""STADSNIEUWS." IJst den omtrek.~ T EMILION WIJNHANDEL 1. A. SCHOTERMAN ft Zn. Utrecfitschestraat 34. ïelef. 145. digheden moet het nog véél nadeeliger uit- .werking hebben, juist omdat bij zoovelen de nood hoog gestegen is, en zij tot de uiterste ellende dreigen te vervallen, indien de onmisbare hulp hun, hetzij onthouden blijft, hetzij slechts in onvoldoende mate kan worden verleend. „De ondersteuning voor de werkloozen behoort dus niet ten goede te komen aan hen, die werk kunnen vinden, indien zij slechts willen. „Immers, dit zou niet alleen de positie dergenen, die inderdaad noodlijdend zijn, nog verzwakken, maar bovendien een pre mie stellen op lediggang en niets-docn. „Meer dan eens werd in den loetsten tijd van de zijde van werkgevers erover ge klaagd, dat het zoo moeilijk was aan werk krachten te komen, en de „N. R. Ct." wees er dezer dogen op, dat te Rotterdam zich slechts 60 menschen lieten inschrijven voor het opruimen van sneeuw, waarmee 2 gul dens daags te verdienen volt. „Is het aantal werkloozen nu verminderd, of zijn er andere redenen, die hier de ver klaring' geven? „Zeker is, dat nog veel geleden wordt en dat de winter met nieuwe ellende dreigt. „Maar dan geldt ook in 't belang van de ware behoeftigen de eisch, dot er goede controle zij en onderscheid wordt gemaakt tusschen hen, die geen werk kunnen vinden en hen, die het niet willen vinden. „Anders komen de eersten te kort.' Berichten. De Staatscourant van Woensdag 8 De cember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten tijdelijk ontheven van het beheer der in spectie de belasting-inspecteur P. F. L. Lau- ten te Roermond en is hij gedetacheerd bij de inspectie der invoerrechten en accijnsen te Amsterdam benoemd tot ontvanger der registratie, gerechtelijke acten en domeinen te Arnhem F. D. H. Bijl van Duijvenbode, thans ontvan ger van het buitengewoon zegel te Rotter dam; tot registratie-ontvanger te Enkhuizen C. Punt, thans commies der registratie te den Haag; te Gulpen M. J. Heuff, commies 'der registratie te Maastricht; te Oldeberkoop W. Balk; te Tholen mr. P. van Sonsbeek en te Gennep M. A. Verkerk, allen surnumerair der registratie op verzoek eervol ontslagen met dank J. W. Bernhard, hoofdcommies aan het depar tement van justitie benoemd tot medisch-adviseur van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis F. Hijman, arts te den Haag bevorderd tot commies der posterijen en telegrafie 2e kl. S. J. H. Wesselink thans idem 3e klasse. Minister Pleyte. Naar wij vernemen moet de minister van koloniën mr. Pleyte, op medisch advies nog eenigen tijd verdere rust nemen en zal hij daartoe morgen naar het buitenland ver trekken. Het verluidt dat tijdens 's ministers afwe zigheid het Departement van Koloniën in terimair zal worden beheerd door den MI» nister van Marine. De nieuw optredende gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum wiens vertrek naar wij nader vernemen op 26 Januari be paald is heeft den minister van Koloniën, mr. Pleyte, een bezoek gebracht in diens wo ning. Het comité-generaal. Omtrent het door de' Tweede Kamer ge houden comité-generaal verluidt, zoo meldt men ons uit den Haag dat het vrij belangwekkend moet geweest zijn, -doch dat zeer ingrijpende verandering, Inzake de maatregelen op militair gebied, niet als resultaat er van te wachten schijnt. Zilverbons. De minister van Financiën brengt in her innering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons waarop de handteeke- ning van den minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van gel delijk nadeel, noodig