BINNENLAND. Verspreide Berichten. Ben wij het spoorwegstation Santa Lucia. In Ben sector van Tolmtin vuurde de Oosten- riiksche artillerie op San Martino en Diquis- ita, waardoor onder de bewoners slachtoffers Werden gemaakt. Rome, 5T Jan. (R.) Officieel communi qué. Er waren kleine gevechten in het Laga- Tinadal en allerhevigste artillerieduels aan •Be Isonzo. B e r 1 ij n, 31 Jan. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het Kroote hoofdkwartier van heden voormid- Sag. De toestand op het Balkan-oorlogstooneel fe onvera: clerd. Parijs, 31 Jan. (Havas). Namiddag- Communiqué. Gisterenmorgen om zeven uur verlieten p6 Fransche vliegtuigen de basi9 Saloniki. )Dm 10 uur vlogen zij over een Duitsch-Bul- gaarsche kamp van ongeveer 600 tenten, bij fazarll ten noordwesten van het Doiran- meer. Er werden talrijke bommen geworpen, die in het vijandelijke kamp brand deden Ontstaan en eene verschrikkelijke paniek verwekten. Londen, I Febr. (R.) De Daily Tele graph bericht uit Rome: Volgens berichten, langs Indirecten weg uit Cettinje ontvangen. Werden generaal Becir en majoor Lompar, de onderteekenaars van het capitulatie-pro- tokol, des nachts in hunne woningen ver moord. De aanplakbiljetten, die van de capi tulatie van Montenegro keqnis geven, wer- Hen van de muren gescheurd. Het gevolg .was, dat de Oostenrijksche militaire autori ten vele burgers gevangen nomen. Van de- *en weiden velen later terecht gesteld. B e r 1 ij n, 31 Jan. (K. N.) De bijzondere correspondent van de Adveml te Bukarest heeft uit zeer betrouwbare diplomatieke bron irernomen, dat tusschen Rumenië en Grie kenland een door diplomaten gesloten over eenkomst bestaat met betrekking tot de neu traliteit. Belde staten hebhen elkander over ien weer de neutraliteit gewaarborgd, zoodat geen van de twee zonder de toestemming ivan den ander de neutraliteit kan opheffen. Konstantinopel, 31 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan de Anatolische kust van de Middel- landsche zee bracht in den nacht van den B7en een vijandelijk oorlogsschip eene troepenafdeeling aan land, tusschen Fenike jen Mekri bij het dorp Endefli tegenover het teiland Castillorizo. Het dorp werd in den •voormiddag van den 27en onder bescher- min van het oorlogsschip omsingeld. Benige ambtenaren en een deel van de bevolking, werden tot gevangenen gemaakt en aan boord van het oorlogschip gebracht. Ook werden levensmiddelen en meubilair ge roofd. Petersburg, 30 Jan. (R.) Commu niqué van den grooten generalen staf. In den strijd ten noorden van de streek van Erzeroem maakten wij eene afdeeling Askari's gevangen en maakten drie machi negeweren buit. Ten zuiden van het Oermiameer namen wij in den loop van de vervolging van den vijand op Perzisch gebied kanonnen en mu nitie. Ten westen van Hamadan, in de streek Kiangaver, sloegen wij het offensief van den vijand terug Petersburg, 31 Jan. (Tel.-agent- ichap). Communiqué van den grooten gene ralen staf. Eene operatie van 15 dagen op het Turk- «che front werd regelmatig uitgevoerd. Na zijn eersten slag in het midden van het Turksche leger tot een schitterend succes te hebben ontwikkeld, brachten de troepen .van generaal Iboedenitsch bij de vervolging van den vijand hunne voorhoeden tot aan ide werken van Erzeroem. Tegelijk dwongen deze troepen door een onstuimigen aanval tegen den Turkschen rechtervleugel de Tur ken de stieek MeliazghertKhnys te ont ruimen en zich terug te trekken naar het Mouchdal. Alles bijeengenomen verdreven wij den vijand uit een streek van 60 werst lengte iwaar hij zich had versterkt, en kwamen uit de bergstreken met hun zeer streng