^ÏNNENLANPr fêrneemt, dat de Italiaansche regeering lieeft verklaard, dat de geallieerden het ver blijven van koning Peter oi van het over shot van het Servische leger in Italië niet ionden toestaan, omdat de indruk van de nervische nederlagen op het Italiaansche Volk een ongunstigen invloed zou uitoefe nen. Daarom werd besloten de Serven op Korfu onder te brengen. Londen, 18 Jan. (R.) De Times be licht uit Parijs, dat de Servische regeering binnen kort zich zal vestigen in Aix (Pro- yence). Athene, 18 Jan. (R.) Er wordt be ticht, dat het 28e Grieksche infanterieregi- ■jnent zal worden teruggenomen van de (Grieksch-Bulgaarsche grens wegens de moeielijkheid om het van voedsel te voor- lien: slechts een bataillon zal daar blijven. Eene commissie vertrekt naar Macedonië om het vraagstuk te bestudeeren hoe de Grieksche troepen, die staan op punten, waar de gemeenschap moeielijk is tengevol ge van de vernieling der spoorwegbruggen, Van het noodige kunnen worden voorzien. Londen, 18 Jan. (R.) De Times be richt uit Buknrest, dat vele Bulganrsche troe pen door Budapest zijn gekomen om zich hi,ar het westen te begeven. Konstantinopel, 17 Jan. (W. B.) De Grieksche gezant Kallerghes is hier aan gekomen. De diplomatieke vertegenwoordi ging van Griekenland, die tot dusver slechts door een zaakgelastigde werd waargenomen, Is dus op normale wijze hersteld. Konstantinopel, 18 Jan. (W. B.) Communiqué van het hooldkwartier. Aan het Kaukasusfront werden de Rus- len, die tengevolge van onze hevige aan vallen belangrijke verliezen leden, door de rersterkingen die wij onlangs hebben gekre gen, gedwongen hunne aanvallen op het ge- heele front te staken. Ondanks de dagen achtereen voortgezette zeer hevige aanvals- beweging van een zeer overmachtigen tegen- atander, blijft de toestand met onbeduidende veranderingen voor ons gunstig. Verder is er niets nieuws. Petersburg, 18 Jan. (Tel.-agent- ichap). Op het Kaukazische front maakten wij In 'de gevechten van den 16en gevangen 24 (Turksche officieren en meer dan 200 sol daten. Wij namen ook een kanon en een boeveelheid geweer- en kanonmunitie, ver der talrijke tenten, veldbenoodigdheden en groote voorraden meel en buskruit. Konstantinopel, 18 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront is geene verandering van eenig belang. Onze artillerie vernielde een vijandelijken monitor, die in de streek van Sjeikh Said werd opgemerkt. Washington, 18 Jan. (R.) De ge- «ant te Berlijn Gerard bericht, dat de Duit- sche regeering tijding heeft ontvangen van «11e Duitrche duikbooten in de Middelland- sche zee. Zij wijzen allen de verantwoorde- ïjkheid af in het zinken van de Persia. Ber 1 ij n, 18 Jan. (K. N.) Het Berl. Tagebl. verneemt uit Lugano, dat ter gele genheid van het orthodoxe Nieuwjaarsfeest de Czaar, koning Victor Emanuel, de koning van Engeland, president Poincaré, Essad Pecha en koning Nikita aan koning Peter van Servië op Edipsos telegrammen voor een spoedig herstel van Servië zonden. Ook ko ningin Wilhelmina, de koning van Rumenië en de koning van Griekenland zonden ge- lukwenschen. Aan den koning van Grieken land antwoordde koning Peter laconiek, dat bij dankte voor de wenschen voor de gene zing van den zieken koning. Konstantinopel, 18 Jan. (W. B.) De eerste Balkantrein is gisterenavond hier aangekomen. Ber 1 ijn, 18 Jan. (W. B.) De Rijksdag heeft heden zijne beraadslagingen ten einde gebracht. De voorzitter zeide in zijne slui tingsrede: De besprekingen hebben het vaste besluit van het Duitsche volk getoond om de offers te brengen, welke voor de toekomst en de grootheid van het vaderland gevorderd wor den. Zegevierend