~STNNENLANDr~ Verspreids Berichten. Parijs, 20 Jan. (R.) Het Petit Journal bericht uit Saloniki: Uit zekere bron wordt (vernomen, dat wegens de bezwaren om de troepen van levensmiddelen te voorzien een groot deel van de in Monastir bijeengetrok ken cavallerie deze stad heeft verlaten en raar Nish is teruggekeerd. De in die streek aanwezige Duitsche troepen maken zich ge leed om te vertrekken naar andere fronten. Londen, 20 Jan. (R.) De Daily News bericht uit Saloniki, dat er eene plotselinge en onbegrijpelijke verandering is gekomen in de houding van den vijand. De Bulgaren en de. Oostenrijkers en Duitschers trekken Ito groote haast een gedeelte van hunne troe pen van de grens noordwaarts terug Parijs,20Jan. (R.) De Matin bericht ui Athene, dat contingenten van de troepen 'dor geallieerden In My til ene aan land zijn gezet. Weenen, 2 0 Jan. (W. B.) De Südsla- vische Korrespondenz bericht uit Athene: De Oostenrijksch-Hongaarsche consul op Korfu Theodor Edl, die bij de bezetting van het eiland door de Franschen in hechtenis ,was genomen, werd weer vrijgelaten. Athene, 19 Jan. De Servische regee ring is op Korfu aangekomen. Konstantinopel, 20 Jon. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront wierpen een kruiser en een monitor eenige projectielen op de omstreken van Tekke Burun en Sedd lil Bahr. Verder is er niets nieuws. Berlijn, 2 0 Jan. (K. N.) Uit Athene wordt aan de Tageszeitung geseind, dat de idoor Engeland tegen de Grieksche scheep vaart genomen maatregelen dé kolenvoor- eiening van Griekenland stop gezet hebben. ■Het gebrek aan kolen is dermate groot, dat •de meeste induslrieele bedrijven gedwongen fijn het werk stop te zetten. Ook de ver lichting der grootere steden is tot een mini- in irm teruggebracht, daar de electrische cen- Irales hunne kolenvoorraden 200 goed als verbruikt hebben. De bevolking lijdt erg wegens gebrek aan brandstoffen, daar kolen voor particulier gebruik niet meer te krij gen zijn. Petersburg, 20 Jan. (Tel.-agent- jchap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het front in den Kaukasus zetten onze troepen de vervolging van het in wanorde gebrachte ceotTum van het Turksche leger voort. Ondanks de groote Turksche troepen- wachten en de buitengewoon moeilijke plaat selijke omstandigheden hebben onze troepen kun eerste offensief tot een belangrijk suc ces ontwikkeld. De uit zijne stellingen gedreven vijand trekt zich terug en lijdt zware verliezen, zoo wel aan manschappen als aan oorlogsmate- rieel van allerlei aard. Volgens de laatste in gekomen berichten hebben wij de Turksche plaats Keprikiol, hij Erzeroem, bezet, er ka nonnen en munitie veroverd en gevangenen gemaakt. Toen de keizer bericht ontving van den «lag, die aan de Turken is toegebracht, be val hij uit naam van Zijne Majesteit zijn op rechten dank aan de dappere troepen in den Kaukasus over te brengen voot hun zelf verloochening en hunne uitstekende daden. De keizer drukte zijn vast vertrouwen uit, dat deze zwaar beproefde troepen hun taak met dezelfde volharding zullen volbrengen. Konstantinopel, 20 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront gebeurde gisteren niets van belang. Een vijandelijk cavallerie- xegiment, dat tegen onze stellingen wilde oprukken, moest zich tengevolge van onze tegenmaatregelen terugtrekken. Petersburg, 20 Jan. (Tel.