BINNENLAND. Verspreide Berichten. KOLONIËN. Aan de DordaneHen vuurde een monitor vdh den vijand eenige granaten tegen Tekke ^Jurun al en trok zich daarna terug. Twee vliegtuigen van den vijand wierpen bommen reer op transportschepen, die zich in de Akbachbaai bevonden. Alle bommen vielen in het water. Washington, 13 Maart. (Havas). Ge New-York Herald bericht, dat staatssecre taris Lansing bij graaf Bemstorfl een uit- (drukkelijk protest heeft Ingeleverd tegen de lorpedeering van de Noorweeg6che bark Si nus, aan boord waarvan zich zeven Ameri kanen bevonden. De Silius was noch voor tie verdediging, noch voor den aanval be wapend. Washington, 13 Maart. (R.) Het fortugeesche gezantschap heeft eene ver klaring laten uitgaan, inhoudende, dat Por- Itugal in den oorlog treedt tot nakoming van fijne verdrag-verplichtingen, dateerende van 1873. Portugal is bereid te staan of te vallen met de beginselen, waarvoor zijn oude bondgenoot strijdt. P a rij s, 13 Maart. (Havas). De oor- fogsroad der geallieerden Is heden bijeen gekomen in het gToote Fransche hoofdkwar tier. De Russische gemachtigde is generaal Tiellnsky, de Italiaansche generaal Porro. Engeland wordt vertegenwoordigd door een Yeneraal van den grooten generalen staf. Vcze oorlogsraad moet het werk voorberei den voor den grooten raad der geallieerden, die in het laatst van deze maand zal verga deren. Konstantinopel, 13 Maart. (W. B.) Nadat gisteren de Senaat het elgemeene tol tarief zonder debat had aangenomen, wordt beden het parlement, welks mandaat ein digt, bij besluit van den sultan gesloten. P a r ij s, 13 Maart. (Havas). Verschei- Bene bekende leiders van de internationale jnarchistische beweging, onder wie Peter Kropotkin, Jean Grave, Charles Malato en 3aul Reclus hebben een tot de anarchisti sche kameraden van alle landen, met inbe /rip van Duitschland, gerichte verklaring bekend gemaakt, waarin zij protesteeren te gen ieder denkbeeld van een voorbarigen vrede en o.a. zeggen: De wereld, die lijdt ■onder den Duitschen oorlog, zou geene ge ringere beproeving ondergaan door den Duitschen vrede. Men moet dien geesel weerstaan en bezweren. Pa r ij s 13 Maart. (Havas). Op de beurs te New-York is de mark gedaald tot 72.16, de kroon tot 12.63. Deze cijfers staan gelijk met eene daling voor de mark van fi4 voor de kroon van 30 Bukarest, 13 Maart (R.) Volgens tie Inlichtingen, die hier zijn verkregen, kon digen de vooruitzichten van den oogst in Hongarije zich als zeer slecht aan ten ge- Wolge van de overstroomingen. Duitschland. Berlijn, 13 Maart. (W. B.) De che! ren het rijks marine-departement, staats secretaris von Tirpitz, is sedert eenige dagen siek. De zaken ven het departement worden waargenomen door den oudste in dienst yon de officieren. Vereenlgde Staten, Washington, 13 Maart. (R.) De legeering der Vereenigde Staten heeft het voorstel van Carranza aangenomen, tot het sluiten van eene overeenkomst, krachtens welke zij gezamenlijk de bandieten aan bei de zijden van do grens zullen vervolgen. Belgisch minister overleden. Uit Havre wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Davignon, voormalig minister van buiten- landsche zaken en onlangs benoemd tot mi nister van den gezondheidsdienst, Is van ochtend te Nizza, waarheen hij ,zfch had be geven om rust te nemen, overleden. Davignon is lange jaren Kamerlid voor Verviers geweest en de laatste 10 jaar minis ter. Hij is 67 jaar geworden. Moord. Het krijgsgerecht te Keulen heeft den ar beider Van Geelen, die op 7 Febr. j.k op den weg van Knappeack naar Berrenrath zijn kostbaas en