BINNENLAND. ItoH de overtuiging hebben, dat ook het lot tiran de Czernagorzen in goede handen is. Lugano, 1 Pebr. (W. B.) De Corriere Jlella Sera bericht uit Athene: De Grieksche bladen, die vijandig gestemd zijn tegen de tentente, berichten over de bezetting van Karaburun op eene wijze, die in staat is de ©penbare meening op te winden. Volgens ide Embros bezetten de Entente-troepen het fort met opgestoken bajonet, zonder vooraf Ban de Grieksche autoriteiten bericht te ge uren. Den bevelvoerenden Griekschen offi cier toonden zij een schriftelijk bevel uit liet Fransche hoofdkwartier, dat valschelijk •prak van een overleg met den Griekschen ?eneralen staf. Aan het'verlangen van den fficier, om hem een geschreven stuk ach ter te laten, werd niet voldaan. Gelijktijdig fnet de bezetting van het fort waren in Salo- nikl alle Entente-troepen geconsigneerd en |uas de weg naar Karabunm door troepen afgesloten. Deze feiten maakten op de Griek- pche burgerlijke en militaire autoriteiten een diepen indruk. De regeering zal protes teeren. De Nea Himero bericht, dat de Franschen den commandant van het fort Karaburun, kolonel Lenakis, twee uren tijd gaven zich over te geven en dat eene Grieksche caval- lerie-brigade, die voor een oefeningstocht wilde uitrukken, door Fransche troepen ge dwongen werd in de stad terug te keeren. De Franschen maakten zich meester van de In het fort aanwezige kanonnen en munitie. Onbeschrijfelijk is de verontwaardiging in de Grieksche militaire kringen, omdat de ge- «anten van de Entente en generaal Sarrail rich hadden verbonden Karaburun niet te bezetten. De Athenai zegt: Door de bezetting van Karaburun wordt de gewapende onzij digheid van Griekenland een kinderspot. B e r 1 ij n2 F e b r. (K. N.) De Togeszei- fung meldt, dot volgens een telegram uit Rome aan de Grieksche regeering is mee gedeeld, dat men voornemens is tien eilan den in de Middellandsche en in de Egelsche zee in te richten tot steunpunten van torpe- 'dobooten voor het opsporen van geheime voorraadstapelplaatsen voor Duitsche en Oostenrijksche onderzeebooten in deze wa teren. Sofia, 2 F e b r. (Bulgaarsch agentschap). De door de Fransche regeering, door tus- schenkomst van den Nederlandschen gezant te Sofia aangeknoopte onderhandelingen hebben tot eene regeling geleid, volgens wel ke de in Toulon geinterneerde Bulgaarsche consul met het personeel van het consulaat heden middag te Gent zal aankomen. Op hetzelfde tijdstip zullen de Bulgaarsche autoriteiten de Engelsche en Fransche con sulaire ambtenaren, wier arrestatie als ver geldingsmaatregel geschiedde, weer in vrij heid stellen. Delhi, 2 Febr. (R.) Officieel commu niqué. De strijdmacht van generaal Aylmer in Mesopotamië bezet eene sterke stelling aan de Tigris; maar de overstroomingen maken eiken vooruitgang onmogelijk. B e r lij n, 2 F e b r. (K. N.) De Voss. Ztg. verneemt uit Konstantinopeï van haren cor respondent aan de Turfesch-Perzïsche grens, cïat in de onmiddellijke omgeving van Saweh 14,000 Perzen de Russische troepen aan vielen en hen op de vlucht joegen. Zij maak ten eenige kanonnen buit, benevens 850 ge weren 8 automobielen en zeer veel ver bandmiddelen. P a r ij s, 2 Febr. (Havas). Namiddag communiqué. In Kameroen bezette eene Fransche co lonne onder bevel van luitenant-kolonel Vaughan den 18en Januari Eboloea na zeer zwakker tegenstand, terwijl eene Britsche colonne onder bevel van ma joor Clovoos den vijand aanviel in Elabe, 20 mijlen ten noordwesten van Eboloea en hen daaruit verdreef. Luitenant-kolonel Haywood kwam den 24en Januari in Eboloea; hij ging' onmiddellijk den vijand vervolgen on vermeesterde 17 mijlen verder zuidelijk Mafub. Denzelfden dag