BINN ENTAND. Verspreide Berichten. (■leatselijk binnengedrongen vijand in een medgeraeen terug. Eveneens bleef zonder uitwerking een nachtelijke aanval van den Irijand, die na eene «itillerievoorbereidfag Jran eenige uren werd beginnen tegen de jtfreek ten zuidweste» ran San Martino. Woor deze plaats liggen van de voorafgegane .Wijddagen nog meer dan 1000 vijandelijke •ijken. Op veracheidene andere plaatsen van het ^ont in het kustland kwam het tot levendige grtillerie- en mljnwerpersgevechten. In het Karintische grensgebied stond lynze Teil-sector, in Tirol het gebied van pen Col dl Lana onder een .levendig vijarv Belijk vuur. Itaiiaansche vliegeniers wierpen, zonder ■chade aan te richten, bommen neer op friest. Rome, 15 Maart. (R.) Officieel com muniqué. In de Alpenstreek breidt onze artillerie actie zich uit. Zij wordt intenser en wordt (gesteund door infanterie-aanvallen. Ten zuidoosten van San Martino viel de frijand, na eene hevige artillerie-voorberei- Öing de gisteren door ons gewonnen stellin gen aan; hij werd overal met zwaar verlies teruggeslagen. Wij ontruimden eene kleine /edoute, die aan een geconcentreerd vijan- tielijk artillerievuur was blootgesteld. - Berlijn, 15 Maart. (W. B.) Bericht ■ren het opperste legerbestuur uit het groote koofdkwartier van heden voormiddag. In den Balkan is de toestand onveranderd. Weenen, 15 Maart. (W. B.) Offi cieel bericht van heden middag. In den Balkan niets nieuws. 1 Konstantinopel, 14 Mrt. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Den llen en I2en schoten twee kruisers pp verschillende uren eenige granaten af in Öen omtrek van Tekke Burun; zij trokken £ich daarop terug. Drie vliegtuigen, die over pet schiereiland Gallipoli vlogen, werden door het vuur van onze kanonnen verjaagd. Van de andere fronten is niets van be lang bericht. Petersburg, 15 Maart. (Tel.-agent- •chap.) Communiqué van den grootên gene- ralen staf. Aan het front in den Kaukasus maakten y/ij bij de voortzetting der vervolging van 'de Turken opnieuw 21 officieren en 336 As kari's gevangen en veroverden twee stuk ken berggeschut. Londen, 15 Maart. (R.) Officieel be richt uit Cairo. Generaal Peyton heeft gisteren Solium be ret. De vijand liet Maandag zijne munitie depóts in de lucht vliegen. Gisteren bood hij slechts zwakken tegenstand. De vervolging had plaats met gepantserde motor-rijtuigen. De cavalerie maakte 23 gevangenen, waar onder drie officieren. Wij maakten negen machinegeweren buit. Van den vijand wer den ongeveer 50 man gedood, waaronder drie officieren. Het vijandelijke kamp viel ons in handen. Een voorraad munitie en meer dan een kwartmillioen geweerpatro nen waren vernield. Londen, 15 Maart. (R.) Een officieel telegram uit Mesopotamië meldt, dat de En- gelsche infanterie op den 11 den j.l. de Turk- sche vooruitgeschoven stellingen bij den Tigris heeft aangevallen, waarbij een groot aantal Turken met de bajonet gedood wer den. De colonne trok zich daarna terug met meeneming van twee officieren en vijf tig manschappen als gevangenen. Londen, 15 Maart (R.) Generaal Smuts rapporteert uit Oost-Afrika Wij hebben op 13 Maart j.l. Moshl bezet en rukken op om Arusha te bezetten, dat, naar verondersteld wordt, door de Duit- schers ontruimd is; de vijand trekt snel in Zuidelijke richting terug en de Tanza- spoorweg maakt hem deze beweging zeer gemakkelijkhet groote aantal rivieren be lemmerde de vervolging eenigszins. Er komen berichten binnen, die de belangrijk heid van de nederlaag van den vijand te Kitoro bevestigen. Een groot aantal ge sneuvelden werd gevonden in de bosschen oo de heuvelhellingen. Wij vonden ook één kanon en drie machinegeweren, die de vij and