Maandag 1 November 1915. FEUILLETON. BUITENLAND. Bureau: UTRECHTSCHESTRAAT I. Intercomm. Telefoonnummer 66. N° 106 W Jaargang. Kennisgevingen. A BONN EM ENTSPRIJS: fot B maanden voor Amersfoort 1 1*00, Idem franoo per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) U.1W. Afzonderlijke nummers Wekelijks bijvoegsel ndo Hollo ndsche Huisvrouw (onder redactie van Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. AdvertentiBn gelieve men liefst vóór 11 uur, familie' advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. I PRIJS DER ADVERTENTI EN: V«n 1—5 regel.0.50. Elke regel moer *0.10, Dienstaanbiedingen 25 cents b(j vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. oor handel en bedrijf bestaan teer voordoehge bepalingen tot het horhaald adverteoren in dit Blad, bij abonnement Eone circulaire, bevattende ,de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. E EEMLANDE R". Burgemeester en Wethouders van. Amersfoort, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat op Dinsdug, den 9. November 1915, 's-voormiddags van 9—4 uur des namid dags, ten Raadhuize bi] den Burgemeester der gemeente Amersfoort, de inlevering van de op gaven van candidaten zal piaats hebben ter ver kiezing von negentien leden eener commissie uit de ingezetenen, te kiezen „buiten de leden van den Raad, door de kiezers voor den Ge meenteraad", en wel van zes leden in het Ie kiesdistrict, van zes leden in het lie kiesdistrict en van zeven leden in het üle kiesdistrict, aan het oordeel van welke commissie, evenals ook aan dat van den Gemeenteraad, onderworpen al worden een ontwerp-voorstel van het Col lege der Gedeputeerde Staten van Utrecht, tot verandering van de grensscheiding tusschen de gemeenten Leusden en Amersfoort. Formulieren voor deze opgaven worden ter Secretarie dezer Gemeente (Afdeeling Militaire Zaken) kosteloos verkrijgbaar gesteld vanaf he den tot en met den dag der verkiezing en moe ten onderteckend zijn, wat het Is k:esdistrict be treft, door minstens 22 kiezers; in het De kies district door minstens 19 kiezers en in het Die kiesdistrict door minstens 20 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inleve ring dezer opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer personen, die haar hebben onder- teekend, tegen een door den Burgemeester af te geven ontvangbewijs. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan art. 151 der Kieswet, luidende„Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 der Kieswet »n- evert, wetende dat zij voorzien is van handtee- i.eningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de Inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- leekeningen geen voldoend aantal voor een wet tige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden ol' eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. „Met gelijké straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij n:et bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51 heeft onderteekend." De stemming, zoo noodig, is bepaald op Vrij dag, den 19. November 1915. Amersfoort, den 29. October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen van Gedeputeerde Staten dezer provincie in afschrift is ingekomen een verzoekschrift van Theresia Breuer, weduwe van Jan Gerrit van Unen, kof- fiehu'shoudster, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, uitsluitend aan logeergasten, in drie kamers in het souster- rain en in de ontbijt- en conversat'e-zaal, ge lijkvloers gelegen, van het perceel Statonsstraat no. 3, alhier dat een ieder binnen twee weken rui dagteeke- ning dezer schriftelijk bezwaren bij hen kan in dienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, den 29. October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, Dc Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Onze weg leidt over de graven onzer ver wachtingen. Roman van IS. TElRLIiNCK. Zijn dus alle schaamte, alle eer, alle goed in Henri's gemoed uitgestorven? Ja I Rust er geen gevoel meer in zijn hart? Neenl Sedert meer dan een half