staan onze troepen en die van onze bondgenooten op alle fronten, te water en te land. Onverzettelijk bieden zij bet hoofd aan alle moeilijkheden, welke En geland ons met zijn handelsoorlog tracht te bereiden. In machtelooze verbittering over de vernietiging van zijn verwachtingen en plannen laat de Britsche regeering den laf- bartigen sluipmoord op weerlooze Duitsche heldenzonen ongewroken. Trotsch en met opgeheven hoofd gaat Duitschland zijn doel tegemoet, meer dan ooit van het vertrouwen bezield, dat het Duitsche geestes en cultuur leven zich de plaats in de wereld bevecht, welke het toekomt, om, als de grenzen be veiligd zijn door werken des vredes, de wcr.de van den ons boosaardig opgedron gen oorlog te genezen. Met dezen wensch sluit ik de zitting op den dag, waarop 45 jaar geleden het Duitsche rijk werd gesticht. (Levendige bijval). De Rijksdag is verdaagd tot 15 Maart. B e r 1 ij n, 18 Jan. (K. N.) In de Vor- •waerts wordt de volgende verklaring van de Sociaal-Democratische fractie van den Pruisische landdag gepubliceerdOnderge tekenden kunnen als richtsnoer voor hun werkzaamheid slechts erkennen het program van de partij en de besluiten genomen in 3e purtijvergaderingen der nationalen en in ternationalen. Zij betwisten aan de Pruisi sche gewestelijke commissie het recht om bun een politiek voor te schrijven. Hirsch, Hüfer, Ad. Hoffman, Paul Hoffman. Lieb- knecht, Stroebel. De Pruisische gewestelijke commissie had met 25 tegen 6 stemmen een besluit geno men, dat de politiek van de fractie uit den landdag niet in strijd mocht zijn met die der iiaclie uit den rijksdag. B e r 1 ij n, 1 8 J a n. (W. B.) De dagbladen berichten, dat de afgevaardigde Liebknecht aan het bureau van den rijksdag heeft mede gedeeld, dat hij wenscht te worden geschrapt uit de lijst van de leden der sociaal-demo cratische fractie en ingeschreven op de lijst der afgevaardigden, die tot geene fractie behooren. Londen, 18 Jan. (R.) Het lagerhuis behandelde heden een amendement op het dienstplicht-ontwerp, strekkende om onder de wet te brengen de personen, die na 15 Augustus 1915, den dag waarop de inschrij ving in de nationale registers in werking trad, den leeftijd van 18 jaren bereiken. Long verklaarde door lord Kitchener ge machtigd te zijn te zeggen, dat het amende ment niet gewenscht werd. Kitchener hoopt, dat het wetsontwerp zal worden aangeno men in den vorm, waarin het was ingediend. Het wetsontwerp zal, door de ongehuwde mannen tot den dienst te verplichten en toe te voegen aan de anderen, die reeds be schikbaar zijn, hem de manschappen geven, die hij behoeft, en hem in staat stellen de rioepen op He been te brengen, die de natie noodig heeft, en alles te doen wat noodig is om de overwinning te verzekeren. Het amendement werd verworpen. Er zijn goede vorderingen gemaakt met de behandeling van het dienstplichtontwerp. Op een gewichtig punt is door de tegemoet komende houding van de regeering eene schikking verkregen, die de arbeidspartij ge heel voldoet: namelijk het gevaar dat man nen, die in den regel gebezigd worden voor werk ten behoeve van het land, onder de wet gebracht worden, ten gevolge van tij delijke werkloosheid, die door de werkge vers kan worden verwekt als een vorm van industrieelen dwang. De regeerig heeft een amendement over genomen, dat aan de admiraliteit het recht van de eerste keuze geeft onder de mannen, die krachtens dit wetsontwerp worden opge roepen. Macnamara deelde mede, dat 20.000 manschappen meer zich bij de vloot hebben aangegeven dan de admiraliteit het recht had op te roepen. Er zal een nieuw voorstel worden ingediend om het maxi mum-getal te