~'_'"7<olonIën! BINNENLAND. In Champagne, In de streek ten oosten ^an Maisons de Champagne, deden de Fran- »chen een aanval, die hen weder in het be- kit bracht van de den 6en door de Duitschers (weggenomen loopgraven. Bij dezen aanval >naakten wij 85 gevangenen, waaronder 3 of ficieren. Wij namen een machinegeweer. (Een kort daarna door de Duitschers tegen de door ons bezette stellingen gerichte aan- itral werd teruggeslagen. Onze artillerie kanonneerde de wegen In de streek Montfaucon, waarop Duitsche automobiel-transporten waren gemeld. In de streek ten noorden van Verdun werd geene enkele verandering in den loop van Wen nacht gemeld. De Duitschers zetten het bombardement van het front ten westen van de Maas voort, zonder eenige infanterie- Bctie te beproeven. De Fransche batterijen antwoordden krachtig op het Duitsche vuur In dezen sector en ook ten oosten van de Maas, waar het bombardement bij tusschen- poozen was. In de Woëvre-vlakte was de artilleriestrijd «eer levendig. Wij bombardeerden Blanzey, Rimancourt en den omtrek van Fresnes. Een Duitsche aanval op den spoorweg en den weg naar Manteulles is gebroken door het Fransche artillerie- en infanterievuur. Pa rij s 8 Haart. (R.) Avondcommu- Iliqué De vijand trachtte ten westen van de Maas weer voorwaarts te gaan onder dekking van een intens bombardement. Hij deed met eene groote macht een aanval tegen Bethin- court, die werd teruggeslagen. Onze tegenaanval op het Ravenbosch, waar de Duitschers Dinsdag waren binnen gedrongen, verdreef den vijand uit het groot ste gedeelte van het bosch, waarvan zij nog slechts het oostelijke uiteinde bezet houden. Het bombardement in de streek aan den rechteroever van de Maas was wederom «eer intens in de buurt van Douaumont, waar de Duitschers zonder succes trachtten onze liniën ten oosten van het fort aan te vallen. Een vijandelijke infanterieoanval leidde weder tot de bezetting van de Har- daumontredoute, die wij Dinsdag hadden genomen. Er was eene zware kanonnade in de Woë- arre. Onze batterijen op de Maashoogten antwoordde krachtig op de Duitsche artil lerie. Een bomaanval in Boven Elzas deed ons de loopgraven bij Seppois herwinnen, die de Duitschers den 12en Februari had den bezet. Wij richtten een vernielend bombarde ment tegen vijandelijke werken ten noorden van de Aisne en in de Argonne. Zestien Fransche vb'egtuigen wierpen 124 bommen op het station Metz-Sablcms en brachten schade toe aan de treinen. Een Duitsch eskader trachtte hen te vervolgen; maar de Fransche machines keerden terug naar hun uitgangspunt op één na, die we gens een gebrek aan de machine moest landen. Londen, 8 Maart. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. Bij Grenay is een loopgraafstrijd geweest, waarin wij aan de vijandelijke werken be langrijke schade hebben toegebracht Gis ternacht liet de vijand een mijn springen bij den Yperen-Comines spoorweg. Er werd geen schade aangericht. Heden bombar deerde onze artillerie die streek. Door een mijn op te blazen ten oosten van Laventie stoorden wij den mijnarbeid van den vijand. Onze stelling ten oosten van Vermelles werd door den vijand beschoten. Berlijn, 8 Maart (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Op verscheidene plaatsen van het front werden Russische partieele aanvallen afge wezen. Het spoorbaanvak Ljashowitsji (ten ruidoosten van Baranowitsji)Luniniec, waarop een sterk verkeer werd waargeno men, werd met goed gevolg door onze vlie geniers aangevallen. Weenen, 8 Maart. