binnenland. "stadsnieuws. ev E M ILIO N WIJNHANDEL J.A.SCHOTERMAN Zn. Utrechtschestraat 34. Tele!. 145. De Staatscourant van Dinsdag 29 Febr. bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten: op verzoek eervol ontslagen G. A. Engel man te Hoorn als landmeter bij het kadaster. benoemd tot Koninklijk commissaris bij de Nederlandsche Bank mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën; benoemd tot officier van gezondheid le tlasse die der 2e klasse J. F. Meijer; op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid de le luitenant J. W. Scher mer van het 21e regiment infanterie; eervol ontslagen wegens lichaamsgebre ken met pensioen de 2e luitenant D. Hooft, van het 21e regiment infanterie; op verzoek eervol ontslagen H. Teriet, als notaris te Joure; idem M. W. F. J. Wagtho, burgemeester van Kloetinghe; benoemd tot burgemeester van Baarland J. Ermerins. van Nieuw-Belvoet W. F. van Driel; benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem W. A. J. Goeting, Amsterdam; benoemd tot verificateur bij het college van bijstond bij de Woningwet P. H. van der Drift, inspe'teur der gemeente-belastingen te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen A. Allebé, als lid der commissie van toezicht op het Rijks museum te Amsterdam, met dank en be noemd als zoodanig Thérèse van Duijl, ge boren Schwartze, te Amsterdam; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Breukelen J. S. Knip- horst, thans te Kerkrede; zijn benoemd met ingang' von 12 Maart 1916 tot burgcmoes- ter der gemeente Asten, W. J. M. Wijnen; met ingang van 10 Maart 1916, tol burge meester der gemeente Eschoren, F. A. J. baron van Hüvell van Westerflier; met ingang van 1 Maart 1916, tot burgemees ter der gemeente Valburg, H. Hatlink; met ingang van 1 Maart 1916, tot burgemecs' ter der gemeente Leiden, jlir. mr. N. C. de Ghsclaar met ingang von 15 Maart 1916, tot burgemees ter der gemeente Beverwijk, jhr. J. G W. Strick van Linschoten; met ingang van 1 Maart 1916, tot burgemees ter der gemeente Schoten, F. F. F. Fuhrhop met ingang van 12 Maart 1916 tot burge meester der gemeente Eygelshoven, L. Doh- neu, secretins dier gemeente; goedgekeurd dat J. L. Bosschieter, burgemees ter van de gemeente Rijnsburg, is benoemd tot secretaris dier gemeente; De nieuwbenoemde Japansche gezant bij Hr. Ms. Hof, de heer Ochial, is te 's Gra- venhage aangekomen. Jhr. mr. dr. W. H. de Beaufort, secre taris met rang van tijdelijk zaakgelastigde bij het Nederlandsche gezantschap bij de Scan dinavische Rijken, vertoeft thans te Chris^ tiania, waarheen hij jl. Zaterdag van Stock holm is vertrokken. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gisteren, verge zeld van den inspecteur van het veearts^- nijkundig staatstoezicht, dr. Remmelts, eenige boerderijen bezocht in de omstreken van Delft, ten einde zich op de hoogte te stellen van de werking van het daar toege paste stelsel van isoleering ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Voorschotten. De minister van Financiën maakt in de Staatsct. "bekend, dat tot en met 26 Februari 1916 uit de op brengst der Staatsleening 1914 aan provin ciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist ren tedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van 2,530,800, waarvan per saldo was uitbetaald of betaal baar gesteld een totaal bedrag van 1,063.100. Verhoogd porto op brief kaarten. Het bestuur van den Centralen Raad van Vakbonden in het grafisch- en bbekbedrijf, heeft zich gewend tot den mi nister van waterstaat, naar aanleiding van