is de zooeven bedoel de zilverbons vóór of uiterlijk op 31 Decem ber 1915 in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de niéuwe zilverbons van 2.50 met de handteekening van den minister Treub. Deze blijven gangbaar. Hr. Ms. Kortenaer. Aan den com mandant van Hr. Ms. in West-Indië vertoe vende „Kortenaer", is telegrafisch de lastge ving verstrekt om begin Januari a.s., na ont vangst van de victualie, welke per West-In- sche mail aan het schip is toegezonden, de terugreis naar Nederland te aanvaarden via de Bermuda's en de Azoren. Het schip kan dan in de eerste helft van Februari hier te lande worden verwacht. Nieuwe categorie van re serve-officieren. Bij Kon. bésluit is een nieuwe categorie van reserve-officieren voor speciale diensten ingesteld. Voor een benoeming tot dien rang komen in aanmer- iking personen, van wie op goede gronden 'kan worden verwacht, dat zij door hun intel- lectueele ontwikkeling dan wel door practi- sche ervaring goede diensten aan het leger of zijne inrichtingen zullen bewijzen in func- 'tiën, waaraan de officiersrang verbonden be hoort te zijn. Zij worden als zoodanig benoemd bij het iwapen der infanterie. Voor zoover zij tot igeenerlei militairen dienst verplicht zijn, moeten zij zich verbinden om na hun benoe ming gedurende ten minste 5 jaren ter be schikking te blijven. Voorts zijn zij verplicht In tijd van vrede is de reserve-officier voor speciale diensten verplicht ten behoeve van het leger zoodanige diensten te verrichten als hem door of namens den minister van oorlog zullen worden opg' igen; de tijd voor de vervulling van die c.t-Misten benoo- digd, zal echter per kalenderjaar een termijn van 3 weken niet mogen overschrijden. (N. R. Ct.). D. W. St o r k. Naar gemeld wordt, gaat het met den heer D. W. Stork, die te Ziirich een operatie moest ondergaan, geheel naar wensch. Gisteren zou de heer Stork de zie- keninrichting verlaten, om dan na een paar weken nakuur naar Hengelo terug te keeren. Nederland en de oorlog» Kon. Nat. Steusi-comité. Blijkens de 67e lijst is van 21 tot en met 27 November voor het Kon. Nat. Steuncomité ontvangen 2.025.54 ma kende met de bedragen van de vorige lijsten een totaal van 3.401.740.62 aan bijdragen en toezeggingen. Vrouwen Comité - Xerstgave. Het Vrouwen-comité voor een Kerstgave aan onze militaire grens- en kustwacht, deelt mede, dat het, nè de groote uitdeeling van jl. Kerstmis 1914, de nog beschikbaar ge bleven gelden gedeeltelijk verdeeld heeft onder de bewakingstroepen der internee- rings-dépóts, onder detachementen in for ten, in samenwerking met de vereeniging „Onze Vloot", vele posten van spellen enz. enz. heeft helpen voorzien en nu de overige gelden, voor zoover zij reiken, besteden zal om, zij het op zee bescheiden schaal, nog maals onze grens- en kustwacht te bereiken met een gift, ten einde in de Kerstdagen een kleine extra-versnapering te kunnen doen uitreiken aan diegenen, welke in die dagen onze gTenzen bewaken. Het Vrouwen-comité houdt zich zeer aan bevolen voor nieuwe gaven, ten einde in de gelegenheid te ziin, hetzij nu of bij voor komende aanvragen weder te kunnen hel pen Het Comité bestaat uit: mevr. de barones Sweerts de Landas Wvborgh—Smith, eere voorzitster; mevrouw OrtHarteveld, voor zitster; me|. Booms, onder-voorzitster en penningmeesteres (Nassaulaan 21, 's Gra- venhage); mevrouw von SteinCallenfels Van Hoogstraten, secretaresse; mevr. jhr. Van den Berch van HeemstedeSchuur- beque Boeye; mevrouw LedeboerDrie beek; mevrouw Josephus Jitta—Wertheim, De broodvoorziening. Vanwege het Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel is aan de Burge meesters de volgende circulaire gezonden: Bij de gehouden contróle in zake de goed- koope broodvoorziening is gebleken, dat in vele gemeenten de hier op vallende kosten van administratie niet overeenkomstig den wensch van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van Gemeentewege worden bestreden, doch aan de bakkers in rekening worden gebracht. Zulks is oorzaak, dat in die gemeenten de meelprijs te laag is berekend, vermits de bakkers meer voor het meel kunnen beta len, indien bovengenoemde kosten niet daarenboven te hunnen laste worden ge bracht. In verband hiermede acht de Minister voor deze gemeenten eene nadere prijsbepaling wenschelijk. Ter verkrijging van de juiste gegevens hiervoor verzoeken wij U beleefd een bijgevoegden staat van inlichtingen zoo spoedig mogelijk ingevuld aan ons bureau te willen inzenden. De werkloosheid in de bij het N. V. V. aangesloten organisaties. Men schrijft van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen: Van 32 organisaties met 95,742 leden werden gegevens ontvangen betreffende den stand der werkloosheid op 1 November 1915. Vergeleken met de cijfers van de vorige maand is de werkloosheid niet onbelang rijk verminderd. Het aantal geheel werkloo zen verminderde van 9891 op 1 October tot 8250 op 1 November, het aantal gedeel telijk werkloozen van 2419 op 1826. Deze vermindering komt voor een groot deel voor rekening van den diamantbewer- kersbond. Zijn werkloosheidscijfer daalde van 6015 op 1 October tot 4922 op 1 No vember. Ook in den bouwvakarbeiders-, meu belmakers-, slagers-, timmerlieden- en typo grafenbond daalde het aantal werkloozen. Daartegenover nam de werkloosheid toe in den Havenarbeiders-, Sigarenmakers- en Zeeliedenbond. Van het aantal totaal werkloozen kwa men 4922 of 59.9 voor rekening van den A. N. D. B. Daarop volgt nog steeds de Ha venarbeidersbond met 1134 werklooze leden of 13.7 De overige 2174 werkloozen wa ren verdeeld over de andere organisaties. De Centrale Bond van Bouwvakarbeiders had aan geheel en gedeeltelijk werkloozen in procenten van zijn totaal ledental op 1 November 1915: 13, de Nederlandsche Schildersgezellenbond 9.3, de Stucadoors- bond 26.8 en de Timmerliedenbond 3.7. De inhechtenisneming van den heer Schröder. Reuter seint ons uit Londen De „Globe" zegt in eene bespreking van de inhechtenisneming van den heer Schrö der „Er zijn eenige punten van groot be lang voor Engeland, die door de arrestatie van den redact,, ir van „De Telegraaf" te Amsterdam ,op den voorgrond worden ge bracht. Dit blad, dat in den laatsten tijd we reldberoemd geworden is door de prachtige kan beschouwd worden als eene inbreuk op die correcte houding, die de neutralen be hoort te kenmerken, maar waarom maakt de Nederlandsche regeering in dit geval dan geen bezwaar te?en het in Nederland ver se :4nen van bladen, die eerst tijdens den oorlog uit den grond verrezen zijn en wier reden van bestaan geen andere is don eene propaganda voor de „Kuhur"? Een dier or ganen, de beruchte „Toekomst die om schreven kan worden als een equivalent voor voor hét Duitsch-Amerikaansche „Father land" heeft zich inderdaad belachelijk ge maakt, omdat zijn pro-Duitsch karakter maar al te duidelijk aan den dng treedt. Het geval met de „Telegraaf" wordt niet beter om het feit, dot dit de twaalfde aan klacht is, die tegen r*blad wordt ingediend en waarvan er tien op niets zijn uitgeloopen en dat zij op verzoek der Duitsche regeering is ingediend. Wanneer wij ons bovendien herinneren, dot