BINNENLAND. Verspreide Berichten. Vereenlgde Staten. Washington, 10 Jan. (R.) Het hoog ste gerechtshof heeft de door de regeering Dp grond van de anti-trustwet ingestelde rechtsvervolging tegen zekere Europeesche ttoomvaartmaatschappijen, die twsschendek- passagiers vervoeren, niet ontvankelijk ver- Idaard, op grond van het feit, dat de z.g. „pool'-overeenkomst thans wegens den oor log buiten werking is gesteld. Londen,9.1 an. (R.) Lord BumKem, de eigenaar van de Daily Telegraph, is over leden. N e w-Y o r k, 1 O J a n. <R.) Uit Philadel phia wordt eene verschrikkelijke ontploffing bericht, die heeft plaats gehad in de kruit fabriek van Dupont te Carneyspoint Er zou- »den 13 personen gedood en zeer velen ge wond zijn. De ramp moet aan kwaadwillig heid te wijten zijn. De telegrafische gemeen schap is verbroken. Bijzonderheden ontbre ken. .Tweede telegram. Volgens een na- <Jer bericht zijn er zes dooden bij deze ont ploffing. Er waren 15,000 menschen nacht en dag bezig in de fabriek met het maken van rookloos kruit uit pikrinzuur. De Staatscourant van Dinsdag 11 Ja nuari bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot reserve 2e luitenant bij de artillerie, de vaandrigs G. W. Bannier, E. Cohen, M. J. de Geus, H. P. Hoestra, L. Hoejenbos en L. T. B. Brand, aDen van het le reg. vesting-artilJerie en de milicien- •ergeant W. J. Sibles, van het le reg. ves ting-artillerie weder in rang in dienst gesteld de gepen- lioneerde kolonel G. C. de Groot, van de in fanterie benoemd tot gewoon hoogleeraar in de al- deeling mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het onderwijs in ide ertskunde R. W. van der Veen, eiviel-in- genieur benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Veendam J. G. Ander- »on, thans te Delfzijl. met ingang van 1 Febr. a. s. opnieuw benoemd lot schoolopziener in het arrondissement Til burg, jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, 1e Loon op Zand, ea met Ingang van 16 Febr. e- s. in het arrondis sement Bolsward O. Norel Rm, te Wons, ge meente Wonserodeel; benoemd bij het reserve-personeel der land macht i a. tot reserve-2e-luitenant, bij hun tegenwoor dig korps, bij het wapen der infanterie, de vaan drigs J. N. Hakkert, van het regt. jagers; E. R. Spaak, van het 12e regt.G F. Henke, van het 4e regt.; E. J. A. Meijerink, ven het 8e regt.; W. A. de Keulenaar, van het 15e regtJ. F. van Aalst, van het 2e regt.H. P. G M. de Witt Wij nen on L L. Hdpscher, beiden van het Se regt. 2 H. van Mameren, van het lie regt.H. Nijk. van het 14e regt.; T. J. van Stockum, van het 81e regt.; A J. Kleykamp, van het 22e regt; L H. P. Hoekers, van het 16e regt.O. P. van der Klei, van het 13e regt.W. H. Risseeuw, van het 2e regt.; C. J. Kruys Voorberge, van het 14e regt; G. de Rooy en A. A Meulendijk, bel den van het 17e regt.J. M. van der Stam, van het 13e regt.J. A. de Priester, van het 12e regt 1. G. Schildluis, van het lie regt.; H. H. Buze- man, van het 12e regt.J. P. J. van Ewijk, van het lie regt.F. Schuvl—birr-, van het 7e regt. C. J. van Zanten Jut, van het 16e regt.K. Leen- dertz, van het 5e regt.; P. M. J. Klinkenbergh en M. W. Coenders, beiden van het 11e regt: F. A Klein, van het 17e regt.; N. Kruyt, van het 8e regt.Vc. de Groot, van het 13e regt.; W. L. H. van Harrevelt, van het 17e regt.H. J. Piek, van het lie regt.; D. N. P. Hocke en L. Eskes, beiden van het 22e regt.J. T. Joosting, van het le regt.: J. W. Koning, van het 5e regt.; L. Sti:er, van het 16e regt.; C. Moerman en G Schroder, beiden van het 11e regt.H. IJp- via. van het 1 e regt.W. Visser, van het 16e regt.T. van Deursen, van het 3e rentC. J- Vergeer, van