"binnenland. Verspreide Berichten. plaatselijke vuurgevecht voort met sterkeren .wederzijdschen artille.iestrijd. Hen torpedo- boot bij Ariburnu en twee kruisers bij Sedd ul Bahr namen aan het vuur deel. Onze ar tillerie vernielde twee vijandelijke machine geweerstellingen bij Kanlisirt (Ariburnu) en •voor onzen rechtervleugel bij Sedd ul Bahr. 'Onze Anatolische kustbatterijen verjoegen pen vijandelijk transportschip, dat de lan dingsplaats bij Sedd ul Bahr trachtte te na deren. P a r ij s 3 Nov. (R.) Het ministerie van marine bevestigt, dat de Fransche duikboot Turquoise gekanonneerd en gezonken is in de Marmara-zee. Twee officieren en 24 ma trozen zijn krijgsgevangen gemaakt. Konstantinopel, 3 Nov. (W. B.) Aan het Kaukazusfront sloegen wij een vijandelijken overval in den sector Narman terug. Verder is er niets te vermelden. Petersburg, 4 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de kuststreek van de Zwarte zee, in de Btreek van het Tortoem-meer, bij het dorp Istkakan en aan de zuidzijde van het meer van Van bij het dorp Vastan kwamen voor postengevechten voor. Aan den zuidwestelijken oever van het Urmiameer; bij het dorp Ractakan verdreven onze voorposten, gesteund door een stoom schip, de Koerden, die zich versterkten op de hoogten aan den oever. Londen, 4 Nov. (R.) Het persbureau bericht, dat troepen uit Nigeria den 22en October Bawenda en den 24en Banyo heb ben bezet, beiden in Kameroen gelegen. In het gevecht bij Banyo werden aan Duit sche zijde drie blanken en 25 inboorlingen gedood. De Engelschen verloren vier kleur lingen gedood, 19 gewond. Londen, 4 Nov. (R.) Lloyds bericht uit Middlesbro van heden, dat het stoomschip Friargate is gezonken. Vijf overlevenden van de bemanning zijn aan land gebracht. Konstantinopel, 4 Nov. (W. B.) De keizer heeft den grootvizier de orde van den Zwarten adelaar verleend. Londen, 4 Nov. (R.) Wij vernemen, dat het in de Duitsche pers opgenomen bericht, dat Japan op zich heeft genomen Rusland van munitie te voorzien en daarvoor conces- siën krijgt in Saghalin, is geheel ongegrond. De op nieuw loopende geruchten, dat Japan voornemens is troepen naar Europa te zen den, zijn ook zonder grond. Londen, 3Nov. (R.) De dagbladen be lachten uit Washington: De Fransche nmbas- Qtadeur Jusserand heeft eene audiëntie ge waagd bij president Wilson. Dit leidde tot e>ene herleving van de geruchten over eene lespreking van vredesvoorwaarden. B e r 1 ij n, 4 N o v. (W. B.) Naar aanleiding Tan de mededeeling van het Haagsche cor- fespondentiebureau over voorwaarden, waar ender Duitschland genegen zou zijn vrede te sluiten (verkrijging van de Belgische Maas linie en inlijving van Koerland door Duitsch land en 30 milliard mark oorlogsschadever goeding), schrijft de Nordd. Allg. Zeitung: Wij weten niet waaruit het Haagsche corres pondentiebureau zijne inlichtingen kan heb ben geput, maar moeten vaststellen dat zij eiken feitelijken grondslag missen. De rijks kanselier heeft geene dergelijke verklarin gen gedaan en over 't geheel zou het voor barig zijn van vredesvoorwaarden te spre ken. Wanneer, ondanks dat dit bij herhaling is geconstateerd, toch telkens weer berich ten worden verspreid over de geneigdheid en de behoefte van Duitschland om vrede te sluiten, dan is daaruit slechts de slotsom te trekken, dat onze tegenstanders pogingen aanwenden om nu, tot opbeuring van de stemming in het eigen land, Duitschland voor te stellen als vrede behoevend. Sofia,4Nov. (Bulgaarsch agentschap). De directie van de staatsschuld geeft aan de belanghebbenden^ kennis, dat met het oog op de buitengewone omstandigheden de uit betaling van de coupons en de afgeloste titels der Bulgaarsche