BINNENLAND. alwaar ook levensmiddelen ontbreken, zoo mede hospitalen voor gewonden. De meesten gterven onderweg. De Voss. Ztg. verneemt uit Budapest, dat tmder leiding van Duitsche ingenieurs de herstellingswerken aan den spoorweg Nish f^t ten spoedigste worden uitgevoerd. De lijn zal waarschijnlijk voor het eind dezer *eek reeds worden geopend. De Voss. Ztg. verneemt uit Weenen, dat yolgens berichten uit Sofia de Bulgaren te (Vranska en Banja 13 gewezen Servische mi nisters hebben gevangen genomen, die daar heen waren gevlucht. Onder hen behoort de voormalige minister-president onder koning Milan, dr. Wladan Georgewitsch, die ook als «chrijver bekend Is. Genève, 18 Nov. (Havas). Paul Seip- pel, hoogleeraar aan de universiteit te Zu rich, publiceert in het Journal de Genève een roerend artikel onder het opschrift: „Een volk In nood", waarin hij de ellende van het Ser vische volk beschrijft. Hij eindigt met de aandacht te vestigen «op hetgeen er thans wel in Servië moet plaats vinden. De Bulgaarsche en Oostenrijksche communiqué's, zoo schrijft hij, gebruiken zekere waarschuwende zinswendingen, die ons doen sidderen en ons doen vreezen, dat hetgeen in België gebeurde, nog verre zal blijven beneden datgene wat zich thans in Servië afspeelt of daar voorbereid wordt. Londen, 18 Nov. (R.) De Star bevat een telegram van haren correspondent te Rome, die bericht, dat hij uit eene diploma tieke bron heeft vernomen, dot men niet verwacht, dat de uitkomst van den stap der Entente in Athene bekend zal zijn voor mor gen of Zaterdag. Maar daarop zal eene on middellijke actie volgen, want de geallieer den zullen niet het geringste uitstel toelaten. De noodige toebereidselen zijn in alle bij zonderheden verricht. Italië zal in deze actie eene zeer belangrijke rol spelen. Londen, 18 Nov. (R.) Een telegram van den Britschen commandant aan de Dar- denellen bericht, dat den 15en in een aan val in de buurt van Krithia 280 yards vij andelijke loopgraven genomen zijn. De Britsche troepen versterkten zich in de nieu we stelling. Een tegenaanval van den vijand in den nacht van den 16en werd met gemak jeruggeslagen. Konstantinopel, 18 Nov. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Den 14en November is bij Anaforta en Ari Burnn van beide zijden artillerievuur ge wisseld. Onze artillerie heeft een vijande lijke torpedoboot bij Kemikli Liman, die bij Ari Burnn materieel trachtte te ontschepen, genoodzaakt zich van den oever te verwij deren. Bij Sedd ul Bahr heeft de vijandelijke ar tillerie ons den 14en November, hoewel ze onzen linkervleugel met achtduizend grana ten, mijnen en bommen bestookte, geen be langrijke schade kunnen toebrengen. Den 15en vuurde de vijand 3000 bommen af tegen onzer» rechtervleugel en beschoot hij in den middag heftig onze vooruitge schoven stellingen in het centrum met veld en marine-artillerie. Hij bracht twee mijnen tot ontsteking en hervatte de beschieting, die vijf uur duurde. In dien tusschentijd viel de vijand onzen linkervleugel aan. Een onzer regimenten werd over eenigen afstand te ruggeworpen. Toen de vijand een aanval beproefde op het front van een onzer an dere regimenten, kwam hij tot een van onze vooruitgeschoven loopgraven en werd door het flankvuur uit onze aangrenzende loopgra ven en door een tegenaanval volkomen uit deze vooruitgeschoven linies tot aan de vroegere stellingen teruggeworpen. Petersburg, 18 Nov. (Tel.