BINNENLAND. Ben aan de Grieksche grertó, maar met den ipprechten wenscih goede vrienden te worden. Athene, 10 Febr. (Havas). De Griek sche regeering heeft aan de gealiieerden /voorgesteld gezamenlijk wachten te plaatsen ï>ij den spoorweg Saloniki—Monastir. Konstantinopeï, 10 Febr. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront beschoot den 7en een kruiser ter hoogte van Jenisjehir «onder succes met tien gTanaten de kust van fTeke Burun. Onze artillerie sloeg een vij andelijk vliegtuig, dat in den voormidag over Sedd ul Bahr vloog op de vlucht. Een ander vliegtuig, dat In den namiddag over dezelfde streek vloog, vluchtte ten gevolge van ons artillerievuur naar Imbros, door een van onze vliegtuigen vervolgd. Konstantinopeï, 10 Febr. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. De Russische vloot beschoot den 6en de kolenhaven Songuldak, zonder bijzondere schade aan te richten. Een vijandelijk vlieg tuig, waarvan het moederschip aan den strijd deelnam, werd door een ven onze duikboo ten getorpedeerd. Athene, 10 Febr. (Havas). Aan de Grieksche regeering is officieel kennis ge geven, dat binnen kort eene afdeeling Ita- liaansche carabiniei s naar Korfu zal worden gezonden. Saloniki, 10 Febr. (Havas). Het to tale cijfer van de tot heden geëvacueerde Servische troepen bedraagt meer dan 100,000 man. Daarvan zijn 85,000 op Korfu. Konstantinopeï, 10 Febr. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront is niets van be lang voorgekomen. Konstantinopeï, 10 Febr. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront is niets bijzonders ge beurd. P a r ij s1 O F e b r. (Havas). De Atheenij sche "bladen zijn zeer ontevreden over de verklaringen van Radoslawow, die heeft ge legd: „Alles wat wij veroverden van de "Egefsche zee tot de Donau, zal van ons zijn. Par ij s, 10 Febr. (Havas). De Dirit- «chers zenden naar Konstantinopeï twee mu- nitietreinen per dag; maar zij halen alle le vensmiddelen weg en veroorzaken daardoor eene groote ellende. Berlijn, 10 Febr. (K. N.) Uit Kon stantinopeï wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat gisterenmorgen op het plein voor het mi nisterie van oorlog de Oostenrijksch-Hon- gaarsche 15 centimeter houwitserbatterij, die van de Dardanellen terugkwam, door den minister van oorlog Enver Pacha feestelijk begroet werd. Voor den eersten keer sedert menschenheugenis klonken op het groote plein Oostenrijksch-Hongaarsche horensig nalen, toen de minister van oorlog op het portaal naar de wachtende batterij Kep. Ook de minister van binnenlandsche zaken Ta- laat Bey en de Duitsche militaire attaché Von Loschow waren verschenen. Londen, lOFebr. (R.) Men bericht In verband met de samenwerking van de Belgen met de Engelschen en de Franschen in Afrika, dat de Belgen, bij de verdediging van de grens over 500 mijlen ten noorden van het Keru-meer tot ten zuiden van het Tanganyikameer, de Duitschers in een tien tal gevechten hebben teruggeslagen en hun zware verliezen toebrachten. De Belgen doen nu een inval in Duitsch Oost-Afrika. Rome, 10 Febr. (R.) De missie-Briand is hier aangekomen. Het station was ver sierd. Er was eene reusachtige menigte, die hen toejuichten. Minister-president Salandra en de ministers Sonnino en Zupelii begroet ten hen aan het station. Rome, 10 Febr. (R.) De leden van de rransche missie dejeuneerden in de Fran- sche ambassade. Zij brachten een bezoelc aan het Quirinaal, aan de koningin-weduwe en aan den minister van oorlog, met wien zij een uur confereerden. Vele huizen zijn met de vlaggen van de ge allieerden versierd. Par ij s10 Febr. (Havas). De in Rome vertoevende Servische afgevaardigden heb ben besloten zich binnen kort te Nice te ver eenigen, om daar de werkzaamheden van de skoepschtina te