"BINNEN LANDT" WA do<*. De Oostenriiksche kroon is in de zelfde verhouding gedaald. Daarentegen wordt de wisselkoers op Lon den steeds beter. De pond sterling staot ge noteerd op 4.76, hetgeen de hoogste koers is sedert Augustus. Hongkong, 5 Jan. (R.) Vijandelijke geïnterneerden maakten een tunnel vnn 14 meter in de richting van den spoorweg Kaou- lounCanton. De tunnel werd nog bijtijds ontdekt om de ontsnapping van de gevan genen te kunnen verhinderen. Kopenhagen, 7 Jan. (W. B.) De .vredesexpeditie van Ford is heden voormid dag met de Deensche, Zweedsch-Noorweeg- sche gedelegeerden over Warnemünde naar Den Haag vertrokken Verspreide Berichten. internationaal Comité van vrouwen voor duurzamen vrede. Het Internationaal Comité van vrouwen voor duurzamen vrede bericht, dat het Duit- sche Nationaal Comité een verzoekschrift heeft gericht tot de regeeringen van alle Duitsche staten, om de volkshaafaanwakke- ring op de scholen tegen te gaan. Een verzoekschrift, samengesteld uit naam van vele ouders, verlangt, dat het den onderwijzers van alle scholen verboden zal worden den haat tegenover andere naties bij de kinderen aan te wakkeren, een practfjk, die tegenwoordig systematisch door vele leeraren wordt toegepast. Een van de ernstigste trawanten van den oorlog is de volkerenhaat, die mede een der grootste hinderpalen is tot het weder opbou wen der sociale en economische belangen der naties onderling. Deze internationale haat, voortgevloeid uit de herhaaldelijke toe passing der lage moderne oorlogsmiddelen, en op onberekenbare wijze aangewakkerd 'door de onverantwoordelijke houding der pers in alle landen, dient den regeeringen tot doeltreffend middel om de groote massa, welke direct of indirect aan den oorlog deel neemt, enthousiast te houden. Het is daarom de taak van de opvoeding, om zoover zij daartoe bij machte is, het op komend geslacht zoo te leiden, dat het bij meerderjarigheid volkomen in staat zal zijn, de plichten te vervullen, die een Staat hem opleggen kan. Het principe: „Bereid u in tijd van vrede voor op oorlog", moet nu luiden: „Bereid u in oorlogstijd voor op vrede." De taak van het komend geslacht is, weer op te bouwen wat in dezen volkeren-oorlog vernietigd werd. De goede verhouding tusschen naties, die onontbeerlijk is voor de ontwikkeling der mo derne beschaving, moet in het belang van alle Europeesche staten na den oorlog wor den hersteld. Deze haataanwakkering van sommige Duitsche leeraren brengt ernstige gevaren j zich, gevaren met onberekenbare ge volgen voor de toekomst/Ieder dus, die zich tot taak heeft gesteld te werken voor een duurzamen vrede, moet zich hiertegen ver- setten. Het feit, dat in andere landen de jeugd eveneens wordt opgehitst tegen de Duit schers, moet ons niet beinvloeden; wij moe ten niet uit het oog verliezen, dat er ook in die landen mannen en vrouwen zijn, die zich krachtdadig verzetten tegen dergelijke handelwijzen. Koning Peter. Koning Peter van Servië bevindt zich nog altijd in Saloniki. De Times verneemt uit 'Athene, dat zich in Saloniki 6000 van de 40.000 Serviërs bevinden, die op Grieksch gebied zijn gevlucht. Wie is de gevangene? Nadat, aldus een brief van het Fransche front in de Figaro, een Duitsche loopgraaf was vermeesterd, bevonden zich twee Fran schen in een verbindingsgang, toen een Duitscher naderde, de revolver in de hand. Hii verklaart, het wapen op hen richtend, hen gevangen, maar daar komen de Fran schen tegen op. „Wij zijn met zijn beiden, jij bent alleen ,dus ben jij onze gevangene." Voor die redeneering bezwijkt de vijand en de Fransche militairen ontnemen hem zijn revolver. Op hetzelfde oogenblik naderen echter zeven of acht