~binnenland7~ ,fcr sproke kon zijn van clementie, zij, die met de oproerlingen in verbinding stonden, hun 'dwaling moesten erkennen en verklaarde, ;dat hij geen reden tot nlgemeene amnestie zag, zoolang de nationalisten voorgingen de rebellen als helden te beschouwen. KolonelHenry Byrne, linden ouderdom van 78 jaren is Dinsdag te West- Kensington kolonel Henry Byrne overleden, too meldt de Daily Chronicle. In den Itali- *aanschen onafhankelijkheidsoorlog heeft hij onder Garribaldi gediend en hij ontving de tnedaille van verdienste van koning Victor Emmanuel. Later heeft hij in den Ameri- kaanschen burgeroorlog meegestreden en :n 'den Boerenoorlog stond hij aan het hoofd .van een Engelsch bataljon. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, keert van het verblijf op Het Loo in den (aag terug, per auto op Zondag 5 December ..s. in den namiddag. De Tweede Kamer zal (zooals reeds ge meld werd) op a.s. Dinsdag een vergadering met gesloten deuren houden en wel ten half- twaalf uur. Na afloop van het Comité Generaal, is voor de openbare vergadering aan de orde gesteld de behandeling van het verzoek van den heer Teenstra, om verlof tot het richten yan vragen aan den minister van Landbouw, naar aanleidig van de bestrijding van het mond- en klauwzeer, waarna de Algemeene fieschouwigen der Staatsbegrooting voor 1916 zullen worden voortgezet. Voor de openbare vergadering des avonds te acht uur is aan de orde gesteld: voort zetting der beraadslaging over Hoofdstuk IV (Justitie) en vervolgens Hoofdstuk III (Buiten- landsche Zaken). Voorts komt in behandeling het wetsont werp tot goedkeuring van het op 1 Juni 1915 te 's Gravenhage tusschen Nederland en China gesloten arbitrage-verdrag en voorbe houd om de in art. 2 van dat verdrag be doelde compromissen te sluiten. Waarborg gouden- en zilve ren werken. Blijkens een bericht in het Vakblad voor Goud- en Zilversmeden, werd dezer dagen de heer Bern. Citroen, de voor- fitter van den Bond van Ned. Fabrikanten van en handelaren in gouden* en zilveren werken, in gehoor ontvangen door den mi nister van Financiën, naar aanleiding van het ingediende nieuwe ontwerp-Waarborg- wet. Tijdens het langdurige onderhoud gaf de heer Citroen als zijn meening te kennen, dat het ontwerp, zoo als het thans is, in vak kringen groote moeilijkheden zal brengen. De minister gaf den heer Citroen in overwe ging zijn bezwaren schriftelijk kenbaar te maken en een schema samen te stellen, dat 'dan volgens hem beter zou voldoen aan de algemeene eischen. De heer Citroen nam deze opdracht aan. Bij resolutie "van den Minister van Kolo niën ziin L A. Mculkens, te 's Gravenzande. i n W. IT Slark, te 's Gravenhage. gesteld ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. om te worden benoemd tot opzichter hij den waterstaat en 's lands burgerlijke np*»nhnro werken aanr te lande. Nederland en de oorlog* Kaas. Het bestuuc der Vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland heeft zich met een adres tot de Koningin gewend naar aanleiding van het besluit van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 21 October, waarbij de uitvoer van kaas met ingang van 24 October is verboden. Adressante zegt: dat, naar haar overtuiging, bedoeld ver bod van uitvoer geheel onnoodig zou zijn geweest, indien alvorens tot opheffing van het Rijks Centraal Bureau over te gaan, behoorlijk voor een nieuwe rege ling voor beschikbaarstelling en distributie van kaas voor binnenlandsch gebruik en die voor den uitvoer van kaas ware zorg gedra gen; dat zich op verzoek van den minister heeft geconstitueerd een vereeniging van deskun digen, welke ten slotte blijkt als onmondig te worden beschouwd, terwijl boven die ver eeniging door