Uit den omtrek" £T E Ml LION' WNHINDEL J. I. SCIOIEBMANJZn. Hffschtselwslrasl H Telef. 145. STA BS NiEUWS. bering brengende hoe diens geheele leven jBenvoudig was en daarbij er op wijzende, boe grootsch nu zijn uitvaart was door de aanwezigheid van een zoo groote schare ïvrienden, die daardoor van hun groote be langstelling deden blijkens jegens hem, van wien zooveel vriendschap werd genoten. Vervolgens sprak de tegenwoordige grif fier van den Hoogen Raad, jhr. mr. Van Panhuys, nog een kort woord, o. a om e getuigen hoe bij den omgang van den grif lier mr. v. d. Velde met zijn substituten het beeld van den chef eigenlijk verdween en idat van den vriend meer te voorschijn trad. De broeder van den overledene, het lid ,van de Tweede Kamer, mr. H. A. van de iVelde, dankte voor de groote belangstelling, Hon de nagedachtenis van ziin broeder be wezen, waarbij hij tevens deed uitkomen zijn 'dankbaarheid jegens God voor het goede 'dat hem in dien broeder was geschonken. Ben aantal bloemstukken dekte de gijk- baar. Op de Oosterbegraafplaats te Amster dam is gistermorgen een monument op het graf van den heer G. Goedhart, in leven voorzitter van den Nederlandschen Timmer- liedenbond, onthuld. De tegenwoordige voorzitter van den Bond, de heer L. van der Wal, en da heer Goedhart, van Utrecht, hebben daarbij het woord gevoerd. De we duwe van den heer Goedhart sprak een woord vaan donk. Mr. A. C. J. de K u ij per. Op 81-jarigen leeftijd is te Rotterdam over leden de heer mr. A. C. J. de Kuyper, nota ris. (Maasb.) Nederland en da oorlog, Verlof voor het St. Wicola'cis-j het Kerst- en het Nieuwjaarsfeest. De Minister van Oorlog heeft, in verband met het gestelde onder 3o. van Legerorder 1915 B. 305 (de bekende, onlangs uitge vaardigde algemeene regeling van verzoe ken om bijzonder verlof) bepaald: Aan niet-beroeps-militairen, hoofden van jfaken of neringen, dan wel bedrijfsleiders of als zoodanig werkzaam, kunnen voor zoover zij aannemelijk maken, dat zij in ge wone tijden ten gevolge van het St. Nico- laasfeest, de Kerstdagen of het Nieuwjaar meer dan gewone drukte in zaken hebben en in verband daarmede grootere verdien sten genieten met inachtneming van de grens voor toelaatbare afwezigheid door compagnies-, (eskadrons-), batterij-, fort-, detachements-commandanten bijzondere ver loven worden toegekend, waarvan de duur ten hoogste mag bedragen: voor het St. Nicolaasfeest, van 22 Novem ber tot en met 6 December a.s.; voor het Kerstfeest, van 22 tot en met 27 December a.s.; voor het Nieuwjaarsfeest, van 30 Dec. «.s. tot en met 1 Januari 1916. Aan hen, die van deze bijzondere verlo ven in November en December geniieten, worden gedurende die maanden geen perio dieke verloven toegestaan, terwijl degenen, aan wie slechts in December een bijzonder verlof wordt verleend, gedurende deze maand vaan de periodieke verloven versto ken blijven. Dienstplichtigen, die reeds in het genot zijn van een door den Minister van Oorlog verleend bijzonder verlof, mogen niet voor deze verloven in aanmerking gebracht wor den, terwijl de verloven hier bedoeld, in de aangegeven tijdperken den voorrang hebben boven de door genoemde commandanten'in- gevolge Legerorder 1915 B 306, toegeken de of alsnog toe te kennen najaarsverloven in den land- en tuinbouw, of het veehou- 'deisbedrijf. In aanmerking voor verlof kunnen ge bracht worden: Koek-, banket-, brood- en suikerbakkers, chocolade-bewerkers, speel goed-, boek-, galanterie-, wild-, visch-, deli catessen- en