brengen op 350.000 man. Londen, 17 Januari. (R.). De wei nige meetings te Londen op touw gezet door kleine groepjes vredes-kampioenen, vinden geringe sympathie bij het- groote pu bliek. Er ontstonden heden wanordelijke toonee- len op een vergadering in de City, waarop het voornaamste punt een lezing over inter nationale overeenkomsten was. De officieele opening van de vergadering was het sein vo-i- -en daverend hoerageroep voor leger en Het tooneel van wanorde duurde wel een half uur. De voorzitter en de spreker waren machte loos. De vergadering werd eindelijk gesloten onder een hernieuwd patriottisch gejuich. Bern, 18 J a n. (W. B.) De Popoio d' Italia stelt zich ten doel de Entente uit den slaap wakker te schudden en ziet er niet tegen op ter wille van dat doel bitteren smar telijke waarheden te zeggen. Het blad zegt, dat het tijd wordt, dat de Entente niet meer vecht, want zij speelt in den oorlog om haar bestaan. Waarom is het de Entente tot dus ver nog niet gelukt over Duitschland te zege vieren, ofschoon alle kansen op de overwin ning zich aan hare zijde bevonden? De schuld aan de nederlagen dragen de staats lieden, inzonderheid de Engelschen. Tot dusver haduen dezen angst voor den dienst plicht. Zij zagen niet hoe ernstig de toestand was. De inmarsch in Polen, het einde van Servië, de débêcle aan de Dardanellen, de bedreiging van Saloniki en Egypte en de doodstrijd van Montenegro moesten hen tot bc !nning '--engen. In den beginne verwachtten de Engel sehen veel van Rusland. Daarna geloofden zij, dat Duitschland door den honger kon worden bedwongen. Nog l-'-r is door de Engelschen de bluf verzonnen van het groote leger, dat in het voorjaar van 1915 de DuiUche li" n in F-ri-ie tot p -'ver zou vermorzelen. Na J-ze bluf Is de koperbluf gekomen. Weken achtereen las men in alle gioote bladen, t Duitsch'and geen koper meer had en dus geene projectielen meer kon vervaardigen. Maar juist in dien tijd maakte Duitschland e-n geheelen berg projectielen, waarvan de Russen in Galicië en Polen op grond van hunne ondervinding aan het eigen lijf ve-'ralen kunnen doen. Men mag ook den bluf van de inneming van Kon stantinopel niet vergeten, dien de arme Churchill heeft uitgevonden. Van tijd t-1 tijd las men in de bladen en hoorde in het par lement, dat de overwin"*;» aan de Darda nellen aanstaande was. Deze overwinning is ten slotte bereikt doordat men zich weer heeft ingescheept. -.en klemt men zich in Engeland veer vast aan verwachtingennamelijk aan de uitkomst van den economischen boycot ven Du;" Er -:fn nltiïd nog rr°n- schen, die meenen, dat Duitschland door gehrek aan od d.. gro- r -ht kan worden. Men moet van deez illus i af- st--'1 doen. Duitsch'and kan op geen andere wijze overw- nen worden dan door solda ten. cn deze waarheid is er geene red ding. Dat moet men in Engeland maar ook in T'alië wel weten. De volken van de En tente 't~*en vóór Pet e'nd van het na jaar van 1916 een succes. Wanneer tegen d'-n tiid een groot en 0"vetwist succes is bevochten, zullen de ge-llieerde natiën met ka!- den derden winterveldtocht tege moet zien. Maar dit succes noodig. Daar voor ——ten de ministers zorgendaarover moeten zij tot O'-'-reens'-m ming komen. Zweden. Stockholm'18 Jan. (W. B.) De ko ning hield bij de opening van den Rijksdag in de rijkszaa) van het koninklijk paleis een troonrede, waarbij in de eerste plaats ge wezen werd op den steeds omvangrijker wordenden oorlog, die over de toekomst der volkeren zal beslissen. De regeering hoopt ten zeerste het neutrale standpunt, dat zij bij het uitbreken van den oorlog innam, ook in te toekomst te kunnen blijven handhaven. De