»T EMILION WIJNHANDEL J. A. SCHQTERMAN Zn Utrechtschestraat 34. n Telel. 145, F •antallen bevroren jonge hanen en bevroren ©ude hennen en van de plaatsen, waar deze Ie bevriezing zijn opgeslagen; z b. de voorraden moeten zijn opgeslagen Jn afgesloten ruimten, welke door het Rijks bureau voornoemd kunnen worden verze- •geld; c. de aangevraagde consenten worden #erst dan verleend, wanneer aan het Rijks bureau voornoemd Is gebleken, dat de op gegeven voorraden aanwezig zijn en de ver zegeling is geschied; d. voor de uitreiking der consenten, het Uitoefenen der controle en de verzending l\aar het buitenland gelden overigens de be palingen als ten aanzien daarvan zijn op genomen in de beschlkklgen van 18 Juni en 31 Juli 1915. 1 NaarBorkumopgebracht. De schipper van den te IJmuiden aange komen stoomtrawler Henriette Elise rappor teerde door drie gewapendee Duitsche Stoomtrawlers op den tweeden Kerstdag naar Borkum te zijn opgebracht, daar hij in .verboden water zou hebben gevischt. Den volgenden dag werd hij weer vrijgelaten om 'de reis naar IJmuiden voort te zetten. Een burgemeester uitgezet. Men meldt aam de N. R. Ct., dat aan den fieer E. Cuelenaere, burgemeester van Phi lippine, en aan diens zoon het verblijf in Zee land is ontzegd. Ontvluchte geïnterneerden. In onze Havenplaatsen wordt thans een Streng onderzoek ingesteld naar de identiteit van Belgen, die ons land verlaten, dat ondef- zoek heeft de bedoeling te verhinderen, dot Belgische soldaten, die hier geïnterneerd wa ren en aan het kamp zijn ontvlucht, ons land te verlaten. Ontvluchte krijgsgevangenen. Door de grenswacht te Dertekomp is aan gehouden een Fransche krijgsgevangene, ontvlucht uit het gevangenenkamp te Horstel bij Rheine. Zijn naam is Hubert le Für, pro fessor van het College secondaire te Parijs. Hij werd ove—naar Rotterdam. Een smokkelend soldaat. Rijksambtenaren hebben gisterennacht te Oldenzaal den landweersoldaat H. uit Hen- g'-'o gearresteerd wegens het smokkelen van 70 pond plantenvet. Smokkelhandel. Men schrijft uit Glanerbrug aan de N. Ct.: De laatste nachten zijn weder gunstig' ge weest voor de smokkelaars, wien 't gelukte met zware vrachten tusschen de posten door te sluipen. Gisternacht slaagden de patrouil les er in op het Aamsveen een ploeg van 15 man te snappen. Thans werden niet slechts de goederen aangehouden, doch de smokkelaars, voor 't meerendeels uit En schede, werden naar de stad gevoerd en al- 'daar in arrest gesteld. Naar men zegt, ko men de militaire wielrijders hier weder terug. De electrlsche grens. Een 13-jarige jongen uit de Belgische ge meente Wachtebeke is al spelende in de Moerpuipolder met de electrische grensaf- sluiting in aanraking gekomen en op slag gedood. Bond van Nederl. Onderwijzers. Do negen-en-dertigste algemeene vergadering fan den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, werd gisteren voortgezet, onder voorzitterschap van den heer F. L. Ossendorp. Aan de orde was een voorstel, om de afdracht •an de algemeene kas zoodanig te wijzigen, dat rekening worde gehouden met de draagkracht van de afdeelingen. Dit voorstel werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel om de nage laten betrekkingen van de uit de weerstandskas gesteunden, een steun uit te keeren, wanneer door 't bekomen ontslag' uit de onderwijzers betrekking pensioenrechten voor die nabestaan den zijn opgeheven of verkort. De afdeeling Zwolle had het voorstel inge diend: 't Hoofdbestuur onderzoeke de mogelijk heid t Herstellingsoord te Lunteren, over te dra gen aan het herstellingsoord voor onderwijzers. Het hoofdbestuur was blijkens zijn prae-advies van oordeel, dat h^t niet goed zou zijn het ver worven bezit af te staan. Deed de bond dat, dan zou de kans geloopen worden dat de invloed van den bond in 't beheer van 't herstellingsoord ver minderde. Met