sigaren-handelaren, goud- en zilversmeden, zoomede andere winkeliers of neringdoenden, die in de bedoelde omstan digheden verkeeren, maar niet de zoons van 'de zoodanigen, tenzij dezen wegens leeftijd (65 jaar of ouder) of ziekte (geneeskundig* verklaring) tot het leiden der werkzaamhe den niet in staat zijn. Miliciens en landstormmannen, die voor eerste-oefening onder de wapenen zijn. ko men voor dit bijzondere verlog niet tn aanmerking. De betrokk enmilitoire chefs regelen de verloven zoo billijk mogelijk, rekening hou dende met de belangen van de aanvragers, maar ook met die van anderen, zoodot ge gronde klachten dienen te worden voor komen. urn-prijzen. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is tot de burgemeesters de vólgende circulaire gericht Onder verwijzing naar mijne circulaire dd. 1 dezer No. 45300 Afd. Handel heb ik de eer U te berichten, dat de daarin vermelde maximumprijzen voor tarwemeel, tarwebloem en brood slechts zullen gelden met ingang van 13 November e.k., voor zoover betreft tarwemeel en tarwebloem, en 18 November e.k., voor zooveel de broodsoorten betreft. Tot genoemde data zullen voor de voormelde artikelen de navolgende maximumprijzen gelden Groothandelprijzen Tarwebloem (gebbuild inlondsch) per 100 K.G. 19.25 Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. 16.35 Kleinhandelprijzen Tarwebloem (gebuild inlandsch) Per K.G. 0.25 /Tarwemeel (ongebuild) per K.G. 0.2T IFarwewaterbrood (gebuild) per K.G. 0.23 jfarwewaterbrood (gebakken onder rabbinaal toezicht) per K.G. 0.24 Tarwebrood (ongebtssld: bruinbrood per K.G. 0.20 Met betrekking tot zeep merk ik nog op, dat voorloopig voor zachte gele of groene zeep geen maximumprijzen worden vastge steld. De Duitsche onderzeeboot C 8. De Duitsche onderzeeboot C 8 is op 4 No vember ten 5 uur des morgens aangetroffen op een punt gelegen op ongeveer 1600 me ter van af de laagwaterlijn van de ukst van het eiland Terschellig, alzoo binnen de ter ritoriale wateren. De onderzeeboot is op dit punt aan den grond geloopen en deed nood seinen. Toen de stoomreddingsboot Brandaris ter plaatse kwam was de onderzeeboot vlot ge komen en vroeg om weder naar zee ge loodst te worden. Zonder loods was het van af dit punt niet mogelijk de open zee te be reiken. De schipper van de stoomreddingsboot heeft geweigerd loodsdienst te verrichten en de onderzeeboot aangezegd op de reeds naar de plaats van de stranding onderweg zijnde 2 torpedobooten te wachten Op bevel van den maritiemen commandant van Ter schelling is de C 8 naar de haven van Ter schelling geloodst, teneinde aldaar de beve len van de Regeering af te wachten. De Duitsche commandant heeft eene ge- teekende verklaring afgelegd voor de mari ne-autoriteit te Terschelling De Regeering heeft in verband met de regelen der onzij digheids-verklaring beslist dat de bemanning van de onderzeeboot C 8 zal worden geïnter neerd en het vaartuig zelf zal worde opge legd tot het einde van den oorlog. Deze beslissing berust op de overweging dat de onderzeeboot C 8 door het volgen van een verkeerden koers binnen de Ne derlandsche territoriale wateren is gekomen, en aldaar op 1600 meter van af de laagwa terlijn van de kust van Terschelling is ge strand. De onderzeeboot had geen averij, die het noodzakelijk maakte de territoriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid der zee tot deze overschrijding. De Commandant van de onderzeeboot C 8 heeft mitsdien gehandeld in strijd met het verbod om binnen Nederlandsch rechtsge bied te komen, zooals dit wordt bepaald in art. 4 der Onzijdigheids-Verklaring, terwijl de uitzonderingsgevallen genoemd in art. 5 niet aanwezig waren. Krachtens art. 3, 2e alinea, moet de on derzeeboot met de bemanning werden geïn terneerd. De bemanning van de Duitsche duik boot C 8 is gisteren met een torpedoboot van Terschelling naar Nieuwediep vertrokken en gaat van daar naar het interneeringskamp te Bergen. