WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Utrechtsclieslraaf 31 Telel. 145. Uit den omtrek, g**r~rMÏLION STADSNIEUWS. TweedeKamer. In de thans tegen Dinsdag den 9en November a.s., des mid- 'dags ten half twee bijeengeroepen vergade ring van de Tweede Kamer is aan de orde: regeling van werkzaamheden. Hetoverl ij denvan Mr. Regout Een telegram uit Rome meldt aan de Maasb.: Gistermorgen is de sterfkamer van mr. Re gout in een rouwkapel herschapen. Priesters van het Gezelschap van Maria lazen daar en kele H.H. Missen. Ook werden rouwmissen voor mr. Regout gecelebreerd in de H. Theresiakerk op het Corso dltalia. De weduwe en de dochter brengen het grootste gedeelte van den dag bij de lijkbaar door; Zusters der „Sagesse" bidden even eens in de rouwkamer. Vele diplomaten, geaccrediteerd bij den H. Stoel, brachten persoonlijk een bezoek van rouwbeklag bij de familie van den over ledene, of zonden hun gezantschapssecre taris. Het lijk werd bezocht door de kardinalen Gasparri, Vannutelli, Merry del Val, Vico, della Volpe, en door de Mgrs. Ranuzzi, De Bianchi, Désamper, Pacelli, Migone en ver schillende anderen. Uit Rome wordt d.d. gisteren aan de Tel. geseind Vanmorgen werd het stoffelijk overschot van wijlen mr. L. H. W. Regout naar de kerk Santa Teresa gedragen. De lijkbaar was niet met bloemen gesierd. In de kerk had een indrukwekkende dienst plaats, gecelebreerd door den aartsbisschop Ranuzzi, majordomo van Z. H. den Paus. De absolutie werd gegeven door kardinaal-secre taris Gasparri. Tegenwoordig waren de kar dinalen Van Rossum, Gasquet, Vico, Rinal- dini, Falconio, Vannutelli en vele anderen, de kamerheer van den Paus, het voltallige corps diplomatique van het Vaticaan. Van 'de Nederlandsche kolonie werd opgemerkt Ie gezant mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, de consul-generaal de heer C. G. Molenschott, de secretaris van wijlen Regout de heer Schuller, mgr. De Bie, generaal der Cisterciënser-monniken. dr. Hentzen van het Nederlandsch historisch instituut, Marcel de Jongh en tal van anderen. Nederland en de oorlog» Beschikbaarstelling van brandstof Op de, den 30en September j.l. door den ,ir~- Sannes ingezonden vragen betreffende beschikbaarstelling van brandstof: „1. Is de minister voornemens te bevorde ren, dat de bevolking, gedurende de winter maanden, tegen meer normalen prijs zal kunnen beschikken over voldoende hoeveel heid brandstof, althans en in het bijzonder turf? 2. Zoo ja, welke maatregelen zal de minis ter te dezer zake treffen?" heeft minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Posthuma, d.d. 29 Oc tober het volgende geantwoord: „De voorziening van de bevolking met b' 'stof heeft de volle aandacht van de Regeering. Wat de steenkolen voor huisbrand betreft kan de minister mededeelen, dat het Kolen- bureau alles in het werk stelt om aanvoer in voldoende hoeveelheid te bevorderen tot prijzen, zoo leag mogelijk in verband met de prijzen, die in het buitenland betaald moe ten worden. Br>von^jen heeft het Kon. Nat. Ste'mcomité een hoeveelheid van 25.000 ton aangekocht en deze "r beschikking ge steld van de plaatselijke steuncomité's, die zich met de distributie voor onvermogenden wilden belasten. Ook aan de voorziening met turf is de noodige aandacht geschonken. Reeds in de maand Juli van dit jaar is door de Nijverheidscommissie uit het Kon. Nat. Steuncomité overleg gepleegd met ver veners en verbruikers van turf uit de indu strie. Bij dit overleg is gebleken, dat de prij zen van turf in sommige gevallen wel hoog waren, maar dat over het geheel genomen de geuite klarhten niet vrij waren van over drijving. Bij dit overleg werd verder in het licht gesteld, dat