groote meerderheid werd het voorstel Zwolle verworpen. De commissie in zake bezoldiging' hoofdbe stuursleden, had voorgesteld: de vergadering besluit tot het g'eheel vrij maken van één bezol digd hoofdbestuurslid en stelt ten aanzien van diens salaris, rechtspositie, pensioenrechten en wachtgeld de bepalingen vast, zooals die zijn op genomen in 't rapport der commissie. De secretaris dier commissie, de heer Hoog land, zette in den breede uiteen, dat het hoofd bestuur de tijd ontbreekt door het behandelen van kleine zaken, zich te wijden aan de zaken in 't algemeen. Men kan niet meer van het hoofd bestuur vergen, dan het tot nu toe geeft. Daar om dient verandering in den toestand te komen. De meerderheid dier commissie was voor 't be noemen van een gesalarieerd bestuurder, de af deelingen Watergraafsmeer en Hilversum wenschten klerken, terwijl een der leden der commissie, die inmiddels ambulant-schoolhoofd is geworden (gefluit) een hoofdbestuurder zon der stemrecht wensehte. De te benoemen persoon zal propaganda moe ten voeren, deelnemen aan de redactie van „De Bode enz. Spr. achtte het niet wenschelijk over te gaan tot het aanstellen van een ambtenaar, maar van een bezoldigd hoofdbestuurder, en nog wel een der beste. Dit zal van invloed zijn op het prestige van den bond. Het voorstel na discussie in stemming' ge bracht, wordt met 147 vóór 87 tegen en 2 stem- ftten blanco aangenomen. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze kwam een motie van orde van Rotterdam in stemming, waarin aan het alg. bestuur en de commissie wordt opgedrogen de rechtspositie te regelen van den te benoemen gesalarieerden hoofdbestuurder en aan de alg. vergadering voorstellen te doen. Deze motie werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. De rekening van den penningmeester, den heer rh. v. d. Vos, sluit met een batig saldo van on geveer., 4000. Voorgesteld werd dit bedrag te *torten in het reservefonds. De heer M. Kerkhoven (Groningen) spreekt den wensch uit, dat de gemobiliseerde onderwij zers, die minder salaris ontvangen in 1916, In dien noodig, vrijgesteld zullen worden van con tributie en dot daarom de 4000 zal overge schreven worden op de begrooting van 1916. De penningmeester zegt, dat deze toestand reeds bestaat van af het begin van de mobili satie, maar dat die niet zooveel invloed heeft op de inkomsten. Het voorstel-Groningen wordt niet aangenomen en het batig saldo wordt in het reservefonds gestort. Bij de behandeling van de begrooting, werd door den heer J. L. Snoek voorgesteld 1000 te storten in de ondersteuningskas, welke som vast zal worden gelegd, en zal dienen als een begin van een voorschotkas. De pennningmeester meent, dat de ondersteu ningskas 'n philanthropische inrichting moet blij ven en hij zou 't beter vinden, dat 'n zelfstan dige commissie werd ingesteld tot het vormen van een spaar- en voorschotkas. Het voorstel wordt verworpen. De begrooting, sluitende met 37.250, werd met alg. stemmen aangenomen. Aan de orde werd nu gesteld de voortzetting van het debat over de taktiek-moties van Am sterdam en de taktiek-commissie. De heer Van Det (Amsterdam) noemt de motie-Amsterdam, afkomstig van den heer Van Veen, bedriegelijk ze wekt den schijn, dat er daardoor spoediger verbeteringen zullen komen, dat de ambulante hoofden eerder zullen verdwij nen. De school wordt er niet spoediger demo cratisch door. Spjr. zette in den breede uiteen, dat het tot de bondsleden is doorgedrongen, dat men niet moet soïliciteeren voor hoofd. Spr. noemt de motie van den heer Van Veen een schacher-politiek. Met dc tegenwoordige en vroegere politiek heeft men succes gehad. Waar om dan van den weg afgeweken? De motie verwekt verdeeling tusschen platte land en steden. Zij heeft ook het bestuur van de afdeeling Amsterdam teleurgesteld en toen zij werd