BINNENLAND. Verspreids Berichten. ff leger. Volgens Inlichtingen, door de Petit Parisien bekend gemaakt, zouden dit de ko- lo- el pgly en Wattenwyl zijn, behoo—mde lot den grooten generalen staf, die iederen avond aan militaire attachés van de cen trale mogendheden mededeelden de bij den fjeneralen «taf inkomende rap; -ten over ilen toestand, de bewegingen en de opstel ling van de Zwitsersche troepen aan de grens. De bondsraad had Dinsdag over dit onderwerp eene vergadering gedurende twee uren, onder voorzitterschap van gene raal Wille, die aan de pers liet veten, dat ar een onderzoek gaande is, waarvan de uitkomst aan de dagbladen zal worden me- idegedeek). Mexico. Washington, 14 Jan. (R.) Het Bt-ntsdepartement bevestigt de gevangen neming van gen"-a-l Rodriguez, die aan sprakelijk wordt geacht voor den moord op 'den Rngelschman Peter Keane, en van ge neraal Almeida, een ander hoofd van de aanhangers van Villa. Almeida is onmiddel lijk doodgeschoten. Tot de executie van Ro driguez is bevel gegeven. E1 P a s o (Texas), 1 4 J a n. (R.) Huerta is 3ood. De krijgswet is afgekondigd in El Paso. De politie vangt, door Amerikaansche soldaten en burgers gesteund, de Mexicanen op met het doel hen uit het iand te zetten. Er wordt veel gevochten en er zijn velen ge wond. Washington, 14Jan. (R.) Het staats- Hepartement heeft officieel vernomen, dat nog een Amerikaan, zekere Bark Kramer, idoor Mexlcaansche roover» is gedood bij Cuerra. ElPaso, T4Jan. (R.) De Mexicaansche jonsul heelt bericht ontvangen, dat Rodri guez terecht gesteld is. Washington, 14 Jan. (R.) Carranza heeft aan Lansing geseind, dat zijne troepen de moordenaars vervolgen. Het kabinet be sloot de tegenwoordige politiek tegenover Mexico voort te zetten en er op te vertrou wen, dat Carranza de moordenaars zal straf ten en de OTde zal herstellen. Londen, 14 Jan. (R.) Een storm tei sterde Lowestoft met een abnormaal hoogen vloed; een deel van de stad werd over stroomd. Het water liep weer we„, 'oen de t rn> bedaarde. In Great Yarmouth stord het water 1 voet en 18 duim hoog in de «traten. Het electrische licht werd uitge doofd. Hamburg, 14 Jan. (W. B.) Gisteren avond woedde er een hevige Noordwesten wind, die groote verwoestingen aanrichtte. Te Glückatadt werd de pier grootendeels ver nield. Het water is daar 20 voet boven het normale peil gestegen. Te Wilster is de loornspits afgebroken. De kogel- en blik semafleider hangen naar beneden af. Te Stade Is de benedenstad geheel over stroomd. Het verkeer moest daar met boot jes onderhouden worden. Bij een scheeps werf werden dikke boomen door den vloed afgebroken en meegesleurd. Bij Twielenfleth (ook in Hannover. Red. werd de dijk zeer beschadigd. Aan het herstel wordt hard gewerkt, om een doorbraak te voorkomen. De Rotterdamsche Water- we g. In de Donderdag gehouden gemeente raadsvergadering van Rotterdam kwam in behandeling het voorstel in zake het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg naar zee. Een amendement van den heer Spiekman, om uit dit adres de volgende zinsnede te lichten, dat de Raad dan ook, hoeo ongaarne hij zijn geldelijke medewerking aan de ver betering van den waterweg zou onthouden, zich genoodzaakt zou zien, die onthouding ernstitg te overwegen, indien zonder meer het ontwerp ongewijzigd tot wet werd", werd ingetrokken, nadat de voorzitter de verzeke ring eggeven had, dat deze zinsnede niet be doelde een dreigement ten opzichte van de Kamer te zijn. Rotterdam in 1915. In de Don derdag gehouden raadszitting van Rotterdam apiak burgemeester Zimmerman de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede