Verspreids Berichten. "BINNENLAND. «en groot deel van de vijandelijke loopgra ven en belemmerde een transport. In den voormiddag beschoten onze kust- atterijen een tijdlang de landingsplaatsen ij Sedd-ul-Bahr en Tekke Burun. Zij dwon gen twee transportschepen van de landings plaats te vluchten en veroorzaakten In de nabijheid van de landingsplaats een brand, die den geheelen dag duurde. Petersburg, 4 Jan. (Tel.-agentschap.) .Communiqué van den grooten generalen «taf. Aan het front In Kaukazie zijn geene ver anderingen. Konstantinope), 4 Jan. (WB.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het front in den Kaukasus is op den linkervleugel voortdurend infanterie- en ar tillerievuur gewisseld. Overigens is er niets (voorgevallen. Konstantinope 1, 4 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het Irakfront zijn olie pogingen van 'de bij Ali Gharbi opgestelde vijandelijke af- 'deelingen om de troepen bij Kut-el-Amara Ie hulp te komen, afgeslagen. B e r 1 ij n, 4 J a n. (W. B.) Volgens een be richt van Reuter is Jaunde, het middelpunt ider verdediging van Kameroen, den len Ja nuari in handen van de vijanden gevallen. Wet den val van deze plaats moest reeds sinds geruimen tijd gerekend worden met het oog op de reusachtige Engelsch-Fransche-Belgi- sche overmacht, die, van al het moderne wa pentuig der oorlogvoering voorzien, van alle konten de kleine schaar der dappere verde digers van het groote protectoraat in het nauw bracht. Maar ook thans heeft de be setting de wapenen nog niet neergelegd; zij trekt zich al strijdende terug. Dat zij met on vergelijkelijke offervaardigheid en onwrik baar vertrouwen op de eindoverwinning van tfe Duitsche zaak in Europa nu reeds bijna anderhalf jaar zich staande heeft gehouden In het protectoraat, hoewel verstoken van allen toevoer uit moederland, daarvoor komt aan de dappere tioepen en hun beleidvollen aanvoerder, luitenant-kolonel Zimmermann, de warme dank van het vaderland toe. En al mocht ook de bezetting, ondanks den held- haftigsten tegenweer, ten slotte geheel over wonnen worden, dan is Kameroen voor ons nog niet verloren. Over het lot ook van deze kolonie zal ten slotte op andere oorlogstoo- ïieelen beslist worden. Washington, 4 Jan. (R.) President .Wilson is teruggekeerd om kennis te nemen van de kwestie ten gevolge van de duikboot- krisis. Het wordt erkend, dat die ernstig is. Officieel wordt bericht, dat de regeering zal handelen, zoodra de feiten volledig verkre gen zijn. De vergadering van het kabinet is uitgesteld, omdat alle bijzonderheden betref fende de Persia nog niet ontvangen zijn; maar de president heeft den toestand be- •proken met verscheidene leden van de commissie van den Senaat voor de buiten- landsche zaken. Washington, 4 Jan. (R.) Staatssecre taris Lansing heeft de Amerikaansche con suls in Alexandrië, Malta en Cairo opgedra gen, onmiddellijk alle inlichtingen te verza melen, die zij kunnen krijgen van de over levenden van de Persia, en die aan hem te seinen. Londen, 4 Jan. (R.) De Donwilston fs in Alexandrië aangekomen met schade aan den boeg. Londen, 4 Jan. (R.) Uit het rapport over lord Derby's plan van dienstneming blijkt, dat 651.160 ongehuwde mannen in gebreke zijn gebleven, zich voor den dienst aan te geven. Tweede telegram. Het rapport geeft de volgende cijfers, waarbij de mannen buiten rekening zijn gelaten, die dienst na men vóór 23 October 1915, toen het Derby stelsel begon. Totaal aantal mannen van dienstplichtigen leeftijd: 2.179.231 ongehuw- den en 2.832.210 gehuwden. Totaal van hen, die zich hebben aangeboden: 1.150.000 ongehuwden en 1.679.263 