de regeering de bevoegd heid had om op grond van de Onteigenings wet in te grijpen, bijaldien prijsopdrijving of vasthouding mocht plaats vinden, en het resultaat was dan ook, dat de verveners- bonden en de voornaamste turfverbruikers uit de industrie zouden tTachten zich ten aan zien van de prijzen met elkaar te verslaan en dat de verveners toezegden voor huis brand redelijke prijzen te vorderen. Op grond van een en tender werd het destijds riet noodig geacht verder in te grijpen. Intusschen is bij de nadering van den winter de zaak opnieuw in overweging geno men. De minister hield mat de voornaam ste vervenersbonden en verveners een be spreking en wees hen op de noodzakelijk heid dat de prijs van turf voor den verbruiker niet zou behoeven te worden opgedreven. 1 opdrijving werd van de zijde der ver veners ontkend en hunerzijds werd er op gewezen, dat de tusschenhandel aan den hoogeren pnjs voor den consument niet vreemd was. Het resultaat van dit overleg was, dat door den mir- ster aan de verveners werd verzocht om hem tot billijke prijzen in han den te geven de alsnog beschikbare hoeveel heden, teneinde daartoe naar bevinding van zaken nader te beschikken. Na deze bespreking werd op last van den minister nog een nader ambtelijk onderzoek ingesteld naar de juistheid van de klachten omtrent de duurte van turf en de oorzaken, waaraan de prijsverhooging zou zijn toa te schrijven. Bij dit onderzoek is gebleken, dat inder daad de turfprijzen verhoogd zijn en wel door de verveners met 0.50 1 per 1000 stuks, terwiil de verhoogine door den klein handel 1 1.50 bedraagt. De verhooging is het geringste voor de Noord-Hollandsche zware turf. De prijsverhooging door de ver veners wordt door hen gemotiveerd met een beroep op de hoogere loonen, terwijl zij bovendien in het licht stellen, dat het ver- venersbedrijf onder de vroeger geldende prijzen weinig loonend was. De verhooging van den prijs door den kleinhandel is over het algemeen gelijk aan de prijsverhooging door de verveners. Zoo als echter uit bovenvermelde cijfers blijkt, is voor sommige soorten de prijs door den kleinhandel meer verhoogd dan door de ver veners. Dit geldt in het bijzon'1"- de Noord- Hollandsche turf, waarvoor de verveners 0.50 meer krijgen en waarvoor de klein handel 1 meer vordert. Ook bij de lange losse turf is er hier en daar, met name te 's Gravenhage en in het Noorden, een on evenredige prijsverhooging geconstateerd. Wanneer deze onevenredige prijsverhooging door den kleinhandel nog verder mocht wor den toegepast en den minister dienaan gaande gegronde klachten bereiken, dan is hij noornemens toepassing van de Onteige ningswet voor zulke gevallen in overweging te nemen. De argumenten door de verveners aange voerd voor de verhooging van hun prijzen, zijn zeker niet van grond ontbloot. Echter is bij hem twijfel blijven bestaan, of die prijsverhooging niet verder ga'at dan wel noodig is. Op dit punt blijft de minister zijn aandacht vestigen. In verband met de mogelijkheid dat tot inbeslagneming zou moeten worden besloten worden door de minister de noodige voor bereidende maatregelen genomen." Veldprediking. Naar de Ned. verneemt, is dr. J. Th. de Visser door den minister van Oorlog aange zocht om de functie van veldprediker in al- gemeenen dienst op zich te nemen. Brandstichting. Te St. Maar tensdijk is de schuur van den landbouwer J. B. afgebrand. Als verdacht van dezen brand te hebben gesticht, is de zoon van B. aangehouden. School, en Kerknieuws. Nederlandsche Handels-Hoo- geschool. Naar wij vernemen, heeft Mr. J. Wolterbeek Muller, advocaat te 's-Gravenhage, op zich genomen 1 uur dagonderwijs in het Bur gerlijk Recht voor het examen Handels-Econo mie aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool te geven. Reclame. jn per anker f 34.