Nederlandschen landge noot De Graaf vermoordde, ter dood ver oordeeld. De vrouw van den vermoorde waarmede Van Geelen ongeoorloofd© be trekkingen onderhield, Is uit gebrek aan be wijs op vrije voeten gesteld. Oost-Indië. De Timor-expedltle. Prof. dr. H. C. Jonker schreef ln Januari uit Koepang aan de N. R. Ct.: „Na twee maanden reizen ben ik dan ein delijk op Timor gearriveerd. Alles loopt naar wensch, zoodat het eigenlijke "Verk nu spoedig kan beginnen. De reis langs de Kleine Soenda-eilanden was hoogst interes- Bant. Op Flores heb ik nog den Goenoeng 'Api bij Endeh kunnen bestijgen." De Staatscourant van Dinsdag 14 Maart, bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten de titulaire rang van majoor verleend aan den reserve-kapitein F. C. Kruijt, van de infanterie der landweer met ingang van 16 Maart is aan den ko lonel W. S. N. van Bockom Maas, com mandant van de IVe infanterie brigade, op zijne aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend met ingang van 15 Maart is aan den re- •erve-tweede-luitenant-kolonel T. L. vas Wagtendonk, commandant in landweer- district Haarlem, op zijne aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. met ingang van 16 Maart 1016, met af- J wijking voor zooveel noodig van de bestaan- de organisaties, benoemd a. bij den Generalen Staf, tot luitenant kolonel, de majoor T. F. J. Muller Massis, van dien staf, hoofd der lie aïdeeling van het departement van oorlog; b. bij het wapen der infanterie, tot gene- raal-majoor, commandant der He divisie, de kolonel J. Burger, commandant der Ie in fanteriebrigade tot kolonel, commandant onderscheidelijk van de Ie en van de Die infanterie brigade, de luitenant-kolonel, J. C. H. Verschoor en H. C. A. de Block, com mandant respectievelijk van het 7e en van het 9e regimenttot luitenant-kolonel, com mandant van het 9e regiment, de majoor J. de Visser, van het 13e regiment; tot ma joor bij het 13e regiment, de kapitein A. S. Vorstman, adjudant van de Wie infanterie brigade tot kapitein, de eerste luitenant L. J. Riebez, van het 16e regiment; e. bij het wapen der artillerie, bij de be reden artillerie, tot kapitein, de eerste lui tenant J. P. de Man, van het le regiment veld-artillerie. in hunnen rang en ouderdom van rang overgeplaatst a. bij den Generalen Staf, de generaal- majoor W. F. Pop, commandant der He di visie, zulks onder gelijktijdige benoeming tot sous-chef van dien staf en onder eer volle ontheffing uit zijn tegenwoordige be trekking de majoor C. van Tuinen, van den staf der artillerie, benevens de kapitein W. J. C. Schuurman, van het 2e regiment veld artillerie b. bij het wapen der infanterie de kolonel van den Generalen Staf R. Dufour, sous-chef van dien staf, zulks on der gelijktijdige benoeming tot comman dant der IVe infanterie brigade en onder eervolle ontheffing uit zijne tegenwoordige betrekking. benoemd tot rechter in de rechtbank te Arnhem mr. J. Houwink, thans te Almelo; eervol met pensioensrecht ontslagen uit *8 lands dienst de Indische hoofdambtenaar met verlof J. Homan van der Heide, laatste lijk directeur der burgerlijke openbare wer ken; bevorderd tot administratief ambtenaar bij de arbeids-inspectie 2e klasse die der 3de Id. D. Jansen van Galen, te Arnhem en mej. M. H. Hartman, te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen W. G. Krü- ■emann, als directeur van het postkantoor te Breda. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 17 Maart a. s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie ven den Minister van Justitie zal Zaterdag 18 Maart niet plaats hebben. De Oostenrijksche gezant Baron Von Giskra, gezant van Oostenrijk- Hongari je, die naar Ween en was vertrok ken ter bijwoning van de begrafenis van de echtgenoote van den Nederlandschen ge zant, is in de residentie teruggekeerd. Oorlogswinstbelasting en leeningsontwerp. Heden vergader de de Commissie van rapporteurs der Twee de Kamer nopens het wetsvoorstel van de heeren Bos en andere vrijzinnig-democrati sche leden tot heffing eener buitengewone belasting tot dekking van oorlogsuitgaven. Ook vergaderde heden nogmaals de Com missie van Rapporteurs over het leenings ontwerp, vermoedelijk in verband met het in gekomen amendement-De Geer op dit ont werp. De Legercommissie. De legercommissie, welke onlangs aan alle com mandanten van troepeneenheden (compag nie, batterij, enz.) een vragenlijst ter beant woording inzond omtrent den toestand van kleeding en uitrusting, de geoefendheid van kader en manschappen zoowel bij den aan vang der mobilisatie als thans, heeft naar de Avp. meldt, thans ook vragenlijsten doen toekomen aan de administrateurs van troe pen, doch niet verder gaande dan tot de administrateurs der bataljons enz., d. z. lui- nant-kwartierme esters. In deze vragenlijst wordt o.m. gevraagd: le. Wat was uw functie vóór en wat Is deze gedurende de mobilisatie? 2e. Was bij de compagnieën van uw ba taljon steeds een sergeant-majoor-adminf strateur en een fourier ingedeeld? 3e. Zoo niet, door wien werd deze functie vervuld? 4e. Hadden deze plaatsvervangende func tionarissen zoo zij tot de mililie of landweer behooren, vóór hun aanwijzing tot eenige administratieve betrekking een opleiding hiertoe ontvangen? 5e. Wat was hun beroep in de burger maatschappij? 6e. Welke bezwaren werden bij de admi nistratieve werkzaamheden ondervonden door aanwijzing van deze pefsonen? 7e. Welke aanwijzingen zouden door u kunnen worden gegeven in het belang der militaire administratie? De Bevredigings-Com m I s- s i e. De bevredigings-commissïe in zake art. 192 heeft Zaterdag haar eindvergadering gehouden, en naar Het Centrum kan mee- deelen, is de commissie inderdaad tot be- vredigings-voorstellen gekomen en moet de arbeid met een gunstig restiltaat zijn be kroond. Daar de vaststelling van het rapport der commissie nog wel eenïgen tijd zal duren, bestaat er plan, door middel van een com- muniqué het resultaat der onderhandelingen 'bekend te makefc. Kolonel Schotman. Het staat j thans vast, dat kolonel Schotman, die eervol j ontheven is van het bevel «ver de Xle in fanteriebrigade, geplaatst wordt aan het j hoofd van het bureau „Beheer Landmacht' aan het hoofdkwartier. Het militaire hospitaal te Amsterdam. Naar de Amsterdamschè bladen melden, heeft de minister van Oor log na zijne Zaterdag j.I. in het militair hos pitaal te Amsterdam gehouden inspectie aan den dirigeerenden officier van gezond heid verklaard, den toestand zeer primitief te achten en toegezegd dat gelden zullen worden beschikbaar gesteld om verbetering aan te brengen. Heden bracht de inspecteur van den mi litairen geneeskundige dienst, generaal- majöor A. A. J. Quanjer, een bezoek aan het hospitaal. Examen teekenaar kadas ter. Door den minister van financiën zijn benoemd tot leden der commissie voor het examen van teekenaar van het kadaster, welk examen op een nader te bepalen dag in Maart of April 1916 zal aanvangen, de heeren: H. van den Briel, adjunct-inspec teur van het kadaster aan het Departement van Financiën, lid en voorzitter; P. Poot, hoofd eener school te 's Gravenhage; Th. 