gehuwden. Afge keurd 207.000 ongehuwden, 221.853 ge huwden. Van de overblijvenden zijn 703.000 ongehuwden en 112.431 gehuwden ingeschreven voor onmiddellijken dienst en 840.000 ongehuwden en 1.344.979 gehuw den voor dienst onder het groepstelsel. Het geheele aantal ongehuwde mannen, 'die zich niet hebben aangeboden is 1.029.251. Van dezen zijn 378.071 opge schreven als onmisbaar voor andere natio nale diensten, zoodat 651.160 beschikbaar zijn, die zich niet vrijwillig voor den dienst hebben opgegeven. Met betrekking tot de aan de gehuwde mannen gegeven verzekering, dat zij niet zouden worden opgeroepen, als het aantal ongehuwden, die niet voldeden aan de op roeping tot vrijwillige dienstneming, een cij fer bedroeg, dat kon worden verwaarloosd, zegt het rapport dat 651.160 allesbehalve een cijfer is, dat kan worden verwaarloosd. Het zal dus niet mogelijk zijn partij te trek ken van de diensten van gehuwden, zoolang riet de diensten van de ongehuwden door andere middelen zijn verkregen. Londen, 4 Jan. (R.) De dagbladen be richten, dat vier nieuwe groepen onder het Derby-stelsel tegen 8 Februari zijn opgeroe pen. In het lagerhuis deelde de premier As- quith mede, dat Sir John Simon ontslag heeft genomen als minister. De aanwezig heid van Mc Kenna op de regeeringsbank schijnt aan te duiden, dat geen ander van de ministers zal aftreden. Iweede telegram. De oproeping can vier nieuwe groepen recruten volgens het Derby-stelsel wordt bevestigd. Het zijn de ongehuwde mannen van 23 tot 26 jaar. Londen, 4 Jan.. (R.) In zijn verslag over zijn recruteeringsstelsel bespreekt lord Derby in bijzonderheden de verschillende oorzaken, die een volledig succes tegenhiel den. Een der voornaamste beletsels was de verklaring, dat menschen, die in zekere vak ken werkzaam waren, van den dienst wer den vrijgesteld. Derby is van meening, dat uit het huisbezoek duidelijk is gebleken, dat niet gebrek aan moed de mannen heeft teruggehouden. Er is niet het minste bewijs, dat het volk in zijn geheel niet bereid zou zijn den minister-president te steunen bij de vervulling van de belofte, die hij den 9 No vember 1914 in de Guildhall gedaan heeft; integendeel is duidelijk gebleken, dat het land vastbesloten is den oorlog tot een ze gevierend einde door te zetten. Kopenhagen, 3 Jan. (W. B.) De Birs- hewija Wjedomosti verneemt uit doamakrin- gen, dat de rijksdoema waarschijnlijk in de eerste dagen van Februari zal worden bij eengeroepen. Mogelijk zal de bijeenroeping worden uitgesteld tot het laatst van Februari Kopenhagen, 3 Jan. (W. B.) De Rjetsch bericht, dat in Petersburg de duurte steeds toeneemt. Er is gebrek aan vleesch en tarwemeel. De boterprijzen zijn in den laatsten tijd buitengewoon gestegen. De veeaonvoer is belangrijk verminderd. Ter wijl er behoefte is aan duizend stuks per dag, bedraagt de aanvoer slechts 400. De ministerraad heeft besloten, tot onder steuning van de gezinnen van de onder de wapenen geroepen mannen nog 185 millioen toe te staan. In 't geheel is daarvoor 834 millioen roebels toegestaan. P a rij s, 4 Jan. (Havas). De koers van de Duitsche en Oostenrijksche bankbiljet ten is gister in Bern, Genève en Zürich ge daald. In laatstgenoemde stad noteerden 100 kronen 68 franc. Het verlies op de mark bedraagt meer dan 20 pet. N e w-Y o r k 4 Jan. (R.) In bankkringen bekt zeer de aandacht de daling van den wisselkoers op Duitschland tot 75V«, zijnde de laagste stand sedert de uitbarsting van den oorlog. In tegenstelling hiermee is de koers van den pond sterling gestegen tot 4.74M, hetgeen de hoogste stand is sints Augustus. Pa r ij s, 4 