I II I Ïchakeld, «onder dat dit tot mijn aftreden zou toeten leiden, apprecieer ik zeer. Maar Gij fijt zelf politicus genoeg om te beseffen, dat it niet wel mogelijk is. Wordt besloten de openbare behande ling der grondwetsherziening te doen voor afgaan aan die der belastingvoorstellen en wij zijn het er over eens, dat het daar heen moet dan weet leder dat dit een Vriendelijke vorm is voor de uitschakeling per belastingvoorstellen. Vow mij is dat dus jDnaannemelijk. Wordt een motie voorgesteld en aangeno men, dat in verband met de voorgenomen grondwetsherziening, belastingvoorstellen, die verder gaan dan de dekking van het Ihans aanwezige tekort niet in behandeling kunnen komen en dat schijnt mij de freest juiste vorm dan is dit voor mij niet minder onaannemelijk. Welk t e r t i u m er fiu wezen zou, behalve het in gevaar bren- en der grondwetsherziening door de open- are behandeling der belastingvoorstellen te doen voorgaan, wat de linkerzijde blijkbaar en terecht niet wil, zie ik niet in en ziet fcorgesius evenmin in als Gij of ik, anders rou je brief op dit punt wel een oplossing hebben aan de hand gedaan. Het kan trouwens niet strekken tot verbe tering van den politieken toestand er van terug te schrikken de zaak te zien, gelijk zij Is en in haar consequenties te erkennen en te aanvaarden. Door den loop der omstan digheden is het politieke deel van het Re- geeringspiogram in botsing gekomen met de later In hun omvang zooveel ernstiger ge bleken financieele eischen. Beide eischen zijn thans hiet meer te ver wezenlijken. De grondwetsherziening raakt den Kabinetsformateur en met hem het hee- le ministerie, de belasting herziening raakt onder deze zeer speciale omstandighe den alleen den minister van Financiën. Bij zulk een zakelijk conflict (want van eenig persoonlijk conflict is geen sprake) Is er maar eene oplossing. Welke die oplos sing, naar mijn inzicht is, weet ge. Ik meen intusschen, dat ik van de Kamer speciaal van de linkerzijde mag verwach ten, dat men bij de begrootingsdebatten kla-' ren wijn schenkt Komen de belastingvoor stellen en dus ook de verzekeringsontwer- pen niet in behandeling, dan heb ik niets meer te doen. Op het departement van Fi nanciën ben ik dan geworden een alleen lormeel niet overbodig ornament en in hel ministerie ben ik dan het vijfde rad aan den wagen, waarvan In dit geval bovendien nog een altijd dreigend gevaar is te duchten, in verband met zetten op het politieke schaak bord van den kant der rechterzijde. Het vervullen van zulk een rol zou zoo geheel in strijd zijn met mijn karakter, dat Indien de Kamer er mij toe dwong, door haar uitspraak niet reeds bij de begrooting te doen zij het mij persoonlijk uitermate moeilijk zou maken en als het ware conflic ten, die er niet zijn, uitlokken zou. Als ik minister blijf, moet ik wat te doen hebben; moet ik verder als minister met mijn dui men draaien, dan ben ik daartoe volslagen ongeschikt. Ieder die mij kent zal dit moeten beamen. Bovendien is er thans nog mogelijkheid een opvolger voor mij te vinden en heeft deze werk genoeg om (naar ik hoop zonder mijn heele plan in te trekken) voorshands een beperkte belastingherziening voor te bereiden, die ongeveer 20 millioen kan opleveren. Deze brief Is natuurlijk niet voor publi citeit bestemd, maar je politieke vrienden mogen er in een vertrouwelijke bijeenkomst wel kennis van nemen en voor de andere groepen van de concentratie behoeft hij evenmin een geheim te zijn. Met vriendelijke groeten, t. t. (w.g.) TREUB. Inspecteur loodswezen. De kapitein ter zee F. M. van Gelsdorp, inspec teur van het loodswezen, de betonning, be- bakening en verlichting te Amsterdam, heeft met 1 Mei e.k. ontslag uit den dienst aan gevraagd. KieswetenZeelieden. De ver eeniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij heeft een adres gerioht aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, met het verzoek bij het her zien van de kiesregeling de mogelijkheid te openen, dat de Nederlandsche zeelieden als zij op reis zijn b.v. door een gemachtigde kunnen deelnemen aan de stemmingen voor de vertegenwoordigende lichamen. Zegelrecht Verzekerings polissen. „De Unie", Vereeniging van N?derlandsche Levensverzekering-Maat schappijen, kennis genomen hebbende van het Ontwerp van Wet op het recht van zegel, vraagt in een adres aan de Tweede Kamer geen zegelrecht op de polissen der zooge naamde volksverzekering in te voeren. Kederland en de oorlog. Wij vernemen uit de beste bron dat Mr. Treub zich bereid heeft verklaard eerste al gemeen voorzitter te blijven van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 en zulks in overeenstemming met den persoon lijken wensch van H. M. de Koningin, hem, Sn de afscheidsaudiëntie welke Hare Majes teit hem heeft verleend en welke bijna een uur heeft geduurd, kenbaar gemaakt. De Engelsche duikboot H 6. Door den hoogen stand van het zeewater Is de Engelsche duikboot in het Friesche Gat plotseling vlot geworden en in ruim vaarwater gebracht. Ze blijkt lek te zijn. Het plan is ze naar Helder te brengen om te dokken. Een onzij dig.gebied. Men schrijft aan de Zw. Ct. 't Is ongetwijfeld aan weinigen, ook rft ■fJ onze provincie, bekend, dat er aan de oost grens van Overijssel een „onzijdig gebied" ligt. Hêt is een weg, beginnende zuid-ooste lijk van Denekamp en loopende in zuidelijke richting naar het bekende Lutterzand tus- schen Overijssel en de provincie Hannover. Deze weg is dirca 15 M. breed en ongeveer een uur lang. Aan de eene zijde van dezen „vrijdijk", zooals hij algemeen door buren en overburen genoemd wordt, staan de Ne derlandsche, aan de andere zijde de Duit- sche grenssteenen en op afstanden van 500 M. midden op dien weg staan hooge stee- nen, aan den eenen kant met den naam Nederland, aan den anderen kant met den naam Deutschland. Deze was en is nog steeds een vrijplaats voor een ieder, voor den smokkelaar zoowel als voor den wild dief politie, gendarmen, kommiezen ze staan daar machteloos tegenover wie ook. Sinds den grooten oorlog ontmoetten daar bijna dagelijks de Nederlandsche en Duit- sche grensbewakers elkander en gingen er heel vriendschappelijk met elkaar om, tot vóór eenige weken daarin plotseling veran dering kwam. „Ein dommer Jongen", ver telde ons dezer dagen een bekend Hannove- raan,oiit die buurt en hij bedoelde daar mee een landweersoldaat, die voor 't eerst kwam kijken hield op den „vrijdijk" een in burgerkleeding gestoken heer aan, omdat hij meende, dat die heer zich op Duitsch grondgebied bevond. Spoedig werd hem echter duidelijk gemaakt, dat hij te doen had met een Nederlandsch grenswachtcom mandant „in politiek". Deze rapporteerde nu op zijn beurt zijn aanhouding door den Duitschen grensbewa ker aan de militaire overheid aan gene zijde der grens, met het gevolg, dat de Duitsche grenswacht tot op niet minder dan 100 M. afstands de „neutrale zone" mag naderen. Oorlogswinst. Een bewoner van een gemeente uit het oostelijk deel der provincie Overijssel, ver kocht schrijft men aan de Zw. Ct. op aandringen van den slager, die „regeerings- varkens' voor die gemeente moest opkoo- pen, zijn vetgemest zwijntje als „regeerings- varken" en ontving er tweehonderd en zoo veel maal 45 cent voor, ruw gewicht. Twee dagen later kocht hij zijn eigen dier, maar nu geslacht, schoongemaakt, enz. van den zelfden slager terug voor 40 cent per pond, netto gewicht. De man deed zijn geslacht varken in 't zout en borg een extraatje van circa 20 gulden In zijn, geldzak. De burge meester dier gemeente heeft nu echter maatregelen getroffen ,om een herhaling van een dergelijke winstmakerij te voorko men. Een vrouwelijke koerier. Hoe vernuftig en vermetel sommigen zich too- nen, als brieven over de Duitsche