'L. Kwisthout, landmeter van het kadaster te Rotterdam, lid en secretaris. Op 52-jarigen leeftijd is te Amster dam plotseling overleden een bekend ge neesheer, dr. J. H. Eberson. Te Hilversum is in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer A. Chr. C. Th. Brummer, directeur der Hollandsche Hui den- en Leeder-Maetschappij te Bussum. Nederland en de oorlog* Oa nZceland''*bMten. De mailboot „Prins Hendrik" van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is na te Rotterdam te hebben gedokt, te Vlissingen teruggekeerd. Deze week zal nu ook de „Koningin Wil li elmina" naar Rotterdam gaan om te dok ken. Beide booten zullen bij het hervatten van den dienst op Tilbury Docks op 18 dezer de reizen maken. Vooraf worden beide booten in de ruimen gevuld met ieder ongeveer 2500 ledige vaten. Deze maatregel wordt getroffen om bij eventueele ongelukken het schip drijvende te kunnen houden. De dienst is zoo geregeld, dat de booten van Vlissingen zullen vertrekken des mor gens tusschen 5 en 6 uur en des avonds te 5 uur te Tilbury Docks zullen aankomen. In tegenovergestelde richting is het vertrek be paald op 6 uur en de aankomst te Vlissin gen te 5 uur. De Zaandijk. - Het hedenmorgen te Rotterdam bin nengekomen stoomschip „Luna", rappor teerde gisterenochtend het Nederlandsche «toomschip „Zaandijk" te hebben aange troffen, geassisteerd door de Nederlandsche sleepbooten „Lauwerzee" en „Zuiderzee", welke koers zetten naar Engeland. Volgens hedenochtend bij de Holland Amerikalijn ontvangen bericht, is de Zaan dijk gisterenmiddag half zes Skeemees ge passeerd. Po o t a ard ap p el en naar Argentinië. Op de desbetreffende vragen ven het kamer lid de heer Ketelaar heeft de Minister van Bui- tenlandsche Zaken geantwoord, dat het hem niet bekend is, of onze gezant te Buenos Ayres afgewezen heeft 't verzoek van een Neder- landsch importeur om bij de Argentijnsche re- geenng er op aan te dringen hier te lande een deskundige voor het keuren van naar Argen tinië uit te voeren pootaardappelen aan te stel len, maar het zou alleszins yerklaarbaar zijn, in dien de heer van Riet bezwaar maakte op het verzoek van een handelaar, zonder overeenkom stige instructies van den minister, dergelijke stappen bij de Argentijnsche regeering te on dernemen. Van het in werking treden der in 1913 door de Argentijnsche regeering ter zake den uitvoer van aardappelen uitgevaardigde voorschriften of is de gezant te Buenos-Ayres in overleg met de Nederlandsche regeering voort durend werkzaam geweest om het betrokken voorschrift zoodanig gewijzigd te krijgen, dot de export van pootaardappelen uit ons land naor Argentinië mogelijk zou blijven. Ultimo 1913 is door den gezant te Buenos-Ayres bij de Argentijnsche regeering aangedrongen op aan stelling te Amsterdam van een deskundige, spe ciaal belast met de keuring van naar Argentinië uit te voeren pootaardappelen. In Juli 1914 is, als gevolg dezer bemoeiingen, zoodanig Argen tijnsche ambtenaar te Amsterdam aongekomen. Kort na de mobilisatie, in Augustus 1914, is deze vertrokken, zonder tot nu toe te zijn te ruggekeerd. Door den Nederlandschen Phytopathologi- schen Dienst is in September 1914 oen keu ringsdienst ingesteld, speciaal ten behoeve van naar Argentinië uit te voeren aardappelen Sindsdien word.en.door:genoemden dienst keu ringscertificaten afgegeven voor de verstrekking waarvan eertijds 'de Argentijnsche ambtenaar was aangewezen. Met behulp dezer verklarin gen is het mogelijk gebleken, onder de in Ar gentinië vigeerende bepalingen den export naar dat land te blijven onderhouden. In het afge- loopen najaar is nog eene belangrijke