T EMfLION WIJNHANDEL 1.1. SCHOTERMAN Zn. Verspreids narichten. ~8ÏNNÊNLAN D. liirechtscfiestraat 34. Iele! '45. Uit den omtrek. Ott a w a, 5 Nov. (R.) De minister van financiën van Canada raamt de oorlogsuit- jgaven van Canada voor 1916 op 50 mil joen. Luxemburg. L u x e m b u r g, 5 N o v. (W. B.) De groot hertogin heeft het verzoek om ontslag van 'de leden der regeering aangenomen en de samenstelling van een nieuw kabinet opge dragen aan den advocaat dr. Loutsch. In hel Itieuwe kabinet zullen optreden de directeur yan de belastingen, Sax, professor Soisson en de notaris Reiffers. Engeland. Londen, 5Nov. (R.) Het bulletin luidt: pe koning heeft een eenigszins beteren |\ocht gehad. De eetlust wordt beter. Maar pog altijd voelt Z. M. eenige pijn, vooral als hij tracht zich te bewegen. Japan. Tokio, 5Nov. (R.) Overal worden toe bereidselen gemaakt voor de kroningsfees ten. Men betreurt het ten zeerste, dat de keizerin door haar gezondheidstoestand ver hinderd is, de plechtigheden bij te wonen; het programma is, in overeenstemming daar mede, gewijzigd. Vereenigde Staten. Washington, 5Nov. (R.) Bryan heeft zijne aanvallen tegen Wilson's politiek ter zake van de landsverdediging begonnen. Hij zegt, dat Wilson's programma den wede en de veiligheid van de Vereenigde Staten bedreigt. De Vereenigde Staten nemen hun ne positie in de wereld in zonder dat zij een pistool behoeven te trekken. Waarom zouden de Vereenigde Staten de Europeesche poli tiek aannemen? Bryan is overtuigd, dat de belastingbetalers tegen verzwaring van las ten gestemd zijn. Washington, 5 Nov. (R.) President .Wilson heeft een besluit uitgevaardigd tot opschorting van de bepalingen voor de vei ligheid van zeelieden op zee, voor zoover deze betrekking hebben op in den weemde gebouwde schepen, die onder de registratie- wet van 1914 tot de inschrijving Amerikaan- sche schepenlijst zijn toegelaten. Er is alge meen over geklaagd dat de bepalingen van de nieuwe wet, die 1 November in werking is getreden, voor die schepen onbillijke hardheden zouden leiden. L y o n, 4 N o v. (Havas). De jaarmarkt van Lyon, die voortaan elk jaar van 1 tot 15 Maart gehouden zal worden, zal de eerste maal, d. w. z. den Isten Maart a.s., op feeste lijke wijze worden geopend. Zij zal niet al len open zijn voor koopers uit het buiten land, maar ook voor de fabrikanten der ge allieerde en neutrale landen. Sen Zeppelin verongelukt. Reuter seint uit Parijs aan enkele bladen: De correspondent te Brussel van het Jour nal des Débats bevestigt het bericht, dat op 13 October een Zeppelin In België Is veron gelukt. De Zeppelin viel ten gevolge van eene ontploffing bij het Saint Hubertbosch aan den spoorweg NamenArlon neer. Het luchtschip is geheel vernield. Een gedeelte van de bemanning Is behouden. Er werden uitgebreide maatregelen geno men om te beletten, dat het publiek het deuws zou te weten komen. Schip aangevallen door vli egtui gen. Het te Manchester aangekomen stoom schip Avocet, is den 30en October door 3 vijandelijke vliegtuigen aangevallen, zoo meldt een Reuter-telegram aan eenige bla den. Eén daarvan was een groot gevechts vliegtuig, dat 36 bommen heeft laten vallen; enkele daarvan op 7 voet afstand van het ichip. Het vliegtuig opende daarop vuur met een machinegeweer, waardoor de wanden en het dek getroffen werden. De kleinere rliegtuigen kruisten herhaaldelijk over het ichip en lieten bommen vallen, welke alle ioor het op bekwame wijze sturen van het tchip misten. Eindelijk ontsnapte