troonrede zegt verder: De strijdkrachten die vermeerderd werden tot handhaving der neutraliteit en van onze onafhankelijkheid, moeten steeds slagvaardig blijven. Het Zweedsche volk heeft in het afgeloopen jaar op verschillende wijzen te lijden gehad van de tijdsomstandigheden. De strijdende par tijen zondigden steeds weer tegen de inter nationale verdragen, die zijn opgesteld om de neutralen en het verkeer van-non-combat tanten te beschermen. Zweden, dat, zooals bekend, een bewon derenswaardig groot aandeel had In het tot stand komen dezer verdragen, heeft, voor een deel in samenwerking met de regeerin gen der beide andere Scandinavische lan den, maatregelen genomen om deze erkende internationale wetten te doen eerbiedigen. De houding van de oorlogvoerende mo gendheden, deed voor het Zweedsche volk ernstige economische moeilijkheden ont staan. De regeering heeft verscheidene ma len pogingen, om den Zweedschen handel onder vreemd toezicht te stellen, den kop moeten indrukken. Aan de versterking der landsverdediging moet zonder ophouden worden doorgewerkt. Niettegenstaande de groote zuinigheid die men bij het opmaken der Staatsbegrooting betrachtte, werden toch nieuwe belasting- ontwerpen ingediend. De troonrede houdt verder in, dat het in de bedoeling der regeering ligt, den Rijks dag voor te stellen speciale afgevaardigden te kiezen, die met de regeering over gehei me aangelegenheden berand^'n-en zullen, evenals dat bijvoorbeeld in den herfst van 1914 reeds geschiedde. Oostenrijk-HongarFe, Weenen, 18 Jan. (W. B.) Kardinaal Skrbensky, vorst-aartsbisschop van Praag, is eenstemmig gekozen tot aartsbisschop van Olmütz. Vereenlgde Staten. Washington, 1 8 Jan. (R.) De corres- pondnt van de Morning Post zendt merk waardige cijfers, die eene merkwaardige ver meerdering toonen van den uitvoer uit de Vereenigde Staten naar de neutrale landen. Gedurende de eerste tien maanden van 1913 was de uitvoer van tarwe 19 millioen bushels, in het correspondeernde tijd perk van 1915 50 millioen; mais 1913 13.750.000 bushels, 1915 28.950.000 bushels (de cijfers voor Nederland zijn resp. 6.900.000 en 11.600.000); meel 1913 1.417.000, 1915 5.100.000 ton (cij fers voor Nederland 708.000 en 1.300.00Ö) spek 1913 30.900.000 pond, 1915 91.500.000 pond (cijfers voor Nederland 3 900.000 en 9.000.000); laarzen 1913 462.000 paor, 1915 4.800.000 paar; auto mobielen en deelen van automobielen 1913 1.300.000 dollars, 1915 20.000.000 dol lars. De Staatscourant van Woensdag 19 Ja nuari bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd to* -•'vocaat-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam Mr. Dr. S. J. M. van Geuns, 'hans te 's Hertogenbosch tot griffier bij het kantongerecht te Arn hem Mr. J. Stheeman Hesse, thans commies ter griffie m-M den titel van substituut-grif- fier bij het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht bareid tot griffier van het kantonge recht te Middelburg hïr. A. Mercier, thans te Zev c -.bergen. r n(j notaris te Rotterdam A. H. W. Jost candidaat-notaris aldaar. De Prins en de padvinders Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van de Ver- eeniging „de Nederlandsche Padvinders." De nieuw optredende gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië, mr. J. P. Graaf van Limburg Stinim, is heden van ziin verblijf op zijn buitengoed ,,'t Roode koper te Elspeet, te Den Haag teruggekeerd. De hoofdofficier van administratie 2e klasse C. Flaes, intendant der zeemacht in de directie der Marine te Willemsoord, heeft tegen 16 Maart e. k. eervol ontslag aange vraagd. W. C. Staring, f Te Zutphen is overleden op ruim 68-jarigen leeftijd