het 10e regt.; G. W. M. Bazen- diik, van het 12e regt.; C. Mars, van het 21e regt.: J. L. J. Cleroc, van het 13e regt; T. K. Hnizinga, van het 12e regt.; J. Bressers, van het 17e regt.H. E. J. Vinke. van het 21e regt.B. W. Woldringh, van het 12e regt.J. D. Zimmer man, van het 19e regt.J. H. Timmer, van het !2e regt.; A J. Uniken van der Trnik, van het le regt; E. Meindersma en D. R. Brouwer, bel den van het 12e regt.: D. A. ven Vuuren, van het 10e regt.; R. ven Santen, van het 5e regt; A. L. M. van Berckel. van het 11e regt.H. van Haeringen, van het 22e regt.J. J. Hofman, van het 5e regt: R. Helda, van het 10e regt.; H- Noordhof, van het le regt; A. Loeff, van het He regt.; H. H. Brouwer, van het 22e regt.: A A. den Tretier, ven het 17e regt.J. Bouwer, van het 9e regt; J. F. Cambier, van het 11e regt; J. H. Scheurer, van het 19e regt.J. G Wartena en V. L. "Maier, beiden ven het le regt.; H. G. van der Molen, van het 21e reet.G. Kalbeek, van bet 22e rert.J. Bruggemens. van het 5e regt.P. J. van Bommeb van het 10e regt. b. tot reserve-?e-hntenanb met bestemming voor den dienst bii de landweer, bij de infante rie der landweer, bii bet 41e befaPon, de reserve- sergeant J. C. Buwalda, van bet 42e bataljon c. tot reserve-2e-luitenent, bii hun tegenwoor dig korps, bij het wapen der artillerie i de vaan drigs D. G Sch'unm, van h-t o-, ---u. vesting artillerie J. IJ. Mikmak en H. F. Wimmen. bel den van bet 2e regt. vesting-artffierieJ. B. de Hes, van bet 2e regt. vesting-artillerie; een voortdurend pensioen toegekend ten be drage van f 3000 'sjoars, aan den op züne aan vrage eervol ontslagen luit.-generaal G. A. Bnhl- snan, voormalig commandant van bet veldleger. Minister Treub. In het weekblad eE>e Haagsche Post" van den jongsten Za terdag, werd door „Een Kamerlid" medege deeld, dat er voor minister Treub „persoon lijke redenen" zouden bestaan om zich, zoo eentgszins mogelijk, spoedig uit het poli tieke leven terug te trekken". Dit gerucht liep in parlementaire kringen al eenigen tijd. De Haagsche correspondent van de Tel. heelt zich tot minister Treub gewend met de vraag, wat er van aan is. De minister antwoordde „Ik kan u meedeelen, dat, welke ook mijne persoonlijke wenschen mogen zijn, ik mijn post niet zal verlaten, zoolang ik mij daar toe niet om politieke redenen genoopt ge voel. De tijdelijke gezant bij den Paus. Het Agentschap Stefani seint ons d.d. 10 dezer uit Rome: De Paus ontving den nieuwen tijdelijken gezant van Nederland, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, die zijn geloofsbrieven aan bood. Gisterochtend bracht een deputatie der Ford-expeditie, bestaande uit de heeren L. P. Lochner, dr. Lloyd Jones en F. Holt en mrs. Jos Fels, een bezoek bij den Ameri- kaanschen gezant. Verschillende leden van de expeditie brachten voorts aan de Amerikaansche le gatie persoonlijke bezoeken. Hedenmiddag te 4 ttur werdt in de groote zaal van hotel Witte Brug, een afdeelings- vergadering gehouden, waaraan Amerika nen en Skandinaviërs zouden deelnemen. Donderdagnamiddag zal in dat hotel een diner worden gegeven, waaraan 150 genoo- digden en 150 leden der expeditie zullen deelnemen. Staatsbegrooting 1916. Uit een door de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal uitgegeven overzicht van de in de wets ontwerpen tot vaststelling der Staatsbegroo ting voor 1916 gebrachte wijzigingen blijkt, dat de raming bij de indiening was 269.461.866.64X de begrooting gedu rende de schriftelijke gedachtenwisseling in de Tweede Kamer werd verhoogd met 3.341.547.50dus bij den aanvang der beraadslaging in die Kamer is geworden 272.803.414.14X, en gedurende