-agent- •chap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Den 17en Januari hebben onze torpedo booten een aanval gedaan op de kust van Oosi-Anatolië. Zij vernielden 163 zeilsche pen, van welke er 73 met goederen geladen waren. Er zijn 31 man gevangen genomen. De overigen vluchtten bij de nadering van onze schepen naar de kust. Londen, 20 Jan. (R.) Minister Cham berlain berichtte, dat het weder beter ge worden was. De Britsche strijdmacht tot het brengen van ontzet staat nu zeven mijlen van Kut el Amara dicht bij de stelling van Essin, waar geen strijd heeft plaats gehad. b e r 1 ij n, 2 O J a n. (K. N.) De Rundschau ontlee ni aan de Gaze'a Polska, dat de buit, door da Midden-Europeesche mogendheden in de zeventien oorlogsmaanden gemaakt, bedraagt: 470.000 vierkante kilometer vij andelijk gebied, ongeveer 3.000.000 krijgsgevangenen, 10.000 kanonnen, 40.0000 machinegeweren en nog veel an der oorlogsmaterieel. Londen, 20 Jan. (R.) De beraadsla gingen van den oorlogsraad der geallieer den zijn afgeloopen; de Fransche ministers zijn vertrokken. Wij zijn gemachtigd tot de mededeeling, dat hun bezoek ditmaal ten doel had de voortzetting van de reeds in Pa rijs begonnen discussiën tot verzekering van de volkomen samenstemming in de voort zetting van den oorlog. Vele kwestiën van algemeen belang op het gebied van leger en vloot en van diplomatieken van econo- mischen aard werden behandeld en in ver band daarmee vragen van meer technischen eard en punten van détail. Deze conferen- ticn hadden plaats niet alleen tusschen de ministers zelf, maar ook met de vertegen woordigers van de betrokken regeeringsde- pertementen. De besluiten, die genomen werden, moeten als geheim beschouwd worden; maar er kan gezegd worden, dat deze conferentie in Londen het volledige be wijs geleverd heeft van eene volmaakte eenheid van doel en besluit en van vertrou wen in het voeren van den oorlog en zijne eventueele uitkomsten. Londen, 20 Jan. (R.) In het lagerhuis is de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp op den dienstplicht bij het le ger na een vierdaagsch debat ten einde ge bracht. P a r ij s, 2 0 Jan. (Havas). Ondanks den gouduitvoer, blijft de goudvoorraad van de Banque de France om en bij de vijf milliard. Gisteren was hij boven dat bedrag. Duitschland. B e r 1 ij n, 2 0 Jan. (K. N.) Met betrek king tot de op 18 Januari door den Minis terial-director Lewald in den Rijksdag afge legde verklaring, dat wettelijk zal worden vastgelegd dal arbeidersverenigingen niet meer als politieke vereenigingen te beschou wen zijn, verneemt de Vorwarts, dot deze toezegging reeds eenige weken geleden ge geven werd, doch streng vertrouwelijk was. De wet op de vereenigingen in het rijk wordt zoodanig gewijzigd, dat arbeidersver- eenigingen niet meer tot politieke vereeni gingen kunnen worden verklaard. Het voor stel zal in Maart aan den rijksdag worden aangeboden. Vereenlgde Stalen. Washington, 20 Jan. (R.) De secre taris van marine Daniels heeft het woord gevoerd in de vlootcommissie van het huis van vertegenwoordigers tot ondersteuning van het Amerikoansche vlootprogramma. Hij zeide, dat als de oorlog geëindigd is, Ameri ka met zijne groote macht en zijne versterkte vloot in staat zal zijn eene conferentie bij een te roepen ten behoeve der beperking van de bewapeningen. De Japansche vloot. Volgens de Parijsche „Journal" zijn drie Japansche pantserkruisers, de „Kasoega", „Tokiwa" en „Sjilose", van Tokio, naar het Suezkanaal vertrokken, hetzij ter bescher ming van de Japansche scheepvaart in de Middellandsche Zee of ter verdediging van het kanaal. De Staatscourant van Vrijdag 21 Ja nuari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot collecteur der Staatsloterij te Rotterdam A. P. Boer te Utrecht; benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. J. J. C. Eschauzier, advo caat te Amsterdam, met