aangenomen heeft het bestuur gevraagd of het wel kon blijven zitten. De motie kan hier echter verworpen worden en daarom is het be stuur aangebleven. De oude tactiek heeft ons aan de poorten gebracht van de afschaffing van het ambulantisme en daarom raadt spr. aan daar niet van af te wijken. De heer A. B. dc Zeeuw (Rotterdam) houdt een lange rede waarin hij in den breede critiek uitoefent op de toktiek tot nu gevoerd. Er wordt wel propaganda gemaakt tot afschaffing van de hoofdakte. Er is veel bereikt, spr. geeft dit toe, maar moet men altijd op den zelfden weg voort gaan? Wanneer men gekomen is tot een demo cratische school, zoover die voor het oogenblik te bereiken is en het gemeentebestuur ok demo cratisch is, dan staat men voor het feit dat dit gemeentebestuur niemand anders kan benoemen dan iemand die tegen den bond is; want de bond wil niet hebben dat haar leden soïliciteeren. Die tactiek keurt spr. afmen komt er ten slotte door in het slop. De tactiek, die men wenscht is niet practisch voor den bond. Wat het hoofdbe stuur voorstelt moet verworpen worden en we moeten er nog eens ernstig over nadenken. De heer Kool (Roterdam) deelt mee, dat de meening van den heer De Zeeuw niet de mee ning is van de afdeeling. De oude tactiek van niet soïliciteeren wordt ook in Rotterdam nog in" groote meerderheid voorgestaan. De heer Perdok (Zutfen) drong er op aan de tactiek-commissie naar huis te zenden. Er wordt hier niet anders gesproken dan over toekomst muziek. De platelands-onderwijzer moet trachten wat meer te verdienen. Daarom moet aangedron gen worden op betere salarieering. De heer J. A. Bergmeijer (Dordrecht) wijst er op dat men dus niets anders krijgt dan een schijnsucces. De prullen worden hoofd, de goe den niet. Men moet oppassen voor brokkeltactiek De bond moet één blijven, het is het schild van den Nederlandschen onderwijzer. Verschillende sprekers voerden nog het woord. Tenslotte, na een debat van A'A uur, werd een motie om de toctiek-quaestie aan te houden, verworpen. De motie van de tactiek-commissie werd tenslotte aangenomen met een kleine re dactiewijziging. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden. Buitengewoon Congres der S. O. A. P. „Het Volk" bevat den '?ngs- brief van het buitengewoon congres der S. D. A. P., dat op 8 en 9 Januari a.s. in ere- bo v.- Mu®;<3 Sacrum te Arnhem wordt ge houden. In behandeling komt een resolutie inzake Grondwetsherziening, waarbij o. a. wordt uit gesproken, dat he< C/*r,rrr«c in de thans verschenen wetsontwerpen tot grond wetsherziening de verwezenlijking ligt opge sloten van wat door deze regeering bij haar optreden is toegezegd; het spreekt zijn waar deering er over uit de regeering niettegen staande de moeilijke B'd^mstandi^fden, deze ontwerpen heeft inced'end )p een tijd stip, dat de totstandkoming binnen deze par- oo-^or<rd schijnt, en besluit, dat de S. D. A. P. al haar krachten zal inspannen om eiken openlijken of bedek ten tegenstand, die tegen die totstandko ming zal v/orden geboden, te helpen breken. Het congres vo^-'s de Evenredi ge woordifrincr. zooals die wordt voorgesteld, te aanvaarden, doch vordert, clat ook de toeDassi"- "-"art op eventueele verkiezingen voor de Eerste Kamer in de Grondwet zal worden vastgelegd. Eveneens stemt het mop dat aan den ge wonen wetgever invoering van stemplicht wordt overgelaten. Is ronerres van oordop? dat het belang van het Nederlnnd<?rhe nrol"4*'*''-^ de tot standkoming van het voorgestelde eischt, ho^ verklaart daarna**-4, -*druk, dat uit breiding van hef kiesrecht alleen tot de nog uitgesloten mannen thans niet meer voldoet aan de eischen ven den tijd. De volledige' democratie die de" sociaal-democratie ter be reiking van haav dn«l hp^p-fl- eischt d** het kiesrecht ook wordt toegekend aan de vrouw. Het congres acht verder het bestaan