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, schreide de peheele bemanning, toen ze de duikboot verliet. (Aan de Nieuwe Ct. wordt het anders ver teld: Toen de bemanning den onderzeeër verliet en de Duitsche vlag werd neerge haald, werd een driemaal „hoch" op den keizer uitgeroepen.) De duikboot wordt vandaar naar Den Hel der gebracht. Rund- en schapenvleesch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: I. de eerste periode, bedoeld in art. 5 van zijn beschikking van 28 October f.1. hou dende regeling van den uitvoer van rund en schapenvleesch zal loopen van 8 Nov. tot en met 4 Dec. 1915; TT. het totaal aantal kilogrammen, waar voor gedurende genoemde periode in maxi mum consent kan worden verleend, bedraagt voor rundvleesch 1,500,000 en voor scha penvleesch 500,000; ITT. de prijs per K.G. slochtgewicht, be doeld in art. 7 van voornoemde beschikking, zal bedragen 80 cent; IV. het gewichtspercentage, bedoeld in art. 8 van voornoemde beschikking, zal ge durende de week van 8 tot en met 13 Nov. 1915 bedragen voor rundvleesch 75 en voor schapenvleesch 100. De melk-voorzlening. Door minister Posthuma is, naar de Tel. meldt, Zaterdagmiddag van de zuivelfabrie ken, kaasmakerijen en kaas-exporteurs een circulaire gezonden, met begeleidend schrij ven. Tn dat schrijven wordt ter kennnis dier be langhebbenden gebracht, dat alleen zij als exporteurs van zuivelproducten in aanmer king kunnen komen, die uiterlijk heden, 8 November, de in de circulaire opgenomen verklaring geteekend aan het ministerie van Landbouw hebben ingezonden. Dit wil dus zeggen, dat zij, die dit nalaten, niet zullen kunnen exporteeren, zij kunnen de melk dan wel verkazen, doch hunne producten blijven op de binnenlandsche markt aangewezen, zoodat zij lager prijzen maken dan thans voor de consumptie-melk wordt besteed. De maatregel beoogt het verkazen der consumptie-melk tegen te gaan en Amster dam, alsmede andere groote steden in de melkvoorziening te helpen. De verklaring luidt aldus; Ondergeteekende verklaart, dat in de door hem beheerd wordende zuivelfabriek of kaas makerij geen melk tot eenig zuivelproduct, welk dan ook, wordt verwerkt, die in andere jaren in de wintermaanden voor consumptie- melk zou zijn bestemd geweest. Voor zoover hij handelt in zuivelproduc ten, verklaart hij geen zuivelproduct, welk dan ook, te koopen of te doen koopen of te verhandelen, gemaakt van melk, welke in vorige jaren in de wintermaanden niet tot eenig zuivelproduct zou zijn verwerkt. Het is ondergeeteekende bekend, dat hij, aldus, mocht blijken, dat hij handelt in strijd met heigeen in deze verklaring voorafgaat, aan hem voor geen melkproduct, welk dan ook, consent zai worden verleend. In Amsterdam is Zaterdagmorgen tiendui zend Liter Regeeringsmelk ter distributie méér aangevoerd dan Vrijdag. Deze Regee ringsmelk, tot dusver gezonden door de Vereeniging van Fabrikanten van Melkpro ducten is voor het eerst op last van den Minister door deze Vereeniging gezonden naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Amsterdam aan den Mi nister om meer Regeeringsmelk voor de