den minister een commissie van toezicht werd geplaatst, bestaande uit niet-deskundigen, welke commissie daaren tegen oppermachtig blijkt te zijn; dat naar een goede en spoedige regeling echter nog steeds vergeefs wordt uitgezien; dat vrees voor een tekort aan kaas voor binnenlandsch gebruik niet kan hebben ge leid tot het verbod van uitvoer, omdat op rlen dag van sluiting der grenzen, de voor iaden aanwezig bij kaashandelaren en pro ducenten zeer belangrijk waren, terwijl bo vendien de belangrijke dagelijksche produc tie ook nog steeds ter beschikking bleef; dat blijkens ontvangen mededeelingen de regeling voor de beschikbaarstelling en voor de distributie van kaas voor binnenlandsch gebruik en de regeling voor den uitvoer van kaas reeds door de daarvoor aangewezen autoriteiten weiden vastgesteld; dat de noodelooze belemmering van den uitvoer reeds groote schade heeft veroor zaakt, vooral in verband met de buitenge woon hoo^'e inkoopsprijzen; dat de voorraden bij handelaren en pro ducenten zich op onrustbarende wijze op eenstapelen; dat kaas, vooral najaarskaas, aan bederf onderhevig is, en indien deze toestand no^ eenigen tijd bestendigd wordt onge- tv'.ijfeld groote -hoeveelheden voor de con sumptie ongeschikt zullen worden; i het doel vrn alle regeeringsbemoeiin- gep in deze toch is, de Nederlandsche be vuiling te voorzien van kaas tol billiiken prijs, doch dat de tegenwoordige toestand de voorziening in die binnenlandsche be hoefte onmogelijk maakt; dat naar de overtuiging van adressanten het ontbreken van den goeden wil bij de verantwoordelijke personen om tot een spoe dige goede oplossing te komen, oorzaak is dat nu reeds gedurende meer dan vijf we ken de buitenlandsche zoowel als de bin nenlandsche handel zoo goed als geheel stil staat dat bovendien nog het groote gevaar dreigt, dat in het buitenland andere voedings middelen zullen worden geproduceerd, die onze kaas kunnen vervangen, waardoor in de toekomst de handel ernstig zal kunnen worden geschaad dat een en ander, naar de bescheiden meening van adressanten, niemand ten goe de komt; dat door den ernst der tijden de handel reeds geheel ontwricht is dat de schade gevaar loopt te ontaarden in een war ecatastrophe voor een groot deel der bevolking in de provinciën Noord-Hol land, Zuid-Holland en Friesland, vooral ook omdat de exporteurs noodgedwongen zullen moeten overgaan tot het geven van ontslag aan een deel van het bij hun zaak betrokken personeel dat adressante zich, zeer tot haar leedwe zen, reeds genoodzaakth eeft gezien, te be sluiten, geen kaas te koopen, zoolang de onderwerpelijke bepalingen blijven bestaan en de bestaande maatregelen gehandhaafd worden. Op grond van al het bovenstaande vraagt adressante, dat Hare Majesteit haar tus- sc'nenkomst verleene, opdat zoodanige maat regelen worden genomen, dat zonder ver wijl een einde wordt gemaakt aan de onbe grijpelijke willekeur, waarmede de belangen van een groot aantal staatsburgers noode- loos ernstig benadeeld worden. Het adres is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeld, mt verzoek, voor zooveel mogelijk te bevorderen, dat aan het verlangen van adressante wordt te gemoet gekomen. In verband met het door de vereeniging van kaashandelaren in Noord-Holland geno men besluit om geen kaas op de markten in Noord-Holland te koopen, zoolang de uit voer niet mogelijk is, werden Vrijdag slechts 16 stapel skaas, wegende 20.971 K.G., op de Alkmaarsche kaasmarkt aangevoerd, die verkocht werden tegen prijzen van ten hoog ste 69 voor de fabriekskaas en f 67 voor de boerenkaas. De handel wasmatig. De Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas maakt in de Staatsct. bekend, dat zij eiken Zaterdag van