hervatten. Kaapstad, 10 Febr. (R.) Gedurende de wervings-campagne, die in de laatste veertien dagen in Zuid-Afrika is gehouden voor het naar Oost-Afrika bestemde contin gent, zijn meer mannen verkregen dan noo- dig waren. Alleen aan den Rand hebben zich 7035 mannen aangemeld. Londen, 10 Febr. (R.) De Times be richt uit Toronto: In het district Toronto wordt iedere week een nieuw bataillon ge- rerruteerd. Londen, 10 Febr. (R.) Reuter verneemt van een Belgisch diplomaat, dat het geen geheim is, dat Duitschland direct of indirect ean België meer dan één vredesvoorstel heeft gedaan en dat er misschien nog meer zullen volgen. Het resultaat zal echter het zelfde zijn als bij vorige gelegenheden. Iets enders is ondenkbaar, want België is bereid, even lang tegen den vijand te~blijven vech ten als Britannië en dat kan nog een heelen tijd zijn. Parijs, 10 Febr. (Havas). De Temps zegt in een bespreking van de herhaalde po gingen van Duitschland om tot de sluiting van een afzonderlijken vrede te geraken, dat deze veldtocht in het leven geroepen schijnt te zijn door de Duitscht f aute finance, die voor een vreeselijken economist.Ten terug- na den oorlog vreest. Het blad schrijft: odien de Duitsche geldmannen en de kr -crlijke kanselarij inderdaad het herstel va* vrede or dei. gcoivislag vaa bet Statu quo ante aanraden, dan geschiedt dit, omdat zij deze voorwaarden als de gunstig ste beschouwen, waarop Duitschland nog kan hopen te onderhandelen. Berlijn, 10 Febr. (W. B.) Tot dusver zijn 04 gevallen bekend geworden van ar restatie in strijd met het volkenrecht van Duitsche of Oostenrijksch-Hongaarsche bur gers op neutrale schepen, en wel door de Engelsche marine aan boorcl van de Neder- landsche schepen Comn „wijne, Koningin Emma, Tubantia, Zeelandia, Potsdam, Hol- landia, Noordam, Wilis, Rijndam, Gelria, Prinses Juliana, Hawthornbank en Bellatrix. In deze 64 gevallen werden in 't geheel om streeks 3500 personen in strijd met het vol kenrecht gevangen genomen. Zonder twijfel geeft ook deze op stellige grondslagen steu nende opgave nog geen volledig beeld van alle schendingen van het volkenrecht, waar aan onze tegenstanders alleen op dit gebied zich hebben schuldig gemaakt. Berlijn, lOFebr. (W. B.) In eene me morie van de Duitsche regeering over de behandeling van bewapende koopvaardij schepen, die heden aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de neutrale staten is medegedeeld, wordt gezegd: Reeds voor het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog hnd de Britsche regeering aan de Engelsche reederijen gelegenheid gegeven hunne koopvaardijschepen met kanonnen te bewa penen. De regeering wilde voor de reede rijen van deze schepen de noodige kanon nen, de daarbij passende munitie en ge schikt personeel tot oefening van de bedie ningsmanschappen beschikbaar stellen. De Engelsche reederijen hebben aan de uitnoodiging van de admiraliteit bereidwillig gevolg gegeven. Spoedig na het uitbarsten vin den oorlog constateerden de Duitsche kruisers, dat de Engelsche mailstoomers be wapend waren. De Britsche regeering heeft vooi de eigen koopvaardijschepen het stand punt ingenomen, dat zulke schepen zóó lang het karakter van vreedzame handelsschepen behouden als zij wapenen voeren enkel voor het doel van verdediging. Dienovereenkom stig heeft de Britsche ambassadeur te Washington aan de Amerikaansche regee ring in een schrijven van 25 Augustus 1914 zeer ver strekkende verzekeringen gegeven, dat de Britsche koopvaardijschepen nooit voor oanvalsdoeleinden, maar slechts tot verdediging bewapend worden en dat zij dientengevolge nooit vuur geven, tenzij er het eerst op hen gevuurd wordt. Voor de be wapende schepen van andere vlaggen heeft daarentegen de Britsche regeering het be ginsel