'den geïnterneerd, indien de aanbrenging ge schied is door een oorlogsschip wel te ver staan van een der oorlogvoerende partijen. Verder bevat genoemd Verdrag geen be palingen hieromtrent en derhalve heeft onze Regeering indertijd de te Hoek van Holland en IJmuiden aangebrachte overle venden van de Britsche kruisers Aboukir, Cressy en Hogue, en de Indische Regeering de te Sabang aangebrachte bemanning der Fransche torpedoboot Mousquet, v/jgelaten. De bemanning van de Engelsche duikboot E 17 verkeert in hetzelfde geval. Dat zij niet door visschers- of handelsvaartuigen, maar loor een oorlogsschip is gered en aan wal gebracht, maakt geen verschil, daar het neu- traliteits-karakter van het aanbrengende yaartuig in deze beslissend is. Een smokkelaar doodelijk g e t r o f f en. Nabij de grens onder St. Jansteen werden iWoensdagavond twee smokkelaars, met een fie'.s aan de hand, waarop zij meel vervoer den, achtervolgd door een kommies en een soldaat. Hen niet meer kunnende ontloopen, wierp één der smokkelaars zijn rijwiel den kor nies voor de voeten, waarop deze viel. Zijn revolver, die hij in de hand droeg, ging af en de kogel doodde den 17-jarige C. A., aldaar, die het rijwiel neerwierp. M ij n e rr. Te Egmond aan Zee zijn gisteren vier mij nen aangespoeld en onder bewaking der kustwacht gesteld. .Ook een gevolgvandenoorlog. Volgend verhaal leest men in den „Am- Sterdammer": Ieder jaar kreeg dominé, wiens traktement niet al te hoog was, ofschoon zijn gezin, wijl talrijk, veel noodig had, van een zijner ouder lingen, een koolenboer, voor den winter een mandje roode en witte kool. Dat maakte dan het te schrale traktement weer eenigszins goed. En vooral als er dan van een ander nog wat van het varken bij kwam en ieder van zijn voorraad wat afstond, och, dan liep het nog weer rond en genoot ook het domi- né's gezin nog een zekere weelde; de provi sie-kelder zag er niet onaardig uit. Een stille hoop leefde reeds in het hart van de dominésche, dat deze winter wel eens heel goed wezen kon. Er werden immers zoo veel oorlogswinsten gemaakt. En ze had het wel gehoord, het land van ons koolen boertje had rijk gedragen en de prijs van de kool was zeer hoog geweest zoodat door de mooie oorlogswinst allicht iets meer dan an ders ook aan den provisie-kelder van de pas torie ten goede zou komen. Maar het liep anders uit. Ons koolenboer tje kwam wel opdagen, maar met de teleur stellende mededeeling: Ja, dominé, je be grijpt zelf, dat het van het jaar niet gcat. Verleden jaar waren de kooien maar drie centen waard, maar nu kan ik er drie stuivers voor maken. Een nieuwe brwg over het Hollandsch Diep. Naar aanleiding van het bericht der N. R. Cl., dat bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen plannen in bewerking zijn tot het leg gen van een nieuwe spoorbrug over het Hol- Jandsch Diep nabij Moerdijk, verneemt de Dordr. Ct., dat het in het voornemen ligt om binnen afzienbaren tijd de bestaande spoor brug over het Hollandsch Diep te verbreeden en geschikt te maken voor het verkeer voor personen en wagens. Naast de bestaande spoorbrug die dus niet meer voor het treinverkeer gebruikt zal worden zal een nieuwe spoorbrug worden gebouwd meer den kant van Lage Zwaluwe op. Deze brug zal ingericht worden voor dubbel spoor. Naar het blad verder verneemt, ligt het in bet voornemen om bij Keizersveer waar het veer reeds geruimen tijd door een mili taire brug is vervangen een vaste brug te bouwen voor personen- en wagenverkeer. De zeeliedenactie. Irt een door de vereenigde reeders te IJmuiden