-agent- Sch<m). Communiqué van het hoofdkwartier. het Kaukazische front is geen veran dering. B e r 1 ij n, 1 8 N o v. (K. NVolgens be richten uit Londen, te Kopenhagen ontvan gen, zal Lord Kitchener, die thans te Lemnos in het hoofdkwartier van de oostelijke legers vertoeft, no? in den loop van deze week naar de Dardanollen vertrekken tot het houden van eene inspectie. Over de militaire plan nen van Kitchener is niets met zekerheid te zeggen. Londen, 18 Nov. (R.) Asquith en ziine ambtgenooten zijn gisteravond uit Pa rijs hier teruggekeerd. Londen, 18 Nov. (R.) In het Hooger- huis vroeg lord Ribblesdale de regeering of zij in staat was mededeelingen te doen om trent den vooruitgang in de beraadslagingen over de militaire operation en politieke plan nen betreffende het Oosten. Hij vroeg, of het waar was, dat sir Charles Munro zich ver klaard had vóór het terugnemen van de troe pen ran de Dardanellen. Lord Lansdowne weigerde de vraag op dit ooTenblik te behandelen; hij wees er op, dat een antwoord eene verklaring zou mee brengen over den toestand in Servië, die met den dag verandert, over de houding van Griekenland, die uiterst raadselachtig, en hij mc-ht wel ze^en verontrustend was, als mede over Gallipoli en den toestand in Egvpte. Het was onmoceliik, deze vraag stukken, afgescheiden van den toestand op andere oorio-«:*oonee!en. te behandelen. Naar aanleiding van het rapport van ge neraal Munro zeide hii, dnt het raooort en de daarbij behoor 1 de bewijsstukken niet toereikend waren om een beslissing te ne men in zake de irroote politieke kwestie, die er mee samenhing. Daarom had men Kitche ner verzocht, een bezoek aan de Middel- landsche Zee te brengen. Lord Lansdowne le^de nadruk op het ge wicht van den in Parijs rehouden vergade ring van den oorlogsraad en herhaalde de verklaring van Asouith betreffende de on afhankelijkheid van Servië. Over de pacifis tische redevoering van lord Courtnev zeide hy, dat het nog niet het or V;V waarop iemand over den wede :ht rr- spreken. (Toejuichingen). Het land was tot den grooten strijd gedwongen en zou niet bevonden worden, tekort te schieten in ma- terieele hulpbronnen of moreele hoedanig heden, die het in staat stellen den strijd tot een eervol en gelukkig einde te brengen. (Toejuichingen). Malmö, 17 Nov. (W.B.) Het loods- bureau bericht, dat het licht van den vuur toren van Skanör tot nader order is ge- bluscht. De buitenste westelijke vuurtoren van Malmö krijgt staand groen licht. Alle overige lichthoeken zijn gedoofd. Washington, 18 Nov. (R.) De ver klaring van miss Greil, de eenige van de Amerikaansche passagiers van de Ancona, die gered is, is in beslisten strijd met de officieele Oostenrijksche verklaring, dat het stoomschip niet beschoten is, nadat het ge stopt had. Het staats departement heeft ken nis gekregen van de verklaring van miss Greil door telegrammen van den consul. Christionia, 17 Nov. (Havas.) In strijd met de door Duitsche agenten ver spreide geruc1 '-n, is de scheepvaart naar de Russische haven Archangel volkomen verzekerd. De haven beschikt dit jaar over machtige ijsbrekers. In den winter van 1914/ 1915 kon een enkele ijsbreker de scheep- vri openhouden w half Ja^i'ar?- toen werd zij tijdelijk gestremd, doordat dit vaartuig averij kreeg. Men is in de zeevarende krin gen overtuigd, d«t d"* jaar gedurende den geheelen winter de schepen in de haven van Archangel zullen k'mnen biv"°r»komen. Budapest, 18 Nov. (W. B.) Volgens eene voorloopige telling wordt de uitkomst van de inschrijving in Hongarije op de derde oorlogsleening geschat op minstens twee milliard kronen. Par ij s18 Nov. (Havas) Het Journal Offinciel maakt heden het besluit bekend, waarbij de minister van financiën gemach tigd wordt, door openbare inschrijving over te gaan tot de uitgifte van 5 pet. rentetitels. De uitgifte zal geschieden tot den koers van 88 francs. De uitgifte van de nieuwe rente titels van de „leening der overwinning" zal plaats hebben van 25 November tot 15 Dec. I Rome, 17 Nov. (Havas). Men bericht, dat kardinaal Mercier, die gisteren in Rome verwacht werd op eene uitnoodiging, die de j paus tot hem had gericht, in Duitschland wordt opgehouden. Londen, 18 Nov. (R.) Een Duitsche zeeofficier van den in een Amerikaansche haven geïnterneerden kruiser Prinz Eitel Friedrich is gevonden aan boord van een Deensch schip, dat een paar dagen geleden