des middags half twee tot half vier zitting houdt in haar bureau te 's-Gra- venhage, Prins Hendrikplein no. 11, tot het geven van inlichtingen en het aanhooren van eventueele bezwaren. Voor de krijgsgevangenen van alle landen. Men meldt ons uit 's Gravenhage; Een internationaal liefdewerk is hier ter stede ter hand genomen onder hoofdleiding van het navolgende comité: Baronesse Melvil van Lynden, grootmees- teresse van H. M. de Koningin; mevrouw de Beaufort, grootmeesteresse van H. M. de Koningin-Moeder; mevrouw Cort van der Linden; mevrouw Loudon, penningmeeste- resse; baronesse Sweerts de Landas Wy- borgh; mevrouw Van Karnebeek; baronesse de Smeth van Alphen; mej. Thorbecke, se cretaresse. Het betreft een groote sneeuwbal, be stemd om door geheel Nederland te rollen, ten einde steun te kunnen verleenen aan de krijgsgevangenen van alle landen. Op deze wijze wordt iedereen in de ge legenheid gesteld om, gezamenlijk, tal van personen te steunen, terwijl men soms tot zijn leedwezen steun aan een bijzondere categorie moet weigeren. Het Comité weet wel, dat een sneeuwbal niet altijd in den geest valt, maar in dezen tijd moet iedereen doordrongen zijn van Je op hem rustendverantwoordelijkheid om de moeite te nemen de brieven over te schrij ven, ten einde op die. wijze mede te werken tot het bereiken van het groote einddoel: de physieke verzachting van zooveel heldhaftig lijden. Het hoofdcomité biedt alle gewenschte waarborgen en het stelt zelf alle vertrouwen in de wijze wa"arop allen ongetwijfeld zullen willen medewerken om dit liefdewerk te steu nen. In elke provincie en in elke stad zullen gelijksoortige subcomité's gevormd worden. De steun, welke door het resultaat van dezen philantropischen arbeid zal kunnen worden verleend, zal verdeeld worden over alle zich in oorlog bevindende landen, naar gelang van hetgeen de krijgsgevangenen dier landen dringend noodig zullen blijken te hebben. Daar de winter is aangebroken, is het waarschünlijk, dot de hulp voor het grootste deel zal bestaan in het verschaffen van warme kleeding. Het resultaat van dit liefdewerk en de verschillende giften zullen later worden be kend gemaakt. Ce smokkelhandel. Onder het opschrift „Een volks- en leger- belang" lezen wij in de N. Ct. het volgende: De couranten bevatten thans biina doge- I lijks berichten over maatregelen, die op een verhoogde activiteit van het militaire gezag tot het weren van den smokkelhandel dui den. Compagnieën wielrijders worden naar de ooslgrens gezonden; verplaatsingen van we gens nauwe betrekking tot de grensbevol- king min betrouwbare troepenafdeelingen zijn ^eschied; de wachtpostdienst schijnt uit gebreid te rijn. Schier alle berichten, die wij hieromtrent vernamen, betreffen evenwel alleen de oost grens van Overijsel en van Gelderland. Dat buitengewone maatregelen tegen den smok kelhandel daar noodig waren, lijdt geen .twijfel. Maar het moreele gevaar aan de I grens, waarover wij onlangs schreven, is vooral niet minder ernstig in andere grens provinciën. In het bijzonder ook voor het leger. De inlichtingen die ons daaromtrent, van verschillende zijden, spontaan worden toe gezonden, zijn van dien aard dat wij niet mogen nalaten nog eens op dit onverkwik kelijke onderwerp terug te komen. Nog pas werd in het Voorloopig Verslag der Kamer over het spoed-ontwerp strekkende tot ver scherping van de bepalingen betreffende het vervoer en de „nederlage" van goederen op de verleiding gewezen, waaraan de min dere militairen aan de grens door aanhou dende geldaanbiedingen blootstaan. Hierte gen moeten, indien het plichtgevoel in den steek laat (en dit is in vele gevallen zoo ver klaarbaar), strenge tucht en een aanhoudend scherp toezicht het