aangenomen, dat zij als oorlogssche pen behandeld moeten worden. De Duitsche regeering koestert geen twij fel, dat een koopvaardijschip door bewape ning met kanonnen een oorlogskarakter krijgt, en wel onverschillig of de kanonnen slechts voor de verdediging of ook voor den aanval moeten dienen. Zij beschouwt iedere oorlogshandeling van een vijandelijk koop vaardijschip als strijdig met het volkenrecht, al houdt zij met de hier tegenover staande opvatting hierdoor rekening, dat zij de be manning van zulk een schip niet als zee- roovers maar als oorlogvoerenden behan delt. De neutrale staten hebben zich ten deele bij de Britsche opvatting aangesloten, ten deele hebben zij echter ook het'tegen over gestelde standpunt ingenomen en bewapende koopvaardijschepen van oorlog voerenden onderworpen aan de voor oor logvoerenden geldende neutraliteitsregelen. In den loop van den oorlog werd de be wapening van Engelsche koopvaardijsche pen steeds meer algemeen toegepast. Uit de berichten van de Duitsche zeestrijdkrach ten werden talrijke gevallen bekend ge maakt, waarin Engelsche koopvaardijsche pen niet alleen bewapenden tegenstand bo den aan Duitsche oorlogsschepen, maar hun nerzijds zonder verwijl tot aanvallen op hen overgingen, waarbij zich zich dikwijls ook nog van valsche vlaggen bedienden. Eene opgave van zulke gevallen, die uit den aard der zaak slechts een deel van de aanval len, die werkelijk geschied zijn, kan omvat ten, is aan de memorie toegevoegd. Uit deze opgave blijkt, dat de geschetste handelwijze door de koopvaardijschepen van de bondge- nooten van Engeland wordt nagevolgd. Eene opheldering voor het geschetste op treden van bewapende Engelsche koopvaar dijschepen geven de geheime instructiën van de Britsche admiraliteit, die door de Duitsche zeestrijdkrachten op de in beslag genomen schepen gevonden zijn. Deze in structiën regelen tot in de bijzonderheden den artilleristischen aanval van Engelsche koopvaardijschepen op Duitsche duikbooten Zij bevatten nauwkeurige voorschriften over de opneming, de behandeling, de werk zaamheid en de controle van de aan boord der koopvaardijschepen genomen Britsche bedieningsmanschappen van de kanonnen, die b.v. in neutrale havens niet de uniform moeten dragen van de leden der Britsche oorlogsmarine. Bovenal echter blijkt daaruit, dat deze bewapende schepen niet een zee- oorlogsrechtehjken maatregel van de Duit sche duikbooten moeten afwachten; taai- dat zij die dadelijk moeten aanvallen. In al deze bevelen, die niet slechts be trekking hebben op de zeeoorlogszone rond om Engeland maar wat hunne geldigheid be treft onbeperkt zijn, wordt op geheimhou ding de grootste nadruk gelegd, en wel blijk baar opdat het met het volkenrecht strijdige en met de Britsche toezeggingen geheel in tegenspraak zijnde optreden van de koop vaardijschepen voor den vijand en voor de onzijdigen verborgen zal blijven. Hiermede is duidelijk gemaakt, dat de be wapende Engelsche koopvaardijschepen de officieele opdracht hebben de Duitsche duik booten overal, waar zij in hunne nabijheid komen, arglistig te overvallen en dus mee- do en loos tegen hen oorlog te voeren. Daar de zeeoorlogsregelen van Engeland door zijne bondgenooten volledig zijn overgeno men, moet het bewijs ook voor de bewapen de koopvaardijschepen van de andere vij andelijke staten als geleverd beschouwd worden. De memorie eindigt aldus: Onder de hier boven uiteengezette omstandigheden heb ben de vijandelijke koopvaardijschepen, die met kanonnen bewapend zijn, er geen recht meer op als vreedzame handelsschepen be schouwd te worden. De Duitsche zeestrijd krachten zullen daarom na een korten ter mijn, die met de belangen van de onzijdi gen rekening houdt, bevel ontvangen zulke schepen als oorlogvoerenden te behande len. De Duitsche regeering geeft aan de neu trale staten van dezen toestand kennis, op dat zij hunne burgers kunnen waarschuwen, tegen het verder toevertrouwen van hun persoon of hun vermogen aan bewapende koopvaardijschepen van zich met het Duit sche rijk in oorlog bevindende staten. De opgave, waarvan de memorie gewaagt, somt in 't geheel 29 gevallen op, die zijn gebeurd in den tijd van 21 April 1915 tot 17 Januari 1916. Weenen, 10 Febr. (Corr.