voor onderzoek naar eene Britsche haven was gebracht. De Duitscher werd herkend door een ambtenaar, die hem vóór den oor log had gekend. Hij is overgeleverd aan de vlootautoriteiten. Petersburg, 18 Nov. (R.) Een tele gram bericht, dat de Turksche, Oostenrijk sche en Duitsche gezanten Teheran hebben verlaten. Hunne pogingen om invloed uit te oefenen op de politiek der regeering zijn ge heel mislukt. New York, 18 Nov. (R.) De corres pondent van de Sun te Washington, bericht, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken zich nog steeds bezighoudt met de hande lingen van den Duitschen militairen attaché, kapitein von Papen en een aantal andere Oostenrijksche en Duitsche ambtenaren, die in verband staan met de Dumba-zaak en andere incidenten. Een krachtig optreden te gen hen wordt thans waarschijnlijker ge acht dan vroeger. De onthouding van de regeering om te handelen onmiddellijk na het ontslag van Dumba, was eene onschor- ting van het oordeel in verband met andere overwegingen van gewichtïgen aard. j Papen en Nuber, de Oostenrijksche con- I sul te New York, hebben zich beiden schul- dig gemaakt aan een Her vergrijpen, die tot jhet terugroepen van Dumba hebben geleid, n.l. aan het zenden von cijfertelegrammen langs Amerikaansche lijnen aan den vijand. Sedert dien heeft het departement van Ju stitie zich in het bijzonder beziggehouden met de advertenties, die Papen en Nuber in groote getale geplaatst hebben, waarin zij de Oostenrijksche en Duitsche onderdanen aan- snoorden het werk in de munitiefabrieken te staken. Zij kunnen hiervoor niet vervolgd worden; maar het ministerie van Buitenland sche Zaken onderzoekt thans den toestand, in de meening, dat daarin wel een reden zal zijn te vinden, om Papen en Nuber als ge accrediteerde vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk te ontslaan. Het proc es te^en de ambtenaren van de HamburgAme *ka-liin zal Maandag be ginnen. Zij worden beschuldigd de neutra liteit geschonden te hebben, door het zen den van goederen aan de Duitsche oorlogs schepen in den Atlantischen Oceaan in het be^n van den oorlog. Ook de Duitsche marine-attaché Boyed moet bij deze zaak betrekken zijn. Er wordt "e'/egd, dat driekwart millioen dollar door 'e Duitsche schatkist voor dit werk zijn be steed. Londen, 1 8 N o v. (R.) De Morning Post bericht uit Washington: De correspondent te Londen van de New York Times zegt op ge zag van pen neutrooI regeeringsoersoon, die onlon^s in DuiKch'and is geweest, dat de centra'e mogendheden voornemens zijn een Héfinitieven stap te doen in de richting van den vrede. Wanneer Wilson op hunne voor stellen niet ingaat, zullen zij zich wenden tot den raus. In de verantwoordelijke kringen te Washington is niets bekend omtrent Duitsch- lands wensch noar vrede. Italianen in Lybie* B e r 1 ij n, 1 8 N o v. (K. N.) Uit Konstan tinopel wordt aan de Tëgliche Rundschau ge seind, dat de Italianen in Lybië zware ver liezen ge!cd»n hebben. De opstandelingen bezeilen Fezzan. Djelra, Raddan, Zaletin, Oerfola, Misoerata, Toerga en Tarboena. Zij beschikken over 20 kanonnen en maak ten vele honderden gevangenen. Zweden. Stockholm, 1 8 N o v. (W. B.) De ope ning van de Roode kruis-conferentie te Stockholm werd tot 21 of 22 November uit gesteld, wegens het vertraagde vertrek van de beide Russische vertegenwoordigers se nator Arbazow en Markazow. Prins Karei zal als president van de Zweedsche Roode kruis- vereeniging de beraadslagingen openen en de oud-minister Lagerheim zal ze leiden. Verspreide Berichten. Gevangen gemaakte Duitsche duikbooten. Passagiers van het stoomschip „Boeka rest", dat van Saloniki te Napels is aange komen, berichten, dat de oorlogsschepen der geallieerden in de Egeische Zee thans in to taal zes vijandelijke duikbooten hebben buit gemaakt. Nog vier Italiaansche schepen tot zinken gebracht. Volgens pen telegram uit Rome aan de „Morning Post" zijn in de laatste dagen be halve de „Ancona" nog vier Italiaansche stoomschepen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. De A ng 1 i a. De torpedobooten, die het op een mijn ge- j loopen hospitaalschip Anglia te hulp zijn ge sneld, hebben, naar Reuter aan eenige bla- I den seint, o. a. gered een hoofdverpleegster, twee verpleegsters en den kapitein. 