leeningen tot nader order slechts zal geschieden te Sofia in francs, te Berlijn en Homburg in marken tot den koers van 81 M. voor 100 francs, te Weenen en Budapest in kronen tot den koers van 95.20 kronen voor 100 francs. Op alle andere plaatsen zullen de betalingen eerst weer geschieden, nadat de normale toestanden hersteld zijn. Londen, 4 Nov. (R.) In het lagerhuis vroeg Rees naar de namen van de directeu ren der Nederlandsche Overzee Trust. In de 'tweede plaats vroeg hij of er reden is om te gelooven, dat door tusschenkomst van eene stoomvaartmaatschappij in New-York Duitsche goederen Engeland bereiken uit Rotterdam via New-York. Lord Robert Cecil gaf de namen, die waren gevraagd, op en zeide, dat deze heeren voormannen waren in de handels- en scheepvaartkringen, mee- rendeels directeuren of bestuurders van de voornaamste Nederlandsche stoomvaart- en handelsmaatschappijen en banken. Op de tweede vraag kon hij geene inlichting geven, maar hij zou gaarne de gegevens, die Rees hem kon verschaffen, in overweging nemen. Markham vroeg of het de regeering be kend was, dat het syndicaat in de Overzee Trust, voor zooveel de steenkool betreft, ge heel bestond uit bestuurders van het West- faolsche kolen-syndicaat. Cecil antwoordde, dat dit hem niet bekend was, maar dat hij be reid was de gegevens, die hem hierover wer den verstrekt, te overwegen. Engeland. Londen, 4 Nov. (R.) Het officieele bul letin. houdt het volgende in De koning had e'êYi^Wel wat gestoorden nacht: maar Z. M. voelt zich heden morgen beter en kan zich wet minder ongemak bewegen. Ruslard. Berlijn, 4 Nov. (Korr. Norden.) Uit Stockholm wordt aan den Lokal Anz. ge seind, dat tot de vorming van een nieuw Russisch kabinet, dat noodig is geworden door het uittreden van Sassonow, Chari- tonow en Kriwoschein, ofschoon nog niet officieel bevestigd, in den grooten Kroon raad in het hoofdkwartier van generaal Iwanow besloten werd. Sacsanow heeft zijn ontslag aangeboden, omdat hij niet in staat is de Balkanpolitiek voor de Doema te verdedigen. B e r 1 ij n3 Nov. (W. B.) De Vossische Ztg. wijdt aan den Franschen beeldhouwer Auguste Rodin naar aanleiding van zijn 75en verjaardag een artikel, waarin gezegd wordt: Wij hebben Rodin vereerd en bewonderd :n vredestijd. Deze gezindheid behoeven wij heden niet te verloochenen, nu hij door het toeval der geboorte in bet kamp van onze vijanden staat. Wanneer hij zelfs een zeker stuk mede heeft onderteekend, dat ons uit maakte voor barbaren, wat kan ons dat sche len? Een groot kunstenaar staat scheppend hoog boven zijne natie. Na eene uitvoerige schildering van Ro din's meesterschap wordt gezegd: Als wij hem huldigen, dan huldigen wij den schep penden geest, die in weinige uitverkoren* monschen een vorm aanneemt en waaraan wij allen donk verschuldigd zijn. Vereenlgde Staten. N e w-Y o r k, 4 Nov. (R.) In eene rede, die hij hedenavond hier hield over den om vang van het doel van het nationale verde digingsprogramma, zeide president Wilson: Het eenige wat ons ernstige zorg heeft ge baard in de laatste maanden, waren de stem men, die in Amerika zijn opgegaan, die zich uitgaven voor stemmen van Amerikanen, maar slechts spraken van sympathie voor vreemden. Het is hoog tijd, dat d® natie tot rekenschap roept. Viervoudige moord. De Duitsche bladen melden uit Danzig, dat in Ost-Ueblau het huis van den molenaar Schmedofki, die zich aan het front bevindt, in vlammen opging. De toesnellende buren vonden voor de deur een 17-jarigen zoon, die zwaar gewond was en vertelde, dat 's nachts verschillen de mannen het huis binnengedrongen waren en zijn grootmoeder, moeder en beide broe ders vermoord hadden. Daar het huis in vlammen