BINNENLAND.' »an de ojizijdigen rekening houden. Nu blijft fee '.'raap of de andere partij op dien voet tot Kedewerking gezind zal blijken. In afwach» ig van de uitkomsten, die de daarover go- japende overleggingen zullen opleveren, Jtaat voor de onzijdige staten als hulpmiddel Ue gelegenheid open, hunne burgert zoo- |veel mogelijk voor schade te vrijwaren, door tren opmerkzaam te maken op de gevaren, jwaaraan zij zfch blootstellen op handels- Schepen van de oorlogvoerenden, die bewa pend zijn om aan duikbooten tegenstand te kunnen bieden. De oorlog. B e r 1 ij n, 1 3 F e b r. (W. B.) Bericht van liet opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In Vlaanderen zijn patrouilles en sterke ,verkenningsafdeelingen na een levendig ar- Wlleriegevecht de vijadelijke stellingen bin nengedrongen. Zij hebben met succes eeni- ge mijnen doen springen en ten Zukl-Oos- ïen van Boesinghe meer dan 40 Engelschen gevangen gemaakt. De Engelsche artillerie heeft gisteren en eergisteren Rijssel met goed zakelijk gevolg beschoten. Wij leden daardoor geene ver liezen en evenmin werd schade aan mili taire werken aangericht. Aan ons front tusschen het kanaal van La Bassée en Atrecht en eveneens ten Zui den van de Somne werd ten gevolge van het nevelig weer minder activiteit aan den 'dag gelegd. In de gevechten in de streek ten Noord westen en Westen van Vimy hebben wij tot 6 Februari in het geheel negen officieren fn G82 manschappen gevangen genomen. De buit bedraagt in totaal 35 machinege weren, twee mijnwerpers en ander materiaal. Onze artillerie heeft de vijandelijke stel lingen tusschen de Oise en Reims onder hevig vuur genomen. Patrouilles hebben vastgesteld, dat dit vuur in de vijandelijke loopgraven eene goede uitwerking heeft {gehad. In Champagne heben wij ten Zuiden van Et.-Marie Py de Fransche stellingen over een uitgestrektheid van circa 700 meter in 6torm genomen en daarbij vier officieren en 207 man gevangen genomen. Ten Noord-westen van Massiges zijn twee hevige vijandelijke aanvallen mislukt. In het door de Franschen eergisteren bezette deel van onze loopgraaf, ten Oosten van Maison de Champagne, duren de gevechten met handgranaten onafgebroken voort. Tusschen ide Maas en de Moezel hebben wij, door een viiftal groote mijnen te doen springen, de voorste vijandelijke loopgraven over een breedte van 30 tot 40 meter geheel ver nield. In Lotharingen en de Vogeezen hebben Jen Zuiden van Lusse levendige artillerie gevechten plaats gehad. Ten Oosten van St. Dië Is een Duitsche troepenafdeeling een van de vooruitgeschoven stellingen van de Franschen binnengedrongen; zij heeft meer idan 30 jagers gevangen genomen. Onze vliegtuigeskaders hebben met goed gevolg bommen geworpen op de vijandelijke etappen en spoorwegwerken van La Panne en Poperinghe. Een aanval van vijandelijke vliegers op Ghistel, ten Zuiden van Ostende, heeft geen schade aangericht. P a r ij s, 13 F e b r. (Havas). Namiddag communiqué. Ten noorden van Vic-sur Aisne heeft de Fransche artillerie eenige vijandelijke af- deelingen, die tot onze draadversperringen 'doorgedrongen waren, verjaagd. Ten noordoosten van Soissons zijn de Duitschers door een voorafgaand bombar dement er in geslaagd onze loopgraven bij den weg naar Crouy te bereiken, maar zij werden door een tegenaanval terstond te ruggeslagen en lieten dooden op het ter- rien achter. Wij maakten hierbij eenige gevangenen, Onder wie een officier. In Champagne hebben de Duitschers bij een heuvel ten noordoosten van Mesnil te gen het eind van den dag en gedurende den nacht achtereenvolgens vijf tegenaanvallen gedaan op de vroeger door de Franschen veroverde