BINNENLAND. 0e Grieksche gezant Athos Romanos op last van zijne regeering op de Quai d Or say heeft afgelegd. Geïnterviewd door een medewerker van fle Echo de Paris over de juiste strekking, antwoordde de gezant: „Uit alle berichten, die ik van mijne re geering ontvang, blijkt, dat Griekenland te genover de mogendheden der quadruple entente de meest welwillende neutraliteit blijft handhaven, zooals trouwens door Zai- mis, toen hij aan de regeering kwam, ver zekerd is." Petersburg, 30 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralan staf. Den 28en October hadden op het geheele front van de Zwarte zee tot de rivier Ser- vitzjay voorpostengevechten plaats. In de tuurt van de stad Hassankala en van het dorp Kaprikev wierpen onze vliegtuigen bommen op Turksche magazijnen en afdee- fincren. Petersburg, 31 Oct. (Tel.-agent- schap). Communique van den grooten gene ral en staf. In het Sevritsjaidal,i ten zuidoosten van her Tortoemmeer, op den pas van Merge- mirsk, ten westen van Melashkert en in de Ardjishstreek hadden schermutselingen plaats tusschen voorpostenpatrouilles. Londen, 30 Oct. (R.) Officieel be richt. Het hulpschip Hythe, dat als mijnve- ger dienst deed, is in den nacht van 28 Oc tober ter hoogte van het schiereiland Galli- poll, na een botsing met een ander En- gc'sch schip, gezonken. Van de 250 leden der bemanning worden 100 vermist. Tweede telegram. Twee officieren en T' - van de Hythe worden vc-mist. Konstantinopel, 30 Oct. (W. B.) Of ficieel bericht. Aan het Dardanellenfront is de Fransche duikboot Turquoise in den grond geboord. De bemanning van 26 koppen is gevangen genomen. Konstantinopel, 31 Oct. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront hield het plaat selijke vuurgevecht ook gisteren aan. Onze artillerie, die werkzaam antwoordde, verniel de eenige vijandelijke loopgraven en mijn- werperstellingen. Overigens is er niets te berichten. Petersburg, 31 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ral en staf. In de Oostzee namen onze kruisers een Duitsch stoomschip in de Bothnischee golf en een ander stoomschip werd genomen door een duikboot. Londen, 30 Oct. (R.) Aan de Parij- sche editie van de Daily Mail wordt uit Ro me gemeld: De Russische vloot hervatte in den morgen van den 29en October het bom bardement van Varna en Burgas. De be schieting duurde den geheelen dag en richt te aanzienlijke schade aan. Washington, 30 Oct. (R.) Minister* ^ansing deelde mede, dat het departement van marine definitief heeft vastgesteld, dat >et stuk projectiel, gevonden op het passa giersschip Hesperian, dat den vierden Sep tember gezonken is, een bestanddeel is van een torpedo. Dat doet de officieele Duit- sche verklaring te niet, dat het schip niet door een Duitsche duikboot tot zinken is g-v-acht. Londen, 31 Oct. (R.) Lloyds bericht, dat in Halifax (Nieuw Schotland) het Neder- landsche stoomschip Hamborn is opge bracht, onder verdenking, dat het Duitsch eigendom is. Stockholm, 30 Oct. (W. B.) Het Zweedsche telegraafbureau bericht, dat de onderhandelingen, die in het begin van Juli te Stockholm zijn aangeknoopt tusschen Z-.veden en Engeland met het doel overeen stemming te v--in verschil". ;ide eco- kwestiën, niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid en niet zullen wor- rezet. Van beide kanten wordt ver klaard. dnt d*5 bpëindiging var deze onder handelingen geen schade zal doen aan de vriendschappelijke handelsbetrekkingen tus- s rl<* beide landen. Londen, 1 Nov. (R.) De parlementaire correspondent van de Daily News bericht, dat de regeering gedurende de laatste twee maanden bezig is geweest met de oprichting van een nieuwen generelen staf. Dit werk is nu voltooid. Ottawa, 30 Oct. (R.) Gehoor gevende ren den oproep van den koning, om meer manschappen, heeft de Car.adeesche regee- ring besloten de overzeesche troepenmacht met honderdduizend man te vermeerderen. De Canadeesche troepen tellen reeds 101,400 man, terwijl er in Canada 71,500 geoefend worden. De re<;eering had reeds machtiging