dit. De lanvallen hadden 35 minuten geduurd. De dekken hadden door de splinters geleden, doch overigens was er geen ernstige scha de en geen van de bemanning was gewond. Een Duitsch schip gezonken. De bemanning van het Duitsche stoom- ichip Suomi (1016 ton van H. M. Gehre- kens te Hamburg), die door een Britsche duikboot in de buurt van Karlskrona (Zweed- sche kust) tot zinken is gebracht, is volgens een bericht in de Times op 3 November te Sölvesborg aan land gezet. Een van de op- x enden was gewond door een granaat- Ff1 inter. Nieuwe doodvonnissen. Te Brussel is een biljet aangeplakt, waar- In nieuwe veroordeelingen wegens spion- nage worden medegedeeld. De krijgsraad te Luik heeft ter dood ver oordeeld: J. Legrand, deserteur van het Belgische teger; J .Gilot, glasblazer te Luik; L. Gillet, smid te Braux (Frankrijk); J. Beguin, politie agent te Luik; H. Defrécheux, overwegwach ter te Bresjoux; H. Noirfalise, vrachtrijders- knecht te Luik; Oscar Sacré, handelsagent; L. Francois, tramcontroleur te Lannaeken; F. van der Snoeck, tramcontroleur. Zij zijn allen gefusilleerd. Ter rectificatie der desbetreffende be richten uit Apeldoorn kunnen wij mededee- len, dat H M de Koningin reeds geruimen tijd geleden besloten heeft om aan eene tal rijke groep van het personeel in Hdr. dienst eene bijzondere Kerstgave uit te reiken voor hen en hun gezin. De Minister van Marine, kapitein ter «ee Rambonnet, is voornemens a.s. Maan dag een bezoek te brengen aan Dordrecht, *er bezichtiging van de marine-machinisten- school en het Internaat voor Adelborsten aldaar. Dé Minister zal vergezeld zijn van den inspecteur van den marine-stoomvaartdienst J. H. Gijzen; den chef der afdeeling perso neel, kapitein ter zee Bron en den adjudant van den minister luitenant ter zee le klasse mr. Jager. Uitvaartdienst mr. Regout. In de kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan den Bezuidenhout te 's Graven- hage, zal Woensdagochtend 10 dezer te half elf een uitvaartdienst worden gehouden voor wijlen mr. L. H. W. Regout, tijdelijk en bui tengewoon gezant van Nederland bij den Paus. Naar de Tel. verneemt, zal de kapitein ter zee E. Coenen, binnenkort, op zijn ver zoek, wegens ziekte, eervol uit den zeedienst worden ontslagen. Naar de Leidsche Ct. verneemt, zal de generaal-majoor W. H. van Terwisga, com mandant der Iüe divisie en oud-kolonel-com mandant van de IVe infanterie-brigade, na de mobilisatie benoemd worden tot chef van den generalen staf, ter vervanging van den gene raal C. J. Snijders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, die dan den militairen dienst met pensioen zal verlaten. Gelijktijdig met deze verwisseling zullen dan in de hoogere officiersrangen groote promoties komen. De kolonel R. Scheffer, commandant van het regiment genietroepen, heeft het verlangen te kennen gegeven om op 1 Ja- uari 1916 den dienst te verlaten. De reserve-le-luitenant jhr. E. O. Berg van Middelburgh is toegevoegd aan den di recteur van het etappe-vervoerwezen .Deze officier wordt belast met de organisatie van het landstormkorps „Motor-, Vaar- en Voer- wezen". Nederland en de oorlog» Maisuitvoer vanNe d.