het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld, in verband met het te verhoogen port op de briefkaarten, de briefkaarten-formulieren door den staat kosteloos beschikbaar te doen stellen. Bepleit wordt, indien de staat het port van drie cent voor de briefkaarten wil behouden, de gezegelde briefkaartenformulieren voor 3Y: cent beschikbaar te stellen. Mr. Tr oe 1 s tr a's plannen. Naar aanleiding van het onlangs vermelde be richt, als zoude de heer Troelstra van plan zlin-om in 't laatst van April terug te keeren en al zijn functies weer op te nemen, schreef mr. Troelstra een brief aan een lid der S. D. !A. P., dat door Het Volk wordt gepubli ceerd en waarin mr. T. zegt; Het is waar, dat ik van plan ben, half April terug te keeren; maar over de vraag, in hoeverre mijn weerstandsvermogen ge noegzaam is hersteld, om al mijne functies weer te aanvaarden, kan eerst worden heslist, nadat ik door mijne geneesheeren ben on derzocht en nadat ik in Holland weer wat aan t werk ben geweest. Wel kan ik tot mijn groot genoegen mede- deelen, dat ik vooral de laatste zes weken enorm vooruitga en dat van tijdelijken terug val geen sprake meer is. Ik heb zoo het ge voel van er weer geheel-boven-op-te zijn, en heb er alle hoop op, in elk geval nrvijn aan- 'deel te kunnen nemen in de openbare behan deling der grondwetsherziening, ook als die nng vóór het zomerreces mochtv plaats vin den De anti revolutionaire partij. Men meldt óns: .Wij vernemen dat de Zaterdag ten huize van dr. A. Kuyper met de vijf heeren van de bekende brochure gehouden besprekmg aan het beoogde doel beuntwoorcf heelt. Het geschil inzake de twee brochures is ter be slechting naar eene commissie van arbitrage verwezen. Beiderzijds wenscht men, dat in verband met den stembusstrijd in 1917 de organisatie van de anti-revolutionaire partij verbetering zal ondergaan. Voor*de aan staande Provinciale Statenverkiezingen zal in nauwe aaneensluiting worden saamgewerkt. Bezoldiging surnumerairs directe belastingen. Voor de be zoldiging van de surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is eene nieuwe regeling vastgesteld, die met 1 Juni a.s. in werking treedt. Voortaan zul len die surnumerairs terstond na hunne aan stelling eene bezoldiging van 720 'sjaars genieten, welk bedrog, nadat zij aan het vak-examen hebben voldaan, tot 1200 wordt verhoogd. Een 10 0-jarige. Te Stramproy (Limb.) is overleden Catharina Hendriks, <Jie den ouderdom van 100 jaren en 10 maanden had bereikt. Nederland en de oorlog* Postverkeer Engeland—Nederland. In verband met de voorloopige staking van den dienst der Maatschappij Zeeland van Vlissingen op Engeland, vice-versa, zal de post uit Nederland naar,en over Engeland met ingang van 1 Maart a.s. worden verzon den met de Batavier-lijn, welker stoomsche pen 's Maandags, Woensdags en Zaterdags 's avonds van Rotterdam naar Londen ver trekken. Post Engel a. n dN ederland. De post uit Engeland voor Nederland zal met ingang van 29 dezer langs den weg Har- wich-Hoek van Holland worden ontvangen. Engeland en onze brievenmalen. De post, welke zich. aan boord bevond van het 23 dezer van Rotterdam naar New-York vertrokken stoomschip „Rotterdam", van de Holland-Amerikalijn, is op last van de En- gelsche autoriteiten te Falmouth ontscheept geworden. De Mecklenburg. Volgens bij de Maatschappij „Zeeland" ontvangen draadlooze berichten, zijn alle 22 passagiers van de „Mecklenburg" met de - bemanning gered door de Nederland sche stoomschepen „Westerdijk", „Konin gin der Nederlanden" en „Samarinda". Met het oog op de vele gevaren, weJke de reis oplevert, ligt het