stond kon men eerst 's middags de verkoolde lijken bergen. Drie uit een opvoedingsgesticht ontvluchte jongelieden worden verdacht. De vervolging is onmiddellijk begonnen. De Staatscourant van Vrijdag 5 No vember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot agent der Rijksverzekerings bank C. M. L. Broekkamp te Bussum, werk zaam aan het Technisch Bureau van Petrie Co., te Amsterdam; benoemd tot burgemeesters: van Zeelst J. H. Ancion, van Beugen en Rijkevorst Th. A. Verdijk, secretaris; van Herpen H. W. C. V. van der Sijp; van Hendrik-Ido Ambacht F. R. van der Wedden met eervol ontslag als burgemeester van Brouwershaven, van Oer- le J. H. Ancion op verzoek eervol ontslagen M. F. Hen dricks als burgemeester van Kerkrade. De Koningin in het Noorden. Te Winschoten kwam de koninklijke trein Woensdagmorgen om 9 uur aan. H. M. werd aan het station door den bur gemeester mr. H. I. Schönfeld, en andere autoriteiten verwelkomd. Dadelijk werden de auto's bestegen en maakte H. M. een tocht dcor de gemeente Wedde, Bellingwolde, Nieuweschnns, Boerta, Finsterwolde, Mid- wolda en Scheemda, om over Heiligerlee naar Winschoten terug te keeren. Het liep toen tegen twaalf uur. Het noenmaal werd gebruikt, waarbij aan zaten: de heeren J Sypkens, lid van Ged. Stalen en burgemeester Schönfeld. Tegen halfeen werden in den koninklijken trein ont vangen de heer F. J. Cnpthoff, voorzitter der afd Beertu, der Gron. Maatschappij van Landbouw en Nijverheid, tevens president- commissaris der Noord-Ned. Coöp. Beetwor telsuikerfabriek en van de Coöp Strokarton fabriek „De Toekomst", alsmede de land bouwers H. D. J. Uniken, Oude-Schans; L. Evers, Finsterwolde; J. Oortwijn Botjes, Mid- wolda. Des middags om 2 uur reed H. M. naar het stadhuis, waar zij den voorzitter van het Plaatselijk Steuncomité K. Meijer ontving, een bestuurslid van een werkliedenvereni ging, twee winkeliers met bijna uitsluitend klanten uit de volksklasse en een kantoor knecht bij de posterijen. Bij den rit tusschen half twee en twee uur door en om Winscho ten was de geheele bevolking op straat Even over 3 uur vertrok de Kon. trein weer. Te vier uur precies kwam H. M. de Ko ningin te Groningen aan. Op het perron wa ren ter begroeting aawezig de burgemeester ihr. mr. Tjarda van Starkenborgh en luitenant kolonel Termaat, interneerincs-commandant. Met beiden onderhield H. M. zich eenige oogenblikken. Een detachement bewakings troepen stond onder commando van kapi tein Boetjes, de vrijwillige landstorm onder bevel van luitenant De Jonge, en de rijwiel- brigade van den vrijwilligen landstorm onder bevel van luitenant prof. Vcllgraff, als eere- wacht voor het station ongesteld. Buiten het station gekomen, werd H. M. hartelijk toegejuicht en toegewuifd door een talrijke menigte. In auto's werd een rijtoer door het Westelijk en Noordelijk deel der stad gemankt. Langs den weg stonden velen c' cmst van U. M. op te v achten. Overal werd - i met levendige toejuiching ontvan gen. Te kwart over vier kwam de koninklijke stoet bij de w>~ ing van den commissaris der Kor.irjln aan. Ten huize ven den Comm'is der Ko- nir.gir;, ontving de Koningin de volgende personen in aud!"n!ir Mr. J. A. Tellegen, voorzitter van het comité voor bemiddeling en steun te Gro ningen; mevr. Lohman— Geertsoma, voorzit ster van het dames-steuncomité aldaar; de hec :n Joh. Aarsen, directeur der arbeids beurs; H. Boer, onderwijzer, chef der onder wij zarsbrigade voor 't rör 'brengen der on- dersteunings^e' n; H. Tinga, havenm. der gem.; U. G. Schilthuis, voorz. der sub-comm. voor de prov. Groningen, inzake voeding van mer.sch en dier; jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, voorzitter