-bureau). Het ministerie van buitenlandsche zaken richtte heden aan de bij het Oostenrijksche hof geaccrediteerde gezanten van de neu trale landen een verbaal-nota, waarin gezegd wordt, dat de Engelsche admiraliteit in den loop van het jaar 1913 een aantal groote Engelsche passagiersbooten liet bewapenen. Zooals de eerste lord der Admiraliteit op 26 Maart 1913 in het Lagerhuis verklaarde, zou de bewapening van de genoemde boo ten dienen om haar tegen het gevaar, dat haar van de zijde der in hulpkruisers her schapen vijandelijke schepen dreigde te be schermen en zou zij uitsluitend ter verdedi ging dienen. De ervaringen gedurende den tegenwoor digen oorlog opgedaan bewijzen, dat een aanzienlijk aantal Engelsche handelsschepen van aan boord opgestelde kanonnen gebruik maakten tegenover vijandelijke oorlogssche pen, en zulks niet alleen om zich te ont trekken aan de uitoefening van het wette lijke prijsrecht, maar ook om vijandelijke oorlogsschepen aan te vallen en te vernie tigen. Zooals uit de nota, die de keizerlijke Duitsche regeering heden aan de neutrale staten overhandigd heeft, blijkt, heeft men aan boord van Engelsche stoomschepen in structies gevonden, die bewijzen, dat de Brit sche regeering zelfs hare aan het departe- nent te Washington gedane beloften niet nakomt. Het voorbeeld van Engeland werd, in den loop van den oorlog, door zijne bondgenoo ten, in het bijzonder door Frankrijk en Italië, gevolgd. Zonder in te gaan op de door de Engelsche regeering naar voren gebrachte, bevreemdende uitspraak, volgens welke de door die regeering bewapende passagiers booten haar definitief karakter behouden, terwijl een door den vijand bewapend koop vaardijschip door de Britsche zeemacht als een hulpkruiser beschouwd zal worden, be paalt de Oostenrijksch-Hongaarsche regee ring zich er toe vast te stellen, dat leder, met welk doel ook, bewapend koopvaardij schip alleen reeds door dat feit zijn karak ter van non-combattant verliest. Naar aan leiding van dezen stand van zaken wordt aan de Oostenrijk-Hongaarsche zeemacht het bevel gegeven, zulk soort schepen als oorlogsschepen te behandelen, welk bevel van 29 Febr. 1916 af ten uitvoer zal gelegd worden. Deze termijn wordt vastgesteld in het belang der neutralen, opdat zij de gele genheid hebben hun onderdanen te waar schuwen voor het gevaar, dat er bestaat als zij hun persoon of hunne goederen toever trouwen aan bewapende koopvaardijschepen van met Oostenrijk-Hongarije oorlogvoeren de staten, alsook om hun de gelegenheid te geven hun onderdanen die zich reeds aan bcord van genoemde schepen bevinden, te waarschuwen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de eer de gezanten te verzoeken, het bovenstaande per telegraaf aan hunne res pectieve regeeringen over te brengen." N e w-y or k, lOFebr. (R.) De stand van de Lusitania-zaak is onveranderd. Men is in afwachting van de, met het oog op de aan neming door Washington, gewijzigde Duit sche nota. New-York, 10 Febr. (R.) De corres pondent van de World te Washington be richt, dat staatssecretaris Lansing eene nota heeft gezonden aan Oostenrijk, waarin wordt verlangd verontschuldiging voor den duikbootaanval op de Petrolite, bestraffing van den commandant en schadevergoeding voor de toegebrachte schade. De nota zegt, dat de duikboot