binnenland? Uil de Her. Weenen, I Pebr. (Corr.-bureau). De Neue Preie Presse brengt een telegram van baren oorlogscorrespondent over een ge sprek met de Montengrijnsche ministers Ra- 'dulovic en Popovic, die verklaarden, dat ko ning Nikolaas op hun aanraden het land had verlaten, omdat met de mogelijkheid van njne gevangenneming moest worden gere kend. De beide ministers verklaarden verder, dat de in Montenegro achtergebleven regeering, waarvan met hen deel uitmaakt generaal ■Vesovic, ongetwijfeld, krachtens de grond wet, gerechtigd was vrede te sluiten, omdat »i met toestemming van den koning en op grond van de grondwettelijke bepalingen, het bewind op zich genomen had. Parijs, 1 Pebr. (R.) Een bericht uit 'Athene van 31 Januari meldt uit Mytilene, dat een Engelsche torpedojager het Turk- sche dorp Achirikos bij Smyrna heeft ge torpedeerd. Alle bewoners zijn gevlucht naar een christelijk dorp in het binnenland. Rome, 31 Jan. (Havas). Het cijfer van de op Korfu gelande Servische troepen be draagt 6000 man per dag. De werkzaamhe den voor hunne huisvesting worden met ijver voortgezet. De gezondheidstoestand is zeer bevredigend. Petersburg, 1 Pebr. (Tel.-agent- •c.hap). Onze troepen gaan voort den vijand op de hielen te zitten in de streken van Tor- toem en van Khyss. Londen, 1 Febr. (R.) De opperbevel hebber in Oost-Afrika meldt, dat de zijtak van Vol van den Uganda-spoorweg, die in de richting van de Duitsche grens wordt aan gelegd, tot Serengeti voltooid is. Sinds de inneming van Serengeti en Longido door de Engelschen, is de werkzaamheid van den vij and aanzienlijk verminderd. De bevelhebber in Kameroen meldt, dat de Britsche en Fransche colonnes, die de Duit- •chers in verschillende richtingen vervolgen, nieuwe overwinningen hebben behaald en ©p weinig tegenstand stuiten. Men meldt uit Bata, aan de Spaansche kust, dot er meer dan 700 Duitschers op de Spaansche grens staan. Talrijke deserteurs geven ïich met volle bewapening aan de Engelse'.ien en Franschen over. Londen, 1 Pebr. (R.) Bericht van Lloyds. De Belgische visschersschuit Marguerite, de sloep Hilda van Lowenstoft en de sloep Radium ii$n in den grond geboord. De be- mannlgon *<jn gered. New-7ork, 1 Pebr. (R.) Een telegram uit Norfolk (Virginia) bericht, dat het stoom schip Appam, dat vermist was, heden mor gen voor Old Point in quarantaine is aan gekomen. Naar gezegd wordt, heeft het eene prijsbemanning van een Duitsche duikboot aan boord. NewportNews, 1 Pebr. (R.) De Ap pam was bij de Canarische eilanden door een Duitsche duikboot aangehouden, die juist een ander Britsch stoomschip tot zinken had gebracht. Behalve de eigen passagiers, had de Appam 138 personen van andere schepen overgenomen. In het geheel waren er 425 personen op het schip. Tweede telegram. De Appam voer de de Duitsche oorlogsdag in plaats van de Duitsche handelsvlag, met de bedoeling zoo mogelijk, voor een Duitschen hulpkruiser door te gaan. Men is van meening, dat de Duitsche bemanning ongetwijfeld zich liever zal laten interneeren dan zich bloot stellen aan het gevaar op een nieuwe reis gevangen genomen te worden. Bij de autoriteiten te Washington is de vraag in onderzoek, hoe met de Appam moet worden gehandeld. Derde telegram. De namen van de stoomschepen, die door den aanvaller van de Appam in den grond geboord zijn, worden aldus opgegeven: Corbridge, Arthur, Trader, Ariadne, Dromonby, Famngtonford en Clan Mactavish. De naam van den aanvaller is de Möwe. N e w-7 o r k, I F e b r. (R.) De Associated Press bericht, dat het nog onbepaald is of de Appam is genomen door een Duitsche duikboot of door een hulpkruiser. De New- Yorksche agent van de reederij, die eigenaar is vüi\ de Appam, zegt, dat het een klein, zwaar bewapend kaperschip is. Konstantin op e I, 1 Febr. (W. B.) Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft de Duitsche keizer den sultan tot veldmaar schalk benoemd. Londen, 1 Febr. (R.) )Het War Office heeil een rapport uitgegeven over de uit komsten van de werving in Ierland, waaruit blijkt, dat sedert het uitbreken van den oor log 86.227 rekruten zijn ingeschreven. In vloo' en leger te zamen dienen in 't geheel 145.860 Teren. De in de Engelsche en Schotsche regimenten dienende Ieren zijn hierin niet begrepen. Melbourne, 1 Febr. (R.) De uitkom sten van de werving in Australië zijn bevre digend. Gedurende Januari werden 5000 man ingeschreven in den staat Victoria, ter wijl in Nieuw Zuid-Wales in dezelfde maand ruim 8650 werden ingeschreven. Ottawa, 1 Febr. (R.) De werving gaat met ijver in haar werk in Canada, vooral in Ontario en de westelijke provinciën. Zurich, 30 Jan. (Havas). In Duitsch- land moet ieder, die meer dan 2500 kilo gram suiker in bezit heeft, daarvan voor 10 Februari aangifte doen bij de centrale com missie voor den aankoop te Berlijn. Rusland. Peters burg, 1 Febr. (Teï.-agent- schap). Goremykin is op zijn verzoek om ge zondheidsredenen ontheven van het ambt van minister-president onder bevordering tot geheimraad le klasse. Tot voorzitter van den ministerraad is benoemd het lid van den rijksraad Sturmer. 4 China. Petersburg, 1 Febr. (R.) Uit Moek- den wordt bericht, dat de opgestane Mongo len, na den grooten muur te zijn overgegaan, in de districten Datunfa en Pinloengsing zijn doorgedrongen. Hunne voorhoede van 2000 man belegert de stad Datumfa. Vereenlgde Staten. Milwaukee, 31 Jan. (R.) President Wilson heeft hier het woord gevoerd in eene gröote vergadering, die ook door vele Duitsch-Amerikanen werd bijgewoond. Hij herhaalde zijne beloften om de natie buiten den oorlog te houden. Maar de moeielijk- heid om dat te volbrengen, maakt noo- dig een programma van maatregelen om ge reed te zijn. De president verklaarde, dat er geen krisis was; maar als de wereld in brand stond, vfas het noodig het huis te be veiligen. Verspreids Berichten. Clements Robert Markham f. Het overlijden wordt gemeld van den be roemden Engelsche aardrijkskundige en ont dekkingsreiziger C. R. Markham. Markham werd in Juli 1830 geboren. Als adelborst nam hij reeds in 1850 deel aan de expeditie tot opsporing van John Franklin, waaraan zijn eerste werk: „Franklins footsteps in 1853", het ontstaan te danken had. Hij nam kort daarna ontslag, begon te reizen en gaf in 1855 een werk over de Inca-beschaving: „Cuzco and Inca". In regeeringsopdracht on derzocht hij de mogelijkheid om den kina boom naar Indië over te planten, welke ar beid hem tot 1861 in beslag nam. In 1862 en 1863 was hij respectievelijk secretaris en onderstaatssecretaris van En- gelsch-Indië, werd in het laatste jaar tot se cretaris van het geografisch genootschap te Londen gekozen, vertrok 1865 weer op re- geeringslast naar Ceylon en ten slotte in 1867 naar Abessinië. Van 1890—1905 was hij voorzitter van het geografisch genoot schap. Onder zijn werken worden nog ge noemd „Travels in Peru and India", „History of the Abessinlan expedition", „A life of John Davis", „Major James Rennell end the rise of modern english geography" en ten slotte 't jubileum, geschrift van het Hakluyt- Genootschap: „Richard Hakluyt, hls life and work". P a r ij 6 2 F ebzr. (R.) De sneltrein naar Calais is bij Saint-Denis ontspoord. Er zijn vier dooden en 15 gewonden. """koloniën. Oost-lndlë restgevallen o, Java. Regeeringstelegram betreffende pestge- vallen op Java van 31 December 1915 tot en met 13 januari 1916. Kediri 27 nieuwe gevallen, 