gehouden vergadering is besloten de eischen der zee lieden in te willigen, waarop door de zee lieden besloten is de actie met ingang van heden als geëindigd te beschouwen. Zij zul len na het in orde brengen der reddingmid delen onmiddellijk naar zee vertrekken. De eischen der schippers zijn door de ree ders afgewezen, en niettegenstaande dit be sluit hebben de schippers toegestemd naar zee te gaan. Zij zullen later op de door hen gestelde eischen om meer loon terugkomen. Intusschen hebben zij zich bij den Algemee- nen Zeemansbond aangesloten. Wat de uitbreiding van de bemanningen betreft, zullen, zoover daarin kan worden voorzien, een man per boot meer medege geven worden. Donderdag heeft te 's Gravenhage de Christelijke Matrozen-vereeniging ver gaderd om het antwoord van de Reede- rij-vereeniging af te wachten. Dit antwoord luidde, dat de Reederlj niet genegen is, ver dere loonwenschen der zeelieden in te wil ligen, ook niet een loonsverhooging voor het werken op de erven van ƒ10 tot ƒ12. Deze weigering werd met groote teleur stelling ontvangen. Er meldden zich 150 nieuwe leden aan. —Grove vervalschingen van exportartikelen. De heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het ^Maandblad tegen de vervalschingen", dat de talrijke en brutale vervalschingen van al lerlei voor den uitvoer bestemde artikelen, die zij in de laatste tijden herhaaldelijk gele genheid hadden te signaleeren speciaal wat cacao betreft, reeds geleid hebben tot e enstrenger toezicht aan de Duitsche gren zen, en reeds menige zending z.g. „cacao" die nauwelijks in vee-, doch zeker niet in menschenmagen thuis behoorde, werd aan den afzender geretourneerd, tenzij deze de zending de terugvracht niet waard achtte, en haar om deze kosten te besparen, liever voor de demping van slQoten ter plaatse liet staan. Dat onze vroeger zoo solide gevestigde reputatie op het belangrijke gebied der cacao industrie door het heirleger der knoeiers, die hun treurig bestaan aan onzuivere oor logswinsten ontleenen, een gevoeligen knak gekregen heeft, was schrijven zij ons reeds sedert geruimen tijd bekend, doch een officieel cachet van knoeierij in een voor naam binnenlandsch vakblad als ons nu toe- gezoden wordt, was ons tot nu toe bespaard gebleven. Men oordeele: In het December-nummer der „Zeitschrift des Allgem. Oesterr. Apothekers-Vereins" een sedert 53 jaar bestaand, zeer gezien vakblad in Weenen lezen wij o.a. het vol gende: „Cacao en chocolade": In deze arti kelen worden de grofste vervalschingen door ons geconstateerd, en wederom was het Hol land, vanwaar de meeste cacao ons wordt toegezonden, dat ons daarmede gelukkig maakte (sief). Wij constateerden 18—25 pCt. schillen, verder gerste- en roggemeel en zoogen „vetbespaarders" die uit gom, zago of gelatine bestonden." Een en ander noopt de redactie van genoemd blad tegen den „Massen-import" uit Holland te waarschu wen. Het komt ons voor besluiten de schrij vers dat waar tal van personen steeds voortgaan, den goeden naam onzer industrie aldus in discrediet te brengen in het buiten land door dergelijke ongure praktijken, de publicatie van het oordeel daarover in rui men kring, voor onze Regeering een spoor slag zal zijn, om de vervalschingen door strenge wetten zoo spoedig doenlijk te be teugelen. Het doodzwijgen van een goed ge motiveerde oordeel in de buitenlandsche pers, uit misplaatsten nationalen trots, ach ten wij een politiek die alleen in het land der struisvogels thuis behoort. Mishandeling met doodeJ 1 ij k e n afloop. De krijgsraad te Arn hem veroordeelde T. P., milicien-soldaat te Groningen, thans gedetineerd, tegen wien den 24en November j.l. door den auditeur militair een gevangenisstraf van één jaar werd geëischt terzake, dat hij op 10 Aug. 1915 in de kazerne te Groningen zekeren J. Bos, met eeS mes in den onderbuik had gestoken, tengevolge waarvan deze was overleden, tot een jaar en vier maanden ge vangenisstraf, wegens mishandeling den dood tengevolge hebende. Mishandeling van een schildwacht. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van J. N., 24 jaar, J. D. 30 jaar, J. D. 28 jaar en G. B., 22 jaar oud, allen werklieden te Groningen, de laatste thans milicien-soldaat te Amersfoort, beschuldigd in den avond van 13 September j.l. op het Gedempte Zuider- diep te Groningen den aldaar als schildwacht op post staanden soldaat P. Marijnissen, die hun gelast had door te loopen, met vereende krachten te hebben aangegrepen, gestompt, geslagen en getracht hem zijn geweer te ont nemen. Wegens dit feit heeft de rechtbank te Groningen hen ieder veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, welk vonnis thans in hooger beroep door het hof is bekrachtigd. Een dierenbeul. De rechtbank te Tiel heeft den 18-jarigen slager W. van H. te Leerdam, die op 16 Nov. j.l. een var ken met zijn vinger een oog uitdrukte, voor het dier den doodelijken steek van den slachter ontving, wegens dierenmishan deling, veroordeeld tot 2 weken gevange nisstraf, overeenkomstig den elsch van het O. M. De brandstichters van Wel ch e r e n. In de maanden Augustus en Sep tember werd te Vlissingen meermalen ge poogd brand te stichten, en spoedig daarna t maal te Middelburg en één maal op "t Zand, gemeente Koudekerke. Na deze laatste poging werd te Vlissingen gearres teerd de letterzetter C. K. als verdacht van deze misdrijven. Na een voorarrest van ongeveer 4 maan den stond hij voor de rechtbank te Middelburg terecht. Nadat een twaalftal ge tuigen gehoord waren, eischte het O. M. eene gevangenisstraf van zes maanden. Burgemeester en predi kant. Voor de rechtbank te Heerenveen is 200 boete, subs. 50 dagen hechtenis, ge- eischt tegen den burgemeester van Kuinre, wegens het wederrechtelijk binnendringen op het erf van zijn buurman, ds. Van het Hoofd. De burgemeester heeft n.I. tegen den wil van den predikant het hek om diens tuin laten verbreken en rioolbuizen door den tuin laten aanbrengen. Een in- en uitbreker. Voor de Groningsche rechtbank is tegen den inbre ker Pieter Boesema, bijgenaamd Boeren- jantje, en 19-jarige schildersknecht te Gro ningen, wegens verschillende inbraken, o.a. bij mevr. de wed. prof. F. J. van Calker en mr. J. Z. Mazel, officier van justitie aldaar, vier jaar gevangenisstraf geëischt. Zooals men weet, wist Boerema onmiddel lijk na zijn arrestatie, waarbij een recher cheur ernstig met een bijl gewond werd, door een raampje van nauwelijks 2 decimeter breedte uit het politiebureau te ontsnappen en zich ettelijke maanden schuil te houden, totdat hij onlangs te Haarlem werd gevat. School- en Kerknieuw». Jubileum rector Van Aalst.