kli maat in de goed bevolkte en gemakkelijk toegankelijke streken, waar het voor onze troepen veel gemakkelijker zal zijn in den wintertijd de kampementen te betrekken. In den loop van deze operatie maakten wij talrijke gevangenen, officieren. Turken en Askari's; wij namen een kanon en machine geweren en groote hoeveelheden artillerie- en genie-materieel. Den 2Qen vervolgden onze verkenners der tn de streek van de Tsjorokh-rivier terug gaande troepen; zij maakten nieuwe Askari's gevangen en ontnamen den vijand meer dan honderd stuks vee en foerage. Konstantinopel, 31 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront waren onbedui dende gevechten. Konstantinopel, 31 Jan. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront was bij Telche weder- keerig infanterie- en artillerievuur met tus- gchenpoozen. Bij Kut-el-Amara heerscht rust Londen, 31 Jan. (R.) Officieel com muniqué. Het onlangs uitgegeven Turksch commu niqué, volgens hetwelk eén Britsche colon ne ten westen van Koerna gedwongen zou rijn geweest zich terug te trekken, met ver lies van 100 man aan dooden, 100 kameelen en 100 tenten is een verzinsel. De eenige gebeurtenis, waarop het betrekking kan heb ben, is een aanval van Arabieren op een verkennings-afdeeling b» Sjattra. Die afdee ling leed beduidende verhezen, maar bracht den vijand zware verliezen toe. Londen, 1 Febr. (R.) De correspon dent van de Morning Post te Washington bericht, dat hij met zekerheid weet, dat de betrekldngen tusschen Amerika en Groot- Brittannie den president ontgerust maken. Ook al kan Duitschland tot eene schikking gebracht worden, dan zal toch zonder twij fel de blokkadekwestie te berde gebracht worden. Wilson weigert de militaire nood zakelijkheden te erkennen als rechtvaardi ging van de blokkade, die naar zijne mee ning eene schending is van den neutralen handel. De correspondent zegt, dat het niet waar schijnlijk is, dat de voorstellen, van Lansing betreffende den duikbootoorlog en de ont wapening van de handelsschepen door de Engelsch-Fransche regeeringen zllen worden aangenomen. Washington, 31 Jan. (R.) Het ls ze ker, dat als eene wet tot verbod van het zenden van munitie werd aangenomen, de president daartegen een veto zou uitbren gen. N e w-y ork, 3 1 Jan. (R.) De pers geeft het standpunt weer van de Amerikanen, die vreezen, dat het eenige resultaat van een op de munitie gelegd embargo zou zijn, dat de orders, die nu worden uitgevoerd in de Vereenigde Staten, werden geplaatst in Japan, dat dan tot zijne beschikking krijgen zou belangrijk materieel, dat het in staat zou stellen den strijd tegen onverschillig wien ook onder de oogen te zien. Konstantinopel, 31 J a n. (W. B.) De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot machtiging van den minister van oorlog om de 18-jarigen tot den actieven dienst op te roepen. Zürfch, 31 Jan. (W. B.) Aan de Neue Ziiricher Zeitung wordt uit Bern geschre ven over het gebeurde in Lausanne, dat uit geloofwaardige bron bericht wordt, dat de schender van de Duitsche vlag naar Frank rijk is ontkomen. Het blad knoopt hieraan de vraag vast wie den dader voorzien heeft van een pas om over de grens te komen. Als hij zonder pas Zwitserland heeft ver laten, dan kan dit slechts mogelijk geweest zijn, doordat eene zeer machtige en hooge Fransche bescherming achter hem stond. Stockholm, 31 Jan. (Havas). De ver klaringen, door Grey in het Lagerhuis afge legd, hebben hier een kalmeerenden invloed uitgeoefend; zij stelden de onjuistheid van de alarmeerende berichten, die de laatste da gen onder het Zweedsche publiek in omloop waren, in het licht en toonen in