DE E EM LAN DER". Zaterdag 8 Januari 1916. ^8 UITEN LAND. N° 133 Eerste Blad. 14de Jaarrang. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Ca ABONNEMENTSPRIJS: voor Amersfoort f 1*00« Idem franco por post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) O.IO. -i 0.05. Afzonderlijke nummer-a Wokrlijks bijvoegsol ,,i» HdUtmttth* fluUtram" (ondar redaoti. vnu Tbérèse vr.n Hoven) per 8 mnd. 50 ets. W.knlijksoh bijvnogsel ,.fbi mn mir" per 8 rend. 40 cis. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels,. f O.K<* Elke regol racer- O.IO. Dienstaanbiedingen 3*5 ccnls bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeelige bopalingen tot het herhaald advortcoron in dit Blad, bij nbonnoiucnt; Eeue circulaire, bovattonde de voorwaarden, wordt «>p aan\raag toegezonden. Kennisgevingen. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Irer^-en ter openbare Vennis, dat bij hun besluit van Si December 1913 nan A. Vonk en zijne fochtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is ff?'eend tot hot uitbreiden van zijne bakkerij, door plaatsing van eene electromotor van P. K. in het perccs!, alliier gelegen aan het Ha' no. 26, kadusiraal bekend als Sectie E, no. 1-- Amersioorl, 4 Januari 1016. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Secretaris, De Burgemeester, A R. VDENSTRA. VAN RANDWUCK HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Ajnersfoort brengon ter openbare kennis, dat bif hun besluit ven 31 December 1915 aan de firma Engelsman en De Vrie9 en hare rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het weder oprichter van een chemische fabriek in de per- ceelen alhier gelegen aan de Bolderstraat, St. Agathasiraat cn het Plantsoen, kadastraal be kend als Sectie E, ro&. 5220 en 5212. Amersfoort, 4 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R VEENSTRA. VAN RANDWUCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 31 December 1915 aan P. Lobel en ziine rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van a. eene drogerij van haze-, konijne- en geitevellenb. eene in richting tot het bewaren en verwerken van lom pen, in de perceelen alhier gelegen aan de Bol derstraat nos. 12 en 10, kadastraal bekend als Sectie E, nos. 3117 en 3118. Amersfoort, 1 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. Geschiedenis van de Week. Zaterdag 1 Januari. Het passagiersschip Persia bij Creta ge torpedeerd. Vele dooden. Duitsche bladen melden dat de Genische Hoogcschool spoedig vervlaamscht zal wor den. Ernstige ontploffing in lijnzaadoliefabriek te Chicago. De G:ieksche-, Bulgaarsche- en Turksche regeeringen protesteeren tegen de gevan genneming der consuls te Saloniki. Zondag 2 Januari. Successen der Russen in Galicië bij de Strypa en den Dniester. Geveenten op het Russisch-Turksche front. Koning Peter van Servië te Saloniki. Maandag 3 Januari. De Engelsche minister van Binnenl. Za ken, Simon, neemt ontslag wegens verschil van meening in zake dienstplicht Staking in het Stoomvisscherijbedrijf te Dmuiden. De Noorsche Consul Seefelder te Saloniki door de Geallieerden gevangen genomen, wegens spionnage. Dinsdag 4 Januari. De overblijvenden van Ford's Vredes expeditie zullen naar Nederland vertrekken. Het Nederl. stoomschip Leto loopt op een mijn; de bemanning wordt gered. Woensdag 5 Januari. De Engelsche regeering stelt voor de Baralong-beschuldiging te onderwerpen aan een neutrale commissie. Het Engelsche Lagerhuis opent de be sprekingen over het voorstel tot invoering van dienstplicht. Donderdag 6 Januari. De Amerikaansche regeering geeft haar teeofficieren geen vergunning zitting te ne men in de commissie ter beslissing van de Baraiong-beschuldiging. Het Russisch offensief duurt voort. De Noord-Brabant redt de bemanning van tte Bngelsche onderzeeër E 17. De Engelsche arbeiderspartij verklaart tegen dienstplicht. De drie arbeiders teden van het ministerie treden af. Het Eng. Lagerhuis neemt het dienstplicht •oorstel in eerste lezing aan met 433 tegen 105 stemmen. Be oorlog. Burijn, 7 Jan. (W. B.) Bericht van het Dpp<?re>a legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. Van het westelijke hoofdkwartier is niets rJvuws te berichten. Par ij s, 7 Jan. (Havas.) Namiddag-com