— Donderdag is de rector van het Stedelijk Gymnasium te 's Gravenhage, dr. Th. van Aalst, die toen zijn veertig-jarig jubileum als leer- aar herdacht, in de feestelijk versierde aula van het gymnasiumgebouw, aan de Laan van Meer- dervoort, in een niet-openbare bijeenkomst, door leeraren en leerlingen gehuldigd. Te ruim half tien werd de heer Van Aalst door een commissie, bestaonde uit dr. Carinegieter, leeraar, en enkele leerlingen, de dula binnenge leid, terwijl een koor „Een vaste burcht" zong. Het eerst werd het woord gevoerd door dr. Cannegieter, namens de leeraren. Uit een portefeuille met kunstproducten ver zocht spreker den heer v. Aalst, na lfem hartelijk te hebben toegesproken, een keuze te doen. (Luid en langdurig applaus). Daarna voerde het woord de leerling K. J. Dompierre de Choufepié, die den heer v. Aalst stelde als een toonbeeld van energie en vriend- schappelijken omgang met de leerlingen. Een portret van den heer Van Aalst zal door den heer Haverman worden vervaardigd. Spreker hoopt, dat het in dit gebouw een plaats zal vinden en bood den heer van Aalst een album met de namen van de gevers aan. Het koor zong vervolgens een feestlied. Mej. 's Jacob voerde daarna het woord na mens de meisjes. Daarna overhandigde de leeraar De Ranitz met een hartelijke toespraak namens de tee kenklasse van den heer Pabst, den heer van Aalst een schilderij, voorstellende de dochter van den heer van Aalst met zijn kleinkind. De heer Rengers Hora Siccama voerde het woord namens den Haagschen Bond van Gym nasiasten. Aanvankelijk, zei spreker, zagen we in u ongeveer een geleerde boeman. (Luid gelach). Later leerden we u beter kennen en waardeeren. Spreker bood ten slotte den heer van Aalst 'n boekwerk (Archieven van het Huis Oranje- Nassau) aan. Daarna was het woord aan den jubilaris, die in een toespraak dank bracht aan allen, die hem hier hadden gehuldigd. De heer Cannegieter deed daarna, namens B. en W., nog de „aangename mededeeling", dat er vandaag verder geen school zal zijn. (Applaus). Nog werd een gezelschapslied gezongen met koor en solo's, op muziek van een oud-gym nasiast, dat dankbaar applaus verwierf. GEMEENTE AMERSFOORTT"* Opgave van personen, die vertrokkerf zijn van 1 tot en met 18 December 1915. Lion Salomons, geb. 1882, N.-I., naar Amster dam (van Langestroat 44), winkelier. Maria M. Geytenbeek, R.-C., naar Hoogland (van Bloemend, straat 5S). Johannes v. Ruitenbeek, geb. 1883, R.-C., naar Hoogland (van Liend. weg 12). Jan G. Zijlstra, geb. 1878, N.-H., naar Zwolle (van Berkenweg 7), Comm. tit. post. F. E. Lange Everwijn, geb. 1886. N.-H., naar Princenhage (van Plantsoen 1), le luit. cav. Bonne Bijlsma, geb. 1876, N.-H., naar Leusden (van Noordstraat 8), gepens. Henricus H. Reeders, geb. 1896, Ger., naar Zegveld (van Krankel. straat 18), onderw. Marten Kok, geb. 1885, N.-H., naar Amster dam (van M. With, straat 5), electricien. Wilhelmus A. Groenestein, geb. 1896, R.-C., naar Leusden (van Soesterweg 2), boerenkn. Gijsbertha M. Bosselaar, R.-C., naar Bussum (van Bloemend, straat 2). Martinus Kok, geb. 1897, Ger., naar Amster dam (van KI. Spui 66). Geertruida van Kommer, N.-H-, naar Loos- arecht (vrfn L. Vrouwestraat 4). Johanna E. Blackstone, N.-H., naar Amster dam (van Woest, weg 25). Hermanus J. Knoop, geb. 1863, G.K., naar Leusden (van Aldeg. straat 64), zaalopz. Hujbert Haartman, geb. 1885, N.-H. (naar Lienden (van Kruiskamp 73), spoorarbeider. Jan Loeff, geb. 1855, R.-C., naar Kampen (van Aldeg. straat 20), hospit. geëmpl. Dirk van Ruller, geb. 1902, G.-K., naar Eem- nes (van Wests'ngel 39a). Abraham van Barneveld, geb. 1891, N.-H., naar Leusden (van Gasth. laan 43), inw. portier. Wilhelmina F. F. Kardinaal, R.-C., naar Rijs wijk (van Westerstraat 31), onderw. Cornelis van de Craats, geb. 1897, N.-H., naar Bussum (van Zuidsingel 63), bakker. Hendrika van Oven, N.-H., naar Utrecht (van Gr. Haag 55). Jan Eek, geb. 1892, N.-H-, naar Hoogland (van Bissch. weg 68), arbeider. Willemina A. Hazen, N.-H., naar Utrecht (van Beekenst. laan 23). Jan Ploegsma, geb. 1890, N.