1 Een machinist van de Lusitania, Je kolen boot die bij haar poging tot redding zelf op een mijn liep, heeft te Dover ve-teld, dat zij van de Lusitania zagen, hoe op de Anglia na de ontploffing, de soldaten aan dek kwa men en als op parade in het gelid gingen staan, wachtende op het bevel om in de boo ten te gaan. Elk oogenblik werd het moei lijker te blijven staan. Een paar gewonden gleden in zee. Verscheiden matrozen doken om hen te redden. Inmiddels hielpen de ver pleegsters met schitterenden heldenmoed de mannen om de gewonden in de warhtende booten over te brengen. Twee van die boo ten waren van de Anglia. Een van de boo ten, met gewonden en een verpleegster, be reikte de Lusitania, juist toen er onder het achterschip een verschrikkelijke jntploffing plaats had. De boot gierde af. De stuurman van de Lusitania werd uit het want geslin gerd, maar slechts licht gekwetst. De koning zegt in een boodschap, dat hij diep getroffen is te hooren, dat de Anglia, die hem onlangs over het Kanaal heeft ge bracht, is gezonken. Het verlies aan men- schenlevens smart hem. Hij hoopt, dat de overlevenden van de verschrikkelijke ellen de niet al te zeer hebben geleden. Kameroverzicht. Iweede Kamer Bij de Donderdag voortgezette behande- van de Indische begrooting huldigde de heer Scheurer (A.-R.) van Deventer's na gedachtenis. Hij wenscht voorts behalve een leening voor afdoening van oude schuld ook een leening Voor de Indische verdediging en bepleitte een krachtige bestrijding van den blanken slavinnenhandel, zoomede afschaf fing van art. 123 van het Regeeringsregle- ment, waarbij verlof wordt geëischt voor zen delingen om zich in Indië te vestigen. Spre ker verklaarde zich oneens inzake des hee- ren Rutgers opvatting omtrent facultatiefstel- ling van godsdienstonderwijs, stelt de gun stige resultaten der pestbestrijding vast en wenscht dat er meer gedaan wordt voor de krankzinnigenverpleging en dat een of meer opleidingsscholen voor verloskundige hulp zullen worden opgericht. Spreker vraagt naar de meening van den nieuwen land voogd inzake defensie en decentralisatie en komt op tegen de voorstelling door den heer de Stuers gegeven omtrent den omvang van onlusten in de buitenbezittingen. Hij con cludeert, dat wij tevreden kunnen zijn over den toestand aldaar. Spreker bepleit uitvoe rig de noodzakelijkheid tijdig gereed te zijn met de verdediging en wijziging van het te genwoordige bestuursstelsel. In zijn antwoord aan deze en andere spre kers sloot minister Pleyte zich aller eerst aan bij de hulde aan van Deventer's na gedachtenis gebracht. Ten aanzien der benoeming van den nieu wen gouverneur-generaal van Limburg Sti- rum, door den heer Bos, eene vreemde be noeming genoemd, zei de minister dat de Regeering in dezen een groote man van groote geestesgaven meent gevonden te hebben, die zich geheel aansluit bij het kolo niaal program der Regeering, ook wat de fensie, onderwijs en economische ontwikke ling der bevolking betreft I Door het verblijf in het verre Oosten heeft hij kijk gekregen op de internationale ver houdingen. De minister is tegen eene be noeming van een luitenant gouverneur-ge neraal. Hij acht het niet gewenscht het zwaartepunt van het buitenlandsche beleid naar Indië te verleggen. Den heer Scheurer antwoordt spr. dat de defensie van Indië de Regeering zeer na aan het hart ligt. Men moet echter het bereik bare in het oog houden. Met den heer Bos is de Minister het eens dat decentralisatie noodzakelijk is met vorming van kleine zelf standige lichamen. Op dat