eervol ontslag als rechter-plaatsvervanger In bovengenoemde rechtbank; benoemd tot klerk bij het departement van justitie mej. E. C van der Ham, thans tij delijk schrijfster bij het departement van ko loniën en L. Schöttelndreiër, thans rijks klerk 3e klasse bij de registratie en domei nen te Hoogeveen; op verzoek eervol ontslagen mr. dr. J. J. Boasson, hoofdcommies aan het departe ment van landbouw. J. Rijnsaardt, te Fort de Klop bij Utrecht, Is met ingang van 1 Februari benoemd tot opzichter bij den Rijks-waterstaat 4e klasse en hem in verband met de vervulling van zijn militieplichten verlof verleend met stil stand van jaarwedde, een en ander gedu rende den tijd dat hij tengevolge van de huidige mobilisatie van het leger onder de wapenen zal zijp. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ui* zijne betrekking van lid van het college van re genten over de gevangenis te Heerenveen, aan C. L. A. J. graaf van Limburg Stirum, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot voorzitter van den raad van be roep (ongevallenverzekering) te Dordrecht, mr dr. J. van Drooge, thans griffier bij gemelden raad verlof verleend om de betrekking te aanvaar den van consulair agent van Italië te Semarang, aan W. G. Pfeiffer, agent van de naamlooze vennootschap de Scheepsagentuur te Semarang. De Koningin en de mili taire tehuizen. Aangezien in sommige bladen de redactie van het bericht over de gift van H. M. de Koningin aan de Protes- tantsche en Roomsch-Katholieke Militaire Tehuizen niet juist was gevolgd, verzoekt men ons mede te deelen, dat voor de ge- menlijke Protestantsche Tehuizen en voor de gezamenlijke Roomsch-Katholieke Tehui zen, welke tijdens de mobilisatie hunne krachten beschikbaar stelden voor de gemo biliseerde weermacht, door H. M. een g e- lijk bedrag beschikbaar werd gesteld. Een vriendinnetje voor Prinses Juliana. Naar wij vernemen is Woensdag ten paleize aangekomen jonk- vrouwe F. C. H. baronesse van der Feltz, die door H. M. de Koningin tijdelijk aan Haar Hof is verbonden. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat 't het voornemen van het Koninklijk echtpahr is, eene jeugdige omgeving voor de Prinses te scheppen en dientengevolge de freule tot de omgeving van de Prinses zal behooren. Verjaardag keizer Wil helm, Men meldt ons uit Den Haag: Met eerbiediging van den wensch van Z. M. den Duitschen Keizer om zijn ver jaardag op 27 dezer, niet op feestelijke wijze te vieren onder de tegenwoordige omstan digheden, zal het feestmaal, dat de gezant van het Duitsche keizerrijk alhier den leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche kolonie hier en elders gewoon is dien dag in het gezantschapsgebouw aan den Langen Vijverberg aan te bieden, ook dit jaar, evenals ten vorigen jare, achterwege blijven. Om gemelde reden zal ook de Duitsche Vlootvereeniffinsr te 's Gravenhage hare le den en genoodigden ditmaal niet aan den gebruikt-lijken, door een coinmers gevolg den, feestdisch-vereenigen. Wel wordt, naar wij vernamen, een uit sluitend kerkelijke viering van 's Keizers ver jaardag in den kring der Duitschers te 's Gra- venhage voorbereid. De minister van Financiën, mr. Treub, heeft zijn intrek genomen in pension Ver meulen, van Speijkstraat 24 te 's Graven- hage. Audiëntie van den G 011V e r- n e ur-G e n e r a a I. De benoemde Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië zal aan ben. dit hem over dienstzaken wensclicn te spre ken. daartoe de gelegenheid, geven op Don derdag en Vrijdag 27 cn 28 dezer, van 10 tot 1 uur. in hot gebouw van het Departement van Koloniën. Aan hen die