HUNNENLAND. Onze troepen hebben bij Kut el Amara Jtffer met hout geladen lichters veroverd. Londen, 16 Dec. (R.) Officieel be licht. Generaal Townshend, die het bevel voert tnj Kut-el-Amaro, in Mesopotamia, seint, dat 'de Turken, volgens berichten van Arabieren, ij hun aanval op 12 December 2000 man ebben verloren. Townshend kan dit niet be vestigen, maar rekent, dat de Turken zelf meer dan duizend man hebben verloren. Zij hebben sindsdien hun aanvallen niet her nieuwd. Londen, 16 Dec. (R.) De Daily Tele graph bericht uit Rome, dat de Engelsche scheepvaartmaatschappijen, die het Suez- kanaal gebruiken, besloten hebben hunne reizen over te brengen naar de Kaaproute, ofschoon verscheidene eigenaars van sche pen zeggen, dat de zaak nog in overweging Ss. Weenen, 16 Dec. (Corr.-bureau.) De ministter van buitenlandsche zaken Bu- rian heeft aan de Amerikaansche ambassn- 'deur Penfield, onder dagteekening van 14 December 1915 de volgende nota gezonden Op de zeer gewaardeerde nota no. 4167, Wie Z.Ex. de buitengewone en gevolmach tigde ambassadeur der Vereenigde Staten C. Frederick Penfield namens de Ameri kaansche regeering in de zaak van het in den grond boren van het Italiaansche stoomschip Ancona, d.d. 9 December tot hem heeft ge richt, heeft de ondergeteekende de eer voor- Joopig en daargelaten eene uitvoerige be handeling van de klacht op te merken, dat de scherpte, waarmee de bondsregeering meent den commandant van de bij den zaak betrok ken duikboot te moeten laken, en de beslist heid waarmee de aan het adres der regee ring van Oostenrijk-Hongarije gerichte eischen schijnen te worden te berde ge bracht, wel hadden doen verwachten, dat de regeering van de Linie de feitelijke omstan digheden van het geval, waarop zij zich steunde, neuwkeurig had aangegeven. Zooals gemakkelijk is op te merken, laat de in de genoemde nota opgenomen voor ttelling van de toedracht der zaak ruimte voor velerlei twijfel en verschaft, zelfs wan neer zij op elke punten juist was en aan de beoordeeling van het geval de strengste rechtsopvatting tot grondslag werd gelegd, volstrekt geen voldoende leiddraad om den commandant van het oorlogsschip of de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering schuld ten laste te leggen. De bondsregeering beeft ook verzuimd de personen aan te wij ten, op welker verklaring zij zich beroept en aan wie zij, naar 't schijnt, een grootere mate van geloofwaardigheid meent te mogen toekennen dan aan het commando van de keizerlijke en koninklijke vloot. Ook wat het getal, de namen en het verdere lot van de Amerikaansche burgers betreft, die op het kritieke oogenblik aan boord van het ge noemde stoomschip zijn geweest, wordt in de nota elke opheldering gemist. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering fs nietttemin, met het oog op het feit dat het kabinet te Washington nu de positieve verklaring heeft afgelegd, dat bij het bedoel de voorval burgers van de Vereenigde Stoten van Noord-Amerika schade hebben geleden, In beginsel bereid over deze zaak in eene ^edachtenwisseling met de bondsregeering te treden. Zij moet echter allereerst de vraag opwerpen waarom deze regeering er van heeft afgezien de in hare nota gestelde eischen, in aanmerking nemende de door haar zelf gereleveerde bijzondere omstandig heden van het geïncrimineerde voorval, juri disch te motive eren en in plaats van zulk eene motiveering de verwijzing naar eene briefwisseling heeft gesteld, die zij in eene andere zaak met eene andere regeering had gevoerd. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering vermag het kabinet te Washington te min der op dezen ongewonen weg te volgen, orn aat zij volstrekt geen authentieke kennis be zit van alle hierop betrekking hebbende cor- respondentiën der bondsregeering, en zij is ook niet van meening, dat deze kennis voor haar voldoende zou kunnen zijn in het on derhavige geval, dat voor zoover hare in lichtingen reiken in gewichtige punten van anderen aard is dan de gevalten, waarop de regeering der Unie schijnt te zinspelen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering mag dus het kabinet te Washington in over weging geven de verschillende rechtsbepa lingen te formuleeren, waartegen de com mandant van de duikboot bij het in den grond boren van de Ancona moet hebben gezondigd. De Unie-regeering heeft ook gemeend op de houding te moeten wijzen, die het Ber- lijnsche kabinet in de vermelde briefwisse ling heeft ingenomen. De O -H. regeering vindt in de zeer gewaardeerde nota geen aanknoopingspunt, uit welke bedoeling deze verwijzing voortkomt. Wanneer echter de bondsregeering daarmee het doel mocht hebben bedoeld eene meening te uiten in de richting alsof in die zaak een prejudice op de eene of andere wijze zou zijn gege ven, dan moet deze regeering, om eventueel misverstand te voorkomen, verklaren, dat zij zich van zelf sprekend hare volle vrijheid voorbehoudt om bij de bespreking van het Ancona-geval haar eigen rechtsopvatting te doen gelden. Terwijl de ondergeteekende de eer heeft de welwillendheid van Z. Exc. den ambassa deur der Vereenigde Stoten van Amerika oan te roepen met het beleefde verzoek het vorenstaande aan de Amerikaansche regee ring mede te deelen en bij deze gelegenheid tot uitdrukking te willen brengen, dat de O.-H. regeering het lot van de onschuldige slachtoffers niet minder dan de Amerikaan sche regeering en onder alle omstandighe den zeer oprecht beklaagt, gebruikt hij tege- ijk ook deze aanleiding om aan Z. Exc. den ambassadeur de uitdrukking van zijne groote hoogachting te herhalen. (w. g.) Burian. W*n s h i n g t o n, 16 Dec. (R.) Van gezag hebbende zijde wordt medegedeeld: Indien de tekst van het antwoord van Oostenrijk aan de Vereenigde Staten op de Ancona- nota in denzelfden toon is gesteld als de ge seinde uittreksels, zal het als onvoldoende door de Vereenigde Staten worden be schouwd. Het zal duidelijk gemaakt worden, dat de Vereenigde Staten niet zullen ingaan op het denkbeeld om diplomatieke corres pondentie te beginnen, die van langen duur zou kunnen zijn. N e w-7 o r k, 16 Dec. (W. B. Draadloos telegram van onzen correspondent). De Ame rikaansche nota van protest tegen het optre den van het Fransche oorlogsschip Descar tes tegen Amerikaansche schepen is naar Parijs verzonden. De nota eischt de onmid dellijke invrijheidstelling van zes Duitschers en Oostenrijkers, die van boord van de stoomschepen Coamo, San Juan en Caroli na weggevoerd zijn. Rome, 15 Dec. (Havas). De berichten uit Konstantinopcl over eene nederlaag, die de Italianen zouden hebben geleden in Tri- pchlanie, zijn geheel onjuist. Er heeft geen en'-"' gevecht plaats gehad. Saloniki, 15 Dec. (Havas.) Men be richt, dat maarschalk von der Goltz zal worden benoemd tot bevelhebber van het e korps in Egypte. Konstantinopel, 16 Dec. (W. B.) De minister van marine, commandant van het vierde leger, Djemal Poeha, is tot divisie- generaal bevorderd. Athene, 16 Dec. (R.) De Porte heeft tc md in de benoeming van Duit schers tot onderstaatssecretarissen aan de min: i v-- finan' en politie. B r 1 ij n, 16 Dor. (W.B.) De supple- toire begrootïng, die den rijkskanselier mach tigt lliarden mark door middel van het crediet beschikbaar te krijgen, is heden avond door de begrootings-commissie zon der verzet aangenomen. B e r 1 ij n, 16 Dec. (K. N.) blit Genève