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het Russische oorlogstooneel was aan het front van het leger van aartshertog Jo zef Ferdinand ook gisteren de gevechtsar- beid tijdelijk levendiger. Verder waren er geene bijzondere gebeurtenissen. Op het Italiaansche oorlogstooneel en in hei Zuidoosten heerschte rust. Petersburg, 8 Maart. (Tel.-agent- Sv ap.) Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In den sector van Riga belemmerde onze ar.illerie herhaaldelijk den arbeid van de - Duitschers en bracht de vijandelijke batte rijen tot zwijgen. In de streek van Dwinsk duurt nabij Ulukst de strijd om de door de mijnen geslagen trechters voort. Alle pogin gen der Duitschers, om zich er meester van te maken, werd verijdeld. Ten zuiden van den spoorweg van Ponie- wege wierpen wij de Duitschers terug en wonnen een weinig terrein. Ten noordoosten van het station Olytk aan de spoorweglijn KowelRovno, be proefde de vijand tweemaal onze loopgra ven te naderen; maar hij werd beide malen door ons vuur onder groote verliezen terug gedreven. Aan den bovenloop van de Strypa lieten wij een sterke vijandelijke strijdmacht na deren tot op 50 pas afstand van onze loop graven, zonder een schot te lossen; vervol gens joegen wij haar" door ons vuur uiteen. Ten noorden van Boyane vernietigden on ze verkenners een Duitschen post. Londen, 8 Maart. (R.). Er zijn nog vijl personen gestorven van de bij den luchtraid van 5 op 6 Maart gewonden per sonen. Thans is vastgesteld, dat 52 perso nen gewond zijn Berlijn, 8 Maart (W.B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand op den Balkan is onveran derd. Konstantlnopel, 7Maart (Tel.- agentschap.) Communiqué van het hoofd kwartier. Het antwoord van onze artillerie ontnam aan het door de vijandelijke oorlogsschepen somwijlen tegen de kusten van de Dardanel- len gerichte demonstratievuur zijne uitwer king. Twee vijandelijke kruisers werden ge troffen. De arbeid van onze vliegers verhin derde de pogingen tot verkenning, die van tijd tot tijd door vijandelijke vliegtuigen aan de Dardanellen ondernomen werden. De vij andelijke vliegers vluchten, zonder zich in een strijd in te laten, zoodra zij merken, dat onze vliegtuigen naderen. Konstantlnopel, 7 Maart. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront namen de gevech ten, die daar werden gevoerd, in de laatste dagen in hevigheid af. Aan beide zijden heerscht rust. Petersburg, 8 Maart (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front gingen onze troepen in de kuststreek voort de Turken dicht op te dringen. Den 7en vermeesterden wij de stad Riza (70 K.M. oostelijk van Trebizonde). In Perzië bezetten wij de stad Senneh, gelegen op 50 werst ten noorden van Ker- mansjah. Konstantlnopel, 7 Maart. (W. Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront verijdelden wij alle po gingen van den vijand om onze stellingen in den sector Felahie te naderen. Bij Kut-el- Amara is geene verandering. Maagdenburg, 8 Maar t. (W. B.) De keizer heeft in het hoofdkwartier graaf Dohna-Schlodien, den commandant van de Möwe ontvangen en hem persoonlijk de orde „pour le mérite" overhandigd. a s h 1 n g t o n, 8 Maart. (R.) Graaf Bernstorff heeft aan staatssecretaris Lansing een nieuw memorandum over den duikboot oorlog overhandigd. Duitschland klaagt, dat Groot-Brittannie partij trekt van de houding van Amerika om aan zijne bewapende han delsschepen de Instructie te geven, dat zij aanvallend moeten optreden tegen de duik- booten. Duitschland erkent, dat de interna tionale wet niet voorziet in het gebruiken van de duikbooten als wapen; het biedt aan hen te laten werken op den gTondslag van het volkenrecht, dat