26 dooden; Paree 33 nieuwe, 29 dooden; Berbek 15 nieuwe, 16 dooden; Soerabaja (stad) 16 nieu we, 15 dooden; Soerakarta 194 nieuwe, 188 dooden; Karanganjar 2 nieuwe, 3 dooden; asoeroean 11, Toeloengagoeng 7, Soekoard- jo 2, Klaten 2 en Bojolali 1 doodelijke ge vallen. De totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak rijn 310 gevallen, 300 dooden, terwijl zij over het nagenoeg overeenkomstige 14- daagsche tijdvak van het vorige jaar (30 De cember 1914 tot en met 11 Januari 1915) bedroegen 516 gevallen en 458 dooden. De crisis aan financiën. In een artikel hierover schrijft de Nieu we C t. onder meer Een onsamenhangende Kamermeerder heid heeft twee dingen duidelijk uitgespro ken le. De Kamer laat zich niet dwingen; 2e. Treub moet weg. Er zal dus' een minister gevonden moeten worden die niet de Ouderdomsrentewet aan het tot stand komen van een belastingwet vastkoppelt het denkbeeld van een zgn. bestemmingsheffing behoeft daarom nog niet te worden prijs gegeven cn die een ander is dan de heer Treub. Bij het ontbreken van alle nieuwe posi tieve gegevens zal dus de Regeering bij de aanvulling van het kabinet v<5ór alles te rade moeten gaan met de grondslagen van deszelfs formatie. Deze zijn het karakter van kabinet buiten de partijen, en het regeeringsprogram be vattende de hoofdpunten van dat der Vrij zinnige Concentratie. Of om het in de woor den van minister Cort van der Linden bij de algemeene beschouwingen van 10 December 1913 te zeggen„een kabinet, dat geheel en al buiten de partijen stond, bui ten de partijen in de Kamer, maar dat niet temin aan de hoofdgedachte van het con- stitutioneele stelsel, dat de richting wordt bepaald door de richting van de kiezers, voldc-ed". (Hand. I9I3/T4 bb. 687). Wat het regeeringsprogram betreft: een voorziening uit de staatskas in de behoeften ontstaan door den ouderdom zal door den nieuwen minister of (zoo de sociale wetge ving weer van Financiën wordt gescheiden) door den minister aan wien dit belangrijke deel der regeeringstaak zal worden toever trouwd, terstond moeten worden bevorderd. De eenige kans, tijdrekenkundig gesproken, dat bij de overlading met werkzaamheden van de Kamer, daar nog iets van terecht komt, is dat de Ouderdomsrentewet van den heer Treub onveranderd blijft gehand haafd. Dat zij door een „staatspensioen" naar het onstuimige hart van den heer De Muralt met zijn claque van socialisten zou worden vervangen, is uitgesloten. Daarnaast zal een bekwaam financier de geldmiddelen hebben te beredderen. Hij zal een tweede oorlogslcening moeten voorstel len en behandelen met de daaraan hetzij door hem, hetzij door de Kamer ie verbin den quaestie der „hefting-i" -"ins." Hij zal een bij de daartoe benoem aatscommis- sie nog steeds in voorbere -g zijnde be lasting op de oorlogswinst moeten verdedi gen. En voorts (want voor iets nieuws zal de tijd te kort zijn) zal hij wel van de be- lastingontwerpen van den heer Treub er zooveel voor zijn rekening moeten nemén als noodig zullen zijn om het tekort op de loopendc begrooting, vermeerderd met de nieuw te voteeren uitgaven, ongeveer te dekken. Deze man wiens taak zwaar zal zijn maar vermoedelijk verlicht zal worden doordat de Kamer wel niet voor de tweede maal in één wetgevende periode „vernielingswerk" zal durven verrichten, zal gevonden moeten worden buiten den parlementairen kring der Vrijzinnigo Concentratie, die van den aan vang af aan de vorming van het kabinet Cort van der Linden riiet heeft deelgenomen. Men zal om die reden misschien in-de- Kamer-beschikbare krachten ongebruikt moeten laten. Maar aan zijn eigen grond slag zal het kabinet trouw moeten blijven, indien het zooals de door minister