uur wacht hij achter den tweelingboom, en dikwijls kijkt hij door de reet, over de dreef, om te weten of het slachtoffer nog niet verschijnt. Zoo kalm, zoo beraden als de laveier is de siecme *oon evenwel niet. Herhaaldelijk bijt hij zich de lippen ten bloede, wrijft hij zenuwachtig met de hand over het voor hoofd, wringt hij de punten zijns knevels, tuurt hij bevreesd rond. Het minste gerucht -het geritsel eener spitsmuis tusschen de gevallen bladeren, het gekraak van eene het gemurmel van het beekje, het ge klop van eenen specht op eenen boomtak s— zendt eene rilling door zijn gansche li chaam en jaagt zijn blned koortsig, onstui- rond. De oorBog. Par ij s, 3 0 Oct. (R.) Avondcommuni qué. Er waren hevige actiën op verschillende punten van het front van Artois. Wij maak ten verdere vorderingen in het Bois de Hache door een granaatgevecht. De vijand bezette door een verrassenden aanval noord- ostelijk van Neuville eenige loopgraafge deelten, die hij onlangs had verloren; maar zijn vooruitgang werd onmiddellijk gestuit door het vuur van onzen voor steun aan gewezen loopgraven. Er v/as een krachtig artillerie-duel in Ta- hure (Champagne). Ber 1 ijn, 3 1 Oct. (W.B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag: De Beiersche troepen stelden zich ten Noordoosten van Neuville in het bezit van een Fransche stelling over een uitgestrekt heid van 1100 meter, namen ongeveer 200 nian gevangen en maakten vier machinege weren en drie mijnwerkers buit. Eeen te genaanval der vijanden werd 's avonds nfge slagen. In Champagne is een ver vooruitgeschoven stuk loopgraaf der Duitschers ten Noorden van Lemesnil in den nacht van den 29en op den 30en October door een overweldi genden aanval der daar staande compag nieën von de Eranschen verloren gegaan. Bij Tahure deden onze troepen in den namiddag een aanval. Zij bestormden den heuvel van Tahure (hoogte 192 ten Noord westen van de plaats). De strijd duurde den geheelen nacht door. 21 Fransche officieren (onder wié twee bataljonscommandanten) en 1215 r in verden gevangen gen 'men. B e r 1 ij n, 3 1 Oct. (W.B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. De Duitsche troepen van het leger van von kövess hebben Gin illanovac veroverd. Ten Noordoosten daarvan werd de vijand aan den weg Stom jaKragujevats uit zijn stel lingen geworpen ten Zuiden van de Srebrnica. Het leger van von Gallwitz drong den vij and aan beide zijden van de Morawa verder terug. Er werden 600 gevangenen aange voerd. Van het leger van Bojadjieff zijn geene nieuwe berichten ingekomen. Par ij s, 31 Oct. (Havas.) Namiddag communiqué. Het gisteren gemelde bombardement van de Duitschers in Champagane ontwikkelde zich met bijzondere hevigheid op een front van acht kilometers, begrensd door hoogte 193, den heuvel van Tahure, het dorp en de loopgraven ten zuiden daarvan tot en met het werk van La Courtine. De voorbereiding werd op dit geheele front gevolgd'door een aanval van groote infantene-massa's, mee- rendeels samengesteld uit van het Russi- En toch blijft hij; want alle opwellende ge dachte, die zijn genomen besluit veranderen wil,smoort hij. Zijn vader moet weg, hij duldt geene zweepslagen, hij wil heer en meester zijn I Ellendige, rampzalige zoon! Een man toch heeft Henri gezien, ziet hem nog, hoe goed deze zich vei scholen denke, hoe eenzaam op dit oogenblik het Rosch- hoscli zij. Osmaart ligt achter de sleestruiken, gluurt tusschen het loover en de doornen, volgt des slechtaards minste bewegingen. Hij icwam in het boscn om naar Emiel te zoeken, wiens moeder, dezen voormiddag, opnieuw eene kleine beroerte heeft gekie- gei Hortense zond de meid naar het Rat- tenhof, ten einde er te vragen of Emiel langs daar niet voorbij ging. De jongeling, insge lijks een jnger, verliet dezen morgen vroeg het Hof -ten-Berge en toog, tuk op buit, ten velde en ten woude. Zoo gebeurde het dat Ivlai»da den knecht op zoek zond naar Emiel. Osmsert liep de streek af, kwam eindelijk aan do Keibeek, in het Roschbosch en be merkte tr den onrustigen Henri. „Wat staat