in het voornemen der di rectie den dienst voorloopig te saken. Het Hbld. verneemt, dat het verloren ge- gane stoomschip Mecklenburg in Engeland tegen molest was verzekerd. De Nederland sche assuradeuren vroegen premies per reis, die door de Zeeland niet betaald kon den worden. Naar het N. v. d. D. meldt, was de Mecklenburg bij Lloyds tegen molest ver zekerd voor 1 Y> millioen gulden. Alle brievenzakken van de Mecklen burg" zijn volgens informaties vafi den Londenschen correspondent van het Hbld. verloren gegaan. Boter- en kaaeprUzen. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat de maximum-prijzen voor den verkoop van kaas en van boter, vastgesteld bij zijne beschikkingen van 31 Januari 1916 voor de maand Februari, ook voor de maand Maört zullen gelden. Uitvoer aardappelen. De N. O. verneemt, dat vermoedelijk Woensdag vrije uitvoer van een bepaalde hoeveelheid aardappelen naar alle landen zal toegestaan worden. Aan den uitvoer mo gen alleen de erkende exporteurs deelne men, echter slechts tegen consent. De kosten van het consent zullen peT wa gon van 10,000 Kg. ƒ15 bedragen, terwijl er ook consenten voor 5000 Kg. en groo- tere hoeveelheden aardappelen beschikbaar zullen zijn. Stroocarton. Naar gemeld wordt wordt de invoer van stroocarton in Engeland beperkt ten einde scheepsruimte vrij te krijgen. Voorloopig mag van de gewone hoeveelheid stroo carton worden ingevoerd. Er is voor andere landen groote vraag naar dit artikel, zoodat de fabrieken wel zullen kunnen doorwerken. Distributie van sod a. Inzake de distributie van soda ken worden medegedeeld, dat de Sodacommissie tot haar leedwezen nog niet de vrijlating heeft kunnen verkrijgen van zoodanige partijen soda, dat een vlotte distributie gewaarborgd is. Met name ten opzichte van de zeepfabrie ken ondervindt zij groote moeilijkheden. Overigens tracht zij zooveel mogelijk vrij lating van de oogepblikkelijk noodige par tijen te verkrijgen. Ter oplossing van de ge rezen moeilijkheden worden dezer dagen te Londen onderhandelingen gevoerd, welker resultaat zal moeten worden afgewacht. P o r 11 a n d-c e m e n t. Naar het H.bld. verneemt, heeft de Duit- sche regeering het verleenen van uitvoer- consenten voor den uitvoer van portland-ce ment tijdelijk geschorst. Volgens sommige berichten moet de oorzaak gezocht worden in bet ontbreken van een eenheidsprijs, dien de Regeering vastgesteld wenschte zien, ter wijl van andere zijde het vermoeden wordt uitgesproken, dat Duitschland, ter voldoe ning aan eigen behoeften, den uitvoer voor loopig weder geheel heeft doen ophouden. Slapte bij de „Zeelan d." Bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is een dertigtal personen boven 60- of 65-jarigen leeftijd ontslagen, wagens gebrek aan werk. Het zijn meest werklieden, die een weke- lijksche toelage zullen ontvangen. Voorts is verschillenden klerken aangezegd, naar een andere betrekking uit te zien. De directie doet alle moeite een geschikten werkkring voor hen te vinden. Frans Rosier. De Hooge Raad deed heden in revisie uitspraak op het ver zoek van F. H. Rosier, laatstelijk te Amster dam, thans gedetineerd te Leeuwarden, be treffende een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 26 Mei 1913, .waarbij hij tot 6 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens poging tot doodslag, voorafgegaan door poging tot diefstal. Gerequireerd was afwijzing van het ver zoek om revisie voor zoover betreft twee daarvoor aangevoerde* omstandigheden ver band houdende met beweringen omtrent het bestaan van krankzinnigheid bij verzoe- kqj-, en