uit. De bemoeilijking der onzijdige scheepvaart, zoo zeide hij, bleef met onverminderden druk acnhouden. Terwijl in 1913 de cijfers voor het getal der Ingekomen schepen en hun tonnenmaat be liepen resp. 10.527 en 13.047.465 netto re gister ton, vielen zij in 1915 op 3760 sche pen met een inhoud van 4.224.805 netto register ton. Wat de binnenscheepvaart be treft. verminderde de totale inhoud, welke in 1015 30.486.307 ton had bedragen en In 1914 25.090.635, in 1915 tot 24,836,418 ton, doch het aantal schepen steeg van 153.088 tot 161.604. Dot de daling van het scheepsbezoek van Invloed was op de geldmiddelen der stad, spreekt zich uit in de begrooting voor het loopende dienstjaar, waarop een tekort, voorkomt, gelijk staande met een verhoo ging met ongeveer 1 pet. van het percen tage der inkomstenbelasting. Trof de oorlog de haven gevoelig, op een groot aantal andere bedrijven was hij van een bij uitstek voordeeligen invloed. Nimmer dan ook waren meer of belangrijker voor stellen tot verhuring van kade-terreinen aan de orde dan in het afgeloopen jaar. De werkloosheid vermeerderde niet en in verscheidene bedrijven moesten zelfs Bel gische geïnterneerden worden aangenomen, wat in het bijzonder den arbeid van het ge meentebestuur betreft Zoo is deze, deelde de burgemeester mede, vooral hierin samen te vatten, dat de Raad niet alleen het over wegen van vroeger gevormde pionnen niet heeft gedoogd, noch het stilleggen van reeds in uitvoering zijnde werken, maar zelfs in 1915 havenontwerpen ten westen van de Waalhaven vastlegde van grooter omvang dan ooit vroeger in overweging zijn geno men. Met den wensch, dat 1916 het licht van den vrede moge brengen, dat de omstandig heden waaraan Rotterdam zijn bloei dankt, dan onveranderd zullen zijn, en de bevol king van Rotterdam niet alleen dan een wel varende zij, maar cok een krachtige, niet achterstaande bij de inwoners van staten door den oorlog geteisterd, eindigde bur gemeester Zimmerman zijn Nieuwjaarsrede. Nederland en de oorlog( De Ford expeditie. De Ford-expeditie is ook te Rotterdam met veel belangstelling ontvangen. Een co mité, met den heer R. Mees als voorzitter, ontving haar gisterenmiddag te halfvier bij" aankomst aan het Centraalstation, waarna in een zaal van Restaurant Loos receptie werd gehouden. Na een kort woord van welkom van den voorzitter was er gelegenheid tot kennisma king. Velen hebben aan den oproep gehoor gegeven. Tegen gisterenavond 8 uur was een open bare bijeenkomst belegd in den Salon Doe- le. Op het met groen en bloemen versierde podium namen de leden der expeditie plaats. De voorzitter, de heer R. Mees, verwel komde de aanwezigen In het Hoüandsch en zeide dat verder dezen avond alleen In de En^elsche taal gesproken zou worden. Als sprekers of spreeksters traden achter eenvolgens op mevrouw Ramondt, mr. Louis Lochner, mr. Jenkins, Lloyd Jone uit Chi cago, mrs. Alice Park, mr. Emil Larssen uit Stockholm, baron Wahmeen tut Zweden, miss Shelly en mr. George Milton, die allen het doel en streven der Ford-expeditie uit eenzetten, met groote belangstelling werden aangehoord en meermalen levendig werden toegejuicht Te tien uur werd de samenkomst door den voorzitter met een woord van dank aan de sprekers gesloten. Amerikaansche Journalisten In Nederland. Ter eere van de heeren en dames, die thans de Amerikaansche pers in Den Haag vertegenwoordigen, had de Nederlandsche Journalistenkring gisterenavond in het res taurant De Twee Steden een kameraad schappelijke bijeenkomst van journalisten georganiseerd. De groote zaal was feestelijk met heesters en palmen versierd, en aan den achterwand