hij daar te doen? Op wat, op wie wacht hij? Waarom wrijft hij zoo aardig over zijn voorhoofd? Waarom trekt hij zoo gejaagd aan zijnen baard? Wat mag hij in den zin hebben Al die vragen wellen bij Osmaart op, en daar de aanval van Vrouw Moereels, naar het zeggen der meid, niet gevaarlijk schijnt, besluit de kreupele hier te toeven en Henri te bespieden. Zulke slechte kerels krijgen zelden iets goeds in den kopf Stil is ctes Os- sche front overgebrachte troepen. Ondanks de kracht van den aanval en de uiterste in spanning der aanvallers, leden de Duitschers toch een ernstig échec. De aanvallende mas sa's, door ons vuur gedecimeerd over het geheele aanvalsfront, konden slechts den top van den heuvel van Tahure bereiken. Over al elders, hoofdzakelijk voof het dorp, waar de gevechten bijzonder hardnekkig waren, verden de Duitschers totaal verslagen en te ruggeworpen naar de loopgraven van waar zij waren uitgegaan. Aan dit geheele front lieten zij een groot aantal lijken achter. Avondcommuniqué. De Fransche artillerie beschoot verschei dene waarnemingsposten in de streek van Lombaertzijde. Het wederzijdsche bombar dement werd' voortgezet ten noorden en ten oosten van Souchez inzonderheid bij Bois en Hache. De verschrikkelijke strijdt houdt aan om het bezit van de loopgraven, waarin de vij and gisteren is gedrongen. Wij hernamen eenigerv van de gedeelten, die waren ver overd. De Duitschers hernieuwden in Champag ne na eene nieuwe artillerie-voorbereiding, vergezeld van een ruim gebruik van stik- bommen, hunne aanvallen ten noord'en van Mesnil. Zij beproefden gisteren vier aanval len, den eerste om zes uur 's morgens, de laatste om vier uur 's avonds bij Tahure. Zij werden overal teruggeslagen door ons artil lerievuur. De Duitschers waren genoodzaakt in wanorde te vluchten met enorme verlie zen. 350 man weiden gevangen gemaakt. Er was een hevige ariilleriestrijd in de Vogeezen in de streek van Ban de Sapt. B e r 1 ij n3 1 Oct. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. Door ons ge centreerd vuur werden de Russen gedwon gen het plaatsje Plakanen, aan den noorde lijken oever van de Misse, weer te ontrui men. Legergroep Leopold van Beieren. De toestand is onveranderd. Legergroep Linsingen. De aanval ten westen van Czartorvsk bereikte de linie aan den oostrand van Kumarow en de hoogten ten ooslen van Podgacie bereikt. De gewon nen stellingen werden tegen herhaalde nach telijke Russische aanvallen, welke hier en daar tot verbitterde gevechten leidden, be houden. Hier weiden ongeveer 150 Russen van elf vrschillende regimenten gevangen genomen. Petersburg, 31 Oct. (Tel.-ageitf- schap). Communiqué van den grooten gerie- ralen staf. Een vliegtuig wierp bommen op het station Tauerkaln ten westen van Friedrichstadt; an deren wierpen bommen op konvooien en troepen van den vijand in de streek van Mitau en bij Schoenberg ten westen van Tauerkaln. Op het front in de streek van Dwinsk waren op verscheidene punten artillerie- hageis van beide zijden. maart achter de sleestruiken geslopen, heeft zich in het mos nedergelegd en ziet toe. Henri kan hem niet gewaarworden. Aan dachtig loert de jongeling nu door de spleet naar het kasteel. Bing-bing-bing I Het weder is schoon, geen windje ruischt en men hoort het op het kerkje van Wal- maarde acht uren slaan. Henri krijgt eis een schok. Ginder in de dreef, juist door de zon verlicht, verschijnt de bankier. De man denkt na, terwijl hij traag voortstapt. Zorg, onrust, kommer, be rouw. vooral berouw liggen op zijn wezen, in zijnen blik. Waaraan denkt hij? Aan zijnen zoon, zijnen eenigen zoon, die maar niet luisteren wil, zich niet betert, alle goede raad in den wind slaat, meer en meer drinkt, slechter en slechter wordt. De man blijft in het midden van de dreef staan en slaat zich voor de borst. „Het zit in het bloed," murmelt hij, „het zit in het bloed!De 20on is slecht; maar wat heeft de vader al niet gedaan?" En hij denkt aan zijne vrouw, die om hem zoo vele bittëre tranen gestort heeft, die, heiaas door zijne schuld! in