vóör den oorlog gold. Sofia, 8 Maart (W. B.) De voorzitter van de Kamer Watchew, zeide in een door de BBalkanska Poschta gepubliceerd ge sprek, dat Bulgarije niets van zijne verove ringen zal verliezen en dat de eindoverwin ning van den vierbond, welks legers hunne veroveringen met ijzeren hand vasthouden, verzekerd is. De Inlijving van de door Bulga rije veroverde streken, kan eerst geschie den, nadat de vrede gesloten is. De betrek kingen van Bulgarije tot Rumenië zijn goed. De loop der gebeurtenissen sluit een samen gaan van Rumenië met de Entente uit. Griekenland zal waarschijnlijk zijne onzij- digheidspolitiek voortzetten en zal na den aftocht van de Entente uit Saloniki zich bij den vierbond kunnen aansluiten. In ieder geval is de Entente reeds heden overtuigd, dat Griekenland voor haar verloren is. Konstantlnopel, 8Maart (WB.) De Kamer heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij tot aan het einde van den oor log vrijdom van invoerrecht wordt toege staan voor petroleum, suiker, koffie, rijst, boonen, linzen, erwten, spoelgaren, linnen, lucifers, soda, drogistwaren en alle andere artikelen, waarvoor de regeering dit verder nog noodig mocht achten. De Kamer heeft verder een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de dienstplicht tot het vijftigste levensjaar wordt uitgebreid. Konstantinopel, 8 Maart. (W. B.) De minister van oorlog en vice-generalissi- mus Enver Pacha is in gezelschap van den bevelhebber van het vierde leger Djemal Pacha en andere autoriteiten den 3en Maart in Medina aangekomen, waar hem eene schitterende ontvangst werd bereid. Aan het graf van den profeet werd Enver Pacha door notabelen uit Marokko, Tunis, Indië en Ja va, die in Medina gevestigd zijn, ontvangen. Na toespraken en het lezen van koranspreu ken werd er gebeden om het succes van Turkije's leger en vloot. Het bezoek van den vice-generalissimus maakte een diepen in druk op de bevolking van Hedjas. Onder de bevolking en de stammen in den omtrek werden graan en levensmiddelen verdeeld. Londen, 7 Maart. (R.) Bonar Law deelde in het parlement mede, dat tot heden 750,000 vierkante mijlen van het Duitsche koloniale gebied veroverd zijn, als volgt ver deeld: in Afrika, het gebied van Zuid-West- Afrika, geschat op 322,450 vierkante mijlen; Kameroen 300,000 vierkante mijlen; Togo- land 33.700 vierkante mijlen. In den Grooten oceaan: Samoa 660 vier kante mijlen, Upolu 340 vierkante mijlen, Keizer Wilhelmsland en de Pacific-eilanden 70.000 vierkante mijlen, de Bismarck Ar chipel 22,540 vierkante mijlen, de Carolina, Pelew, Marianen- en Marshall-eilanden 1000 vierkante mijlen. In Azië: Kiautsjoe 200 vierkante mijlen. Oost-lndië Mectcrtand en de Vereencgde Staten m het Verre Oosten. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: 1 Harrison, de gouverneur van de Philippii- nen, zal in April officieel een bezoek aan Java brengen, om ons stelsel van kolonisatie, onderwijs en landbouw te bestudeeren. Dit bezoek is, zooals van zelf spreekt, van het grootste belang voor de betrekkingen tusschen Nederland en de Verenigde Sta ten. Waarschijnlijk zal hij met onzen nieuwen gouverneur-generaal graaf Van Limburg Sti- rum ook den toestand in het Verre Oosten bespreken, met het oog op de politiek van Japan. Kameroverzicht Eerste Kamer De Kamer deed gisteren de begrootingen van Suriname en Curacao al, en begon daar na met.de behandeling der Indische begroo ting, die heden wordt voortgezet. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 10 Maart bevat o.a. de volgende besluiten: benoemd tot commissaris van politie te Zutphen D. Schuitemaker, inspecteur van politie te 's Gravenhage; benoemd tot commissaris van politie te Den Helder, tevens commissaris van rijkspo litie C. J. Gratama, hoofdinspecteur van po litie te Arnhem; gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië om voor 3 jaar aan het departement van burger lijke openbare werken te worden werkzaam gesteld als deskundige op het gebied van drinkwaterleidingen D. A. Koster, te 's Gra venhage. Naar wij vernemen, heeft Hare Majes teit de Koningin den Ritmeester R. F. C. baron Bentinck tijdens diens non-activiteit belast met het beheer van het Koninklijk Staldepartement. Gevolg gevende aan het verzoek der Vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap om een vertegenwoordiger te willen zenden naar de vergadering der Ver eeniging, welke 10 Maart a. .s te Breda zal worden gehouden, heeft Hare Majesteit de Koningin voor deze taak aangewezen den ritmeester R. F. C. baron Bentinck, tijdelijk belast met het beheer van het Koninklijk Staldepartement. De Britsche gezant bij het Nederland- sche Hof, Sir Alan Johnstone, vertoeft In Engeland In verband met het overlijden van zijn vader. D r. H. J. L o v 1 n k. Het Bat. Nbl. meldt dat de heer Lovink, directeur van het de partement van Landbouw, midden Mei weer in Indië zal terugkomen. Het reisplan van het eerlang naar Ned.- Indië vertrekkende gouvemementsstoom- schip „Deneb" is als volgt vastgesteld: Vertrek van ljmulden ÏO Maart; aan komst te Malaga 23 Maart; vertrek van daar 29 Maart; aankomst te Port Said 5 April; ver trek van Port Said 8 April; aankomst te Aden 14 April; vertrek van Aden 19 April; aan komst te Colombo 28 April; vertrek van daar 4 Mei; aankomst te Tandjong Priok 11 Mei. Legerpromotie. Tegen het efnde dezer week wordt een promotie bij het leger verwacht In militaire kringen wordt verwacht, dat de op zijne aanvrage eervol uit zijn tegen woordig bevel ontheven ko'-mel A. J. Schot man, commandant van de Xle infanterie-bri- gade, zai gesteld worden aan het hoofd van het Bureau Beheer Landmacht aan het hoofd kwartier, zulks ter vervanging van generaal- majoor v. Hoogstraten, die binrenkort zijn functie van gouverneur der Koninklijke Mi litaire Academie gaat aanvaarden. De majoor der infanterie R. B. A. N. de Quay, commandant van het 1ste bataljon van het regiment grenadiers, is bestemd om op te treden als chef van den staf der 1ste divisie en wordt binnenkort overgeplaatst bij den generalen staf. (N. R. Ct.) Eerstdaags zal als uitgave van de Ko ninklijke Militaire Academie verkrijgbaar worden gesteld een klapper op de stafkaart, met behulp waarvan kan worden nagegaan op welk kaartblad en in welk vak van het aangegeven blad eene gemeente Is gelegen. Deze klapper is samengesteld door den heer B. de Gooyer, oud-adjudant-onderofficier vaandeldrager bij de Die infanterie-brigade, thans werkzaam bij de lie afdeeling van het departement van oorlog. Raad- en Statenverkiezing te Amsterdam. Naar vernomen wordt, zullen de rechtsche partijen in de Raadsva- cature in Amsterdam VI en in de Staten- vacature in Amsterdam VII, ontstaan door het vertrek van den heer C. B. Posthumus Meyjes uit Amsterdam, het oud-raadslid Jan Terhaar Jr., candideeren. Door mr. Verkou teren worden namens de rechtsche partijen besprekingen met de andere partijen ge voerd om beide zetels zonder strijd te doen bezetten. De Amsferdamsche ge meentewaterleiding. De Gemeen teraad van Amsterdam heeft gistermiddag benoemd tot directeur der gemeentewater leidingen den heer R. P- van Royen, inge- nieur-afdeelingschef bij de