werd de vijand door de Franschen uit Negat verdreven. Generaal Dobell seinde den 25en, dat de geheele kuststreek van Kameroen van vijan den schoongeveegd was. Uit Bala, in Spaansch-Guinea, werd vernomen, dat meer dan 700 Duitschers aan de Spaansche grens zijn. Vele overloopers geven zich aan de Fransche troepen over met wapenen en bagage. Den 28en Januari kwam eene compagnie Belgische soldaten, komende uit de Fran sche linicn, in Jaunde aan. Uit Oost-Afrika rapporteert generaal Smith Dorrien, dat groote vorderingen zijn ge maakt met het aanleggen van een weg, uitgaande van den Uganda-spoorweg. Deze weg loopt over Maktar en Moayuni en be reikt thans Serendeti, waarvan de Britsche troepen zich meester hebben gemaakt. Londen, 2 Feb. (R.) Officieel bericht. Generaal Dobell, de commandant van de troepen in Kameroen, bericht, dat een Brit sche colonne Daing Nkan bezet heeft, nadat zij den vijand in twee gevechten verslagen had, waarbij ze slechts geringe verliezen leed. Een andere colonne heeft Lolodorf be zet. Groote convooien van den vijand gaan steeds over op het Spaansche gebied Mimi. Londen, 2Febr. (R.) Wij hebben be- rirht ontvangen, dat het Britsche Foreign Office geene tijding heeft omtrent eene be slissing, door de Vereenïgde Staten geno men met betrekking tot de Appam. De Brit sche consul te Norfolk (Virginia) bericht, dat de zaak naar Washington is overge bracht. Washington, 2 Febr. (R.) Graaf Bernstorff heeft aan staatssecretaris Lansing kennis gegeven, dat de. Appam naar Hamp- tonroad is gebracht als paisschip, vallende onder de bepalingen van het Pruisisch-Ame- rikaansche verdrag, dat haar bezit waarborgt aan degenen, die het schip genomen hebben. Washington, 2 Febr. (R.) De Brit sche ambassadeur heeft verzocht de Appam, vrij te laten op grond van de Haagsche con ventie. Petersburg, 2 Febr. (R.) De nieuwe voorzitter van den ministerraad, Stürmer, heeft aan een redacteur van de Nowoje Wremja verklaard, dat zijne politiek vóór al les bezield zal worden door" één denkbeeld: den oorlog tot een goed einde te brengen. Geene voorstellen van een afzonderlijken vrede zullen de oplossing kunnen brengen van de groote vraagstukken, die voor de na tiën zullen rijzen als gevolg van den wereld brand. Stürmer voegde hieraan toe: „Dat er men- schen zijn, die spreken over financieele en economische uitputting van Rusland, maakt op mij een komieken indruk, want het Rus sische volk en Rusland kunnen niet uitge put of overwonnen worden." D e 1 h i, 2 Febr. (R.) Het Indische fonds voor de aanschaffing van oorlogsvliegtulgen heeft thans £70,000 bereikt. Melbourne, 2 Febr. (R.) Er wordt medegedeeld, d8t het totaal van de inschrij vingen op de tweede Australische oorlogs- leening van 10 millioen bedraagt 20.723.670. B e r 1 ij n, 2 Febr. (K. N.) Het Berl. Ta- gebl. verneemt uit Sofia, dat de Rumeensche regeering niet alleen heeft kennis gegeven, dat na levering der gekochte 50.000 wa gens nog meer groote hoeveelheden graan en levensmiddelen naar Duitschland en Oos- tenrijk-Hongarije zullen worden uitgevoerd, maar ook verklaard heeft te zullen zorg dra gen, dat de Engelsche aankoopen de geslo ten uitvoer-contracten niet zullen belem meren.. Volgens den correspondent hebben de agenten van Engeland 2 tot 3 francs per 100 kilo graan meer betaald dan de Duit sche en Oostenrijksche opkoopers. B e r 1 ij n, 2 Febr. (K. N.) Bij het In be slag nemen van textielgoederen, waardoor de textielindustrie en de confectie getrof fen .worden, dient te worden opgemerkt, dat de detailhandel de werking van dezen maat regel eerst tegen den komenden winter zal gevoelen, aangezien de voorjaars- en zomer- markt bereids gedekt is. Bovendien is