—. per flesch - 0.85 IJ s s e 1 s t e i n. Bij de gisteren gehouden verkiezing ven een lid van de Provinciale Staten in het district IJsselstein, was de uit- slag als volgt: Uitgebracht 3497 stemmen van onwaarde 77. Geldige stemmen 3420 Hiervan werden uitgebracht op den heer J. C. Wentink (anti-rev.) 2683 stemmen en op den hweer E. C. Erzey (Chr. Hist.) 737 stem men; de eerstgenoemde is dus gekozen. (St-Ct.) Kennisgevingen. Beschikbaarstelling van versche groenten en vatgroenten. De Burgemeester van Amersfoort is voor nemens de hieronder vermelde versche groen ten vatgroenten. welke worden betrokken door middel van het Algemeen Administratie kantoor voor Levensmiddelen te 's Graven hage, tegen nevenstaande prijzen contant beschikbaar te stellen: a Versche groenten franco station Amers foort: Roode kool (tot 1 Jan *16) per 100 K.G. f 3.60 Gele kool (tot 1 Jan. '16) 100 - 3.— Uien. inclusief baal 50 -3 Grove peen 50 -1.20 Fijnere peen 50 1.80 Gewone knolrapen 100 -2.40 Geldersche id. 100 -3.— Kroten van 1 pond en zw. 100 -2.40 Fijnere kroten 100 -3.60 b Vatgroenten franco huis: Ingem. pronksnijboonen per 200 K.G. f 24.— Ingemaakte zuurkool Ingemaakte dubbele spcrcieboonen Ingemaakte andijvie (lieele kroppen) Ingemaakte andijvie (gesneden kroppen) 200 -12.- 150 -18.- 200 -11.40 200 -13.- De aanvrage geschiedt door invulling van Opgaven van de verlangde hoeveelheid versche groenten worden ingewacht op het Gemeente-laboratorium. Appelmarkt, uiterlijk Maandagmiddag 12 uur, vooraf ga a n d c aan de week. waarvoor d gi oenten worden aangevraagd. Opgaven van de verlangde hoeveelheid vatgroenten. voor den termijn van ééne maand (loopende van den 15en tot den 15en der vol gende maand, worden uiterlijk 12 dagen te voien (dus uiterlijk den 3en van elke maand) ingewacht. Voor dc le maal echter worde dc opgaven, zoowel voor versch r o e nle n als voor vatgroente uiterlijk Maandagmiddag 4 uu op 1 November e.k ingewacht, kosteloos verkrijgbare formulieren aan het Gemeente-laboratorium te Amersfoort. Gcwenschle inlichtingen worden aldaar te \tui ei strekt. Dc betaling geschiedt onmiddellijk vóór of bij de aflevering der groenten. Amersfoort, den 29. October 1915. De Burgemeester van Amersfoort. VAN BANDWUGK. VERKRIJGBAARSTELLING VAN GOEDKOOP ONGEBUILD TARWEBROOD AAN SCHIPPERS EN ANDERE PERSONEN ZONDER VASTE WOONPLAATS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat door hen de volgende regeling is getroffen, inzake de verkrijgbaarstelling van goedkoop ongebuild tarwebrood aan schippers en andere perso nen zonder vaste woonplaats. Art. I. Aan schippers en andere personen zonder vaste woonplaats wordt od vertoon van het trouwboekje (voor hoofden van huis gezinnen) of van de geboorte-acte (voor al- leenloopende personen) een broodkaart ver strekt. onder afstempeling van het trouw boekje. respectievelijk der geboorte-acte. Biï verloren gaan van de broodkaart wordt in geen enkel geval een nieuwe broodkaart ver strekt. Art. II. Telkens wanneer de afnemer on gebuild tarwebrood wenscht te betrekken, behoort de broodkaart aan het broodbureau (gemeente-laboratorium. Appelmarkt) te wor den ingevuld en afgestempeld. Art. III. De aantcekening op de broodkaart geschiedt door invulling (in volgorde) van de op de broodkaart aangebrachte vakjes of bons. door een ambtenaar van het broodbu reau. en wel door iuvulling van: le. het verlangde aantal K.G. brood. 