-H., naar Hengelo (van L. Beekstr. 5) bouwk. opz. Peter de Jong, geb. 1872, N.-H.r naar Meppel (van K. Wilh. straat 18), leeraar Gymn. Petronella L. M. Guldic, R.-C., naar Stouten- burg (van Muurhuizen 117). Wilhelmus L. Koenders, geb. 1877, R.-C., naar 's-Gravenhage (van Langestr. 89). uitvoerder. Johannes F. Koenders, geb. 1879, R.-C., naar 's-Gravenhage (van Langestr. 89), schilder. Jacobus Maas, geb. 1876, R.-C., naar Leende (ven Utr. weg 228). Willem v. Hunnik, geb. 1899, N.-H., naar Maarn Cv an Dorrest. steeg 25), boerenknecht. Gerrit J. Z. de Haan, geb. 1893, N.-H., naar Enschedé (van Langestr. 30), kapper. Cornelis A. van den Berg, geb. 1897, R.-C., naar Utrecht (van Stat. plein 6), kellner. Everarda ter Beek, N.-H., naar Amsterdam (van Muurhuizen 115). Arie van Klaren, R.-C., naar Oudenbosch (van B. Wuyt. laan 55), huisknecht. Jacobus A. Brandes, geb. 1899, R.-C., naar Hedel (van P. Borstraat 8). Maartje Kooman, N.-H., naar Dieren (van Woest, weg 67). Teunis Buitenhuis, geb. 1891, N.-H-, naar Utrecht (van Utr. straat 31), rijwielhersteller, Cornelis W. P. Roodestein, geb. 1879, R.-C., naar Amsterdam (van G. v. Stellingw. straat 20), koperslager. Tjalling Schilstra, geb. 1896, N.-H., naar He- melum, (van Krommestr. 22), ass. zuivelfab. Teunis C. Ossendrijver, geb. 1901, R.-C., naar Maartensdijk (van Lageweg 17). Johannes Schot, geb. 1872, Ger., naar Gouda (van Heiligenb. weg 9), gep. Paulus J. T. Dieges, geb. 1883, R.-C-, naar Utrecht (van Breestr. 46), journalist. Ludovicus T. von Zwol, geb. 1874, V.G., naar Rotterdam (van Havik 32), timmerman. Tjepke Taconis, geb. 1899, N.-H., naar Heerde (van Hoogl. weg 20). Hendrik Valkenburg, geb. 1891, G.-K., naar Scherpenzeel (van Schimmelp. kade 1), bakker. Jeanne M. Gerrits, geen kerkgen., naar Utrecht (van Bergstr. li), leerl.-verpleegster. Jan A. Speelberg, geb. 1881, N.-H., naar Hoog land (van KI. Koppel 281), bleeker. Cornelis Buddingh, geb. 1895, N.-H., naar Wageningen (van Langestr. 18), bakkersknecht. Arie Leyendek^ers, geb. 1900, D.-G., naar Noord-Scharwoude (van Kruiskamp 1). Stephanus Flink, geb. 1845, C.G.. naar Woer den (van Coninckstr. 61), loodgieter# Wilhelmina A. van Zomeren, N.-H., jtaar Hoevelaken (van Bissch. weg 128). Aleida S. M. Jansen, R.-C., naar Amsterdam (van Zevenhuizen 5). Frits Ongerboer, geb. 1897, geen kerkgen., naar Amsterdam (van Wijersstraat 13). Wilhelmus P. J. Spaan, geb. 1890, R.-C., naar Rotterdam (van Kamp 82), metaaldraaier. Wouterus J. Rouwendal, geb. 1858, R.-C., naar Hoogland (van B. Wuyt. laan 55), boerenknecht. Opgave van personen, die van woning zijn veranderd van 1 tot en met4S December 1015. Wed. W. van Beek, R.-C., van Bloemend, str. 55 naar Muurhuizen 117 Gijsbertus J. van den Biezenbos, N.-H-, van St. Bonif. str. 45 naar Aldeg. str. 20, letterzetter. Johannes Berg, R.-C., van Soesterweg 132 naar P. Borstr. 8, brouwersknecht. Vrouw v. G. Bekkers, R.-C., van Woest, weg 12 naar Woest, weg 59. Willem Berg, R.-C., van Soesterweg 211 naar Soesterweg 132, arbeider. Antonie Berg, R.-C., van B. Wyt. laan 84 naar Soesterweg 132, arbeider. Evert J. Broeker, E.-L., van Westerstr. 43 riaar Scheltusstr. 2, bankwerker. Apolonia M. C. Coelcman, R.-C, van Bissch. weg 100 naar Aldeg. str. 62, naaister. Wed. W. G. A. C Christan, E.-L., van Plant soen 3 naar^Utr. weg 75. Cornelis H. Cornelissen, R.-C., van Kruis kamp 93 naar Kruiskamp 81, metaalbewerker. Hendrik G. Drabbe, R.-C., van 't Zand 33 naar Arnh. str. 7bov., geweermaker. Rika C. M. van Eek, N.-H., van Kamp 66 naar St. Anfridusstr. 