het bui ten twijfel dat, na opneming van den voor raad, groote hoeveelheden voor den handel zullen vrijkomen, zoodat een daadwerkelijke ramp zich niet zal voordoen. Voor de vrij gekomen arbeidskrachten zal, blijkens de officieele beschikkingen, meer dan voldoen de worden gezorgd. Aan de andere takken van nijverheid, welke gebrek aan werklieden hebben, zal de toevloed van arbeidskrachten hoogst welkom zijn. Wanneer nu de tegenstanders van Duitschland van deze maatregelen iets In hun voordeel verwachten, zullen zij, zooals altijd, teleurgesteld worden. Washington, 2 Febr. (R.) Er wordt bericht, dat Groot-Brittannië aan de Ver- eenigde Staten heeft toegestaan eene hoe veelheid suikerbietzaad uit Rotterdam aan te voeren, die in Oostenrijk is aangekocht ten behoeve van de suikerbietzaad-kweekerijen in Utah. B e r 1 ij n, 2 Febr. (K. N.) Volgens Svenska Dagbladet bedraagt het aantal post pakketten, door Zweden in Gotenburg aan gehouden, bestemd voor en afkomstig uit Engeland 56,600. Portugal. Lissabon, 2 F ebr. (R.) In enkele vak ken is een staking afgekondigd. Hedenna- middag zijn in verschillende straten van Lis sabon bommen ontploft, waarbij persoon lijke ongelukken plaats hadden. Turkije» Konstantinopeï, 2 Febr. (W. B.) De troonsopvolger Joessoef Izzeddin heeft zich wegens eene ziekte, waaraan hij sedert eenigen tijd leed, van het leven beroofd. Heden morgen om zeven uur sneed hij zich in zijn paleis de aderen van de linker arm door. Morgen zal hij in het graf van sultan Mahmoed in Stamboel met het gebruikelijke ceremonieel bijgezet worden. De geneeskundige verklaring, die den zelf moord constateert, is door alle aanzienlijke geneesheeren van Konstantinopeï ondertee kend. (De Turksche erfopvolging kent niet den overgang van vader op zoon. De troonsop volging is erfelijk in de mannelijke lijn van het huis Osman; de souvereinitelt gaat tel kens op den oudsten prins over. De nu overleden troonsopvolger was de oudste zoon, niet van den regeerenden sultan, maar van wijlen sultan Abdul Aziz, die den 30en Mei 1876 van den troon vervallen was ver klaard; hij was geboren den Oen October 1857.) Vereenlgde Staten. T o p e k a (Kansas), 2 Febr. (R.) Presi dent Wilson hield heden hier eene rede, waarin hij verklaarde, dat het noodig zou kunnen zijn de strijdmacht van de Vereenig- de Staten te gebruiken om op te komen voor het recht van de Vereenigde Staten om de bescherming van het volkenrecht te genie ten. De Amerikanen kunnen zich niet neer leggen bij de habitueele of voortdurende verwaarloozing van dit recht. Londen, 2 Febr. (R.) Bericht van Lloyds. o Het Panamakanaal is voor doorvarende schepen gesloten, totdat de vrije doorvaart duurzaam kan worden gewaarborgd. De sluiting kan wel twee maanden duren. Verspreide Serchten P a r ij s, 2 Febr. (R.) De sneltrein reed voorbij Saint-Denis met eene snelheid van 60 mijlen in het uur. De machine ontspoor de; zeven rijtuigen werden omver geworoen, de gashouder geraakte in brand. Brandweer mannen en zouaven waren spoedig ter plaat se en werkten mee bij de redding met be hulp van zoeklichten. Tien personen zijn gedood, twintig ge wond; maar het zoeken naar slachtoffers duurt nog voort. De Staatscourant van Donderdag 3 Fe bruari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten wegens lichamelijke ongeschiktheid eervol ontslagen als adjunct-inspecteur voor het toe zicht op de naleving van de drankwet J. H. Ter Veer, te Utrecht en daartoe benoemd G. J. F. van Gorkum, inspecteur van politie te Amsterdam benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Rijssen P. J. Kraayeveld, thans commies der posterijen en telegrafie 2de klasse tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Grouw