-I n d i Medegedeeld wordt, dat de uitvoer van mais uit Nederlandsch-Indië van heden af slechts geoorloofd is indien daarvoor spe ciale machtiging van de N. O. T. is gege ven. De Duitsche duikboot op Terschelling. De „Nieuwe Courant" schrijft Het bericht uit Terschelling dat de aldaar binnengebrachte Duitsche duikboot buiten de territoriale wateren averij heeft beko men dientengevolge binnen die wateren is gedreven en vastgeraakt is, wijkt af van het bericht van het departement van Marine, dat de duikboot doorhetst uren van een verkeerden' koers op de kust van Terschelling is gestrand en daarbij eenige averij heeft opgeloopen. Volgens dit laatste bericht bevond zich de Duitsche boot dus binnen onze territoriale wateren ,toen zij vastraakte en averij opliep.. Het verschil is van belang wegens de rechtsgevolgen en de toepassing onzer Neu- traliteits-proclamatie. Krachtens art. 3 van dat staatsstuk wor den oorlogsschepen, die ons territoriale wa tergebied doortrekken, opgebracht en mo gen voor het einde van den oorlog het ge bied van onzen. Staat niet verlaten. Art. 5 verklaart dit voorschrift niet van toepassing o.m. op oorlogsschepen, welke wegens averij of wegens de gesteldheid der zee genoodzaakt zijn een der havens of ree den van den Staat binnen te loopen. Deze moeten vertrekken zoodra de omstandighe den welke het binnenloopen noodzakelijk maakten, hebben opgehouden te bestaan. In het laatste geval wordt dus ook natuur lijk de bemanning vrijgelaten ,in het eerste wordt zij geïnterneerd. Naar wij nader vernemen, staat het vast dat de Duitsche duikboot zich, zij het bij ver gissing, binnen ons watergebied ophield, voordat zij averij bekwam en dus niet door averij genoodzaakt werd zich daarbinnen te begeven. De commandant der duikboot betwist dit niet. Ontmoeting met een Engelsch oorlogsschip. De stoomdrifter „Oceaan Ster I", Vrijdag te IJmuiden binnengekomen, rapporteert Za terdag 30 October 1.1. 200 mijlen Noord- West van IJmuiden, te zijn aangehouden door den Engelschen kruiser Lasso V. Deze zette een boot uit met gewapende matrozen onder bevel van een officier. Juist toen de bemande boot langszijde van den stoom drifter lag, had een aanvaring plaats tus- schen den kruiser, die te dicht genaderd was en den drifter. De boot van den kruiser werd plat gedrukt en daardoor ontkwam de drifter aan een ernstige beschadiging. De officier en de matrozen konden zich door op den drifter over te springen, nog bijtijds redden. De officier onderzocht de scheeps papieren van het visschersvaartuig en ver liet daarop, na deze in orde bevonden te hebben, met de matrozen den drifter met een inmiddels door het oorlogsschip uitge zette tweede boot. Van de verongelukte scheepsboot werd niets meer teruggezien. Geïnterneerden. Donderdagnamiddag hebben de opperbe velhebber van leger en vloot, generaal Snij ders, de Belgische minister Poullet, de Bel gische generaal Dossin en de generaal-ma joor Onnen, chef van de interneeringskam- pen in ons land, het gebouw De Tent in het Agnetapark te Delft, waar geïnterneerden zijn ondergebracht, geinspecteerd. Minister Poullet sprak woorden van dank tot de directie der Ned. Gist- en Spiritusfa briek voor alles wat zij in het belang der geïnterneerden had gedaan, waardoor hef mogelijk was geworden, dat de studeerende jongelui uit België hun studies weer konden vervolgen. Een burgemeester „einge- s p e r r t". De burgeemester van Weert, mr. Kolkman, is, naar de Tel. meldt, drie dagen de „gast" geweest van de Duitschers in België. Dit kwam zoo: Burgemeester Kolkman lid van de voe dingscommissie voor de grensgemeenten deed een inspectiereis der regeeringsauto. Door de grenswacht te Vroenhoven vlak bij Maastricht werd mr. Kolkman aange houden: zijn papieren waren niet in orde. Mit zum Oberst nach Tongeren! Toen mr. Kolkman in Tongeren kwam, schijnt hij