hoofdstad beschikbaar te stellen. Deze maatregel zal voorloopig worden voortgezet, en de melkfobrikanten veronder stellen, dat er meer zal worden aangevoerd naarmate de behoefte eraan zal worden ge voeld. De prij s van maïs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat van heden af tot 13 November de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt voor: Amerikaansche mixed mais 220 per last van 2000 kilogram of 7.70 per 70 kilo gram, te Rotterdam te ontvangen; La Plata mais 195 per last van 2000 kilogram of 6.82'. per 70 kilogram, te Amsterdam en Rotterdam te ontvangen. Uitvoer van varkensvleesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het in artikel 10 van zijn be schikking van 23 October 1915, houdende regeling van den uitvoer van varkensvleesch, bedoelde gewichtspercentage voor de week van 813 November 1915 bepaald voor worst op 100 en voor alle andere soorten varkensvleesch en bereide vleeschwaren op 200. De boterprijs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belangheb benden, dat, in verband met het bepaalde aan het slot van zijn beschikking van 30 October 1915, verleende vergunningen tot prijsverhooging voor speciaal verpakte bo ter als ingetrokken zijn te beschouwen, zoo dat het derhalve, te rekenen van bovenge- noemden datum, verboden is voor speciaal verpakte boter een hoogeren prijs dan het bij voormelde beschikking vastgestelde ma ximum in rekening te brengen. Uitvoer van eieren. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heef bepaald: lo. dat voor iedere hoeveelheid van 100 versche eieren, waarvoor consent tot uit voer wordt afgegeven voor de dagen 7 tot en met 13 November 1915 een hoeveelheid van 30 versche eieren beschikbaar moet worden gesteld; 2o. dot voor iedere hoeveelheid van 100 geconserveerde eieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven, voor de dagen 7 tot en met 13 November 1915 een hoeveel heid van 100 geconserveerde eieren be schikbaar moet worden gesteld. Visch voorziening. De IJmuider Courant deelt mede, dat bet Tweede Kamer lid voor Beverwijk, mr. Roodenburg te IJmui- den is geweest en met het bestuur der Zee- vischvereeniging geconfereerd heeft over de binnenlandsche vischvoorziening en de vast stelling der vischprijzen. Steenkolenvoorzi enlng. Het bestuur van het Kolenbureau laat mededeelen, dat het aantal uitvoer-consen- ten voor deze maand de importeurs van Duitsche kolen in staat stelt om behoudens wagongebrek te leveren: in vet- en vlamkolen 80 in ess-, mager- en anthracietkolen 80 in steenkolenbriketten (groote) 30 in eierbriketten 25 van de gecontracteer de maandhoeveelh*den. Een o f f i c i e r-d e s e r t e it r. Een Duitsch deserteur, een officier, is in Venlo aangekomen. Hij had reeds gestreden aan het front, werd door een schot aan de hand gewond en had een paar maanden in een hospitaal gelegen, tengevolge van de stikgassen. De man was gehuwd, vader van drie kinderen en kwam van Keulen. Wijl hij, toen hij hersteld was, weer naar het front zou gezonden worden, was hij gevlucht. Op de vlucht had hij niet minder dan drie broeken en twee jassen aan, terwijl hij zijn onder goed om het lijf gebonden had. Zoo gelukte het hem, de Nederlandsche grens te berei ken. (Limb. Koer.) Wcnlngtoetlag. Door den directeur-generaal der Staats spoorwegen is bepaald, dat aan het perso neel, tot aan een maximum van 1400, over een 20-tal standplaatsen in ons land een woningtoeslag zal worden verstrekt, ten be drage van 36 voor de ambtenaren en 26 voor de