11 KOLONIËN. ^BINNENLAND. New-York, 18 Pebr. (R.). De corres pondent van de Associated Press te Was hington bericht, dat in het staatsdepartement (wordt tegengesproken, dat Zweden nieuwe voorstellen heeft gedaan voor eene confe rentie van onzijdige staten betreffende de blokkade van Duitschland. De Vereenigde 6taten zijn voornemens te protesteerert legen de blokkade onafhankelijk van de andere onzijdigen. B erlij n, 17 F e br. (W. B.) In het huis van afgevaardigden verklaarde de minister von Schorlemer in het voortgezette debat Over de voedingskwestiën, dat een oorlog van «oodanigen duur zonder onze economische politiek niet uit te houden zou zijn. Ik- leg In overeenstemming met de meeste sprekers er nadruk op, dat hetgeen wij voortbrengen, onder alle omstandigheden voldoende is voor onze voeding, wanneer wij daarmee huishou delijk omgaan en dat het uithongeringsplan van onze tegenstanders zelfs dan zal misluk ken, als tegen de verwachting den oorlog nog meer jaren mocht duren. (Instemming). B e r 1 ij n, 17 Febr. (W. B.) Uit Stock holm wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat deZweedsche staathuishoudkundige prof. Cassel naar aanleiding van de polemiek 'tusschen den Engelschen financier Holden en den Duitsohen staatssecretaris Helfferich 'de opmerking maakt, dat Holden onmisken baar er op uit is den oorlogstoestand voor Engeland en de geallieerden gunstiger voor te 9tellen dan hij werkelijk is. Een land, dat eene zoo vreeselijke periode doormaakt als Engeland thans, zou de behoefte moeten hebben zoo dicht mogelijk bij de waarheid te tornen. Weinige Engelschen kunnen nu ontkennen, dat Engeland zich in een oorlog heeft gestort of gestort is, zonder ten volle te hebben geweten wat het deed. Werd In Engeland sedert de uitbarsting van den oor log ééne poging gedaan om objectief de 6terkte en het economische weerstandsver mogen van Duitschland te onderzoeken"? Deze ééne vraag komt mij voor zwaarder te wegen, dan Hoiden's tien vragen bij elkaar. B e r 1 ij n, 16 Febr. (W. B.) Voor de kwestie der vervanging van ferromangaan ten behoeve der bereiding van staal is eene oplossing gevonden. Daarvoor kan een stof dienen, waarvoor grondstoffen zijn te ge bruiken, die In het eigen land te krijgen zijn In elke hoeveelheid, die men behoeft. Hier voor zijn reeds fabrieksinrichtingen in ex ploitatie en nog grooteren zijn in aanbouw. Deze oplossing zal ons duurzaam onafhanke lijk maken van den aanvoer uit het buiten land. B e r 1 ij n, 17 Febr. (W. B.) Officieel be richt Wij vernemen, dat uit de in Januari 1916 ioor den rijkskanselier bevolen telling van de Duitsche koffievoorraden is gebleken, dat er voor afzienbaren tijd voldoende voorraden aanwezig zijn om te voorzien in de behoefte van de Duitsche consumtie. P a r ij s, 1 7 P e b r. (R.) De goudvoorraad hlf de Banque de Francé bedraagt thans 5030 millioen francs. Berlijn, 17 Febr. (W. B.) De Wiener Allg. Ztg. bericht uit Bukarest: De Engel sche graanaankoopen hebben bij de Ru- meensche groote grondbezitters eene groo- te ontstemming verwekt, omdat zij tegen de verwachting niet contant werdén betaald. Ook de Rumeensche regeering schijnt over d^ze manier van betalen ontstemd te zijn. Naar verluidt, zullen er voortaan geene graanverkoopen aan Engeland meer ge schieden. Stockholm, 17 Pebr. (W. B.) De Duitsche gezant "heeft gisteren de volgende mededeeling doen toekomen aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Binnen kort zullen buiten het Zweedsche zeegebied op verschillende plaatsen tusschen 55 gr. min. en 55 gr. 26 min. N.B. en 12 gr. A2 min. *n 13 gT. O.L. scheepvaartbelemme ringen en mijnen uitgelegd worden. Zoodra