partij pootaardappelen, onder dekking van bedoelde certificaten, naar do Argentijnsche republiek verscheept. Maiv. Door den minister van L., N. en H. is de volgende circulaire tot de burgemeesters ge richt: Het is mij gebleken, dat de regeerings- mais wordt verkocht tegen hoogere prijzen dan in mijne bedoeling ligt. Deze mais is in Februari gedistribueerd tegen de volgende prijzen: La Plata mais 235 per lost van 2000 Kg. Mixed (oude oogst) en Indische maïs ƒ245 per last van 2000 Kg. te Amsterdam of Rotterdam te ontvangen. Voor Maart gelden dezelfde prijzen ter wijl voor April de prijzen met 10- per last zullen worden verhoogd. Aan grossiers, fabrikanten van maïsmeel en maiskoekén en slijters wordt de mais te gen voornoemde prijzen verstrekt onder voorwaarde, dat zij deze en de daaruit be reide producten verkoopen voor den aan de Regeering betaalden prijs, vermeerderd met werkeh'jt betaalde vracht, onkosten en eene b i 11 ij k e winst. Zooveel mogelijk wordt door de Rijks- controleurs nagegaan of aan de voorschrif ten, speciaal ten opzichte van den verkoop met eene billijke winst, de hand wordt ge houden. In het belang van de mais-verbruikers in uwe gemeente, verzoek ik u echter, ten ein de de controle zoo effectief mogelijk te doen zijn, uwerzijds eveneens te doen nagaan of de bepaling omtrent verkoop met eene bil-' lijke winst ten uwent wordt nageleefd. Zoodra naar uw oordeel de verkoopsprijs in verhouding tot den regeeringsprijs onbil lijk is te noemen, verzoek ik u beleefd uwe bevindingen onverwijld mede te deelen aan het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, Jan van Nassaustraat 86 te 's Gravenhage. Afgesneden bloemen. Men schrijft uit Aalsmeer aan het Hbld.: Ongeveer 14 dagen geleden werd door de Duitsche regeering een verbod uitge vaardigd o.m. tot invoer van afgesneden bloemen uit Nederland. Waar de trek van snijbloemen, vooral seringen, rozen en le lietjes van dalen, de laatste jaren te Aals meer een grooten omvang heeft genomen, beteekende dit voor deze gemeente een groote schadepost. Door het werken van de Exporteurs-vereeniging en de beide Tuin bouwafdelingen in deze gemeente wist men bij de Duitsche regeering gedaan te krijgen, dat de afgesloten contracten nog uitgevoerd mogen worden, zoodat het verbod voorals nog voor deze gemeente niet merkbaar is. Ook schijnt ruilhandel planten voor bloe men de goedkeuring van de duitsche re geering te mogen wegdragen. Inmiddels zijn de exporteurs ijverig werkzaam om hun af zetgebied te vergrooten. Morgen vertrekken een paar afgevaardigden naar Denemarken. Daar de handel op Oostenrijk, via Duitsch land, niet verboden Is, mag de toestand voor deze gemeente bevredigend genoemd wor den. oVor rozen worden buitengewoon hoo- ge prijzen gemaakt, terwijl de laatste dagen deh andel op Oostenrijk toeneemt. Behangselpapier. In verband met de steeds toenemende schaarschte in behangselpapieren en de be duidende verhoogingen, welke van de zijde der fabrikanten gevorderd worden (50 a 75 pet.), zullen binnenkort de grossiers in dit artikeT besprekingen houden, inzake de maatregelen, welke onverwijld genomen moeten worden. Gebrek aan grondstoffen. Naar de N. R. Ct- meldt, heeft, tengevolge van gebrek aan grondstoffen, veroorzaakt door de weigering van de N. O. T. om sedert het begin van December onder N. O. T.