muniqué. Op het Fransche front is niets te vermel en in den loop van den nacht. Par ij s, 7 Jan. (R.) Avond-communiqué. Het bosch van Leucaumont werd weer ge bombardeerd. De spoorwegtrafiek werd ge stremd. Twee Duitsche posten werden ver nietigd op het plateau van Nouvron. De ar- tilleriestrijd werd met groote herigheid voortgezet in Champagne. Een Duitsch kon vooi werd verstrooid bij Saint-Souplet. Een kleine Duitsche post werd opgeblazen bij Vauquois. Een vèr dragend kanon bombar deerde en verstrooide eene vijandelijke co lonne ten noorden van Etain en schoot het dorp fn brand. Onze batterijen veroorzaak ten drie ontploffingen in de vijandelijke wer ken ten noorden van Saint-Mihiel. Londen, 7 Jan. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier in Noord-Frank rijk. Een vijandelijke bomaanval, ondersteund door artillerie, nabij de spoorlijn Armen- tières—Rijssel, werd afgeslagen. Onze artillerie heeft verschillende punten van de vijandelijke linie beschoten en aan de loopgraven aanzienlijke schade toege bracht. B e r 1 ij n, 7 Jan. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. Een kerkhof ten noorden van Czartorysk werd gisteren door eene Russische afdeeling bezet. Heden nacht werd de vijand weer daaruit verdreven. Weenen, 7 Jan. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. De dag van gisteren verliep in het noord oosten betrekkelijk rustig. Alleen aan de Styr kwam het tijdelijk tot gevechten. De vijand bezette het kerkhof ten noorden van Czartorysk, maar werd spoedig verdreven door Oostenrijksche landweer. Heden in de vroegte openden de tegenstan ders weder aanvallen in Oost-Galicië. Tur- kestansche schutters rukten voor het aan breken van den dag op tegen onze linie ten noordoosten van Buczacz en drongen aan een smal frontstuk in onze loopgraven. De honved-infanterie-regimenten nos. 16 en 24 w'erpen den vijand echter in een snellen tegenaanval er weer uit. Er werden weer talrijke gevangenen en drie machinegeweren ingeleverd. Uit de overeenstemmende verklaringen van de gevangenen blijkt, dat vóór de laat ste r allen tegen het leger van Pflanzer- Baltin aan de Russische manschappen over al meegedeeld is, dat een groote doorbraak- slag voor de deur stond, die de Russische legers weer in de Karpathen zou brengen. Volgens betrouwbare schattingen bedragen de verliezen van den vïj A in de nieuw jaarsgevechten aan de Bessarabische grens en aan de Strypa, minstens 50.000 man. Petersburg, 7 Jan. (Tel.-agentschap). Communiqué van den groeten generalen staf. In de streek van Riga, dicht bij Olai en Zaalai, hebben de Duitschers verstikkende gassen boven onze verschansingen verspreid. In de streek van Jakobstadt, dicht bij Du- kern, zijn 30 Russische verkenners handge meen geworden met Duitsche verkenners, die zij op het spoor waren gekomen; de Rus sen vochten dapper, regen een groot aantal vijanden aan de bajonet en namen er 36, on der wie een officier, gevangen. Onze troepen hebben zich van het vlek Czartorysk meester gemaakt en van een hoogte twee werst ten Westen van deze plaats; wij namen hier drie officieren en 76 soldaten gevangen en maakten een hoeveel heid ijzerdraad buit. Tegen-aanvallen van den vijand, die ten doel hadden ons uit Czartorysk te verdrijven, mislukten. Ten Noord-Oosten van Czernowitz tracht ten de Oostenrijkers een tegen-aanval te doen, nadat zij verstikkende gassen boven onze linies hadden verspreid; zij werden door ons vuur naar hunne stellingen teruggedre ven. Weenen, 7 Jan. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. De artilleriegevechten duren voort op vele plaatsen van het front. Zij waren in het ge bied van den Col di Lana, bij Flitsch, aan het brughoofd van Görz en in den sector van de hoogvlakte van Doberdo tijdelijk vrij 1 Rome, 7 Jan. (R.) Officieel communi- qué. De Italianen hebben bij verrassing geno men eene stelling bij San Giovanni op de zuidelijke helling van den Monte Sperone. De vijand deed zonder vrucht aanvallën op verschillende punten van den Col di Lana. Er waren artillerieduels op het geheele front, waarbij de vijand stikbommen gebruikte. Oostenrijksche vliegtuigen deden invallen in de Fella- en Isonzodalen zonder schade aan te richten. Be r 1 ij n, 7 Jan. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. De toestand is onveranderd. Weenen, 7 Jan. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De troepen van generaal von Koevess wierpen de Mon- tenegrijnen bij Mojkovac aan de Tara en bij Goduso ten noorden van Berane uit hun ne stellingen ten westen van Rozaj halver wege tusschen Ipek en Plav na hevige ge vechten. Onze spitsen ïijn op 10 K.M. af stand van Berane. Saloniki, 7 Jan. (R.) Een Duitsch vliegtuig was heden morgen genoodzaakt door granaatvuur binnen de Britsche liniën te landen. Men bericht, dat nog een twee den vliegtuig naar den grond is gebracht. Par ij s, 7 Jan. (H&vas.) De Fransche re geering heeft in de lamste dagen aan Grie kenland een nieuw voorschot van tien mil- lioen toegestaan. Dit eenvoudige feit is vol doende om het bewijs te leveren, dat de be trekkingen tusschen Frankrijk en Grieken land steeds uitmuntend zijn geweest. P a r ij s, 7 Jan. (Havas.) Behalve de reeds in beslag genomen wapenen in het Oosten rijksche consulaat le Saloniki, heeft men daar gevonden: 180 Münnlicher- en Mau ser-geweren, 2000 Turksche vlaggen, 2000 roode herkenningsteekenen met de Turk sche wapenen, 50 uniformen van Turksche gendarmes, 50 gevulde patroontasschen in den koffer van een der kawassen en nog an dere zaken. Er blijven nog 50 kisten open te maken, die waarschijnlijk nog eenige ver rassingen zullen bevatten. Konstantinoprt 7 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op den rechtervleugel en in het midden duurde de artilleriestrijd voort, die een tijd lang hevig werd. Een kruiser en een monitor van den vijand beschoten een poos de omgeving van Altsjitepe en trokken zich daarna terug. Onze artillerie bracht een hou witser- en een veldbatterij tot zwijgen en be schoot met succes het vijandelijke kamp bij Sedd ul Bahr. Onze batterijen aan de Ana- tolische kust beschoten een tijdlang de lan dingsplaatsen bij Sedd ul Bahr en Tekke Burun. Luitenant Ryck Boddike viel een Fransch vliegtuig aan, dat over de zeestraat vloog; het werd beschadigd en op den grond ge bracht op de Anatolische kust dicht bij Ab- basch. Het vliegtuig zal gemakkelijk te her stellen zijn. De vliegenier werd dood gevon den. In den sector Anafarta vonden wij 2000 kisten infanteriemunitie, 130 voertuigen en een ingegraven machinegeweer. Konstantinopel, 7 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront heeft een van onze vliegers een aanval gedaan op twee vijandelijke vliegtuigen. Het eerste van deze vliegtuigen was van het Fransche Farman- type No. 42 en viel den 6en Januari, des voormiddags, ten Oosten van Kaap Naros. Het andere, van het Engelsche Farman-type, kwam brandend neer op de Europeesche kust, ten Oosten van Jalova. In den loop van denzelfden dag wierp ons eskader vliegmachines met goed gevolg bommen op de vijandelijke stellingen van Sedd-ul-Bahr en op het vliegterrein op Im- bros. Den 5en Januari werd op den rechtervleu gel hevig en in het centrum zwak met bom men geworpen. Ook werden eenige onbe duidende infanterie-aanvallen gedaan. Met behulp van twee monitors en twee kruisers opende de vijandelijke landartillerie op onze stellingen een hier en daar hevig vuur, dat tot den avond voortduurde. Onze artillerie antwoordde krachtig en dwong een van deze kruisers zich te verwijderen. Zij vernielde de vijandelijke loopgraven gedeel telijk en bracht een deel van de vijandelijke artillerie tot zwijgen. Den 6en Januari, des voormiddags, be schoten vijandelijke kruisers, onder dekking van vier monitors en zes torpedobooten, zon der succes de Anatolische kust van de zee straat en eenigen van onze batterijen. In den nacht van den 4en op den 5en beschoot onze artillerie in de zeestraat de landings plaats van Sedd-ul-Bahr en Telle Burun. De vijand antwoordde zonder succes. Onze be schieting werd den 6en Januari herha?M en veroorzaakte brand. Bij Tekke Burun is de uitwerking vana onze artillerie op de lan dingsplaatsen en bo^en herhealdeliik ge constateerd. Ons op de landinsrsolanis van Sedd-ul-Bahr gericht vuur had goede resul taten. Op de overige fronten is geen verande ring gekomen. Konstantinopel, 7 Jan. (W. B.) Da gelijks komen berichten van de Dardanellen, volgens welke de Turksche troepen bij het doorzoeken van de door de Engelschen ont ruimde sectoren munitie, wapenen, verder oorlogs- en sanitair materieel en levensmid delen in den grond bedolven of in zee drij vende vonden. Men gelooft, dat er ook nog kanonnen zullen worden gevonden. Alles bewijst de overhaasting waarmee de ontrui ming or den vijand is verricht. Konstantinopel, 7 Jan. (\V. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het Kaukasusfront waren onbeduiden de gevechten tusschen voorposten. In u:n sector van Milo verrasten wij een vijanda- lijken post en doodden zes man. Petersburg, 7 Jan. (Tel.-agentschap). Communiqué van den grooten generalen staf. In den avond van den 4en dezer zijn de Turken onder bescherming van den mist in de streek van de dorpen AAcha en Bildassor ten Zuid-Oosten van het Tortum, meer of fensief opgetreden. De aanval werd door ons vuur tot staan gebracht, dat geopend werd, toen de vijand reeds In de streek van onze verdedigingswerken was gekomen. De Tur ken vluchtten onder groote verliezen naar hunne stellingen terug. Konstantinopel, 7 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront is geene verandering. R o m e, 6 J a n. (Havas). De consul-gene raal van Montenegro te Rome bevestigt, dat door Duitschland vredesvoorstellen zijn ge daan aan Montenegro. Zij werden recht streeks gedaan aan koning Nicolaas, die In zijn anrwoord-telegram elke mogelijkheid van hunne aanneming afwees. Washington, 7 Jan. (R.) Er wordt be richt, dat Duitschland heeft voorgesteld eene schadevergoeding te betalen voor de met de Lusitania verloren gegane menschenlevens. Het zou echter voorbehoud maken omtrent de vraag of het eene handeling heeft ge pleegd, die het niet mocht doen, op grond, dat de torpedeering eene vergelding was voor de door Groot-Brittannië op Duitsch land was gepaste blokkade. Tweede telegram. Graaf Berns- torff heeft aan staatssecretaris Lansing een voorstel van de Duitsche regeering overhan digd om schadevergoeding te betalen voor de met de Lusitania verloren gegane men schenlevens. Hij gaf daarbij de verzekering, dat de Duitsche duikbooten in de Middel- landsche zee geene schepen van niet-strij- denden, ven welken aard ook, aanvallen zon der waarschuwing. Washington, 6 Jan. (Per draadloos telegram.) Staatssecretaris Lansing verklaar de heden namiddag bij herhaling, dat er geen Persia-geval was, zoolang het staatsge zag niet het geringste bewijs bezat, dat tor pedo's waren aangewend. Hij weigerde in te gaan op de vraag of er kanonnen op de Per sia warejn geweest, maar volgens eene alge meen verspreide meening neemt men aan, dat de regeering de Amerikanen er voor wil waarschuwen den overtocht te doen op be wapende schepen. Washington, 7 Jan. (R.) Het staats- departement maakt bekend, dat blijkens eene mededeeling van den ambassadeur te Wee nen, de Oostenrijksche regeering tot 4 Ja nuari zonder bericht was omtrent het zin ken van de Perzia. Athene, 6 Jan. (Havas). Het dagblad Patris geeft een gesprek weer, dat de direc teur van de Fransche school te Athene voor zijn vertrek naar Griekenland heeft gehad met generaal Joffre. Deze heeft tot hem ge zegd: „Gij kunt herhalen, dat wij alle reden hebben om zeker te zijn van de eindover winning. Wij beginnen op volstrekt onbetwij felbare wijze de bewijzen waar te nemen, dat de Du' sche macht daalt. Daarvoor bestaan aanwijzingen, die de tot oordeelen bevoegde mannen niet kunnen bedriegen. Die aanwij zingen en bewijzen hebben betrekking op het moreel van de Duitsche legers, hun aan tal, hoedanigheid en materieelen toesU.nd; zij staan ons toe tot de zekere conclusie te komen, dat het tijdperk van uitputting van onze vijanden nadert. Duitschland geraakt uitgeput. Dat feit is zeker, maar beteekent niet, dot Duitschland reeds uitgeput is. Wij hebben nog eene groote krachtsinspanning te verrichten, maar met het bewonderens- I waardige uithoudingsvermogen van ons leger en met de volharding van de geheele na^ie en van onze bonc'genooten zijn wij zeker van de overwinning/' Berlijn, 7 Jan. (W. B.) De Vorwürt* houdt zich bezig met de legerorder van ge neraal Joffre en meent, dat het verstandigco zou zijn niet te vervullen tot