2e. den naam van den bakker, yan wien de afnemer het brood wenscht te betrekken en 3e. den datum, waarop het brood mag wor den verstrekt. Art. IV. De bakkers mogen het ongebuild goedkoope tarwebrood aan personen zonder vaste woonplaats alleen afgeven na vertoon van een door het broodbureau ingevulde bon eener broodkaart, waarop de datum de naam van den leverancier en de hoeveelheid af te geven brood zijn vermeld en welke bon voor zien is van het stempel der gemeente. Na af gifte van de op de bon vermelde hoeveel heid brood voorziet de bakker de bon met zijne handteekening. Art. V. De bakker houdt aantcekening van de hoeveelheid brood door hem aan deze ca tegorie van personen verkocht en geeft bii zijne wekelijksche opgave aan het broodbu reau afzonderlijk op. hoeveel K. G. recee- ringsbrood door hem aan deze personen is verkocht. Art. VI. Wat betreft de. per dag en per hoofd te verstrekken, hoeveelheden, den prijs, de gevolgen waaraan de bakkers zich bloot stellen bij niet-inaolitneming van de gestelde voorwaarden enz., zijn geldig de artt. 1 tot en met 10 van de verordening, regelende de verkrijgbaarstelling van goedkoop ongebuild tarwebrood, vastgesteld door Burgemeester en Weihouders van Amersfoort, d.d. 21 Mei 1915 Amersfoort. 22 October 1915 Burgemeester en Wethouders van Amers foort. De Secretaris. De Voorzitter. A. R. VEENSTRA. v. RANDWIJCK. Knad* verslag. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 29 Octo ber, des nam. 4 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heeren v. Achterbergh, Hof land, Eijsink en de Kempenaer. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen der vorige vergadering worden aangehouden. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. Bericht van de heeren Eijsink en Hofland, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Schrijven van Ged. Staten, dat verdaagd is hun beslissing op het besluit tot aankoop van perceelen boschgrond onder Soest Kennisgeving. Schrijven van de Ver. van poolitie-beamb- ten om denk te zeggen voor de verhooging der jaarwedden der agenten van politie en voor de verkorting der periodieke verhoogin gen. Kennisgeving. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van gronden gelegen aan de Barchman Wuytierslaan van de hee ren J. Knoppers en P. N. Koppen. De heer J o r i s s e n: Dc weet niet of het de andere heeren is gegaan als mij. Ik toch had een zeer eigenaardig gevoel, toen ik Woesdagmiddag, precies op den vastgestel- den tijd de convocatie kreeg voor deze ver gadering. Er was bij gezegd, dat er haast bij was. Dat verwonderde mij zeer. Maar toen ik de agenda nakeek, was ik nog meer ver wonderd, te1 meer daar het terreinen geldt, die reeds zoo lang te koop hebben gelegen. B. en W. moeten dus wel zeer dringende re denen hebben, om zoo'n spoed achter de zaak te zetten. Afgezien van de vraag of de prijs niet te hoog is, zou ik toch wel ant woord willen hebben op deze twee vragen. Waarom is met zoo n buitengewonen spoed deze vergadering belegd? En waarom moe ten we nu juist dezen grond koopen? Nu hoop ik, dat ik niet tot antwoord zal krijgen, wat ook reeds in de vorige verga dering is gezegd, dat we nu het juiste oogen- blik hebben, want dat is geen antwoord. Voor ik op de zaak zelve inga, zou ik echter graag antwoord op die twee vragen hebben. De Voorzitter: Waarom deze verga dering met zoo'n spoed is belegd? Omdat we de terreinen Koppen slechts in handen heb ben tot 1 Nov. De heer Koppen wil het geen half uur langer in handen geven. En waar om nu koopen? U hebt daarop al antwoord gehad in de vorige vergadering. Toen we Maandag 27 Sept. hoorden, dat er terreinen aan de Wuytierslaan waren te koop ge vraagd, hebben we 30 Sept. een vergadering gehad van de financieele commissie en daar is besloten de terreinen aan te koopen. B. en W. hebben zich daarmee