niet-ontvankelijk-verklaring voor het overige. De Hooge Raad verklaarde de aanvrage niet ontvankelijk. Moord. Men seint uit Emmen did. 28 Februari, aan de Tel. Hedennacht werd dë 19-jarige A. V. Gin- kel te Barger Oosterveld op gruwelijke wij ze vermoord. De halsslagader werd doorge sneden. De vermoedelijke daders zijn door de rijkspolitie gevangen genomen. Opkooper gearresteerd. Te 's-Gravenhage is gearresteerd de bekende opkooper uit de Nes te Amsterdam, Chr. H., die herhaaldelijk bij diefstal-rechtzaken door beklaagden als heler werd aangewezen, doch langen tijd den dans wist te ontspringen. Ten slotte werd hij echter toch, na in hooger beroep te ziin gegaan, wegens heling tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij ging er toen van door, doch werd nu dezer dagen geknipt. Bij fouilleering werd een niet on aanzienlijke hoeveelheid voorwerpen van waarde op hem bevonden. (Tel Inbraak. Terwijl de bewoners afwe zig waren is Zondagavond ingebroken bij den heer C. Haan, barbier en debitant der Staatsloterij aan den Zuiddijk. De daders werden door de thuiskomst van een der fa milieleden verrast, doch wisten te ontvluch ten. Een bedrag van 100 en eenige gou den en zilveren voorwerpen worden ver mist. Het ongeluk aan den Wes- tervoortschen dijk. Twee der werk lieden, die na het ongeluk aan den Wester- voortschen dijk te Arnhem bij 't instorten van de in aanbouw zijnde melkinrichting van de Coöperatie De Vooruitgang, zwaar gewond in het ziekenhuis werden opgenomen, zijn thans geheel hersteld ontslagen. De derde werkman wordt nog verpleegd, doch ook diens toestand is bevredigend. Ontsporing. Bij een poging om den weg weer bruikbaar te maken, ontspoor den gisterenmorgen op den hoek van het stationsplein en de Breestraat te Beverwijk een door twee machines getrokken, in volle vaart rijdende, stoomtram. De voorloopende pekelwagen kwam terecht op het terras van het café Bellevue, de eerste machine viel om, terwijl de tweede alleen ontspoorde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor Kerk afgebrand. Zaterdagnacht om 3 uur is door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente» te Santpoort. Het gebouw stond dadelijk in lichtlaaie. De brandweer kon niets meer redden. Verbrand zijn de toren en het kerkorgel; het schip van de kerk is uitgebrand. Alleen de inventaris van de consistoriekamer is ge red. Als gewoonlijk was Zaterdagavond een vulkachel in het gebouw aangemaakt Ver zekering dekt de schade. De Watersnood. Anna Paulowna. Uit Anna Paulownapolder wordt gemeld: Dank zij den aanhoudenden Oostelijken wind blijft het water laag en heeft men ge legenheid gehad den spoordijk tusschen Mo lenvaart en Kleiweg zóó te versterken, dat er geen onmiddellijk gevaar voor doorbraak meer bestaat. Ook aan het andere deel van den dijk wordt steeds gewerkt De over stroomde bloembollenvelden bij het Balgka naal zijn weer droog geloopen. Waar dit niet het geval was, hebben sommige kwee kers hun akkers door dijkjes omringd en leggen die met behulp van stoompompen droog. Ze hebben goede hoop, dat de bol len, die niet zoo lang onder water hebben gestaan, weinig geleden zullen hebben. In den Oostpolder zijn vele boerderijen en bijna alle kleine huizen weggespoeld. Het dichten van de dijkbreuk vordert goed. Geregeld wordt met verschillende ploegen arbeiders van 's morgens 4 tot 's avonds 10 uur gewerkt. De zinksteen wordt langs het N.