9, adj.-comm. secr. Hendrik Elzenaar, G.-K., van Amh. weg 172 near P. Pijperslr. 5, kantoorbed. Wed. G Groenestein, R.-C., von St. Annastr. 13 naar Muurhuizen 117. Eduard de Haan, R.-C., van Gr. Haag 13 naar Weltevreden 5, arbe'der. Symon Houtman, E.-L., van H. v. Viandenstr 32 naar Hoogeweg 43, teeken. kad. Thomas C. hienekamp, N.-H., van Hellestraat 26 naar Molenstraat 21, smid gasf. Evert van den Hoék, N.-H., van Gr. Haag 28 naar W. v. Mechelenstr. 31, vrachtrijder. Mej. R. J. J. Kiers, N.-H., van Fr. v. Blankenh straat 14 naar Koninginnelaan 14. Grietje Klok, Ger., van J. v. Oldenb. laan 42 naar Hoogl. weg 23. Carel D. van Kuyk, N.-H., van Kamp 66 naar St. Anfridusstr.' 9, handelsagent. Laurentius Luycx, R.-C., van Langestr. 49 naar W. v. Mechelenstr. 2. Jean N. Landré, N.-H., van Soesterweg 25 naar Krommestr. 8, opv. ambt. Hendrik van Nieuwenhuizen, N.-H., van Flier- beekstr. 8 naar Coninckstr. 42, arbeider. Johannes C. A. Ollhuis, N.-H., van P. Pijper- str. 9 naar Leusderweg 1. Nicolaas J. Ootes, R.-C., van H. v. Vianden str. 13 naar Puntenb. laan 29, onderw. Adriaan G. van Os, Rem., van Hoogl. weg 20 naar A. Paulownalaan 5, leeraar. Herman Overeem, N.-H., van Arnh. weg 133 naar Hellestr. 103, arbeider. Margoretha A. Overbeek, R.-C., van Heiligenb. weg 4 naar Leusderweg 3. Johannes H. Peters, R.-C., van KL Nachteg. steeg 13 naar St. Bonif. str. 9, letterzetter. Jetje Ruiter, N.-H., van Utr. weg 151 naar Aldeg. straat 35. Jacob van Sprakelaar, N.-H., van Amh. weg 150 naar Soesterweg 225, postbode. Berend W. Speelberg, N.-H., van G. v. Stel lingw. str. 95 naar KL Koppel 28l, bleeker. P. van der Singel, van Soesterweg 345 naar Schimmelp. str. 31, gep. Roelof Schuiten, R.-C., van Kortegracht 19 naar Leusderweg 148, kellner. Anna Tombroek, R.-C., von Brouwersstr. 23 naar Scheltusstr. 2. Cornelis van Til, H -Ap., van Stat. str. 13 naar Driest 12, meubelmaker. Maurits J. Vos, Ger., van G. v. Stellingw. str. 102 naar Leusderweg 48, schoenmaker. Hendrikus de Vrije, N.-H., van Molenstraat 21 near Molenstraat 19, spoorbeambte. Jacob G. J. Verkuil, H.-Ap., van Leusderweg 32 naar Dievenweg 19, schilder H. S. M. Wed. J. Velthuizen, N.-H., van Dorrest. steeg 9 naar Dorrest. steeg 2. Mevr. C- M. E. Wurfbain, D.-G., van KI. Nach- tegaalsteeg 4 naar Emmalaan 7. Jan H. Woudenberg, Apost., van Beekenst. laan 9 naar Zuidsingel 65, commies H. S. M. Petrus A. van der Zwaan, R.-C., van Utr. str. 28 naar Utr. str. 7a, stalhouder. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Een bad op zijn tijd is heerlijk en wordt vooral in Indië als een behoefte gevoeld. Een gedwon gen, onvrijwillig bad heeft in den regel een min der prettigen kant. Ven zulk een geval verhaalt het „Soer. Nbl." in dc volgende bewoordingen* Pa was een heelen tijd op reis geweest en mejuffrouw Hortense had van zijn afwezigheid gebruik gemaakt om de banden van liefde en teederheid, door haar aangeknoopt met een jeugdigen musicus hier ter stede, nog wat vaster aan te halen. Pa had den duivel aan dat jong- mensch gezien, en moest, zooals hij zei, van dien „lekkeren vent" niets hebben. Hij is niet van gisteren, had het gesmoes dus gauw in het vizier, en merkte op 'n avond dan ook heel goed, toen hij na tafel rustig de courant zat te lezen, dat zijn aanvallige 16-jarige dochter de deur iritsloop, heel voorzichtig de trap afliep en den weg langs de rivier insloeg. Een minuut of tien later inviteerde hij zijn echtgenoote, die van den prins geen kwaad wist, een eindje te gaan oploopen het was zoo warm In huis. Het diep