nadere mededeelingen zijn ontvangen, zullen de noodige aanwijzingen voor de scheep vaart verstrekt worden. Oost-lndlë Het vliegongeluk te Kpawang. Men seint uit Batavia: De luitenant-vlieger Ter Poorten is hier binnengebracht. Hij heeft twee ribben, den neus en het kaakbeen gebroken en zal ver moedelijk aan het rechteroog blind blijven. Kameroverzicht Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft Donderdag met 32 tegen 7 st. aangenomen de wijziging van de overeenkomst met den Kon. Holl. Lloyd betreffende den te onderhouden stoomvaart dienst tusschen Nederland, Brazilië en Ar gentinië, na bestrijding door de heeren Van Kol, en Van der Lande en verdediging door den heer Laan en Minister Posthuma. Zonder stemming werd aangenomen het wetsontwerp voor een renteloos voorschot arn de eerste Sisalcultuur-Mij. A.s. Dinsdagmiddag comité-generaal en .Woensdag behandeling van de Staatsbe- grooting en het ontwerp tot afwijking van de Kieswet. Tweede Kamer. Bij art. 1 der Eedswet verdedigde Donder dag de heer Gerhard (S.-D.) de door hem met den heer van Idsinga (C.-H.) Ingediende amendementen en neemt hij een dier amendementen, n.l. om te spreken van „verklaring" in plaats van „belofte" te rug, nadat de minister het artikd in dien geest had gewijzigd. Na' verklaring van den Minister, dat de vrije keuze tusschen eed en belofte niet zal afgeschaft worden, waar die bestaat, dient .de heer Visser v. LJzendoorn (V.-L.) een amendement in om in alle ge vallen, dus ook in de Beroepswet, den eed voorop te stellen, en wel ter bevordering van eenheid in de wetgeving. De heer van Idsinga (C.-H.) trekt, me de namens den heer Gerhard, het door hem ingediend amendement in. Ook de heer Visser van IJzendoorn doet alzoo. Art. 1 is daarop z. h. s. aangenomen. Vervolgens komen in behandeling de ar tikelen 2 en 3 en de daarop ingediende amendementen. De heer Rutgers (A.-R.) verdedigt zijn amendement: dat alleen nadat de betrokkene voor den kantonrechter of den burgemeester de verklaring heeft afgelegd, dat hij niet ge looft of godsdienstige bezwaren heeft tegen den eed, vrijstelling van de eedsaflegging wordt gegeven. Hij onderbreekt eenige malen zijn betoog omdat ër door verschillende Kamerleden ge sprekken worden gevoerd. De Voorzit ter hamert herhaaldelijk. De heer Limburg (V.-D.) noemt het amendement voor de linkerzijde onaanne melijk, voor de praktijk door en door on bruikbaar. Spreker betoogt voorts, dat het amende ment-van Sasse van Ysselt eischende op gaaf van beweegreden, het toetsingsrecht weder invoert. Ook tegen het amendement- de Geer heeft spreker bezwaren. De heer Lohmon (C.-H.) wil art. 2 uit de wet verwijderd zien. Iedereen moet tot den eed verplicht zijn, maar ook om ethi sche redenen daarvan vrijstelling kunnen krijgen. De heer M e n d e 1 s (S.-D.) bestrijdt de uitvoerbaarheid van het amendement-Rut- gers. Ook deze spr. betoogt, dat het amende ment-van Sasse van Ysselt het toetsings recht geeft dat men juist uit de wet heeft willen houden. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagochtend elf uur. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 18 Febr. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen mej. W. Rie- der, schrijver in algemeenen dienst bij de Rijksverzekeringsbank; benoemd tot adjunct-Inspecteur der vis- scherijen J. van Hengel, te Amsterdam, en hem aangewezen tot 2e en 3e district „stand plaats Amsterdam. Minister Van Gijn. De nieuwbe noemde minister van Financiën, mr. dr. van Gijn, was gisteren voor het eerst in de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tegenwoordig en hem werd door verschillende leden de hand gedrukt De ouderdome-woorzienlng. Men meldt ons uit Den Haag: Het verluidt dat de Tweede Kamer, welke gelijk bekend, na afdoening ven de eedswet, korten tijd op reces gaat, om daarna het af- deelingsonderzoek van da belastiftg- en grondwetsvoorstellen aan te vangen, in de tweede helft van Maart de openbare behan deling van de ouderdoms-voorziening sal aanvangen. De Kamerverkiezing te Apeldoorn. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Ka mer in het district-Apeldoom, vacature Van Bylandt, zijn candidaat gesteld de heeren: J. Esmeyer (V. D.), J. B. Snoeck Henkemans (C. H.); K. van Trigt (S. D. A. P.) Adelborsten. Tot nu toer werden jongelieden die in Oost-Indië het onderwijs van de H. B. S. met 5-jarigen cursus volg den en met gunstigen uitslag het eindexamen hadden afgelegd en die in aanmerking wenschten te komen voor eene benoeming tot adelborst 2e klasse bij het Koninklijke Instituut voor de Marine te Willemsoord, in Oost-Indië aan een voorloopig' onderzoek onderworpen. Was de uitslag daarvan guns tig en waren zij tevens physiek geschikt be vonden voor den zeedienst, dan werden zij naar Nederland opgezonden om tegelijk met de candidaten, die zich in Nederland hadden aangemeld, te worden beoordeeld. Zekerheid dat zij benoemd zouden worden tot adelborst 2e kl. bestond echter niet en in geval van eene afwijzing in Nederland werd hun weer vrije terugtocht naar Ned.-lndië verleend. Ten einde die onzekerheid ten aanzien eener plaatsing na aankomst in Nederland weg te nemen, is thans bij Koninklijk Besluit bepaald, dat van de jaarlijks open te stellen plaatsen voor adelborst 2e klasse bij voor meld Instituut 5 plaatsen beschikbaar gesteld zullen worden voor jongelieden die aan den Commandant der Zeemacht bi Oost-Indië om een plaatsing als zoodanig verzocht hebben. Hunne benoeming geschiedt dan door dien vlagofficier. Het Interview met minis ter S t a a 1. De „Vossische Zeitung" van Dinsdag 15 dezer schrijft In het Ochtendblad van 9 Februari publi ceerde de „Vossische Zeitung" een inter view van haren correspondent te Amster dam met den vroegeren Nederlandschen mi nister van oorlog Staal. Dit gesprek liep in hoofdzaak over de gevolgen, die de ver scherping der blokkades, waarmede Enge land had gedreigd, v'oor Nederland zou heb ben. Minister Staal stelde zich hierbij op het standpunt, dat Nederland verplicht is, zijne neutraliteit te handhaven, wat er ook van Engelsche zijde mocht worden gedaan. Nederland zou zich echter, zoo ongeveer liet zich minister Staal uit, sterk genoeg voelen, om alleen iedere poging om Nederland met geweld in den oorlog te betekken, ai te wessn Ofschoon de antwoorden van generaal Staal een lofzang op de neutraliteit gele ken, hebben zij in de Engelsche pers groot misnoegen verwekt; Ook de Nederlandsche pers was volstrekt niet algemeen ermede in genomen. Vooral maakten eenige bladen aanmerking op eene. uiting van den gene raal, die in dien zin uitgelegd ken worden, dat de eene of andere militaire attaché, toen minister Staal nog de portefeuille van oor log had, getracht zou hebben, invloed te oefenen op de politieke houding van Ne derland. Minister Staal zegt nu in eene verklaring in „Het Vaderland", dat de wijze, waarop sommige gedeelten van het interview zijn weergegeven, zijne bedoelingen niet juist weergaven en dot geen Engelsche militaire attaché inlichtingen tot hem heeft gericht. Hij ontkent ook, iets gezegd te hebben, waar uit dit op te maken viel. In het lange gesprek, dat onze medewer ker met den vroegeren Nederlandschen mi nister heeft gehad, kan wel het een of ande re misverstand zijn voorgekomen. Maar in ieder geval was het voor iedereen, die het bericht zonder