loopgraven, die alle werden af geslagen. In Lotharingen was de wederzijdsche ar tillerie in den sector van Rennon en van het bosch van Barroy werkzaam. In dezelfde streek werden verscheidene Duitsche verkenningstroepen door het vuur der Franschen uiteengejaagd. Avondcommuniqué. De Duitschers deden in den vroegen mor gen in Artois eene reeks aanvallen ten wes ten van heuvel 140 zonder resultaat. In den namiddag vielen zij, na een hevig bombar dement, vier malen aan. Drie werden door Ons artillerie- en geweervuur gestuit. Door den vierden aanval kregen zij voet In de eerste loopgraaflinie ten westen van heuvel 140, maar de Duitschers werden er onmid dellijk weer uitgeworpen door een tegen- er .val, die zware verliezen berokkende. Een Duitsch vliegtuig werd in brand ge- echoten in onze liniën ten oosten van Gi- venchy. Een Duitsche granaataanval ten zeden ven Frise mislukte. Wij bombardeerden vijandelijke wérken ten oosten van de Oise. De Duitsche artil lerie was zeer actief tusschen Soissons en Reims, waar onze artillerie infanterieaanval- len, die in voorbereiding waren, in de ge boorte smoorde. Wij maakten gevangenen bij den strijd in Champagne, waar de vijand soet kreeg in de vooruitgebrachte loopgra ven ten oosten van Tahure. Een vijandelijke aanval in Boven Elzas we: d door onze artillerie bedwongen. Londen, 13 Febr. (R.) Communiqué •ar», het Britsche hoofdkwartier'. In den afgeloopen nacht deden wij een Mi springen ten westen van Hulluch en he eften den daardoor ontstanen trechter zon der verliezen te lijden, Hevige artilleriegevechten werden er in den loop van den dag geleverd bij den heu vel van Huille en de Hohenzollern-redoute, Cuinchy en Armentières. De vijand beschoot onze loopgraven bij Hooge en de streek ten ncorden daarvan. Bij Yperen was de luchtvloot werkzaam. B e r 1 ij n, 13 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Aan het Oostelijk front is de toestand over het geheel onveranderd. Ten Oosten van BMaranowitsji zijn twee vooruitgeschoven werken van de Russen op den Westelijken Sjaravocna door een storm genomen. Weenen, 13 Febr. (W. B.) Officieel bericht van heden namiddag. Van het Oostelijke front is niets nieuws te berichten. Petersburg, 13 Febr. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het front van Riga schoten de Duit schers met zwaar geschut op onze loopgra ven in de buurt van de Dwina. In de stellin gen van Dwinsk duurde de strijd om het bezit van den door de ontploffing van den door onzen mijnhaard gevormden trechter den geheelen dag; hij eindigde in ons voor deel. Na een levendig vuur bezetten wij het dorp Garboenovka. Bij het Sventen-meer was een zeer hevige bommenstrijd. Bij Tsje- remin wierp de vijand van tijd tot tijd een vuurhagel tegen eene hoogte, die wij bezet hadden. In Galicië deed de vijand in de streek van Tsekroff hardnekkige pogingen om ons te verdrijven van eene hoogte, die wij bezet hadden. Ten koste van enorme verliezen slaagde de vijand daarin; maar terstond daarop verjoeg een van onze oude, roemrij ke regimenten voor de tweede maal door een verwoeden aanval den vijand van deze hoogte. De daarbij gemaakte gevangenen verhaalden, dat onze artillerie enorme ver liezen aan den vijand berokkende. In den avond van den Hen en den nacht van den 12en deed de vijand in zijne pogin gen om de hoogte in de streek van Tsekroff te heroveren, drie verwoede tegenaanval len, die allen teruggeslagen werd met enor me verliezen voor den vijand. Weenen, 13 Febr. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Nachtelijke aanvallen der Italianen op de door ons in het Rombon-gebied genomen stelling werden afgeslagen. Op verschillen de punten legde de vijandelijke artillerie een levendige activiteit aan den dag. Ook Görz kreeg, zooals bijna dagelijks het geval is, eenige granaten. Rome, 13 Febr. (R.) Officieel commu niqué. Onze artillerie bombardeerde met succes treincolonnes op de oostelijke hellingen van het Bralna-Lagarinadal, vijandelijke troepen in de buurt van het Luserna Asticadal, het spoorwegstation Caldorazzo in het Sujana- dal. Dolomietenhotel in het Tischleindal, dat In brand geschoten werd. Op het Plezzo-station aan de Boven-Ison- zo werd met het aanbreken van den dag een verrassende aanval gedaan, die doordrong in de Rombon-zone. In den sector van G3rz bombardeerden vijandelijke batterijen in Sant Andrea, Rub- bia en Savogna onze stellingen bij Podgora. Onze artillerie bracht hen tot zwijgen. B e r 1 ij n, 13 Febr. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In den Balkan is niets nieuws voorgeval len. Weenen, 13 Febr. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Van het Zuid-Oostelijke front Is niets nieuws te melden. Weenen, 13Febr. (Corr .-bureau). Te genover de frazen, waarmee de Montene- grijnsche minister-president, Mioeskowics de openbare meening heeft trachten te mis leiden over de Montenegrijnsche bede om vrede en capitulatie, is het voldoende nog maals vast te stellen, dat den 14 en Januari koning Nikolaas aan den keizer en Mioes kowics namens de Montenegrijnsche regee ring aan onze regeering telegrammen ge zonden hebben, waarin zij om vrede ver zochten. Den 16en Januari heeft daarop de Montenegrijnsche regeering in eene ook door Mioeskowics onderteekende nota de haar als prealabele voorwaarde voor de in leiding van vredesonderhandelingen aange wezen onvoorwaardelijke nederlegging van de wapenen aangenomen. Uit het gezegde blijkt, dat aan de Monte negrijnsche regeering vredesvoorwaarden in 't geheel nog niet bekend werden ge maakt, zoodat van eene afwijzing van vre desvoorwaarden logisch geen sprake kan zijn tot dusver. Het vertrek van koning Ni kolaas is, volgens de opgave van Mioesko wics eerst den 20en Januari geschied. Of de Koning na dezen datum van zijne ver banning uit nog bevelen heeft uitgevaardigd, en zoo ja. wat de inhoud van die bevelen was, is hier natuurlijk niet bekend. Indien dfe zoodanig hebben geluid als Mioeskowics het voorstelt, dan is hun effect in ieder ge val zeer gering geweest, want, zooals be kend is, zijn de onderhandelingen over de wijze van uitvoering van het nederleggen der Montenegrijnsche wapenen den 22en Januari in Cettinje begonnen en den 25en Januari door onderteekening van het daarop betrekking hebbende protokol door onze en de Montenegrijnsche onderhandelaars ge ëindigd. Weenen, 1 2 F e b r. (W. B.) De koning der Bulgaren komt Maandag in Weenen om een kort bezoek te brengen aan keizer Frans Jozef. Hu oorlocsoersbureau deelt de dronken mede, die werden uitgebracht in het groote hoofdkwartier aan een souper, dat de leger- opperbevelhebber aartshertog Friedrich heeft aangeboden aan den koning der Bul garen. De aartshertog huldigde den koning als Oostenrijksch veldmaarschalk en als trouw bondgenoot, onder wiens bekwame en vaste leiding het heldhaftige Bulgaarsche leger in de groote worsteling der volken den weg naar de overwinning heeft gevonden. De koning zeide in zijn antwoord: Ik ben er trotsch op, door zulk een onge wone eer de daden van mijn leger onder scheiden te zien, die in gemeenschap met de glorierijke K.K. legers en die van onzen machtigen Duitschen bondgenoot ons den weg tot een zegenrijke toekomst zullen ba nen. De brug, die met bloed en ijzer, en door onze gemeenschappelijke successen gesla gen werd en die thans het oosten met het westen direct verbindt, zal na de beëindiging van deze bloedige worsteling niet van oor- logs- en wapengemeld, weerschallen, maar zal aan de werken des vredes en aan den vrijen groei der met ons verbonden landen dienstbaar worden gesteld. Moge de Almachtige, die het geluk onzer wapenen tot dusverre zoo zichtbaar geze gend heeft, ons ook voortaan genadig bij staan, tot aan het gelukkig einde van den ons door verraderlijke vijanden opgedwon- gen oorlog. Weenen, 13 Febr. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In den namiddag van den 12. Febr. heeft een eskader van watervliegtuigen te Ra venna twee spoorwegloodsen vernield, het station en een zwavel- en suikerfabriek zwaar beschadigd en op eenige plaatsen brand veroorzaakt. De vliegtuigen werden door de afweerbatterijen in den haven van Gorcini hevig beschoten. Een ander eskader heeft met vuurbommen van zwaar kaliber ge worpen op het pompstation van Godigore en Cavanelle. Alle machines zijn ongedeerd te ruggekeerd. B e r 1 ij n, 1 2 F e b r. (W. B.) Officieel be richt. Aan de officieele mededeeling van II Fe bruari over de vernietiging van de Arabis door onze torpedobooten kan worden toege voegd, dat door de latere onderzoekingen is geconstateerd, dat ook het tweede Engelsche schip, dat door een torpedo getroffen werd, gezonken is. Verder is vastgesteld, dat in het geheel van de Arabis gered zijn: de comman dant, de scheepsdokter, twee officieren en 27 man. Van deze zijn later, tengevolge van het verblijven in het water, de scheepsdok ter en drie manschappen overleden. Konstantlnopel, 12 Febr. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Een Duitsche duikboot torpedeerde den 8en Februari ter hoogte van Beiroet het Fransche linieschip Suffren, dat In twee mi nuten zonk. Van de 850 man sterke bezet ting kon niemand gered worden. Konstantlnopel, 12 Febr. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront vernielde eene voor ver kenning in de richting van Sjeik Said uit gezonden colonne de telegraaflijnen van den vijand in den omtrek en dwong door haar vuur een vijandelijk motorrijtuig tot den terugtocht. Bij Felchie en Kut-el-Amara was van tijd tot tijd onderbroken infanterie- en artillerievuur. Onze vrijwilligersafdeelingen vielen den 7en een vijandelijk kamp ten westen van Korna aan. De strijd duurde tot in den nacht. De vijand werd gedwongen in zuide lijke richting te vluchten en liet daarbij eene menigte dooden achter. In dit gevecht wer den den lijand eenige gèvangenen, eene menigte wapenen, munitie en vrachtdieren afgenomen. Londen, 12 Febr. (R.) Het War Of fice deelt mede, dat de datum, waarop het gister gemelde gevecht in Mesopotamië ge leverd werd, moet zijn: 7 Februari en niet: 7 Januari. P a r ij s, 1 2 F e b r. (Havas). Turkije heeft de autonomie van den Libanon opgeheven en dit gebied onder het gezag van den Wali van Beiroet gesteld. Londen, 12 Febr. (R.) Bericht van Lloyds. Het stoomschip Alabama, van Stavanger, Is in den grond geboord. De bemanning is gered aan boord van het Noorweegsche st "-oschip Balzac. Het stoomschip Adriatic, van Antwerpen, Is tot zinken gebracht. Twee man van de be manning zijn verdronken. Washington, 12Febr. (R.) De diplo matieke vertegenwoordigers van de Entente deden heden mondeling eenige mededeelin- gen aan staatssecretaris Lansing betreffende de Amerikaansche memorie over de ontwa pening van handelsschepen. Ofschoon het departement niet bereid was, zich over den aard van deze mededeelingen uit te laten, is men algemeen van meening, dat aan Lan sing werd medegedeeld, dat de Entente on gezind is aan de gegeven wenken gevolg te geven. Rome,12Febr. (R.) Hedenmorgen had de onderstaatssecretaris van munitie, Dal- lolio, een onderhoud met generaal Du Me- zil, kolonel Franqois en majoor Noblemaire. maire. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat heden morgen om half elf, na een conferentie tus schen Salandra en Sonnino, die een half uur duurde, eene bespreking plaats had tus schen hen.m De besp'rekingen waren om twaalf uur nog aan den gang. Het blad zegt, dat aan deze besprekingen, waarmee de in de laatste da gen gevoerde onderhandelingen zullen worden besloten, veel gewicht wordt ge hecht, Tweede telegram. In de conferentie van Briand en Bourgeois met Salandra en Sonnino is besloten, dat zoo spoedig moge lijk eene conferentie van de geallieerden te Parijs zal worde gehouden met het doel de nauwste samenwerking te krijgen. Rome, 13 Febr. (RBriand is aange komen aan het Italiaansche front. De Fransche missie gebruikte met den ko ning een lunch in het Italiaansche hoofd kwartier en bezocht verschillende punten van het front. Tegen den avond vertrok zij met een specialen trein. P a r ij s, 13 Febr. (Havas.) Na het dé jeuner, dat In de Villa Umberto aan Briand werd aangeboden, verklaarde Salandra In een dronk, dat het Italiaansche volk, door zijn souverein geleid, voor het vaderland de natuurlijke grenzen zal veroveren, die het noodig heeft aan de Alpen en aan zee. Briand drukte in zijn antwoord erkentelijk heid uit voor de ontvangst, die hem was bereid. Hij bracht hulde aan den helden moed van de Italiaansche troepen, die strij-, den onder moeielijkheden zooals geen der bondgenooten ze moorddadiger ontmoette. Hij zeide, dat geheel Frankrijk de onverge lijkelijke energie van de Italiaansche solda ten en van hun souverein bewondert. De po gingen van de geallieerden zullen de vrije vlucht van den menschelijken geest verze keren. De Fransche en Italiaansche ministers confereerden ln den morgen over de nood zakelijkheid eener volkomen eenheid van actie. Eene conferentie tusschen de bondge nooten zal met dat doel binnen den kortst mogelijken tijd in Parijs gehouden worden, die door politieke en militaire vertegenwoor digers zal worden bijgewoond. Briand en de verdere leden van de Fran sche missie verlieten Rome heden morgen om half acht om zich te begeven naar het groote hoofdkwartier. Zij werden langdurig toegejuicht bij hun vertrek. De Giornale d Italia verklaart, dat er vol komen overeenstemming is tusschen Frank rijk en Italië. De Quadruple-Entente vormt een blok, waar de cohaesie volkomen is. Londen, 1 3 F e b r. (R.) De lord-kanse- lier Buckmaster protesteerde in eene te Keighley gehouden rede tegen het denk beeld van het nemen van vergelding voor de Zeppelinraids, wanneer het doel daarvan is het Duitsche voorbeeld om vrouwen en kin deren in koelen bloede te vermoorden, te volgen. Dit is een oorlog niet alleen van le gers maar ook van idealen. Rio de Janeiro, 12 Febr. (R.) De Duitsche stoomboot Asuncion, die in de ha ven van Belem werd vastgehouden, vroeg verlof om dicht langs de kust te varen, ten einde water in te nemen. Onder bescherming van den mist trachtte het schip echter zee te kiezen. De kruiser Republica en de aviso Teffe ontdekten de list. Zij schoten met los kruit en toen de Asuncion niet gehoorzaam de werd er met scherp gevuurd, waarop de vluchteling bijdraaide en naar de haven te rugkeerde. De kapitein verklaarde, dat hij niet had willen ontvluchten. De zaak wordt onderzocht. Weenen, T3Febr. (W. B.) In eene zit ting van het comité van het Roode Kruis voor de verzorging van krijgsgevangenen, die den IOen gehouden werd in tegenwoor digheid van aartshertog Frans