die be raadslaging is verminderd met 150.100, zoodat zij is toegestaan tot een bedrag van 272.653.314.14X en dat, wijl de raming der middelen voor het dienstjaar 1916 be draagt 224.703.460, de begrooting van uitgaven de raming der middelen overtreft met 47.949.854.14 X. De verschillende hoofdstukken zijn vast gesteld als volgt: 1 (Huis der Koningin) 815.000n (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) è36.7071H (Departement van Buitenlandsche Zaken) 1.542.436.50; IV (Justitie) 12.573.315V (Binnenland- sche Zaken) 46.629.728; VI (Marine) 27.223.312; VH A (Nationale Schuld) 42.780.981.30; VB B (Financiën) 64.306.146.32X; Vïïl (Oorlog) 34.970.680; Hoofdstuk IX (Waterstaat) 19.796.060.01X (landbouw. Nijverheid en Handel) 17.919.327.34X; XI (Koloniën) 3.209.620.66X, en XD (Onvoorziene uit gaven) 50.000. Hoogere krijgsschool. Bij Ministeriëele beschikking Is ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat ln het jaar 1916 voor toelating tot de Hoogere Krijgsschool geen plaatsen worden (Openge steld en dat mitsdien, in verband daarmede, in genoemd jaar geen toelatings-examen tot vermelde inrichting zal worden gehouden. Bij Koninklijk besluit is, ten aanzien van de keuringsraden voor de lichting 1916 a. eervol ontslag verleend, overeenkom stig hun wensch, aan den gepensionneerden luitenant-kolonel der Koninklijke marechaus see jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt en den gepensionneerden luitenant-kolonel der infanterie J. Witteveen als plaatsvervan gend voorzitter van den keuringsraad. waar toe zij waren benoemd onderscheidenlijk bij Koninklijk besluit van 20 November 1915 no. 11 en van 17 April no. 24; b. benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter van den tweeden keuringsraad in het tweede mllitiedistrict van Noordholland en Zuidholland, onderscheidenlijk de gepensi- onneerde kolonel H. J. Indewey en de ge- pensionneerde kolonel J. D. Grevinck. Als directeur van 'de te Helder opgerichte Arbeidsbeurs ls, naar Het Volk meldt, be noemd de heer Verstegen, soc.-democr. lid van den gemeenteraad en redacteur van het metrozenblad Het Anker. De heer Verstegen moet nu als raadslid aftreden. J. B. H. SilvergieteT Hoog st a d. t Te Gravenhsge is op 67-jarigen leeftijd overleden J. B. H. Silvergieter Hoog stad, gepensionneerd hoofdinspecteur der Staatsspoorwegen. De overledene was der In de Oranje-Nassau-orde. De begrafenis zal plaats hebben Woens dag om half twaalf naar Oud-Eik-en-Dulnen. M r. E. T JI m a n. t Te Maastricht is in den ouderdo mvan 80 Jaren overleden mr. Eugene Tilman, oud-raadsheer bij het Hoi te 's Bosch. Nederland en de oorlog» Ford's expeditie. De openbare vergadering, gisteravond le 's-Gravenhage, door de Ford-expeditie be legd, werd geleid door den heer Knobel, lid van de Tweede Kamer, die hulde bracht aan Ford. Aan den heer Ford bracht spr. dank voor rijn initiatief, betreurde zijne afwezigheid en sprak de hoop uit, dat rijn gezondheid hem spoedig zou veroorloven, naar hier te komen. We gevoelen en weten ellen, zegt spr, on danks alle oorlogs-eilende, dat er licht moet en zal doorbreken. (Applaus.) Wij waardeeren zijn komst en wij, bewoners van het land van het Vredespaleis een ge schenk van den Amerikaan Camegie zul len onzen plicht doen. De Amerikaansche studenten zullen het eerst in Amerike vei lt slag doen van het wedervaren der expeditie. Spr. hoopt, dat ze Nederland niet zullen ver geten (applaus) en wenschte hun goede reis. De heer Louis P. Lochner (Amerika) schetste de vredesexpeditie als het resultaat van het schitterend geslaagde vrouwencon gres te 's-Gravenhage. Spr. bracht hulde aan den