vereenigd, omdat het wenscheliik is, dat de gemeente die ter reinen in handen heeft. Het is altijd beter, dat de Gemeente de lakens uitdeelt, dan dat we afhangen van anderen. De heer Jo r i s s e n: Wat het terrein Koppen betreft ben ik volkomen bevredigd, maar als we nu aan een terrein maar voor koop hebben, laten we daar dan alleen over spreken. Notaris Knoppers heeft niet zoo'n korten termijn gesteld. De eisch van 5 da gen is een onmogelijke eisch. Maar laten we nu alleen spreken over het terrein Kop pen en de terreinen Knoppers, waaraan zoo veel meer financieele bezwaren zijn, laten we die aanhouden. We kunnen nog niet al les beoordeelen. De gemeente is niet als de particulier, die terreinen van bepaalde groot te moet hebben en dan den prijs moet ge ven, die gevraagd wordt. Wij zijn niet be paald genoodzaakt vooveel te geven. Daar om en met het oog op den juist uitersten termijn, waarop deze vergadering is belegd, laten we alleen spreken over het terrein Koppen en later over dat van Knoppers. De Voorzitter: U is ten deele zeer juist. We hebben weinig tijd voor beraad. Maar kunnen we eigenlijk de terreinen wel scheiden? Besluiten we tot aankoop van het terrein Koppen volgt daaruit dan niet de noodzakelijkheid ook het andere te koopen. Dat is iets, wat de Raad moet uitmaken. Maar maakt U er een voorstel van? De heer Jorissen: Met wat U daar zegt ben ik het niet geheel eens. We kunnen de terreinen best scheiden. Het terrein Koppen ligt niet voor het terrein Knoppers, maar juist omgekeerd. Ik zie de noodzakelijkheid niet in, dat we die twee in dezelfde zitting moeten behandelen en zie ook niet in, dat de aankoop van het een den aankoop van het ander moet meebrengen. De heer Gerrftsen: Ik begrijp er niets van. Als we het terrein Koppen alleen aan- koopen moet ik werkelijk bezwaar maken. Want dat ligt 60 M. van den weg. Het krijgt juist waarde, doordat we het terrein Knoppers ook kunnen krijgen. Men kan des noods Koppen uitschakelen, maar Knoppers uitschakelen is onmogelijk. Dat kan niet. Daar zou ik bezwaar tegen maken mijn steun aan te geven. 't Is waar, de tijd is kort. Maar we hebben toch al 5 dagen en voor ieder en voor de leden van den Raad vooral was het al lan ger bekend. Als er geen andere argumen ten zijn als deze van den heer Jorissen, zijn ze gezocht. De heer v. d. W a 1: In de financieele commissie is al meermalen over die percee len gesproken. De Gemeente moet ze in handen hebben, omdat ze geheel tusschen de terreinen van de gemeente liggen en die a. h. w. completeeren. Al eerder hadden we ze gekocht, als we geweten hadden, dat ze te krijgen waren. We hebben altijd gedacht, dat de heeren Knoppers en Koppen onge negen waren tot verkoopen. In de fïnan- rieele commissie dagteekent de gedachte aan die terreinen dus niet van heden. En dat het wat rauwelings gaat, is niet waar. Nog nooit hebben we een aankoop gehad, waarover zooveel is gesproken in den Raad en door het publiek op straat. Deze terrei nen completeeren elkaar. Jammer is het, dat we het derde kwijt zijn, maar dat is nu niet anders. Het perceel Knoppers maakt juist het percee' Koppen van waarde. Ik zou dan ook niet willen afraden deze perceelen te koopni. De heer Houbaer. Ik zou wel eens wil- l-n veten, welk advies de financieele com missie heeft uitgebracht inzake den prijs. Wordt maar iedere prijs toegestaan of is er een advies? Naar ik meen gehoord te heb ber is er 50 cent geadviseerd en hier wordt gevraagd 65 en 75 cent. En in de tweede plaats wilde ik vragen, waarop zal die gTond komen te staan na aanleg van wegen en aanleg van kabels, buizen enz. De heer Gerritsen. In de financieele commissie is over geen prijs gesproken. In beginsel