J. Rijkeboer, thans commies der posterijen en telegrafie 2e klasse. op zijn verzoek, met ingang van 15 Februari 1916, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van kantonrechter-pluatsvervanger in het kanton Almelo, aan mr. T. A .ten Cate, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Harderwijk, met ingang van 1 Febru ari 1916. B. J. de Leeuw, ontvanger der registra tie en domeinen te Nijkerk; bij den Marine-?tonmvp*rtdienst bevorderd tot officier-machinist der 2de klasse, de offi cier-machinist der 3dé klasse H. L. E. van Gel der; benoemd, met ingang van 1 April 1916, tot opziener derde klasse der visscherijen op de Zeëuwsche Stroomen, Leenedert van der Weele en Martinus Wesdorp, beid>n thans sch'p^er eerste klasse bij de visscherijpolitie op die stroomen bevorderd: met ingang van 16 Februari 1916 tot commies der posterijen en telegraph;e 3de klasse, A. J .C. Bogaerts, C. A. L. P. Kakebe^t-p, C. M. Cornian, R. C. Gruvestein, A. van Zui den, A. C. Wensink, H. Koopmans en J. C. h. Stallaert, allen thans commies der posterijen en telegraphie 4de klasse; met ingang van 1 Maart 1916, tot commies der posterijen en telegraphie 2de klasse, E. tei Brugge, J. S. van Gelder, B. S. Mans, o. v., C. Bregman, K. N. Korteweg. W. R. van Goor, J. Mandema, B. Opd:en, J. H. K. de Lange, J. A. Risseeuw, J. L. van der Valk, R. van der Veen, J. Popoens, F. C. M. Lomne, M Smits, J. O. C. Men, P. C. Sant, J. A. Joppe, W. I. Onciehen, A. J. van Pesch, J. de Vries, J. Beukema, P. Jan zen, H. Strobos, G. B. Knoppien, M. Buurke, C J. W. Auer, D. J. Loeff, C. F. L. A. Zandee en H. F. Dorrenboom, allen thans commies der posterire.n en tele^T-or.*-:® t-w-ce. Ook H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben aanzienlijke bijdragen ge schonken ten behoeve van het ziekenfonds der leden van het Residentie-orkest. Naar wij vernemen heeft minister Treub schriftelijk zijn ontslagaanvraag als minister van Financiën bij H. M. de Koningin inge diend. Het vertrek van den gou- v e r n e u r-g eneraal. Onder groot en hartelijk belangstellingsbetoon hebben gis terennamiddag de nieuwoptredende gouver neur-generaal van Ned.-Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, en zijne echt- genoote, gravin Van Limburg StirumVan Sminia, per Hollandsche spoor de residen tie verlaten, zich begevende naar Rotter dam, van waar tegen middernacht de „In- sujinde" van den Rotterdamschen Lloyd zou vertrekken om hen naar Indië te brengen. In de gereserveerde wachtkamer eerste klasse van het Hollandsche spoorstation verdrongen zich tal van dames en heeren om afscheid van de vertrekkenden te ne men. Tot dezen behoorden de minister van stoot, mr. Cort van der Linden, tijdelijk voor zitter van den Ministerraad; de ministers van koloniën, van buitenlandsche zaken en van marine, welke laatste tijdens de afwezig heid van minister Pleyte het ministerie van koloniën tijdelijk heeft beheerd; de secreta ris-generaal van het departement van kolo niën, de heer Staal; die van het dep. van marine, jhr. Zegers Rijser; de oud-minister Colijn, directeur van petroleummaatschap- pijen; de heer Lovink, directeur van den landbouw in Ned.