vooringenomenheid heeft ge lezen, duidelijk, dat de vermelding van den Engelschen militairen attaché slechts voort kwam uit het patrotisch gevoel van een goed Nederlander die de behoefte gevoelde, met nadruk te verzekeren, dat zijn vaderland al tijd eene politiek heeft gevolgd, die het in zijn eigen belangd de juiste achtte, en dat het zich door geen andere mogendheid laat voorschrijven, wat het te doen staat. Directeur gemeentewer ken Enschede. B. en W. der gemeen te Enschede hebben op de aanbeveling ter benoeming van een directeur van gemeente werken geplaatst de heeren: 1. G. H. Mos, civiel-ingenieur bij publieke werken te Hil versum; 2. D. Hoender Wz., c. i., adjunct directeur vain openbare werken te Haerlem. Mr. I. A. Levy. Gisteren mocht de bekende rechtsge leerde Mr. I. A. Levy, te Amsterdam, in goede gezondheid zijn 80en verjaardag vie ren. Een bij die gelegenheid gisterenmiddag in Brack's Doelenhotel gehouden receptie was druk bezocht Schriftelijke gelukwenschen waren Ingeko men van verschillende staatslieden. Onder hen, die den 80-jarige persoonlijk kwamen gelukwenschen, waren o. a. mr. B. Simons, president van het gerechtshof te Amsterdam; de oud-president van dat hof, mr. R. van de Werk; de procureur-generaal bij dat hof, J. C. baron Baud; verschillende leden der rech terlijke macht; de staatsraad mr. J. Oppen- heim, die tevens als voorzitter der Neder landsche Juristenvereenlging verscheen met den secretaris der vereeniging mr. J. C. van Kempen, mr. J. Kappeyne van de Coppello, deken der orde van advocaten te Amsterdam en verschillende leden dier orde, mr. H. Smeenge, griffier van het Hof, en anderen. Tijdens de receptie heeft mr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State, als president der Nederlandsche Juristenvereenlging, mr. I. A. Levy gecomplimenteerd. Mr. Levy heeft, zei Spr., de Juristenvereenlging mee opge richt en behoorde tot haar ijverigste leden. Enkele jaren geleden is hem het eerelid- maatschap aangeboden, méér heeft de ver eeniging niet aan te bieden. Vandaar dat zij volstond met egn bloemenhulde. Mr. Levy bedankte hartelijk voor de vriendelijkheid van vele zijden ondervonden. Gisteravond boden de deken der orde van advocaten en mevr. Kappeijne den tachtig jarige een eeremaaltijd aan, waar zullen aan zitten de leden dier orde, alsmede enkele zijner oude politieke vrienden. Tot den maaltijd waren in deze laatste hoedanigheid uitgenoodigd het Eerste Ka merlid mr. P. S. van Nierop, de Tweede Kamerleden mr. H. Goeman Borgesius, -H. Roodhuijzen, mr. M. Tydeman Jr., mr. H. Smeenge, F .Lieftinck en Staatsraad Oppen heim. I. van Deventer Sz. t In den ouderdom van 67 jaar Is over leden de arts J. van Deventer Sz., inspec teur van het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten. Jacob van Deventer Szn. aldus het Hbld. werd in 1848 te Zwolle geboren. Hij studeerde te Utrecht en te Amsterdam in de geneeskunde en weid in 1873 benoemd tot officier van gezondheid. In die hoedanig heid was hij assistent voor de pathologische anatomie van prof. Hertz, in het Binnengast huis. In 1879 werd hij eerste geneesheer, waarnemend directeur, en in 1883 genees heer-directeur van het Buitengesthuis te Am sterdam. In 1885 werd hij benoemd tot pri vaat-docent in de psychiatrie aan de Uni versiteit van Amsterdam. Met ingang van 1 November 1892 werd hij benoemd tot eerste geneesheer-directeur van het gesticht Meerenberg. In 1905 volgde zijn benoeming tot inspecteur van het genees kundig Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten. Tevoren had hij en kele jaren te Amsterdam de particuliere proctijk uitgeoefend. Hij schreef o.a. een „Handboek der Krank zinnigenverpleging", voorts een „Gedenk schrift ter herinnering van het 50-jarig ge staan van Meerenberg" en „Krankzinnigen verpleging in de eerste helft der vorige eeuw". Hij leverde verder bijdragen in bin nen- en buitenlandsche tijdschriften en was mederedacteur van de „Psychiatrische en Neurologische Bladen". Wijlen de heer Van Deventer was be stuurslid van de Vereeniging tegen vallende ziekte" en secretaris-penningmeester van de vereeniging tot Bevordering van het Herstel van Drankzuchtigen. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Jan Ligthart. t Uit Laag-Soeren, Vaar hij sedert De cember 1914 verpleegd werd, wordt het overlijden bericht van den bekenden paeda- goog Jan Ligthart. Jkvp. Jeltje de Bosch Kemper, t in den ouderdom van bijna 80 jaren Is gisteren overleden jonkvrouwe Jeltje de Bosch Kemper. Het heengaan van deze vrouw zal velen als een zware slag treffen, aldus de N. R. Ct., want in haar werkzaam leven, steeds gewijd aan de dienende liefde, heeft zij zich vele vrienden verworven. Aan talrijke vereenigin- gen was freule De Bosch Kemper verbonden. De Amsterdamsche Huishoudschool heeft haar lang onder haar bestuursleden geteld en ook aan de Vrouwenvereeniging Tesselsoha- de en de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis heeft zij haar krachten gegeven. Reeds als jong meisje legde de ovesledene zich toe op de opleiding en verzorging van meisjes, die naar een zelfstandig bestaan streefden. In de dagen van haar jeugd onder vond deze arbeid veel moeilijkheden door de toen nog heerschende vooroordeelen tegen zelfstandigen arbeid van vrouwen. In 1870 richtte zij, tezamen met Betsy Perk, als te genwicht tegen deze vooroordeelen de Ver eeniging Arbeid Adeh op, waarin zij echter niet lang bleef. Twee jaar later werkte zij mede aan de stichting van Tesselsohade en aan deze Vereeniging is haar naam onaf scheidelijk verbonden. In J892 is Jeltje de Bosch Kemper gekozen als voorzitster van het congres voor zieken verpleging, uit welk congres de Bond voor Ziekenverpleging ontstoiwi Van dezen bond was zij jarenlang de leidster. Freule De Bosch Kemper heeft ook het initiatief genomen tot het oprichten van een comité tot verbetering van den maatschappe- lijken en den rechtstoestand der vrouw. De eerste vergadering van* dit comité, dat later tot een vereeniging is uitgebreid, is op 19 September-1894 in Den Haag gehouden. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De oudste" inwoonster van Zeeland, mej. wed. Van PoppelenWes tenburger te Hoedekenskerke is Woensdag in den ouderdom van 103 jaar en ruim 11 maanden overleden. Nederland en de oorlog, o De torpedeering van de Artemis**. Het ministerie van Buitenlandsche zaken bericht, dat blijkens van de Duitsche regee ring ontvangen mededeeling ook het door deze regeering ingestelde onderzoek heeft uitgemaakt dat op de houding van het Ne derlandsche motorschip „Artemis", dat in den nacht van 1 op 2 Februari werd getor pedeerd, geenerlei aanmerking was te ma ken. De Duitsche regeering erkent dat de torpedeering een fout van den torpedoconv- mandant is geweest. Zij veroordeelt de han delwijze van den commandant en heeft dien overeenkomstig maatregelen getroffen- De Duitsche regeering heeft haar leedwezen over het voorgevallene betuigd, hare veront schuldigingen aangeboden en zich bereid verklaard de geleden schade te vergoeden. Engeland <xn onze brievenmalen- Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons: Verwacht wordt, dat in het spoedig te ver schijnen antwoord van den minister van Bui tenlandsche zaken op het afdeelin^sverslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van dat departement, naar aanleiding van de in dat sectie-verslag gedane vragen, eenige korte mededeelingen zullen gedaan worden betreffende het aanhouden der Nederland sche mails in Engeland. Van het stoomschip „Rotterdam" uit New-York is de post te Falmouth op last van de Engelsche autoriteiten ontscheept. Uitvoer van aardappelen. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, is de regeering voornemens vergunning te verleenen tot uitvoer van een vrij beduiden de partij aardappelen naar België en Noord- Frankrijk. De uitvoer zal enkel en alleen plaats hebben door de commissie-Fleskens, welke commissie in overleg zal treden met de Nederlandsche Aardrfppelvereeniging en tevens de contröle zal uitoefenen en voor een goede distributie zal zorg dragen. Al leen aanvragen om uitvoer gedaan door of namens openbare lichamen, officieele comi- té's e. d. kunnen in gunstige overweging worden genomen. Verder vernemen wij te dezer zake, dat bovengenoemde comhussie- Fleskens zich voorstelt om voor de uit te voeren aardappelen een uniformen prijs in verhouding tot de-verschillende kwaliteiten te doen besteden, terwijl zij bovendien de noodige maatregelen zal treffen om te zor gen, dat de verhoogde prijzen aan de land bouwers ten goede zullen komen. Aan de exporteurs die voor levering in aanmerking komen, zal een commissie-loon worden toegekend. Regeerings Mais- distributie. Naar wij vernemen is gisterenmorgen de Commissie, die voortaan belast wordt met de distributie der regeeringsmaïs door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del in diens departement geïnstalleerd. P o r 11 a n d-c ement. Naar het Hbld. verneemt, is thwis door de Duitsche regeering voorloopig een eenheids prijs vastgesteld waar beneden geen port land-cement uitgevoerd mag worden. Te Berlijn is een centrale opgericht, welke, wan neer voldaan wordt aan de -gestelde voor waarde, consent van uitvoer verleent. De vastgestelde prijs is die, welke laatstelijk wa9 overeengekomen met het Cement-syndicaat in Den Haag. 't Staat echter ook andere fir ma's vrij voor dien prijs te con tra cte eren. De overeenkomsten beneden dien prijs gesloten zijn echter vervallen. Zeegras. Van Tessel meldt men aan de N. R. Ct., dat daar thans voor Duitsche rekening alle voorraden zeegTas worden opgekocht, tegen ongeveer driemaal den gewonen prijs, zoo dat per 100 K.G. 6 wordt betaald. Koperen kunstplaten in Duitschland. Twee uitgevers te Amsterdam, die in Duitschland voor zeer groote bedragen aan koperen kunstplaten hebben liggen, deden stappen om deze waardevolle platen naar ons land te krijgen, daar de Duitsche regee ring beslag legt op alle koperen voorwerpen- Een gevolg van die stappen is geweest, dat zij door hun Duitschen drukker de tijding ontvingen, dat de Kriegsrohstoff-Abteilung weigert verlof tot uitvoer te geven, niettegen staande genoemde uitgevers aanboden 130 pet. koper in ruil te geven. De bedoelde Amsterdamsche uitgevers zullen trachten de "medewerking der Neder landsche regeering te verkrijgen, om hun platen, zooal niet naar Holland uitgevoerd, dan toch voldoende beschermd te krijgen tegen inbeslagneming. (Hbld.). Verkeer met België. Het Keizerlijk Duitsch gezantschap te 's Gravenhage deelt mede, dat de komst van personen uit het buitenland en binnen het operatie- en etappe-gebied in België (Oost en Zeeuwsch-Vlaonderen) en evenzeer het vertrek van personen van daar, door de be voegde militaire auoriteiten geregeld niet toegestaan wordt. Desbetreffende tot de Kei zerlijke autoriteiten in België of Nederland gerichte requesten kunnen derhalve niet in aanmerking komen. De Daily Mail praatjes. Reuter bericht ons uit Londen, dat de Daily Mail