duinwaterleiding van 's-Gravenhage W. L. H. Koster Henke. De commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam, de heer W. L. H. Koster Henke, heeft met ingang van 1 April eervol ontslag aangevraagd. J. A. Wormsetrl Dinsdag is te Hilversum od 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Wormser, oud-lld van den ge meenteraad van Amsterdam. Van 1893 tot 1907, met onderbreking van de jaren 1895— 1897, maakte hij deel uit van den Raad, waar hij de anti-revolutionaire partij vertegen woordigde. Als opvolger van zijn schoonvader Höve- ker stond hij jarenlang aan het hoofd van de bekende uitgeversfirma Höveker Wormser, die o. m. de meeste werken van dr. Kuyper uitgaf, en de verzorging van „De Standard' en „De Heraut" voor haar reke ning nam. Wormser zegt het Hbld. was een vaardig spreker, die in.jonger jaren In de kringen van zijn politieke partij en van „Pa trimonium" een rol van beteekenis heeft vervuld, doch in het openbare leven, speci aal in den Amsterdamschen Raad, zich geen 'partijman toonde in den engen zin van het woord. Vele geschriften en vertalingen za gen van zijn hand het licht. -"- "Begrafenis. J. Boudewijnse. In stillen eenvoud is heden namiddag het stoffelijk overschot van den oud-directeur der stenografische inrichting van de Staten- Generaal den heer J. Boudewijnse door een stoet van vrienden en belangstellenden op „Nieuw Eijk en Duijnen" grafwaarts geleid. In den stoet volgde o. a. als vertegenwoor diger van de stenografische inrichting, de onder-directeur dier Inrichting, de heer Goedhart, terwijl op het kerkhof zich o. a. aansloten de heeren dr. E. B. Kielstra,'voor zitter, J. M. Pijnacker Hordijk en jhr. J. P. J. van der Does de Bye, bestuursleden van het Indische genootschap; de heer van Gijn, grootmeester-nationaal der Orde van Vrij metselaren In Nederland, een deputatie uit het hoofdbestuur dier Orde en vertegen woordigers van de loges ,,L' Union Royale", „Hiram Abiff" en „LTInion Fréderic" te 's Gravenhage; zoomede van enkele loges uit andere plaatsen, onder meer De Ware Broedertrouw uit het Oosten van Gouda; en die van Delft en van Dordrecht; commis sarissen en directie van de Melkinrichting „de Sierkan", waarvan de heer Boudewijnse commissaris was, alsmede leden van het par ket en de griffie van het kantongerecht. Nadat deze allen bloemen gestrooid had den op het graf, dankte de zoon van den ontslapene, de kantonrechter mr. J. H. Bou dewijnse, voor de laatste eer zijnen vader bewezen. Het Asse r-m o n u m e n t. De com missie voor het Asser-monument heeft be sloten dit monument, bestaande uit een bronzen beeld van Asser op voetstuk door prof. A. W. M. Odé ontworpen en uitge voerd, bestenjd om in het Vredespaleis te worden geplaatst, niet daar te plaatsen en te onthullen dan nadat de vrede zal zijn tot stand gekomen, opdat de buitenlandsche diplomaten deze plechtigheid zullen kunnen bijwonen. Aangezien dit tijdstip nog niet bi] bena dering Is te bepalen, heeft de commissie besloten om de inmiddels in brons voltooide buste van Asser, eveneens door prof. Odé vervaardigd, bestemd om op marmeren voetstuk geplaatst te worden aan de Uni versiteit van Amsterdam, aldaar te onthul len in April a.s. (N. R. Ct.) Hulde aan mr. Van Deven ter. Naar de Deli Ct. meldt, circuleert te Medan een Inteekenlijst voor bijdragen tot de oprichting van een standbeeld te Batavia ter nagedachtenis van wijlen mr. Van De venter. Nederland en de oorlog. De lardweerlichting 1912. Naar aanleiding van een bericht in „de Telegraaf', volgens hetwelk de landweerlich- ting 1912 den 13en Maart a. s. met verlof