had achtergelaten. Berlijn, 15 Maart. (W. b.) Officieel bericht. Naar wij vernemen heeft groot-admiraal von Tirpitz- een verzoek om ontslag inge diend als staatssecretaris, hoofd van het nprine-departement. Als zijn opvolger wordt gr oemd admiraal von Capelle. Tweede telegram. Het aftreden van admiraal von Tirpitz als chef van de rijks- marine heeft plaats in volle eere voor den organisator van de Duitsche vloot Het is zijn, van alle zijden erkende, historische ver dienste, de Duitsche marine te hebben ge maakt lot het instrument van hooge waarde, dat zij in dezen oorlog heeft getoond te lijn. Het vertrek van den admiraal wordt derhalve overal betreurd, want men is aan lijn persoon veel dank verschuldigd is. In de keuze van zijn opvolger ziet men een waarborg, dat de scherpte van de oorlog voering ter zee niet zal worden veranderd. Admiraal von Capelle heeft sinds de eerste Vlootvocrdracht met von Tirpitz samenge werkt en heelt gedurende lange jaren voor lijn rechterhand gegolden. Hij is met alle vlootkwesties zeer vertrouwd en zijn orga nisatorische talenten worden hoog geschat. Bij de marine geniet hij een hooge mate van V-irtrouwen. Wanneer admiraal von Capelle eï% opvolger optreedt, beteekent dit daarom een ongewijzigde voortzetting van het be proefde systeem van de tegenwoordige .vlootleiding. In het bijzonder beteekent het, tiat de duikboot-oorlog overeenkomstig de aankondiging in de bekende memorie aan de nöutralen zal worden voortgezet. P a r ij s, 15 Maart. (R.^ Lacaze iol tij delijk zich belasten met hcfl .bestuur van het departement van oorlog gedurende de ziekte van den minister, generaal Gallieni. L o n d e n ,1 5 Maart. (R.). Men be richt ons, dat met het oog op den toestand in Portugal, ex-koning Manuel al zijne aan hangers in Portugal en ook in den vreemde heeft verzocht, hun vollen steun te verlee- nen aan welken regeeringsvorm ook, die in Portugal is gevestigd. Lissabon, 15 Maart. (R.) Almeida heeft een nieuw kabinet samengesteld. Er wordt een nieuw departement opgericht voor arbeid en levensmiddelenvoorziening. Sofia, T5 Maart. (W. B.) De koning ontving heden middag den Beierschen ge- neraal-adjudant, generaal der infanterie rid der von Haag Kemmerer en den ritmeester graaf Berchem, die in opdracht van koning Lodewijk het militaire grootkruis en de Jozef orde van Beieren overbrengen. De audiëntie duurde een uur. Rome, 14 Maart. (Havas). De Avanti drukt de volgende verklaring af, die door den leider van de Bulgaarsche socialisten in de Sobranje is afgelegd bij de behandeling van de oorlogscredieten. Wij bjijven onver zoenlijke tegenstanders van den oorlog. Wij hebben alles gedaan om dien te vermijden. In naam van de groote massa van het volk vragen wij, dat de onderhandelingen over den vrede onmiddellijk zullen worden ge opend. De oorlog zal er slechts toe leiden, dat de Balkanlanden onder het economische en politieke juk van de Europeesche mo gendheden komen. De sociaal-democratie protesteert tegen de vernietiging van Servië en tegen iedere gebiedsinlijving. De natio nale eenheid van Bulgarije kan slechts ver wezenlijkt worden door de oprichting van 'eene federatieve Balkan-republiek. Londen, 15 Maart. (R.). Wij verne men, dat de Duitsche regeering niet zal tre den in onderhandeling met de Braziliaan- sche regeering over de rekwisitie van Duit sche schepen in de Braziliaansche havens. Men bericht, dat er meer dan dertig Duit sche sohepen zijn in de Braziliaansche havens. B u e n o s-A ires, 14 M aa rt. (R.) Er wa ren geruchten in omloop, inhoudende, dat de minister-presidenten van Argentinië, Bra zilië, Chili en Argentinië, na overwogen te hebben welke houding zij tegenover