wordt aan de -Lokal Anzeiger geseind dot de Fransche Kamer aanstaanden Donderdag de door Raoul Peret ingediende motie over de credictwet, voor de eerste drie maanden van het jaar 1916 in behandeling zal nemen. Naar dien maatstaf bedragen de uitgaven van de huishouding van den Franschen Staat in de eerste 17 oorlogsmaanden 31 milliard francs. De voor de drie maanden van het jaar 1916 vereischte credieten be- loopen 7154 millioen francs, hetgeen over een komt met een maandelijksche uitgave van 2505 milioen. Parijs, 16 Dec. (Havas). Dank zij her nieuwde pogingen, is het bedrag van den inleg in goud bij de Bancjue de France voor het eerst gestegen 1- ven de vijf milliard francs. Nog nooit heeft een bank in de wereld dat cijfer kunnen bereiken. Londen, 16 Dec. (R.) De Bank of England heeft heden avond het prospectus uitgegeven van 5 pets. schatkistobligatiën, inwisselbaar a pari in 1920. De prijs van uitgifte is 100 pet. De obligatiën zullen tot zichtwaarde, in plaats van contant geld, worden aangenomen voor inschrijving op toekomstige leeningen. Obligatiën, in han den van in het buitenland gevestigde per sonen. zijn vrij van de inkomsten-belasting en iedere andere Britsche belasting; de in terest wordt volledig betaald zonder eeni- gen aftrek. Athene, 16 Dec. (R.) Uit officieele bron wordt bp r t, dc.t 18.000 Oostenrijk- sche krijgsgevangenen onder Servisch escorte zijn aange1°n in Tirana en El- bassan. Bukarest, 16 Dec. (W. B.) Hier ver schijnende dagbladen beweren, dat een plan is ontdekt van een tegen hoog spaarde Rumeensche staatslieden. Er wer den drie verdachte personen gevangen ge nomen. Men vond bij hen stoffen, die men houdt voor ontplofba. stoffen. Over alle verdere bijzonderheden bewaart de politie het strengste stilzwijgen. Zürfch, 15 Dec. (Havas.) Bijna een half millioen personen'hebben hunne hand- teeVer.ipg gezet onder een memorandum, dat aan minister-president Tisza zal worden a*n~'°-'-"ten. over Hen nood in Hongarije. Daarin wordt gezegd, d~t de regeering ver gissing op vergissing heeft begaan en dat de aanstaande winter belooft veel noodlottiger te zullen ziin dan d" Petersburg, 16 Dec. (W. B.) De Rjetsch verklaart in een artikel: Over de ver zorging met levensmiddelen, hout, suiker en meel heerscht in Rusland grooter ongerust heid dan over de oorlogsgebeurtenissen. De ontbinding van het economische leven werkt neerdrukkend. Het lot van Rusland is hier van afhankelijk in hoever het mogelijk zal zijn deze zielsgedruktheid te overwinnen. Kameroverzicht. Iweede Kamer In de zitting van Donderdag is de begroo tïng van Marine goedgekeurd met 53—11 stemmen, nadat minister Rambonnet verklaard had tegemoet te zullen komen aan den wensch om de subsidie der Chr. Tehui zen dezellde te laten of zelfs te verhoogen, als het geld voor schulddelging gebruikt wordt. Over de begrooting van Binnenlandsche zakeo worden geen algemeene beschouwin gen gevoerd. Berichten. Dc Staatscourant van Vrijdag 17 Dec. bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten: de verificateur der invoerrechten en ac cijnzen J. Draak is nevens zijn tegenwoor dig ambt levens belast met de tijdelijke waarneming der betrekking van controleur dier middelen voor den ambulanten dienst; op verzoek eervol ontslagen rnr. Th. M. Th. Rietstap, notaris te Rotterdam; benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Zwolle J. de Weerd, thans directeur der strafgevangenis te Sneek; tot directeur der strafgevangenis te Sneek M. Hoek, commies le rang aen het Huis vai* Bewaring te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens volbrachten diensttijd de Indische ambtenaar met verlof dr. D. A. Boon, ge neesheer-directeur van het krankzinnigenge sticht te Buitenzorg; benoemd tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Zeeburg en Diemerdijk (prov. Utrecht en Noord-Holland) mr. A. J. Labouchère te Utrecht; tot hoogheemraad van Amstellend (prov. Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht) C. P. de Groot te Abcoude-Baambrugge. tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-tweede-luitenant, de gepens. onder-lui- tenant der infanterie L. A. Fürber, van het leger j in Nederlandsch-lnd benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondhe'd der 2de klacse, dc heeren J. R. Schiess, C. Goe- koop en P. Bakker, artsen vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteckcnen van commandeur in de orde van St. Ston'slous, hem door Z. M. den Kei zer aller Russen geschonken, aan den genens. kapite'n der artillerie met rang van kolonel, N- J. A. P. H. van Es, slaiionscommandsnt. Bij den heer A. C. baron Bentinck, voorzitter van de commissie voor werkver schaffing van den Christelijken Volksbond, is van H. M. de Koningin een gift van 300 ontvangen voor de werkverschaffing. Diplomatieke vertegenwoor diging. Jhr. Melvill van Carnbee, Minis ter-Resident, tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland te Sofia, is gisteren op zijn post aangekomen. Naar wij vernemen is de gezantschaps- raad Mr. Dr. F. M. Schmolck, die tot dus ver als tijdelijk zaakgelastigde te Sofia op trad, bestemd om te worden overgeplaatst naar Stockholm, ten einde, nu de Neder- landsche gezant aldaar, Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, die gouv.-generaal van Nederl.-ïndië is geworden, op te treden als tijdelijk zaakgelastigde van Nederland bij de Hoven der Scandinavische Rijken. De memorie van antwoord van den mi nister van oorlog op het afdeelïngsverslag der Tweede Kamer nopens de oorlogsbe- grooting zal vermoedelijk a.s. Zaterdag bij de Tweede Kamer inkomen. Het Kamerlid Mr. Rutgers, heeft bij het legerbestuur inlichtingen ingewonnen of er hij het korps pontonniers te Dordrecht, bokken" of andere schuiten gehuurd wor den en voor welken prijs. O Militaire benoemingen. De benoemingen van een commandant der Eer ste Divisie van het veldleger, in de vaca ture ontstaan doordien Gen.-Majoor Klerk de Reus pensioen heeft aangevraagd en van een commandant der Dei de Divisie, in de door de benoeming van Luitenant-generaal van Terwisga tot commandant van het veld leger ontstane vacature zijn binnenkort te verwaten. Cadetten K. M. A. De nog bij den troep ingedeelde cadetten voor het 2e studie jaar der Koninklijke Militaire Academie wor den 3 Januari 1916 op Breda gedirigeerd, teneinde aan die academie het onderwijs te volgen. Den Leider trouw! Men leest in De Standaard: Aan di*. A. Kuypcr is volgend telegram ge zonden: ..Het Moderamen van het Provinciaal Co mité van Antirevolutionaire kiesverenigin gen in de provincie Friesland, in vergadering ie Leeuwarden biieen. zijn aandacht wijden de aan Leider en leiding in dc Antirevolutio naire Partii. gevoelt behoefte, om uiting te geven aan ziin ongeschokt vertrouwen in U nis leider jure suo van onze Partii. Het wenscht. dat aan U onverkort de lei ding bliive. Het dankt God. nog steeds achter U te mogen optrekken en bidt U des-Heeren zegen toe. Mr. J. J. Croles, voorzitter; J. D. De Vries, secretaris P. C. en voorzitter district Tietjerk- steradeel; B. Anema, assessor P. C. en voorzit ter district Harlingen: ds. H. Dethmcrs. asses sor P. C. en voorzitter district Sneek; T. Y. Vellinga, voorz. district Franeker, P. van der Ploeg, voorzitter district Leeuwarden; J. A. Leenstra. voorzitter district Schoterlaud: P. Brouwer, hoofdredacteur Friesch