beambten. Deze regeling is van te rugwerkende kracht en is 1 October j.I. in gegaan. Dit bedrag zal per halfjaar aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, worden uitbetaald. De koperzaak. Tegen het vonnis der rechtbank te Rot terdam, waarbij de kantoorbediende uit Am sterdam L. W. S. P. tot 1 maand gevange nisstraf werd veroordeeld wegens de be kende poging tot uitvoer van koper te Ca- pelle a./d. Ussel, is zoowel door bekl. als door het Openbaar Ministerie hooger be roep aangeteekend. De Amsterdamsche gemeen- tebegrooting. De Amsterdamsche ge meenteraad heeft Zaterdagnamiddag na veertien zittingen de gemeentebegrooting 1916 met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld op een bedrag van 45.492.000. Het Nut. Tot algemeen voorzitster van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is benoemd mevr. M. E. Leliman- Bosch en tot vice-voorzitter mr. F. Kra nenburg. Bloemententoonstelling te Aalsmeer De afdecliiig Aalsmeer cn Omstreken van d<« Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft hel sympathiek plan opge vat om ten bate van hel Nat. Steuncomité een bloemententoonstelling te houden en wel op 20, 21 en 22 Nov. a in de xiroote zaal van c'en heer Alderlen. Voor velen biedt deze tentoonstelling ecne welkome gelegenheid aan om eens kennis te maken met dc tvpische draaibruggeljcs van dit interessante dorp. maar ook met de ver schillende culturen van planten die er onbe rispelijk gekweekt worden. Op dc expositie zo 1 men niet alleen prachtige seringen, maar ook grootbloemige Chvvsaclhen zien. verder Alpenveilchcn of Cvrlumen Begonica Gloire de Lorraine, Sleutelbloemen in soorten, ter- wi'i! gemengde groepen voor dc afwisseling zullen zorgdragen. De of f icieclc opening heeft plaats op 20 Nov. a.s., des middags te 2 uur. De kruisersbo'uw. Naar de „Tel." verneemt, is het voornamelijk aan de actie van de Amsterdamsche afdeeling van de Vereeniging „Onze Vloot" te donken, dat een der beide kruisers in Amsterdam wordt gebouwd. In die richting was reeds geruimen tijd geleden toezegging gedaan. Aan het departement van Marine was een minderheid er voor den bouw der oorlogs schepen door Nederlandsche ingenieurs te doen geschieden De meerderheid echter had daar geen vertrouwen in, vandaar dat de bouw door Duitsche ingenieurs zal worden geleid. Inbraak. Te Zaandam is Zaterdag ten nadeele der firma Verkade en Comp. uit de portiersloge van de broodfabriek „De Ruijter" een bedrag van ongeveer ƒ700 door inbraak ontvreemd, zijnde het arbeids loon, dat in pakjes gereed lag om aan de werklieden te worden uitbetaald. De daders zijn onbekend. Een duistere zaak. Verdacht van den moordaanslag op B. v. d. H., te Drach ten, zijn door de justitie gearresteerd de ge broeders W. en C. B., te Surhuisterveen. Noodlottige vechtpartij. Tn het gasthuis te Uden is overleden Ant. Hen raat, de persoon, die in een gevecht, bij ge legenheid der kermis, in 't begin van Octo ber, door een revolverschot werd gewond. De vermoedelijke dader, J. v. Ezit nog steeds in voorarrest. 