de heer W. C. Staring, gepens. kapt. der infanterie, een man, die om zijn kunstzin zeer gewaar deerd werd en daarom te Zutphen zitting had in het bestuur van vele vereenigingen, zoo o.a. in Pictura, de Museumcommissie, de Geld. Vereeniging van Kunstnijverheid enz. De heer Staring heeft zich vooral bekend gemaakt als illustrator van enkele militaire werken. Hij schilderde vele militaire aqua rellen, die men o.a. ook op „Kunstliefde 'te Utrecht heeft kunnen zien. Hij was een kleinzoon van den bekenden dichter. Dr. A. Aletrino. t Uit Chernex bij Montreux wordt het over- lijden gemeld van dr. A. Aletrino. Geboren in 1858 te Amsterdam, promoveerde hij in 1889 aldaar tot doctor in de geneeskunde. Als privaat-docent aan de Amsterdamsche universiteit in de crimineele anthropologic heeft hij groote bekendheid verkregen. Se dert een aantal jaren leefde hij in Zwitser land. De overledene heeft zich op letterkundig gebied naam gemaakt. In 1886 verscheen zijn eerste letterkundig werk in „De Nieuwe Gids Het meest bekend was zijn roman „Zuster Bertha", die in 1891 verscheen, ter wijl daarna tal van schetsen in „De Nieuwe Gids" getuigenis aflegden van zijn talent. Een fragment van ziin jongste, nog niet ver schenen werk over Napoleon, is opgeno men in het Kerstnummer van „De Amster dammer". Nederland «n de oorlog! De FoPd-expeditie. Naar vernomen wordt hebben de Scandi navische leden der Fordexpeditie thans ver lof gekregen van de Duitsche Regeering door Duitschland naar hun vaderland terug te reizen. Echter is het nog niet bekend wanne ze zullen vertrekken. Namens de Fordexpeditie was voorgesteld aan de Duit sche Regeering hen met een entra-trein te doen reizen. Blijkens een hedenochtend uit Berlijn ont vangen telegram betreft verlof tot het reizen door Duitschland uitsluitend de Scan- dinaviërs en niet de Amerikanen. De „Rijndam". Reuter seint ons uit Londen dd. 18 dezer: De Nederlandsche mailboot „Rijndam" stoomt hedenavond naar Gravesend op met den voorsteven omlaag; sleepbooten verlee- nen hulp. De passagiers ziin veilig; drie stokers zijn gedood en 4 gewond. Het schip is geheel buiten gevaar. Reuter seint nader uit Londen: Lloyd's meldt, dat de „Rijndam" de rivier opstoomt met eigen kracht; het schip helt lichtelijk naar stuurboord over. Aangehouden voorwaarden. De per „Rijndam", „Noordam", „Nieuw- Amsterdam", „Oosterdijk", „Noorderdijk" en „Rotterdam" aangevoerde partijen spek, ge zouten vleesch en darmen moeten alle op or der van de Engelsche regeering voor het Prijzenhof worden gebracht, ofschoon alle met goedkeuring van de N. O. T. waren ver kocht en verladen en het spek zelf grooten- deels voor het Nederlandsche leger bestemd was. Belanghebbenden hebben bij de N. O. T. en de Engelsche regeering ernstig daartegen geprotesteerd en de medewerking van den Amerikaanschen gezant ingeroepen om de pariijen alsnog vrij te krijgen. De Maashaven. Volgens te Rotterdam van Lloyd's agent te Calais ontvangen telegram zit het stoom schip Maashaven op 5 mijl van Calais op strand. De positie is zeer slecht. Het eerste waterdichte schot heeft zich begeven. Ruim 1 staat vol water. Een bergingscontract is af gesloten op de basis „no cure no pay". Af brengen is zeer twijfelachtig. De matroos Kramer, die aan boord was gebleven, is ge red. Het stoffelijk overschot van den heer H. de Boer, gezegvoen r van het stoomschip Maashaven, is gisterenmiddag op de alge- meene begraafp'aats te Crooswijk Lij Rot terdam op de algemeenc begraafplaats ter aarde besteld. Er was aan de groeve zeer veel belangstel ling. Voor de firma Van Uden, aan wie de Maashaven toebehoorde, veerde de het- C van 't Hoff, firmant, aan de groeve het woord. N. O. T. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. C. van den Honert, is door de Uitvoerende Com missie der N. O. T. op voorstel der leden tot voorzitter van de Sumatra-Tabak-Con- tróle-Commissie benoemd de heer F. de Fre- mery, directeur der Deli-Batavia-Maatschap- pij. Verboden lezing. De militaire commandant te Middelburg, heeft den heer L. Mokveld, destijds corres pondent van D e T ij d, het houden eener le zing over zijn ervaringen in België verboden. Glasfabricage in Neder land. Men schrijft ons: Waar wij in de eerste helft van 1915 groo te moeilijkheden ondervonden met den aan voer van glas uit het buitenland, doordat uit voerverboden den uitvoer naar Holland af sneden, werd 15 Augustus j.l. begonnen met den bouw van een glasfabriek, die op 17 Ja- uari a s. in bedrijf komt. Daardoor rijn wij, wat het glas betreft, geheel van het buiten land onafhankelijk geworden, daar wij met de nieuwe glasfabriek onze geheele behoefte, voorloopig ook voor de toekomst, kunnen dekken. Op het oogenblik zijn er een 100 men- schen te werk gesteld, terwijl binnenkort dit getal tot een 250 Nederlandsche arbeiders en arbeidsters zal aangroeien De glasfabriek is geplaatst aan het einde van Philipsdorp bij Eindhoven langs de spoorlijn Eindhoven-Boxtel en met een spooraansluiting hiermede verbonden, ter wijl ten behoeve van de glasblazers op 15 Augustus 1915 begonnen is met den bouw van ca. 90 arbeiderswoningen in Philips dorp, waarvan de vorige week reeds een 40- tal weid betrokken. Het dlenatweigerings-manlfest. Het O. M. bii de rechtbank te Alkmaar heert gisteren tegen de navolgende predikan ten, allen ondertekenaars van het manifest der dienstweigeraars, geëischt: tegen ds. Boeke uit Schoorl twee maanden wegens op ruien en verspreiden; ds. Boender te Abbe- kerk één maand, alleen wegens verspreiden; ds. Menno Huizinga te Schagerbrug 2 maan den wegens opruien en verspreiden; ds. Schermerhorn te Nieuwe-Niedorp drie maan den wegens drie delicten schriftelijk, monde ling en verspreiden; ds. Terlet te Zuid- Scharwoude twee maanden wegens opruien en verspreiden. De predikante* verdedigden zich zelf. De uitspraak is bepaald op 1 F® bniori a.s. Geen varkens. Te Delft rijt negen slagers gestraft, wegens overtreding van de bepalingen op de levering van vleesch van regeeringsvarkens. Aan acht slagers zullen, gedurende één maand en één gedurende 14 dagen geen re. geeringsvarkens geleverd worden. Voor enkelen beteekent dit een schades post van ruim 1000. Koperdiefstal. Als verdacht van diefstal van ruim 300 pond koper aan dé machinefabriek te Hengelo ziin vier sjou wers der fabriek aangehouden en als helers de vischkoopman S. en de slager H Mishandeling met doode- 1 ij ken afloop. Zaterdagnacht is zeke re Nederhoed te Erica door J. V. in de hand gestoken, waardoor de slagader werd ge raakt. Hij is aan de gevolgen overleden. Een gevaarlijk heer. Nadat verleden jaar Vlissingen onveilig werd ge maakt door een individu, die er zijn work' van maakte meisjes en jonge vrouwen niet een scherp voorwerp in het gelaat te ver wonden, schijnt er thans een ontoereken bare rond te loopen, die meisjes aanvalt en hun een vuistslag in het gelaat geeft. Reeds zijn een drietal daarvan het slachtoiier ge worden, terwijl ook een jongen door denzelf den persoon mishandeld is, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie is den dader niet op het spoor. Onder schooljongens. Vrij dagavond maakten leerlingen van de Buurt- school uit de gemeentel ZaamsJag de af spraak om hun onderwijzers te plagen. Een der jongens die niet aan de afspraak wiide mede