overdrijvingen, welker holheid de Fransche troepen zelf pijnlijk moet aandoen. Wanneer de oorlog door de Entente zóó lang moest worden ge veerd, totdat de legers van de centrale mo gendheden zijn versmolten, kan Joffre gerust met een oorlogsduur van eenige tientallen jaren rekenen en Frankrijk in een amazo- nenstaat veranderen, want van de Fransche mannelijke bevolking zal dan, behalve inv#« lieden, niet veel meer over zijn gebleven* Het kan zijn, dat Fronkrijks opperbevelheb» ber thans alleen aan oorlog en overwinning denkt; maar de harde feiten zullen Frankrijk spoedig genoeg dwingen aan vrede te den ken. Londen, 7 Jon. (R.) De Westminster Gazette bespreekt de gebeurtenissen van gis teren en zegt: Het was geen verrassing, dat de afgevaar digden von de vokvereenigingen, die inder haast bijeengeroepen waren en geen tijd hadden de vereenigingen, die zij vertegen woordigen, te raadplegen, ineens overtuigd zouden zijn van de noodzakelijkheid van de zen maatregel, die op het eerste gezicht in strijd schijnt met een long bestaande en diep ingewortelde traditie. Daarom moeten wij niet te zeer ontstemd zijn over het beslui! van het arbeiderscongres en niet laten te: neer slaan door het groote aantal stemmen, want het genomen besluit is niet geheel in overeenstemming met de meening van de vertegenwoordigde vakvereenigingen. Het congres wees met nadruk de gedachte of, dat de nationale politiek ten opzichte van den oorlog niet zijne sympathie zou hebben. Het had tegen den dienstplicht bezwaar, om- dot het meent, dat de noodige strijdkrachten nog wel vrijwillig verkregen kunnen worden en omdat het bevreesd is, dat men de macht, die de regeering thans vraagt, zal aanwen den om het land blijvend onder het mili taire juk te houden en dat men daardoor do arbeiders in den strijd met het kapitaal in de munitiefabrieken en zelfs in de andere in* dustrie zal ontwapenen. Een goed beleid zal er naar streven deze bezwaren niet te onderdrukken, maar ze door overreding uit den weg te ruimen. Dit vraag stuk moet niet worden opgelost door hals over kop over te gaan tot ontbinding of an dere willekeurige maatregelen, die de min derheid kunnen verbitteren en prikkelen om in het land van verzet te doen blijken. De zaak moet worden behandeld in vrije gedach- tenwisseling, waartoe de verschillende stadig die het wetsontwerp nog heeft te doorloopen, ruimschoots gelegenheid biedt. Weenen, 7 Jan. (W. B.) Heden heefl onder voorzitterschap van den minister van buitenlandsche zaken Burian eene gemeen schappelijke ministerconoferentie plaats ge had, waaraan deelnamen de minister-presi denten Störgkh en Tlsza, de minister van oorlog Krobatin, de gemeenschappelijke mi nister van financiën von Koerber en dc chel van den generalen staf Conrad von Hötzen- dorf. De loopende zaken van politieken en economischen aard maakten het onderwerp der beraadslagingen uit. Londen, 7 Jan. (R.) De invoeren in Groot-Brittanië in Dec. waren 70.938,394, de uitvoeren £33.947.519, zijnde respectie velijk £3.621.496 en £668.591 meer dan in December 1914. Londen, 7 Jan. (R.) De Bank of Eng land geeft Fransche schatkistbiljetten uit tof een bedrag van 10 millioen tegen een vast disconto van 5M pet. f Londen, 8 Jan. (R.) De Times beval een artikel van een oud-senator der Ven* eenigde Staten ,dat handelt over de stijgen de gevoeligheid in Amerika tegen Duitsch land. De schrijver is er moreel zeker van* dat een nieuw vergrijp tegen de waardigheid en de vredelievendheid van het Amerikaan sche volk zal worden beantwoord op eene wijze, waarvan men in Potsdam versteld zal slaan. N e W-Y ork,6 Jan. (R.) Het Italiaanscha stoomschip Giuseppe Verdi is hier aangeko men met twee vierduims scheepskanonnen, die op de voorplecht waren opgesteld. Hef staalsdepartement zal waarschijnlijk officieus dit onder de aandacht van de Italiaanscha regeering brengen, opdat de kanonnen wor den weggenomen voordat het schip de Ame» rikaansche wateren verlaat. New-York, 6 Jan. (R.) De Duitsche wisselkoers is wederom gedaald. De remises naar Berlijn zijn genoteerd op 73/4, hetgeen beteekent, dat de Duitsche mark, die ge woonlijk hier 23/. cent waard is, nu slecht!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1