Jan. (Havas). De algemeene bestuursraad van de Banque de France heeft het dividend voor het tweede halfjaar 1915 bepaald op 110 francs, een cijfer dat getuigt van den uitmuntenden toestand van de bank, waarin de financieele toestand van Frankrijk zich weerspiegelt. B er 1 ijn, 4 Jan. (K. N.) De Engeïschen hebben aan de regeering van Griekenland mededeeling gedaan van hun besluit om beslag te leggen op de villa Achilleion te Korfu, die aan den Duitschen keizer be hoort, ten einde die als hospitaal in te rich ten. Frankfort a/d. Main, 4 Jan. (WB.) De Frankfurter Zeitung verneemt uit Kopen hagen: Dank zij de tegemoetkomende hou ding van de Duitsche autoriteiten, mag de vredesexpeditie van Ford door Duitschland naar Den Haag reizen. De leden der Ford- expedftie mogen op hun doortocht door Duitschland den extra-terin niet verlaten, geen beschreven papier, drukwerken en foto grafietoestellen bij zich hebben. De leden der expeditie krijgen van den Duitschen consul-generaal te Kopenhagen passen. Zij vertrekken Vrijdag uit Kopen hagen. De meeste der deelnemers keeren den 12en dezer met het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerikalijn naar New-York terug; slechts een deputatie blijft in Den Haag. Londen, 4Jan. (R.) Bericht vnn Lloyds. De Geelong is gezonken na in de Middel- landsche zee in aarvaring te zijn geweest met het Engelsche stoomschip Bonvilstow. De Staatscourant van Woensdag 5 Januari bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: bepaald dat de directeur der artillerie-in richtingen G. T. van Dam gedurende 1916 wordt belast met het voorzitterschap van de directie dier inrichtingen; dr. J. J. A. Muller, buitengewoon hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, directeur der Verzekeringsbank Kosmos te Zeist, is met ingang van 1 Jan. 1916 aan gesteld tot wiskundig adviseur bij het depar tement van Koloniën. Hare Majesteit de Koningin heeft Maan dagnamiddag audiëntie verleend aan den Deken en de Doyenne van het corps di plomatique, den Hertog en de Hertogin de Calvello, ten einde de gelukwenschen van het corps diplomatique bij de intrede van het nieuwe jaar in ontvangst te nemen. Het is Harer Majesteit'» voornemen om achtereenvolgens de hoofden der buiten- landsche Missiën met de leden hunner ge zantschappen te ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder heeft Maan dag ten sterfhuize, te Doorn, van den gep. luitenant-generaal van Helden, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, oud-inspecteur van de cavalerie en oud-gouverneur der resi dentie, een krans doen bezorgen. Z. K. H. de Prins bracht gisterenmiddag een bezoek aan de Koninklijke Nederland- sche Meubelfabriek van H. P. Mutters Zonen te 's Gravenhage, ter bezichtiging van de betimmeringen van het stoomschip „Statendam" der Holland-Amerika lijn en van de maquettes van het stoomschip „Pa- tria" van de Rotterdamsche Lloyd, terwijl Z. K. H. ook nog andere der bij de firma in bewerking zijnde opdrachten in oogen- schoitw nam. De gewone audiëntie van den Minister van koloniën a. i. zal op Donderdag 6 Jan. 1916 niet plaats hebben. Ongeregeldheden in een soldatenkamp. De Minister van Oor log zal binnenkort gevolg geven aan zijn toezegging aan de Tweede Kamer, gedaan in een Nota, naar aanleiding van het Verslag over de thans aangenomen oorlogsbegroo- ting, om betreffende de resultaten van het onderzoek omtrent ongeregeldheden, welke in een kamp in de Betuwe hebben plaats ge vonden, nader aan de Kamer een nota toe te zenden. Bedoelde nota is reeds in bewerking. D r. D. B o s. Naar wij vernemen is de toestand van het lid der