-con- dities uit Amerika aangevoerde darmen af te geven, de firma Gebrs. Van Geuns te Groningen 60 personen van haar personeel moeten ontslaan. Zij werkt nu nog met 12 personen, van wie waarschijnlijk aan 't eind van deze week nog 8 zullen worden ontsla gen. Het vorige jaar om dezen tijd werkte zij met 80 personen. Kolenaanvoer. In de afgeloopen week werden door twee stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 1,342,000 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanèal ingevoerd, tegen 2,849,550 kilogrammen door drie stoom schepen in de week tevoren. Op mijnen geloopen. De „Zaandijk" is het negende te Rotter dam thuisbehoorend of daarop varend slachtoffer in het nog zoo jonge jaar 1916, schrijft het R. Nbld. Op 4 Januari liep de „Leto" op een mijn en ging verlorenop 15 Januari de „Maashaven", en ging ver loren; op 18 Januari de „Rijndam", die be houden bleef; op 24 Januari de „Batavier HF', die eveneens behouden bleefop 31 Januari de „Maasdijk", die verloren ging; op 1 Februari de Artemis", die getorpe deerd werd en behouden bleefop 13 Fe bruari de „Bandoeng" op een mijn geloo pen en behouden; op 22 Februari de „La Flandre" op een mijn geloopen en verloren met verlies van de geheele bemanning. En thans de „Zaandijk". Reuter seint ons heden ochtend uit Cbnden Naar wij van eene hooggeplaatste auto riteit vernemen, zijn de mijnen waarop ver- I i^_4e Nederlandsche schepen geloo pen zijn, zonder den minsten twijfel van A^u.ibviien oorsprong. B-r oederschap der Nota rissen. De Broederschap der Notarissen in Nederland heeft adressen gericht tot de ministers van Justitie en van Financiën in zake het wetsontwerp tot heffing van rechten van registratie; - voorts met de Broeder schap van Candidaat-Notarissen tot den minister van Justitie inzake overschrijving van zakelijk recht op onroerend goed, en eindelijk tot den minister van Financiën in zake de wetsontwerpen betrekkelijk registra tie-, successie- en zegelrechten. Legaten. Door den heer Simon Kaptein, overleden den 5en Maart j.I. te Gouda, werd gelegateerd aan de Vereen, t. Chr. Verz. vari Zenuwlijders in Nederland, en- wel bepaaldelijk ten behoeve van de al- gemeene ondersteuningskas, een hypothe caire vordering van 4000, rentende 4h- procent. Nu wijlen de heer A. Stumphuis, over leden te Voorburg, oud-directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk en tot rijn dood bestuurde^an de Chr. School te Beverwijk, heeft aan die school 10.000 vrij van successic^jgelegateerd. Legaat De heer Dobbe, dezer dagen te Oegstgeest overleden, heeft een' bedrag van ÏOOO gelegateerd aan de Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging. Alles electriseh. De Raad der gemeente Wamel heeft in beginsel besloten tot electrificatie der dorpen Wamel en Leeuwen. De electrificatie zal worden betrokken van Nijmegen. De aanlegkosten zijn ge. raamd op 50.000. Een nieuw hotel te Rotter dam. In opdracht van het bestuur van een combinatie, die een nieuw groot hdtel aan het Van Hogendorpsplein te Rotterdam zal laten bouwen, is de firma Wed. J. W. Wolff en Zonen aldaar bezig aan het vervaardigen van een maquette van dit gebouw, dat ont worpen is door den heer Albert Otten, ar chitect. Deze maquette, die ongeveer 2 X 3.5 M. in omtrek wordt en die ook een voorspelling zal geven van de omgeving, waarin het hö- tel komt te staan, zal over enkele maanden gereed zijn en dan in de eerste plaats voor belanghebenden en voor de pers ten toon gesteld worden. Het hotel krijgt een oppervlakte van onge veer 3000 vierk. M., de voorgeveld wordt 40 h 42 M. breed, de lengte zal ongeveer 70 a 75 M. bedragen. Het hötel is berekend op 200 kamers en 100 badkamers. In het begin van de maand Mei wordt ter plaatse met het afbreken van de huizen be gonnen; de bouw zal dan eenige maanden later