den Duitschen duikbootoorlog moesten aanne men, tot het besluit zouden zijn gekomen om analoog aan het voorstel van den Ameri kaan Gore, hun landgenooten te waarschu wen om passage te nemen op bewapende koopvaardijschepen van de geallieerden. La Nacion zegt, deze geruchten besprekende: De Vereenigde Staten zullen niet in den val loopen, want de uitvoering van het voorstel- Gore zou een schending der neutraliteit be- teekenen. Het blad voegt er aan toe: Men stelt thans in Zuid-Amerika een dergelijken maatregel voor. Het voorbeeld van de Vereenigde Sta ten wijst met voldoende duidelijkheid den weg aan dien wij moeten en zullen volgen. Berlijn, 15 Maart. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung bericht: De lang sleepend ge bleven onderhandelingen over de huisves ting van de minder zwaar gewonde en zieke Duitsche en Fransche krijgsgevangenen in Zwitserland zijn eindelijk op bevredigende wijze ten einde gebracht Tot deze onder handelingen werd, zooals bekend is, de stoot gegeven door den paus, die ook in «leze richting werkzaam was om het leed van den oorlog zooveel mogelijk te ver zachten. Deze aansporing werd in Zwitser land, voor welks van ouds beproefde gast vrijheid zich hier een zeer zegenrijk veld opende, met bereidwillige tegemoetkoming ontvangen. De Duitsche regeering gaf reeds voor geruimen tijd hare principieele instem ming te kennen; maar het gelukte eerst thans zekere meeningsverschillen uit den weg te ruimen. Om een geheel zakelijke uit voering van de overeenkomst, die niet tot bezwaren aanleiding kan geven, te verzeke ren, zijn thans Zwitsersche geneeskundige commissiën bezig alle Duitsche en Fransche gevangenkampen en hospitalen te bezoeken tot het instellen van onderzoekingen ter plaatse. Met de van Duitsche zijde voorgestelde uitbreiding van de overeenkomst tot de bur gerlijke gevangenen, heeft de Fransche re- geering principieel hare instemming be- .tuigd. Par Ij s, 15 Maart. (Havas). Sidonlo Paes, de gewezen gezant van Portugal in Berlijn, heeft op zijne doorreis in Parijs aan een redacteur van de Matin eenigen van de waarnemingen en indrukken medegedeeld, die hij in de hoofdstad van het Duitsche rijk had opgedaan. De economische toe stand wordt steeds slechter. De bevolking beklaagt zich zeer er over dat zij kort gele den op rantsoen gesteld is wat de aardap pelen betreft, zooals vroeger reeds geschied lv voor het brood en de boter. Er is per week een kwart pond boter toegestaan voor lede ren Duitschermaar dat blijft zeer dikwijls achterwege. Sedert eenige maanden heeft de heer Paes eene groote verandering in het moreel opgemerkt in dezelfde salons, waar men vroeger luchtig over den oorlog sprak. Men merkt nog slechts vermoeidheid en spijt op het denkbeeld, dat Duitschland eene voor beschikte natie is, geroepen om de wederge boorte van de menschheid te volbrengen, is overal verdwenen. Wanneer de keizer de hospitalen bezoekt, dan gebruikt hij nog slechts deze ééne fraze, steeds dezelfde, in antwoord op de jammerklachten„Ich habe das nicht gewollt". Men hoort nog slechts spreken over den vréde en over de nood zakelijkheid om vrede te sluiten. Men be denke daarbij, dat men hier le doen heeft met de kringen, waar men zich groot houdt tegenover het buitenland. Wanneer men zeik bii lieden, die den oorlo? met voorbe dacht hebben gewild, zoo hoort spreken, dan kan men gemakkelijk bevroeden hoe er ge dacht wordt in de rest van het rijk, in de minder hooge maatschappelijke kringen Londen, 15 Maart. (R.) De Londen- sche mis is gister geopend in de Royal Agri cultural Hall te Islington. De tentoonstelling is bijzonder goed bezet in mode-artikelen, garen en band, huishoudelijke