thans de meening uitdrukt, dat het nu zoo klaarblijkelijk is geworden, dat de Nederlandsche Overzee Trust niet in staat is volledig toezicht te houden op de ingevoer de goederen en te voorkomen, dat zij den vijand bereiken, dat er eene verandering voor de deur staat. Weldra kan de aankon diging verwacht worden van eene nieuwe regeling om toezicht te houden op het ver. voer van goederen door Nederland. De Bandoeng. Volgens een te Rotterdam ontvangen tele gram is het stoomschip Bandoeng te North- fleet geankerd. Niemand van de bemanning is gekwetst. In het voorruim staat 26 voet water. De waterdichte schotten zijn intakt De gestrande Engelsche duikboot H6. Naar het L. Nieuwsbl. verneemt, is da schelpenzuiger er thans in geslaagd de on langs gestrande Engelsche duikboot meer vlot te krijgen. Echter is ze aan alle kanten nog door zand omgeven. Logger op een mijn g e 1 o o p e n. Men meldt uit Scheveningen De logger Merwede IV, Sch. 192, van de reederij van den heer K. Knoester, schipper J. C Groen, welk vaartuig wegens langer uitblijven dan bij de treilvisscherij gebruike lijk is, als verloren wordt beschouwd, met ondergang evenzeer van de bemanning, was een nieuw schip, dat eerst in Juli in de vaart kwam. De logger vertrok op 2 Februari des nacht» 1 uur. Thans zijn er drie loggers binnenge komen, welke, zonder de ramp'te kunnen be vestigen, meenen te moge» vermoeden, dat de Sch. 192 op een mijn geloopen en veron gelukt is. De vermoedens van de zegslieden zijn hierop gegrond, dat ze het vermiste vaartuig Vrijdagmorgen hebben gezien 15 mijlen noord-noordwest van het vuurschip de Haaks. Zaterdagmorgen 5 uur hebben dezelfde drie schuiten een ontzettenden knal gehoord. De richting, waaruit die knal kwam* is niet juist bepaald kunnen worden, maar aangezien deze verder uit zee kwam dan ter plaatse waar de Sch. 192 was opgemerkt en geen andere ontmoeting was voorgekomen, wordt het er voor gehouden, dat dit vaartuig op de mijn was geraakt, en daar ook van da manschappen niets naders is gehoord, wordt verondersteld, dat de logger zoo op het hel* sche werktuig is geloopen, dat de buik Is ge raakt, waardoor het schip in enkele minuten moest zinken, zoodat de bemanning zich be zwaarlijk kon redden. Tot de drie schuiten behoorde ook de Merwede IQ Sch. 188 (van denzelfden ree der), waarvan de schipper een zoon aan boord had van de 192. Deze schipper vooral heeft niets onbeproefd gelaten, om tot on derkenning van de richting van den knal te komen, ten einde op verkenning uit te gaan, maar zij kon niet vastgesteld worden. De bemanningen van de binnen komende vaartuigen klagen sterk over de véle drijven* de mijnen, welke op zee ontmoet worden en 's nachts bezwaarlijk te herkennen zijn. Vooral in de richting naar de zeegaten toe, in 't bijzonder naar IJmuiden, maken, vol gens hen, die mijnen de vaart zeer onveilig. Ballon neergedaald. Onder Koudekerke is een groote Duitsche ballon neergekomen, waaraan een briefja met verzoek den ballon naar Ostende op te zenden. De militairen namen den ballon in beslag. -Een Zeppelin? Men meldt uit Venlo: Verschillende patrouilles zijn op on derzoek uitgegaan naar aanleiding van het gerucht dat er in de buurt een Zeppelin zou gedaald zijn, doch zij zijn zonder resultaat teruggekeerd. Volgens berichten van ven» schillende kanten ontvangen, zoïi het luchb» schip op ongeveer 2 K.M. afstand van Ble* rik geland zijn. Zoowel passagiers als conducteurs en ma* chinisten van de treinen uit de richting Nlj* megen en Roermond hebben medegedeeld eveneens vernomen te hebben dat een Zep- pelaft in de omstreken vap Venlo zou zün

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2