het graf ligt! Hij denkt aan Thi 1de, aan zoo menig andere schanddaad! „Het zit in het bloed!" herhaalt hij en hij buigt weemoedig het hoofd. lii het hart van dien egoist, die in de we reld enkel voor zich zeiven gezorgd heeft, knaagt de wroeging, die toch eens komt. Roerloos, pijnlijk denkend staat hij daar met gebogen hoofd. Aan de Boven Njemen boven Liboebetti namen de Duitschers het offensief bij het Koepitzkomoeras; zij werden teruggedreven. Meer naar het zuiden, tot aan de Pripjèt- streek is de toestand onveranderd. Ten noordwesten van Czartorysk, in de streek van Goetelissovaskaja, was een ver woede strijd. Ten westen van Czartorysk avanceerde de vijand tegen het dorp Roedka, maar hij werd gestuit door ons artillerie- en geweervuur. Ook zijn aanval op het dorp Komarovy mislukte. De vijand, die trachtte vooruit te komen in de streek in het dorp Trjiboekhowetz, ten zuidoosten van Boetsjatsj, in het gebied van Khmelleff en bij het dorp Katach in de streek der samenvloeiing van de Strypa mei de Dnjestr, werd gedeeltelijk verstrooid door onze tegenaanvallen. Rome, 30 Oct. (R.) Officieel commu niqué. De tegenstand van den vijand aan de Col di Lana en de Boven Cordevole is afnemen de als gevolg van de herhaalde slagen van ons krachtig offensief. Wij bestormden Don derdagmorgen het hoofdpunt van de vijan delijke vérdedigingsstelling op den top van de Saleseimkam, die op 7000 voet hoogte ligt, bestaande uit eene redoute en verschei dene honderden gevangenen en veel mate rieel buit. De aanvallen van den vijand in de secto ren Vodil Zagora werden volkomen terug geslagen met zwaar verlies. Op het Karst-plateau bestormden wij een nieuwe groote loopgraaf. In de zóne van San Michele namen wij verscheidene loopgraven in het centrum. Weenen, 31 Oct. (W.B.) Officieel be richt van heden middag. Ook gisteren hebben de Italianen hun aan vallen herhaald op de punten, om wlke het meest gestreden wordt: de bruggehoofden van Tolrnino en Görz, alsook verschillende punten op den Karst en de hoogvlakte van Doberdo. Er ontstonden weer verbitterde gevechten van man tegen man, die meerma len ook 's nachts voortduurden en er overal mee eindigden, dat onze troepen de stellin gen in hun bezit hielden. Aan het Tirolsche front werden wederom vijandelijke aanvallen in het Tonale-gebied bloedig afgeslagen. Voor onze stellingen op de Col di Lana is mist ingetreden. Evenals elders, is ook hier de hoofdstelling volkomen in ons bezit. Milaan, 30 Oct. (Havas). Uit de bij zonderheden, die de dagbladen vermelden over de beschieting van Venetië door de Oostenrijksche vliegtuigen, blijkt de groote omvang van de schade, die in de kerk dei Scalzi is geleden. De beroemde fresco's van Trepolo zijn onherstelbaar verloren; ver scheidene zijkapellen zijn vernield. Weenen, 30 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden voormiddag. De zuivering van het gebied van Visegrad wordt met succes voortgezet. Het leger van generaal von Kövess wierp Rochus heeft zijnen vijand gezien! Henri heeft zijnen vader ontwaard! Weef Twee mannen staan, leggen geweer aan, mikken, trekken den haan terzelïdertijd. De eene kalm en beraden, een weinigje bleek, met ruwen blik, met vasten hand, ze ker van zijn stuk De andere koortsig, gejaagd, wit als een doode, met bibberende tanden, beven de handen, met krankzinnigen blikl- De tweede doelt op de borst, de eerst ziet slechts de rechterzijde van het slachtoffer. Paf! Een enkele knal dreunt door het hout, doet de bladeren daveren, verschrikt de vo gels, die schreeuwend wegvluchten. De bankier van Wallegem slaat de handen op zijne borst, steekt ze daarna in de hoogte, slaakt eenen gil en valt ten gronde als eene looden massa. Doodelijk getroffen! „Gewroken!" grinnikt de laveier. Stil en snel glijdt hij langs de gracht verder, verder het bosch in. Niemand heeft hem gezien I Half zinneloos ijlt Henri met zijn geweer weg. Osmaatr springt recht en snelt den vluch tenden jongeling achterna. Waarom heeft de kerel geschoten? Naar wie, naar wat? Waar om loopt hij weg, als van