artikelen, le dergoed, photo-artikelen en schilderwerk, drukwerk, sportartikelen, schrijfbehoeften. VooVal de afdeeling kinderspeelgoed en spelen is goed vertegenwoordigd. Nergens is grooter vooruitgang verkregen sedert de oorlog begon dan in dien tak van bedrijf, waarin Duitschland tot dusver placht te voorzien. Vereenigde Staten. Washington, 16 Maart. (R.) Het ministerie van oorlog heeft reden om te ge- looven, dat het Panamakanaal den 15en April weder geopend zal worden voor sche pen van grooten diepgang. Canada. Toronto, 15 Maart. (R.) Nadat door het ministerie van oorlog autorisatie was verleend, om Canadeesche recruten in te schrijven voor het koninklijk vliegerscorps, hebben een aantal welgestelde mannen hier te lande, voorgegaan door kolonel Hamilton Merritt, een Canadeesche vereeniging voor luchtvaart gevormd, die in de voornaamste centra van Canada vliegscholen heeft inge richt. Onbaatzuchtig. De Vorwarts schrijft: Professor Lessor— Cohn te Koningsbergen heeft een ontdek king gedaan, waardoor de voedergist goed- kooper wordt. Hij publiceert zijn methode en deelt daarbij mede „Ik heb op mijn ontdekking geen patent gevraagd en stel deze ieder ter beschikking Ik ben van meening dat in dezen tijd, waar in tallooze medeburgers het leven wagen voor het Rijk, een man, die wegens zijn ouderdom thuis gebleven is, niet het recht heeft voordeel te trekken uit een nieuw denkbeeld op een gebied, dat zoö nauw verband houdt met de volksvoeding." Zorgvoor de zuigelingen. Op het Sportpjein van Boschvoorde In België is een model-boerderij ingericht. Bij de stallingen behoort 10 H.A. weiland. Het vee is afkomstig uit Nederland en nog eens extra ingeënt tegen tuberculose. De gepro duceerde melk zal uitsluitend bestemd wor den ten gebruike der kinderbewaarplaatsen en aan de inrichting „Zorg voor Zuigelin gen" worden geleverd. Te Wolverthem be staat eveneens een melkerij voor dit doel. De wijde rokken-plaag. De commandant van het district Neuren berg heeft een verordening afgekondigd, waarin hij zegt, dat de wijde damesrokken en de hooge laarzen een verkwisting van stof en van leder zijn. Hij verwacht van den vaderlandlievenden geest van de vrouwen, dat zij, gedachtig aan den ernst der tijden, tot een eenvoudiger kleeding zullen terug- keeren. Haarlemmerolie in Londen. Voor het politiegerecht in Mansion House te Londen stonden twee Nederlanders te recht, die met hun schip tot het eind van den oorlog voor het douane-kantoor liggen. Zij worden verdacht zonder vergunning me dicijnen, nl. Haarlemmerolie, te verkoopen. De beklaagden vermaakten 't gerecht door de verklaring, dat verschillende douane-amb tenaren en politiemannen hun Haarlemmer olie gebruikten, waarop de president vertel de, dat „Dutch drops" geacht worden alle mogelijke kwalen te genezen. De een werd veroordeeld tot twintig shil lings boete, de ander tot veertig. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Woensdag 15 Maart. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter zegt dat de centrale sectie besloten heeft de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die de leden reeds hebben bereikt (herziening van de tabel voor de personeele belasting voor de gemeente Vlijmen; vrijstelling van suc cessierecht voor de collectie Oud-Delftsch aardewerk van wijlen douairière Loudon, aangaan van een geldleening of geldleenin- gen van 125 millioen gulden), morgen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Verder is heden nog ingekomen het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp betreffende de beschikking over schepen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft met het oog op het Rijksbelang, dat