Duitschers. Toen waren de hekken vcrhangenl Degene, die zijn wapen had uitgeleverd, past dezelfde logica toe, als -de Franschen zoo even deden hooren ,en nu is het de beurt van de Franschen, om zich ie ontwapenen. Intusschen woedt de strijd voort. Daardoor dagen in de buurt der gevangenen opeens ongeveer even veel Franschen op als er Duitschers waren. Toen wist men niet meer, wie zich gevangen moesten geven. En daar het regende, besloten de vijanden af te dalen in een der schaarsche ondergrondsche schuilplaatsen, die de bommen hadden ge spaard. Na eenig over en weer gepraat, wenschten, volgens de Fransche voorstel ling van feiten, de Duitschers niet naar hun linies terug te keeren en stonden zij er op, in Fransche gevangenschap te geraken. Daar zich nog twintig Duitschers bij de tien aansloten, werden den volgenden dag op deze vreedzame wijze dertig vijanden aan de Fransche bevelvoering overgedragen. Het Duitsche aanzien in Griekenland. De correspondent van de Daily Mail seint uit Athene, naai- Reuter aan eenige bladen ieinL In de laatste tien dagen heeft het aan zien van DuitscMand den ergslen knauw ge kregen, sedftit de oorlog begon. De reden hiervan is, dat de Duitschers en hun bond- genooten er niet in geslaagd zijn in Mace donië op te rukken en dat generaal Castel- nau categorisch verklaard heeft, dat de stel ling der geallieerden onneembaar is. Daar komt bij, dat het Grieksche leger, in geval Bulgaren of Turken de grens over kwamen, zou vragen, waarom dit gebeulde. Generaal Moschopoelos heeft de regeering laten we ten, dat men van zijn legercorps niet kon verwachten dat het zich bij een inval rustig zou houden. Daarna hebben de aanvoerders van het derde, vierde en vijfde legercorps den minister van oorlog en den generalen staf nog medegedeeld, dat zij hun man schappen niet in bedwang zouden kunnen houden, indien de Bulgaren ol Turken het land binnen kwamen. Te Kawala heeft zich een muiterij voorge daan, waarbij de manschappen uitriepen: Laat ons vechten of laat men ons afdankenf Zelfs in den boezem van het kabinet is er gisting geweest en in een vergadering kort voor Kerstmis hebben Rallis en admiraal Kondoeriotis ronduit verklaard, dat er geen enkele reden was, waarom Grieksche troe pen aan Bulgaarsche troepen zouden veroor loven de Grieksche grens over te trekken. Het kabinet is zoodoende in vele opzichten gedwongen geweest het onvermijdelijke te aanvaarden en heeft den minister van Oor log opgedragen, den generaals, die over de troepen bevel voeren, te bevelen, dezen zoo op te stellen, dat zij klaar zijn om, zoo noo- dig, tegen de Bulgaren op te treden. Het ge vaar voor een geheele ineenstorting van het Duitsche aanzien kan aanleiding geven tot de een of andere poging om in Macedonië aan te vallen, indien een voldoend aantal uitsluitend Duitsche troepen verzameld kun nen worden, maar men denkt niet, dat een werkelijk ernstig doorgezette aanval te ver wachten is. De Noorsche consul te Saloniki. Seefelder, de consul van Noorwegen, die te Saloniki op löst van generaal Sarrail werd gevangen genomen, was, naar Havas meldt, een Oostenrijksch onderdaan, bekend koop man te Saloniki. Hij was honorair consul en geen beroepsconsul van Noorwegen, stond dus niet in politieke betrekking tot het kabi net te Christiania. B e r 1 ij n-C onstantinopel. De trein voor de proefrit Constantinopel Berlijn is gisteren Sofia gepasseerd. De trein bestond uit verscheidene leege slaapwa gens, waaruit de gevolgtrekking gemaakt wordt dat de lijn spoedig geopend zal wor den voor een geregeld personenverkeer. DeEngelscheninKameroen. De Engelsche bladen geven nadere bijzon derheden omtrent de verovering van