het bijzonder aan, dat het geenszins in Engeland's bedoe ling ligt om de blokkade voor de Skandinavi- sche landen af te kondigen, zooals men in Stockholm had rondgestrooid. De openbare meening houdt vooral de aandacht gevestigd op de verklaringen van Grey betreffende het Trans-Atlantische ver keer over Stockholm, die een zekere emotie in Zweden hadden teweeg gebracht. B er 1 IJn, 31 Jan. (W. B.) De Nordd. Allg. Ztg. drukt hare verwondering er over uit, dat de Deensche National Tidende zon der kritiek uit Parijsche bladen berichten heeft overgenomen over een oproer, dat den 12en Januari In Berlijn zou hebben plaats gehad, onder opmerking, dat de re dactie in dit geval gemakkelijk de onwaar heid van die berichten had kunnen consta- teeren, want tienduizenden Denen zijn ge durende den oorlog in Duitschland geweest en zeker honderden zijn op den genoemden dag in Berlijn geweest China. Petersburg, 31 Jan. (R.) Uit Moek- den wordt bericht, dat het aantal Mongool- sche opstandelingen is aangegroeid tot 20.000. Daaronder is begrepen eene Chi- neesche brigade, die, volledig van munitie voorzien, de zaak van den opstand heeft om helsd. De opstandelingen, die 12 kanonnen en 2 machinegeweren bezitten, zetten hun marsch naar Peking voort. De Zeppelin boven Par ij s. De correspondent te Parijs van de Times meldt nog omtrent den aanslag van de Zep pelin, die Zaterdagavond over Parijs geko men is, dat het luchtschip, volgens officieele mededeeling, door op een hoogte van tien duizend voet te blijven, er in geslaagd was de zoeklichten en de vliegtuigen te ontwijken, die terstond nadat er alarm gemaakt was, den hemel afzochten. De bommen, die de Zeppelin geworpen heeft, hadden zeer groo te ontplofbare kracht. Een is er op den on- dergrondschen spoorweg, dicht bij een sta tion terecht gekomen, gelukkig had er juist een overvolle trein het station verlaten. Twee bommen zijn op hetzelfde huis terecht gekomen, waarbij vele bewoners gekwetst werden. Een andere bom heeft een huis van vijf verdiepingen tot puin geslagen, vier be woners doodend en acht kwetsend. Twee Engelsche ministers, meldt de Ti mes-correspondent voorts, Lloyd George en Bonar Law, hadden een half uur vóór den aanslag Parijs per trein verlaten. Waren zij gebleven, dan zouden zij gezien hebben, dat Parijs met Londen wedijvert in kalmte bij het ondergaan van dezen nieuwen hoon. Uit de houding van het publiek blijkt hoe wei nig uitwerking deze pogingen tot bangma kerij op het Parijsche karakter hebben. Maar wel, zegt de correspondent, is er een duide lijke kreet om weerwraak opgegaan. De Zeppelin is Zaterdagavond even over half tien 't eerst gesignaleerd te La Perte Milon, aan de Ourcq, enkele mijlen ten zuidoosten van de loopgraven bij Soissons en ongeveer 40 mijlen ten N.-O. van Parijs. Het luchtschip volgde dus het Mame-dal en richtte zich vandaar rechtstreeksn aar een der volkrijkste en armste wijken der stad. De Zeppelin moet slechts door een vijftal vliegers feitelijk zijn waargenomen. Slechts één Franseh vliegtuig moet de Zeppelin zoo dicht zijn genaderd, dat er van een aanval sprake kon zijn. Op een hoogte van 12.000 voet moeten er tusschen luchtschip en vlieg tuig schoten zijn gewisseld. Zondag waren er 16 lijken van door bom men getroffenen herkend. Er was een meisje van 15 jaar bij, een jongen van 9 en een kind van 18 maanden. Een man op jaren stierf tengevolge van den schok, door de ontpofling veroorzaakt; er was geen schram op zijn lichaam te vinden. Een weduwe van een politieagent verloor door granaatscher ven het gezicht De materieele schade wordt voorloopig op ruim 3X ton