tegenwicht bieden. Maar dit laat, meenen wij, te wenschen over. Het is bijna belachelijk zoo schrijft ons een volkomen betrouwbaar persoon die tij delijk in de Brabantsche grensstreken ver blijf houdt in een van de Kamerstukken de vraag tot de Regeering gericht te zien of het haar bekend is dat op den 7en Augustus j.l. door Nederlandsche so'daten zes runderen langs de oude Turnhoutsche Baan over de grens zijn gesmokkeld. Eiken dag zijn we hier ooggetuigen van karren vrachten smokkelwaar, die België ingaan. Vandaag nog was ik weder getuige van het inklaren van een zwaar beladen kar ihet rijst. Deze is dan in zakken verpakt en wordt over de grens gedragen door een goed ge organiseerde bende (15 frs. voor 10 kilo draagloon). Waarom, vraagt deze briefschrijver die in militaire zaken goed thuis is, waarom geen beter toezicht? Waarom wordt de cavalerie hiervoor niet gebruikt? Waarom wordt die elders veree- nigd gehouden en niet naar de grens ge stuurd? Waarom doen de Duitschers het sur- veilleeren aan de grens geschieden door ca valerie en niet meer, zooals in den beginne, door infanterie?.... Cavalerie, zich verstaan de en samenwerkende met de kommiezen, zou hier afdoende diensten verrichten. Het aantal Hollandsche soldaten dat uit den smokkelhandel grove voordeelen trekt, is op sommige plaatsen zeer groot zoo schrijft ons dezelfde correspondent uit Bra bant. Menigeen hunner knijpt zijn oogen toe en misleidt zelfs de kameraden die daartoe niet geneigd zijn. U moet ook niet gelooven dat de soldaten er onder elkander veel geheim van maken. Ei wordt zelfs over geblageerd: „Die wacht is vervelend, daar is niets te verdienen, boe- veel geef jij me voor die wacht?" ƒ2 5 is een matig bod, dat toch wel eens geaccepteerd wordt door een die minder op handel belust is. Een flinke jonge sergeant die een paar maal groote aanhalingen deed, kreeg op dracht om een 30 volontairs uit te zoeken en er daarmee op uit te gaan, wanneer hij maar wilde. Hij sloot zich bij de kommiezen aan, ging er eiken nacht op uit, maar kwam weldra tot de treurige ontdekking dat er on der zijn volontairs waren die aan de smokke laars de plaats van den sergeant bekend maakten I Waarschijnlijk is aan dit alles niet afdoend een eind te maken. Maar of er genoeg ge beurt? waarom, zoo vraagt onze brief schrijver Waarom geeft men aan de soldaten niet 5 pet. van de waarde van het door hen aange haalde, dadelijk uitbetaald en niet gelijk nu geschiedt een kleine premie welke 9 a 10 maanden na het feit wordt uitgereikt? Waarom niet ter belooning onmiddellijk een paar dagen verlof? En dan, er wordt over 't geheel veel te weinig met de mannen ge sproken. Hoe wil men plichtsgevoel, offer vaardigheid, toewijding verlangen, indien niets wordt verricht ter aankweeking van die eigenschappen? Maar al te veel officieren zeggen: met die kerels valt niet te praten en daarmee uit. Toch ondervinden degenen die het wèl doen, wel degelijk het voordeel van een goeden omgang met den troep En thans nog een en ander uit een schrij ven dat wij uit Limburg ontvangen. De af zender heeft geen bezwaar zich bekend te maken; het is de heer De Kleijn, ontvanger der registratie en domeinen te'Roermond. Hij verhaalt van landweermannen die tij dens de mobilisatie vele honderden (tot zelfs 2000) verdiend hebben. Werden vroeger wachten aan de grens voor 3 kwartjes per keer aan collega's „uitbesteed", thans is dit bedrag tot tien gulden en meer gestegen. Aan een milicien werd, als hij een kwar tier van zijn post ging ƒ500 geboden. Hij bleef; maar een collega stak later de ƒ500 op en lachte hem nog uit. In 't Geldersche wordt voor het laten doorgaan van ieder paard 25 cijns geheven. Onbemiddelde miliciens laten als zij