voor een leger van 150,000 man. De thans gemelde vermeerdering tol het totaal op een kwart-millioen brengen. Sofia, 30 Oct. (Bulgaarsch agent schap). Keizer Wilhelm heeft aan kroon prins Boris, prins Cyrili, minister-president Radoslawof en den opperbevelhebber Sebe- kow het TJzeren Kruis verleend. Zurich, 3 0 O c t. (Havas). De Neue Freie Presse te Weenen drukt de hoop uit, dat de veldtocht in den Balkan het begin van het einde van dén oorlog aangeeft. Deze hoopvolle verwachtingen, welker weerklank men in talrijke Oostenrijksche en Dui'sche bladen vindt, velt merkwaardigerwijs somen met eene verdubbeling der klachten over de Huurte, tc-wijl tevens de uitingen van hot verlangen naar een spoedigen vrede in aan tal toenemen. De Neue Freie Presse schrijft: „De voort- letting von den oorlog heeft geen andere teden don de vrees, die sommigen voor den Rede koesteram De benauwde volken swij- gen, bedwongen door woorden en inblazin gen, maar in werkelijkheid het slachtoffer van de weerzinwekkende zelfzucht der ver antwoordelijke personen." Rome, 30 Oct. (Havas). Men zal zich herinneren, dat door Duitsche katholieke bladen een heftige campagne tegen de Fran sche katholieken is gevoerd, wien zij verwe ten, Duitsche wreedheden aan de kaak te hebben gebracht in geschriften, uitgegeven door de katholieke comités voor Fransche propaganda. Deze bladen hadden zelfs be richt, dat de Duitsche bisschoppen aan den Heiligen Stoel hadden verzocht, dit comité te verloochenen. Het antwoord van den paus hierop is nu verschenen in den vorm van een brief aan de te Fulda vergaderde Duitsche bisschop pen. Dit schrijven beteekent een aanklagen de veroordeeling van het Duitsche episco paat; het verzekert tevens opnieuw, dat de eenige gewettige vrede diegene is, welke steunt op de gerechtigheid. De Paus verklaart dat hij, die zich gerech tigd waant in woord of geschrift, de hou ding der katholieken in andere landen te mogen afkeuren, een grove dwaling begaat, want daardoor zou hij het vuur brandende houden, hetwelk de menschelijke rede en de naastenliefde moesten blusschen. Daarom, zoo vervolgt de Paus, verdubbe len wij onze smeekbeden, om tot een vrede te geraken, die aan de wenschen en verlan gens der menschheid en aan de rechten der volkeren voldoet. Kopenhagen, 30 Oct. (W. B.) Lui tenen:- Layto". commandant van de Engel- sche duikboot E 13, daar bekend door ;t gebeurde bij Saltholm, is hedennacht van de marinewerf ontvlucht. In het geheele land werd de polit;° hiervan in kennis gesteld. B e r 1 ij n, 3 0 Oct. (W. B.) Officieel. In België en Noord-Frankrijk zijn de laatste dagen weder twee nieuwe, groote spionnage- ondernemingen ontdekt. In België heeft men te doen met een wijdvertakte organisatie, waarvan 21 leden zijn gevangengenomen. Nadat zij maandenlang zich bepaald had den tot het overbrengen van berichten via Nederland naar Frankrijk, zijn zij in Septem ber ook overgegaan tot het voorbereiden van dynamietaanslagen op spoorwegwerken, bruggen en andere bouwwerken. Verder hielpen zij dienstplichtigen uit België naar Frankrijk vluchten. Onder de in hechtenis genomenen be vinden zich weder vier vrouwen, die mede werkzaam waren bij de tegen de veiligheid van de Duitsche troepen gerichte misdrij ven. De in Noord-Frankrijk ontdekte spionna- ge-organisatie werd geleid door de vrouw van een in het Fransche leger dienende of ficier, die in Parijs persoonlijk door de mili taire autoriteiten voor haar werk geïnstru eerd en naar Noord-Frankrijk gezonden werd. Onder hare helpers, die gearresteerd zijn, bevinden zich nog twee vrouwelijke personen. In welk een omvang de spionage georganiseerd was, blijkt hieruit, dat de Fransche spionagedienst de gearresteerden onder hooge nummers in zijne lijsten ver meldt. Ook van de in deze zaak gearresteer den is reeds het bewijs verkregen, dat zij zich in talrijke gevallen door het zenden van militaire berichten naar Frankrijk aan spion- nage hebben schuldig gemaakt. In een derde spionnage-affaire in België is den 26en October vonnis gewezen. Negen personen zijn ter dood veroordeeld en gis teren terechtgesteld. Onder de tien anderen die tot tuchthuisstraf veroordeeld werden, bevinden zich weder drie vrouwelijke perso nen. Budapest, 30 Oct. (Corr.