Cort van der Linden op 9 December jJ. afgelegde verklaring omtrent zijn „vroegere taak" doet verwachten aan het Koninklijk besluit van Vrijdag geen verder strekkende gevol gen zei verbinden en zich bepalen zal tot het zoeken van ccn opvolger voor minister Treub." Om kort te gaan, zegt het blad „Vasthouden aan, doortrekken van zijn geboortelijn zal voor het thans beschadigde ministerie het eenige middel zijn om zijn dubbele taak tot het einde van dit wetgevend tijdperk te vervullen. Inzonderheid richt zich daartoe het oog vanzelf naar den kabinets formateur; indien het eens mogelijk ware dat deze de financieele taak die zijn ambt genoot heeft moeten neerleggen op de schouders nam en een ander lid van het ka binet met de verdediging der Ouderdoms rentewet werd belast. Een nieuwe titularis voor Binnenlandsche Zaken ware zonder groot bezwaar te vinden, mits vast bleef staan dat de Grondwetsherziening te harer tijd aan de leiding van den heer Cort van der Linden bleef toevertrouwd. Evenwel aan het menschelijk ver mogen is een grens. En ware het te - vreezen dat die grens door een oplossing van de partieele crisis als hier aangegeven, zou worden overschreden, dan zou slechts een financieele kracht van d<«ri eersten rang uit ambtelijken kring of uit de zakenwereld de plaats van den heer Treub in het kabinet kunnen innemen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 2 Fe bruari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij het Indische leger tot gene- raal-majoor van de infanteriede kolonel van dat wapen P. A. Mollinger. Benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-tweede-luitenant bij hun tegenwoordig korps bij het wapen der infanterie de vaandrigs R. J. Loots en W. M. A. Rank, van het 21e regiment; H. E. Waalkens ,van het 12e; R. Barkema, van het 2e; K. A. Schëffer, van het 17e; J. H. N. van der Burg, van het 9e; E. A. Voorneman, van het 22e; T. H. F. Kok, van het 3e; J. Aamoutte, van het 17e; H. F. van Meer, van het 9e; J. A. Vaillant, van het 17e; J. C. van der Molen, van het 21e; A. T. F. Kapinga, van het 14e; S. W. A. M. de Groot, van het 3e; P. van der Linden, van het 16e; H. H. de Boer, van het 1 e; T. M. Luijpen, van het 3e; G. A. H. Geeraerdts, en T. J. A. de Bij, van het 2e; A. van Ek, van het 17e; D. Pont, van het 5e; W. H. Takes, van het 21e; A. H. van Hooff, van het 13e; H. H. Ament, van het 2e; L. C. M. Luyle, van hef 14e; L. E. Wisse, van het 2e; R. Polak, van het 16e; P. Sneeuw, van het 21e; H. L. P. J. Deelen, van het 13e; T. Wemmers, van het 16e; S. J. van Roosendaal, van het 9e; K. Souten- dijk, van het 14e; W. Huijsman, van het 16e; J. A. Slot, van het 14e; R. H. Nierstrasz, van het 22e; A. Benders, van het 14e; C. M. Touw, van het 3e; J. P. C. Danner, van het 21e; W. Gerritsen, van het 22e; M. Karse- meijer, van het lie; J. Panman, en S. A. Junius, van het 21e; A. J. Vosselman, van het 14e; C. J. van Spall, van het 4e; H. W. B. M. Brans van het 12e; A. G. Spreij, van het 4e; W. Mantel, van het 10e; L. J. A. H. J. M. Janssens, van het 17e; M. D. T. Vis, van het 21e; J. Tulp, van het 22e; J. Dekker, van het 14e; V. J. Koningsberger, van het 16e; N. T. van der Stok, en B. W. Berenkhot, van het 19e; L. T. C. van der Klugt, van het 6e; G. J. A. Heino, van het 21e; J. Kampstra, van het 19e; G. Key, van het 2e; J. Fortuin, van het 9e; C. H. H. Jelinger ,van het 13e; J. A. van der Poll, van het 19e; E. A. Mennega, van het lie; H. G. A. J. Rensenbrink, van het 14e; J .A. M. Pijnenburg, en H. Wetse- laar, van het 17e; P. J. W. van Straalen, van het 19e; C. H. van Dijk, van het 12e; W. M. hh Sanger, van het 10e; L. Kliphuis, van het le; M. J. H. Dantzenberg, van het 13e; P. van