der prov. roggecomm J. Bs. Westerdijk, te Uithuizermeeden, voor zitter van den Groninger Landbouwbond en van verschillende andere commissies. Voorts waren genoodigd de Burgemeester van Groningen; jhr. mr. dr. E. Tj. van Star kenborgh Stathouwer, de kamerheeren in buitengewonen dienst, jhr mr. D. R. de Ma- rees van Swinderen en jhr. mr. W. Alberda van LL nstein, alsmede de territoriale bevel hebber te Assen, de gepens. kol der infan terie Meyboom. Aan den lunch in den trein te Winscho ten hadden deelgenomen H. M. de Koningin met haar gevolg, de Commissaris der Ko ningin; mr. C. C. Geertsema, de burgemees ter van Winschoten, mr. H. I. Schönfeld en het lid van Ged. Staten de heer Siipkens. Te ongeveer 6 uur verliet H. M. het gou vernementshotel te Groningen om zich na n' kleinen omrit door de binnenstad naar den trein te begeven, die haar terugbracht naar Den Haag, alwaar H M. te 9.56 uur aan kwam. Bi; aankomst aan het Staatsspoorstation werd Hare Majesteit ontvangen door den op, erstalmeester, Laron Bentinck. Bi; bet verlaten van den trein en het zich begeven naar de koninklijke wachtzaal, wer den H M. wederom op het peiron de mili- taiie eerbewijzen gebracht door de stations- wacht. Hier te lande is aangekomen jhr. mr. dr. W. H. de Beaufort, secretaris aan het Ne derlandsche gezantschap te Washington. Het Kamerlid v. d. Tempel. Het nieuw gelyr^n lid der Tweede Kamer voor Amsterdar*p\, de heer van dr- Tempel, zal in 's lands vergaderzaal de plaats innemen aan de rechterziide, welke tot dusver werd bezet door den heer Spiekman, die op zijn beurt de plaats ann de linkerzijde, waar de heer Vliegen zat, zal innemen. P e D j a m b i-c o n c e s s i e s. De heer E. Deen te 's Gravenhage, heeft een bro chure doen verschijnen, waarin hij opkomt tegen het weldra door de Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp, strekkende om *-an de Bataafsche Petr. Mij. concessie te verlee- nen voor de exploitatie van de bekende pe- troleum-terreinen in Djambi. De aanvanke lijk door den minister voorgestelde verdee ling van de terreinen tusschen de Bataaf sche en de Zuid-Perlak is, zooals bekend is, uit het ontwerp teruggenomen. De heer Deen bestrijdt nu de argumenten, door den minister aangevoerd tegen staats- ontginning. Hij schrijft het voorstel tot de concessie-verleening vooral toe: 1. aan op zien van den minister tegen al de soesah aan het opzetten van zulk een groot staats bedrijf verbonden en vrees voor teleurstel ling; 2. aan de zucht om de Kon. Petr. Mij. wier macht hij als zeer geducht kenschetst, ter wille te zijn. De heer Deen zou een re geling de beste achten, waarbij het winnen van de petroleum aan een particuliere maatschappij onder Staatstoezicht werd op gedragen, maar aan den Staat het ruwe product geheel zou worden afgeleverd, op dat deze er mee zou kunnen handelen gelijk hij het voordeeligst achtte. Rijkstelefonisten. Door het be stuur ven de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid is tot de Tweede Kamer der Stotcn-Generaal een adres gericht, waarin dringend in overweging wordt gegeven, als nog zoodanige verandering in het ontwerp van wet „tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en telefonie, voor het dienstjaar 1916" aan te brengen, dat aan de rijkstelefonisten een snellere opklimming in salaris, een hooger maximum en een pessende standplaatstoe lage worde toegekend. Naar de Tijd verneemt, heeft de heer M. A. C. Hartman, bijna 25 jaar gemeente architect te Delft, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrek king. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November 1915 tot en met 30 September 1916, benoemd tot assistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations, A. Knete- mann, scheikundig ingenieur te Haarlem. Het overlijden van mr. Re- go u t. Mevrouw de weduwe mr. L. W. H Regout is gisteren uit Rome in den Haag teruggekeerd. Wij vernamen, dat het de wensch van den thans overleden tijdelijken gezant bij het Vaticaan was, te Rome te worden begra ven en ook dat zijn stoffelijk overschot daar zou blijven rpsten. In verband met dien wensch heeft de bij zetting, die op het kerkhof te Rome heeft plaats gehad, slechts een tijdelijk karakter en zal het stoffelijk overschot eenigen tijd later worden overgebracht naar het Campo Santo, waar ook dr. Schaepman begraven ligt. Mr. Regout's hulsel zal daar worden ge plaatst naast de groeve <ien iaotsten gezant, die Nederland bij het Vr.iicaan ver tegenwoordigd heeft, n.l. den Graaf du Chat tel. D. H. U 1 r i c h. T Tn den ouderdom van 68 jaar is te Dordrecht plotseling over leden de heer D. H. Ulrich, oud-commissaris van politie aldaar. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Mr. v. d. Velde, zoo meldt men ons nog, bekleedde het ambt van griffier bij den Hoo- gen Raad tot October 1014. Plederland en de oorlog. Een Euiische onderzeeër binnen gesleept. Gisteren morgen werden van uit Ter schelling lichtseinen gezien, waai op de stoomreddingsboot naar buiten ging en later met een Duitsche onderzeeboot op sleep touw in het zeegat naar binnen stoomde. Twee Nederlandsche torpedobooten brach ten den onderzeeboot onder geleide ten an ker. Door de marine-autoriteiten wordt een nader onderzoek ingesteld. In afwachting van de beslissing der Regeering blijft de onderzeeboot met hare bemanning onder bewaking. Aan het Departement van Marine is be richt ontvangen, dat de in Terschelling bin nengebrachte Duitsche onderzeeboot, door het sturen van een foutieven koers op de Noordergronden, op ongeveer 1 zeemijl van de kust van Terschelling is gestrand, waar bij genoemde onderzeeboot eenige averij op liep. De onderzeeër is de C 8. Van Terschelling meldt men nog, dat de aldaar binnengebrachte Duitsche onder zeeër C 8 buiten de territoriale wateren averij heeft bekomen en daardoor langza merhand op het Slik binnen Nederlandsch territoriaal gebied is geraakt. De onderzeeër gaf noodseinen, waarop de stoomreddings boot „De Brandaris" zich met een torpedo boot naar de C 8 begaf en deze binnen sleepte. De kolen-voorziening. Wij vernemen van het Kolenbureau, dat het aantal consenten voor uitvoer van steenkolen uit Duitschland naar Holland, voor de loopende maand belangrijk grooter is dan voor October. Ook worden weder in beperkte mate con senten tot uitvoer von Ess- en magerkolen en briketten gegeven. Zoodra vaststaat hoe de verdeeling over de verschillende soorten zal zijn, zal per circulaire aan de afnemers bekend worden gemaakt, welk percentage ongeveer op de contracten voor Duitsche kolen zal kunnen worden geleverd. Mijnen. Gedurende de maand October zijn op onze kust aangespoeld 7 mijnen, waarvan 3 Engelsche en 4 Duitsche. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog 680 mijnen op onze kusten aange- trfofen, aldus verdeeld: van Engelschen oor sprong 353, van Franschen 57, van Duit- schen 97, terwijl er 173 van onbekenden oorsprong bleven. Moeilijkheden in den Engel schen kolenhandel. Wederom doen zich inzake den handel in Engelsche kolen ernstige moeilijkheden voor, schrijft het Handelsblad. Eigenlijk zijn de moeilijkheden tot dusver nog niet over wonnen geweest. Men zal zich herinneren, dat er een soort overeenkomst gemaakt was volgens welke de zoogenaamde „vrije kolen- importeurs" onbelemmerd mochten invoeren mits zij opgave deden van de bestemming der kolen, den prijs waarvoor