geschat. Londen, 31 Jan. (R.) De ontdekkings reiziger Sir Clements Markham is overle den. (Clements Robert Markham, geboren den 20en Juli 1830 in Stillingfleet bij York, nam in 185051 deel aan de'expeditie tot op sporing van Franklin. Hij bereisde in 1850 51 Peru en vergezelde in 1867 eene ex peditie naar Abessinië. In 1803 werd hij voorzitter van het geografische genootschap te Londen). Londen, 31 Jan. (R.) Bericht van Lloyds uit Liverpool. Hef Amerikaansche stoomschip Philadel phia heeft in eene aanvaring met een zeil schip in de lersche zee averij opgedaan en is naar Liverpool teruggekeerd. De Staatscourant vrn Dinsdag 1 Fe bruari bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot bewaarde! e- hypothekén, hr kadaster en de scheepsbewijzen te Alk maar J. Veenenbos, thans inspecteur der re gistratie en domeinen aldaar benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst Mr. A. C. E. ridder de Stuers, gezant van Nederland te Parijs eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-kapitein W. Wijnaendts van Res- sandt, van de Infanterie op verzoek eervol ontslagen de kapitein ter zee S. F. Nolst Trenité, als lid van het Hoog M litair Gerechtshof met dank en daartoe be noemd de hoofdofficier van adm'nistratie le klasse bij de marine N. t J. van Rijn van Al kemade te Den Haag veranderd de titel van J-n inspecteur in algemeenen dienst bij de directie van den landbouw Dr. A. J. Swari- in dien van in specteur van het Zuivelwezen. Audiënties van H. M. de Ko ningin. De Koningin ontving gistervoor middag minister Treub in audiëntie. Daarna werd ter beëediging, in tegenwoordigheid van den minister van Koloniën ontvangen Graaf van Limburg Stirum. Ten half één zaten de nieuwbenoemde Landvoogd en mevrouw de gTovin van Lim burg Stirum ten paleize aan de tafel van Z. K. H. den Prins der Nederlanden in meer in- tiemen kring aan een afscheidsdééjeuner aan H. M. de Koningin-Moeder heeft graaf Van Limburg Stirum en mevrouw de gravin Van Limburg Stirum, die ook onlangs bij de Koningin-Moeder gedineerd hebben, in afscheidsaudientie ontvangen. De nieuwbenoemde gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, mr. graaf van Limburg Stirum, is voorne mens Woensdag a.s., des namiddags, met den Holl. Spoortrein van 4 uur 5 min. uit Den Haag te vertrekken naar Rotterdam om met het stoomschip „Insulinde" van de Rot- terdamsche Lloyd naar Indië scheep te gaan. Minister Treub. Minister Treub had na de audiëntie bij H. M. de Koningin, gisterenvoormiddag een onderhoud met den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, mr. Cort van der Linden. Nader meldt men: Naar wij vernemen heeft minister Treub zich gisterochtend naar H. M. de Koningin begeven om zijn portefeuille ter beschikking van H. M. te stellen. In verband met de ongesteldheid van de Koningin heeft de audiëntie intusschen slechts zeer kort geduurd en waarschijnlijk zal de minister thans schriftelijk zijn ontslag indienen. De Nede r 1 andsche gezant te Parijs. Heden viert onze gezant te Parijs, mr. Ridder de Stuers, zijn 50-jarig ambtsjubileum. Op 1 Februari 1866 werd Ridder de Stuers, die de zoon was van den generaal- majoor, commandant van het Ned.-lndische leger, benoemd tot gezantschapsattaché, aan het departement van Buitenlandsch zaken. Vervolgens werd hij gezantschapssecre taris te Weenen, daarna te Brussel. Achtereenvolgens was hij gezantschaps- raad te Londen, Berlijn en Parijs. In 1881 werd hij benoemd tot minister-resident te Madrid en in 1885 tot gezant te Parijs. Hij is membre correspondent de l'Institut, een onaerscheiding die bijna nimmer aan vreem delingen, die in Frankrijk verblijven, wordt toegekend. Kamerverkiezing Apel doorn. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der plaatselijke Christ.-Hist. kies- vereeniging Koningin en Vaderland te Apel doorn is, naar de Nederl. meldt, in de vaca ture-Van Bylandt met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer geko zen de heer J. R. Snoek Henkemans, te 's Gravenhage. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Het schijnt, dat de verkiezing voor de Tweede Kamer In het district Apeldoorn niet zonder strijd zal afloopen. In Harderwijk en omgeving heerscht voor deze verkiezing Belangstelling. Van vrijzinnige zijde wordt prof. Kohnstam, die des zomers op zijn bui ten bij Harderwijk pleegt te wonen, reeds ge noemd. Woensdag vergadert de centrale liberale kiesvereeniglng te Apeldoorn. Marinestaf. Naar wij vernemen zal de kapitein-luitenant ter zee P. C. Coops, chef van het Bureau voor de zaken betref fende den marinestaf aan het departement van Marin, als le officier in April a.s. de reis medemaken van Hr. Ms. Noord-Brabant, die, gelijk gemeld, alsdan ter aflossing van personeel naar Nederl.-Indië vertrekt. Als chef van het Bureau Marinestaf zal dan optreden de kapitein ter zee W. J. G. Umbrgrove. Hr. Ms. K or t e n a er. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen be richt is Hr. Ms. Kortenaer heden uit Para maribo vertrokken. Het reisplan voor de terugreis is als volgt vastgesteld: Martiniqué 3 Februari; vertrek denzelfden dag; Bermuda 10 Februari13 Februari; Fayal 22 Februari—25 Februari. Vermoedelijke dag van aankomst te Nieu- wediep 5 Maart. Verstrekking van motor rijwielen van R ij k s w ege. Bij ministe- rieele beschikking is nader bepaald, dat in dien voor de richtige uitvoering van den dienst een motorrijwiel beslist noodig is, dit wordt aangevraagd aan den étappen-direc teur, onder opgave voor welke diensten het wordt noodig geacht. De motorrijwielen worden vergezeld van een bestuurder verstrekt door den commandant van de depotafdeeling van den Auto-treindienst. De thans genoten vergoe dingen voor het gebruik van eigen motor rijwielen in 's Rtiks dienst houden, uiterlijk met ingang van 1 Febr. 1916 op. Het vorenstaande geldt niet voor de leden en tijdelijke leden van het V. M. M. K. Bij Koninklijk besluit is aan den reserve luitenant J. Timmer, van de infanterie der landweer, op zijne aanvrage, en alzoo krach tens de artt. 36, punt lo., en 37 der wet voor het reserve-personeel der landmacht 1915, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Nederland en de oorlog, Landstorm 1912. Het nog overschietende gedeelte van den Landstorm, jaarklasse 1912, wordt 9 en 10 Maart in dienst gesteld. De Russische ambulance. Begin April vertrekt de Nederlandsche ambulance naar Rusland, onder leiding van dr. C. M. J. Westerman; vijf geneesheeren, w.o. dr. M. J. A. Bijleveld, die aan de in terne afdeeling verbonden is, en dr. Ris- seeuw, chirurg te Apeldoorn, zullen aan de ambulance verbonden zijn. De duur van de uitzending der ambulance ls zes maanden. Dr. Westerman gaat voor de eerste helft mede, prof. Koch uit Groningen zal hem daarna vervangen. Engeland en onze brievenmalen. De op 22 Januari van Amsterdam per „Rembrandt" verzonden mail naar Oost-In- dië die in Engeland is aangehouden is den 28en van daar naar hare bestemming ver zonden. De Maasdijk. De firma Solleveld en v. d. Meer, carga doors te Roti lam, ontvingen van den kapi tein van de Maasdijk een telegram, waarin deze meldt, dat het schip, dat op weg was naar Portland (Maine), op een mijn is geloo- pen én de derde machinist E. J. Verbeeke uit Zierihtee en de donkey