-bureau). De maatregel van Rumenië, waardoor de prijs van het iritvoergraan verhoogd wordt met 100 pet. boven den prijs van het voor de binnenlandsche consumtie bestemde graan, wordt gekenschetst als eene handelwijze, wa»r> an rrr>en voorbeeld bestaat in de eco nomische geschiedenis, want als de toonge vende kringen in Rumenië daaraan vasthiel den, zou het graanverkeer onmogelijk wor den. De praktische beteekenis van deze zaak moet niet overschat worden; maar het staat vast, dat men hier te doen heeft met eene belangwekkende maar niet gelukkige poging om den buitenlandsche verbruiker te belasten, welke poging echter door hare voorbeeldelooze stoutheid zich gemakkei.ik zou kunnen wreken aan de economische be langen van Rumenië. Engeland. Londen, 31 Aug. (R.) Er komt lang zaam verbetering in den toestand van den koning. De pijn vermindert, maar de koning is nog zwak. De pols en de temperatuur zijn normaal. Frankrijk. Pa rij s, 3 0 Oct. (R.) De Kamer is tot den 4en November verdaagd. De regee- rings-verklaring zal op dien dag worden af gelegd en verder zal dan de interpellatie over de aanwezigheid van zekere Oostenrij kers en Duitschers in Frankrijk in behan deling komen. Rusland. Petersburg, 310ct. (R.) Men bericht dat Goremykin benoemd is tot rijks-kanse lier. De Birshewin Wjedomosti meldt, dat aan Goremyk het oppertoezicht over Buiten landsche en is opgedragen en dat hij hierin wordt ter::ijde gestaan door Sjebeko, oud-gezant te V^eenen. Er wordt voorts ge- m^d. dat de ciaar het ontslag heeft aan vaard von Sazor.ow, Cheritonow en Kriwo- schcsïn. Chwostow (tot dusver minister van Binnnenlandschc Zaken) wordt minister-pre sident. China «n Japan. Peking, 30 Oct (R.) Japan heeft aan de Chineesche regeering den vriendschap- pelijken raad gegeven, de maatregelen uit (te stellen, die ten doel hebben het herstel van de monarchie, omdat dit een stap is die bijna zeker verwarring ten gevolge moet hebben, den vrede in het Oosten bedreigt en de belangen der Europeesche mogend heden, die in den oorlog gewikkeld zijn, schaadt. Staten-Generaal. GronHweiabei-zieoing. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen de wetsontwerpen tot het lo. in overweging nemen van een voorstel van verandering in het lie, IIIc en IVde hoofd stuk der Grondweten 2o. in overweging nemen van een voorstel van verandering in de Additioneele Artikelen der Grondwet. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat de voorstellen der Staatscommissie tot voorlichting der Regeering omtrent het meest aannemelijke stelsel van kiesrechtregeling door de Rcgecring in hoofdzaak onveranderd zijn overgenomen. Aan de Memorie.van Toelichting worden om trent de hoofdbeginselen van de wijzigingsvoor stellen de volgende bijzonderheden ontleend: Algemeen kiesrecht. Ten aanzien van de voorgestelde wijziging van art. 80 merkt de minister op, dat de „kentee- kenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand" geen verdediging meer vinden. De individualiteit der Liezers is ondergegaan in de massa. Men zoekt de waarde van de uitspraak der kiezers in het collectieve oordeel over be ginselen van rechtsvorming, welke, getoetst aan eigen levenservaring, als het rechtgevoel bevre digend worden aanvaard. Men verwacht dat op den duur het gezond verstand der massa de per sonen zal weten aan te wijzen die het best in staat zijn deze beginselen in praktijk te bren gen. De partijgroepeering met haar parlemen taire fractiën, fractiebesturen en fractievergade ringen, met haar extraparlementaire organisatie, met haar verkiezingsleuzen, partij-leiders en propagandisten, is een poging tot realisatie van het massale politieke en rechtsbewustzijn. Wat van den kiezer tegenwoordig wordt verlangd, is niet bekwaamheid tot oordeelen over tal van vragen von staatsbeleid, maar