eener Eerste Kamer in strijd met de grond gedachte eener volledige democratische staatsinrichting, weshalve de afschaffing de ze- Eerste Kamer door de S. D. A. F ^-nv'nciale F4®**" het kiezerskorps voor de Eerste Kamer blijven vormen, dient althans de ontbindbaarheid dier Staten den invloed van de kiezers te waarborgen. Voorts bevat de agenda een resolutie inza ke het ontwerp-ouderdomswet, waarbij wordt geconstateerd, dat hetgeen bij dat ontwerp geboden wordt, bij verscheidene eischen der partij, inzonderheid wat betreft de leeftijds grens, de hoogte van het pensioenbedrag en de uitsluiting der bedeelden, aanmerkelijk ten achter blijft, doch dat het ontwerp overi gens geheel in overeenstemming is met het door de partij aanvaarde grondbeginsel, dat de kosten dezer pensioneering geheel be- hooren te worden gedragen door den Staat. Tn-zake de ontwerpen-Ziekte—Invali diteitswet wordt *en resolutie voorgesteld, wr„w-rpeW'/vn --Uf het de nlirht is der georganiseerde arbeiders en haar ver tegenwoordigers in het parlement, naast de aanvaarding van de bij deze ontwerpen voor gestelde verbeteringen en steun-verleening aan de regeering, waar zij deze verbeterin gen wenscht aan te brengen, met alle kracht er voor te §trijden, dat deze ontwerpen zoo dicht mogelijk naderen tot datgene wat de arbeidersklasse op het gebied der sociale verzekering mag eischen. Voorts worden nog een achttal resoluties voorgesteld Inzake de belastingen. Bioscoo p-c ommi'ssi e in Ne derland. Dinsdag had ten stadhuize te Rot terdam de tweede gecombineerde vergadering plaats van leden van bioscoopcommissies hier te lande. Vertegenwoordigd waren de gemeenten Den Haag, Delft, Leiden, Schiedam, Hilversum, Zwolle, Arnhem, Dordrecht en Vlaardingen. Ver der waren nog tegenwoordig de particuliere com missie uit Den Haag en de heer Vos als ver tegenwoordiger van den Bond ter behartiging van de Belangen van het kind. Het eerste punt van de agenda, de uitgave van een maandblad, welk punt werd ingeleid door den heer Verburg, van Rotterdam. Uit de discussies daarover meende de voor zitter tet bemerken, dot deze kwestie nog niet rijp is voor een definitieve oplossing en daarom stelde hij voor om dit punt aan te houden tot een volgende gecombineerde vergadering. Aldus werd onder acclamatie besloten. De heer Hyacinth Hermaas hield daarna een inleiding over de wenschelijkheid om te komen tot een rijkscontrole-commissie voor olie filmen, welke voor kinderen In het land vertoond zullen worden. Na gedachtenwisseling wordt de conclusie van den heer Hermans met algemeene stemmen aangenomen. De heer v. Hasselt, uit Hilversum, zeide bij de rondvruog wel te willen komen tot de op richting van een vereeniging van leden van bios coop-commissies. Het practische resultaat van zulk een vereeniging zou wel zoo practisch zijn als nu de gecombineerde vergadering. Het voorstel wordt ter afdoening aan het bu reau overgedragen. De heer De Jong, van Rotterdam, hield verder een inleiding over de wenschelijkheid om in bioscoop-verordeningen de bepaling op te ne men, aan kinderen beneden de zes jaren geen toegang tet verleenen, en vervolgens dat kin deren slechts tot negen uur 's avonds in een bioscoop aanwezig mogen zijn. Daar de gevoelens over dit punt nog al ver schillen, nam de vergadering goen resolutie aan, maar vergenoegt zij zich met de enkele bespre king. De heer Weekenstroo, van Rotterdam, behan delde daarna de kwestie over de wenschelijk heid, dat de bioscoop-voorstellingen onderbro ken worden door Hollandsche voordrachten en liederen. Spr. kwam op grond van heel droeve erva ringen op dit gebied tot de resoltie, dat de wen schelijkheid wordt erkend, mits onder voorbe houd van zeer strenge keuring. De resolutie van den heer Weekenstroo werd daarna aangenomen. Dc heer Lam sprak over de voor- en nadee- len van het