Anti-Oorlogsraad. Verschillende leden der expeditie voer den vervolgens nog het woord. Mevrouw Itallie—Van Embden verwel komde in het Engelsch de expeditie namens de Nederlandsche vrouwen en noemde haar een lentebode in den winter. De lente al dus spreekster zal komen, of we er in gelooven of niet. Landstorm. c Het Stbld. no. 9 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, betreffende nadere uitbreiding van den landstorm. Daarbij is bepaald: 1. Behoudens het bepaalde onder 2 be- hooren van 1 Februari 1916 af ook dps\ landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, bedoeld in art. 1 der Wet van 31 Juli 1915 (Stbl. no. 345), die zijn geboren in 1891. 2. Degenen der onder 1. bedoelde perso nen, die vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de ko'o- niale troepen hebben vervuld en op 1 Fe bruari 1916 niet zijn gevestigd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Ko ninkrijk België, komen eerst tot den land storm te behooren op den dag, volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vesti gen. 3. Bij de inschrijving voor den landstorm van de onder 1. en 2. bedoelde personen kan worden afgeweken van de bepalingen van het Landstorm-besluit, voor zoover dit door onzen minister van Oorlog wordt be paald. Het Stbld. no. 520 bevat een Kon. be sluit van 27 December 1915, houdende wij ziging van art. 14, B, punt 2, van het Land storm-besluit (Stbld. 1913, no. 273). Art. 14 B, punt 2, van het Landstorm-be sluit wordt gelezen als volgt: „De bestuurders, de beambten en de be dienden eener spoorwegonderneming, voor zoolang zij in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandighe den bij die spoorwegonderneming werk zaam rijn, tenzij zij in hun werkkring zonder overwegend bezwaar voor den diest der on derneming kunnen worden vervangen." Varkensvlees ch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden het in art. 10 van zijn beschikking van 23 October 1915 bedoelde gewichtspercentage voor het tijd vak van 10 tot 15 Januari 1916 te bepalen voor worst op 60 en voor alle andere soor ten varkensvleesch en bereide vleeschwaren op 120. Rund- en schapenvleeesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat het gewichtspercentage, bedoeld in art. 8 van rijn beschikking van 28 October 1r>15 gedurende het tijdvak van 10 tot 15 Ja nuari 1916 bedragen voor rundvleesch 40 en voor schapenvleesch 35. Slachtafvallen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij beschikking van 10 Ja nuari nieuwe bepalingen vastgesteld voor den uitvoer van versche en geconseivee-de slachtafvallen. Deze bepalingen rijn opge nomen in de Staatsct van Dinsdag 11 Ja nuari 1916, no. 8. Clandestiene verkoop van rogge. Naar de minister van waterstaat den com missarissen der Koningin in de provinciën heeft medegedeeld, heeft zijn ambtgenoot van landbouw van de centrale commissie tot regeling van rogge-aankoop in Limburg be richt ontvangen, dat zij te Maastricht beslag heeft gelegd op een partij rogge, welke uit Gelderland over Rotterdam per waterweg was vervoerd naar Maastricht en aan een molanaar aldaar was afgeleverd. Aan dat be richt had de commissie toegevoegd de mede deeling, dat het clandestiene-vervoer van rogge nog steeds per waterweg'plaats vindt. Teneinde te bevorderen, dat het vervoer van rogge te water, voor zoover niet ge oorloofd, zooveel doenlijk worde tegenge gaan, heeft eerstgenomde minister de onder nemingen van openbare middelen van ver voer met uitzondering van de spoor- en tremwegondemenungen tot medewerking doen uitnoodigen, opdat het door haar te be werkstelligen vervoer van inlandsche rogge op geen andere dan de