zonder waarschuwing op de Petrolite heeft gevuurd en met vuren is voortgegaan nadat de Petrolite had gestopt, waarbij één man werd gewond. De duikboot kwam langszijde de Petrolite en vroeg levens middelen tè koopen, maar de Petrolite wei gerde ze te verkoopen. De Oostenrijksche commandant zeide daarop dat hij zou ne men wat hij noodig had, desnoods met ge weld; hij nam een Amerikaanschen matroos als gijzelaar mee. De Oostenrijkers kwamen aan boord van de Petrolite en namen zelf de levensmiddelen weg. Washington, 10 Febr. (R.) Staats secretaris Lansing verklaarde, naar aanlei ding van de berichten, die zijn gepubliceerd over de Amerikaansche nota, aan Oosten rijk gericht in zake de Petrolite, dat te Wee nen om onderzoek en opheldering nopëns de toedracht der zaak is gevraagd. Eischen zijn thans niet gesteld, maar misschien zul len, die later gesteld worden, als de verkre gen inlichtingen daartoe aanleiding geven. Londen, lOFebr. (R.) De Globe zegt in eene bespreking van het gebrek aan scheepsruimte, dat het, in plaats van den invoer van suiker te beperken, beter zou zijn zware rechten te heffen van suiker uit Ne derland, Cuba en Java en de suiker uit de Britsche koloniën vrij toe te laten. Dit-zou niet alleen vrachtruimte besparen, maar ook het wegvloeien van goud uit het rijk vermin deren. Denemarken. Kopenhagen, 10 Febr. (R.) Na on derhandelingen met de verschillende par tijen in den rijksdag heeft de regeering be sloten een wetsontwerp in te dienen om de verkiezingen voor den nieuwen rijksdag, die ingevolge de nieuwe grondwet vóór Juni van dit jaar zouden moeten plaats hebben, voor- loopig uit te stellen. Vcrecnlgdc Staten. Washington, 10 Febr. (R.) De se cretaris van oorlog Garrison heeft ontslag genomen. Men bericht dat dit is geschied omdat eene groote meerderheid in het con gres tegen zijn plan is tot oprichting van een continentaal leger. De onder-secretaris van oorlog Brecken- ridge heeft ook ontslag gevraagd. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag kwam aan de orde de Eedswet. De heer Brummelkamp (a.-r.) ver klaart, dat voor de anti-revolutionnairen de wet onaannemelijk is en prijst het door dr. Kuyper voorgestane instituut ven „eeds helper" aan. De heer L o h m a n (C.-H.) verdedigt het ontwerp, waarin hij wel een tijdelijke rege ling ziet die niet, zooals dr. Kuyper meent, den facultatieven eed invoert. Hij bepleit af schaffing van den fiscalen eed, zoomede van den ambtseed voor lagere ambtenaren. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) hecht aan den termijn, in het ontwerp ge noemd, die er het tijdelijk karakter ean ver leent, geen waarde. Spreker critiseert voorts de onvaste hou ding der regeering, die in art. 1 zegt te wil len behouden, wat zij in een ander artikel prijs geeft. Voor tal van ondergeschikte amb ten zou spr. den ambtseed willen zien ver vallen. Hij verklaart zich tegen vrijstelling van den eed wegens gemoedsbezwaren. Atheisten wil hij niet tot den eed zien toege laten, maar dit moet dan ook duidelijk ge zegd worden. Hij zal zijn stem aan het ont werp niet kunnen geven. De heer Gerhard (S.-D.) treedt in uit voerige verdediging van het wetsontwerp en in bestrijding van de bezwaren der tegen standers inzonderheid van den heer Van Wijnbergen, tegen wiens uitlating, dat de atheisten gevaarlijk zijn voor de rust in het land, spr. opkomt Hij hoopt van harte dat het ontwerp zal worden aangenomen. De vergadering is verdaagd tot morgen ochtend half twaalf. De Kamer heeft de voordracht de Suppi. Landbouwbegrooting 1916 betreffende de kosten voor bestrijding van mond- en klauw zeer aangenomen met 45 tegen 32 stemmen. Daama is voortgezet de behandeling van het Eedswetje. Berichten. De Staatscourant van Vrijdae 11 Fe bruari bevat