een glas bier betalen, een bankje van 100 wis selen. Weten officieren niets van dit alles, of is de verhouding hier zoo anders dan in het Fransche en Italiaansche leger? Dat soldaten der grenswacht met smok- keiende meisjes minnekoozen en geen cijns in geld heffen, komt ook genoeg voor. j Verwijdering van verdachte militaire ele- menten van de grens, dikwijls aflossen van j troepen-onderdeelen aan de grens, meer sur- veillance door troepen wielrijders (zooals nu I in Twente geschiedt) en vooral de leiding I aan den fiscus geven, zou ongetwijfeld gun- j stig werken. De ambtenaren van den fiscus gevoelen voor dit werk en hebben er slag van, evenals de maréchaussee en de rijks- veldwacht. Maar heel veel militairen voelen er weinig voor en hun handen staan op dat gebied verkeerd. Er zijn tal van goede elementen onder de militairen, maar zij moeten leiding ontvan gen en voor bestrijding der smokkelarij is de aangewezen leider: de fiscus als men maar zorgt de beambten en ook de aange wezen militairen juist met het oog op de omkoopingspogingen en in verband met de dure tijden goed te betalen. De samenwerking laat thans al te veel te wenschen over. Zoo worden er door de mili taire autoriteiten in het Limburgsche brood kaarten afgegeven aan Nederlanders die in Duitschland gaan werken. Op die brood kaarten mag de houder voor een week boter, spek en brood medenemen. Maar vaak kee- ren de zgn. arbeiders die daarvan gebruik maken, nog denzelfden dag zonder provisie terug. Ook de wijze waarop vergunningen om paarden aan de grens landbouwwerkzaam- heden te laten doen, worden afgegeven, is eigenaardig. De paarden zijn aangeduid als bruin, zwart enz. Nu komt de vergunning houder wel met de paarden terug van de zelfde kleur, maar de beestjes zijn in enkele uren mager en oud geworden. Op papier klopt alles als een bus. De heer De Kleyn vermeldt dan nog eenige andere feiten, die in de laatste dagen voorvielen en besluit met de opmerking, dat ook door de rechterlijke macht tegen het demoraliseerende gesmokkel niet scherp ge noeg opgetreden kan worden. Met geldboe ten van 1 werkt men al heel weinig uit. Het bovenstaande lijkt ons meer dan vol doende om de noodzakelijkheid van een al gemeene organisatie der grensbewaking door verplichte samenwerking van den fis cus en de militaire macht aan te toonen. De indiening der wetsontwerpen tot beteu geling van den smokkelhandel en de plaat selijke verscherping van het militaire toe zicht in enkele streken, bewijst dat de Re geering de behoefte aan strengere handha ving van de wetten en Kon. besluiten in ziet. Moge van de Kamer een krachtige aan drang in diezelfde richting uitgaan. Het geldt hier een gewichtig volks- en legerbe- k»ng. Volgens een Reuter-telegram uit Londen aan "enkele bladen zegt Maxse, de Britsche consul-generaal te Rotterdam: Ik ben van meening, dat, voorzoover Ne derland betreft, aan het eind van den oor log, een tijdperk van grooten bloei zal intre den, niet alleen voor Nederland en zijn koop lieden, maar ook voor den Britschen handel. Het schijnt zeker, dat, ten minste voor de komende jaren na de beëindiging der vijan delijkheden. Rotterdam een O.oote invoerha ven voor het vasteland zal worden. Om rede nen, waarop het niet noodig is, verder In te gaan, zullen zoowel Antwerpen als Hamburg in lange jaren stellig hun vroegere welvaart niet terugkrijgen. Indien de Britsche reeders en kooplieden thans reeds plannen maakten en zich voor bereid hielden om voordeel te trekken van den grooten opbloei van den handel, die zich stellig na het sluiten van een gunstigen vrede zal voordoen, zie ik geen reden waar om zij geen groot aandeel zouden hebben in de welvaart van Nederland. Het rapport maakt er