den Houptmann aan 't verstand te hebben gebracht, dat het geen pas heeft, een Nederlander, die voor voedsel zorgt voor de Belgen, en daardoor dus indirect de Duitsche belangen dient, aldus te bejegenen. Deze ontboezeming had 'n averechtsche uitwerking, want onder geleide van een of ficier werd toen de reis gemaakt naar Brus sel. Dóór hadden conferenties plaats met het Hollandsche Kamerlid, mr. Jan van Best, uit Eindhoven, en de Duitsche kommantuur. Ten slotte bracht de Nederlandsche ge zant te Brussel de zaak in 't reine, en drie dagen later dan hl; zich had voorgesteld, ar riveerde mr. Kolkman weer te Weert. Ontvlucht uit de krijgsge- vangenschap. Gisterennacht werden door de grenswacht te Losser aangehouden 4 uit Duitsche krijgsgevangenschap ont vluchte Fransche militairen. Zij kwamen uit het gevangenkamp Vogelsang bij Munster. Ongeveer tegelijkertijd werd door de grens wacht in De Lutte aangehouden een uit het Duitsche krijgsgevangenkamp Sennenlager ontvluchte Belgische infanterist. De vluchtelingen zijn naar Rotterdam overgebracht. Een brutale tocht. Men meldt uit Vaals aan De Tel.: De wijze, waarop een Belgisch soldaat de Duitschers heeft kunnen verschalken, dient aan de vergetelheid ontrukt. De Belg ver toefde in gevangenschap in Hannover; hij vluchtte uit het kamp en zat aanstonds aan 't stuur van een Duitschen militairen auto mobiel, die onbeheerd bij het kamp stond. Als geroutineerd chauffeur stuurde hij den auto vliegensvlug in de richting van Aken. Onderweg had hij gelegenheid zijn militaire pakje te verwisselen voor een burger-cos- tuum. In Aken aangekomen, liet hij den auto in den steek, en begaf zich te voet in de richting Vaals. Bij de grens op flen straat weg, waar de weg met prikkeldraad en bar ricaden is versperd, was 't zeer druk: De Duitsche landweer controleerde ijverig de passen. Doch de Belg liet het niet tot zijn beurt komen. Plots kroop hij onder den wa gen van een voerman, die Nederland bin nenreed, door en met een sprong stond hij op Nederlandsch terrein. Hollender veroordeeld. Reuter's bijzondere dienst seint, dat de 23-jarige Hollander Henri Saks, die aan boord van de Michigan uit Amerika was overgekomen en betrokken is in den fruit handel, gisteren te Liverpool is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, om na af loop daarvan naar Amsterdam te worden overgebracht, omdat hij onware inlichtingen had gegeven. Smokkelen. De grenswacht te Losser heeft gisteren morgen te half 5 17 paarden, die men over de grens trachtte te brengen, in beslag ge nomen. In het geheel waren er 28 smok kelaars. Dezen ontkwamen, doch men meent ze te kennen. Ook 1000 pond vet werd in beslag genomen. Dreigend ontslag. Naar gemeld wordt, dringt de expediteursfirma Van Gend Loos er bij haar gemobiliseerd personeel op aan, zich per request tot den Minister van Oorlog te wenden, om ontslag uit den dienst Indien dit verzoek niet zou worden ingewil ligd, wordt dit personeel uit den dienst der firma ontslagen. Zoo zegt ,',Het Volk". Naar aan het Hbld. wordt meegedeeld waren de bewoordingen van deze dreiging niet zoo sterk. De bewus te zinsnede luidde, dat de mogelijkheid be stond, dat de open plaats door vast perso neel Ingenomen zou worden. De bedoeling is dan ook om aan het request meer klem bij te zetten. De schipbrug te Arnhem. Met een groot personeel heeft men Donderdag den geeheelen dag doorgewerkt om de loco motief en de wagen van de gedeeltelijk ge zonken schipbrug te Arnhem op den bega- nen grond te