kunnen beginnen. (N. R. Ct.) Oudemunten. De Meijerijsche Crf. deelt mede, dat te Blaricum bij het afbre ken van een schuurtje in een holte 47 kope ren munnten gevonden zijn met de namen Hollandia en GcMa en de jaartallen 1507, 1597, 1602 en 1603. Zout in Twente. Door de hee ren A. A. Kolff, industrieel, P. J. van Om meren, bankier, en J. P. Vis, industrieel, al len te Rotterdam, en L. F. D. van der Minne, industrieel te Dordrecht, is aan Gedeputeer de Staten van Overijsel concessie gevraagd tot het ontginnen van zout in de gemeenten Haaksbergen en Lonneker. Het stoomtra m-o n g e I u k b ij Voorburg. De rechtbank te 's-Graven- hage veroordeelde den bankwerker J. J. van W., wonende te Leiden, thans in mili tairen dienst, die op 26 December T915 dienst deed als machinist op een stoomtram- trein den HaagVoorburg en toen door schuld op een hem tegemoet rijdenden trein reed, tot 14 dagen hechtenis. Huisvredebreuk door «tu- denten. Ter zake zich te hebben schul dig gemaakt aan huisvredebreuk, vernieling en straatschenderij stonden voor de recht bank te 's Gravenhage terecht een 15-tal eerste-jaars studenten uit Leiden, met name G. J. B. van den Dussen, A. Diemer Kool, F. C. Stork, H. J. Kessler, J. W. Gratama, A. A. A. Knappert, J. R. Carp, W. C. Meise, A. J. Guépin, H. Harmens, F. van Houten, W. E. Sprenger, J. Formijne, jhr. C. H. Valchaire de Villeneuve en W. J. H. Stam. De jonge lui waren op 21 Octoher uit in Den Haag en lieten zich des nachts met een „Jan Pleï- zier" naar Leiden brengen. Onderweg nabij het Instituut Wullings moest de koetsier stoppen en begaven de studenten zich op het terrein van genoemd instituut en pleeg den zij daar verschillende baldadigheden, waarna de rit naar Leiden werd voortgezet en de fuif in de Studenten-Sociëteit aldaar werd voortgezet. Allen bekenden. Als getuigen werden ge hoord twee koetsiers, de heer Wullings en een veldwachter van Voorschoten. De heer Wullings deelde mede, .dat zijn huis werd gebombardeerd" tengevolge waarvan ook zijn jongelui rumoerig werden. De officier van justitie mr. Bijnen requi- reerde schuldigverklaring en eischte onder een scherpe terechtwijzing van de jongelui voor ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. Mr. Bondam pleitte vrijspraak op grond dat het hier gepleegde feit z. i. niet valt on der art. 138 W. v. S. Subsidiair vroeg pl, een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 20 dezer. Fraude met postzegels. Een der werklieden van de drukkerij der firma Enschedé te Haarlem, waar de postzegels gedrukt worden, heeft naar het Hbld. meldt op fraudeleuze wijze eenige afge keurde ongeperforeerde vellen machtig ge worden en daarvoor goed geperforeerde vellen in de plaats gelegd. De bedoeling was deze ongetande postzegels aan hande laren als „zeldzaamheden" te verkoopen, wat echter mislukt if. De werkman bekerftie en werd gearres teerd. De zaak is in handen van de Haar- lemsche Justitie. Verregaande vervulling. Door een toeval heeft men te Haarlem on* dekt, dat een bejaarde vrouw in een ka« mertje aan het Nieuw Heiligland in vérre* gaanden staat van vervuiling leefde mei twee honden en drie katten, lijdende aan schurft en bijna stervende. Niemand win van haar toestand af, ook niet het armbe stuur, dat het vrouwtje steunde. Ze is naar het gasthuis vervoerd en bil wagens vol haalde men het vuil uft ha» huis, dat een meter dik op den vloer lag. Verdronken. Gister enmorgcN is een treinrangeerder in het haventje aart den Cruquiusweg te AmsUsdam g^v^Öen ©rt verdronken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2