tragische voorval, dat wij nu gaon beschrijven, gebeurde op Plampltan, waar, zoo- als men weet, de zware kaaimuur hier en daar wordt onderbroken door naar beneden voerende dubbele, steenen trappen. Alsof een zeker in stinct hem er toe dreef, keek pa bij elk van die trapjes even naar beneden en warempel, reeds bit den tweeden afgang naar de kali zag hij op de onderste trede Tonie en Tense heel knusjes bij elkaar zitten, en elkaar duchtig afzoenen. Vrouw, ga jij hier voor staan en zorg dat niemand naar boven komt, ik zal dien vlegel even leeren. De daad bij het woord voegende, klom hij het andere trapje af, waar Tonie hem bad en smeekte* „Meneer, je zuh me toch niks doen7" Neen, dat niet, zei de oersterke papa, maar ik zal je zoolang onder water houden, dat je voortaan van mijn dochter afblijft. Fn tegelij kertijd greep hij het sidderende jongmensch in den kraag van zijn flanellen jasje en slingerde hem mei een zwier in de drabbe wateren van de Soerabaja-rivier, die op die plaats gelukkig niet al te diep is. Proestende kwam het jong- mensch boven, spartelde het trapje op, en riep toen tegen den papa die zich n bult lachte erg dik doende „Meneer, dat accepteer ik niet „Dan moet >e er nog maar eens in!' zei papa en strekte z:in hand opnieuw uit naar deit druipnatten jongeling. Waarop de zeer bekoelde vrijer haastig uit* riep Ja mijnheer, ik uccepteer het al, ik acccp* teer alles. Het is heelemaal in orde. Tense verdween snikkende, in haar jeugdige liefde doodelijk gewond, in huis: pa en ma had* den een pleizier voor tien. En Tonie, ja, die kroop met een gezicht als een half verdronken hond in een kossong, het oogenblik verwen* schende dot zijn verliefde complexie hem naar Plompitan had gevoerd. Tense dacht waarschijnlijk zoo Een meisje zonder vrijer, Wie uwer 't ook weerspreekt, Is een horlogekastje. Waar 't uurwerk in ontbreekt, zooals een onbekend gebleven dichter heeft ge* rijmd. Jammer voor die twee, die het blijkbaar zoo goed eens waren 1 Dat „elkaar duchtig afzoe* nen" niet waar wees toch op harmonie, 't Kwam niet van één kanter was geen verzet of tegenstribbeling van de andere zijde. Ware dit het geval geweest, ja, dan zou de handelende partij zeker „ongeoorloofd" hebben gehandeld. Althans zoo heeft een poos geleden de rechter te Berlijn uitgemaakt. D^ar was een eigenaar dige kus-procedure aanhangig. Hierbij verd aangaande het ongeoorloofde kussen aange voerd, dat een kus „een intieme inwerking op het lichaam der andere partij" is, die steeds d« toestemming van de gekuste van noode heeft. Zonder bijzonder verlof mag men slechts dan kussen, als men zeker is van de sti1zwijgende toestemming der andere portii, dus bij naaste bloedverwanten, ouders en kinderen, verloofden. Als daarentegen- de andere partij niet slechts voor den vorm tegenstribbelt, maar zich in ernst verzet, dan moet worden aangenomen, dat zij den kus als onrechtmatig inQTijpen in haar in dividueel recht en als kwetsing harer eer be schouwt. Wie onder zulke omstandigheden iemand an ders toch kust, maakt zich dus aan feitelijke beleediging schuldig. Ter vervullin-r dezer voor waarde is het reeds voldoende, dat de kus tegen den wil der gekuste indruischthet is niet noo dig, dat zij den kus ook zelf als beleedigend beschouwt. Wie dus een kind ondanks zijn ver* weer kust, beleedigt het, ook al voelt het zich, bij gebrek aan voldoende verstandsrijpheid, zelf nog niet beleedigd. Een kuslievende winkelbediende te Londen liep er laatst in. Een mooi meisje kwam in zijn winkel en vroeg near den prijs van een stof. De