-Indië, met verlof; de Bel gische gezant, baron Fallon; de oud-gezant van Nederland te Brussel, jhr. v. d. Staal van Piershil; de burgemeester van 's Gra- venhage, jhr. mr. dr. Van Karnebeek; de commandant van het regiment grenadiers, jhr. Van Suchtelen van de Haere, eenige leden van de hofhoudingen als: graaf Van Bylandt, opper-hofmaarschalk; kamerheer jhr. mr. dr. W. Roëll; jhr. Van Weede, hof maarschalk van H. M. de Koningin-Moeder; voorts vice-admiraol Röell, enkele hoofdof ficieren, eenige Indische oud-gasten en voorts tal van dames en heeren uit de krin gen waarin graaf en gravin Van Limburg Stirum plachten te verkeeren, toen de thans vertrekkende landvoogd als kabinetschef van den Minister van buitenl. zaken de resi dentie bewoonde, allen met hunne dames, die bloemtuiltjes aan de echtgenoote van den gouverneur-generaal aanboden. Deze talrijke schare vergezelde vervol gens de vertrekkenden tot aan de voor hen gereserveerde eerste klasse coupé, waarria de trein onder hartelijke hoera's en tot we- derziens-geroep vertrok. Uit Rotterdam wordt gemeld: De gouverneur-generaal en zijn echtge noote, vergezeld van zijn particulieren secre taris den heer mr. Beuker Andreae, kwamen te 4 uur 50 minuten aan boord, en werden aan den valreep ontvangen door den heer B. Ruys, lid der directie en den kapitein der Insulinde, den heer T. Bakker. Zij begaven zich onmiddellijk naar de voor hen gereser veerde vertrekken op het promenadedek. Daar kwamen o. a. ook afscheid nemen de wethouder mr. Havelaar, als waarnemend burgemeester van Rotterdam en de heer R. P. de Monchy, president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisterenmiddag boden de directeur van den Lloyd, de heer R. E. Ruys, en zijn echt genoote, mevrouw Ruys van Hoboken, den heer en mevrouw Van Limburg Stirum een diner aan boord van het schip, aan welken intiemen maaltijd overigens alleen familie leden der vertrekkenden aanzaten. Het Hbld. vernam nog aan boord van het schip, dat onmiddellijk na aankomst van den nieuwen Gouverneur-Generaal de heer Iden- burg de thuisreis zal aanvaarden per „Goen- toer" van den Rotterdamschen Lloyd, welk schip te^lien einde een dag later dan vast gesteld zal vertrekken uit Batavia. Jhr. mr. W. H. de Beaufort, die als tij delijk zaakgelastigde aan het Nederland- sche gezantschap bij de Skandinavische rij ken is verbonden, is heden naar Stockholm ver hokken. Kamerverkiezing te Apel doorn. Men meldt aan de N. Ct., dat van vrijzinnig-democratische zijde voor de Ka mervacature Van Bylandt de candidatuur van den heer Esmeyer aldaar, zal worden bevorderd. De heer Esmeyer was reeds in 1000 en 1013 de vrijzinnige tegencandidaat van den heer Van Bylandt. Bij de laatste verkiezing verloor hij het tegen dezen met 88 stemmen, na een verschil van ruim 1000 bij eerste stemming. De kans op een vrijzinnige overwinning in het district Apeldoorn lijkt ons grooter met een vrij-liberale candidatuur. Een aantal stemmen, die thans op den heer Van Bylandt plachten te worden uitgebracht om diens persoon en onafhankelijk van zijn richting, zouden dan allicht naar links overgaan. B. L. G o m p e r t z. f Te Amsterdam is overleden de heer B. L. Gompertz, sedert 1877 lid der bankiersfirma Wertheim Gom pertz, oudste lid der firma. De overledene was commissaris in verschillende maat schappijen, bestuurslid van de Vereeniging voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam en lid van het bestuur van Natura Artis Magistra. Voorts was hij voorzitter van de Vereeniging tot instandhouding van het Concertgebouw en eere-voorzitter van het Nederlandsch Israëlietisch meisjesweeshuis. Hij had verschillende buitenlandsche ridder orden. De begrafenis zal a.s. Zondag plaats heb ben op de begraafplaats te Muiderberg. Nederland en de oorlog* Kon- Nat. Steuncomité. Blijkens de 75e lijst is van 16 tot en met 22 Januari 1016 voor het Kon. Nat. Steun comité 1014 aan bijdragen ontvangen 2.501.68, makende met de bedragen der vorige lijsten een totaal generaal van 3.584.732.05K. Engeland en onze brievenmalen. De mail voor West-Indië, op 28 Jan. uit Amsterdam verzonden met het stoom schip Frederik Hendrik, is iri Engeland aan gehouden. Oe „Prinses