prijkte een tropee in de Nederlandsche kleu ren, geflankeerd door twee dito's met ster ren en streepen. Onder de genoodleden werden opgemerkt jhr. mr. dr. Van Karnebeek, burgemeester van 's Gravenhage, de heer Andreas Bunt- zen, voorzitter van de Deensche Journalis- tenvereeniging en onder de Amerikanen vertegenwoordigers van de United Press en de Illustrated Press en Mad. Midholland Boissevain, mede een bekende figuur uit de Amerikaansche dagbladpers. Verder het eerelid van de Haagsche Joumalistenvereen. de heer B. Blok en de heer A. G. Boisse vain, voorzitter van de vereeniging: De Ne derlandsche Dagbladpers. Mr. L. J. Plemp van Duivelend verwel komde de gasten en deelde daarbij een en ander mede betreffende de Nederlandsche pers. Als journalisten in de eerste plaats en niet als Fordisten dus heet spr. de vreemde gas ten hier welkom. Met een hiep, hiep hoera (door de aanwezigen herhaald), voor de Ver- eenigde Staten besluit spr. zijn rede, terwijl de muziek The Star Spangled Bonner speel de, dat staande door alle aanwezigen werd aangehoord. Daarop volgde het Wilhelmus, eveneens staande aangehoord. Beide liede ren werden ook medegezongen, en het Deensche, Noorsche en Zweedsche volks lied. Vervolgens sprak staatsraad mr. D. Jo- sephus Jitta lid van den Raad van State, en voorzitter van de Ned. Vereen, voor Intern. Recht (in de plaats van prof. dr. C. van Vol lenhoven, op het programma vermeld, doch verhinderd.) De volgende spreker mr. A. G. Kröller, lid van de firma W. H. Muller besprak ver volgens in een historisch overzicht Holland- sche scheepvaart en handel over de gehee- le wereld, op welke rede luid en langdurig applaus volgde. Hiema zong mej. Coba Heyl, geaccompag neerd door mej. Nancy Stoop een aantal liederen van Valerius. De oud-minister Colijn, door mr. Plemp van Duiveland geïntroduceerd als „de Leeuw" door den Schoolmeester die bang is voor niemand zelfs niet voor uw Standard Oil Company, hield vervolgens een inleiding over „onze koloniën". De koloniën mogen, zoo besloot spr., geen particulier „jachtterrein" zijn voor het moe derland (applaus), doch moesten vrijheid bieden ten aanzien van alle naties. Deze koloniale politiek nu is de Neder landsche! In de Philippiinen reiken we de Amerika nen de hand. (Applaus.) Wil men meer van onze koloniën weten, dan leze men hét beste boek dat over onze koloniën is geschreven door den Ame rikaan, prof. aan de Yale Universiteit Clive Day. (Applaus.) Ten slotte besprak mr. J. C. A. Everwijn, administrateur bij het departement van land bouw, de economische ontwikkeling van Nederland. De heeren Joseph Jefferson, O. Neill en S. M. Clure vertolkten den dank namens de gasten. De geredden van de „Maashaven" Met de mailboot „Prinses Juliana" zijn te Vlissingen medegekomen 7 geredden van het stoomschip „Maashaven" en het lijk van den 44-jarigen gehuwden kapitein De Boer van dat schip. De „Maashaven" liep, gelijk men weet, gisteren te half twaalf op een mijn bij het Galloper vuurschip en de bemanning ging in twee booten. Over het lot van een tremmer verkeert men nog in het onzekere. Na drie uur werd een der sloepen door de mailboot opgepikt. Allen kwamen behouden aan boord, behalve de kapitein, die reeds op baghout zat, maar in zee terugviel. Later werd hij aan boord getrokken, maar de po gingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Mijnen in de Zuiderzee* Wegens aanwezigheid van mijnen in de Zuiderzee zijn voorloopig de avonddiensten der veerbooten stopgezet. Bij Stavoren is een mijn aangespeold en men meent ook meerdere gezien te hebben. De bedoelde diensten zijn 5.33 en 8.46 van