zou gaan, meldt men ons uit Den Haag, dat dit beslist onjuist is. Wel moet het voor nemen bestaan om die lichting, welke 20 April met klein verlof naar huis zou gaan, voor een gedeelte reeds vóór dat tijdstip te doen vertrekken, maar dit vroegere tijdstip staat niet vast en zal stellig niet 13 Maart zijn. De Duitsche vloot uitgevaren? Verscheidene te IJmuiden binnengekomen stoomtrawlers rapporteeren een groote Duit sche vloot op de Noordzee te hebben ont moet. O. a. de bemanning van den stoom trawler „Odin" IJm. 168, zag Maandagavond tegen donker, eenige mijlen benoorden Ter schelling, een Duitsche vloot, bestaande uit ongeveer 40 kruisers en torpedojagers van groot model, benevens een aantal grijsge schilderde, bewapende stoomtrawlers, waar schijnlijk mijnleggers, eenige duikbooten en een Zeppelin, die over de vloot heenkruiste. De vloot kwam uit het N.O. en ging in N.W. richting verder. Een van de eerste oorlogsschepen hield de „Odin" aan, doch deze mocht de reis on middellijk vervolgen, toen bleek dat men met een Nederlandsche trawler te doen had. Een vrijgeleide werd meegegeven, om dat, ais de stoomtrawler eventueel door de andère oor logsschepen zou worden aangehouden, te vertoonen en daardoor verder oponthoud te voorkomen. Het beschieten van de Bandoeng. Naar wij vernemen zal de directie van de Rotterdamsche Lloyd een rapport indienen bij de bevoegde autoriteiten naar aanleiding van de beschieting van het stoomschip Ban doeng dier scheepvaartmaatschappij in de Middellandsche zee door een duikboot. De maildienst op Engeland. In verband met de wijziging in de verzen ding der post tusschen Nederland en En geland, is het Zeepostkantoor verplaatst van Vlissingen naar RotterdamDelftsche Poort. Distributiebureau voor huiden enz. Omtrent het op te richten distributiebu* reau voor huiden, leder en looistoffen, vetw nemen wij nader, dat dit een bureau zal zijn; van de N. O. T„ geen regeeringsbureau. In het bureau zullen vermoedelijk zitting ne< men eenige leden van het bestuur van he( consortium der leder-fabrikanten, dat de be* kende transactie met de huidenclub heefl afgesloten, terwijl de heer Van Gijn, regee* ringsadviseur voor de leder-distributie, waarschijnlijk voorzitter en leider van hel bureau zal worden. Immoreele handel. Aan de Middelb. Ct. wordt geschreven: „Het zal de meeste uwer lezers niet be* kend zijn, met welke moeilijkheden de cacao fabrikant tobt om zijn grondstoffen te beko men van het buitenland. Deze goederen, dia geconsigneerd zijn aan de Neder!. Overzee Trust-Maatschappij worden alleen afgegeven onder de uitdrukkelijke verklaring, dat da daaruit gefabriceerde fabrikaten zijn voor binnenlandsch gebruik. Daar bij de verklaring een zeer groote bankgarantie geëischt wordt (maar dit ge troost men zich, om de fabriek aan den gang te houden en zijn verkregen debiet te hand haven), spreekt het vanzelf, dat de fabrikant den winkelier en den grossier bij aflevering denzelfden eisch stelt, dien de N. O. T. hem stelde. Wat zien wij nu echter gebeuren? Zonder blikken of blozen, zijn er in onze omgeving van die personen, die het zoo nauw niet nemen. Ze zenden een aantal lieden rond, die bij den winkelier voor de cacao, anders over de toonbank verkocht voor 2.10, nu bieden een som tot drie gulden toe. Zoo wordt Zeeland afgeloopen; met massa's ziet men de zendingen te Middelburg aankomen, van deze drie kilo, van anderen twintig kilo en meer. Alles wordt dan in een magazijn opgeslagen. Bij dén aankoop bij den winkelier wordt niet gesproken over N. O. T. voorwaarden, want ais men 90 cent meer betaalt dan de détailprijs, is dit niet noodig. Als cacao zon der N. O. T. voorwaarden opgekocht worden ze nu naar elders verkocht, als N. O. T.