doen, werd door een anderen jangen met een mes in het dijbeen gestoken. De dader is nog niet bekend. Brutaal vrouw volk. Hoe voor zichtig men moet zijn met het z.g. „Zigeu nervolk", aldus de N. Ct., mag uit het vol gende blijken Zaterdag, tegen het vallen van den avom' vervoegden zich twee Zigeunervrouwen fa- ter bleek, dat rij te Amsterdam geboren wa ren) bii den zadelmaker Van Tuin, aan de Schalstraat te llden. Zij deden het voor'- i. men, dat rij paardentuig wilden koopen. Plotseling pakte een der Zigeunersvro'. wen vtouw Van T. bij de polsen vast, ter :l de andere Zigeunerin haar een portemonr inhoudende 2 rijksdaalders en eenige gv'- dens, uit den zak trok. Hierna lieten zij vrouw Van T. los en snelden weg. De politie, van dezen brutalen roof wittigd, stelde een onderzoek in. De treinbotsing bij Tiel. De bij het treinongeval te Tiel op ji- Don derdag gekwetste remmer V. L is In het zie. kenhuis aldaar overleden. Onder den s toom tra m. De 21- jarige H. Marks, wissellooper bij de Leidsrho Bankvereeniging, die, toen hij de vor:»e week onder Lisse op de In beweging zijrde stoomtram wilde springen, kwam te struike len en een eindweegs werd meegesleurd is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden nm de bekomen verwondingen overleden. Door e n auto overreden. De heer F. H. L. Hoogeboom, gepensionne - rd Oost-Indisch arinbtenaar, oud 79 jaar, is, toen hij voor etnige huzaren wilde uitwijken, aan den Spaamdammerweg bij Haarlem overreden door een Roode Kruis-auto, die op weg was naar Volendam. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij weldra overleed. Overreden. Een zoontje van der arbeider P., aan den Kruisweg te Haarlem mermeer, had het ongeluk onder een rijtuig te geraken en over het lichaam te krijgen Zwaar gewond werd het knaapje opgenomem na eenige uren is het overleden, "t Onge al moet ontstaan rijn door het schichtig wor den der paarden. De ruim 80-jarige vrouw R„ te Ben- ningbroek (N.-H.) is verdronken fn een sloof bij haar woning. Tragisch einde. Twee Arnhem mers, zwagers, hadden een plan gemaakt om spek en Plants naar Duitschland te smok kelen. Beladen met een flinke hoeveelheid smokkelwaar gingen rij in den nacht van Zaterdag op Zondag per rijwiel op weg. Zij reden langs den ouden spandijk in de rich ting van Westervoort en vermoedelijk heb ben zij hun rijwiellantaarns niet ontstoken, In den ouden spoordijk zijn eenige bruggen zonder leuning en bij het passeeren van één dezer bruggen is de vóórrijdende man te dicht aan den kant gekomen en van de brug in het overstroomde Velperbroek gestort. Hij is jammerlijk verdronken. Pogingen van zijn zwager, bijgestaan door een te hulp ge schoten schildwacht om den te water ge raakte te redden, hadden geen resultaat He vig ontsteld keerde de andere wielrijder hui» waarts; het lijk van den zoo noodlottig om gekomen man werd Zondagmorgen opge- vischt- Het ongeval te Arnhem. zake het instorten van de melkinrichting van de coöperatie De Vooruitgang te Arn hem, rijn door de justitie benoemd tot des kundigen om toezicht te houden bij het op- ruimingswerk en repport uit te brengen ovelt het ongeval de heeren D. A. Roskam, bouw kundige te Arnhem, en de kapitein Vaillaii! van de genie te Harskamp, terwijl de coö peratie benoemd heeft den heer Dwars, di recteur van de midd. technische school U( Utrecht. Teekeningen en stukken, op dei» bouw betrekking hebbende, rijn In beslag genomen. Uit het voorloopig ingesteld onderzoen omtrent het Instorten van het gebouw li reeds gebleken, dat bi] den bouw van hel betonnen reservoir door de N, V. v/h. Botn»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2