-H. kanaal tot bij den Helder aangevoerd. Zolderschuiten, door sleepbooten voortge trokken, voeren het materiaal vervolgens door het Amsteldiep naar de plaats van be stemming De aannemer hoopt met 14 da gen de breuk voorloopig gedicht te hebben. Te Monnikendam. De kistdammen rondom de stad, die ver leden week doorbraken, zijn thans geheel hersteld; Maandag is men begonnen het overtollige water weg te malenwaardoor vele huizen bewoonbaar worden. Het herstel der d ij ken. Tn gevolge van de vele klachten over het feit, dat er niet met voldoende In-acht ge werkt wordt aan de dichting van de gaten in de Zuiderzeedijken, werd er eene vergade ring gehouden van burgemeesters der ge meenten aan weerszijden van de Zaan en het polderbestuur van Westzaan. Op de vergadering werd een comité be noemd, dat zich van den stand der zaken vergewissen zal en zich in verbinding stellen zal met heeren Gedeputeerde Staten. Blijkt het, dat er met alle beschikbare krachten en middelen gewerkt wordt, dan zal de arbeid van dit comité geruRth^'d bren gen in de gemoederen, In het tegenovergesteld geval koopt men met de medewerking van Gedeputeerde Sta ten alles te doen, opdat het werk zoo spoe- dig mogelijk voltooid wordt. Het comité is bereids met zijn werkzaam heden begonnen. Op heden Dinsdag 29 dezer wordt een bezoekt gebracht aan de zeedijken, welk bëzoek geregeld zal worden herhaald. Leden van het comité zijn de heeren G. Haremaker, dijkgraaf van den polder West- zaan, D. Kooiman, burgemeester van Wor- mer, Driessen, burgemeester van Westzaan en J. E. W. Duys, wethouder van Zaandam. De groote pompmachines voor het droogmaken. Op het terrein van de Nederlandsche Fabriek (Werkspoor) worden thans de groo te centrifugaalpompen gemonteerd waarmee te Monnikendam en Uitdam, wanneer de gaten in de dijken gedicht zijn, de millioe- nen kubieke meters water, welke thans de polders vullen, In zee gepompt zullen wor den. Zij zijn eenige weken geleden besteld door de pro.vincie Noord-Holland; en een der voorvaarden was, dat de geheele instal latie/ fundatie, gebouwen enz. inbegrepen, binnen vier weken draaiklaar op den dijk zou zijn. Het Hbld. geeft er een uitvoerige be schrijving van. Leniging van den nood. De coöp. Stichtsche Olie-en Lijnkoeken- fabriek aan het Merwedekanaal te Utrecht, heeft eene gift van 10.000 geschonken aan de slechtoffers vèn den watersnood. Een weldadigheidsuitvoering op Donder dagavond j.l. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage ten bate van de slachtoffers van den waters nood in Nederland en Nederl.-Indië, heeft netto plm. 3000 opgebracht Een op verzoek van Ged. Staten van Gelderland in de verschillende gemeenten gehouden inzameling van gelden-, ten be hoeve van de slachtoffers van de waters noodrampen, heeft tot Zaterdagmiddag een bedrog van 117.853.36 opgebracht Watersnood In Ne d.-I n d i Door de Watersnood-commissie voor Ned.- Oost-Indië is bijeengebracht te Amsterdam 87.252.90, te Rotterdam 52.125, te 's-Gravenhage f 53.550, totaal f 192.927.90 Men deelt mede, dat de Watersnood- commissie de werkzaamheden heeft ver deeld over Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De leden der Commissie, wonende te Amsterdam, zamelen geld in van de Noor delijke provinciën van ons land; Den Haag zamelt geld in van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, terwijl de Zuidelijke provinciën ressoiteeren onder de commissie-leden woonachtig te Rotterdam. Bijdragen uit de provincies zijn dus be grepen in de totalen in de dagbladen ver meld onder Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Het adres van den Penningmeester is jhr. mr. J. L. H. P. van Bevervoorden tot Olde- meule, Keizersgracht 683 te Amsterdam. School» en Kerknieuw». Prof. dr. A. Bruining