Dagblad; ds. S. Huismans. voorzitter Prov. Bond Patrimo nium." Hierop werd volgend antwoord ontvangen: ..Mr. J. J. Croles, Leeuwarden. „Te veel mag ik op Uw van trouw getui gend telegram niet zeggen. Tocli dit ééne. Het was een druppel balsem op de wonde. Laat mii U en de andere broederen daarvoor dank zeggen. Kuvpcr Nederland en de ooHog» Economische toestand. Uit een korte opsomming van cijfers en feiten, betrekking hebbende op den econo mischen toestand op 1 October 1915 en op genomen in de zevende nota betreffende den economischen toestand, door de regee- rinar verstrekt, blijkt o.a. het volgende; De regeering heeft tot T Oct 1915 ge kocht pl.m. 500 ton gezonde Inlar.dsche tarwe, met een hectolitergewicht van min stens 75 K.G., vap den oogst 1915. De prijs bedroeg voor Augustus 310 per last, voor Sept. 300 per last. Voorts is aangekocht: buitenlandsche tarwe: in Aug. 16747500 K.G.; in Sept. 39693750 K.G.; mais in Aug. 30000000 K.G.; gerst in Aug. 4175000 K.G.; in Sept.. 4500Ö00 K.G.; Amerikaansche rogge: in Aug. 11045000; in Sept. 15923438 K.G. Lijnkoeken en Amerikaansch meel werden in die maanden niet aangekocht. Gedurende de maand Augustus zijn 84 en gedurende September 17 gemeenten over gegaan tot de goedkoope broodvoorziening, in de eerste maand hebben 17 gemeenten deze voorziening gestaakt; op 1 October hadden in totaal 672 gemeenten eene rege ling tot verstrekking van goedkoop tarwe brood; de bijdrage van het Riik tot dien da tum bedroeg in totaal 6,602,245.79^. Ten einde de noodige buitenlandsche rogge voor de koekfabrioage beschikbaar te upb pSeu.iAoS a\p.8do pjaA\ uopats uauun^j de meelfabrikanten van de hoeveelheid rogge, welke zij dachten noodig te hebben voor de vermaling tot roggebloem geduren de het tijdvak 15 October tot 1 Januari 1916. In totaal is door hen opgegeven pl.m. 500 ton. M e I k o o r To g. In de gisteravond gehouden vergadering der Vereeniging van Melkveehouders te Alkmaar werd besloten den melkoorlog die Maandag aangevangen is, vol te houden. Fapier- Men meldt aan de N. R. Ct.: Doordat de invoer van grondstoffen, noo dig voor de papier-industrie, vele moeilijkhe den ondervindt, zijn Nederlandsche papier fabrikanten er toe over gegaan, in de ge meenten Drunen, Baardwijk, Loonopzand en Waalwijk uitgestrekte mastbosschen aan te koopen. Interneeringsdepot Bergen. De majoor van het Indische leger Kruis heer die, gelijk dezer dagen gemeld werd, zou optreden als commandant van het depot voor Duitsche geïnterneerden te Bergen, kan wegens ongesteldheid die functie niet aanvaarden. In zijn plaats zal thans als com mandant van dat depot optreden de majoor der artillerie van het Indischè leger C. A. ter Cock. De interneerings depöts. Met handhaving van de tot dusver gege ven voorschriften ten aanzien van de admi nistratie bij de interneeringsdepots is bij Mi- nisterieele Beschikking o.a. nader bepaald, dat te rekenen van af 1 Jan. 1916 bij de in- terneerings depots, waarbij door den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht een of ficier of gepensionneerd officier van de mili taire administratie als administrateur is aan gewezen, de commandanten van het voeren der administratie en het beheer der gelden ontheven worden. De interneeringsdepots en de groepen blijven in administratie bij de korpsen, waarbij zij thans administratief behooren. Met de kasopnemingen bij de internee ringsdepots en inlerneeringsgroepen worden belast de aan het Hoofd der Afd. Internee- ring van het Alg. Hoofdkwartier toegevoeg de of nader aan te wijzen gepensionneerde hoofdofficier of officier-kwartiermeester. Het onschadelijk maken van een m ij n. Met het vuurtoren-personeel gingen de luitenants