Enkhuizen en 5.21 en 7.57 van Stavo ren. Hbld, Gebrek aan garens. Wegens gebrek aan garens is de firma Van Heek en Co. te Enschedé genoodzaakt de weverij Nieuw-Engeland geheel en de we verijen aan den Noorderhagen gedeeltelijk stop te zetten. Stationsversiering. Met groot genoegen maakt de „Kam pioen" melding van een schrijven van den Directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarbij het bestuur van den A. N. W. B. werd me degedeeld dat de beide spoorwegmaatschap pijen, de S.S. en de H. IJ. S. M., besloten hebben te ramen aan den A. N. W. B. een subsidie van 1600 te verleenen, ter be vordering van de stationsversiering. Door deze flinke bijdrage is het bestuur dus in staat om de stationsversiering weder met kracht, evenals in de jaren 1912, 1913 en 1914 aan te vatten en zal het dit jaar weder mogelijk zijn een wedstrijd in sta tionsversiering uit te schrijven. De Hofv ij verkwestie. Gisteren werden voor het gerechtshof te Den Haag de pleidooien gehouden in zake het geschil tusschen het Rijk en de gemeente 's Gra venhage over het eigendomsrecht van den Hofvijver. De zitting werd bijgewoond door den bur gemeester der residentie. Dood door schuld in den vreemde. Uit Parijs wordt ons bericht, dat de Nederlandsche onderdaan Gauffen, vertegenwoordiger van eene fabriek, die den 4en December met zijn automobiel den kunstschilder Misliez Sr., bekend onder den naam Misli, heeft omvergereden, veroor deeld Is tot 15 dagen gevangenisstraf en 8000 francs schadevergoeding. Brand te Schiedam. Gisteren avond is door onbekende oorzaak, op het terrein van de export-kuiperij van de firma Brice Whyte en Sons Ltd. aan de Haven kade te Schiedam brand ontstaan in een loods, waarin een nieuwe partij nieuwe, ter verzending naar Afrika gereed liggende dui gen was opgeslagen. De brand liet zich door de hoog oplaaiende vlammenzee ernstig aan zien, en was ver in den omtrek zichtbaar. Dank zij het optreden van de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, is het vuur beperkt tot de loods, die evenals de partij duigen geheel verloren is gegaan. De kui perij kreeg lichte schade aan de buitenzijde van een der hoeken. Een tjalk van de firma die aan den kant gemeerd lag, moest wor den gekapt, omdat het achterschip vlam vatte. De schuit, die slechts licht beschadigd is, liep aan de overzijde op den wal. Het verbrande had een waarde van ndm 20,000 en was tegen brandschade verze kerd. Storm en hoog water. Rotterdam. Rotterdam vertoonde Vrijdag desnoods In nog erger mate den aanblik welken men steeds na hooge vloeden en stormen krijgt te aanschouwen; overal ingezonken putten in de straten, omvergeworpen lantaarnpalen, ontwortelde boomen, hier en daar glasscher ven van ingewaaide ruiten, en verder is men overal allehens aan het pompen gegaan om de volgeloopen kelders weer leeg te malen. Men komt haast pompen te kort om allen tegelijk te helpen. De vloed was dan ook de hoogste dien men ooit beleefd heeft Het water steeg nog tot 3.94 M. plus R. P. en hoewel de Hoog straat en dijken zich prachtig gehouden heb ben, was het gevaar toch niet gering, daar de Hoogstraat 4 Meter boven R. P. ligt. Treuriger was het op Feyenoord gesteld. Daar bezweek te halfelf de dijk van het Spuikanaal in de 2e Rosestraat en werd een stuk van den spoordijk weggeslagen. De achter den dijk gelegen hofjes overstroom den en weldra stond het water daar een meter hoog. Met behulp van reddingbri gade en brandweer werden de bewoners met levensgevaar in veiligheid gebracht, maar toch heeft men helaas niet kunnen voorko men dat vier kinderen aldaar verdronken zijn, twee kinderen een jongetje