de redacteur kortelings den uitgebreiden smokkelhandel tusschen Duitschland en Ne derland veroordeeld heeft, die gevoerd wordt om Duitschland in staat te stellen zich van de producten te voorzien, waaraan het be hoefte heeft en die tegen de Nederlandsche wet strijdt, don lijkt het wel alsof er achter dit alles veel meer s'-ekt, dan een zuiver technische inbreuk op de neutraliteit. De „Pali Mall Gazette" merkt op: „Na het bericht van de arrestatie van Schröder, komt een veelbeteekenende brief van den verte genwoordiger te Londen van de Telegraaf, waarin deze zegt, dn,. een groot deel der Nederlandsche pers dat voor zijn Duitsche sympathieën uitkomt, geen pogingen spaart om het feit te verbergen, dat het lustig voort kon gaan om te zeggen wat het wil ten op zichte van de geallieerden, zonder gevaar te loopen, dat het daarin zal worden belem merd, maar zoodra een blad met pro-gealli eerde sympathieën aan zijne gevoelens uiting geeft, invloeden aan het werk worden gezet om dat te onderdrukken. Wij hebben geen reden om onze opvatting te wijzigen, dot de hoedanigheid der Nederlandsche neu traliteit grootendeels bepaald wordt door het proces tegen Schröder. De Parijsche correspondent van het Hbld seint d.d. 7 Dec.Verschillende ochtend bladen wijden besprekingen aan de gevan genneming van Schröder, die hier zeer die pen indruk heeft gemaakt. De „Matin" zegt: „Zonder in te gaan op de vraag of de vin nige welsprekendheid van den tekst van het artikel van Schröder de gestrenge toepas sing van de Nederlandsche wet rechtvaar digt, spreken wij de hoop uit, dat hij spoe- die weder zijn plaats zal innemen aan het hoofd van den onbaatzuchtigen kruistocht tegen Duitsche corruptie en ruwheid." „De „Petit Parisien" noemt de gevangen neming smartelijk voor de vele vrienden van Nederland in Frankrijk en vervolgt dan „Wij vergeten niet, dat Nederland, evenals Zwitserland en België, zijn onafhankelijkheid steeds hoog hield en zich niet ontzag luide en krachtig hen, die het recht verkrachtten en de vrije naties aanvielen, onder handen te nemen. Getrouw aan deze traditie koos Schröder edelmoedig partij tegen de cen trale mogendheden; anderen verdedigden de zaak van de tegenpartij en dezen werden niet lastig gevallen. Wij zijn overtuigd, dat de maatregelen tegen Schröder in Neder land, evenals hier, verbazing en bedroefd heid hebben gewekt. Hij heeft niets anders gedaan dan uiting gegeven aan zijn denk beelden in 'n land, waar deze, naar 't scheen geen aanleiding zouden geven tot kritiek. Daar Nederland niet in den oorlog gemengd is, had men mogen veronderstellen, dat de pers in het vaderland der vrijheid het recht zou hebben om te zeggen aan welke zijde haar sympathieën zijn. Tweehonderdvijftig jaar geleden zou hij niet veroordeeld zijn. Is de thans genomen beslissing echter een de finitieve De „Petit Journal," die een onderhoud mededeelt, dat een zijner vertegenwoordi gers had met den Parijschen correspondent van de „Telegraaf" over de houding van zijn blad, dat de zwakheid der regeering be streed, voegt daaraan toe„Wij hopen met de geheele Fransche pers, dat de arrestatie niet gehandhaafd zal wórden, opdat Schrö der vrijelijk zal kunnen voortgaan met de verdediging van de zaak, die voorgestaan wordt door alle naties, die aan het Duitsche juk wer.schen te ontkomen." De „Echo de Paris" verklaart„Wij spre ken geen oordeel uit over het besluit, door de Nederlandsche autoriteiten genomen. Wij moeten echter zeggen, dat wij ons een ander denkbeeld hadden gevormd van de edele tradities van onafhankelijkheid, die de