hierbij betrokken is, ernstig aangedron gen op zoo spoedig mogelijke afdoening daarvan. Vandaar dat de Centrale sectie besloten heeft dit wetsontwerp ook morgen in de af deelingen te doen onderzoeken, al weten de leden er op het oogenblik niet veel meer van dan de couranten er van vertellen. Maar waar een dergelijk urgent belang als 's lands belang het eischt, daar mag spoed worden betracht, al vinden wij ook dat sommige wetsontwerpen wel eens met te veel spoed worden behandeld. Conform wordt besloten en het afdeelings- onderzoek bepaald op morgenochtend te 11 uur. De Voorzitter deelt mede dat het in zijn voornemen ligt, a.s. Vrijdag II uur in openbare vergadering die wetsontwerpen te behandelen, welke voor afdoening vatbaar zijn. De vergadering wordt gesloten. tweede Kamer. Tn de vergadering van Woensdag is het wetsontwerp tot vaststelling van maatrege len, die waarborgen dat Nederland in vol doende mate de beschikking blijft houden over schepen, na ampele discussie, z. h. s. aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat geen openbare vergadering zal worden gehouden vóór de afdeelingen met haar arbeid gereed zijn. Mocht haar arbeid volgende week ein digen dan zal een openbare vergadering worden bijeengeroepen Dinsdag 28 Maart en indien geen andere ontwerpen er wor den tusschen geschoven, zal aan de orde komen de Ouderdomsrente. De vergadering wordt vervolgens geslo ten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 15 Maart, bevat o.m. de volgende Koninklijke besluiten opgeheven de inspectiën der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht, le en 2e afdeeling, te Leiden le en 2e afdeeling en te Dordrecht, en inge steld de inspectie te Utrecht le afdeeling en de inspectie te Utrecht 2e en 3e afdeeling te Leiden le, 2e en 3e afdeeling en te Dor drecht le en 2e afdeeling; bepaald dat de inspectie te Dordrecht le en 2e afdeeling in haar geheel een deel zal uitmaken van de Directie te Rotterdam voorts is afgescheiden de gemeente Barendrecht van het ontvangkantoor Zwijn- drecht en gevoegd bij dat te IJsselmonde, de gemeente Hardinxveld van het kantoor te Sliedrecht en gevoegd bij dat te Gorkum (buitengemeenten) benoemd tot inspecteur der directe be lastingen te Utrecht, le afdeeling: P. A. v. d. Velde, inspecteur der directebelastingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht le afdeelingtot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht 3e afdeelingG. A. Meerdink, thans in de 2e afdeeling benoemd te Leiden in de le afdeeling, zooals die in de inspectie bij het besluit :s samengesteldP. Aleva, inspecteur der zelfde middelen te Leiden le afdeeling op zijn aanvrage eervoL ontslagen de tij delijke paardenarts 2e klasse A. D. Ooster- baan benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Heerenveen: mr. M. de Muinck advocaat en rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Heerenveen benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ossjhr. mr. J. B. M. L. J. Verheijen, advocaat en plaatsvervangend griffier bij het Kantongerecht te 's Hertogenbosch; benoemd tot schoolopziener in het Dis trict Haarlem J. F. M. Sterck te Heemstede, met eervol ontslag als schoolopziener in het arrondissement Haarlem op verzoek eervol ontslagen mr. dr. A. van Gijn, minister van financiën, als regee- 'rings-commissaris der Kon. Holl. Lloyd, met dank; en benoemd als zoodanig mr. M. W. F. Treub, oud-minister van Financiën; op verzoek eervol ontslagen als le schrij ver bij het marine-établissement te Amster dam, J. L. Tersenaire. benoemd i met ingang van 30 Maart 1916, tot burgemees ter der gemeente Duiven, Z. Th. F. J. baron van Dorth tot Medler; met ingang