punt is overeen stemming tusschen het Plein en Batavia. De Minister zal Vrijdag zijne rede voortzetten. D» Balije van Utrecht. Vragen van den heer De Stuers, betreffende de Dtritsche Orde Balije van Utrecht. (Ingezon den 6 November 1915). Den 17den Mei j.l. had ondergeteekende de eer zes vragen, de Duitsche orde Balije van Utrecht betreffende, aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie te stellen. Den löden Juni antwoordde de Minister, dat die vragen uiteraard tot een omvangrijk onder zoek aanleiding moesten geven, en dot, vermits dit onderzoek nog niet kon worden beëindigd. Zijne Excellentie zich voorstelde, zoodra dc uit slag daarvan hem hiertoe in staat zou stellen die vragen zoo volledig als doenlijk te beant woorden. De ondergeteekende begrijpt volkomen, dat het onderzoek van sommige dier vragen, welke door hem reeds dertien jaren geleden gesteld weiden, en waaraan de opvolgende Ministers van Justitie verklaarden zich tc wijden, nog niet afge- oopen is. Op sommige andere daarentegen komt het hem voor, dot terstond het antwoord kan gegeven worden, n.l.: Vraag ffl. Is er een reglement of statuut door den Koning vastgesteld? Zoo ja, hoe luidt dit? foo neen, welken leiddraad volgt de Regcering nu haar toezicht op de uitvoering der wet van 8 Augustus T8T5. no. 55 (Stbl. no. 43)? Vraag IV. Welke zijn de verschillende ver- eischten waaraan men moet voldoen om in de orde en het kapittel van deze Staatsinstelling te worden geadmitteerd? (De Staatsalmanak noemt slechts écn dezer vereischten, n.l. het bezit van vier odelkwartieren). Behoort daartoe ook de pre f~ssie van een bepaalden godsdienst rnn? V. Welke is de nationaliteit von de te genwoordige tien commandeurs? (Deze moet aan de Regeenng bekend zijn, want zij stelde aan de Kroon de agreatie dezer commandeurs voor). 1QTP tmt H°?'c,cl is onderscheidenlijk in 1912 en 1913 uit de kas der orde uitgekeerd aan den Landcommandeur, den Coadjutor en elk der Commandeurs? Hoeveel is aan liefdadige doel einden besteed? (Daar de rekeningen over de genoemde jaren hoogstwaarschijnlijk afgesloten Zijn is deze vraag gemakkelijk te beontwoor- den). Wordt jaarlijks een bedrag in de schatkist ge stort en hoe groot is dit De ondergeteekende heeft de eer den Minister van Justitie te verzoeken deze vragen te beant woorden. Antwoord van den heer Ort, Minister van Jus titie. (Ingezonden T7 November 1915). Alvorens tot een volledige beantwoording der vragen, door de leden Uwer Kamer ihr VEL de Stuers en mr. J. W. H M. van Idsinga, no pens de Duitsche Orde Baliie van Utrecht ge- daon, waaromtrent nog nadere gegevens wor- den ingewacht, over te gaan, heb ik de eer U Hoogedelgestrenge hierbij de antwoorden te doen toekomen op de sedert dien bij schrijven van 6 dezer, no. 45, door jhr. De Stuers gedane vragen. Vraag III. Een door den Koning goedgekeurd statuut of reglement bestaat niet. Door de Re- M e"ïooWerd een oritweV'-reglement van 25 Mei i8_5, bet eenige dat als zoodanig aan de Kegeering is toegezonden, (en hierbii ter kennis neming wordt overgelegd), voor notificatie aan genomen. Het regeeringstoezicht op de uitvoering van de wet van 8 Augustus 1815. no. 55 (Staats blad no. 43). heeft zich van af het herstel der j bepaald tot de goedkeuring en viseering der kwartierstraten, tot de agreatie van gedane benoemingen en toelatingen (vandaar het sub 1o bepaalde van het in afschrift hierbügeand Ko- ninkl"k besluit van 3 Juli 1822, no. 105, waarbij de Balije op haar verplichting tot het vragen van de agreatie wordt gewezen), en tot de con trole van verdere handelingen van de Duitsche Orde, welke ter kenm's van de Regeering ge bracht, worden goedgekeurd dan wel voor ken nisgeving aangenomen (Koninklijk besluit bier- voren vermeld, sub 2o). De Regeering vol<*1 de praktiik, zooals die sedert het bovengeno-md Koninklijk besluit van T822 steeds is toegepast en blijkens diens inhoud