Salvator, deelde de voorzitter baron Slatin mede, dat bij de conferentie in Stockholm de Russi sche gedelegeerden, overeenkomstig hunne instructie, niet mochten onderhandelen over de kwestie van de uit Galicië, Bukowina en Oost-Pruisen weggevoerde burgerlijke be volking. De gedelegeerden van Oostenrijk- Hongarije en Duitschland konden deze zaak dus niet ter sprake brengen. Prins Ka- rel van Zweden, op wien de berichten over de ellende van deze offers van den oorlog een diepen Indruk hebben gemaakt, heeft zich tot de regeeringen van Oostenrijk-Hon- garije, Duitschland en Rusland gewend met het verzoek om vrijlating van deze niet weer bare weggevoerde menschen. De O.-H. en Duitsche regeeringen gaven dadelijk hunne toestemming. Van de Russische regeering ontbreekt het antwoord nog. P a r ij s, 1 2 F e b r. (Havas.) De leden van de doema, die Engeland zullen bezoeken, zijn door de regeering en door den Senaat en de Kamer uitgerioodigd om ook naar Frankrijk te komen. Bukarest, 12 Febr. (W. B.) De Uni- versul is officieel gemachtigd het bericht te gen te spreken, dat Rumenië in Engeland eene leening van negen millioen heeft op genomen. Dit bericht moet des 4e meer weerlegd worden, omdat daarmee ook de mededeeling werd verbonden, dat als pand voor deze leening Rumeenseh graan gege ven was. Stockholm, 12 Febr. (Zweedsch te legraafbureau.) De Dagens Nyheter bericht: Het handelscollege te Gotenburg heeft voorstellen uitgewerkt tot verbetering van het verkeer over zee tusschen Zweden en Engeland, waaraan een groot gewicht wordt toegekend. Het college is voornemens aan den rijksdag voor te stellen het bouwen van groote stoomveerponten van 10300 ton inhoud tusschen Gotenburg en een Engel sche haven, misschien Immingham. Deze veerponten zullen 3K maal zoo groot zijn als die, welke tusschen Sassnitz en Trelle- borg in het verkeer voorzien. Het blad spreekt verder nog van eene mo gelijke voortzetting van de verbinding over zee verder dan Stockholm naar Abo. Berlijn, 12 Febr. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: Een deel van de En gelsche pers beweerde naar oude gewoonte, zonder eenig bewijs, bij den brand in het Canadeesche parlementsgebouw te Ottawa, dat de brand door Duitschers was gesticht, ofschoon men in Canada zelf het voor waar schijnlijk houdt, dat de brand door een to©« vallige oorzaak is ontstaan. De door haat In gegeven pogingen van de Engelsche bladen om een zoo onzinnig en afschuwelijk mis- drijf als de vernietiging van het Canadee sche parlementsgebouw met beweerde Duit sche intriges in verband te brengen, be oogen het klaarblijkelijke doel om tegen Duitschland op te hitsen. De Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 Februari bevat o.m. de volgen de Koninklijke besluiten eervol ontslagen als thesaurier-generaal mr. dr. A. van Gijn, tengevolge zijner be noeming tot minister van Financiën benoemd tot administrateur tevens the saurier-generaal van het departement van Financiën mr. L. J. A. Trip, thans referen daris. H. M. de Koningin heeft Zaterdagochtend ontvangen den afgetreden minister van Fi nanciën mr. Treub. Watersnood-comité Ned.