roem der Nederlanden zijn." De „Action Francaise" zegt: „De bladen der geallieerden spreken eenstemmig hun sympathie uit voor Schröder en constatee- ren met leedwezen, dat de Nederlandsche regeering uitsluitend met gestrengheid op fret tegen schrijvers, die niet als vazallen van Duitschland optreden". „Nieuwsbode", in arrest gehouden, omdat hij weigerde inlichtingen te geven over ds wijze waarop mededeelingen uit eene ge heime vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee tot hem waren gekomen. Onnoemelijk veel lectuur is toen over dit geval gewisseld; in de Tweede Kamer werd het aan de orde gesteld; eene Commissie van onderzoek benoemd en~over een drietal conclusies door deze commissie voorgesteld werden in de Kamer breedvoerige debatten gevoerd. ÏTooesf o G»nii<Mnld f 9. Marktberichten, Eiermarkt te Olst. Annvooi 1SCO stuks, or ijs f 9.30. Langste prijs f 8.50 toni;. schilpunten die toen de aandacht trokken Verijdelde smokkelarij. Onder Rilland Bath is gisteren een schip met 400 vaten lijnolie ter waarde van onge veer 160.000 door de politie aangehou den. In verband hiermede hebben reeds be langrijke arrestaties plaats gehad en werd o. a. een Amsterdammer naar Middelburg overgebracht; twee der arrestanten maakten de reis op het schip mee. Ook omkooping van een ambtenaar zou hebben ploats ge had. Uitwisseling van invaliden. Men meldt uit Vlissingcn: Donderdagmiddag worden met de mail boot 108 invalide Duitsche burgers uit En geland verwacht, die worden uitgewisseld tegen de heden Dinsdag, van Vlissingen vertrokken Engelsche burgers. Haagsche inbrekers. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak in de magazijnen van de firma Peek en Cloppenburg, te 's Gra- venhage, stonden voor de rechtbank aldaar terecht J. O. J. van der Kuil, koopman, J. Hofman en F. J. de Vries, pandhuishouder, allen wonende te 's Gravenhoge. Den beiden eersten bekl. is ten laste ge legd, dat zij in den nacht van 13 op 14 Augustus te zamen en In vereeniging in het perceel 16 in de Wagenstraat, waarin ge vestigd zijn de magazijnen van bovenge noemde firma, hebben ingebroken en de brandkast op het bovenkantoor hebben ge forceerd door midde1 van een zuurstofappa raat, alles met het oogmerk zich toe te eige nen alles wat zij daarin aan geld of wat an ders van hun gading bevond, en voorts bet openbreken van een andere brandkast in het expeditiekantöor der firma, waaruit zij een bedrag van ruim 300 hebben ont vreemd. Den derden beklaagde dat hij het ge noemde zuurstof-apparaat, bij den inbraak gebruikt, verschaft heeft. Bekl. v. Kuil en Hofman ontkennen het ten loste gelegde. Bekl. De Vries eveneens en deze zegt zich 't recht voor te behouden op de hem te stellen vragen te antwoorden of niet. De beide eerste beklaagden zijn de daders van de poging tot diefstal voor eenige jaren In de Bonk van Leening, waarvoor zij 4 jaren gevangenisstraf ondergingen. De heer A. v. d. Muisenbergh, chef der firma Lips, die direct na de inbraak geroe pen werd om naar de brandkasten te zien, kon verklaren dat deze door de inbrekers zeer deskundig waren behandeld. In de eene in het bovenkantoor, was door hen naar zijn meening met een zuurstofapparaat een gat gebrand. Blijkbaar was het doel het slot uit te branden, meor zij hadden zich ver gist, het gat was juist boven het slot inge brand. Volgt 't verhoor van den heer H. Dink- huyzen en diens knecht J. Ooykaas, die verklaren, dat van een broer van bekl. Van dr- Kuil twee ledige zuurstofflesschen wer den gekocht. De eisch luidde tegen belde eerste be klaagden ieder vijf jaar