en een meisje, van den rangeer der Van Etten en voorts een zoontje en dochtertje van de familie Smit, wonende Wesfvarkenoordsche weg. Te Charlois zijn aan de Oost- en West zijde van de Waalhaven gaten in den dijk geslagen, welke werklieden van de gemeen te bezig zijn te stoppen. Daar woeien ook 10 lantaarnpalen om. Op het petroleumterrein van Swart aan den Sluisjesdijk werden 4 petroleumtanks ontzet. Evenzoo op het petroleumterrein van de A. P. C. 7 tanks, terwijl daar mede een aantal koppelbuizen braken die de ledige met de volle tanks verbonden en waardoor de petroleum over de straat stroomde. De magazijnknecht P. B .kreeg in de Van Oldenbarneveldstraat een omwaaiende lad der op het hoofd en bekwam een harsen schudding. Spoort ij n Rotterda m— Dordrecht. De directeur-generaal van de S. S., jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, is naar de N. R. Ct. meldt Vrijdag vergezeld van den heer W. A. van Aalst, inspecteur der ex ploitatie in de inspectie Rotterdam, den toe stand komen opnemen, om te overleggen, hoe de storing op de snelste wijze hersteld kan worden. Tal van ingenieurs uit deze en andere inspecties waren mede tot overleg aanwezig. Het gat in den spoorbaan is 50 meter breed en vier meter diep. Om elf uur Vrijdagmor gen liep het water er weer met kracht in en werd er nog meer vernield. De hoofdsporen voor het geregelde treinenverkeer Rotter dam—Dordrecht hangen over het water. De ingenieurs kunnen nog niet bij benadering zeggen, wanneer de weg hersl.'d zal zijn. Een groote aanvoer van zand is hiervoor noodig. Het treinenverkeer voor personen en goe deren tusschen Rotterdam en het Zuiden is totaal in de war en ook de doorverbindingen lijden hieronder. Voor zoover de reizigers naar de richting Dordt dit verlangen, reizen zij over Utrecht voor normale vrachtprijzen. Het vervoeren van reizigers tot het Spuika naal, om daar over te stappen, is wèl in overweging, maar het bezwaarlijke van deze regeling is, om voldoende materiaal terug te krijgen. De watersnood tn Noor d-H o 11 a n d. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct.: De ramp die Noord-Holland getroffen heeft langs de Zuiderzee van Edam tot Schelling- woude, is buitengewoon ernstig. Het anders zoo frissche groene landschap is nu één waterplas. Wij zijn per motorboot naar ver schillende plaatsen geweest. Nauwelijks wa ren wij Buiksloot door of in de richting van Ransdorp en Nieuwendam g'insterde het water ons tegen. In Buiksloot zelf had men er nog geen last van, maar het dorp was vol met vee, dat uit de omliggende plaatsen werd weggedreven. Daar vertelde men ons ook reeds dat de veestapel ernstige verlie zen had geleden. Hoe verder we langs het Noordholland- sche Kanaal naar het Noorden gingen, des te erger werd de toestand. Het water stond daar tegen den dijk van het kanaal, de boe renhofsteden, gelegen in het z^j. „Oude Land" stonden halverwege in het water. De weg waar gisteren nog de N.-H. Stoom tram langs ging, was geheel verdwenen en werd alleen nog aangewezen door telegraaf, palen, die halverwege onder water stonden. Het stationnetje te Zunderdorp stak nog ge deeltelijk boven de onafzienbare zee uit. Van Schouw naar Peek was de geheele Broekermeer eveneens een onafzienbaar watervlak en nog steeds wies het water zeer sterk. Men sprak daar het vermoeden uit, dat voor het avond was, ook verder naar het Westen, zelfs Zaandam, last van het wa ter zou krijgen. De bewoners van de Broekermeer hadden zich alle kunnen redden, maar heel wat vee was verdronken. Verderop in de richting van Broek zagen wij, hoe de polder vol liep. Het water stroomde