Tweede Kamer dr. Bos, die gelijk reeds werd gemeld sedert eenigen tijd ongesteld is, zoodat hij genoodzaakt is zijn bed te houden, vooruit gaande. In verband met deze ongesteldheid wordt het voorzitterschap der Staatscommissie voor de belasting op de oorlogswinsten waargenomen door den onder-voorzitter, het lid der Tweede Kamer mr. Tydeman. De Staatscommissie, die uiterlijk 18 De cember nog onder presidium van dr. Bos in pleno bijeen kwam, zal vermoedelijk half Januari weder eene vergadering houden. Verkiezing Tweede Kamer. In de vacature, ontstaan door de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer tot tijdelijk gezant bij den Paus, is gisteren in het district Nijmegen tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer mr. M. J. C. M. Kolkman (r.-k.) oud-minister van Financiën en lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. De heer Kolkman verkreeg 3224 stem men, terwijl op den heer J. L. Hermans (soc.-dem.) 989 stemmen werden uitge bracht. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van de aan neming door den heer F. W. N. Hugen- holtz van zijn benoeming tot ambtenaar der reclasseering, in het kiesdistrict Weststel lingwerf een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, heeft bepaald dat die verkie zing zal plaats hebben op Donderdag 13 Januari e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 Januari d. a. v., de herstemming zoo noodig, op Dinsdag 1 Februari d. a. v. Candidaat-Indisch ambte naar. Bij beschikking van den Minister van koloniën a. i. zijn aangewezen als can- didaat-Indisch ambtenaren: 1. Louis Noë, geboren te Volksrust (Zuid- Afrika), den 12 April 1898; 2. Frank Breët, geboren te Den Helder, den 6 September 1892; 3. Willem Johannes Leyds, geboren te Groningen, den 1 December 1896; 4. Cornelis Bakker, geboren te Utrecht, den 3 April 1897; 5. Sieze Nijdam, geboren te Groningen, den 3 Maart 1894; 6. Gijsbert Arie Dirkse van Andel, gebo ren te Grootegast, den 6 Sept. 1897; 7. Maximiliaan Pierre Eugène de Man ge boren te Maastricht den 17 April 1894; 8. Bartholomeus Core, geboren te Arn hem, den 1 Augustus 1894; 9. Lucas Evert de Vries, geboren te Den Helder, den 8 September 1893; 10. Jean Guillaume Hart, geboren te Am sterdam, den 3 Mei 1897; 11. Frederik Willem Conrad, geboren te Amsterdam, den 25 Maart 1894; 12. Edward George Seepers, geboren te Batavia, den 16 December 1895; 13. Willem Frederik Jacob Brouwer, ge boren te Onderdendam, den 5 December 1894; 14. Hendrikus Albertus Giesen, geboren te 's Gravenhage, den 12 Juli 1897. De Amerikaansche geestelijke, dr. Mac- farland, secretaris-generaal van bet Fede ratieve Bestuur van Evangelische Werken in Amerika, die te 's Gravenhage vertoefde met een zending in het belang van dat Ge nootschap, is, na o. a. met verschillende predikanten een onderhoud te hebben ge had en na ook een bezoek te hebben ge bracht bij den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, thans naar Duitsch land vertrokken. Een honderdjarige over leden. Te Tilburg overleed op bijna 101- -iarigen leeftijd de heer Jos. de Kanter, die verleden jaar onder algemeene belangstel ling zijn 100-jarigen geboortedag mocht vie ren. De overledene was gedurende drie kwart eeuw koster in de parochie 't Goirke en voor zijn verdiensten, in dit ambt ver worven, begiftigd met de zilveren medaille van de Oranje Nassau-orde en het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice." (Tijd). Nederland en de oorlog* Aanhouding van brievenmalen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat van het in de vorige week te Amsterdam aangekomen stoomschip „Oranje-Nassau" in Engeland de West-Indische mail is aan gehouden. Echter heeft men ter bevoegder plaatse wel den indruk, dat men rich In En geland beijvert om aldaar aangehouden, voor Nederland bestemde mails zoo spoedig mogelijk weer los te laten en door te zen den. Zoo is een groot deel van de door de Engelsche autoriteiten te Falmouth eenige dagen geleden van boord van de Rembrandt gehaalde mail hier te lande via Vlfssingen aangekomen bijna gelijktijdig met de aan komst van de Rembrandt te Amsterdam. Op een mijn geloopen. Het van New-York naar Rotterdam bestem- deNederlandsche stoomschip „Leto" van de Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam, is gisterenavond op 8 mijlen afstand» van het Galloper vuurschip op een mijn geloopen. Het schip was op het oogenblik van afzen ding van dit berich* nog drijvende, met 3 man aan boord. 21 personen der bemanning zijn hedenmorgen door het stoomschip „Alkaid te Rotterdam aangebracht. Van daar zijn de stoombooten Oostzee en Witte Zee hedenmorgen kwart over vier ter opspo ring van het schip vertrokken. De kapitein bevindt zich onder de geredden. *on. Nat. Steuncomifê. Blijkens de 71e lijst, van 19—25 Decem ber 1915 is bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 over dat tiidvak ingekomen een be drag van 3290,61 '4, makende met het bedrag der vorige lijsten een totaal van 3.430.800.66^. Vergoeding wegens kost winnerschap. De minister van Oorlog heeft tot de bur gemeesters de volgende vragen gericht: 1. Ten aanzien van hoeveel vrijwilligers als bedoeld in het Kon. besluit van 21 Aug. 1914 en dienstplichtigen bij de militie, de landweer en den landstorm wordt vergoeding wegens kostwinnerschap genoten, ingevolge door u genomen beslissingen, welke op 31 December nog van kracht waren? 2. Hoeveel van de beslissingen onder 1 bedoeld werden door u genomen op verzoek mijnerzijds? 3. Hoeveel van de onder 1 bedoelde mili tairen waren op 31 December j.l. vrijwilligers, dienstplichtigen bij de militie te land, bij de zeemilitie, bij de landweer en bij den land storm? Steun aan Servië. Het Ned. Comité tot steun van het Servi sche Roode Kruis en van de noodlijdende Servische bevolking (Raadhuisstraat 52, Amsterdam) heeft nog 50 000 frs. doen toe komen aan den heer Melvill van Carnbee, minister-resident te Sofia, die zooals men weet, zich bereid verklaarde voor rekening van het comité mais in Roemenië te doen aankoopen en naar Servië te vervoeren. Het comité ontvangt voortdurend berich ten waaruit blijkt, dat terwijl de Franschen, Italianen en Engeïschen veel voor de vluch telingen doen, van uit het Noorden de hulp moet komen voor de in het geoccupeerde Servië achtergebleven en teruggekeerde be volking. Rèeds heeft het comité van de Duitsche en Qostenrijksch-Hongaarsche regeering verlof gekregen om door die beide landen kleeding en voedingsmiddelen te vervoeren. Waarschijnlijk zal binnenkort ter regeling van de ontvangst en distributie der Holland- sche zendingen een vertegenwoordiger naar Servië uitgezonden worden. De penningmeester mag zich verheugen in de gulheid van het Nederlandsche pu bliek; aanzienlijke zoowel als bescheiden giften stroomen de laatste dagen toe. Ook vele pakketten met nieuwe, dikwijls zelf ge breide of genaaide kleeding komen binnen en worden zeer gewaardeerd. Adres voor giften: penningmeester T. Th. Gleichman, Heerengracht 216, Amsterdam; voor pakketten: mevrouw G. H. de Marez Oyens—baronesse Van Ittersum, Keizers gracht 560, Amsterdam. Varkens vleesch. De gezamenlijke varkensslagers te Gronin gen hebben besloten, geen regeeringsvar- kens meer te slachten, indien