en tegen den der den beklaagde, drie jaar gevangenisstraf. M. Monasch.f Te Utrecht is in den ouderdo.n van ruim 63 jaar overleden de heer M. Monasch, opperrabijn, eere-regent TT van het Isroëlietische Weeshuis tc Amster- ^t..W?!!nJT.eLnim^oud-conrector van het Isroëlietische Seminarium te Amsterdom. De begrafenis heeft Donderdag plaats op de Joodsche begraafplaats te Utrecht. Baorn. Alhier is Dinsdag op 56-jarl- gen leeftijd overleden de heer W. A. Spoor, president van de Nutsspaerbank en in dé handelswereld algemeen bekend als fabri kant te Culemborg. N ij k e r k. In Hotel dc Roskam zal van 11' tot 29 December een groot nationaal kegel' concours gehouden worden. Voor bijzon derheden zie men de annonce In dit blad. Reclames. per anker f 34. per flesch - 0.89 plus l l.ftO por nnher nrcijii.s. Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de mogelijkheid bestaat eene beperkte hoeveelheid zuiver rundvet beschikbaar te stellen tegen den prijs van 60 cent per K.G. en bijkomende onkosten van vracht, administra tie, enz. (in eene verpakking van 25 K.G.) Winkeliers cn runderslagers wor den verzocht eene opgave van de door hen be- noodigde hoeveelheid rundvet (uitsluitend voor verkoop ln het klein) in te dienen aan het Bu reau voor levensmiddelen-voorziening Appel markt 11, en wel vóór Vrijdag 10 December, 4 uur n.m. Amersfoort, S December 1915. De Burgemeester von Amersfoort, VAN RAND WIJCK. MELK. Burgemeester cn Wethouders der gemeenta Amersfoort maken bekend, dat door den Ge' meentebil en Keuringsdienst Is geconstateerd dat gepasteuriseerde melk, afkomstig von do Coöperatieve Stoomzuivelfnbriek ..Hoogland" to Hoogland, den 30. November 1915 in de go* meente Amersfoort verkocht, op schromclljko wijze was verontreinigd met koevuil. Amersfoort, 6 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Dc Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. i - J iI -w.vv.iiu gv» uiutn IIUUI VJC uiat-iui^c et eerste of tweede jaar na hun benoe-platen van Raemaekers, viel bovendien op ÏT?' ge.d.urende het eerste verblijf in wer- door de wijze, waaron het de zaak der ge- kelijken dienst, een cursus voor den tijd van 1 allieerden voorstond. Nu ziin wij volkomen ten hoogste een maand te volgen. 1 bereid te «kennen, dat zulk eene houding Naar het N. v. d. D. verneemt, zal, behalve mr. Kappeyne van de Coppello, ook mr. L. van Gigh Jr. optreden als verdediger van den hoofdredacteur van De Telegraaf. De Telegraaf van hedenmorgen bevat eert bloemlezing uit ingekomen adhaesie-betui- gingen, gesorteerd uit de voortdurend toe- stroomende telegrammen, Lrieven, kaartjes, enz. Twee pagina's van het blad zijn er door ingenomen. Een pre ce d en t. „De Rotterdam mer" Herinnert: „Wij hebben nog eenmaal eene gerucht makende zaak gehad, waarbij een kranten man zich in preventieve hechtenis zag ge steld. In den jare 1894 wérd de heer J. Waale, directeur-uitgever van de Zierikzeesche Moorden. Uit Weert meldt men aan de Limb. Koerier Een vreeselijke misdaad heeft de Sint Bar- bara-kermis te Tungelroij plotseling ver stoord. Zondagavond kenmerkte zich door een buitengewone drukte in de cafés. In het café aan de tramhalte bevond zich onder de aanwezigen een Belgisch vluchteling, die reeds een 5-tal maanden bij een landbouwer in betrekking is en door zijn ijver en aan- genamen omgang vele vrienden had. Door eenige aardige voordrachten te geven meen de hij de feestvreugde te verhoogen. Op een stoel staande, was hij nauwelijks met een voordracht begonnen, of daar komen luid schreeuwende en zingende eenige jongens binnen