alleen een zoo danige belangstelling in de publieke zaak dat hij zich rekenschap geeft met de beginselen van welke politieke partij hij zich het best kan ver eenigen. Het noodwendig gevolg van dezen ontwikke lingsgang is dat geen rechtsgrond bestaat om een deel der burgers, levende en arbeidende in dezelfde nationale en zedelijke gemeenschap als de overigen, van het bü uitstek nationaal be drijf verwijderd te houden. Er is geen enkele rechtsgrond waarom ook zij geen deel zouden hebben aan de vorming van die gemeenschap pelijke overtuiging die de hechte grond moet zijn van Staatsbestuur en wetgeving. Uitsluiting van een deel der burgers van het kiesrecht splitst de natie in twee deelen, het eene medebevelend, het andere alleen gehoorza mend. Splitsing leidt de politieke energie in re volutionaire baan. Deelneming van allen wekt en bevordert de nationale gedachte. Zij kweekt het gevoel van saamhoorigheid en lotsgemeen- schap; zij geeft den vasten bodem waarin het zelfbestuur der natie wortelt. De ontwikkeling der democratie te midden waarvan wij leven vertoont ongetwiifeld ernstige gebreken en het is een open vraag in hoever zij in staat zal zijn die gebreken te overwinnen en zich te handhaven. Die ontwikkeling echter is niet te stuiten en de eerste voorwaarde om het parlementaire stelsel verder op te bouwen is dot de vaste grondslag gelegd worde, die alleen in het algemeen kiesrecht te vinden is. Het passieve kiesrecht voor de vrouw. De beschouwingen der Regeering leiden er toe dot de principieele uitsluiting der vrouw van het kiesrecht niet gehandhaafd mag worden. Het zal veeleer de taak des wetgevers zijn vast te stellen in hoever de maatschappelijke toestanden het verleenen van het kiesrecht wettigen. Het laat zich voorzien, dat de wijziging, die deze toestan den ondergaan, tot geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht zullen nopen. De wetgever blijve te dezen aanzien geheel vrij. Met één uitzonde ring. Het kiesrecht mar niet worden toegekend of onthouden op grond van verschil in maat schappelijken welstand. Het aannemen van der gelijk kenteeken ware een niet gerechtvaardigde terugkeer tot het ten aanzien van het mannen- kiesrecht prijs gegeven standpunt. De wetgever moet zich rekenschap geven van den invloed der vrouwenbeweging op het rechtsgevoel der natie en op de maatschappelijke functie door vrou wen uitgeoefend, maar hij wachte zich voor een nieuwe splitsing in maatschappelijke klassen, die in onzen tijd geen rechtsgrond heeft, en het ge voel ven saamhoorigheid van de verschillende deelen van het volk ten ernstigste zou schaden. Bij de tegenwoordige samenstelling onzer maatschappij schijnt er geen gegronde reden te zijn om de vrouwen niet tot het passieve kies recht toe te laten. Evenredige vertegenwoordiging. Ook de invoering van een stelsel van even redige vertegenwoordiging wordt een ei9ch des tirds genoemd. Evenredige vertegenwoordiging is ook bij een baperkt kiesrecht en bij een partijvorming waar bij de individueele eigenschappen der kiezers op den voorgrond treden op goeden grond te ver dedigen en inderdaad heeft het denkbeeld van een vertegenwoordiging der minderheden in gang gevonden vóórdat het partijwezen zich in zijn tegenwoordigen vorm hed ontwikkeld. Deze ontwikkeling bepaalt echter de beginselen die thans de evenredige vertegenwoordiging behoo- ren te beheerschen. De krachten die in het volk leven behooren tot uiting te komen in het parle ment. Een stelsel van evenredige vertegenwoor diging, dat rekening houdt met wat werkelijk geschiedt, moet derhalve allereerst mogelijk ma ken dat de partijen in het land in haar relatieve sterkte kunnen optreden in de Staten-Generaal. Een gezonde ontwikkeling van het politieke le ven cischt bovendien dat denkbeelden welke af wijken van de programma's der georganiseerde partijen, vaak door eminente personen buiten het partijverband voorgedragen, zoodra zij ge- noegzamen invloed hebben verkregen, evenredig aan dien invloed worden vertegenwoordigd. Deze