o.a de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontheven Dr. Th. G. den Houler, hoofdinspecteur der volksge zondheid van ziin lidmaatschap der Staats commissie tol het ontwerpen eener regeling \an het pensioenrecht van de burgerlijke ambtenaren enz. op verzoek eervol ontslagen met dank en toekenning van den titulairen rang van hoofdingenieur van het stoomwezen der spoorwegdiensten de ingenieur van idem J. J. F. Pennink op verzoek eervol ontheven van het beheer de directeur van bet post- en telegraafkan toor te Zevenbergen J Lasonder en bii be- to' *T»of^"o">rnies d^r benoemd tot vice-consul der Nederlanden te San Thomé (Westkust van Afrika), buiten be zwaar van 's Rijks schatkist, de heer W. G. van Leeuwen. Het ressort van het vice-consulaat omvat het eiland San Thomé, het Prinseneiland, Spaansch Guinea en Fernando Po en onderhoo- righeden, te weten Annabon, Corisco en Elobey. Aan dén heer Van Leeuwen kan in de Neder- landsche taal geschreven worden; met ingang van 15 Februari 1916 is: op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, te 's-Graven hage, als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te 's-Gravenhage; benoemd tot voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te 's-Gra venhage, mr. A. J. E. A. Bik, te 's-Gravenhage; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. E. D. H. Schutter, te Zutphen, als plaatsver vangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Leeuwarden; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverze kering te Leeuwarden, mr. H. A. Wassenbergh, advocaat en procureur, te Leeuwarden; benoemd tot voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te Steen bergen, J. L. M. Jurgers, te Steenbergen, secre taris dier gemeente; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverze kering te Enschedé, E. baron van Dedem, ont vanger der registratie en domeinen te Enschedé; met ingang van 23 Maart 1916 is: benoemd tot voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te Arnhem, mr. J. W. Frowein te Arnhem; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverze kering te Arnhem, mr. H. F. Gieseke, te Arnhem, commies-redacteur ter sercretarie dier gemeente. Watersnood-comité voor Ned. 0 o s t-I n d i Z. K. H. Prins Hendrik heeft een bedrag van f 500 doen toekomen aan het Watersnood-Comité voor Ned. Oost-Ind;ê. Een Noorsche gezantschaps post in Den Haag. De correspon- dent te Kristianio der N. R. Ct. schrijft, d.d. 5 Februari In de zitting van het Storting van heden werd het vyorspel tot het oprichten van een gezantschapspos* in Rome behandeld en met 12 stemmen tegen aangenomen. Bij die gelegenheid sprak advocaat Michelet, lid der rechterzijde, de wenschelljkheid uit tot het oprichten van een afzonderlijken gezantschapspost in Nederland, dat in de zen tijd met dezelfde moeilijkheden te kam pen heeft en dezelfde belangen heeft als Noorwegen, en alwaar, gelijk men weet, de vertegenwoordiging alleen geschiedt door: den Noorschen gezant in Kopenhagen, die tevens als geaccrediteerd gezant in Den Haag optreedt. Ihlen, de minister van buitenlandsche za ken, verklaarde bij die gelegenheid, dat het oprichten van een gezantschapspost in Den Haag door de regeering in overweging wordt genomen. Het was toch fn den tijd van dezen oorlog bij verschillende gelegen heden gebleken, dat een eigen vertegen woordiging in Den Haag wenschelijk was, ofschoon de minister niet naliet er op te wijzen, dat de Nederlondsche gezant to Stockholm, die tevens ook in Kristiania ge accrediteerd is, in deze tijden groote diens ten bewezen had. Men kreeg wel den indruk, dat de minis* ter voor het oprichten van een nieuwen ge* zantschapspost in Den Haag gestemd was, en met hem ook het Storting. Ook de pers betoont haar