melding ven, dat de oorlog een zeer gunstige uitwerking heeft gehad op de scheepvaart van Nederland in 1914. De uitsluiting van de Duitsche han delsvloot en de sluiting van de Duitsche ha vens heeft ten gevolge gehad, dat de Ne derlandsche neutrale schepen er voordeel van trekken. De consul-generaal voegt er aan toe, dat er verscheidene gevallen te zij ner kennis zijn gebracht, waarin voor een reis de oorspronkelijke waarde van een schip werd betaald. F le s sche nverscheping naar Engeland. Men schrijft aan het Hbld.: De uitvoer van flesschen uit Duitschland naar Engeland is sedert het uitbreken van den oorlog geheel opgehouden. Als een bij zonderheid vinden wij thans in een En gelsch blad vermeld, dat door den Neder- landschen gaffelschoener „Cito" te 7or- mouth een lading van 200,000 flesschen werd gelost, welke alle in Nederland werden vervaardigd. Het schijnt dat de Nederland sche fabrikanten thans hun Duitsch con currenten van de Engelsche markt hebben verdrongen, zoodat groote verschepingen van dit artikel zijn te verwachten. Verhoogingvan d e n s i gar en prijs. Naar aanleiding van geruchten in zake de verhooging van den prijs van sigaren met Vu cent per stuk, waarvan de Tel. zich tot tolk maakte, deelt de Vereeniging van Sigaren fabrikanten aan dat blad mede, dat, ofschoon de tabakken enorm in prijs zijn gestegen, er vooralsnog geen sprake is van het verhoo- gen van den prijs van sigaren. Uitwisseling Roode Kruis personeel. Men meldt uit Vlissingen Wij vernemen dat tusschen de oorlogvoe rende landen overeengekomen is, het Roo de Kruis-personeel, dat wederzijds in krijgs gevangenschap is, wederkeerig uit te wisse len. Voldoende waarborgen moeten gege ven worden dat de uitgewisselden alleen voor den verplegingsdienst beschikbaar blijven. Het eerste transport Duitsch personeel is dezer dagen van Engeland naar Duitschland gegaan. Meerdere uitwisseling zal waar schijnlijk spoedig plaats vinden. Fransche vluchtelingen. Men meldt uit Vlissingen; Er komen hier nu dagelijks een eroot aan tal vrouwen en kinderen, oude lieden en gees telijken. uit het noorden van Frankrijk, die via Enueland naar Frankrijk .vertrekk** Dezer dagen kwamen mei één trein ruim 5U0 dergelijke vluchtelingen. Door speciale bemiddeling van den Anie- rikaanschen consul te Brussel, is hun door de Duitschers hel verlaten van Noord-Frank rijk toegestaan. Het Fransche consulaat le Vlissingen is tijdelijk naar een grooier loka liteit in hel midden der stad overgebracht, om deze vluchtelingen zoo spoedig mogelijk van de noodige passen enz. te voorzien. Er heersclit daar den geheelen dag grooto drukte van deze arme zwervers, die einde lijk hopen in Frankrijk weer-een rustig te< huii to vinden. Alweer een Telegraaf-aan- klacht. De firma Hoxel Visser, in oliën, boter, vetten, import en export, te Amster dam, deelt mede dat zij naar aanleiding van een bericht in „De Telegraaf" van 22 No vember 1915, onder het opschrift „Steler en Heler", een klacht tegen den heer H. M. C. Holdert bij den officier van justitie heeft in gediend wegens grove beleediging. Verdachte inhoud. Gistervoormiddag werd in de Oranjeslui zen de tjalk Hoop op Zegen, komende varr Amsterdam, waar het reeds gedurende vijf weken geladen had gelegen, niet geschut, maar teruggebracht en onder politietoezicht gesteld in het Entoskanaal. De controleerende rijksveldwacht en an* dere rijksambtenaren legden op schip en la ding beslag, omdat de lading, behalve mar garine, nog een vetsoort inhield, die op mar garine geleek. (Hbld.) Beteugeling van den smokkelhandel. Naar men aan de N. Ct. meldt, zullen ter beteugeling van den smokkelhandel 160 mi litaire wielrijders te Hengelo (O.) worden ge detacheerd. Het gerucht