is uitgemaakt, dat we ze in handen zouden krijgen. En eerst daarna is een prijs genoemd. Maar de bedoeling is het ding af te maken, naar aanleiding van wat hier ge beurd is. De heer Houbaer: Welke reden heeft de heer Gerritsen om op zoo'n toon een eenvoudige vraag van mij te beantwoorden. Ik heb als koopman eenvoudig gevraagd, een zaakrijke vraag deed ik, waarop ik eerst antwoord wil hebben. De Voorzitter: In de commissie is voorgesteld 50 ct. en toen heeft een der le den gezegd 60 of 70 cent. Maar men wist heel goed, dat men er met dien prijs niet kwam. Reeds vroeger was de prijs 50 cent en na den aanleg der tram is .deze op 65 cent gekomen en toen andere koopers kwa men werd de prijs nog hooger. Wat de tweede vreag betreft: kabels en buizen komen voor rekening van het bedrijf, maar om grond geschikt te maken voor de bebouwing komt er 1 per vierk. M. bij. De heer Houbaer: Dank U zeer voor Uw antwoord. De prijs komt dus op 1.75. Zie dan eens naar den Haag, waar men bij koop voor 1.50 de toekomst met bezorgd heid te gemoet ziet, daar men door steeds rente bij te schrijven, spoedig aan het dub bele van dat bedrag komt. Men zal daar zelfs een leening moeten sluiten om de rente van het grondbedrijf te betalen. De geheele gemeente zal ons dankbaar zijn, als we deze zaa ,kdie ons 3 ton zal kos ten, nog eens ernstig in beraad nemen. Ik ben overtuigd, dat die eene eigenaar wel zal terugkomen op zijn eisch. Zij kunnen met dien grond toch niets beginnen. De prijs is veel en veel te hoog. Ik geloof dan ook niet, dat we gerechtigd zijn dien grond aan te koopen. De heer v. d. W a 1: De heer Houbaer haalt den prijs aan van 1.50 in den Haag. Maar daar zal eerst heel wat moeten gebeuren eer die gronde nvoor bebouwing geschikt zijn. Vorige week hebben we bezoek gehad yan den directeur der Bouwbedrijven in der Haag, den heer de Groot, en die deelde ons mede, toen we hem den nieuwen aanleg liet enzien, dat in den Haag geen grond te krijgen is onder de 20 per M*. en dat is dan nog voor arbeidershuizen; voor villa's komt het op 30 Ms. De prijs van 1.50 zal wel juist zijn, maar die gronden moeten waarschijnlijk 2 of 3 M. worden opgehoogd. De Voorzitter: Als oud-Hagenaar had ik u precies hetzelfde willen zeggen. Die grond van 1.50 ligt niet precies tegen de stad aan. En het ophoogen valt niet mee. En als men het dan vergelijkt met den prijs van 75 cent, valt deze zeker nog mee. We hebben zeker niet gedacht, dat men hier zoo gauw zou exploiteeren. Zie nu eens onder aan de Daam Fockemalaan. Daar staan al aardig wat huizen. En zie dan eens hoeveel reclame er is gemaakt en hoeveel aanvragen er geregeld inkomen ook uit onze pverzeesche bezittingen, dan blijkt het toch wel, dat we bijtijds onze stekken moeten ver zetten. De vraag is: Ziet men een toekomst in Amersfoort of niet? Zoo ja, laten we dan de terreinen nemen. De eigenaar van toen heeft groote winst gemaakt. Zeker! Stel nu eens, dat we er iets afkrijgen. Dan scheelt dat eenige stuivers, maar koopen we te laat, dan gaat het met kwartjes en guldens. Het grondbedrijf gaat goed. Vorig jaar hebben we e ensaldo overgehouden. Bij de begrooting van het grondbedrijf is geen dis cussie gevoerd, anders had ik dit willen zeg gen. Wij maken het bedrijf sterk en zien ook de sociale voordeden er van. Wij hebben in den crisistijd zooveel terreinen verkocht, dat voor VS ton is verbouwd. Dat beteekent aan werkloonen 40.000. Dat zooveel daaraan kon worden uitgekeerd, vertegen woordigt het ideëele in het grondbedrijf. Als we nu zulke goede werken zien ten bate van het algemeen, waarom zouden we de zaak dan nu afsnijden? De heer Koppen wil een korten termijn. Waarom? Hij heeft den prijs