- vrij om later als zoodanig het land te.ver. laten. Laat er nu maar een heel leger N. O. T.- controleurs aan de grenzen staan, en zoek uit zoo'n gecompliceerde massa de fraude leuze maar eens uitf Het regent dan ook orders bij de fabrikan ten en ik zag reeds gedrukte berichtkaarten, waarin de fabrikanten berichten, niet te kun nen leveren wegens overstelpende orders. Zoo gaat het met de zoete rëepen als Kwatta; zoo gaat het met peper, en zoo is het gegaan met de margarine. Het slot van de rekening is, dat de winke lier, die niet hieraan meedoet, geen goede ren kan bekomen, en daar de kleine winke lier liever drie gulden ontvangt voor de wtai als twee, is het voor 't publiek ook niet te bekomen dan voor hoogen prijs. De gebrui ker legt hier dus het loodje. Wordt het geen tijd,, dat hieraan eens de aandacht wordt gegeven? Zulke person? gaan maar vrij uit, zitten na zes dagen hard werken om bijeen te garen, den zevenden dag in hun vaste bank uit te blazen, om 's Maandags met dubbelen arbeid aan het zeer voordeeiige zaakje verder te gaan, zich geenszins er over bekommeren, dat zij het toch zijn, die door den hoogen prijs, dien zij besteden, den winkelier verlokken een daad te verrichten, die niet strookt met de belofte door hen bij den aankoop gedaan." In verband met het bovenstaande meldt het Hbld., dat er Dinsdag een conferentie plaats gehad heeft tussohen de heeren Van Houten, uit Weesp, van de bekende cacao fabrieken aldaar; Boon, van Blooker's Cacao fabrieken, en één der leden van de uitvoe rende commissie der N. O. T. Daarbij wer den uitvoerig besproken de maatregelen die, buiten een uitvoerverbod om, kunnen geno men worden om meer garantie te verkrijgen dat de producten, die bestemd zijn voor bin nenlandsch verbruik of uitvoer naar onze koloniën, naar de landen van herkomst der grondstof of naar neutrale landen, niet op andere wijze de grenzen passeeren. De N. O. T. heeft nieuwe, bijzonder klemmende bepalingen gesteld, waardoor o.a. ook de cacaoverkoopende winkeliers onder recht- streeksche controle zouden komen. Maar er zijn fabrikanten die de nakoming der voor gestelde bepalingen zóó bezwaarlijk vinden, de risico die rij loopen door eventuele kwaadwilligheid van derden in de practijk zijn het gewoonlijk vijfden of zesden zóó groot, dat rij zelfs de voorkeur geven aan een uitvoerverbod. Binnenkort zal wel blijken in welke rich ting een oplossing van de vele moeilijkheden, of iets wat er op lijkt, is gevonden. Van een uitvoerverbod van cacaopoeder en chocolade is echter op dit oogenblik nog niets bekend. Een beschuldiging. Naar aanleiding van de beschuldiging door „de Telegraaf" tegen den heer Van Term, hoofdredacteur van de Limb. Koerier, dat deze, luitenant-kwartiermeester bij de Limburgsche jagers, door Duitsche officie ren naar Hasselt zou rijn gevoerd en daar aan een diner een toost op keizer Wilhelm zou hebben uitgebracht, schrijft de Limb Koerier het volgende: „Het kortste antwoord is wel, dat sinds rijtt aanstelling tot officier bij den Vrijw. Land storm in den zomer van het vorig jaar, onsS hoofdredacteur, óók in rijn qualiteit vatt journalist, geen voet buiten de Nederland sche grens heeft gezet, en dat hij den eer» sten toost in rijn leven op eenig vreemd Staatshoofd nog houden moet De Duitsche deserteur» In Bergen. De Telegraaf doet medadeeling van es* brief, geschreven namens de deserteur» aas

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2