Banjo, in het noordwestelijk deel van Kameroen, op de Duitsche troepen die het verdedigden. Twee colonnes waren er uit Britsch Nige ria langs verschillende wegen naar opgerukt en kwamen ongeveer tegelijkertijd voor Banjo aan, waar de Duitschers een sterke stelling hadden ingenomen in de bergen. Het scheen een onbegonnen werk, tegen een zoo sterke positie 'n aanval te wagen, maar niet temin begon men er den 4en November mee. De infanterie viel van vier verschillende kan ten aan, gesteund door het vuur uit drie ka nonnen; de manschappen klommen steeds hooger over de rotsen ,door doornig struik gewas en onder een hevig vuur van geweren en maxims en van hier en daar achter de rot sen verborgen scherpschutters, 's Avonds was men halverwege den berg, en den vol genden morgen werd de aanval voortgezet, terwijl de verdedigers het garnizoen telde 23 Europeanen en 200 inboorlingen, met 3 mitrailleuses rotsblokken naar beneden wierpen en dynamietbommen. Dat duurde tot de avond viel en een geweldig onweer losbarstte. Den heelen nacht duurde het schieten voort Op den morgen van den derden dag was het mistig weer, zoodat het bij het aanbreken van den dag niet mogelijk was de positie te verkennen. Het schieten was echter heel zw akjes, en toen de mist optrok, zag men een witte vlag boven op den top. De vijanden wa ren gedurende den nacht in kleine groepjes weggevlucht uit hun stelling, die ze blijkbaar onneembaar hadden geacht. Den volgenden dag paradeerden de Brit- sche troepen voor generaal Cunliffe en 'twas, volgens den brief van een Engelsch officier, die in de „Westm. Gaz." gepubli ceerd wordt, de moeite waard die zwarte grin- nekende gezichten van de neger-soldaten te zien en hen te hooren juichen. Munitie-aanmaak'. De loonen voor munitie-aanmaak, verleend aan vrouwen en meisjes zonder eenige voor afgaande kennis of ervaring zijn, naar de Daily News zegt, verrassend hoog. De direc teur van een munitiefabriek deelde onlangs mede, dat in zijn fabriek verscheiden meis jes werkten, die niet de minste bekwaamheid hadden, toen ze bij hem kwamen, en die thans ieder bijna 4 p. st. per week verdienen na een maand onder hem te hebben gewerkt. V1 i e g o n g e 1 u k. Op het vlieg veld te Lunéville zijn twee vliegers neerge stort. De propellor sloeg een der mannen het hoofd af, de andere werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht. Dc Keizer van China. De jeugd-geschiedenis van beroemde man nen en vrouwen is dikwijls reeds bij hun le ven al in zekeren zin legendarisch gewor den. Zoo was het b.v. met de voorlaatste Kei zerin-Moeder, zoo schijnt het ook te zullen gaan met Joeansjikai. Wij laten hieronder volgen wat wij over de jeugd van dezen merkwaardigen man vinden meegedeeld in een Engelsch blad, zonder te kunnen beoor- deelen of die mededeelingen wel geheel juist zijn. Wat er later gedurende en na den Bokseropstand en, nog later, gedurende de revolutie, de verwijdering der Mandsjoe- dynastie en de vestiging van de republiek met Joeansjikai is voorgevallen, willen wij bekend veronderstellen. „Joeansjikai is een zoon uit een familie in Honan. Het was een boerenfamilie, met eenig eigen grondbezit, doch volstrekt niet rijk. De jongen liep waarschijnlijk nog zorge loos en vrij rond in veld en bosch, op een leeftijd dat de zoons van ambtenaren en ge- Ieeiden reeds bleek en verzwakt waren door het harde blokken. Aan zulke oorzaken zal het wel zijn toe te schrijven, dat Joeansjikai een zoo krachtig lichaam en een zoo goede gezondheid geniet, dat hij op een zoo ver bazend gezonden e el lust kan bogen en zoo boerscn-ruw in zijn gedragingen kan wezen. De latere Keizer blonk niet uit als leer ling h;j