man N. de Rot uit Rotterdam gedood zijn. Beiden waren onge huwd. De 2e machinist en de tremmer zijn licht gewond. De machinekamer en de stook plaats zijn opveti' -n. Rtd—-n 3 en 4 staan o-J- water. Het scl.'p is op het strand ge zet op de Gerdler Bank. De invoer in Nederland. De directeur van het Rijksbureau voor de distrubutio van graan en meel, de heer Van Stipriaan Luiscius, heeft met machtiging van den Minister'van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan de correspondenten van de Manchester Guardian en de Daily News te 's Gravenhage op hun verzoek om inlichtin gen, een schrijven gezonden, waarin met cijfers wordt betoogd, dat de stijging van de aanvoeren uit Amerika, vooraf uit de Vereenigde Staten, sinds het uitbreken van den oorlog,van voedings- en voedermidde len geenszins wijst op weder-uitvoer naar Duitschland, doch uitsluitend is toe te schrij ven aan het stopzetten van de aanvoeren uit Rusland, Roemenië, Britsch-lndië en Australië. Dientengevolge steeg de aanvoer uit Amerika, die in 1912 22 in 1913 38 en in. 1914 37 van den totalen invoer bedroeg, in 1915 tot 32 Voorts wordt aangetoond, dat aan het uitvoerverbod van deze artikelen sinds den oorlog streng de hand is gehouden. In 1915 Is op een totalen invoer van 2313648 ton niet meer dan 73735 weder uitgevoerd, waarvan 72I7I voor de Reliefcommissie in België. Verder wordt o.a. uiteengezet, dat de vee stapel de laatste jaren is toegenomen, het geen een stijgende vraag naar voedermid delen met zich heeft medegebracht. In het licht wordt gesteld, dat de Regee ring zelf tarwe en meel aanvoerdt en thans de geheele mais-distributie regelt. Nog wordt medegedeeld, hoe in 1915 al leen de uitvoer naar Duitschland is toege staan, onder speciale controle, van een kleine hoeveelheid graan, geteeld door Duit sche grondeigenaren op Nederlandschen bo dem bij de grens, waartegenover Duitsch- land dezelfde faciliteit toestand aan Neder landsche eigenaren van akkers aan gene zijde der Duitsche en Belgische grens. Ten slotte wo df i Ingevoerd, dat de bu», tengewone zenuwachtigheid van verbruiker# op de markt wijst op groote schaarschta aan voedings- en voedermiddelen in ons land. DeN. O. T. endeNederl. handel. Onder den titel „Nederland's handel ev de oorlog" publiceert de heer Adolf Teuten, berg uit Weimar in het tijdschrift „Das Gros- sere Deutschland" een interview met der» heer Ven Aalst, president van de N. O. T. Aanleiding tot dit interview waren ver schillende bezwaren, die van Duitsche zijde tegen de N. O. T. geuit werden. Nadat de heer Van Aalst een uiteenzetting gegeven heeft van het doel van de N. O. T., vraag! Teutenberg, of het waar is, wat hij heeft hoo- ren beweren, nl. dat de N. O. T. aan de En gelsche regeering voor het niet-uitvoeren van haar waren, die over zee komen een som in baar geld als borg gegeven heeft; en of sig Fransis Oppenheimer de Engelsche handels attaché in Den Haag, inderdaad in het be stuur van de N. O. T. een zetel en stemre> heeft. Geen quaestie van, onzin, roept de heer Van Aalst uit Daarentegen geeft hij toe, dat Sir Francis aan de stichting van de N. O. T. een actief aandeel heeft genomen, hij verzekert zelfs, dat Sir Francis ook nu nog menigmaal bij hem komt. Beslist spreekt hij tegen, dat de Nederland sche uitvoer door Engelschen aan de grens gecontroleerd wordt. „Geen Nederlandsche douaan, zegt hij, zou een Engelschman, die zich al of niet kan legitimeeren, toestaan zich in zijn ambt in te dringen. Wanneer particuliere detectives, die meestal afgezan ten zijn van het anti-Duitsche Hetzblatt „De Telegraaf", pleizier er in hebben door hef