gebaseerd is op hetgeen gedurende bet toezicht der Staten 's Lands van utrecht reeds r-locht te genieten. raag IV. Om in de Orde te worden opge nomen wordt van regeeringswege geëischt het bez:t van vier „meer dan twee eeuwen oud-adel lijke en irrcprochabele kwartieren, niet hesmet met bastaardy een eisch, welke voor zoover historisch bekend, steeds is gesteld, sedert het herstel der Orde in 78T5 altijd door het staats gezag als noodzakelijk is aangenomen, en ook overeenstemt met de hierbijgaaude resolutie der Balije van 21/23 September 1740, artikelen I— IIT. zelf. Sinds 1815 heeft er geen aanleiding bestaan naar de godsdienstige belijdenis van dc houders dier kwartieren een onderzoek in te stellen, ver mits, voor zoo ver bekend, geen andere Edel- Expectantcn dan die tot de Hervormde Kerk be hoorden, zich tot goedkeuring en visecring van kwartierstaat of agreatie hebben aangemeld. In- tusschen valt op te merken, dat tot heden van overheidswege nimmer is teruggekomen op het bepaalde in de hierbij gevoegde resolutie van de Staten van Utrecht van 17 Augustus 1619, dat niemand tot de Orde zal worden toegelaten dan zij ,.die zullen zijn en professie doen ven de Christelijke Gereformeerde Religie". Deze zelfde voorschriften worden en zijn door de Duitsche Orde zelf kennelijk als statutair recht aangenomen en ziin dan ook opgenomen zoowel in dc artikelen 2327 van het door de Orde zelf ontworpen, bij het antwoord op vraag ITT genoemd ontwerp-reglement van 25 Mei 1825, als in de artikelen 3641 van het mede ter kennisneming hierbij overgelegd afsrhrift van het „Reglement voor de Ridderlijke Duit sche Orde Balije van Utrecht, bijeengezameld uit de verschillende resolutiën van het Kapittel, regelende de statuten der Bab'je van Utrecht", van 3/5 Mei 1871. Vraag V. De Land-Commandeur en drie der Commandeurs de co-adjutor hieronder be grepen zijn Nederlanders. Van de zeven ove rige Commandeurs bezitten 6 de Duitsche na tionaliteit: de zevende is Oostenrijker. Vraag VI. De noodige inb'chtingen zijn, te ge lijk met andere gegevens van historischen en feitelijken aard, schriftelijk aan de Balije ge vraagd. De in afwachting van het volledige antwoord ontvangen gegevens worden hierbij ter kennis neming overgelegd. Berichten. Tijdelijk gezantschap bij den Paus. Naar uit Rome aan De Tij d wordt geseind, heeft de Nederlandsche zaakgelastigde, de heer Schuller tot Peur- svm, met den Paus en kardinaal Gasparie een onderhoud gehad, in verband met de eerlang te verwachten benoeming van een nieuwen tijdelijken Nederlandschen gezant bij den Paus, alt opvolger van wijlen mr. Regout. D. W. Stork. Het laatst uit Zwitser land ontvangen bericht over den toestand van den heer D. W. Stork luidt zeer gunstig] de doctoren achten algeheel herstel zeker. Mr. G. Hovens Greve.f Te Hel« levoetsluis is plotseling overleden mr. G. Hovens Gréve, griffier bij het kantongerecht te Arnhemen reserve 1ste luitenant bij het 4de regiment infanterie te Leiden. Nederland en de oorlog. De landweerl'chting 1909 met verlof. De dienstplichtigen der landweer behotf- rende tot de landweerlichting 1909 zullen I omstreeks 20 December a.s. met voorloopig (klein) verlof naar huis worden gezonden, geheel op denzelfden voet als 25 November a.s. met de landwecrlichting 1908 zal ge schieden. De melkvoorziening. De N. R. Ct. meldt, dat, zoodra de be noemde districtscommissie met bepaalde voorstellen is gekomen, die een oplossing aan het vraagstuk van de melkvoorziening geven, de inbezitneming van melk te Rot terdam een einde zal nemen. Men hoopt dat dit binnenkort zal geschieden; tot zoo lang blijft de noodmaatregel van kracht, verkocht voor 10 cent. Ook werd er 10& in bezit genomen wordt, welke inbezitne ming wordt verdeeld over de Condensed Milk Comp. of Holland Ltd., de Galak Con densed Milk Co., de zuivelfabriek Aurore en de fabriek van melkproducten der Ver- eenigde