- I n d i H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Watersnood-comité voor Neder* landsch-Oost-Indië te Amsterdam een gift van 1000 doen toekomen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver trekt heden voor korten tijd naar Het Loo. Minister van Gijn en de Tariefwet. In verschillende bladen van rechts Is dezer dagen het bericht versche nen, dat de nieuwe minister van Financiën de heer mr. dr. Van Gijn, in 1913 voor de portefeuille zou hebben bedankt, omdat hij voorstander was van de Tariefwet .en geen kans zag zonder deze het noodige geld te vinden. Ook_in enkele bladen van links is dit gerucht vermeld. Ten overvloede heeft de heer W. H. Vliegen in een te Tiel ge houden rede, eveneens verklaard, dat ook hij had vernomen, dat minister Van Gijn in 1913 heeft bedankt, „omdat hij voorstander was van de Tariefwet". Teneinde daaromtrent zekerheid te krij gen, heeft de Haagsche -correspondent van de Tel. zich tot minister Van Gijn gewend met de vraag, of een en ander juist was en met verwijzing naar de door den heer Vlie gen gehouden rede. Z.Exc. deelde mede, dat de heer Vliegen beslist onjuist is ingelicht. De minister is geen voorstander van een Tariefwet. „Ik ben", zoo verklaarde do minister ons „lid van de vereenigin „Het Vrije Ruilverkeer". De val van minister Treub. In eene rede over Sociale Wetgeving te Kampen door prof. Eerdmans gehouden, be sprak dit Kamerlid ook den val van minister Treub. Uitvoerig trachtte de spreker aan te toonen, dat de houding van minister Treub' was als van iemand die beslist de zaken wilde breken. De vraag rijst wat er achter hem zat. Spr. wist het niet en hij zou ook niet als de heer Marchant bij de beoordeeling dezer droeve kwestie buiten hare algemeene offi cieele zijde treden. Maar hij meende, dat, als de minister toch gaan wilde, het beter was dat hij direct ging. Nu wordt althans aan mr. Treub's opvolger de kans gegeven om de ouderdomswet nog vóór December van dit jaar ln het Staatsblad te brengen. De oorlogswinstbelasting. In verband met Joopende geruchten als zou de ontworpen oorlogswinstbelasting ook wor den geheven van de waardevermeerdering van bezittingen en voorraden tengevolge van den oorlogstoestand vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt alleen de werkelijke In komsten in de belasting te betTekken. Onder het meeste voorbehoud kan melding worden gemaakt van een gerucht volgens hetwelk hef heffingspercentage 25 pet. zou bedragen. Belasting op oorlogswinsten in In d i In een nota naar aanleiding van het ver slag van de Eerste Kamer over de Indische begrooting, deelt de minister van koloniën: mede, dat in voorbereiding zijn maatregelen tot het heffen van een belasting op oorlogs winsten. De minister hoopt spoedig In staaf te zijn een daartoe strekkend voorstel te doen. Jhr. Mr. de Savornin Lo fi rn a n. In verband met geruchten in dien zin, welke sinds eenigen tijd de ronde de den, kan het Centrum uit de beste bron mededeelen dat bij den minister van Staat, jhr. mr. De Savornin Lohman, het voorne men bestaat, zich in 1917 niet meer be schikbaar te stellen voor een hernieuwing van zij'n mandaat als lid der Tweede Kamer, De Kamerverkiezing te Apeldoorn. De centrale vrijzinnige kies- vereeniging in het district Apeldoorn heef! den heer J. Esmeijer, lid van den Raad te Apeldoorn en lid van Provinciale Staten van Gelderland, met algemeene stemmen cen- didaat gesteld. Verloven naar De Rijp. Aan gezien de typhus te De Rijp (N.-H.) als ge weken kan worden beschouwd, wordt de or der voor land- en zeemacht van den 14en Dec. 1915, waarbij verloven daarheen wor« den geschorst, ingetrokken. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de kapi tein-luit. ter zee J. W. F. J. de Wal bestemd om, ter vervanging van den kapitein ter zee J. J. Oudemans, als commandant van Hr. Ms. pantserdekschip Noordbrabant de reis naaf Oost-Indië en terug e |n8ken met de adel borsten van het oudste studiejaar en de leer lingen onderofficier. Kolonel W. S. N. v. Bockom Maas. com mandant van de IVe inïanierie-biigade, heef! naar de N. Ct. meldt, pensioen aangevraagd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2