Outeren, en A. Bruins, van het 10e; M. F. Ennen, van het 3e; J. A. Dek ker, van het lie; P. C. Brunting, van het 19e; W. B. I. Hofman, van het 3e; G. O. van Dam, van het le; H. M. Vestdijk, van het 17e; H. J. Kouwenhoven, van het le; L. Vente, van het 22e; A. Semplonius, van het 9e; H. J. Ploos van Amstel en S. C. de Ruiter, van het 21e; J. Meiboom, van het lie; H. Voorham, van het 5e; A. W. van der Hammen, van het 17e; A. L. van der Schuyt, van het 22e; W. J. Rot, van het 5e; F. Heems kerk, van het 12e; E. Oudkerk, van het 3e; C. E. Zublf, van het 22e; G. Proost en F. C. Schut, van het lie; P. J. de Boer en F. G. A. Versteegh, van het 5e; F. A. H. M. Dob- belman, van het lie; F. J. Meijjes, van het 22e; J. L. Westhoeve, van het 4e; J. F. A. Receveur, van het 2e; D. de Bruin, van het 9e; B. J. van Tuil, van het 10e; A. F. For- tanier, van het lie; F. A. Broers, van het 6e; S. Posthuma en S. Tadema, van het 9e; M. Oele en A. J. Dominicus, van het 4e; H. A. Kreymberg, van het 10e; J. C. Streng, van het 4e; M. T. Slagter, van het 14e; P. A. Blaauw, van het 4e; M. Buys, van het 16e; j J. D. de Vries, van het 8e; J. C. Hofman, van het Ie; J. J. Plemp, van het 10e; A. M. C. de Booij, van het 21e; B. de Jong, van' het 5e; L. H. M. de Keyser, van het 13e; D. H. Hardenberg, van het 4e; A. Dees, van het I4e regiment; Bij het wapen der artillerie: de vaandrigs P. F. S. Otten, van het 2e regiment vesting-artillerie; A. Verstege van het 2e, J. Bierbrauer, van het 3e; de kornet W. G. Genken van het 3e reg, veld-artille- rie; de vaandrigs C. W. Zahn en J. Schilt, beide van het le reg. vesting-artillerie; de komet G. J. M. Spoorenberg van het 3e regiment veld-artillerie; de vaandrigs E. J. E. G. Vonkenberg, P. J. Degenkamp, en M. O. Albers, allen van het le regiment vesting artillerie; R. van der Weiiden van het 3e regiment; A. P. van Stolk, van het le regi ment; W. J. C. Waalkens, van het 3e regi ment; A. Zwaan en P. Bosch, beiden van het 2e regiment; L. M. van Rossen, van het 4e regiment; P. Donker, van het 2e regi ment; S. Carpentier Ailing, van het 3e regiment; S. Gerretson en H. J. Itz, beiden van het le regiment; W. Veenenbos van het 3e regiment; A. van Rijn, van het le regi ment; D. A. IJsselstijn, van het 3e regiment; J. A. Kuipers van het 4e regiment; T. Kleijn van het 3e regimenl; C. Bronkhorst van het 4e regiment; J. J. Luyt, van het 3e regiment: A. J. Meijer, van het 2e regiment: U. F. M. Dellaert, A. den Engelsen eo W. M. Roo- denburg, allen van het 4e regiment: J. C. Plate van het 3e regiment; J. de Wit, van het 4e regiment; W. Nijholf, van het 3e re giment; M. P. Kingma, van h'et 2e regiment Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. 1916 aan den reserve-kapitein der infante rie J. C. Holland op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Bij Kon. Besluit is aan den reserve le luitenant F. C. Gerretson van het 6de reg. inf. ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend; is ingetrokken het Kon. besluit van 11 September 1914 no. 16 voor zooveel be treft W. baron Snouckaert van Schouburg en tijdelijk benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht bij het wapen der Infan terie tot reserve-kapitein de eervol ontsla gen reserve le luit. W. baron Snouckaert van Schouburg van de infanterie der land weer; is aan den le luitenant op non-activiteit A. A. H. Oudshoorn van het wapen der infanterie op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend en genoemde officier benoemd tot reserve le luftenant bij het 15e reg. inf. H. M. de Koningin en H. M. de Konin gin-Moeder hebben aan het Bestuur van de vereeniging „Hulp aan Zuigelingen" te den Haag, giften doen toekomen ais blijk van belangstelling In het streven der vereeniging. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van 50 geschonken aan de Haegsche Vereeniging tot verstrekking van melk en eieren enr. aan zieken, als blijk Harer be langstelling in het streven dier vereeniging. Onze gezant te Par ij a. De minister van buitenlendsche zaken heeft, namens de regeering, een telegrafi- schen gelukwensch gezonden aan Ridder de Stuers, Nederland's gezant te Parijs, die he den zijn gouden ambtsjubileum viert. Naar men verneemt, Is de staatsraad jhr. mr. Queries van Ufford vrij ernstig on gesteld Eerst* Ka mervsrkiesing. De Staten van Noord-Holland kozen gisteren tot lid der Eerste Kamermr. J. Kappeijne van de Coppello (liberaal) met 50 stemmen tegen 20 stemmen op prof. mr. D. P. D. Fa- bius, (anti-revolutionnair). Mr. J. Kappeyne van de Coppello bekleedt sedert 1891 de functie van stadsadvocaat van Amsterdam. Hij is deken van de orde ven advocaten en voorzitter van de vrijzin nige kiesvereeniging aldaar. Mr. Kappeyne is 61 jaar oud. Daar mr. Kappeyne van de Coppello lid der Provinciale Staten van Noord-Holland ls voor Amsterdam IV, moet voor dit district eene nieuwe Statenverkiezing plaats heb ben. Kamerverkiezing Apel doorn. De minister van binnenland sche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het ontslag van den heer mr. W. K. P. P. graaf van Bylandt in het kiesdistrict Apeldoorn, een verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal plaats hebben op Donderdag 17 Februari e.k„ de stemming zoo noodig, op Dinsdag 29 Februari d. a. v., de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Maart d.a.v. Hulde F. B. Lh ni s. Aan den heer F. B. Löhnis, die gisteren zijn ambt van In specteur van den Landbouw heeft nederge- legd, zal den 22en dezer In het Hotel de Witte Brug te 's Gravenhage, een diner wor den aangeboden, bij welke gelegenheid te vens de aanbieding zal plaats hebben van een huldeblijk. Nederland en de eerlog. De Prinses Juliana" op een mijn geloopen. Te 's Gravenhage is draadloos bericht ont vangen, dat de „Prinses Juliana" de uitgaan de boot der maatschappij Zeeland, te 12.30 vermoedelijk op een mijn geloopen is, ten zuidwesten van bet lichtschip „Sunk" bij de Theemsmonding. Het stuurboord-achterruim maakt water. Er zal getracht worden het schip naar Harwich te brengen. In het Hbld. lezen wij nog dat de door den kapitein van de „Mecklenburg" aangeboden assislèntie door den kapitein niet noodig werd geacht. Reuter seint ons uit Londen: Lloyd's meldt uit Harwich dat de „Prin ses Juliana" van de Maatschappij Zeeland bij Felixtone op het strand is gezet- Vijf en zeventig passagiers benevens de bemanning der „Prinses Juliana" zijn te Har wich geland. De brievenmalen zijn eveneens in veiligheid gebracht. Niemand wordt ver mist. De Thuban. De firma van Nievelt Goudriann Co. tc Rotetrdam heeft telegrafisch bericht ont vangen, dat de geheele bemanning van hef stoomschip Thuban, dat Zaterdagnamiddag op een miin is geloopen, dóch drijvend» bleef, ongedeerd is. Vaste prijzen voor regeerings- graan. De Nederlandsche regeering heeft met de Nederlandsche reederijen een Overeenkomst gesloten, om regceringsgraan tegen vaste prijzen te vervoeren. De 100.000 huiden. Zoonts wij reeds gemeld hebben, had jJ. Zatesjag een onderhoud plaats tusschen ba- stuurderen van de Vereeniging van Neder- landsche Lederfabrikanten en mr. Everwijn, als regeeringsvertegenwoordiger. Daarin werd meegedeeld, dat de lederfubrikanten de huiden wel wilden koopen, mits de regeo- ring garandeerde, dat de noodige looistoffen ingevoerd zouden worden. De regeering kon deze garantie niet geven, waarop de koop voorloopig niet doorging. Maandag