grens moeten worden gesmokkeld, blijkt uit het volgende: Onlangs reisde een Hollandsche verpleeg ster uit Duitschland naar Nederland terug. Zij maakte In den trein kennis met een an dere verpleegster, die zeide bij het Duitsche Roode Kruis werkzaam te zijn geweest. Zij had echter bij het hospitaal-werk een on geluk gekregen en een arm gebroken. Deze arm was dan ook volgens de regelen der kunst in een gij>sverband gelegd. Aan het Duitsche grensstation gekomen, verlangde de stations-wacht, dat het gipsverband zou worden losgeknipt. De Hollandsche ver pleegster nam het op voor haar collega en wees met grooten nadruk op het groote ge vaar, waaraan deze door het wegnemen van het verband zou blootstaan. De stations- wacht, waarschijnlijk gewaarschuwd, bleef onverbiddelijk en terecht. Want toen het gipsverband was losgeknipt, kwamen daar onder ongeveer 80 brieven te voorschijn! Ue arm was 'n echt gezonde arm, maar ook de dame bleek heelemaal geen verpleegster te zijnl Heemschut. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden werd de volgende brief gezonden. „Het bestuur van den Bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland, heeft vernomen, dat bij uw college het voornemen bestaat, den schilderachtigen molen aan de Houtmarkt te doen sloopen. Die molen, nog vrijwel in zijn oude omgeving, vormt daar mede een karakteristiek geheel, hetwelk ze ker verdient, zoo lang mogelijk behouden te blijven, vooral omdat Leiden niet veel schil derachtige plekken meer heeft Daarom ver zoekt het bestuur voornoemd uw college met den meesten aandrang, den molen te spa ren." Watersnood inlndlë. Voor de watersnoodcommissie voor Nederlandsch- Oost-lndië was gisteren bijeengebracht: te Amsterdam ƒ67,432,50, te Rotterdam ƒ46,280 en in Den Haag ƒ40,000, totaal 153,712.50. Pokken. Gisterennacht arriveerde te LJmuiden de Banka, die onmiddellijk na aan komst in quarantaine gelegd werd wegens een verdacht ziektegeval, dat aan boord ge constateerd was. Bij onderzoek bleek, vol gens de Tel., dat de zieke een der be manning aan pokken lijdende was. De patiënt werd in den loop van den mor gen per motorboot naar Amsterdam ver voerd en in een gasthuis opgenomen. Het schip blijft voorloopig in quarantaine. Levensmiddelenkeuring. Een juffer uit een kaaswinkeltje in een pro vinciestad had, vertelt de Tijd, voor reclame een houten kaas voor de vitrine gezet. Zij was al wat oud en daardoor wormstekig ge worden. Maar hij vervulde toch zijn functie nog steeds uitstekend. Daar stapt op een morgen een mijnheer het winkeltje binnen. De juffer dacht een pracht-klant te krijgen en meende, dat haar dag al goed was. De mijnheer wees op de kaas voor het raam. De juffer verbluft De mijnheer ontpopte zich als keurmees ter, nog wel officieel door de gemeente aan gesteld, en gaf de juffer te verstaan dat die kaas zoo spoedig mogelijk moest verdwijnen, daar hij zich anders genoodzaakt zag haar te laten verbaliseeren, daar de kaas hem ab soluut onbruikbaar leek voor de consumptie. De juffer was het in dit laatste opzicht roe rend rnet mijnheer den keurmeester eens, want het was maar een houten kaas voor reclame. En dat hij al wat wormstekig was geworden, kwam hier vandaan, dat reeds haar grootmoeder er mee geëxposeerd had In haar vitrinetje en het ding de laatste drie jaren niet meer was opgeverfd. Behulpzaam. zijn bij het plegen van desertie. Voor de Haagsche -rechtbank heeft terecht gestaan S. J. K., gescheiden vrouw van J. D. A. S-, in Den Haag, ter zake dat zij op 15 October den milicien der jagers E. C. v. d. O. be hulpzaam is geweest bij het plegen van de sertie uit het militair hospitaal te Utrecht, waar hij verpleegd werd en hem daarna eeni ge dagen heeft verborgen in haar woning. Op genoemden datum Is zij op verzoek van v. d. O. met haan auto naar Utrecht ge gaan, waar zij hem ontmoette. Hij is toen in de auto