ter zee Canters en Van Roosen daal naar de mijn. In een taschje werd het materiaal meegedragen. Dit materiaal is zeer eenvoudig: een blokje pikrine-zuur, waarin een slaghoedje zit en een flink stuk Bickfort- brandkoort. Bij de mijn gekomen, moest allereerst een uiterst gevaarlijk werk de hevel wor den weggenomen. De hevel heeft in het mid den een parallelogramachtig gat, dat, net als een fietssleutel, op de schroef van den mijn kop past. Door een veer wordt de hevel te gen de schroef geklemd. Uiterst voorzichtig werd de hevel aan beide uiteinden vast ge pakt, terwijl een derde de veer zachtjes te rugtrok, waarna de hevel afgelicht kon wor den. Toen bleek, dat de mijn in een hoogst gevaarlijken toestand verkeerde. De toestand is het best te vergelijken mettle haan van een geweer, die over de rust gehaald is! Door dien toestand wordt dan ook het feit verklaard, dat de mijn niet, zooals de be doeling, in twee keer vernield werd, maar dadelijk totaal in de lucht vloog. Men wilde toch eerst, zooals gebruikelijk is, den man tel laten springen en daarna de lading. Blijk baar heeft de eerste schok dadelijk ook het contact met de lading bewerkt. Een stuk pikrinezqur werd tegen de mijn bevestigd, het brandkoord aan het stuk vast gemaakt en daarna de lont, die tot aan den duinrand reikte, aangestoken. De moedige, kalme uitvoerders van dit gevaarlijke werkje maakte toen een sauve qui peut. Onverwacht snel vertoonde zich het mach tige schouwspel. Het leek, alsof opeens de grond zwarte stralen met wittige wolkkoppen lijnrecht in de hoogte begon te spuiten. Éven flitste een vuurgloed in de wit-zwarte dampmassa, die bij het hooger stijgen al het zwart scheen te verzwelgen, en daarop zeer snel naar zee dreef; waar ze neerkwam, kon men duidelijk den brokstukkenhagel van het projectiel in het water zien opspatten. Ook over de duinen gierden de stukken weg, maar de wind dreef toch den hoofdin houd de zee in. Pas een paar seconden na het opgaan van de dampzuil hoorden we den knal, welke ons zeer meeviel. Van lucht druk was op 800 M. absoluut niets meer te merken. Een gat van 3 meter middellijn en VA meter diepte was geslagen, maar van het nroiectiel hleef letterlijk niets over. Als tro pee namen de matrozen den hevel mee huis» waarts. Weldra stonden honderden om den die pen kuil, die al bezig was zich weer dicht te zuigen. Grenswacht. Volgens het Hbld. bestaat het voornemen de grenswacht, welke thans is toevertrouwd aan belastingambtenaren, marechaussees en beëedigde landweer en welke groepen af zonderlijk van elkaar hun dienst doen. in hel vervolg op te dragen aan patrouilles en wachten, die samengesteld zijn uit belasting ambtenaren en militairen of marechaussees en militaiien. De Duitse h-Z witsersche grens. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht, is de Duitsch-Zwitsersche grens weder vooi het verkeer geopend. (Hbld.) Een reliefboot gezonken. Het gisterenavond te Roiteredam binnen gekomen Engelsche stoomschip Nyroca rap porteert, gisterenmiddag 12 uur bij KendiscH Knock in zinkenden toestand te hebben aan getroffen bet Engelsche stoomschip Leven- pool, van de Relief Commission. De beman ning was gered door het Engelsche stoom schip Pandion, van Rotterdam naar Liver pool bestemd, en door een torpedoboot. Bei de schepen waren nog in de nabijheid. De Levenpool is waarschijnlijk op een mijn ge- loopen of getorpedeerd. IIet weigeren Aan hu!r». De kantonrechter mr. Boudcwijnsc le Der Haag heeft heden tot 10 dagen principale hechtenis veroordeeld den 58-jarigen Ari? Dronk, schipper van den logger „Gerardina". Sch. 243 van de recderii wed. .1. den Duik Gzn.. te Schcveningen, die 2 December i.l. te