, welke men verder de trap opgaande, bereikt, is ingericht voor vakteekenonder- wijs, met daarbij 2 theorie-zalen. De vier ruime teekenzalen, met bijbehoorende ka mers voor berging van teekenmodellen, wor den óók voor het onderwijs aan den avond teekencursus gebruikt en ten deele voor de Burgeravondschool. Het ééne theorielokaal, waarvan hiervoor sprake is, is voor Natuur kunde- en soortgelijk onderwijs bestemd; het andere voor wiskunde, Ned. taal, enz. In alle lokaliteiten, welke voor het onder wijs gebruikt worden, zijn flinke gootstee- nen met waterleidingkranen aangebracht. De gangvloeren en die der W.-C.'s zijn z.g. terrasso-vloeren; die der lokalen zijn hou ten vloeren op gewapend beton (systeem holle vloer d'Havé.) De gehoorigheid in het gebouw is door toepassing dezer holle vloe ren tot een minimum beperkt. Alle muren zijn eenvoudig gepleisterd en boven de lam- bris geel-wit gesausd; de lambriseering zelf is blauw-grijs van toon. Het hoofdgebouw wordt geheel centraal verwarmd door lage- druk stoom-verwarming. De hiervoor benoo- digde stoomketels zijn in den verwarmings kelder geplaatst, welke zich onder de hal be vindt. Hier vindt men ook de transformato ren-kamer van waaruit de kabels voor ver lichting en kracht door het gebouw zijn ge bracht. De verlichting vindt electrisch plaats. Thans is de installatie daarvoor nog groo- tendeels provisioneel aangelegd, om ech ten gaandeweg ook door de leerlingen der electrotechnische afdeeling definitief aan gebracht te worden. Op elke verdieping be vindt zich een brandkraan. Het interieur en de inventaris der ver schillende zalen is vanzelfsprekend nog lang niet compleet en af; daar de hiervoor be- noodigde werkzaamheden door de leerlin gen zelf zullen worden verricht. Het smederijgebouw. r Dit bevindt zich, zooals gezegd, afzonder lijk geplaatst op het achtergedeelte van het terrein. Wanneer later de vleugels worden verlengd, vormen de daarin ontworpen gan gen de verbinding met het hoofdgebouw, Tot het afzonderlijk plaatsen der afdeelin- gen voor de metaalbewerking hebben do volgende overwegingen geleid: a om 't ge luid, dat door het werken op de aambeelden en bij de bankschroef en door de bewegin gen der verschillende werktuigen wordt veroorzaakt, zooveel mogelijk tot dit gebouw te beperken; b om, door dit gebouw één verdieping hoog te maken en daarbij sched- daken toe te passen, de verlichting tot in alle hoeken van de werkplaatsen afdoende te doen zijn. In het midden van het smederijgebouw be vindt zich de machinekamer, waar geplaatst zijn of zullen worden de gasmotor, voor het aandrijven der werktuigen in de machine- bankwerkerij; de electromotor voor het be werkstelligen der aanblazing van de vuren en de afzuiging van rook, en een verticale kleine stoommachine, voor d--nonstratieve doeleinden. De machinekamer staat in ver binding met het daarachtergelegen ketel huis, waaraan weer de kolenbergplaats grenst. Links en rechts van de machinekamer be vinden zich de ijzerbergplaatsen. Het smederiigebouw bevat 4 werkzalen, een voor machinebankwerkers, een voor electro technische bankwerkers en twee voor sme den. Bij aile werkplaatsen is een waschlo- kaal met garderobe en de noodige W. C.'s enz. Aan de smederijen grenzen twee berg plaatsen voor smeedkolen. De conciërgewoning met schaftlokaal is terzijde van het hoofdgebouw geplaatst. De leerlingen van buiten vinden in het schaftlo kaal gelegenheid, in de middaguren over te blijven. Een rijwielbergplaats, welke door de leerlingen zelf vervaardigd wordt, zal tus- schen het hoofdgebouw en de conciërgewo ning verrijzen. Bij het ontwerpen der school is naar den grootst mogelijken eenvoud gestreefd en heeft de bedoeling voorgezeten, langzamer hand met de eigen leerlingen, een en andei meer aan te kleeden en waar noodig en mo' gelijk te versieren. De plannen zijn ontworpen door den di recteur der school, onder de auspiciën van een uit het bestuur benoemde technische commissie, waarin de voorzitter, de heer Kous, een werkzaam aandeel nam. Aannemer van den bouw was de heer van Kalleveen, thans te Leiden, terwijl als da- gelijksch opzichter fungeerde de heer A. G. Hens. Aannemer der gewapend-betonwer ken was de firma H. Vriens te Breda; die der centrale verwarming de firma Wolter Dros alhier. Over de openingsplechtigheid zelve in ons volgend nummer. Landmacht. Bij Kon. besluit is majoor G. H. F. Epke- ma, benoemd tot luit.-kolonel, commandant van het 21e Reg. Inf. Vaandrig-examen. Van de militaire school alhier hebben we der 80 reserve-sergeanten voldaan aan het theoretisch examen voor vaandrig. Examen Gymnastiek. De dames A. G. M. v. Valkenhoef en G. G. M. Vinke en de heer E. Schouten slaag den te Utrecht voor het examen vrije- en orde oefeningen. Personalia. Onze stadgenoote mej. J. Koerselman, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Rek ken (gemeente Eibergen). Bij resolutie van den minister van kolo niën is mej. M. C. Jonker, te Amersfoort, ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te wor den benoemd tot onderwijzeres der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. „Stct." Weet je 't al van Schellevi s-M i e We hebben dit jaar geen kermis maar we kunnen toch smullen van poffertjes, wafels, noga en kermiskluchten. Het was te voorzien dat het Ensemble Solser en Hesse, vooral in deze quasi-kermisweek volle zalen trekken en succes hebben zou met Schellevis-Mie. Gelachen is er genoeg gisteravond in Amicitia. En kluchtig was het van het begin tot het eind. Wie van kluchten houdt zal zich zelden beter geamuseerd hebben, want als klucht kan dit stuk er stellig wezen: Om het typisch-Amsterdamsche en om het onweer staanbare spel van mevrouw Hesse, die wel het leeuwenaandeel van den avond op zich' genomen had en dus ook het overeenkom stig aandeel van het applaus zich mocht toe rekenen. Zij was Schellevis-Mie, de visch- vrouw, die in het eerste bedrijf feestvierend op de schuit verneemt, dat zij de honderd duizend getrokken heeft, in het 2e bedrijf als „dame" op de Keizersgracht woont en in het 3e weer gelukkig op de Vischmarkt te» ruggekeerd is. Naast haar moeten ook Piet Hesse en mevr. Solser geroemd worden. De decors trokken de aandacht van het publiek, dat op dit punt hier niet verwend is. Van avond en morgenavond opnieuw voorstelling. Bond van Ned. Ond. De afd. Amersfoort van den Bond van Ned .Onderwijzers besloot een verzoek te richten aan de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs om een onderzoek in te stellen naar het rooken def schoolkinderen. Aan den Raad zal geadresseerd worden in zake het schoonmaken der scholen. Verder werd besloten volgend jaar Me! het 25-jarig bestaan der afdeeling feestelijk te herdenken. Gem. Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van 8 tot 1.30 611 des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag yan 8 tot 1.30.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3