had nu een nieuwe biieenkomsf plaats ten huize van mr. B. B. Asscher. Daar waren tegenwoordig de bestuurderen der Huidenclub, van den Provincialen Slagers- bond en eenige vooraun-taande personen op het gebied van hui-lenexport. Op deze conferentie werd besloten de orv derhandelingen met de regeering voort te zetten. (Tel.) Eerherstel der geïnter neerde Belgen. Uit Le Havre verneemt het Belg. Dagblad: De minister van Oorlog heeft een officïeele verklaring laten verschijnen, die aan de ge ïnterneerden zal worden medegedeeld. In dif stuk bevestigt het hoofd der regeering, dat er geen enkele reden bestaat om de militairen te verdenken, die de Nederlandsche grens overschreden, hun plicht niet te hebben ver vuld tegenover het land. Verkoop van Belgische schepen. De minister van Landbouw-, Nijverheid en Handel brengt in de Staatsct ter kennis van belanghebbenden, dat Is gebleken, dat door de Duitsche autoriteiten het standpunt wordt ingenomen, dat gedurende den oorlog geen Belgische schepen zonder toestemming van de Duitsche overheid In andere handen mogen overgaan. Is die vergunning niet ver leend, dan wordt een borgstelling geëischt. Nederlandsche vluchtelingen uit België. De commissie ter behartiging der belan gen van Nederlandsche vluchtelingen uit België verzoekt mededeeling van het vol gende; De Nederlandsche uitgewekenen uit Bel gië, wier inboedel zich nog in België be vindt, worden dringend uitgenoodigd tot bij woning van een vergadering op Maandag 7 Februari a.s., des avonds te 8 uur in het ge bouw Handwerkers Vriendenkring, Nieuwe Achtergracht bij de Roeterstraat te Amster dam, opdat ieder in de gelegenheid worda gesteld te vernemen, wat door bovenge noemde commissie is bereikt in zake hef overbrengen van de door Nederlanders In België achtergelaten huisboedels naar Ne derland. Nederlanders uitDuischland. De stroom van Nederlanders uit Duitsch- land, die daar geen werk meer vinden of om de duurte van levensmiddelen niet meer kun nen verblijven, neemt steeds roe. In Ensche dé geven ze den commissaris van politie en het Steuncomité handen vol werk. Ze komen in zeer ontredderden toestand aan. Aan allen wordt voorloopig voeding en onderdak verschaft, waarna sommigen wor den voortgeholpen naar de gemeenten, die zij wenschen te bereiken. Velen vonden werk in de gemeente; maar anderen blijven geheel ten laste van het Steuncomité en I gemeentebestuur. Wegens woningnood kan den meesten geen afzonderlijke huisvesting worden ver strekt, zoodat er fn de vroegere school no. 1, die daarvoor werd ingericht, thans reeds 80 personen werden ondergebracht. (Hbdl.) De geïnterneerden teBergen. Vrijdag is voor het eerst na de jongsts voorvallen weder aan een Duitschen geïn terneerde veroorloofd buiten te gaan wer ken. Hij is in de Haarlemmermeer te werU gesteld. Aan de deserteurs wordt nog niet toege staan het kamp te verlaten. (T»l.) Onlusten in een vluchtelingenkamp. Maandagmiddag ontstond in de convers* riezaal van het woonwagenkamp te Bergen- op-Zoom waar nog ongeveer 600 Belgisch® vluchtelingen verblijf houden, twist tusschen eenige gezinnen, die het kamp moesten ver laten en andere die door hen werden be ticht de oorzaak te zijn van hun ver ijde- ring. De twist liep zoo hoog, dat de wacht commandant tusschenbeiden trad en hen uil de zaal verwijderde. De twist werd buiten) voortgezet en de overige kampbewoner» be gonnen zich er in te mengen, zoodat de com mandant zich genoodzaakt zag de hulp van de politie in te roepen, die met de militai ren de menschen tot kalmte trachtte te bren gen. Nadat de twister waren gesommeerd uieen te gaan, waaraan geen gevolg werd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2