zij waren ge kocht enz., kortom een opgave van het ge heel e contract. De kolen zouden geconsig neerd worden aan de Nederlandsche Over zee Trustmaatschappij. Nu hadden gaat het Hbld. voort de importeurs der Engelsche kolen geen be zwaar van hun contracten mededeeling te doen aan de N. O. T. maar zij verlangden, dat daarvan geen opgave zou worden gedaan aan derden, dat wil in dit geval zeggen aan het Kolenbureau. Deze garantie wilde de N. O. T. niet geven en het gevolg was, dat ver schillende malen geweigerd werd de kolen aan de N. O. T. te consigneeren. De expor teurs in Engeland konden daardoor dan ook niet verschepen, want om een „license" voor uitvoer te verkrijgen moesten zij over leggen de vergunning dat de kolen aan de N. O. T. konden geconsigneerd worden. Dat wekte daar nogal wrevel en het gevolg is geweest, dat op initiatief van een der ex porteurs een vergadering is belegd waar de grieven besproken werden. De vergadering van Engelsche exporteurs waarvan hier sprake is, werd inmiddels ge houden en enkele dagen later kregen eeni ge „vrije importeurs" een uitnoodiging van het Engelsche gouvernement om naar En geland over te steken en daar den stand van zaken uiteen te zetten. Deze importeurs bevinden zich op het oogenblik nog in Engeland. ïnmiddels heb ben ook de heeren prof. De Vooys, voorzit ter van het Kolenbureau, en Van der Vorm, die als importeur van Engelsche kolen w e 1 bij het Kolenbureau is aangesloten en daarin zitting heeft voor de Scheepvaart en Steen- kolenmaatschappij te Rotterdam, een uitnoo diging ontvangen om hunnerzijds te Londen den juisten toestand uiteen te zetten. Beide heeren zijn nu eveneens naar Enge land vertrokken om aan de conferentie deel te nemen. Uitvoer ven vleesch. Bij belanghebbenden inzake de regeling vsn den uitvoer van vleesch, gepubliceerd in de Staatscourant van 29 October 1.1. no. 253, schijnt eenige twijfel te bestaan of on der rundvleesch ook kalfsvleesch is le ver staan en of onder schepenvlecsch ook be- g«epen is het vleesch van ooien, waarvan tic uitvoer vóur 4 November niet geoorloofd was. Van bevoegde zijde wordt ons dienann* gaande medegedeeld, dat het begrip „rund vleesch" vleesch van alle runderen omvat, dus ook van kalveren, en dat no 4 Novem ber ook vleesch van ooien, mits met con sent, mag worden uitgevoerd. Kans. Men meldt aan de N. R. Ct., dat er voor lopig geen kaas van regeeringswege zal kunnen worden verstrekt. De melk.voorziening te Amsterdam. De melklevering te Amsterdam heeft ool< Woensdag, naar het Hbl. schrijft, zonder ern stige stoornis plaats gehad. Sommige melk inrichtingen en slijters hadden wel een min dere hoeveelheid dan gewoonlijk voor hun cliënteele ter beschikking, maar van melk- nood was geen sprake. Er heerscht in den melkhandel feitelijk een soort anarchie. En kele inrichtingen betrekken nog, hoewel zon der contract, de melk van hun gewone boe ren voor 9 cent. Andere boeren blijven ech ter halsstarrig weigeren voor dien prijs aan hun gewone afnemers af te leveren. Op de markt krijgen zij ook niet meer. Blijkens een' advertentie in de Ochtendbladen dreigen de veehouders nu met een wagen langs de hui zen te gaan en de melk rechtstreeks aan de burgerij ten verkoop te zullen aanbieden. Directeuren van melkfabrieken, die het blad naar de uitvoerbaarheid van een der- gelijken maatregel vroegen, waren eenparig van oordeel, dat het voor de veehouders on mogelijk is plotseling ook voor de distributie te zorgen. Hier en daar deed zich ook een tekort aan melk ónder rabbinaal toezicht voor. De melkinrichtingen die met de boeren gebro ken hebben, konden natuurlijk niet haar op passers zenden om, volgens het rabbinale