Juliana". Omtrent het ongeval van de „Prinses Ju liana" seint Reuter aan enkele bladen, dat, volgens de verklaringen van een passagier de ontploffing vreeselijk was; een groot deel van de vloer van den salon werd uit elkaar geslagen. Mannelijke passagiers hielpen de bemanning om aan de vrouwelijke passagiers reddingsgordels te verschaffen. De booten werden neergelaten, doch bleken niet noodig te zijn. De zee was kalm en weldra kwam een schip langszij waarop de passagiers werden overgebracht, wat niet langer dan tien mi nuten duurde. Kapitein en bemanning ble ven op het schip dat langzaam zinkende was, toen de bovenvermelde passagier het ver liet. Aan boord heerschte ondanks het gebeur de de grootste kalmte. De Engelschen aan boord behandelden het geheele geval als een soort van grap en sloegen aan het lachen en schertsen om de vrouwen gerust te stellen. In het algemeen was er geen gevaar Nederlandsch motorschip getorpedeerd. Het Nederlandsche motorschip Artemis, van de Ned.-Ind. Tankstoombootmaatschap pij in Den Haag, dat Dinsdag van Rotterdam is vertrokken, met bestemming naar Thames- haven, is gistermorgen ongeveer halfdrie, op 8 mijl afstand van Het Noordhinder vuur schip, getorpedeerd. De bemanning verliet het schip in haar eigen boot, maar toen ze zag, dat het schip bleef drijven, ging ze weer aan boord, en werd teruggekeerd naar Rotterdam. Het motorschip is gisteravond met water In de ruimen den Nieuwen Waterweg binnen geloopen en is zonder assistentie opge- stoqmd naar Rotterdam. D- Aele bemanning is'ongedeerd. De Artemis heeft bij de torpedeering een g ter hoogte v- de machinekamer gekre gen. Van andere zijde wordt gemeld, dat de Ar temis heeft gerapporteerd, dat ze door een Duitsche" duikboot was aangevallen, die af trok, toen twee torpedojagers in het zicht kwamen. De Duitschers hadden verlangd, dat de lichten zouden worden gedoofd. Omtrent de torpedeering van de Artemis verneemt de N. R. Ct. nader het volgende In den nacht van 1 op 2 Februari, vijf mi nuten na middernacht, kreeg de Artemis ten Zuiden van den Noordhinder eenige Duit ichetorpedobootenin ficht. Een oificier van een der torpedobooten ging met 3 of 4 man in een boot naar de Ar temis en gaf bevel een zekeren weg te va ren en een koers te sturen Zuid ten Oosten, om daarna ten anker te gaan tot 's morgenf 5 uur. Na eenigen tijd te hebben gestoomd, wer den er aanstalten gemaakt om te gaan an keren. Er waren op dat oogenblik 4 torpedoboo ten in zicht. Een hiervan gaf toen order, nam* Zeebrugge te sturen, maar de kapitein vnn de Artemis antwoordde, daar niet bekend te zijn. Kort daarop hoorde men op de Artemis roepen: Laat anker vallenf, waarop de 1ste stuurman het anker vallen liet. Op een der torpedobooten schijnt men toen gemeend te hebben ,dat een gegeven order niet goed was opgevolgd, en aan de bemanning van de Artemis werd vijf minu ten tijd gelaten om het schip te verlaten. Vóór de bemanning zich in de booten had kunnen begeven, werd er een torpedo afge schoten, die de Artemis trof aan stuurboord zijde midscheeps, waardoor het schip een gat van enkele meters kreeg. Een stuk van de torpedo is nog aan boord. De bemanning kwam ongedeerd in de boo ten en heeft daarin 2 a 5 uur rondgedreven. Toen bleek, dat het schip op zijn tanks was drijvende gebleven, en er geen torpedoboo ten meer waren te zien,, is de bemanning weer aan boord gegaan. Het Nederlandsche stoomschip Drechter- land, op reis naar Buenos-Ayres, is daarop nog eenigen rijd in de nabijheid van het schip gebleven, om zoo noodig hulp te ver- Ieenen. Het schip hield zich echter goed en stoomde op naar den Nieuwen Waterweg, waar het gisteravond te 8 uur 40 min, is