den duivel achter volgd? Waarom is hij doodsbleek? Osmaart begrijpt niet, wat de zoon gedaan heeft: want, van zijne plaats, kon hij de dreef niet zien en de dubbele, luide knal heeft den laötsten gil van den stervende verdoofd. Hij den vijand aan beide zijden van Rudnik op den Grn Milanovac terug. Op de hoogvlakte van Gumic, op een dagmarsch afstand ten Noordwesten van Kragujewatc gelegen, biedt de vijand nog den hardnekkigsten tegenstand. Onze troe pen staan daar in een verbitterden strijd. Ten Zuidwesten van Lapowo vallen Duit sche bataljons de hoogte van Slrazenica aan. In het Noordoosten van Servië is de vijand overal op den terugtocht. De Bulga ren vervolgen van de Timok uit. Ten Zuid westen van Knjazewac drongen zij in de stellingen der Serviërs op de Tresibara Pla- nina. Sofia, 31 Oct. (W. B.) Officieel bericht over de operatiën van den 29en. De Bulgaarsche troepen zetten de vervol ging van den vijand op het geheele front voort. Zij bereikten ten westen van Knjaze- vac de waterscheiding tusschen de Timok en de Morawa. Ten zuidwesten van Knjaze- vac veroverden wij na verbitterden strijd den Tresibaba-kama, van waar wegen gaan naar Nisch en Bela Polanka. In het dal van de Bul gaarsche Morawa namen wij na hevigen strijd de stad Grdeljica, het kruispunt van den weg VranjaLeskovac in den weg doo«* het Vlasinadal. In de streek van Katsjanik vielen de Ser- ven de daar oprukkende colonnes aan; zij werden afgewezen. In den loop van de vervolging van den vij and maakten wij twee bergkononnen met be spanning en veel oorlogsmunitie buit. Tot dusver vonden wij in Uskub 19,000 gewe ren van verschillende systemen, 950 kisten met kruit, 15,000 kisten patronen en eene groote menigte ander oorlogsmaterieel. P a r ij s, 31 Oct. (R.) Officieel Servisch communiqué van 28 dezer. De hevige gevechten op het Zuidelijk ge deelte van het Morava-front worden voort gezet. Het leger in het Timok-dal heeft nieuwe stellingen ingenomen, terwijl het le ger, dat Pirot verdedigt, zijn vleugels achter de stad teruggetrokken heeft. De vijand heeft den Katsjanik-pas genomen en door zijne numerieke meerderheid, de Serviërs, ten Zuiden van Svilaenatz, eenige kilometers teruggedreven. Heden zijn nieuwe Beiersche en Oosten rijksche bergtroepen opgemerkt. De troepen, die Belgrado verdedigd heb ben, sloegen alle aanvallen van den vij and af. Londen, 31 Oct (R.) De Weekly, Dispatch bericht uit Saloniki: De Franschen bezetten gisteren niet alleen Stroemitza, maar dreven de Bulgaren nog zes mijlen ver der terug. Saloniki, 29 Oct. (Havas). Voortdi* rend komen Fransche en Engelsche troe pentransporten hier aan. De ontscheping der troepen geschiedt met groote regelma tigheid. Acht militaire treinen met eeit groote macht soldaten, artillerie en munitie zijn gisteren naar Gevgheli vertrokken. P a r ij s, 2 9 O c t. (Havas). De dagbladen bespreken zeer gunstig de verklaringen, die wil weten, waar Henri vlucht. Hij hinkt hem zoo rap mogelijk achterna. Hoort Henri, dat iemand hem vervolgt? Sneller vliedt en kruipt hij tusschen beuken en kreupelhout, wipt zich over de Keibeek en verdwijnt. De kreu pele verliest den ellendeling uit het zicht en kan niet langer volgen. Hij geeft het op en denkt dat hij eigenlijk Emiel zoeken moet. Een uur later komt in de dreef op den: weg naar huis, een jongeling dien wij ken nen Emiel Moereels! Hij draagt, om den schouder, zijn jagersroer en zijne weitascht twee hazen, zes patrijzen, een paar kwak kels en eene rietscheer vullen en zwellen ze op. De welgelukte jacht heeft hem vroolijk gestemd: Hij fluit een deuntje. Hij nadert de plaats, waar de moord ge pleegd werd, en zijne oogen ontwaren wel dra het zwarte ding, ginder in het midden van de dreef. „Wie slaapt hier in vollen dag?" vraagt hij zich af, en in zijnen geest stelt hij zich deiï bankierszoon voor, hier door drank cn slaap, overvallen. „Wat beestl" ontvalt het hem. Hij gaat op den gewaanden slaper toe» Zijn blik rust, met ontzetting, op eenen plas bloed. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1