brengen. Vooral het naar bo ven brengen van de 12.000 K.G. zware lo comotief ondervond groote moeilijkheid. Vrijdagochtend met den marktdag als een paar honderd zwaar beladen wagens van de Betuwe naar Arnhem plegen te komen, on dervond het verkeer groote moeilijkheden, omdat alles per pont overgezet moest wor den en op de pont niet meer dan acht aan gespannen wagens plaats kunnen vinden, terwijl bovendien het pontverkeer door het scheepvaartverkeer telkens vertraging onder vond. Naar het zich laat aanzien zal het nog wel eenige dagen duren voor het verkeer op de gewone wijze kan plaats vinden. De Woensdag aangewende poging om de gezon ken brugschepen te lichten, door ze leeg 'e pompen, heeft geen resultaat gehad, zoocTat waarschijnlijk hulp van elders zal moeten komen. De proefritten waren Woensdag be gonnen op de wijze, waarop dat ook in de toekomst zal moeten geschieden, n.l. door de wagens over de brug te halen door een lier, gedreven door een elecfcrischen rao «r. N i een wagen geloden met pulp ging Let gc«d, doch toen men de proef herhaalde met drie geladen wagens, bleven deze op de brug on bewegelijk staan. Toen heeft men een loco motief van de Betuwsche tram gerequireerd om de wagens tegen de brug op te duwen. Ook dat ging goed, maar toen men terug reed gebeurde het ongeval. Wat van het on geval de reden is weet men nog niet. maar bij de versterking van de brug is er niet op gerekend dat ook locomilieven over de brug zouden moeten rijden, zoodat het niet on mogelijk is, dat door de ongelijke belasting de locomotief weegt 12.000 K.G. en iedere geladen wagon 8500 K.G. het on geval heeft plaats gehad. Een arm. Op de spoorbaan onder de gemeente Nieuwerkerk a. d. IJsel (Z.H.) is door den baanschouwer de onderarm van een man gevonden. Meer bijzonderheden ontbreken nog en andere aanwijzingen zijn niet gevonden. Doodgevallen. Een 43-jarige boot werker is Donderdagavond op een stoom schip, liggende nabij den graansilo te Am sterdam, door een openstaand luik van het dek in het ruim gevallen. Een ter assistentie geroepen arts kon slechts den dood consta- teeren. Aangereden. Zekere L. Weijgert- se te Echteld, die 18 September jl. door een goederentrein werd aangereden, is in het Sint-Andreasgesticht te Tiel overleden. De borstkas ingedrukt. Te Weesp is de smidsleerling W. onder een meelwagen geraakt, zoodat hem de borstkas werd ingedrukt. Verdronken. In de Reusel te Win schoten is de schipperszoon E. Komdeur verdronken. Brand. Gisteren ontstond er op een studentenkamer op de Steenstraat te Leiden boven den heer Van der Zande, handelaar in lederartikelen, door het vlam vatten van een slang van een gaskomfoor een uitslaan- den brand, die de geheele bovenverdieping deed afbranden. De inboedel van den bewoner Cartens, als mede de boeken, meubelen en kleeren van twee studenten, de gebroeders Tobi, zijn verbrand. De studenten die nog te bed la gen, konden zich slechts met moeite red den. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam. Vrijdag 4 Nov. 1915. Kipeieren V. P. N. f 8.5010.20, Regeering f 8.05 9.10. Eendeieren V. P. N. f 7.75. Regeering f 0,00. Aanvoer V. P. N. 4507. Regeerng 84305. Middenprije per 100 V. P. N. f 9.51. Regeering f 8.41. Jonge hanen t 0.40—1."8, Oude hanen f 0.801.20. Oude kippon f 0.81 1.79. Eenden f 1.16 Konijnen f 0.8t1.70. Hazen f 2.16—2.20. Vederwild f 0.15-0.81. 191 stuks. Eiermarkt te Wijhe. Aanvoer 3000. Hoogste prijs 1 10.—. Laagste prjjs f 8.