voorgeschreven wijze geschiedde. Een melkoorlog. Te Middelburg is thans ook een melkoor log uitgebroken. De boeren, die aan fabrie ken of slijters leveren, hebben besloten, den prijs te verhoogen met een cent en te bren gen op 8 cent per liter. De fabrikanten mee- nen dezen prijs niet te kunnen geven, al thans niet voor de melk, die bestemd is voor de boterfabricatie. De boeren dreigen nu met uitvoer der melk naar Holland, waar hun reeds 8X cent moet geboden zijn. Looistoffen. Het stopzetten der Ned. Fabriek van Ieder en drijfriemen, voorheen Gebrs. Prakke, te Eibergen, dat den arbeiders reeds was aan gekondigd, is voorloopig nog niet te vreezen. Deze week rijn een 30-tdl vaten met looi stoffen aangekomen, die eenigen tijd zijn op gehouden, en grootere hoeveelheden der Le- noodigde extracten zullen wel niet lang meer uitblijven. Glasfebriek„Leerdam" stop gezet De directie van de glasfabriek „Leerdam" schrijft aan de Tel- -Heden (Maandag) komen de fabrieken van de glasfabriek' „Leerdam" te Leerdam stil te liggen door gebrek aan soda. Er is wel soda onderweg uit Engeland en zelfs ligt een niet onbelangrijke partij Amerikaansche soda, voldoende voor veertien dagen vol be drijf sinds ruim een week opgeslagen in de pakhuizen van het Vriesseveem te Rotter dam, maar deze partij is door de N. O. T. nog niet vrijgegeven. De bemanning van de E. 17, Ongeveer halfzes gistemamiddag zijn 30 matrozen en een petty-oificier, afkomstig van de E 17, onder militair geleide van Har- lingen in Groningen aangekomen. Bij het interneeringskamp stond de muziek der En- gelschen opgesteld. Een groot aantal Engel- schen wachtten hen hier op. In de recreatie-zaal werden zij ontvangen door den commodore Henderson, luitenant kolonel Termaat en door kapitein Ente van Gils der bewakingstroepen. Door den commandant van het lnternee- ringsdepot verwelkomd, werden zij na het verrichten van eenige formaliteiten over verschillende hutten verdeeld. (N. R. Ct.) Geïnterneerden. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent het overbrengen van de ie Ber gen (Noord-Holland) geintemeerde Duitsche officieren naar Wierickerschans is nog niets bepaald. Belgische vluchte lingen. Men meldt aan de N. R. Ct., dat in Decem ber ongeveer 15,000 vluchtelingen naar Bel gië zijn teruggekeerd. De zaak Schrflder. In de mededeeling, door het Nederlandsch Gezantschap te Parijs aan de pers verstrekt nopens de strafzaak-Schröder is gezegd, dat de strafvervolging was ingesteld geheel bui ten de Regeering om. Het is gebleken, dat deze onjuistheid het gevolg is geweest van een misverstand; de ter zake door het De partement van Buitenlandsche Zaken aan het Gezantschap verstrekte inlichting doelde er op, dat, volgens de Nederlandsche wet, een bevel tot gevangenneming niet uitgaat van de Regeerinpsorganen, maar uitsluitend van de rechterlijke macht, die van de Re geering onafhankelijk is. Geboortehuis Borger. Het ge boortehuis van den dichter Elias Annes Borgër, te Joure een gedenksteen in den gevel vermeldt dit zal afgebroken wor den. Het is aangekocht door de Geref. Ge meente aldaar voor de stichting van een nieuw kerkgebouw. Journalistiek. Op 8 Januari be stond de „Oprechte Haarlemsche Courant" 260 jaar. De redactie schreef „Trotsch is de oudste courant in Neder land op hare eenige dochter, de „Stads- Editie, die, bloeiend als zij is, haar alle zor gen van den ouden dag heeft bespaard. Moeder en dochter laten alle feestbetoon wegens de mobilisatie achterwege." On dersteuningsfonds N. O. G. De hoofdcommissie van het onder steuningsfonds van het Nederl. Onderwij zers-Genootschap heeft voor 1916 18,000 beschikbaar gesteld