's Hert. Ct. Omkooping van militairen. De marechaussee van Ulft heeft naar Arn hem overgebracht H. W. B., van Doetin chem, verdacht van omkooping van militai ren, in verband met smokkelpogingen. In verband hiermede zijn 4 soldaten der grens wacht van Ulft naar Doetinchem gebracht en in arrest gesteld. De ingezakte schipbrug te Arnhem. De toestond van de ingezakte schipbrug te Arnhem was Zaterdag onver anderd. De omgekantelde schepen zullen worden gelicht. Doortoe komt een vaartuig, voorzien van een z.g. bok van de firma v. d. Pak te Rotterdam te Arnhem. De lage waterstand was oorzaak dat dit vaartuig op zijn reis naar Arnhem vertraging ondervond. Gebroken krukas. Door de twee beugsloepen „Cornelia" en „Eibergen" uit Pernis is Donderdagmorgen op zee drijvende aangetroffen de stoomtrawler Urn. 191 „Al batros", die de krukas gebroken had. Door de sloepen werd de stoomtrawler op sleep touw genomen en te IJmuiden voorgaats ge bracht en daarna door een sleepboot in de haven gesleept Het is wel zeer merkwaardig, dat de beide zeilvaartuigen kans hebben ge zien den stoomtrawler tot dicht bij IJmuiden te krijuen. Hbl. School. cn Kerknieuw». Dt. J. M. A. van Oppen, t Tc Maastricht is in den ouderdom van 6S jaren overleden dr. J. M. A. van Oppen, oud-rector van het gymnasium aldaar, officier in de Ornnje- Nasseu-Orde. De behandeling van de Utrecbtscbe ge meentebegrooting werd Zaterdagmiddag voortgezet. De Raad vereenigde zich met een voorstel- Everwijn, om een bestraat voetpad door het Wilhelminapark aan te leggen. De heer Van Leeuwen sprak de wensche- lijkheid uit van het verschaffen aan den Raad van een overzicht van de vaste werkplannen van B. en W. op onderwijsgebied. De heer Boomsma betoogde de wensche- lijkheid van een zevende leerjaar aan de la gere school. De heer Bieleman drong aan op een gron dige enquête naar de resultaten van het la ger onderwijs. De wethouder De Wilde deelde mede, dat de quaestie van het zevende leerjaar in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Ook zeide hij een enquête naar de resultaten van het lager onderwijs toe. De Raad verleende de volgende subsidies: 50 aan de Grafische Studieclub O.Z.O.S.; 150 aan de afdeeling Utrecht van den Bond van Technici; 500 aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Utrecht en 500 aan de Utrechtsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen. De Raad besloot op nader te bepalen dag te behandelen een voorstel-van Lankeren, om een commissie van toezicht in te stellen op de door de gemeente gesubsidieerde vak scholen. De post „openbare vermakelijkheden" werd in verband met de tijdsomstandigheden verlaagd met 2000. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op een bedrag van 7.110.322.06/4, met een oost van 98;562.57J*. Reclame P0r anker f 34.—. - per flesch - O.SS De q ua estie-Kroes. De Ecmbode is nog altijd niet uitgepraat over de quaestie-Krops. En zij belooft ip haar volgend nummer nog voort te gaan. Eigenlijk heeft zij het over de quaestie» Kroes zelve heel weinig. Handig tracht zij deze onzuivere zaak te omzeilen en de aan- dacht op andere dingen te vestigen. Maar daardoor kan toch niet de handeling van bet raadslid Kroes goedgepraat worden, dl schreef men ook tien kranten vol. De Eemb., of liever de schrijver in de Eembode, „Semper Idem", begint don met te veronderstellen, dat de elkaar in zoo snel tempo opvolgende raadsvergaderingen onze vroede vaderen overspannen hebben. Spe ciaal de heeren Gerritsen en v. d. Wal. „Hoe anders te verklaren dat nerveus in- terrumpeeren, die zonderlinge uitlatingen, toen de heer Jorissen de urgentie der voor stellen in twijfel trok en de heer Houbaer zakelijk motiveerde waarom hij nu eens niet accoord ging met 't voorstel van B. en W. om weer bijna twee ton in 't grondbedrijf te steken." Men zou zeggen dat de schrijver er bij ge weest isf Moor weet hij dan niet, dot geen raadslid zoo sterk is in „nerveus interrum- peeren en „zonderlinge uitlatingen" als