van deze audiën tie wensrhen gebruik te maken, wordt ver zocht zich vódr Dinsdag 25 dezer bii het De partement van Koloniën (afd. Kabinet) op te geven onder vermelding van dualiteit en woonplaats, en onder mededeeling op wel ken der beide vastgestelde dagen men bij voorkeur wenseht te komen. Te 's Gravenhnge bevindt zich de Keer J. G. M. Rietbergen, consul-generaal van Nederland te Kopenhagen (voor Denemar ken). De dekking der erfsisuitgaven. Men meldt uit 's Gravenhage: In verband met een bericht in het „Han- deisblad" van gisterenochtend, volgens het welk de Minister van Financiën voornemens zou zijn binnenkort te komen met een voor stel tot dekking van de thans weder benoo- digde 225 millioen aan oorlogsuitgaven niet alleen in den vorm van leening, maar ook in dien van heffing en wel vermoedelijk in de zer voege dat 125 millioen door leening en 100 millioen door heffing zouden worden verkregen, hebben wij ons tot den minister van Financiën om inlichtingen gewend. Deze wenschte het bericht intusschen noch te bevestigen, noch tegen te spreken. Evenwel vernamen wij uit goede bron, dat er inderdaad een voorstel zal komen om een deel van de kosten te vinden door heffing op de oorlogswinsten en een ander deel door eene beperekte heffing ineens, terwijl het overblijvende door leening zal moeten wor den gevonden. Nog vernamen wij dat de Staatscommissie voor de belasting op de oorlogswinsten haar advies nog niet heeft uitgebracht. Gezagvoerder Bagchus. De heer W. Bagchus, gezagvoerder van het stoomschip „Insulinde" van den Rotterdam- schen Lloyd, het nieuwste en grootste schip dezer maatschappij, heeft het bevel over dit stoomschip overgedragen aan kapitein T. Bakker. Tot groot leedwezen van de directie gaat de heer Bagchus heen, omdat hij de door haar gestelde leeftijdsgrens heeft be reikt en daardoor automatisch den dienst moet verlaten. Als gezagvoerder 26 jaar werkzaam, maakte hij als zoodanig 70 rondreizen naar Java en legde aldus ongeveer 1.400.000 zeemijlen af, zonder ooit eenige averij te hebben. H. Th. van IJs s e 1 d ijk. Op 53- jarigen leeftijd is te Kampen overleden de ge pension, kapitein der Infanterie van het In dische leger H. Th. van IJsseldfjk. Als luite nant werd hij in Athjeh gewond .Nadat hij was afgekeurd voor den militairen dienst, werd de heer Van IJsseldijk, na als luitenant- leeraar van 1 October 1893 tot 1898 vijf ja ren aan den hoofdcursus te zijn gedeta cheerd geweest, in 1900 benoemd tot leer- aar in de Maleische taal, land- en volken kunde. Dadelijk bij de mobilisatie op 1 Augustus 1914 werd hij op zijn aanvrage weer tijdelijk in dienst gesteld als kapitein. ■ederland en de oorlog* Engeland en onze brievenmalen* De mail, die op last van de Engelsche autoriteiten van boord van het stoomschip „Oranje" was gehaald, is Woensdagavond via Vlissingen hier te lande aangekomen. De „Rijndam". Reuter seint uit Londen: Volgens een Lloydsbericht is het stoomschip „Rijndam", dat aan den gTond was geloopen in de Hig- ham Bight, vlot gekomen en Holehaven bin nengevaren. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn aan boord van het stoomschip „Rijndam" ten ge volge van de ontploffing van de mijn, waar door het voorschip werd beschadigd, om het leven gekomen de tremmers M. Opstal, A. van der Meulen en L. Nolen. Aardappelen. Naar wij vernemen zal aan de Rijks- landbouwleeraren in de verschillende provin ciën de opdracht worden gegeven in over leg met de Landbouw-vereenigingen en met de Aardappel-vereeniging de voor verkoop beschikbare hoeveelheid aardappelen te in ventariseeren. Daarna zal worden overwo gen, of de omstandigheden het toelaten, dat van de spoedig aan bederf onderhevige soorten onder bepaalde voorwaarden eenige uitvoer zal kunnen worden toegestaan. Eierencon.senten. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft, in afwijk ine van ziju beschik- kinge nvon 14 October en 24 November 1915 bepaald, dat met ingang van 21 Januari 1916 lot 30 Januari 1916 dor doe Rijkscommissie van toezicht op de eiervereeniging consen ten kunnen worden afgegeven voor die kalk- eieren, waarvan naar het oordeel van de rijkscommissie voornoemd, is gebleken, dal zij niet noodHc ziin voor binnenlandse!* ver- Uitvoer van Jonge hanen en hennen. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft onder tijdelijke intrekking zij ner beschikking van 29 December 1915 voor zoover betreft den uitvoer van jonge hanen en oude hennen, bepaald, dat met ingang van 21 Januari 1916 lot 30 Januari 1916 door de Rijkscommissie van toezicht op de eierver- eeniging consenten kunnen worden verstrekt voor den uitvoer van pluimvee, zoowel levend als geslacht. De uitvoer kan slechts geschieden vanaf de stations Amsterdam volgens bepalingen, voor zoover de contrdle op dien uitvoer en dc verpakking betreft als door voornoemde rijks commissie ziin vastgesteld. De aanvragen om consenten als bovenbedoeld zijn te richten tot de rijkscommissie voornoemd. Rllkskolen distributie. Gisterenmiddag vergaderde in het gebouw van de Rijkskolendistributie. Javaslraat 44. Den Haag. onder leiding van den directeur, mr. dr. Frowein. in tegenwoordigheid van dc. volledige commissie van advies, alle pro ducenten van Limburgsche en alle impor teurs van Duitsche en Engelsche steenkolen. Bij het oplezen van dc presentielijst bleken 7.00 góed als allen opgekomen te zijn. De heer Frowein gaf een uiteenzelling van den gang van zaken. Doordat het Kolenhu- reau van het Kon. Nat Steuncomité door dc verbonden belanghebbenden niet langer in stand werd gehouden, heeft de regeering dc taak van de Kolendistributie ter hand ge nomen. zoodat zij meende, dat het oogenblik voor hel vrijlaten van den handel nog niet was gekomen. Aan spreker was opgedragen deze distri butie uil te voeren. Na overleg met de com missie van advies achtte hij het den besten weg. indien alle importeurs en producenten met de Rijkskolendistributie een overeen komst zouden aangaan, waarin wederziid- sche rechten en verplichtingen na onderling goedvinden werden vastgelegd. Daardoor kon worden voorkomen, dat de Regeering rege len voor de zoo ingewikkelde kolendistributie als een verplichting moest opleggen. Spr. zette uiteen, welke vnórdeelen hieraan ver bonden waren cn waarom op die wiir.c de taak van de Kolendistributie belangrijk kon worden verlicht. In groote trekken gaf hii nau wat een dergelijke overeenkomst zou be vallen en gaf daarop gelegenheid over het een en ander in discussie te treden. Nadat verschillende sprekers inlichtingen hadden gevraagd, en bii het antwoord de werkwijze nader kon worden toegelicht, bleek als be vredigend resultaat, dat bij hoofdelijke stem ming zonder uitzondering alle aanwezigen in beginsel bereid waren op den grondslag van deze vrijwillige overeenkomst met de Rijks kolendistributie samen te werken. Verfstoffen. Met den aanvoer ven verfstoffen voor ve tex''-1'"-1-"-'-er —at het zst slecht. De Duitsche regeèring laat sommige veldstof- fen in 't geheel niet meer door. Hoewel de textielindustrie te Hengelo zich begint te herstellen, omdat er meer vraag komt, voor zien men door den wrinigen aanvoer van verfstoffen groote stagnatie in het bedrijf en is het te voorzien, dat sommige bedrijven