kwam maar ternauwernood door het klein-ambtenaars-examenmaar voor het hoog ene examen zakte hij zonder pardon. Hij had te weinig tiici over gehad voor boe kenstudie, en te veel gedaan aan rijden, bok sen en schermen. Dank zij kruiwagens, werd hem eindelijk een baant;~ gegeven, bij wat wellicht nog het best als de militaire inten dance kan worden omschreven. En in dien tak van dienst werkte hij zich naar boven. Hij kwam in de gratie bij Lihoeus-sjang en werd door dezen naar Korea gezonden, om daar den invloed der Japanners te bestrij den. Deze ektie liep uit op mislukking, daar China in Korea tegen Japan een verliezend spel speelde. Joean viel in betrekkelijke ongenade; doch in 1896 was hij v/eer in de gunst. Dank zij den invloed van zijn beschermer, Li- Hoeng-Sjang, werd hem het commando ge geven over een militair kamp bij Tientzin, waar hem werd opgedragen een troepenaf- tleeling te drillen naar Japansch model en van de manschappen even goede soldaten te i naken als de Japanners. In korten tijd was Joean s divisie in heel China beroemd ge worden om haar voortreffelijkheid. De tucht was zóó streng, dat er, spottenderwijs, wel eens gezegd werd dat er van de minderen in die divisie door de meerderen slechts op twee manieren notitie werd genomen, n.l. door hen te bevorderen of door hun den kop te afslaan." Een loon van 2Va ct. per uur* Ondanks den oorlogstoestand hebben de Fransche Kamer en Senaat nog tijd gevon den den toestand der Fransche huiswerk sters onder de oogen te zien. De Kamer heeft eenstemmig een wet aangenomen, waarbij minimum loon in de kledingindus trie is vastgesteld. In den Senaat is deze wet met groote welsprekendheid verdedigd door Jean Morel, die uitgebreide inlichtin gen gaf omtrent den toestand der huisar beidsters, vooral op het gebied van klee ding- en kunstbloemenindustrie. De eersten verdienen gemiddeld 5 cent per uur in Pa rijs, 2lA cent in de provincie. De werktijd duurt 12 tot 19 uur per etmaal en wordt ge sleten, zooals vanzelf spreekt, in de ellen digste overvulde, ongezonde krotwoningen, terwijl er geen voldoende levensonderhoud mee kan verdiend worden. Een groot aantal werksters verdient niet meer dan 200 fres, dus nog geen 100.— per jaar; terwijl een bekend werkgever in Parijs, gevraagd naar zijn oordeel omtrent het minimum loon noodzakelijk voor het levensonderhoud van een vrouw te Parijs, meende dat dit niet on der 350 fres. mocht dalen. De bloemenmaaksters kunnen in het druk ste van het seizoen 2 3 fres. verdienen, doch daarvan moeten zij nog verschillende extra's zelf betalen, o.o. de verhitting van het strijkijzer. En daarnaast staan dan nog zooveel tijden van werkeloosheid. De afge vaardigden, die met aandacht den spreker volgden, moesten zelf toegeven, dat derge lijke loonen onvermijdelijk tot prostitutie leidden. De spreker haalde nog enkele treffende voorbeelden aan: Een vrouw begon 's och tends om 3 uur reeds te naaien in bed van wege de kou. Een ander bleef den gan- schen dag en halven nacht aan haar naai machine zitten zonder op te staan. Een ongehuwde moeder werkte 15 uur per dag om voedsel voor haar kind te ver schaffen. Een weduwe met een kind werkte 17 uur voor 1.75 fres. Een arbeidster ver diende per dag 95 centimes, waarvan zij 65 besteedde voor kaas, brood en groente; voor woning, kleeding, vuur en licht en al de rest bleef slechts 30 centimes, dus nog geen 15 cent overf Sommige eerste-klasse kleermaaksters konden niet meer dan 30 centimes per dag verdienen. En deze toestanden zijn niet te danken aan den slechten toestand der bedrijven, Integendeel: Verscheidene dezer zaken kee ren een hoog dividend uit en drijven een kolossalen