de prijzen blij ven, zooals de regeering ze heeft vastge steld. De slagers willen den prijs op 0.70 per pond zien bepaald. Gisterenmorgen was er geen varkensvleesch te krijgen. Het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden. Uit IJmuiden wordt gemeld: In een Dinsdag namiddag te IJmuiden ge houden vergadering van de commissie uit de vereenigde reeders met de besturen der s^ippersvereeniging en de afdeeling schip pers van den Zeemansbond, zijn de drie verzoeken der actie-voerende schippers be sproken. Deze verzoeken zijn: een gratifica tie van Yz percent der besommingen over 1915; uitbetaling van lever- en kuitgeld en een loontoeslag van K percent der besom- r^:-~en, zoolang de zee-oorlog duurt. In beginsel is men, wat de laatste twee punten betreft, tot een vergelük gekomen. Inwilliging van het eerste punt stuitte op bezwaren. In een h!W-S^omst van reeders op heden zal definitief beslist worden. 'tls te verwachten, dat de schippers bij Inw:'h'arïng van de laatste beide verzoeken terzake van het eerste punt zullen toegeven. Inmiddels zullen van de reederijen, die op alle punten hebben toegegeven of reeds aan de eischen voldeden, de, schepen onmiddel lijk in de vaart gaan, voor zoover ze Sen voldaan aan de eischen der zeelieden-ver- eenigingen wat de meerdere veiligheid be treft. Gedeelte!ijke stopzettin g v a n de Goudsche Kaarsenfabriek. De directie van de Goudsche Kaarsenfa briek heeft aan de Goudsche Ct. meege deeld, dat zij, tot haar leedwezen, door de omstandigheden gedwongen wordt haar be drijf, voor een deel voorioopig, met ingang van heden stop te zetten. De toevoer van grondstoffen voor de kaar senfabrieken hier te lande was de laatste zes weken zeer onregelmatig. Er is getracht daarin verbetering te brengen, doch de po gingen, welke daarvoor door de directie zoo wel bij de Engelsche regeering als bij de Nederlandsche regeering en bij de N. O. T.autoriteiten zijn aangewend, hebben niet geholpen ,en het gevolg daarvan is geweest, dat thans tot gedeeltelijke sluiting van de fa briek is moeten worden besloten. In verband met dit besluit heeft de directie der Kaarsenfabriek een regeling getroffen voor de werklieden, die door het stopzetten buiten werk zullen geraken en waarmede wordt beoogd hen zoo ruim mogelijk tege moet te komen in deze dringende buiten gewone omstandigheden Aan de werklieden is gisteren bekend ge maakt, dat de vaste mannelijke werklieden, deelhebbers der Voorzorgskas, gedurende dien tijd voorioopig genieten85 pet. van het gewone vaste loon en den toeslag die voor dit jaar op 25 pet van het vaste loon is vastgesteld. Het gewone vaste loon zal worden betaald uit Ondersteuningsfond? 1908. De vaste mannelijke werklieden, niet» deelhebbers der Voorzorgskas genieten ge durende dien tijd voorioopig 85 pet. van het gewone vaste loon den toeslag, die voor dit jaar op 20 pet. van het vaste loon is vastgesteld. Het gewone vaste loon zal wor den betaald uit Ondersteuningsfonds 1908. De vrouwelijke werklieden genieten gedu rende dien tijd voorioopig 85 pet. van hól gewone vaste loon -f den toeslag, die voor dit jaar is vastgesteld op 20 pet. van het vaste loon voor haar, die 1 jaar of langer, en 10 pet. van het vaste loon voor haar, die kor ter dan 1 jaar in dienst der fabriek zijn. H*t gewone vast loon zal worden betaald uit Orw- dersteuningsfonds 1908. Aan de losse werklieden, die ter verven- ging van de gemobiliseerde werklieden zijn aangenomen, kan de directie geen uitkeo- ring doen. Zink. Het zink distributie-bureau te Amstc^iT# deelt mede, dat de Nijverheids-Commissie r« Den Ho8g kennis heeft