Zuivelbereiders. Te Amsterdam war gisteren aldus meldt het N. v. d. D. de melkaanvoer al weer ruimer, zelfs werd op de markt al melk verkocht voor 10 cent. Ook werd er 10% en ook wel 11 cent besteed, maar de toe stand wordt gunstiger. Dit neemt niet weg, dat er nog altijd inrichtingen zijn, die melk moeten betrekken van plaatsen, ver van Am sterdam, o. a. uit Kampen, Elburg, Amers foort. Door de vervoerkosten wordt de prijs van deze melk nogal stevig. Kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gezien het Kon. besluit van 26 October 1914, houdende verbod van uit voer van kaas, met ingang van 18 Novem ber ingetrokken zijne beschikking van 22 April 1915, zooals die gewijzigd is bij be schikking van 22 October jl., en een nieuwe regeling omtrent den uitvoer van kaas vast gesteld. De Rijkscommissie van Toezicht op de be schikbaarstelling en den uitvoer van kaas is belast met het toezicht op alle werkzaamhe den In verband met het K. B. van 26 Octo ber 1914 (houdende verbod van uitvoer van kaas) en op de uitvoering van de op dat be sluit betrekking hebbende regelingen en met het nemen van de maatregelen door haar dienstig geoordeeld voor het houden van dat toezicht. I De nieuwe door den minister vastgestelde regeling bepaalt: o.a. dat uitvoer van kaas alleen mag geschieden op vertoon van een consent, afgegeven door genoemde Rijks commissie, die slechts uitvoerconsenten ver strekt aan personen, firma's of vereenigin» gen, die els kaasexporteurs bij haar zijn in geschreven. Het verstrekken van uitvoer- 1 consenten geschiedt volgens door den mi nister vast te stellen regelen. 's Ministers regeling geeft voorts o.a. aan, aan welke voorwaarden moet worden voldaan om als kaas-exporteurs te kunnen worden in geschreven of om als grossiers in kaas te worden ingeschreven. De Nederlandsche Vereenlging van kaas handelaren. gevestigd te Gouda, heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer, hun daarbij verzoekende, hunnen invloed te willen aanwenden om te voorkomen, dat bij mogelijk volgende gele genheden de verschillende handelaren van ons land on^elï'k worden behandeld en dat de handel wordt bemoeilijkt en benadeeld, zooals thans is geschied door de wijze, waarop het uitvoerverbod van den Minister van Land'-ouw (de grenssluiting op den 23 October 's nachts om 12 uur voor den uit voer van kaas) is toegepast. Uitvoerrechten van vlsch. Uit ÏJmuiden wordt gemeld dat de regee ring heeft besloten een uitvoerrecht te hef fen op visch, waarvan de opbrengt zal ge bruikt worden ter bestrijding van de kosten voor de zeevischvoorziening in Nederland. Dit uitvoerrecht zal bedragen: voor vaste zeevisch tot en met vier colli niets, van 5 tot en met 10 colli 25 cent, van 11 tot en met 30 colli 50 cent, van 31 tot en met 100 colli 1.—. Voor alle volgende 100 colli I of gedeelten daarvan 1 meer. Voor haring itot vier colli niets, van vijf tot en met tien I colli 25 cent, van 11 tot en met 30 colli 50 cent, verder voor elke 5000 K.G. of ge- j deelten daarvan 1 meer tot een maximum van 2 per waggon. Raapolie. De minister van Landbouw heeft, d.d. 18 Nov., een circulaire gericht aan de burge« meesters, waarin hij bericht dat het hem, nd gepleegd overleg met het bestuur van d# „Vereeniging van Groothandelaren in Olie alsnog wenschelijk voorkomt voor de distrfc butie der te zijner beschikking gesteld# raapolie gebruik te maken van de diensten der geregelde handelaars In raapolie en dienovereenkomstig de distributie te doen geschieden door genoemde vereenlgingi onder toezicht van het Centraal Administro» tiekantoor voor de distributie van leven#* middelen. De circulaire, In haar geheel opgenomen in „Staatscourant271, bevat de bepalingei^r welke bij de-e distributie zullen gelden, j Cokesverttrekking. Namens het bestuur van de coöp. vereenfc ging Excelsior van Handelaren in Brandstol»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2