uitvoerhandel. Zij zijn zelfs ge negen een hooger loon uit te keeren, mits ook de andere firma's hiertoe gedwongen worden. Zij zouden gaarne een wettelijk minimum loon ingevoerd zien. De arme huiswerksters kunnen zich niet tot vakver- eenigingen aaneensluiten; alle middelen om haar hiertoe te krijgen hebben in welk land ook, schipbreuk geleden, deelt „Jus Suffra- gu" mede, waaraan wij bovenstaande ont leden* Smakelijk eten. Tusschen Corinthe en Patras (Griekenland) groeit aan de wingerden der zeekusten een zeer zoete druif met kleine donkerroode, dicht op elkander liggende bessen, die, versch -^geten, niet zeer aangenaam sma ken en daarom niet voor de wijnbereiding gebruikt worden. Daarentegen vinden deze druiven gedroogd gretig aftrek, en komen onder den —am van anten en rozijnen in den handel. In :<?deren wijnberg vine men op een ge schikte plaats een open vlakte; tijdens den oogst wordt daar een laag paarden- en ezel- mest gelijkmatig uitgespreid tot een hoogte van 30 c.M.; in dezen m—worden de rijpe vruchten gelegd; het drogen doet alsdan de zon. Wat de mest daarbij te doen heelt, laat zich gemakkelijk verklaren. Dit warme bed zonnestr op én geeft des nachts zeer langzaam de warmte .i- weer is de druif op de ze mesilaag in 10 of 12 dagen gedroogd. Een regenbui of onweer veroorzaakt belang rijke schade. loop^-u. dan worden de druiven uit den mest gevischt, van de tros sen gedaan enkomen dan in de gebruike lijke bakken van geitevel, waarvan de haren naar binnen r«®keerd zijn. Dat daarbij niet enkel rozijnen en krengen, maar ook vele beste '-*eelen van de mestlaag in de zak ken ko nen, behoeft niet gezegd. De gevul de a - *- geladen en aldus naar de havenpb- vervoerd, waar de producten aan de tusschenverkoopers worden \erkocht, die ze weder leveren aan den Europeeschen groothandel. Bij dezen overgang worden de zakken van geitenhaar op den grond leeggeschud en de krenten of rozijnen worden, na gewogen te zijn, over- gepakt in langwerpige houten kistjes. Ook dit geschiedt alles behalve zindelijk, want om er zooveel mogelijk in te krijgen, wor den de rozijnen door de werklieden met de laarzen er ingestampt Het is noodig, dit te weten, opdat men niet verzuime, de krenten of rozijnen te wasschen, al is het ook algemeen bekend dat vooral krenten met veel vuil vermengd zijn. Ook bakkers dient dit te worden aan bevolen. De laatste huwelijksvoltrekking* Enkele uren voor de Bulgaarsche troepen hun intocht in Monastir deden, had in de stad nog een romantische gebeurtenis plaats. Toen de Serviërs, evenals de buiten- landsche consuls de stad verlieten, bleef al leen de Engelsche consul achter. Zijn bruid, een jonge Grieksche, was n.l. uit Kruscovo naar Monastir overgekomen om daar te trouwen. Het paar begaf zich door de verla ten straten naar de kerk en daar werd het huwelijk door de geestelijke voltrokken. Het bruidspaar steeg daarop in een automobiel, die het een paar uur voor de aankomst der Bulgaarsche troepen naar Fiorina in Grie kenland voerde. Het was de laatste huwe lijksvoltrekking in het Servische Monastir en d* laatste ambtsvervulling der Servische be sturen. Kei woord „restaurant". Het woord „restaurant", welks gebruik men op het oogenblik in Duitschland ver bieden wil, vierde in 1915 zijn 150sten ge boortedag, zoo meldt de „Dordtsche Cou rant. Het moet in 1765 te Parijs ontstaan zijn. Daar had een herbergier boven de deur van zijn restaurant de volgende variant op Mattheus 11 vs. 28 uit den Bijbel ge maakt: „Venite ad me omnes, qui stomacho laboraris, et ego vos restaurabo". (Komt her waarts tot Mij, allen, die vermoeid en belast rijt en Ik zal u rust geven). Tengevolge van deze misplaatste