— Gemiddeld f 9.50. Stemming gewoon Eiermarkt te Almelo* Aanvoer 15100. Hoogste prijs f 8.75. Laagste prijs f 8.00 Gemiddeld f 8.40. Stemming razend. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 20000 stuks. Hoogste prijs f 9.50. Laagste prjjs f 8.50 Gemiddeld f 8.75. Stemming traag. Eiermarkt te Deventer* Aanvoer 65000 stuks. Hoogste prijs f 15.50. Laagste prijs f 9.50 Gemiddeld f 10. Stemming vlug. Eiermarkt te Zwolle* Aanvoer 20000 stuks. Hoogste prijs f 9.—. Laagste prijs f 8.25 Gemiddeld t 0.00. Stemming kalm School- cn Kerknieuw». Het rectoren-college. Heden Za terdag wordt te Groningen de jaarlijksche ver gadering gehouden van het rectoren-college, ter bespreking der gemeenschappelijke belangen onzer universiteiten. Daarbij zal Leiden worden vertegenwoordigd door de hoogleeraren Brede Kristensen, Janse en JelgersmaUtrecht door de hoogleeraren Cohen, Snellen en KouwerAm sterdam door de professoren Verschaiielt, Sol- tet en Bruining, en Groningen door de hoog leeraren Van Wageningen, Hamburger en Wiersma. Kunst en Wetenschap. Stadsschouwburg te Arn hem. Het vijftigjarig bestaan van den Arn- hemschen Stadsschouwburg zal Dinsdag a.s. gevierd worden met een spectacle-coupé, waarvoor de medewerking van verschillende artisten is verkregen. De commissie van be heer van den schouwburg heeft voor dezen avond de leiding opgedragen aan het be stuur van de Nederlandsche Tooneelkunste- naarsvereeniging, en besloten de bruto-ont- vangst te bestemmen voor het ondersteu ningsfonds van die vereeniging. Medewer king wordt verleend door de dames Mien Duymaer van Twist, Mien SternheimSmits, Else Mauhs, Lilli Green, Wilh. v. d.-Horst, Emma Morel, Annie van Ees, Fie Carel- sen, Coba Kinsbergen en de heeren Pisuisse, Flemsing, Arnoldi, Alex. Faassen Sr., Gim- berg. Harms, v. d. Lugt Melsert en Cor Ruys. Het programma, dat nummers voor 7ang, voordracht, dans enz. bevat, vermeldt verder opvoering van „Kom hier", het stukje waarmee in 1855 de schouwbuig is ge- cmend. Dc Voet" r,-.\ Sp.eenhoff, „Het Dia- kenhuismm nr- jo" én tóoneelspelersimila- Lifcs. Reclame. pee anker f 34 - per flesch - 0.£ 3 De behandeling der gemeentebegroo- ting van Utrecht werd Donderdagmiddag voortgezet. De burgemeester vervolgde zijne in de zitting van Woensdagavond aangevangen rede en deelde daarbij o.a. mede, dat hij weldra zal overgaan tot instelling van eene levensmiddelencommissie voor het geven van advies voor de levensmiddelenvoorzie ning. Ook ter zake van de melkvoorziening zal voor Utrecht spoedig worden overgegaan tot het nemen van maatregelen, ten einde ma ximumprijzen vast te stellen. In verband hiermede werd in handen ge steld van B. en W. om prae-advies een adres van den Utrechtschen Bestuurdersbond, om den maximumprijs van de melk op 10 cent per liter te stellen. De heer Boomsma deelde hierbij mede, dat op het oogenblik, nu de prijs 13 cent per liter is, bij een groot deel dér burgerij reeds ondervoeding bestaat. Hij had bovendien vernomen, dat, daar vele melkslijters nu reeds \OVi cent per li ter moeten betalen, de prijs a.s. Maandag op 14 cent de liter zal worden gesteld. Hij voorspelde in verband daarmede een melkoorlog, wanneer van overheidszijde niet zeer spoedig werd ingegrepen. Vervolgens werden goedgekeurd kredie ten ter bestrijding van de kosten, verbon den aan het ter hand nemen van eene dis tributie van eierkoolbriketten en peulvruch ten aan on- en minvermogenden tegen la gen prijs. Bij de behandeling van de begrooting van de gasfabriek, die werd vastgesteld op een bedrag van 2.004.000 