voor ondersteuning. D e „D e 1 f 1 a n d." Uit IJmuiden wordt gemeld, dat Maandag uit het stoomschip Delfland door bergers 3000 balen mals en 40 vaten vet zijn gelost en per lichter naar Amsterdam vervoerd: Het Scheveningsche vis- schersbedrijf. Reeds gisteren zijn, nu de staking onder de Scheveningsche vis- schers is opgeheven, acht trawlers ter vis- scherij uitgevaren. Dagbladstaking. Bij de firma Gebrs. Juten te Bergen-op-Zoom is een sta king uitgebroken ,die het geheele personeel, op 3 ongeorganiseerden na, omvBt. Op deze drukkerij wordt het dagblad De Avondster gedrukt, waarvan het Tweede-Kamerlid de heer J. J. F. Juten hoofdredacteur is. Man en vrouw. Het O. M. bij de rechtbank te Assen, eischte tegen P. J. V., schipper te Smilde, thans gedetineerd, we gens poging om rijn vrouw H. B. M., van het leven te berooven, 6 jaar gevangenisstraL Een Inbreker gepakt. De ge meentepolitie te Tilburg heeft gearresteerd zekeren .J Jacobs geb. te Tienray (Limb.), die verdacht wordt te Tilburg in de laatste maanden verschillende inbraken te hebben gepleegd. Diefstal uit de Goudsche kaarsenfabriek. Uit een pakhuis aan de Vest te Gouda is, een groote hoeveelheid parafine ontvreemd, toebehoorende aan de Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda. De ver moedelijke daders rijn te Heerlen aangehou den en naar Gouda overgebracht Reeds werd een tweehonderd kik) parafine in beslag genomen. De rest van het gestolene zit waar schijnlijk te Rotterdam, in welke richting het onderzoek wordt voorfjjezet. Brutale diefstal. Zondagavond heeft bij den heer S. aan de Weespers trant te Amsterdam op brutale wijze een diefstal plaats gehad. Toen de familie zich te bed had begeven, heeft men zich door insluiping, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, toegang weten te verschaffen tot de woning en daar een portefeuille met een partij diamanten, bestaande uit 300 karaat „enden" en eenige bankbiljetten tot een ge zamenlijk bedrag van ongeveer 3000 ont vreemd. Diefstal van 6300 Hark. De militaire wielrijder B., afkomstig uit Enkhul zen en in garnizoen te Gouda, is te Gouda aangehouden, als verdacht ven diefstal door insluiping van ruim 6300 Mark, waarvan nog pLm. 6000 Mark in ziin bezit werd ge vonden, geborgen in een kistje in de kazerrg te Gouda. De verdachte is ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant, ong daarna te worden overgebracht naar Alk maar, ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Diefstal van parafine. Te Gouda rijn nog twee personen aar _;ehouden in verband met den diefstal van parafine, ten nadeele van de Kon. Stearinekaarsenfabriek „Gouda". Als verdacht van heling in deze zaak is verder nog aangehouden rekere S., te Rot terdam, handelaar in ongeregelde goederen, Verdwenen rubber. De te Wee- nen gevestigde firma J. V. heeft bij de poli tie te Rotterdam de opsporing verzocht van 1851 kilogram rubber, voor haar in 30 zak ken in een Rijnschip geladen en daarna spoorloos verdwenen. Schipper S. van daf Rijnschip zegt, dat hij de rubber in de Maas overboord geworpen heeft, uit vrees, in een smokkelzaak betrokken te worden. De mb- ber heeft een waarde van ongeveer 19.000. Er wordt naar gezocht. De gearresteerde brand stichter. De te Middelburg als verdacht van brandstichting aangehouden bode bij de provinciale griffie, is bij confrontatie te Goes door verschillende personen herkend als de man, die na het ointdekken van eeni ge branden als een der eersten op het tc-rein van den brand aanwezig was. De man erkent zoowel na de ontdekking van de poging tot brandstichting aan de R.