aanhaling van een Bijbel woord werd daarna te Parijs de eigenaar van een herberg schertsenderwijs „le restau rant", de „rustgever" genoemd. Van daar vond het woord zijn weg door de heele we reld. De beteekenis van restaurant veran derde echter langzamerhand; het was niet meer de naam van den eigenaar der her berg, maar werd die van de herberg zelf. 36 K.M. telefoondraad In een huis Voor een nieuwe sky-scraper In New- York, een gebouw waarin 800 kantoormen- schen zullen worden opgeborgen, Is het aan leggen van de huistelefoon aanbesteed. Toch wac de laagste inschrijving nog bijna 10.000 dollar. Wat te begrijpen valt, wanneer men weet, dat er alleen 36 K.M. draad noodig was. Een n;€uw beroep. Heeft men wel eens van een kofferpak- ster gehoord? Een Deensch actricetje, door den oorlog zonder werk, gewend aan reizen en trekken en dus op de hoogte van het vak „inpakken", kwam op het idee zich aan te bieden als kofferpakster voor particulieren. Ze verdient er reeds goed geld mee en kwam dezen zomer zelfs handen te kort. Kamerverkiezing. De Ned. meldt, dat de Centrale antirev. kiesvereeni- ging in het district Weststellingwerf geen candidaat zal stellen tegenover den heer F. W. N. Hugenholtz. Nederland an da aoriog» Ford's expeditie. Ford's expeditie zou hedenochtend onge veer 5 uur met een extra-trein uit Duitsch land te Oldenzaal en hedenmorgen te 10 u. 54 min. in Den Haag aan het Holl. Spoor- str on aankomen. Een der heeren van het gezelschap, de heer Kiefoth, is reeds giste rennamiddag in Den Haag aangekomen, om een en ander te kunnen voorbereiden. Aan het station in Den Haag zal het gezel- schep worden ontvangen door het regelings comité en door een aantal jongedames. De stationschef heeft de eetzaal van het restau rant voor de ontvangst afgestaan. Hede~- en Zondagavond zullen er van 8 tot half-elf gezellige bijeenkomsten worden gehouden in het hotel Wittebrug, ter ken nismaking met de leden van het gezelschap. Maandag en Dinsdag worden er openbare vergaderingen gehouden in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag, Woensdag te Amsterdam in Bellevue en Vrijdag In de Doelezaol te Rotterdam. Het hoofdkwartier zal gevestigd zijn In het hotel Wittebrug. Boter. De minister van L., N. en H. heeft met in gang van 10 dezer bepaald a. dat de maximumprijs voor boter, be stemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verkoope.s van boter, gedurende het tijdvak van 10 tot en met 31' Januari ƒ1.00 per Kg. zal zijn bij verpak king in wil fust van 50 Kg. Bij verpakking in wit lust van 25 Kg. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per Kg. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 Kg. kan vorengenoemde prijs mei 5 cents per Kg. en bij verpakking in Delftsch' oi Leidsch fust van 10 Kg. met 6 ct. per Kg. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending; b. dat de maximum-prijs voor boter ver kocht aan verbruikers gedurende bovem er- meld tijdvak van ƒ1.80 per Kg. zal zijn. De verkoop aan verbruikers tegen détail* prijs kar. geschieden afhankelijk van de ta leveren hoeveelheid. Voor boter bereid onder rabbinaal toe zicht kan door de rijks commissie van toe zicht op de Botervereenlging, in overleg met de betrokken handelaren of boterbereiders, een verhooogde prijs worden toegestaan. (Stct.) Aardappelen. De Vereeniging van handelaren in aard appelen te Axel, besloot den minister van Landbouw te verzoeken, om inventarisee- ring van den voorraad aardappelen in die streek, aangezien er reusachtige hoeveelhe den aardappelen aanwezig zijn, niet voor binnenlandsch verbruik geschikt. Komt nief tijdig een uitvoer-vergunning, dan zullen groote verliezen worden