heeft, met het einde van den loopenden cursus, eervol ontslag gevraagd als hoogleeraar in dc faculteit der godgeleerdheid aan de Universiteit te Amster dam. Prof. Braining wordt in Juli 70 ar oud. Evenals prol. dr. A. Bruining, hoogleeraar in de encyclopaedic der godgeleerdheid, aan do universiteit van Amsterdam zal prof. I. J. dc Bussy, hoogleeraar in de wijsbegeerte van een godsdienst en de zedekunde, dit jaar ze ventig jaar worden. Beide professoren zullen dus aan bet eind van den loopenden cursus hun functie neerleg gen Reclame» per anker f 34.—. w per flesch - 0.8S plna f 1.IÏO per nnker «ceilna. Voordracht onderwijzer. Ter voorziening in de vacature van onder wijzer aan de openbare Lagere school E, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer E. H. Buijtenhuijs, worden voorgedragen 1. I. C. Knoot, te Laag-Soeren. 2. F. C. Hoek, te Maartensdijk. 3. S. Gotlieb, te Winterswijk. Landstorm. - De bij den Landstorm ingeschreven perso nen der jaarklasse 1912, die nog niet in wer- kelijken dienst zijn opgeroepen of die met het tweede en laatste gedeelte van die jaar klasse moeten opkomen, moeten Vrijdag 10 Maart des voormiddags om 10 uur aanwezig zijn in de Canrine achter de ïnfanterie- Kazerne (ingang Leusderweg.) Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging Han del en Nijverheid een algemeene vergade ring in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 21 Jan., welke worden goedgekeurd onder dankbetuiging. Daarna worden 6 nieuwe leden aange nomen. Het voorstel om bij te dragen voor een monument-Meeuwsen noemt geen bedrag. De heer Nieuwendijk stelt daarom v< or 10 te geven. Daartoe wordt besloten. De Vó)rzitter deelt mede, dat naar aan leiding van het gesprokene in de vorige vergadering over het Postkantoor, Dinsdag daarop de Inspecteur Guntermohr hier is geweest en een onderhoud heeft gehad mef den Voorzitter en secretaris van H. en M. Volgens den Voorzitter schijnt genoemde' heer echter sterk in 't beloven te zijn. D .-■» om wil liet bestuur in samenwerking met e Hanze en de Kamer van Koophandel'alsnog. een adres zenden aan den betrokken Minis ter, waarin mededeeling wordt gedaan van alle grieven en klachten en verzocht afdoen* de verbeteringen aan te brengen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de heer Guntermohr zelfs teekeningen heeft laten zien van de voorgenomen uitbreiding. Besloten wordt het adres te verzenden. Bij de rondvraag komt de heer Egginlc terug op de vervroegde postbestelling. De agitatie hiervoor dateert reeds van 190T. De Kamer van Koophandel heeft er reeds 4 maal een adres voor verzonden. Ook Mcr* curius en Ons Belang zonden rëtjuestrn, terwijl Spr. het met den heer Guntermohr heeft besproken. Deze zaak is dan ook veel urgenter dan de bediening aan het postkan toor. Spreker gelooft dit uit naam van zeer velen te mogen zeggen. Een vereeniging als Handel en Nijverheid had hierin dan ook' wel wat actiever mogen zijn en het spijt Spr. dan ook, dat het punt niet op de agenda is geplaatst. Waarom staat dit punt niet op de agertclu? De Voorzitter deelt mede, dat de heer Guntermohr juist vond, dat dft punt in de vorige vergadering goed is -l^eantwoord. In de huidige omstandigheden is het een voudig onmogelijk een nieuwe bestelling in te voeren. Zoo gauw de drukke tijd achtet den rug is, zal het punt echter ter spreke worden gebracht; De heer Egg ink dankt voor de inlich tingen. Het zal hem een eer zijn later dit punt toe te lichten. Op verzoek van den heer Houbaur zet de heer Eggink nog uiteen, hoe hij flch de vervroegde bestelk'ng denkt. De