instemming met het voorstel. Kamerverkiezing Apeldoorn. Dc afdeelinc Apeldoorn van de S. D. A. T. stelde [listeravond met aK'emcenc stemmen candidaat den beer II. van 'friet. Koninklijke Militaire Aca demie. De cadetten van het 3e studiejaar, die met gunstig gevolg den beknopten cur sus hebben gevolgd, mjllen na afgelegd exa men van 15 Februari tot 3 Maart e. k. worden gedetacheerd die der Infanterie in de legerplaats bij Mil- ligen en Harskamp; die der Cavalerie bij de Cavalerie-brigade; die der Artillerie in de legerplaats bij Ol- debroek; die der Genie bij het depót der Genietroe pen. M r. J. A. L e v y. Men meldt uit Am sterdam: Den 17en Februari a.s., den dag waarop mr. J. A. Levy den tachtigjarigen leeftijd hoopt te bereiken, zal 's middags van 2 tot 4 uren door den jubilaris receptie worden ge houden in een der zalen van Brack's Doelen- Hotel. Naar verwacht wordt zullen verschillend* hooggeplaatste personen in den lande deze gelegenheid aangrijpen om den hoogbedaag- den rechtsgeleerde en staatsman van hun belangstelling te doen blijken. Des avonds zal een samenzijn In besloten kring plaats hebben ten huke van den deken der Orde van Advocaten, mr. J. Kappeyne van de Coppello. De Directeur van Scheepsbouw aan liet Departement van Marine, de heer J. F. wan Beek. heeft tegen 1 Mei ontslag aangevraagd uit die betrekking. Voor den dienst in Ned.-ïndié is be stemd H. L. Winkeluan te P.otterdaiii VOUA* tijdelijk bouwkundig opzichter ter beschik king von den directeur d-r B. O. W. Begrafenis G. W. Burger, t Gis teren is op Crooswijk bij Rotterdam het stof felijk overschot begraven van den heer G. V, Burger, in leven consul-generaal van Noor. wegen en lid van der. gemeenteraad. In de kapel hadden zich vereenigd burge meester en wethouders, de secretaris, de oud wethouder Hudig en vele raadsleden, voorts vele consuls en een groot aantal vrienden. De burgemeester herdacht den overleden» als verdienstelijk lid van den Raad, waarin hij sedert 1903 zitting had, als goed burger en een man van groote werkzaamheid en plichtsbetrachting. Ds. Stenfert sprak als vriend, waarna da vice-consul Fr. Grüner in de Noorsche taal herinnerde wat de overledene voor zijn land geweest was. Ds. Sare eveneens in de Noor- sche taal sprekende, bracht den overleden» dank voor wat hij voor de Noorsche zeelia den en de Noorsche kerk was geweest. Nederland en de oorlog. Een interview van generaal Staal. Een redacteur van de Vossische Zeitung (Oskar Schweriner) heeft generaal Stad bezocht, die hem deelgenoot gemaakt heefl van zijn gevoelens betreffende de waar. schijniijkheid en de gevolgen van een vij. andelijk optreden van Engeland hetzij door middel van een blokkade, hetzij door een landing van troepen, tegen ons land. De oud-minister geloofde niet, dat het e| toe zou komen hij hield de perscampag. ne van den laatsten tijd voor afsluiting van den toevoer naar onze havens „voor een echt Engelsche bluf" en putte zijn geruft, heid dat het daarbij zou blijven, uit de over. tuiging, dat Engeland het zonder ons niet stellen kan en dit zeer goéd weet Tastta het onze rechten op de zee desondank» krachtdadig'aan, wij zouden ons dat moeten laten welgevallen, omdat wij zwak zijn en' Engeland machtig. „Maar na den oorlog zouden wij ons wreken. Dan zal Engeland ons noodig hebben, ons moeten hebben! En dan zullen wij het niet kennen f* Toen de correspondent hierop van de mo« gelijkheid eener landing sprak, schoten d« oogen van generaal Staal vlammen. Dat zo» hij wel eens willen zien. Reeds vroeger had» den de Engelschen bij zulk 'n poging ba» bloede koppen bij ons gehaald. Het zouhug nooit lukken. Het zou een nog grootere dom» heid ziin dan ds snderneming op GslUpoN»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2