winkelbediende, die in eene verliefde bui verkeerde, antwoordde „Voor ieder el een kus." „Best; geef mij tien el; grootmamo^zal wel betalen." Als die jonge dame zich in alles zoo behoor lijk gedraagt, verdient zij den naam van welop gevoed alleszins. Dit doet me denken aan do manieren der dames in vroeger tijd. Hoezeer de manieren in vroeger tijd te wen- schen moeten hebben overgelaten, blijkt uit de volgende raadgeving „aan edelvrouwen" uit den tijd van Karei den Stoute. Ten eerste moet een dame haar vingers niet verder dan%tot het eerste lid in den schotel ste ken, nooit te groote stukken naar den mond brengen, dit staat gulzig. Laat ze haar vleesch in kleine stukjes snijden cn die luchtig met de vingertoppen opnemen. Ook moet ze haar mond, wanneer ze dien bij het eten vet heeft gemaakt, terstond afvegen; niets staat zoo onsmakelijk ale vette lippen. Verder dient ze te zorgen, dat ze noch met spijs, noch met drank haar kleede ren bevlekt, ze moet dus den beker niet zoo vol laten schenken, dat hij overloopt en voor ze dien aan de lippen zet, eerst behoorb'jk haar mond leeg eten. Laat ze ook niet gaan zitten slapen aan tafel, dat Is allerminst prijzenswaardig en laat ze vooral oppassen voor dronkenschap. Groote meesters hebben het in het openbaar ge zegd en het met bewijzen aangetoond, dat een dronken mensch zijn gevoelens moeilijk kan ver bergen, maar de vrouwen flappen alles uit, wat zij weten wanneer zij door den drank zijn be vangen. Ge zult met het tafellaken geen zeere oogen of vuile handen afdrogen. Gij moet niet in uw eten blazen, laat de spijs liever afkoelen eer ge begint. Wanneer ge uw beker opheft, vat hem dan aan in het midden en niet bij den rand en zoo ge al „eenich quade- kijn" in uw wijn ziet drijven, blaas het er dan niet uit, het staat fatsoenlijker, dat ge het er afgiet. Men moet zich onder het eten niet op hand of hoofd krabben, tenminste als iemand er op let en niemand mag met zijn ellebogen op de tafel leunen, wanneer men er naar kijkt. Sop uw spijzen niet in den nap, waaruit een ander met u drinken moet en leg geen stuk weer in den schotel, waarvan ge reeds een hap geno men hebt." Nietwaar, we zijn vooruitgegaan? Alles veran dert mettertijd. Vele gewoonten, die we in onze jeugd nog meeleefden, zijn verdwenen of ver dwijnen gaandeweg. Zoo wordt ook de gewoonte van het Oudejaar uitschieten de laatste jaren al veel minder voor. 't Is een gewoonte, die waarlijk onverklaarbaar schijnt. Wel bestaat er nauw verband tusschen het los sen van schoten op Oudejaarsavond en het ge bruik maken van vuurwapenen door jagersf Op 31 Dec. sluit de jacht op de meeste soor* ten wild. En nu was het een oud jagersgebnja*, om op den Oudejaarsdag voor het laatst het hart nog eens op te halen aan het jachtvermaak en lustig de laatste patronen te verschieten. Wan neer er echter weinig wild onder schot kwam, dan keerde de jager des namiddags met een lee- ge weitasch, doch met den koppel vol patronen, naar huis terug. Het jagersgebruik wilde dan, 's avonds bij het slaan van het middernachtelijk uur het jachtgeweer aan den schouder fe leg gen en die laatste ongebruikte patronen In de lucht af te schieten. Langzamerhand werd dfe gewoonte bij het volk ook door niet-jagers overgenomen. Maar na talloos vele ongelukken, als gevolg van het onhandig omgaan met vuurwapenen waren er n.b. geen simpelen, die hun duim op den loop van het geweer hielden, om het geluid van den knal te verzachten! is deze gewoonte gaan verminderen. KEUVELAAJL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6