heer Frederiks brengt een oude zaak, de contante betaling, ter sprake. Bij een zijner kennissen ging de dienstbode weg, daar er zoo weinig verval was, omdat de menschen alles contant betaalden. Wordt op rekening gehaald, dan krijgt de dienstbode bij betaling 1 pet., terwijl voor contante betaling niets wordt gegeven. Door deze zaak ter sproke te brengen, kan mogelijk in die richting iets gedaan worden. De Voorzitter meent, dat de vereeni ging hierin niets kan doen. Hij gelooft, dat de meeste winkeliers in dit opzicht hun be lang wel zullen begrijpen. De heer v. Scha ik zou het betreuren, als het stelsel dat de heer Frederiks stil zwijgend aanbeveelt, door H. en N. In de hand zou worden gewerkt. Het fooiensy steem acht Spr. het meest immoreel. De heer Frederiks heeft het slechts gehad over het verleenen van korting door winkeliers en niet over het fooiensysteem, zooals dat ieder, behalve de heer van Schaik, begrijpt. Hierna wordt de vergadering gesloten. De inzameling op de scholen De Schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, de heer J. Stamperius te Baain; schrijft ons; Nu ge zoo vriendelijk waart mijn rond schrijven aan de hoofden van scholen in zake eene inzameling voor de slachtoffers van den watersnood in uw blad op te nemen, .wil ik gaarne uw lezers ook met den uitslag in kennis stellen. - Deze is in alle opzichten gunstig geweest. De hoofden van scholen en onderwijzers hebben blijkbaar mijn bedoeling volkomen begrepen en zijn met sympathie ingegaan op het denkbeeld, om ook het kind daad werkelijk te betrekken in de ramp, die ons vaderla ld trof. „Uw circulaire vond bij ons algeheele instemming," schrijft mij een hun ner, en dergelijke betuigingen van sympa thie ontving ik meerdere; ook van hen, die ten slotte door omstandigheden buiten hun wil aan mijn verzoek geen gevolg konden geven. DuideHjk is uit sommige brieven af te leiden, hoe de onderwijzers er in geslaagd zijn de harten der kinderen warm te doen kloppen voor het lijden der getroffenen. „Het bedrag is niet groot, maar wat de kin deren gaven, gaven ze met een blij hart," schrijft mij het hoofd eener kleine dorps school. En een ander„Ik acht mij goiuk- kig, UEG. te kunnen verklaren, dat elk kind 't zijne heeft bijgedragen. Te meer verheugt mij dit, waar de kinderen voor verreweg 't gzootste deel behooren tot een arme klasse en ieder zonder uitzondering iets, zij 't slechtsceen paar centen, heeft meegebracht." De onderwijzers weten, hoe zij tot kinde ren over zulke onderwerpen spreken moeion. Een vertelde mij glimlachend, dat hij in een der laagste klassen even gezocht had naar den juisten vorm, waarin hij de zaak aan da kleuters zou voordragen. Maar toen was on verwacht een ldeine jongen hem te hulp ge komen door den vinger op te steken en te zeggen„Juliaantje heeft ook haar vaiken kapot gemaakt om wat te geven. En toen was 't van een leien dakje gegaan. Natuurlijk zijn er ook bezwaren; waar yindt men die niet? Udelheid en farizeïsme sprektiï zoo gauw een woordje mee. Zelf® bij volwassenen komen die, als er liefdadig heid moet worden beoefend, nog wel- eens aan den dag; waarom dan bij kinderen niet. Maar een verstandig onderwijzer weet wel, ].02 hij in zulke gevallen spreken en hande len meet. Hij zorgt, dat de kinderen van el- kancei niet zien wat ze bijdragen; en hij maakt ze duidelijk, hoe het er niet op aan komt wat en hoeveel men geeft, maar of men geeft „met een blij hart" en of lic.de en re. deüjderi de gilt vergezellen. LeR onderwijzer :tdde me, hoe e^n armt !jh-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2