juist de heer Jorissen? en ligt dan niet da gevolgtrekking voor de hond, dot de schrij ver den heer Jorissen a 11 ij d „overspan- nen" en „niet frisch" moet achten. „Semper idem" haalt dan de woorden van den heer v. d. Wal aan: „Al eerder hadden we ze gekocht, als we geweten hadden, dat ze te krijgen waren. We hebben altijd gedocht, dat de heeren Knop pers en Koppen ongenegen waren tot ver- koopen." „Aldus de heer Van der Wal, die zóó in een oogenblik van depressie, zijn reputatie als grondbedrijf-specialiteit, gebaseerd op t vertalen van 'n Duitsch brochuurtje over UImer-grondpolitiek, ernstig schaadde. „Wij zijn nu verplicht te constateeren dot de heer Van der Wal niet alleen mist een scherpen blik, maar zelfs in 't geheel geen kijk heeft op grond. „En dan letterlijk opgevat s. v. p. Niet fi guurlijk gesproken. „Immers, sinds jaar en dag, stonden die terreinen daar te koop aangeslagen. „En men had heusch geen Zeiss-kijkei noodig, om de borden te ontdekken. „Of zouden we den heer Van der Wel, wat erger is, moeten rangschikken als te behooren tot de categorie van hen, van wie wordt gezegd: „Oculos habent et non vide- bunt: oogen hebben ze, maar ze zien niet"? „En wat te zeggen van de bewering van z'n collega Gerritsen, die kwam mededeelen dat in de finoncieele commissie over geen prijs is gesproken. „En van z'n insinuatie, dat 't de bedoeling was „het ding af te maken, naar aanleiding van wat hier gebeurd is"? „Ongevraagd zich stellend tusschen den voorzitter en den heer Houbaer, die zakelijk was en bleeT. „Hoe is die bewering te rijmen met de verklaring in de zitting van 19 October of- gelegd door den heer Kroes: dat de finan- cieele commissie den prijs op 50 ct. per M\ bepaalde? „Waar tegen die verklaring geen verzet werd beteekend, mogen we haar als juist aanmerken. „Ten overvloede halen we hierbij nog aan 's voorzitters mededeeling: dat de Commis sie meende eerst een bod van 50 ct. te moe ten doen. „Men ziet 't: de heer Gerritsen verkocht praatjes. „Nu is dat niet voor de eerste maal. ,,'t Kwam meer voor! „Maar dat mag geen reden zijn om dien vroeden man er niet op te wijzen, dot hij onjuistheden debiteerde en anderen bedoe lingen toeschrijft, welke hij mogelijk zelf wel ooit koesterde." De Eemb. heeft tot dusver de grondpoli- tiek der gemeente steeds goedgekeurd. En nu ineens plaatst zij zich achter die oppo santen, die den jongsten aankoop, meest lo gische consequentie der tot heden gevolgde politiek, afkeuren. Waarom? Dat heldert ze niet op, debiteert liever eenige hatelijkhe den. De heeren Gerritsen en Van der Wol, we weten het allen, zijn in de debatteerkunst verre de minderen van den heer Jorissen. Het kan den schrijver in de Eemb. dus niet moeilijk vallen eenige hunner uitlatingen uit hun verband te rukken en te bespotten, daarbij soms onhebbelijk-persoonlijk wor dende. Wij kunnen deze goedkoope pole miek laten rusten, we treden niet op als de verdedigers van genoemde heeren; trouwens zoo hun omhandigheid-in-debat iets afdoen aan de incorrectheid van het raadslid Kroes? Het gaat er niet om welke advocaat het wel sprekendst is, maar welke de beste zaak ver dedigt. Vervolgens komt de schr. op het Ingezon den Stuk van G. in het Amersf. Dagblad van 30 Oct., waarin deze den heer Kroes advi seert z'n ontslag ab lid van den Raad tA nemen. Voor hen, die nog altijd meenden dat df heer Kroes zulks doen zou, is het volgendê geschréven; ..Het is toch wel overbodig op te merken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3