denkbeelden zijn niet zelden de vruchtbare kie men waaruit zich later gesloten partijen ontwik kelen. Bovendien is het gewenscht dat de voor keur der kiezers voor bepaalde personen en de locale belangen, nog steeds belangrijke factoren in het volksleven, niel geheel worden verwaar loosd. Het komt den minister voor, dat de Staats commissie bij haar voorstellen met deze begin selen volledig rekening heeft gehouden en op gelukkige wijze de groote technische moeilijkhe den, die de toepassing dezer beginselen mede brengt, heeft opgelost. De minister aarzelt dan ook niet deze voorstellen in het aangeboden wetsontwerp te belichamen. De uitsluitingen. Dat zij aan wie wegens de zwakheid hunner vermogens het beheer hunner goederen is ont nomen, van het kiesrecht moeten worden uitge sloten, behoeft geen betoog. Ook zij, die zonder eigen arbeid of vermogen geregeld op kosten van anderen leven, voldoen niet aan de gestelde voorwaarde. Zij kunnen zich geen denkbeeld vor men van ccn geregelde maatschappejijke orde. Uitgesloten worden daarom allen, die wegens bedelarij en landlooperij onherroepelijk veroor deeld zijn. Er zijn ongetwijfeld nog anderen, die tot dezelfde categorie kunnen gerekend worden, maar juist het onbestemde van hun leven maakt een bevredigende definitie onmogelijk. Het is be ter enkele onbevoegden toe te loten dan wellicht vele bevoegden uit te sluiten. De uitoefening van het kiesrecht is gemeen schapsplicht. Een eerste gevolg van dit politieke axioma is, dot de uitoefening van het kiesrecht beperkt wordt tot hen, die behooren tot het Ne- derlandsche staatsverband. Een tweede gevolg is dat zij, die door hun zedelijke defecten den gemeenen grond waarop de politieke strijd wordt gestreden hebben verlaten, van het kiesrecht moeten worden uitgesloten .Hier de juiste grens te trekken zonder eenige willekeur is onmogelijk. Aangenomen is dat onherroepelijke veroordee ling tot een gevangenisstraf van ten minste een jaar voldoende grond is om, hetzij tijdeliik, het zij blijvend het kiesrecht te onthouden. Ook zij, die herhaaldelijk op openbare dronkensc^ao worden betrapt, behooren althans voor een tijd lang niet ter stembus te gaan. De formuleering is aldus gekozen, dat niet alleen het delict be doeld in art. 455, maar ook dat in art. 426 Straf wetboek tot uitsluiting kan leiden. Een nadere voorloopige uitwerking van deze beginselen is opgenomen in het te wijzigen art. 3 der Kieswet. De bedeelden. Voor de uitsluiting van bedeelden is bij alge meen kiesrecht, gelijk trouwens bij ieder zeer uitgebreid kiesrecht, geen genoegzame grond. Bedeeling is geen schande, ofschoon er oorzaken zijn, die tot bedeeling voeren die wel schande zijn. In den regel echter is bedeeling correctief van maatschappelijk, niet van zedelijk effect. Be deelden missen ook niet de levenservaring die onmisbaar is voor de uitoefening van het kies recht. Een kiesrecht gebouwd op maatschappe lijken welstand, vindt in de bedeeling allicht een grens, ofschoon de grens in de praktijk niet naar recht en billijkheid is af te bakenen. Voor een kiesrecht dat met maatschappelijken welstand breekt, valt deze grens weg. Men rechtvaardigt de uitsluiting der bedeelden op grond van hun onzelfstandigheid Waarom zouden zij die onder steuning genieten,jninder zelfstandig zijn dan zij wier arbeid, wier inkomen van anderen afhanke lijk is Hel ware juister te oordeelen dat vrees voor armoede meer afhankelijk maakt dan ar moede zelve. Ook zij die hun belastingplicht niet voldoen, behooren niet te worden uitgesloten. Immers be lastingbetaling is geen criterium meer van kies recht. Aan de Memorie van Toelichting is toegevoegd een in overzïchtelijken vorm gegoten samenvat ting van de bepalingen welke in onderscheidene landen het actief en passief mannen- en vrou wenkiesrecht beheerschen. Uit de paragrafen die de bovenvermelde be ginselen belichamen, stippen wij afzonderlijk nog de volgende aan 8. Artikel 90 wordt gelezen Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn moet men voldoen aan dezelfde vereischlen als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn gesteld. 