van het gehucht „de Dijkerstraat". De niets kwaad vermoedende voordrager werd onmiddellijk zonder de minste aan leiding van zijn stoel geduwd en beetgeno men. De verschrikte jongeling sloeg op de vlucht, doch kreeg ln de gang bij de deur reeds zulk een steek met een mes, dat hij doed neerviel. Van drie personen, die gearresteerd wer den, werd zekere S. als vermoedelijke dader met het lijk geconfronteerd. Misbruik van drank schijnt ook hier weer de oorzaak van deze treurige misdaad te zijn. Van de vier personen, die zijn aangehou den in verband met den Zondagnacht te Roermond gepleegden moord, zijn er gistren drie in vrijheid gesteld. De dader, een der met hun vader gearresteerde zonen, zekere F. N., Belg van geboorte, heeft een volledige bekentenis afgelegd en de plaats aangewe zen, waar hij te zijnen huize het mes, waar mee de doodelijke wonde werd toegebracht, ver1- "»rrren had. Door de machine gegrepen. De 17-jarige fabrieksarbeider B. H. te Gla- nerbrug is heden in de fabriek der firma Van Delden Co. te Gronau door een riem gegrepen, om een as geslingerd en tenge- volge daarvan zoo ernstig verminkt, dat de dood onmiddellijk intrad. Raadsverslag. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 7 Decem ber, des avonds 8 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: v. Achterbergh', Hof land, Tromp van Holst, Gerritsen, de Kem- penaer en Kroes. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld, zooals ze ter visie hebbel) gelegen. AGENDA Behandeling van het ontwerp tof wljzf- ging van de grenzen tusschen de gemeen ten Amersfoort en Leusden. De heer J o r 1 s s e n drukt zijn spijt uit, dot het ontwerp zoo laat Is gekomen. Dé termijn voor bestudeering is wel wat korf geweest, ofschoon spr. gaarne wil aanne men, dat dit buiten de schuld van B. alj W. is Uit de becijferingen ziet spr. dat er eigen* lijk een voordeel voor de Gemeente in Ie gelegen bijv. bij de overname van de school Dat kan toch niet. De school zal elk Jaar eert nadeelig saldo geven. Daarom begrijpt spf'. niet, waarom nog een uitkeerfng aan de Ges meente Leusden moet worden gedaan .De financieele gevolgen zijn niet na te gaar^ Dat is waar. Maar we kunnen toch zeggen, dat we een sprong in het duister doen. De gemeente Amersfoort neemt een groot risi co op zich. Daarom zou spr. eerder meenen, det de gemeente Leusden een uitk^erin# aan ons zou moeten doen. De Voorzitter stemt toe, dat dé school kosten met zich zal brengen. Het ff moeilijk de eventueele nadeelen te berameft Deze zullen altijd nog stijgen, wegens meer* dere uitgaven voor politie enz. Ook zullerff de voordeelen echter eenigszins stijgen. Dé gemeente zal beter de Inkomstenbelasting kunnen innen dan opcenten der personeele belasting. Ook zal door beboti* wing van Laan 1914 e.d. zich daar persO» nen vestigen, die zullen bijdragen in In* komstenbelasting, enz. 't Is volkomen waar, dat we moeten len voor de school. Maar daar staat tegen over, dat we toch ook iets krijgen, het ge bouw. Dat is wel geen rentegevend bezty vnaar toch een bezit. Met de gemeente Leuff den was dan ook overeen gekomen elkeat met gesloten beurzen te betalen. Vandaag dat aan Ged. Staten is geantwoord, dat bej zwaren bestaan tegen de uitkeerfng aaw Leusden. De verschillende artikelen worden daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd^ alsook het geheele ontvierp. Daarna wordt de vergadering gesloten. V r ij w. L a n d st o r m. Na een cursus te hebben gevolgd ondei i leiding van den officier van gezondheid Duf*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3