in ontvangst en uitgaaf, werd na langdurige discussies ver worpen een voorstel om den gasprijs van 6 op 7 cent den kub. meter te brengen. Aan genomen werd het voorstel van B. en W. om den gasprijs, ingaande 1 Januari 1916, tij delijk van 6 op 6K cent den kub. meter te stellen. Dc behandeling van de gemeontcbegroo- ting werd Vrijdagmiddag in den Utrechtscher Raad voortgezet. Goedgekeurd werden de volgende begroo tingen: Sladsaalmoezenierskamer met een bedrag van f 143.558 aan inkomsten en uitgaven, waaronder een bedrag ad f 129 519 als bij drage der gemeente; het "Weduwen- en Wee- zenpensioenfonds met een bedrag ad f 48 740 aan ontvangsten en uitgaven, het Werklo zenfonds met een bedrag ad f 50.150 aan subsidie der gemeente, gemeentelijke genees kundige dienst ad f 246.214 aan ontvangsten en uitgaven, waaronder f 175.814 als ge meentelijke subsidie, gemeentelijke bank van lec-ning ad f 6072 aan ontvangsten en uit gaven. Vervolgens kwam aan de orde de behan deling van de algemeene gemeentebegroo- ting. De beer Van Leeuwen diende een voor stel in om het presentiegeld der Raadsleden le verhoogen van f 2.50 op f 4 per zitting. Verschillende leden ontwikkelden bezwaren tegen dit voorstel, waarop de beer Van Leeu wen zijn voorstel in dien zin wijzigde, dat daarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt van verhooging van bet presentiegeld der Raadsleden. Het voorstel zal op nader te bepalen dag aan de orde worden gesteld Besloten werd, dat de gemeente Utrecht zal toetreden tot de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. In de avondzitting werd de behandeling van de gemeente-begrooliiig voortgezet. De heer Moltmaker drong ri op spoedige aan de ordestxlling van het vraagstuk van dc wettelijke vervroegde winkelsluiting. Van verschillen/de zijden werd een spoedige verbetering .gevraagd in de positie van het politiepersoneel, zoowel wat betreft den diensttijd als het salaris. De voorzitter antwoordde, dal in verband niet dc tijdsomstandigheden verbetering van dc positie van het politiepersoneel in twee gedeelten zal dienen te geschiede - Eerst tegelijk met dc herziening van de loonen der gemeentewerklieden, waarop later als de tijdsomstandigheden verbeterd zijsn. de defi nitieve regeling kan volgen. Spreker heeft het voornemen zioh lot den minister te wenden ter zake het niet-vervol- geii van de overtreders beneden de 12 i... door de ambtenaren van het O. M. Spr. wees er nog op. dat de bedelarij zoo veel mogelijk wordt tegengegaan en aan de politie-agenten steeds voorgehouden wordt, met tact op te treden. Bij de voorbereiding van een ambtenaren reglement zal spr. tevens overwegen, of de rechtspositie van het politiepersoneel nog beter gewaarborgd kan worden. Spr. deelde nog mede. dat het in het voornemen van B. en W. ligt aan den Raad te vragen hun ge legenheid le geven, extra-diensten van de po litie te beloonen. De Bilt. De politie heeft in den afge- loopen nacht alhier aangehouden een man, die een zak vervoerde, waarin een 6-tal kip» pen. Bij nader onderzoek bleek het een ge stolen zaakje te zijn, afkomstig van G. W* een boer uit het Goy (Houten). De eang&« houdene bleek te zijn de 42-jarige J. de K.f zonder beroep, gedomiliceerd te Amers foort. Men meent in dezen persoon te heb» hen aangetroffen den dader van de velé kippen- en konijnen-diefstallen, in den laat- sten tiid in deze omgeving gepleegd. De man is ter beschikking ven de justitie g*» steid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2