12. Artikel 127, eerste lid, wordt gelezen ;De leden der Provinciale Staten worden voor vier jaren rechtstreeks gekozen door de manne lijke ingezetenen der provincie, tevens Neder landers of door d#» wet als Nederlandsche onder danen erkend, die den door de wet te stellen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaar mag zijn, hebben bereikt en door de vrouwelijke ingezetenen der provincie, die aan gelijke voor waarden voldoen, voor zoover de wet haar daar toe uit hoofde van niet aan het bezit van maat schappelijken welstand ontleende redenen, be voegd verklaart. De verkiezing geschiedt op den grondslag ven evenredige vertegenwoordiging. 17. Artikel 143, eerste lid, wordt gelezen Aan het hoofd der gemeente staat een raad, welks let m rechtstreeks voor een bepaald aan tal jaren worden gekozen door de mannelijke in gezetenen der gemeente, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche onderdanen er kend, die den door de wet te stellen leeftijd, wel ke niet beneden drie en twintig jaar mag zijn, hebben bereikt, en door de vrouwelijke ingeze tenen der gemeente tevens Nederlanders, voor zoover de wet haar daartoe uit hoofde van niet aan het bezit van meatschappelijken welstand ontleende redenen, bevoegd verklaart. De verkie zing geschiedt op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. Oranjeboek. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft ean de Staten-Generaal doen toekomen een Oranjeboek, gevende een overzicht van de al- gemeene vraagstukken en bijzondere gevallen, welke in den loop van het tijdvak Juli 1914 tot October 1915 door zijn departement zijn be handeld In het bijzonder zijn in deze verzame ling behandeld vraagstukken ten aanzien waar van de Regeering haar houding heeft te bepa len gehad bij haar voortdurend streven om cenerzijds nauwgezet de verplichtingen na te ko men, welke uit de inachtneming eener strikte onzijdigheid voortvloeien, anderzijds ook haar rechten als onzijdige mogendheid te handhaven. Allereerst heeft blijkens het Oranjeboek de op perbevelhebber van land- en zeerrïacht, ten einde het volkomen ongegronde der beweerde over schrijding der Nederlandsche grens bij Vaals door Duitsche troepen bij hun opmarsch naar België (in Aug. 1914) onomstootelijk te doen vaststellen, rapport doen opmaken door kapitein Quanjer, houdende de feitelijke gegevens ter zake, aan de hand van de beëedigde verklarin gen van de ooggetuigen, waaronder vijf Belgen, waarvan een afschrift is aangeboden aan de Bel gische, Britsche en Fransche regeeringen. Verder blijkt, dat de Nederlandsche regeering in ieder afzonderlijk geval van aanhouding van een Nederlandsch schip door Engeland, wan neer daartoe aanleiding bleek te bestaan, ge protesteerd heeft tegen de handelwijze der Brit sche autoriteiten en op vrijlating va» schin «n lediag heeft Ook bevat het Oranjeboek nota's, gewisseld tusschen de Nederlandsche regeering en de Duit sche in zake de vernieling van het Ned. stoom schip Medea, mededeeling van protesten der Nederlandsche schepen door Duitsche vliegers en tegen overschrijding van de grenzen door lichtschepen; maatregelen in zake interneering, enz. Op den inhoud van het Oranjeboek komen wij in een volgend nummer nader terug. Uit de Per* Het geval Aalberse. Zelfs aangenomen schrijft het Vader» land dat Mr. Aalberse op de voordracht van Curatoren no. 1 is geweest, dan nog zou het blad willen vragen of er eenige reden tot beklag is, wijl Mr. Aalberse niet tot hoog leeraar te Leiden werd benoemd. „Er is toch niet iemand benoemd, die niet ebenbürtig is met den heer Aalberse, maar de hoogst bekwame mr. D. van Blom, dia als hoogleeraar te Delft in die vakken reeds leng ziine sporen verdiend heeft, en van wien mr. Aalberse daar staat hij gelukkig hoog genoeg voor zelf de eerste zal zijn om te erkennen, dat hij meerdere aanspra ken had dan hij. Vermakelijk is het, dat ook „De Stan daard" een heelen boom opzet over bet