expliceeren van flims. In volksbios copen en vooral voor kinderen vindt hij expli catie gewenscht. De explicateur kan den indruk van een bepaald beeld versterken en verzwak ken, een goed explicateur is dan ook een groote ■kracht. De explicateur heeft het echter ook in zijn macht om een flim slecht te maken en den bioscoopbezoekers een verkeerden indruk te ge ven. Menig commissielid heeft dit met schrik geconstateerd als hij een goedgekeurde film later hoorde expliceeren. Rotterdam keurt dan ook filmen goed onder voorwaarden van geen explicatie te geven. Explicatie is dus zeer ge wenscht, mits zij slechts door een bevoegde goed voorbereid is. Vervolgens werd de vergadering na eenige plichtsplegingen gesloten. Verslag van de Rijkspost- spaarbank. Het verslag van de Rijks postspaarbank over 1914 vangt aan met eenige mededeelingen over den invloed van den Europeeschen oorlog op het spaarbank- verkeer en de maatregelen, welke door den critieken toestand geboden waren. Uit de volgende cijfers nu blijkt de invloed van den oorlog. In 1914 bedroeg het aantal inlagen ƒ1.747.614 tegen ƒ2.147.167 in 1913, ter wijl het bedrag dier inlagen was ƒ74.594.538,45 tegen ƒ86.817.501,238 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermin derden dus in aantal met 399.553, in be drag met 12.222.962,78°. Terugbetaald werd in 1.257.316 posten 78.498.106.46 (inclusief de rente, in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbe taling van boekjes h ƒ121.080.52) tegen in 1913 in 1.145.612 posten ƒ84.255.559.506. Aan rente werd goedgeschreven 4.698.494.29, (incluis de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad ƒ121.080.52), zoodat het tegoed der inleggers einde 1914 bedroeg ƒ184.585.445.880, zijnde nog ƒ794.340.69 meer dan het einde 1913. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 22.778, waardoor er 31 December 1914 1.671.498 in omloop waren. Het aantal st&atsschuldboekjes nam in 1914 per saldo toe met 498 en klom daar door tot 23.805. Het nominaal bedrag der inschrijvingen op deze boekjes nam in 1914 toe met f 926.800 en steeg daardoor tot 24.330.750. Bere kend naar den daarvoor aangegeven koers hadden de titularissen van staatsschuldboek- jes te vorderen f 16.544.910. tegen ƒ18.079.551.37' op het einde van 1913, een vermindering dus van 1.534.641.378. Nationale Olympische spelen 1916. Naar de Sport Kroniek verneemt, heeft het bestuur van het Nederlandsch-Olym- pisch Comité het voornemen in Augustus 1916 nationale Olympische spelen te orga- niseeren, welke te Amsterdam of te Haar lem gehouden zullen worden. Voorts zal het Comité in Juli 1916 een militairen vijfkamp doen houden voor officie ren van land- en zeemacht, bestaande in schieten, schermen, zwemmen, handgranaat- werpen en veldloop. Eenkostbaarbezlt. De gemeen teraad van Zuidlaren heeft het fraaie groote landgoed „Laarwoud", een mooi stuk natuur schoon, van jhr. mr. L. A. S. de Milly van Heiden Reinestein, lid van Ged. Staten van Drente te Assen, voor 800.000 aange kocht. De waterstand in de Zaan streek. Naar men het Hbld. mededeelt, Is een commissie benoemd tot onderozek naar de volksgezondheid in de Zaansche ge meenten in verband met den hoogen water stand. In de Zaanstreek wordt sinds jaren een strijd gevoerd om den waterstand In den polder Westzaan te verlagen. De boeren zijn voor verlaging, de fabrieken niet, met het oog op de fundeeringen der gebouwde eigen dommen, en dat zijn er vele, want Zaandam (grootendeels), Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, en Westzaan staan in den pol der. De boeren zeggen, dat aan de landerijen zeer groot nadeel wordt berokkend. De pol der is groot 2380 H.A. met een belastbare opervlakte van slechts 1724 H. A., waarvan jaarlijks het land bedenkelijk wegspoelt. Een bokkenrijder. In het lande lijke Buggenum, bij Roermond, zegt „De Tijd", is iets geschied, wat denken doet aan de tijden van de Bokkenrijders. Eene moeder was naar de Kerstmis ge weest, haar drie jeugdige kinderen alleen achterlatende, wijl de man aan de grenzen zijn soldatenplicht vervult. Het was of ze gevoelde, dat er thuis iets niet in den haak was, hoewel buurvrouw, volkomen betrouwbaar, gezegd had, nu en dan eens naar de slapende kinderen te zul len gaan kijken. Toen de vrouw vóór den be paalden tijd thuis kwam, hoorde zij lawaai in haar woning, en plots stond zij voor een man, die zijn gezicht had zwart gemaakt. De vrouw nam een koen besluit en onder vroeg den Bokkenrijder naar zijn komst. Toen ontstond tusschen beiden een worste ling; de vrouw moest het gelag betalen; zij schreeuwde om hulp, doch de dief spoedde zich ijlings uit de voeten. De bovenkleeren der vrouw waren erg gehavend en In flarden getrokken. Bij een door haar in loco ingesteld onder zoek bleek, dat de dief eelt som gelds had medegenomen, benevens een horloge en nog eenige snuisterijen. In de nabijheid werd een ledige portefeuille gevonden. De politie zoekt tevergeefs naar den „zwarten man", wiens praktijken slechts door de beruchte Bokenrijders kunnen worden overtroffen. Ernstige mishandeling. Te Ruinerwold heeft een brutale mishandeling met diefstal plaats gehad. Een zekere M. R., aldaar, een doove man van ongeveer een halve eeuw oud, moest het ontgelden. Twee kooplieden in vellen enz., de 23-jarige Jan H. en de 40-jarige Klaas van A., kregen met M. B. twist. Zij takelden hem vreeselijk toe. Met stokken ranselden zijn belagers hem op het hoofd, zoodat zijn neus gespleten raakte en het hoofd sterk opzwol. Daarna wierpen zij hem te water. Toch wist de doove man er nog uit te kruipen en zijn huis binnen te gaan, al waar de ruzie voortgezet werd. Ten slotte sloegen de aanranders op de vlucht mee nemende, volgens eigen verklaring van M. B., een beurs, inhoudende 70. De politie heeft de zaak in handen. (Tel.) Brandstichting. Men schrijft uit Middelburg: Het is de laatste maanden opvallend, zoo dikwijls als er hier een begin van brand plaats heeft. Gelukkig zijn al deze branden tot nu toe in den aanvang gestuit, maar dit is meer toeval dan wat anders. Eerst scheen men het voorzien te hebben op pakhuizen en dergelijke onbewoonde perceelen, want bijna iederen keer geeft de wijze waarop de brand ontstond sterke aanwijzing voor opzet. De paar laatste malen gold het echter be woonde p^ceelen, zoo op 13 December jJ. in een manufacturen-winkel In de Langevie- ïe en thans, Maandag, weder In een woning in den Blindenhoek. Ditmaal werd des avonds tegen halftwaalf door een luitenant der infanterie brand waargenomen in de be neden-voorkamer van bedoelde woning. Door het krachtig optreden van dezen offi cier en de door hem gewekte burgers werd de brand beperkt tot een stoel, drie gordij nen en een deel van het behangsel, terwijl eenige ruiten sprongen. Iedere maal stelt de politie een streng onderzoek in; tot nu toe echter zonder het gewenschte resultaat. Inbraken. Te Gasselternijveen (Dr.) Is 's nachts ingebroken in den goud- en zilverwinkel van den heer Mol. Er is voor ongeveer 600 aan gouden en zilveren sie raden ontvreemd. De daders zijn nog niet ontdekt. Te Leerdam is gisterenncht bij den heer X). P. Vlieg, in galanterieën en byou- terieën een spiegelruit ingeworpenwaarna uit de étalage een doos met gouden ringen ter waarde van 1200 eatmemd i* Het «toomtrnmongeluk bil Voorburg. Van den militair A., een der slachtoffers van de trombotsing te Voor burg, is gisterenmiddag ln het Militair Hos*, pitaal te Den Haag een der beenen geam puteerd. Twee soldaten overreden en gedood. Op den Amersfoortsc hen straatweg nabij Crailo zijn Dinsdagavond om streeks 9 uur twee militairen, behoorende in de legerplaats bij Laren, door de Gooische Stoomtram overreden. Eén