bin- nengeloopen. De Kaasprijs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den maximum-kaasprijs voor binnenlandsch verbruik behalve voor room- en lunchkaas en kaas bereid onder rabbinaal toezicht gedurende de maand Februari 1916 bepaald voor den verkoop in het klem: voor volvette Mei-, Zomer-, Goudsche- en Edam mer kaas met Rijksmerk 0.68; volvette Mei-, Zomer-, Goudsche en Edammer kaas 0.66; volvette September-, October kaas met Rijksmerk 0.6Ö; volvette September-, October kaas 058; Mei-, zomer kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model) 0.60; Sep tember-, October kaas 40 (Edammer en Goudsch model) 054; volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk 0.50; volvette jonge Goudsche en Edam mer kaas 0.48; jonge kaas 40 (Edammer en Goudsch model) 0.46; jonge kaas 30 4- f371A; id. 20 -f 32V»\ jonge magere kaas 0.20; komijne kaas in Leidsch en Delftsch model met ten minste 12 pCt. vet in de dro ge stof ƒ0.55; nagelkaas 0.23, alles per A K.G. Verlof voor haring- en a n- sjovisvissche rij. Het bestuur van den Zuiderzeevisschersbond, gevestigd te Am sterdam, verzoekt aan de ministers van Oor log en Marine te willen bevorderen, dat aan visschers en visschersknechten, die in mili tairen dienst zijn, een verlof kan worden ver leend gedurende de haring- en ansjovis- visscherij, welke visscherijen onmiddelliik op elkaar volgen en om er daarbij rekening mee te houden, dat de haringvisscherij duurt van 1 Maart tot 1 Mei en de ansjovlsvis- scherij van 1 Mei tot 1 Juli, c.q. 15 Juli. De minister van Oorlog heeft in antwoord daarop te kennen gegeven, dat een alge- meene toezegging, dat aan ieder der in het verzoekschrift bedoelde militairen verlof zal worden verleend, niet kan worden gedaan, doch dat ieder der dienstplichtigen een ver- lofsaanvrage kan indienen bij zijn onmid- dellijken commandant. Ned. ambulance naar Rusland. Dr. Bijleveld te Haarlem meldt aan de N. R. Ct., dat hij, evenals dr. Westerman, voor den duur van drie maanden deel zal nemen aan de Nederlandsche ambulance, welke naar Rusland zal worden uitgezonden. Het Duitsche uitvoerverbod voor ij z e r. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, genaamd Eerste Neder landsche Koopmansgilde, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, besloten, de aangelegenheid van den uitvoer van stafijzer ter hand te nemen en tot den Rijkskanselier het verzoek' te richten, de contracten, die voor 8 Januari zijn gesloten, tot de oude prijzen uit te voe ren. Aniline. De N. C.-verneemt, dat vanwege de Duif- sche fabrieken aan de afnemers hier te lande per circulaire is medegedeeld, dat de prij zen van aniline van nu af. aan viermaal zijn verhoogd. Bovendien zal de prijs in gul dens worden berekend, d. w. z. de Mark tegen den koers van 60 cts.f Onder de kleurstoffen-afnemers hiér te lande heeft deze mededeeling (die voor een deel als een officieuze poging wordt b*» schouwd om den markenkoers te helpen hen» stellen) groote opschudding verwekt. Men heeft er zelfs een oogenblik over gedacht dé Ioopende contracten op te zeggen, maar Men» van is afgezien. Hoewel onze nijverheid van deze plotse linge enorme prijsverhooging van een haref grondstoffen zeker moeilijkheden al onden» vinden, kan het meer duurzame gevolg daan» van toch slechts zijn dat zi] zich meer en meer in andere landen van aniline gaat voorn zien. Dit zal mogelijk zijn, daar de aniline- nijverheid zid» zoowel in Engeland (BritisH Dyers Ltd.) en Amerika als ook In Zwitsem land (det reeds een tiende van de geheele Duitsche productie kan leveren) In den laetsten tijd sterk uitbreidt Waarom toi» ook Nederland zelf niet ak»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2