ge val, met de conc'usic nog wel, dat de Regee ring geen onderwijs in de jvridi-che facul teit gedoogen wil uit de school waar mr Aalberse toe behcort. A's er toch iemand is, die niet spreken moest over professorsbenoemingen, afwij kende van de voordracht van Curatoren, is het de hoofdredacteur van „De Standaard in het huis van den gehangene zwijge men over het koord." Berichten. De Staatscourant van Zondag 31 Oc tober en Maandag 1 November bevat o. m de volgende Kon. Besluiten: benoemd tot adjunct-ingenieur der mij nen B. H. D. de Jongh, ingenieur der mijnen in Indië, met verlof hier te lande; op verzoek eervol ontslagen mr. A. baron van Haersolte, kantonrechter-plaatsvervan- ger te Amsterdam; benoemd tot schoolopziener in bet arron dissement Alkmaar dr. A. R. van Hattum aldaar; in bet arrondissement Wolvega G. Blok te Steenwijk; in het arrondissement Bergen-op-Zoom W. J. F. Juten aldaar; op verzoek eervol ontslagen G. H. Smits, als burgemeester van Eibergen. H. M. de Koningin heeft in de laatste dagen, vergezeld van een hofdame, herhaal delijk lange wandelingen gemaakt aan bet strand, waartoe de vorstelijke automobiel de koningin reed tot aan bet laatste noordelijke slag en daar wachtte op Hr. Ms. terugkeer ven den wandeltocht, welke zich tamelijk ver aan bet strand uitstrekte. De Koningin na|r het Noor den. Hedenavond te 7.43 vertrekt H. M. de Koningin per Staatsspoor uit 's Gravenhage tot bet brengen van bet voorgenomen be zoek aan Friesland en Groningen. De gezant van Japan. In tegenstelling met een dezer dagen verspreid bericht, dat tot gezant van Japan te 's Gra venhage zou benoemd worden de beer Sa- bata, directeur aan bet ministerie van bui tenlandsche zaken te ^okio, kan thans wor den gemeld, dat tot opvolger van den beer Shidehara als gezant van Japan bij bet Ned bof bestemd is de beer Kentaro Ocbiai. Deze is thans nog te Tokio, waar bij als gezantscbapsraad bij bet ministerie werk zaam is en laatstelijk was bij consul-gene raal van Japan te Moekden, de hoofdstam van Mandsjoerije. Tweede Kamer. Naar men verneemt, zal de voorzitter dei Tweede Kamer in de vergadering van Dins dag 9 Nov. voorstellen, onmiddellijk een aanvang te maken met de behandeling der wetsontwerpen: tot goedkeuring eener overeenkomst met Rotterdam inzake ruiling van terreinen: tot onteigening voor uitbreiding van de halte Noord-Kraayert; tot goedkeuring der overeenkomst met de Hollandsche Lloyd tot nadere wijziging der overeenkomst betreffende het onderhouden van een stoomvaartdienst van Nederland naar Brazilië en Argentinië; wetsvoorstel van den heer Eland tot aan vulling van art- 12 der wet van 9 Juni 1902 (Staatsblad no. 89) tot regeling van de bevor dering en het ontslag enz. van militaire of ficieren der landmacht; tot wijziging van de wettelijke bepalingéb omtrent den accijns on het zout; houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de Batnafsche Pctro- lcum-Maatschappii betreffende opsporing cfl ontginning van aardolie enz. in Diambi; en daarna, indien het desbetreffende eind verslag tijdig is uitgebracht, de wetsontwer pen lot vaststelling der Indisch* begrooiing. 1916. Distillateurs. Tot administrateur van den Bond van Distillateurs in Nederland is benoemd de heer mr. M. M. van Velzent te Schiedam. HetoverlijdenvanMr. Regout. De betrekkingen te 's Gravenhage van wij len mr. Regout, tijdelijk gezant bij het Vaticoan, hebben telegrafisch bericht ont vangen dat de begrafenis van het stoffelijk overschot v*" den heer Regout beeft plaats gehad en dat mevrouw Regout heden Rome denkt te verlaten. Daar et telegram geen nadere bijzonder heden bevat, schijnt het dus dat het stoffe lijk overschot öf te Rome definitief aan den «choot der aarde is toevertrouwd, M slechts tijdelijk is bijgezet, om later wellicht naar Nederland te worden overgebracht. Men meldt uit Rome aan De Maasbode* De familie van wijlen gezant Regout is aan den Paus voorgesteld door kardinaal Van De Paus richtte va» tooort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2