werd gedood, den anderen werden beide beenen afgere den. Gisterenmorgen is ook deze gestorven. O ve r red en m II i t a I r e n. De na men van de twee militairen, die door de Gooische Stoomtram zijn overreden, zijn A. v. Duyvenbode en P. Kuyt, beiden uit Kat wijk, Van Duyvenbode was onmiddellijk' dood en Kuyt is gistermorgen in het hospi taal te Naarden overleden. Zij waren onge huwd. De militair Kuyt is een broer van den onlangs bij het noodlottig voorval op den logger „Noordzee" omgekomen matroos. Het ongeluk in den H a a g- schen dierentuin. Ongetwijfeld herin nert men zich zoo meldt het V a d. 't ontzettende ongeluk, dat in den Dieren tuin te 's Gravenhage een juffrouw is over komen: een beer greep haar rechterarm en verslond dezen. Het slachtoffer is dank rij krachtig gestel en goede verpleging gene zen en dezer dogen uit het ziekenhuis ver trokken, naar Hare moeder te Heemstede. Zo mist echter den rechterarm totaal, zoodat zij nu enkel den linkerarm tot haar beschikking heeft. Zij kan reeds enkele handwerkjes daarmede maken, oefent zich in het links schrijven. L i f t o n g e 1 u k. Bij de firma Her- herman op het Koningsplein te Amsterdam is de 14-jarige liftjongen Van Buren door den liftkoker gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Inden storm. De Nederlandsche motorsleepboot Gesina Johanna, komend-- van Bergen met bestemming naar Nieuwen- dam, is door een Nederlandsche torpedoboot nabij Vlieland aangetroffen met defecte schroef en mochineschade, en gisterenmid dag door de sleepboot Achilles te Nieuwen- diep binnengesleept. De sleepboot had zwaar stormweer doorstaan. Hoog water. De Waal is opnieuw snel en onrustbarend gewassen. Sinds Za terdag is de stand te Tiel reeds 1.77 M. hoo- ger, waarvan 77 c.M. de laatste 24 uur. D rijkspeilschaal aldaar teekende Dinsdag 7.67 N.A.P. De Nieuwe Kade voor de stad en de veerdammen zijn weer ondergelooper zoodat het verkeer gedeeltelijk is gestremd. De gierpont is weder van de reep genomen en de overtocht geschiedt per veerstoom- boot met de kleine pont. Uit Keulen werd Maandag 76 en^gisteren nog 28 c.M. was geseind. De stand is aldaar thans 5.88 M. Zware regenval. De hevige regens der laatste weken hebben de landerijen op Walcheren op sommige plaatsen voor het grootste deel onder water gezet. Er zijn hee- le meren gevormd en er zijn meerdere hof steden, die men alleen per boot kan berei ken, daar ook verscheiden wegen geheel on der staan en onbegaanbaar zijn. Marktberichten. Eiermarkt to Ommen. Aanvoer 15000 stuks. Hoogste prijs f 7.80. Laagste prys 7.10 Gemiddeld f 7.65. Stemming vtfug. Eiermarkt te Epe. Aanvoer 1500') stuks. Hoogste prjjs 8.40. Laagste prjja 7.50 Gemiddeld f 7.90. Stemming gewoon Reclames. Ijk cs per anker f 34.—, If per flesch - 0.86 plna f 1.50 per anker accijns. School- en Kerknieuws. Tot directeur der te Haarlem op te riohtefi Chr. Kweekschool is benoemd de heer C. Ai Houwen, hoofd der Chr. school te Bloem end aaL Kunsf cn Wetenschap. Met 1 Januari is aan Cornelie v. Zann ten op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares in de operazang aan het Kon, Conservatorium. Zij blijft in Den Haag haap lessen voortzetten. „HetToonee 1". De 'heer R de Boec treedt, volgens de N. R. Ct., af al9 redacteur van Het Tooneel. Zijn opvolger Is de heer H. L. Berckenhoff. Monument De Wet. Naar het Hbld. verneemt, heeft de beeldhouwer Men* des da Costa de opdracht gekregen voor een monument ter eere van generaal De Wet. De lastgeefster, de bekende kunstbescherm- ster mevr. Kröller te 's-Gravenhage, laat den beeldhouwer in het ontwerpen van dit hub^ deblijk geheel de vrije hand. Het zal ge plaatst worden op de hei nabij Hoenderloov Tot de redactie van „De Gids" is toe- gettede i professor Ja Pa Kuenen te Leideijg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3