met haar meegegaan naar Den Haag, waar hij eenige dagen bij haar bleef. Vervolgens heeft v. d. O. eenige dagen ver toefd in een woning aan de Beeklaan. Bekl. bekende volledig, maar ze wist niet, dat v. d. O. deserteur was. Later begreep zij dit wel. Omtrent haar verhouding tot v. d. O. deel de ze mee, dat ze in stilte met hem verloofd was, tegen den zin van zijn vader. v. d .O., die wegens ongenoegen met zijn vader niet meer in militairen dienst wenschte terug te keeren, had volgens haar het plan, naar Amerika te gaan. Hierin werd hij ge holpen door kennissen van haar. Op het oogenblik van zijn vertrek werd hij gearres teerd. Op de vraag van den president, of zij niet wist, dat op het verbergen van een deserteur 6 jaren gevangenisstraf staat, antwoordde ze ontkennend. Ze wist niet, dat ze zoo iemand niet in huis mocht nemen. Ter terechtziting bleek, dat v. d. O. door den krijgsraad te Arnhem is veroordeeld tot 4 maanden militaire detentie en dat hij bij vonnis van de rechtbank onder curateele is gesteld. V. d. O., als getuige gehoord, deelde mee, dat hij in het militair hospitaal te Utrecht vertoefde om gekeurd te worden, toen hij om den omgang met bekl. een scène met zijn vader heeft gehad, die hem dreigde te onterven. Hij besloot toen te ontvluchten en het land uit te gaan naar Amerika. Voorts deelde hij een en ander mee over zijn verblijf ten huize van bekl., in de woning in de Beeklaan en zijn gaan naar Rotterdam, waar hij aan boord van een stoomschip werd gearresteerd. Hij ontkende, dat bekl. wist, toen zij hem afhaalde te Utrecht, dat hij- deserteur was. Behalve de chauffeur van bekl. werden nog gehoord een jonge dame, die mee is ge weest om v. d. O. uit Utrecht te halen, en de bewoner van de Beeklaan en diens echt- genoote, bij wie v. d. O. eenigen tijd in huis' is geweest. Ook werd nog gehoord ds. v. d. Valk, pre dikant bij de Presbyteriaansche gemeente te Rotterdam, wonende te Hilligersberg. Deze getuige, die vroeger een detectivebureau heeft gehad, was een kennis van bekl. Hij erkende zijn diensten verleend te hebben ten genoegen van den vader van v. d. O., om, zich voordoende als vriend van bekl. en goede kennis van den jongen v. d. O., dezen aan de militaire justitie over te leveren. Voor gemaakte onkosten ontving hij van den vader van den jongen v. d. O. 200. Verschillende verklaringen van dezen ge tuige werden door bekl. voor leugen ver klaard. Volgens den jongen v. d. O. zou deze aan get. v. d. V. 2000 hebben toegezegd, in dien zijn hulp om naar Amerika te ontkomen mocht gelukken. Dit werd door getuige v. d. V. ontkend. Ook werd nog géhoord de echtgenoote van ds. v. d. V., die verklaarde, dat bekl. aan haar vertelde, dat zij een jongmensch ver stopte in haar huis, die deserteur was. De officier van justitie, mr. del Campo, was van oordeel, dat omtrent de materieele feiten geen dubieum bestaat. Wel is er twij fel mogelijk, of bekl. met opzet gehandeld heeft, doch spr. is van meening, waar bekl. reeds vroeger in deze zaak, ook in de in structies zooveel onwaars heeft ver teld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij ook onwaar is waar ze zegt, dat zij niet wist, dat v. d. O. deserteur was. In ver band hiermede wijst spr. op de verklaringen van den z.g. dominee v. d. V. (aldus noemt spr. dezen getuige) en diens vrouw, waar zij een en ander hebben meegedeeld over het geen ten huize van bekl. over vr d. O. is ge sproken. Spr. wil de houding van den z.g. dominee niet kwalificeeren, doch hit acht bekl. schuldig en vordert haar veroordeeling tot 1 week gevangenisstraf. Mr. J. Winckel te Rotterdam tTad als ver dediger op^ Verduisteringindienstbe- trekking. Op 29 Juni jl. droeg de kassier van de Vereeniging voor den Geldhandel te Amsterdam een daar in betrekking zijnd jongmensch op, ƒ5000 naar de Nederland sche Bank te brengen, n.l. een wissel van ƒ1500, twee