daar over een lengte van eenige honderden meters over den dijk. Die onafzienbare breede waterval was op zichzelf een majestueus gezicht. H er en daar zag men huisraad, hondenhokken en varkens, drijven. De Broekervaart zelf was bijna niet meer te onderscheiden. Naar de richting van Purmerend werd het ook al één zee en rechts kwam de weg nog juist boven het water uit. De huizen langs dezen weg had den nog weinig te lijden gehad. De bewoners bleven er nog in, ofschoon het achterdeel reeds gTOOtendeels was ondergeloopen. In Broek heerschte groote bedrijvigheid. Op de plaats waar de Noord-Hollandsche Tram uit de richting Amsterdam het dorp bereikt, liep het water met geweldige kracht over den weg de polder in. Vluchtelingen aan den over kant van het IJ. Een verslaggever van de Tel. schrijft van Vrijdagmiddag Op den langen dijkweg, de verkeersstraat voor de dorpelingen uit Buiksloot, uit Nieu wendam, uit Schellingwoude, uit Durger- dam, uit al die plaatsen, waar het water thans zoo plotseling het gewone doen ver storen kwam, zijn we ze hedenmiddag tegen gekomen, de menschen, die in allerijl hun hebben en hun houden in veiligheid gingen brengen.Langs den dijkweg bewogen ze zich voort, mannen en vrouwen, kinderen en ouden van dagen ,een droeve uittocht, die ons in herinnering bracht den véél ergeren exodus op den weg van Esschen naar Roo sendaal, in het najaar van 1914 aanschouwd. Daar was het de naderende vijand, die de menschen huis en hof ontvluchten deed, hier was het de vrees voor overstrooming. En al was het aantal vluchtenden toen vele duizenden malen grooter, het leed van hen, die thans zoo plotseling hun have en goed bedreigd zien, is niet minder groot, niet minder treffend. Kinderen zagen we, die haast bezweken onder den last van dekens en kussens, hen in allerijl door moeder toegeduwd, vrouwen sleepten huisraad naar vrienden en kennis sen, die aan den dijkweg zelve waren en du. op het oogenblik door de hoogere liggmj der huizen nog tamelijk veilig zijn. Op hanck karren en kinderwagens had men dooreen gesmeten wat toevailig voor 't grijpen lag* Oude menschen en zij, die zich met moeite slechts konden voortbewegen, werden inder haast naar een beschutte plek gebracht, waar vriendelijke menschen zich over hen ontfermden en overal langs den weg ston den vastgebonden koeien en kalveren en ossen en paarden. Inderhaast uit de onder geloopen stallen gehaald. Waar ze geborgen moesten worden voor den komenden nacht, niemand die het zeggen kon. Zoo spoedig weer bekend werd, dat ergens in Buiksloot of waar dan ook een boer nog berging in de stallen had, werd weer een koppet losge maakt en angstig, als beseften zij den ernst der situatie, klonk telkens weer het geloei der aangebondenen. De anders zoo keurige vóórtuintjes van de Nieuwendamsche burgerwoningen dien den den schapen tot wijkplaats. Geen huis In het plaatsje of het borg vluchtelingen uit Durgerdam, uit Ransdorp, uit Zunderdorp, uit al die kleine gemeenten, wear in den nacht of bij het eerste ochtendkrieken de stormklok de bevolking gewaarschuwd had voor het naderend gevaar. Vrouwen zagen we, die met de naaima chine onder den arm, het kostbaarste bezit wellicht, de wijk genomen hadden Brgens op den dijk bij Schellingwoude werd de piano uit een huis gedragen en neergezet op straat, in de hoop wellicht dat een voor bijrijdende wagen zich erover zou ontfermen. De meergegoeden in de streek hadden rij tuigen en auto's uit de hoofdstad ontboden en zoo zag men telkens weer door de dicht opeengehoopte rijen koeien een taxi, een A. O. of een E. N. T. A. M. zich met moeite een weg banen, tot in den