geleden. De gezonken Engelsche onderzeeër. De N. C. schrijft nader Toen wij de meening uitspraken, dat de. geredden van de bij Tessel vergane Britsche duikboot E. 17 niet zouden mogen worden geinterneerd, hebben wij over 't hoofd ge zien art. 13 van de Haagsche Conventie van 18 October 1907 over de toepassing der beginselen van de Conventie van Genève over den oorlog ter zee. Dat artikel bepaalt uitdrukkelijk, dat ten aanzien van schipbreukelingen die door een neutraal oorlogsschip worden opgeno men, maatregelen moeten worden genomen, die verhinderen, zoover dat mogelijk Is, dat zij weder deelnemen aan den oorlog. &e Intern eerde Duitsche deserteurs* Aan den minister van Binnenlandsche za ken wijl de zaak wordt beschouwd al# eene van volkenrechterlijken en niet van mi litairen aard is door een aantal ingeze* tenen van Bergen een adres verzonden- waarin invrijheidstelling wordt verzocht van de te Bergen geïnterneerde Duitsche deser teurs. In het adres wordt o. m. aangevoerd dat de deserteurs niet tot de beflfgerenten behooren, wier interneering voorgeschreven Is, aangezien ze ongewapend over de gren zen gekomen zijn. Waar zelfs ontvluchte krijgsgevangenen op onzen bodem de vrij heid herkrijgen, eischen recht en billijkheid dat ook deze deserteurs, die niet terugdeins den voor de grootste moeilijkheid om zich los te maken van de plichten die In tegen spraak waren met hunne innerlijke overtui ging (Elzas-Lotharingers b.v.) in vrijheid ge. steld worden. Adressanten voeren voorts aan dat de deserteius, die in uniform of ge* deeltelijk gewapend door de grenswacht lijn geïnterneerd, gemakkelijk hun deserteur-zijn zullen kunnen aannemelijk maken, wat door den minister van oorlog vereischt wordt voor hunne vrijlating nè den vrede, waarbij adres santen echter van meening zijn, dat hier- mede niet tot zoolang behoeft gewacht te. worden, daar er geen reden bestaat voor de veronderstelling dat deze deserteurs zich weer bij hun leger zullen scharen en daar door de wederpartij schade zullen doen. Wij gaan verder zoo vervolgt het adres o. I. is deze interneering niet vereenlgbaar met strikte neutraliteit en daartegen ln- druischend, omdat elke handeling, die niet door wet of tractaat is voorgeschreven en die den schijn heeft van bedekt Ingrijpen ten behoeve van een strijdvoerende natie, niet neutraal Is en omdat een deserteur slechts verantwoording schuldig is aan en strafbaar is voor eigen militaire overheid. Berooving van vrijheid, u itsstel- ling om door arbeid aan hun In nood ver- keerende gezinnen ondersteuning te zen den, bittere zorg daarover, wantrouwen In het heden, angst voor de toekomst,, ziedaar het lot der mannen voor wier belangen wij opkomen. Excellentie! geef dezen menschen hun vrijheid! Ons verzoek Is eerbiedig, ,moa.* ernstig en dringend, omdat hef rechtvaardig is. De adressanten deelen nog mede dat zij bij de adhaesie-betuigingen voor dit adrei spontaan toezeggingen tot geldelijken steun ontvingen, ook voor eventueele emi gratie naar Amerika en ook werk aanbiedin gen van fabrikanten, die gebrek hebben aan' bekwame vakwerklieden. Het adres is onderteekend door J. M. Bosch van 's-Gravemoer, J. M. Graadt van Roggen, C S. Adama van Scheltema, mej. Lucie Baart, F. de Heer Kloots, A. Bruch* ds. F. W. J. van den Kieboom, H. Sieberf Coster, J. Sterken en D. A. Klomp. Tewerkstelling geïnter neerden. Uit de legerplaats bij Oldebroek worden Maandag ruim 60 geïnterneerde Belger naar Apeldoorn overgeplaatst en onderga bracht in de voormalige Zulderkerk ean de Loolaan. Bij verschillende werkgevers sullen zii arbeid vinden; de meestten worden werkr

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2