gezien van 1 van notaris Knop pers. Door die publicatie en de debatten komt de neiging om altiid meer te vragen en ten slotte kunnen we den grond niet meer krijgen. De heer Jorissen: Wat u daar het ideële van het grondbedrijf noemt, is dat nu niet wat sterk? Zouden die 150.000 ook niet verbouwd zijn, zonder ons grondbedrijf? Zou dat ook niet verbouwd zijn door particulier grondbedrijf? U hebt ook gezegd, dat Kop pen er toe gekomen is door het noemen van den prijs van notaris Knoppers. Dit is het juist, waarom ik het zoo betreurd heb, dat de zaak zoo rauwelings in den Raad is gewor pen, dat zijn zaken, die we anders eerst in comité bespreken. Toen is de buurman ge komen en heeft gedacht: ik behoef ze niet zoo goedkoop te geven. Ik blijf er bij, dat we niet haastig behoeven te handelen. De heer Oosterveen: Ik heb altijd nog al opgezien tegen koopen van grond, omdat dat altijd duur is. Maar we hebben het grondbedrijf aangepakt en de zaak gaat best. De algemeene roep is: Amersfoort gaat best en zal zich ook verder ontwikkelen. Deze gronden nu liggen op een mooi punt en Amersfoort moet zich daar ontwikkelen. We hebben daar twee bezitters, die er niet op zitten te wacnten. We zullen later dien grond dan ook veel duurder moeten betalen. De grond van Koppen komt aan den weg met een kleinen uitgang. Als we dus den grond van Koppen hebben, moeten we ook, tenminste een stuk van Knoppers koopen. Uitstel lijkt me niet gewenscht. Als men koopen wil, moeten we er direct toe over gaan. Ook in andere gemeenten koopt men niet goedkoop. Ik heb daar in den laatsten tijd nog wel eens naar geïnformeerd. Een heel eind buiten den Haag vraagt men 12 en gronden, behoorlijk gelegen, bij Ensche dé doen 5 6. Kwestie van geld is altijd een moeilijke zaak. Men wacht en wacht en wacht altijd te lang. We hadden deze gronden reeds veel eerder moeten koopen, maar men kan niet alles voorzien. Ik geloof, dat we niet langer moeten wachten, want dan zullen we wel meer moeten betalen. De heer v. Kalken: Het is ontegenzeg gelijk waar, dat uitbreiding van bouw meestal geschiedde, waar nu de koop wordt aange boden. En ook is waar, dat ons grondbedrijf heel goed gaat. Overal wordt erkend, dat het Amersfoort op den duur heel goed zal gaan, nu de wegenaanleg Amersfoort moer aantrekkingskracht geeft, om zich ook hier te vestigen. Ook is zeker waar, als er meer gebouwd wordt, wordt de grond duurder. Ergo, daar de verkoopers er niet op zitten te wachten, zullen deze over enkele jaren de dubbele waarde hebben, omdat er meer ge bouwd zal worden. Ook is zeker, dat het in het belang is der Gemeente er beslag op te leggen. Dan is ze meesteres bij den aanleg van wegen enz. Het is dan ook een gemeen tebelang deze gronden aan te koopen. De Voorzitter: Waarom deze zaak niet in comité is behandeld? Alleen als er bij zondere redenen zijn, is afwijking van open bare behandeling geoorloofd. Vroeger is dat gebeurd, want steeds zijn er bijzondere re denen geweest. Maar hier waren die niet. De prijs was bekend geworden uit couranten berichten. De heer Jorissen heeft gevra'agd: zou ook niet gebouwd zijn geworden op par ticulier bedrijf? Ging het dan zoo goed met de Maatschappij Amersfoort? De secrelari» vertelde me daar juist, dat iemand aan dt Daam Fockemalaan vroeg: deze gronden doen zeker 4. Wel neen was het antwoord 2 2.50. Men kijkt daar vreemd van op. In Rijswijk, dat toch arm is aan natuur schoon, betaalt men 16 per M*. en dan moet men nog heien. Aan den Berg zuid is de aandrang vrij groot geweest. Aan den anderen kant is de gemeente voorgegaan met de bestrijding der werkloosheid. En dat is een groot suo<

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2