bankbiljetten van 300 en, naar hij meende, drie bankbiljetten van 1000. Het jongmensch bracht 100 terug. Maar bij 't opmaken van de kas had de kas sier 1000 te kort en kon tot geen andere oplossing komen, dan dat hij den bediende een bankbiljet van 1000 te veel had gege ven. De jongen begon met te ontkennen, maar bij onderzoek werd het bankbiljet op hem bevonden. De 4e kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeelde hem op 23 November tot 2 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep diende de zaak voor het gerechtshof aldaar. De advocaat-generaal requireerde bevestiging van het vonnis, doch wat de straf betreft voorwaardelijke veroor deeling. Poging tot verboden uit voer. Ter zake van poging tot verboden uitvoer is voor de rechtbank te Tiel 2 maan den gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de In beslag genomen partij cocos- schaafsel geëischt tegen den grossier J. M. v. d. H. te Tiel, thans buitenslands vertoe vende. Diefstal met geweldple- g i n g. De Haarlemsche rechtbank heeft den 21-jarigen Gillis K., uit Edam, wegens dief stal (van ƒ6000) met geweldpleging bij den landbouwer Klolier, te Edam, tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was drie jaar. Verijdelde smokkelarij. Te Bargercompascuum (Dr.) trachtten gisteren nacht tien personen 1000 pond spek over de grenzen te smokkelen. Zij werden daarin verhinderd door de kommiezen, bijgestaan door militairen. Een der smokkelaars, J. L. te Emmercompascuum, is aangehouden, en een ander, H. H., werd levensgevaarlijk door een kogel getroffen en naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De overigen wisten te ontkomen. Smokkelaarstrucs. Men meldt van de Drentsche grens aan de „Tel.": De vorige week beproefden eenige smok kelaars, wonende in de nabijheid van de Duitsche grens, in den nacht hun slag te slaan. Ze hadden zich op weg begeven, bela den met spek, boter, meel en meer verboden goederen. Het troepje was reeds dicht bij de grens gekomen en verheugde zich er in de militairen te hebben verschalkt. Doch plotse ling werd er „halt" geroepen en een persoon komt met een knuppel in de hand uit de duisternis te voorschijn. De smokkelaars, meenende met een kommies te doen te heb ben, zetten het op een loopen en gooiden om vlugger vooruit te kunnen komen, hun pakjes weg. De vermeende kommies was echter een gewoon persoon, nam de pakjes op en bracht ze zelf over de grens. K erkinb raak.-Te Angeren is in gebroken in de R.K. kerk. Een paar offer- bussen werden geledigd, doch de inhoud hiervan was niet groot. Aan gouden en zilve ren kerksieraden wordt voor ongeveer 1000 vermist, waarvan eenige voorwerpen persoonlijk eigendom zijn van den pastoor. Op het land geloopen. Bij de Edammerhaven is gisternamiddag de stoom boot Holland II, van de firma Verschure, op het land geloopen. De bemanning werd ge red. De boot kreeg een gat, zoodat de lading beschadigd werd. Engelsche schoener ver gaan. Het Scheveningsche visschersvaar- tuig Sch 268 van de reederij W. den Duik Jzn. is hedenmiddag de Scheveningsche visschershaven binnengeloopen met 7 En gelsche schipbreukelingen aan boord, zijnde de bemanning der Engelsche schoener Theodore welke gisteren door het storm weer dwars van Katwijk vol water geloopen en gezonken is. De Engelschen hadden het zinkende schip met eigen boot verlaten en waren hedenochtend door de Sch 268 op gepikt. Brand In de „V eend ij k". Vol gens van Lloyd's ontvangen telegram is het stoomschip „Veendijk" van de Holland Amerika Lijn, dat 14 Febr. van New-York naar Rotterdam vertrok, met brand in de lading te New-York teruggekeerd. Molen Ingewaaid. Woensdag middag is de windmolen van den heer Mul der te Walderveen, bij Barneveld, gedeel telijk in elkaar gewaaid. Door de kracht van den storm knapten de zware ijzeren wieken als glas af,i n hun val den omloop geheel vernielend. Gelukkig kwamen de molenaar en zijn zoon, die zich juist op den molen bevonden, met den schrik vrij. Toch duurde het eenigen tijd voor men beiden verlost had. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Het waarzegen bloeit in de oorlogvoerende lander, meer dan ooit te voren. En dit komt in de vele processen wegens bedrog tot uiting. Op het oogenblik behandelt de rechtbank te Munchen een geval, waarin de waarzeggerij zelfs een kwasi wetenschappelijk manteltje om gedaan was. Het geval betreft een goed geor ganiseerde industrie. Het hoofdkantoor was oorspronkelijk in Londen en heette Raphaels Astronomical Ephemeris of Planet Places. De hoofdbezigheid van de maatschappij bestond daarin, dat zij tegen vooruitbetaling en op be stelling aan de filialen in 'verschillende landen tabellen zond met berekening van sterren over bepaalde jaren. Met behulp daarvan was iedere gewezen waschvrouw of naaister in staat een horoscoop te trekken. Zij beweerden natuurlijk, dat zij die zelf met veel moeite hadden opge steld. Deze vrouwelijke agenten krijgen veak een rechtstreeksche opleiding. Deze gaat echter snel en wie gisteren nog naaister was, zooals deze Münchensche, kan morgen voor Pythia spelen. Deze maatschappijen hebben haar organen, waartoe o.a de „Astrologische Rundschau" be hoort, die zich tijdschrift voor astrologisch on derzoek in natuurwetenschap, geschiedenis, godsdienst, kunst en numismatiek noemt. De redactie vraagt den klanten voor een geboorte horoscoop twintig Mark. „Bij bijzondere uitvoe righeid" dertig Mark, die steeds vooruit, door middel van postwissel, moet ingezonden wor den. In deze tijdschriften wordt reclairfe ge maakt met betrekkingen tot en voorspellingen over bekende persoonlijkheden. Zelfs de Duit sche Keizer wordt er niet buiten gelaten, fo dé ..Astrologische Rundschau" las men verleden jaar Mei ook de voorspelling over den oorlog; Vreeselijke gebeurtenis ie* .in de natuur en dtf onvermijdelijke epidemieën zouden in de tweede helft van 1915 er toe bijdragen aan den oorlog in hoofdzaak een einde te maken. Alleen de af rekening met Engeland zou nog langer duren. In een reefes van processen is nu bewezen, dat deze waarzeggingen ernstige zielsziek! ?n en herhaaldelijk zelfs zelfmoord ten gevolgo hebben gehad. Reeds voor den oorlog hadden de ondernemingen veel te doen, thans echter is dit nog veel erger geworden. Hoe lang zal het durerr dat de menschen al* gemeen zoo wijs zullen zijn de waarzeggerij uit den booze te beschouwen? „Je moet niet den ken zei laatst in een vriendenkring een grappenmaker „dat het met die waarzeggerij „lak" is. Volstrekt niet. Ik was eens in een waar- zeggerstentje en daar kwam ik precies naar waarheid te hooren, wat ik weten wou." ^En wat vroeg je dan?" „Nou, ik vroeg aan da waarzeggende dame„hoeveel haren heb ik, goed geteld, op mijn hoofd?' En dodelijk was haar antwoord„Net zooveel als een biljartbal et heeft." En dat kwam wonderwel uit, dnir scheelde geen haartje aan." Nie'. van alle menschen zou het juiste aam al hoofdharen zoo precies zijn op tc geven. Bismarck hoefde ze niet te tellenzijn di ie haren zijn wereldbekend. Borger beweerde in zi*n Rijnstroom, dut hij zijn haren kon tellen en zoo zullen er wel meer -zijn. Overigens zul len de meeste menschen zich over het juiste aental hunner hoofdharen wel niet veel bekom meren, al zal menigeen ongetwijfeld wel eens bedenkelijk kijken naar het dunnen en grijzen daarvan. De O. d. Streep-schrijver van het „HbM. zegt In de gelegenheid tc zijn eenige getallrn te geven over de hoeveelheid haren per vier" kanten centimeter op het hoofd en de anderen deelen van ons lichaam. Hij ohtvmg de cijfers van een geneesheer. Of deze zelf de telling heeft verricht bij verschillende personen, of de getallen van „overlevering" had, vertelt de schr. niet. Op den schedel behoort een behoorlijk be