bespionneeren van het handelsverkeer aan de grenzen ontstemming of prikkelbaarheid te veroorzaken, dan kunnen wij dat betreu ren, maar verhinderen kunnen wij het niet; want Holland is een vrijland". In het artikel van den heer Teutenberg leest men dan, dat hij er op wijst, dat in daf vrije land de handel toch niet vrij is, zelfs niet tusschen moederland en koloniën. De heer Van Aalst geeft toe, dat ook de handel van Nederland naar de Nederland sche koloniën en omgekeerd onder Engel sche voogdij staat. Hij geeft toe, dat de En- gelsche dwangvoorschriften den Holland- schen handel de kans ontnomen heeft, in de zen oorlog milliarden te verdienen. Hii geeft toe dat de organisatie van de N. O. T. een noodmaatregel ls, een stootblok voor Enge land, een beschermend pantser voor de H<ti- Iandsche regeering en een soort verzekering tegen oorlog en oorlogsellende. Wat zouden wij doen? roept de heet Van Aalst. Onze industriën bankroet maken? Land en bevolking aan den hongersnood overleveren? Of onze bloeiende kolonlë ann Engeland verliezen en onze dichtbevolkt kustplaatsen door Engelsche kanonnen laten platschieten? En dat alles ter wille van het gekwetste vrijheids-ideaal. De 10 0,0 0 0 hulden. De Tel. deelt mede, dat Zaterdagmiddag een onderhoud plaats had tusschen minister Posthuma en de vertegenwoordigers der vereeeniving van Nederl. Lederfabrikanten. Het schijnt zegt het blad dat de la derfabrikanten in een of anderen vorm aan den minister een ultimatum willen stelle:-, waarbij van de regeering verlangd wordt, dat zij de qualiteit en de leveringscondities de. huiden garandeert. De boterprijs. De Minister van Landbouw heeft bepaald, d-' de maxi- -oprijs voor boter, verkocht aan verbruikers, gedurende de maand Fe bruari 1.85 per K. G. zal zijn. Cacaoboonen De N. R. C.t meldt In verband met de omstandigheid, dat de Engelsche regeering verschillende ladingen cacaoboonen niet vrijlaat, zal de firma Groo- tes te Westzaan haar fabriek moeten stop zetten Indien deze grondstoffen niet spoedig vrijgelaten worden. Op een mijn geloopen? Reuter bericht uit Londen, dat volgens een bericht van Lloyds het Nederlandsch stoonv schip Maasdijk, dat door een ongeluk is ge troffen, naar land wordt gesleept. Twee man van de bemanning zijn gedood. Volgens een later 1 «richt is de Maasdijk, die veel water maakte, op den grond gezet en zal zij bij laag water hooger op gesleep! worden. Ter waarschuwing. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat de Duitsche firma Eckert en Pflug te Leipzig verschillende Nederlandsche firma's aan biedingen doet tot het vervaardigen van tee- keningen van fabrieken. Naar aanleiding van deze aanbieding verzond, naar de Tel, meldt, het munitie-bureau het volgend® rondschrijven Mijne heeren. Het fs aan het Munitie-Bureau beken& dat de teekenaar der firma Eckert en Pflug te Leipzig zich hier te lande bevindt tot hel vervaardigen van teekeningen van fabrie ken e.d. Deze teekeningen in perspectief zijn voor vijandelijke vliegeniers een hulp» middel bi] eventueele pogingen tot vernie len en ik verzoek u daarom in de gego- ven tijdsomstandigheden geen toestemming te verleenen tot het vervaardigen ervan. Hoogachtend. De Voorzitter van het Munitie-Bureau (w. g.) L. A. VAN ROUEN. Een uitleveringskwestfe. Naar aanleiding van berichten in dagbla den, volgen» welke de politie te Enschedg aan de Duitsche overheid twee jonge man nen, die de vorige week uit Duitschland t# Enschedé zijn aangekomen, ten einde aap den militairen dienst" «h Duitschland te ont komen, zou hebben uitgeleverd, heeft hel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2