zullen moeten stopzetten. De gestrande Engelsche onderzeeër. Men meldt ons uit den Haag: Hr. Ms. „Noord-Brabant", de „Holland", eenige torpedobooten en een sleepboot hou den zich op in de nabijheid van het Frie- sche zeegat in verband met de stranding van de Engelsche onderzeeboot de „H 6" daar ter plaatse. De bij het Friesche gat gestrande Engel sche onderzeeër is de „H. 6." Woens dagmiddag waren de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij ter assistentie uitgevaren. De Marine-reddingsboot kon den onderzeeër echter niet berei ken. Terwijl de andere reddingsboot bezig was de opvarenden aan boord te nemen, verscheen een stoomsloep van een Engel sche torpedojager, die 11 man opnam. Meer kon de Engelsche sloep niet bergen, zoodat de andere 11 aan de Hollandsche reddings boot moesten worden toevertrouwd. Hr. Ms. Hertog Hendrik heeft zich ge voegd bij de Nederlandsche oorlogsbodems, die zich in de nabijheid van de gestrande Engelsche duikboot H 6 bevinden, nabij het Friesche zeegat. Onder de op Schiermonnikoog aange brachte opvarenden van de Engelsche duik boot H 6 bevindt zich de commandant Stop ford. De E. 17. In de zitting van het Britsche lagerhuis van gisteren deelde Sir Edward Grey mede, dat het besluit van de Nederlandsche regee ring tot interneering van de bemanning van de E 17 nog een punt van overweging uit maakt. Een vlucht van twee maanden. Te Dinxperlo Is Woensdag^ een Oosten- rijksch deserteur over de grens gekomen, die twee maanden onderweg was geweest om den weg naar Holland af te leggen. Grenstoezicht. Naar het H.bld. verneemt, bestaat het voor nemen, en is er zelfs voor een gedeelte reeds uitvoering aan gegeven, om de belasting ambtenaren, die surveillancedienst langs de grens verrichten en tot dusverre gewapend waren met een revolver, in het vervolg, al thans tijdelijk, te voorzien van karabijnen. Gebleken is namelijk, dat de smokkelaars op het halt-geroep van de met geweren gewa pende grenswachters eerder blijven stilstaan, dan op het aanroepen van de »et revolvers gewapende commiezen. Een stalhouderij onder bewaking- Voor enkele dagen is aan den te Arnhem woonachtigen stalhouder C. Boekhout het verbliif in het in staat van beleg verklaarde gebied (waartoe Arnhem niet behoort) ont zied. Thans W voor de stalhoxtdtrij Arn hem een militaire wachtpost geplaatstdag cn nacht houdt een militair wielrijder do wacht, aangezien men vermoedt dat hij te smokkelen paarden koopt en tracht over de grens te brengen. Het geschil bij de Amster- damsche waterleidingen. Om trent het comité-generaal van den Amster- damschen gemeenteraad van Woensdag in zake het geschil bij de waterleidingen, ver neemt het Hbld. nog, dat een motie, om de zaak niet in het geheim te behandelen, met 23 tegen 22 stemmen werd verworpen. Met name de beide sociaal-democratische wet houders verzetten zich tegen deze motie. Vereen i ging van Neder!, gemeenten. De gemeente Watergraafs meer is als lid tot de vereeniging toege» treden. N e e r b o s c h. In de giftenlijst dezer week voor de weezen-inrichting te Neerbosch, komt ook voor een legaat groot 3000, van wijlen den heer L. C. C. te Zwolle. De Amsterdamsche tram. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren besloten tot aanschaffing van 30 bij wagens voor de gemeentetram. Toestanden bij ,(De Tele^ g r a a f". Het bestuur van de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" heeft tegen Za terdagavond een spoedeischende ledenver gadering uitgeschreven. Het eenige punt dat de agenda vermeldt is: „Arbeidstoestanden bij „De Telegraaf". Gemeld wordt dat het bijeenroepen der vergadering het gevolg is van het plotse linge ontslag dat door de directie van het genoemde blad aan eenige der oudste me dewerkers is gegeven. Het dien8tweigeriiigs*aiia»iifest. Het O. M. bij de rechtbank te Heeren veen eischte gisteren tegen ds. Leenders, pre dikant te Oosterwolde, wegens opruiing door middel van het dienstweigeringsmanifest, 3 maanden gevangenisstraf. Veroorzaken vandooddooi schuld. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezeen in de zaak van S. del M., scheikundig ingenieur te Rotterdam, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroor deeld tot 4 maanden hechtenis, ter zake van het veroorzaken van den dood van twee per sonen door schuld. Bekl. heeft op 9 Februari 1915 met auto op den Leidschen straatweg, in de ri. ting Leiden, links van den weg gereden, me zoodanige snelheid, dat tijdig uitwijken niet meer mogelijk was, waardoor een hem tege moetkomende auto werd aangereden en bekl.'s auto tegen een boom botste. Hierdoor werd een wielrijder met kracht van zijn fiets geslingerd en in de sloot geworpen, tenge volge daarvan overleed hij. Bovendien werd bekl.'s chauffeur door de botsing zoodanig aan het hoofd verwond, datt ook hij overleed. Het Hof vernietigde het vonnis wegens vormgebrek en veroordeelde bekl. opnieuw rechtdoende tot 3 maanden hechtenis. Persdelict. De gebroeders KL, uit gevers van de Gooi- en Eemlander, di« te recht hebben gestaan wegens beleediging in hun blad van een der Hilversumsche wet houders, zijn heden door de Amsterdam e rechtbank vrijgesproken. Laten ontvluchten van gein- terneerden. De krijgsraad te 's-Graven- hag£ veroordeelde J. H. J. B., milicien der infanterie, afkomstig uit Bergen (N.-H.), ter zake het laten ontvluchten van twee geïnter neerde Duitsche officieren en het aannemen van 50. van een hunner, tot 8 maanden ge vangenisstraf, in te gaan 17 November, met ontzegging van het recht, om te dienen voor den tijd van 5 jaar en verbeurdverklaring van de in beslag genomen 50. Waaghalzerij. Toen de wacht bij de mijnen te Wissenkerke zich een oogen blik verwijderd had, begaven drie mannen uit Colijnsplaat zich naar een der mijnen en begonnen deze met behulp van een Engel- schen sleutel open te maken. Juist bijtijds maakte de militaire wacht hieraan een einde. Het ongeluk te Zierikzee is dus voor som migen nog geen voldoende waarschuwing geweest. Het ongeluk te Arnhem. Bij het opmimingswerk aan de ingestorte melkinrichting te Arnhem, is Woensdag ook het lijk van het laatste slachtoffer te voor schijn gehaald. Thans !s dit werk voorloopig gestaakt, om den deskundigen gelegenheid te geven een onderzoek in te stellen. De lijken zijn ter schouwing naar het Ge» meente-Ziekenhuis vervoerd. H. M. de Koningin heeft telegrafisch aan den burgemeester haar deelneming betuigd met het ongeluk en telegrafisch inlichtingen verzocht omtrent den toestand der gewon den en tevens mededeeling verzocht of eeni ge hulp tot leniging van den nood gewenschf is. De watersnood. Bezoek van den Prins aanRidderkerk. Men schrijft ons uit Ridderkerk: Woensdag tusschen 12 en 12 uur arri veerde Prins Hendrik met gevolg in een auto (e Ridderkerk. Na eerst aan het gemeente huis te zijn afgestapt, bezocht Z. K. H. de plaatsen, waar vele arbeiderswoningen nog tot aan den bovenrand der vensters in hel water staan, vervolgens de staalfabriek der N. V. voorheen Bakker Co., welke zich' in een laaggelegen, thans in een watervlakte herschapen, polder bevindt. Daarna nam df Prins de groote doorbraak aan het Nieuw* Veer te Ridderkerk en die bij den wat**

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2