recht stond beklaagd van overtreding van art. 474 "Wetboek van Strafrecht, waarbij straf wordt bedreigd tegen den schipper van een Nederlandsoh vaartuig, die nalaat aan vaar tuigen schippers of opvarenden in nood zoo- danJf hulp te vcrlcencn als waartoe hii bir machte is zonder ziin vaartuig, dc opvaren den of zich zeiven aan ondergang bloot tc stellen, in casu het niet verlcenen op 19 Mei hl. aan hulp aan de bemanning van het od een miin geloop en Deenschc stoomschip ..Li lian Drost", welke bemanning in gevaar vor keerde in een kleine open sloep op de Noord zee. D" ambtenaar van het Openbaar Ministerie had tegen beklaagde 2 maanden hechtenis-* straf geê'srht. H e t N u t. Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft ter vervanging van den heer mr. F. Kranen burg te Amsterdam en den heer mr. J. L. F. Böhtlinck te Rotterdam, die volgens roos ter op 1 Juli a.s. als hoofdbestuurders moe ten aftreden, door de commissie, samenge steld volgens art. 50 der wet doen opmaken de volgende dubbeltallen: Vacature-mr. F. Kranenburg: 1. mej. C. P. van Asperen van de Velde, directrice van Ons Huis te Amsterdam; 2. mej. Johanna W. A. Naber, lid van de Nutscommissie voor onderwijs te Amsterdam. Vacature-mr. J. L. F. Böthlinck: 1. mr. H. J. Tasman, Ieeraar aan de Ned.-Ind. Be- stuursacademie te Den Haag; 2. mr. J. van! Drooge, wethouder der gemeente Dordrecht. Ter vervanging van mevr. M. D. A. van Reenen—Volter te Bergen, die voor het lid. maatschap van het hoofdbestuur heeft be dankt en die zitting zou hebben tot 1 Juli 1919, werd het volgende dubbeltal opge maakt: 1. de heer R. U. Mesdag, directeur der belastingen enz., oud-voorzitter van het departement Rotterdam, te Rotterdam; 2. jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, burgemeester der gemeente Veendam. Geen extra trein "naar Zwitserland. De directie der H. IJ. S. M. deelt mede, dat de extra-trein naar Zwitserland wegens onvoldoende deelne» ming niet zal loopen. Mond en klauwzeer. Wekelijk- sche mededeeling betreffende mond- er klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 8 Decembet 1915 werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: in Noordbrabant 2 gevallen te Bud el en 1 geval te Halsteren; in Gelderland 1 geval in elk der gemeen' ten Wisch, Gendringen en Wehi; in Zuid-Holland 1 geval in elk der ge< meenten 's Gravendeel, Lekkerkerk en Pa' pekop; in Noordholland 1 geval te We esp; in Zeeland 1 geval in elk der gemeenten Stavenisse en Zuiddorpe; in Utrecht: 1 geval in elk der gemeenten Willeskop, Utrecht, Veldhoven, Polsbroek en Hoenkoop; in Friesland I geval te Doniawerstal; in Overijssel 2 gevallen te Weerselo en 1 geval in elk der gemeenten ÏJssélmulden en Olst; in LimbuTg: 3 gevallen te Itteren, 2 geval* len te Stramvroy en 1 geval in elk der ge» meenten Melick-Herkenbosch, Nederweertj Susteren, Maastricht, Sittard, Wijlrd Bocholtz en Spanbeek. De maatregelen werden opgeheven ta Veur, Rietveld, Hazerswoude, Sliedrechl Blankenham, Genemuiden, Wyhe, Snelre- waard, Linschoten, Domburg Neuzen ert Nieuw en St. Joosland. De dienst weigering's actie. Dè schrijver aan de Rotterdamsche gemeente^ secretarie. J. Pdie het zoogenaamde dienst* weigeringsmanifest had ondërteekend, en ver* volgens het voorzitterschap waarnam van een vergadering, waar het manifest bespro ken werd, verklaart dat in een onderhoud met den gemeentesecretaris hem in tegen woordigheid van derdon is medegedeeld, ..dat hii zich geheel uit het openbare leven zal hebben terug te trekken, en ir. den ver*, vol ge rich zal hebben tc onthouden van ei ken p.ïepagandislischen arbeid wijl hii ander!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2