haard mensch 171 haren per vierkante centi meter te hebben; op de kin 29, op het boven vlak van den bovenarm 8. Het totaal aan'al haren per hoofd bedraagt ongeveer 80.000 en met de 20.000 op het lichaam maakt dat pre cies de 100.000 vol. Een behoorlijke vrouwenhaardos weegt 250 gram en meer. Zwarte haren zijn minder dicht don bruine en blonde, hun dichtheid verhoudt zich als 86 l95 107. Een haar breekt pas bij hoogere belasting dan 180 gram. Aan onze wiskunstenaars staat het om uit te rekenen, hoeveel gewicht we nan onze haren kunnen dragen, voor de heele pruik uitvalt. En wat het ruien betreftbij „vele dieren ge schiedt dat periodiek, moGr de mensch ruil voortdurend. Des Schrijvers zegmon vertelde nog, dat er dagelijks 40—100 haren uitvallen (hoeveel er bij komen, wordt niet gezegd). De levensduur /an het hoofdhaar is 2—4*jaar, de oogwimpers durec 190 150 dagen. Dit alles is theorie. De praktijk is, helaas an ders, getuige o.a. de „biljartbal" van den bo venbedoelden vriend. Sommige menschen houden bijzonder van cijferenmet de zotste dingen kunnen ze som?, hun hoofd breken. Hoewel het nut er van vaak twijfelachtig mag heeten, kunnen de becijferim gen ons toch wel min of meer interesseeren. Bv. het antwoord op de vraag» hoe groot de afstand is, die een mensch in zijn geheele levei aflegt. Wij zijn allen wereldreizigers, die zonder het te weten of te willen in ons leven éénmaal of dikwijls meerdere malen de aarde medemoken; althans den afstand afleggen. De ambtenaar, die dag aan dag des morgens naar zijn bureau wandelt, om twaalf uur nog eens heen en weer naar z'jn bureau gaat, mar» cheert hiermede, wanneer men zijn af te leggen weg ter lengte van 4 KJW. neemt, 16 K.M. per dag. Deze dagelijksche gang maakt per Jaar bij 300 werkdagen 4800 K.M. en in 10 jaar 48000 K.M. Hiermede is de reis om de wereld al ruira efgewandeld, daar hfervoox slechts een mavsch van 40.000 K.M. noodig is. In het tijdschrift „Pour tous", waar hierover een aardige beschouwing gegeven wordt, vin den wc nog meer voorheelden, die laten zien, welke groote afstonden men in den loop van jaren ongemerkt kon aftippelen. Zoo geeft het blad den afgelegden afstand op van een post bode, die in zijn 50-jarigen diensttijd 540.0)0 K.M. geloopen had. Natuurlijk zijn er nog beroepen, waarbij nog veel grootere afstanden doorloopen worden. Een machinist op de lijn Parijs—Marseille be hoeft deze 863 K.M. lange reis slechts 25 maal heen en weer te doen om een afstand af te 'eg gen, die de lengte van den equator nabij komt. In 30 jaar zal zoo rekent het blad verder deze machinist 6 millioen kilometer afgelegd hebben. Ook op zee kunnen reuzenofstanden door loopen worden. Het record op dit gebied staat op naam van H Stevens, oud-gezagvoerder van de „Lucania" die in 't geheel 5.556.000 K.M. achter den '•ug heeft, een afstand van 138 maal den omtrek dar aarde. Van andere millicenen sprak dezer dagen Mr. Barrat, de bekende „chairman" van de Pearl soap onderneming. Op- een vergadering van handelslui rorlg<l week in het Cecil-Hotel te Londen gehouden, waar over het belang van adverteeren gespro ken werd, deed mr. Barrat, eenige interessante mededeelingen over het succes, dat het goede en vele adverteeren en reclame-maken mede? brengt Mr. Barrat verklaarde, dat hij in de 23 jaren^ dat hij aan het hoofd der onderneming stond, voor 36 millioen gulden „veradverteerd" ol voor reclame uitgegeven had. Daaraan alleen schreef hij het succes van de Pears' soap toa» Hij kwam ook op tegen de bewering, dat ad« vertentiekosten noodzakelijk den prijs van de aanbevolen artikelen moesten doen stijgen. HeC tegendeel was waar. De groote omzet, door 34 advertenties veroorzaakt, had hem in staat ge< steld zijn zeep tegen 30 pet. lager prijzen tj verkoopen, dan wanneer htj niet geadverteerd KEUVELAAR,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6