namiddag, op last der rijkspolitie, het automobielen-verkeer met het oog op de veiligheid van Nieuwen dam af geheel werd stopgezet. Tot de meest geteisterde buurt van Nieu. wendam behoort het laaggelegen meerpad. De huizen zijn er in den meest letterlijken zin van het woord overstroomd en slechts met moeite hebben de bewoners het aller noodzakelijkste en het allerkostbaarste van hun bezit in veiligheid kunnen brengen. Omstreeks twee uur Vrijdagmiddag zagen we er mannen met groote waterlaarzen aan tot over de knieën door den stroom waden om degenen, die tot het laatste toe in hun woningen hadden willen blijven, voor de kans op verdrinken te behoeden. Vrouwen en kinderen werden op den rug genomen een tweede Kenau Simonsz Hasselaar zagen we als 't ware drijvend op haar rokken een sluiken poedel en twee dóórnatte kippen in veiligheid brengen, ,,'k Heb de vrouw, de kinderen en de dieren er uitgehaald", ver telde ons een boer, die aan den kant van het meerpad woont. De stoelen staan op de tafel, het vloerzeil is opgenomen en nou moeten we maar kijken hoe we over enkele dagen het spulletje terug zullen zien. 't Is hard om zoo Je boeltje in den steek te moe ten laten." En zooals deze man spreken en denken allen in de geteisterde streek aan den over kant van het U. Het water heeft hun lande rijen verwoest, het voedsel voor het vee on bruikbaar gemaakt en als niet spoedig de kentering komt, wie weet wat dan nog met de woningen zelve geschied.... Het redden van vee. In den namiddag waren In den Tolhuis- tuin reeds een paar duizend geredde koe beesten bijeengebracht, die voor rekening van de gemeente Amsterdam van voedsel werden voorzien. Men verwacht er volgens het N. v. d. D. wel 20.000 Er waren in der haast touwen tusschen de boomen en In den grond geslagen pelen gespannen, waaraan de beesten werden vast gemaakt. 't Was een groote verwarring, daar oorspronkelijk alles al loeiende door elkaar liep. Spoedig waren er uit den omtrek een paar honderd emmers aangebracht, waaruit den beesten te drinken werd gegeven en die daarna dienden voor het melken. Dat hadden de meesten hard noodig. Ook moest zoo goed mogelijk voorzien worden in de melkvoorziening van Amster dam, die natuurlijk, voor zoover deze in de hand is van de Waterlandsche boeren. Vrij dag danig in de war was. Met de regeling van een en ander heelt zich belast de „Verplegingscommlssie In de stelling van Amsterdam", die haar bureau heeft in het Burgerweeshuis. Onder leiding van den voorzitter dier commissie, den heer C. F. Julius, en den secretaris kapitein v. d. Nagel, werd al het mogelijke gedaan om menschen en dieren te helpen. Binnen korten tijd de com missie is op deze dingen ingericht wa ren een 600-tal koeien op verschillende boerderijen in de stelling „ingekwartierd De inkwartieringskaarten lagen daarvoor al gedrukt. Ook van den Veehandelaarsbond en eenige particulieren verkreeg de commissie, bij de moeilijke taak waarvoor zij zoo opeen» gesteld werd, goede medewerking. Hulp van de Watersnood- commissie. De algemeene watersnood-commissie zal a.s. Maandagmiddag te 12 uur, onder voor zitterschap van den burgemeester van Am sterdam, ten stadhuize aldaar een vergade ring houden ter bespreking van de maat regelen, die genomen moeten worden tot leniging van den nood. Edam. Uit Edam wordt gemeld: Sind« het weer kalmer is geworden an d« wind wat Oostelijk gedraaid„ Is onmiddellijk gevaar geweken. De zeedijken hebben ko lossaal geleden. Hier en daar weiden stuk ken half weggeslagen. Met alle macht wordt er nog aan gewerkt. Vrijdagmorgen U btj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2