voorschrift, toezicht te houden bij het mel ken, het verzegelen der bussen enz. Ook in dat opzicht hebben de Amsterdamsche melk inrichtingen, van wie enkelen nog hun op passers naar de „trouw gebleven" boeren zenden elkaar ter zijde gestaan, zoodat er van een bepaald gebrek aan rabbinale melk geen sprake is. De aanvoer van melk te Amsterdam was gisteren, naar het Hbld. mededeelt, ongeveer gelijk aan de laatste dagen. Verschillende boeren blijven nog weigeren hun melk voor 9 cent af te geven. Tot 10 uur hebben som migen gemarkt en daarop is een gedeelte van de niet-verkochte melk naar een kaas makerij aan den Amsteldijk (gemeente Nieuwer-Amstel) vervoerd. Van welke met de ministerieele aanschrij ving strijdende handeling de burgemeester natuurlijk in kennis is gesteld. Bladzink. In aansluiting aan een bericht omtrent de stichting eener Distributie-Vereeniging van door tusschenkomst der Nijverheidscommis sie verkrijgbaar gesteld bladzink, wordt be richt, dat bedoeld Distributie-bureau geves tigd is aan de Heerengracht no. 93, te Am sterdam, waar aanvraagformulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. De aanvraagformulieren zijn ook kosteloos verkrijgbaar bij de Rijksnijverheidsconsulen- ten, woonachtig te Deventer, 's Gravenhage en Tilburg. Alle mogelijke inlichtingen worden door het Distributie-Bureau kosteloos verstrekt Nederlandsch schip opgebracht. Volgens een bericht uit Stockholm aan de Frnnkf. Ztg. is het N "Iandsche stoom schip Heelsum met ruw phosphaat voor Zwe den aan boord, naar een onbekende Engel sche haven opgebrr Gesneuveld. Op de laatste door Pruisen uitgegeven verlieslijst komt naar het Hbld. meldt een officier met Hollandschen naam voor majoor A. W. jhr. Storm van 's-Gravensande, behoorende tot het 255e reg. infanterie, en die den 24en October is gesneuveld. De Engelsche geïnterneerden te Groningen. De „Times"-correspondent te Amsterdam geeft in zijn blad een uitvoerig verslag van zijn bezoek aan het interneeringskamp te Groningen voor de mannen der Royal Naval Brigade, die daar het tweede jaar hunner ge vangenschap onder zeer gunstige omstandig heden ingaan In hun kamp, dat zij H. M. S. Timbertown hebben genoemd. Weliswaar is het er wat winderig, maar gezonde mannen kunnen wel tegen wat frls- sche lucht, 's Ochtends een wandeling van een 15 K.M. is ook een goed geneesmiddel. Het ziektecijfer bedraagt er gemiddeld M tot *A per honderd, en dan is er in den regel nog slechts sprake van verwondingen, die zij op het voetbalveld opliepen. Er is onder de 1500 man daar natuurlljü een aantal klagers, zooals men ze overal vindt en die brieven schrijven naar huls, waarin zij over hun lot en hun eten klagen. Zulke brieven worden zelfs door som mige couranten opgenomen, welk feit da kamngenooten meer hindert, dan de Hol* Iandsche regeering. Het eten is er goed, en de mannen zijn er veel beter aan toe dan de nieuwe recruten in Engeland. Het kamp vraagt niet alleen om medelijden, maaf is er integendeel trotsch op, dat het onaf hankelijk is. De mannen vragen om niet# anders dan oude boeken en couranten, maaf verder zeggen zij tot het Engelsche vollft „Bewaart uw geld en uw hulp voor de man nen in de vuurlinie. We're all right! Overal ziet men de blijken van een ge zond en prettig kampleven. Daar is de tuin, door de mannen zelf aangelegd. Dan zijn ef verschillende vermakelijkheden, een ope rette-troep, een tooneeltroep, mandoline» clubs, een cofé-chantantgezelschap, maaf ook een breikles, waar de mannen sokken voor het Engelsche leger en voor de Jantje# leeren breien, een billard-zaal voor de offi cieren, een feestzaal, een kerk. de redacllö»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2