-K. school als bii den brand in de openbare lees zaal bij de eerst aanwezigen te ziin geweest, doch ontkent de branden gesticht te heb ben. Van de andere, op dezelfde raadselachtige wiize m den laatsten h'id te Goes gepleegde pogingen tot brandstichting, ontkent hij eveneens iets af te weten. Niettemin is hij ter beschikking der jus titie gesteld. Verdachte luidjes. Sedert den oorlog vestigden zich te Temeuzen in woon wagens het echtpaar Ch. Sch., wonende te Gent, en van Duitschen oorenrong met ge zin. Blijkens de vele reizen die de leden van dat gezin over de trrens maakten, onderhiel den zij voortdmend connecties tn het bui tenland, wat de aandacht trok. Zaterdag Mel den de militairen en marechaussee bii hert een huiszoekine. Naar het schijnt, wilden man en vrouw Zordag de grens over, docK werden in Sas van Gent door de marechaus see aangehouden, naar Middelburg overge bracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Terecht. De verdwenen onder wijzer S. uit Maastricht is terecht Zijn moe der heeft een telegram ontvangen, dat hij te Malnz bij familie is aangekomen. B r a n d s tlch t er ge vat. Door de gemeentepolitie te Middelburg ls de hand gelegd op L. J. van der W., bode van hef Provinciaal bestuur, verdacht van de brand stichtingen, de laatste weken aldaar voorge komen. Naar men verneemt, wordt de aan gehoudene ook verdacht van brandstichtin gen te Goes op 13 December en is hij ter confrontatie onder geleide daarheen ge leid. Noodlottige baldadigheid. Te Schiedam is Vriidagmiddag in de Brou wersstraat vermoedelijk uit baldadigheid, ge schoten op een ongeveer I4-jarig meisje E. de w., wonende Heerenstraat aldaar. Hef meisje werd aan het hoofd getroffen en is in zorgwekenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Evenals zoovelen liep ook zij, het draaior gel, hetwelk wekelijks de ronde doet, na. Kort na het gebeurde werden verschillen de jongelieden gearresteerd. Overreden. Zondagmiddag is de 70-jarige J. Rietmeyer, gepensioneerd post beambte, op de Breestraat te Leiden door een motorrijwiel overreden. Per brancard is hij in hoogst bedenkelijken toestand naar hef Elisabethgesticht gebracht Door do tram overreden. Te Rotterdam is Zondagavond de 13-Tarige E, v. L., toen rij met andere kinderen op den Westzeedijk speelde en echter een uit de richting van Delfshaven komenden motor wagen der electrische tram omliep, gegre pen door een uit de tegenovergestelde rich ting komenden motorwagen. Het meisje werd onmiddellijk gedood. Gevolg van kinderspel. Een kind te Breda, dat door zijn broertje Zendag moest bewaakt worden, waa door rijn jeug digen bewaker een papieren muts opgezet, die in brand geraakte, waarop de kleertjet van den kleine vuur vatten. Tengevolge hier van kreeg het kind zulke brandwonden, dal het aan deze wonden in het gasthuis is oven- leden. De toestand van het meisje te Schiedam, dat door een kogeltje uit ee^ pistool werd getroffen, ls goed en levert vol» strekt geen gevaar op. Hoog water. Men schrijft ctH Friesland Het zuiden van Friesland, het gebied van de Linde en de Tjonger, is weer één water vlakte, Sommige menschen hebben hun woningen moeten verlate» ei» de poldert hebben een harden strijd tegen bet opga» stuwde boezemwater te voeren, vooral dis onder de dorpen Nyiamer en Oidelamefi Ten westen van het laatste dorp Cfoeg Zaten- dag een groot gat in den polderdijk, waan» door een aantal boerderijen geheel door hel water werden ingesloten. Een boer moesf zijn vee door het water naar den dijk iet den, om het elders op een veilige plaats te ttaS len. i Den ganschen Zondag heeft men gewerSJ, om van palen en planken een beschoeiing

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2