gegeven, dat over maand Januari 1916 weder een zelfde hear veelheid Regeeringszïnk beschikbaar is go steld, als voor de maand December 10)31 tegen denzelfden prijs. Belgische militi e-p 1 i c h t i g e n in Nederland. Krachtens de wet van 6 November 10715 zijn de in den vreemde verblijvende Belgen geboren tusschen 1 Januari 1890 en 31 December 1896, geroepen om deel uit ie maken van de militie-lichting 1915. Gisteren heeft de consul van België vat de provinae rr»r. Tilanus, uR Tie), te Arnhem zitting gehouden om de militie-plichtigen in te schrijven en him het noodige te verstrekken, om over Engeland spoc" mogelijk naT Frankrijk te ver trekken, om zich daar te melden. Van ven- schillende plaatsen kwamen de jongelipd?n zich aanmelden; telkens trokken groote troepen door Arnhem. Alleen van Ede kwa men er ruim 300 en ook uit Nunspeet eenige honderden, nagenoeg allen getooid met de Belgische kleuren Allen ^ie werden gesc^" trokken zoo spoedig mogelijk ^ar dam. Belgische Roode Kruis In December heeft het kantoor van gische Roode Kruis in Den Hrr. 1 Voorhout 86, inlichtingen aan meer c. 3000 families uit het bezette gebied ver schaft aangaande den gezondheidstoestand van soldaten aan het front. Op verzoek van militairen kan één- of tweemaal per maand aan hun familie tijding nopens hun gezondheid door het Roodo Kruis worden toegezonden. Verdc 1 "g Roode Kruis niet voor het zenden ven als tusschenpersoon optreden. In de tot het Roode Kruis gerichte vrogen om inlichtingen dient enkel vermeld het adres van den aanvrager en het regiment, de compagnie, het stamboeknummer, de plaats en de datum van geboorte en de woonplaats in België van den betrokken soldaat. Lading van het stoomschip N o r n e. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den procureur- generaal bij het Londensche Prijzenhof de lading van het stoomschip Norne, bestemd van Valencia naar Rotterdam, in beslag is genomen naar Huil gebracht en daar dezer dagen bij veiling verkocht zal worden. Die lading bestond uit sinaasappelen en druiven; bijzonderheden betreffende de in beslag genomen hoeveelheden alsmede de namen der afzenders en der geconsigneer- den worden gevonden op een in de Stct. no. 3 opgenomen, door het consulaat-generaal te Londen van den procureur-generaal ont vangen lijst. Nederlandsche mail op de „P e r s i a". Met de „Persia" van de Peninsular an Oriental Stoomvaartmii.. die in de Middel- landsche Zee is gezonken, zijn ook poststuk ken voor Nederiandsch-Indië verloren ge gaan, die tusschen 17 en 24 December op het hoofdpostkantoor te Londen waren ge post. Naar Engeland terug. A.s. Donderdag zullen er wederom onge veer 100 Engelsche onderdanen, die in een kamp te Ruhleben bij Spandau hebben ver toefd en verlof hebben gekregen naar hun vaderland terug te keeren, te Vlissingen aan* komen. Ontvluchte krijgsgevange n e n. Te Winterswijk zijn twee Belgische krijgs gevangenen aangekomen, die uit het kamp bij Holzminden ontvlucht waren. De een was professor aan de Gentsche universiteit de ander een student uit Brussel. 't Was reeds voor de tweede maal dat ze ontvlucht waren; den eersten keer echter werden ze dicht bij de grens door een Duit sche patrouille aangehouden. Thans zijn ze naar Rotterdam vertrokken. (Tel-) In Duitschland gevangen genomen. De heeren A. Boes, meubelfabrikant, eg A. Bijdobeek, ingenieur, belden uit VlaaiJlN* gen, die rich naar Duitschland hadden begtt van, rijn daar gevangen genomen. N. y. D. Splonninvrtei. Hoe gevaarlijk het i» in Duitschland fj •nrekken aan te knoopen met eoidaüR*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2