loopt, dat ook de gemeente Hengelo (O.) binnenkort in staat van beleg zal worden verklaard. Door de rijksambtenaren zijn bij Wehl 13 paarden en 10 runderen aangehouden, die gesmokkeld zouden worden. Zekere H. uit Doetinchem is gearresteerd. Ten Netterden, gem. Gendringen, heb ben de rijksambtenaren gisternacht tien zwa re koeien, welke over de grens zouden wor den gesmokkeld, in beslag genomen en drie smokkelaars gevangen genomen. Gevecht met smokkelaars. Donderdagavond heeft tusschen Beek en 's Heerenberg (G.) een gevecht plaats gehad tusschen militaire grensbewakers en een 17- tal smokkelaars, die elk een zakje graan over de grens trachtten te brengen. Een der smok kelaars werd in het rechterbeen geschoten en daarna door militairen naar Arnhem ver< voerd. Later trachtten weer andere smokkelaars die dachten dat het terrein vrij was, bussen met olie over de grens te brengen. Zij zagen zich ook ontdekt en kozen het hazenpad Van alle smokkelaars is de waar in beslag genomen. Bij Kilder zijn Donderdag 11 paarden in beslag genomen. (Tel.) De Vrijzinnig-democraten en grondwetsherziening Omtrent de Zondag te Den Ilang gehouden'gemeenschap pelijke "\crgadering van de vriizinnig-demo- cratische Kamerfractie, het hoofdbestuur van den Yriizinnig-Democratisehen Bond, het Centr. Bestuur van het A. N. W. V.. de redac tie van „De Vrijzinnig Democraat" cn de se cretaris van het Noordpropggnnda-comité, ter bespreking van de grondwetsvoorstellen van de Rcgcering en de te voeren actie voor den volledigen eisch van het vrijz.-dem. pro gram: algemeen kiesrecht voor mannen cn vrouwen, meldt „De Vrijzinnig-Democraat", flat in de uitvoerige besprekingen de groote beteekenis van de grondwetsvoorstellen op den voorgrond werd gebracht, doch tevens volle aandacht gelegd op de sterk groeiende volksbeweging voor het algemeen vrouwen kiesrecht. Dc wij zo. waarop de propaganda zal wor den gevoerd, werd vastgesteld. Binnenkort zal aan de ofdeelingen hieromtrent eene circu laire worden toegezonden, terwijl le ziiner tijd uitvoerige mededeelingen over de te be leggen provinciale vergaderingen zullen wor den gedaan. Voorts werd besloten tot hel uitgeven van eon of meer vlugsehriflics over de grondwets- herzi '?ng speeinnl over de kiesrechlvraag. De Amsterdamsche sc h o on- «heidscommissie. Naar gemeld wordt, heeft de Schoonheidscommissie te Amster dam, in de plaats van den heer Jos. Ph. J. Kuypers, die als voorzitter bedankt had, den heer Jos. Ingenohl als zoodanig benoemd. De Belastingplannen en het toerisme. Naar aanleiding van de belastingplannen van minister Treub en den invloed daarvan op het toerisme, schrijft de Kampioen: „In de plannen, door den Minister van' Financiën openbaar gemaakt, om in den gel- delijken nood van ons vaderland te voorzien, komen verschillende zaken voor, die het Bondsbestuur met groote zorg vervullen. De rijwielen zijn weliswaar vervallen als grondslag voor de personeel^ belasting, de motorrijwielen en automobielen zullen ech ter dubbel zoo zwaar worden belast. Pleziervaartuigen..., wij zouden bijna haast zeggenzij zullen voor het grootste deel verdwijnen als de voorstellen ongewij zigd worden aangenomen. Een enkel voorbeeld: Voor een vaartuig met een verkoopwaarde van 1000 geveild, waar de hoogste opbrengst mogelijk is zal men 60 belasting moeten betalen, waar in sommige plaatsen even zooveel opcen ten (medegerekend zijn de Rijksopcenten van 20 voor drie jaar) bijkomen 120, d. i. dus 12 der waarde. Voor een vaartuig van een verkoopwaarde van 3000 wordf dit 400, van 6000 wordt het 872 's jaars. Bij het bondsbestuur is een adres in be werking om zooveel mogeliik dit onheil vooti

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2