vnn 30 Maart 1916, tot burge meester der gemeente Groolebroek, S. Prins; met ingang van 23 Maart 1910, tot burgemees ter der gemeente Zwaag, J. E. G. C. Dibbits, secretaris dier gemeente; met ingang van 29 Maart 1916, tot burgemees ter der gemeente 's Gravenpolder, D. P. Pru- mers, secretaris dier gemeente; met ingang van 24 Maart 1916, tot burge meester der gemeente Hemelumer Oldephaert, P. Eringa; met ingang van 16 Maart 1916, tot burge- meeser der gemeente Avereest, U. P. Cavaljé; met .ingang van 24 Maart 1916, tot burge meester der gemeente Vries, H. A Aalfs, secre taris dier gemeente; benoemd tot inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen.: Ic Leiden, 3de afdeeling, B. Formijne, inspec teur der directe belastingen,, invoerrechten en accijnzen te Leiden, 2de afdeeling; te Dordrecht, 1ste afdeeling, A. H. de Jon- cheere, inspecteur der_ directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Dordrecht. .Spaansch gezantschap. Daar .van het tijdstip der aqnkomst te 'sGravenhage van den nieuwbenomden Spaanschen gezant bij het Nederlandsche Hof nog niets Békend is, blijft de aftredende gezant van Spanje daar ter stede. Don F. Osario y Elola, die reeds toebereidselen voor zijn vertrek uit Den Haag maakte, nog voorloopig op zijn post De Bevredigingscommis- s i e. Gemeld is, dat de Bevredigingscom missie met de grootst mogelijke meerder heid de uitkomsten van haar arbeid had vastgesteld. Er moet dus één lid zijn, dat zich op een afwijkend standpunt is blijven stellen. Naar de N. Ct. meldt, is dit eene lid mr. Tydeman, die zijn meening in een afzon derlijke nota bij het rapport der staatscom missie zou uiteenzetten. Militaire promoti e. Naar wij vernemen is bij het dienstvak der militaire administratie binnenkort promotie te ver wachten. De luit.-kolonel H. C. A. de Bock, com mandant van het 9e reg. inf. te Leeuwarden, benoemd tot kolonel der 3e infanterie brigade, krijgt Bergen-op-Zoom als stand plaats. De luit.-kolonel J. C. H. Verschoor, commandant van het 7e reg. inf. te Amster dam, benoemd tot kolonel-commandant van de le infanterie-brigade, komt te Assen in garnizoen. De bij den generalen staf overgeplaat ste kapitein W. J. C. Schuurman, van het 2e regiment veld-artillerie, komt werkzaam bij den staf van de le divisie van het veldleger* De bij laatstbedoelden staf reeds als ad-? junct-chef optredende kapitein van den ge-* neralen staf E. F. Insinger, wordt thans waar nemend chef van dien staf, nu de kolonel. Croockewit, die als chef fungeerde, benoemd is tot commandant van de Xle Infanterie brigade. De best rij d i jy-g vanhetmond- e n klauwzeer. De Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft met in gang van 16 Maart 1916 verboden het ver* voeren en doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens uit den kring in de provincie Zuid-Holland, omvattende het ge deelte, gelegen ten Zuiden van den spoor weg 's Gravenhage—Utrecht, met uitzonde ring van de Alblasserwaard en Vijfheeren- landen. J. ter Meulen Jr. t De oudste fir mant van het welbekende assuradeurs-kan toor te Amsterdam, de heer J ter Meulerr Jr., is op 70-jarigen leeftijd overleden. Hij was oud-president van de Vereeniging van Assuradeuren en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In assure deurskrin gen was de overledene een zeer bekende fi guur. Voorts was de heer Ter Meulen plaats vervangend voorzitter van den Raad van Beroep en commissaris van de Incasso-bank. F. P h. C1 a u s. t Te Hengelo is na eene korte ongesteldheid overleden de heer F. Ph. Claus, mede-directeur der Twent- sohe bontweverij. Sedert eenige jaren was hij lid van den raad dier gemeente. Nederland en de oorlog* De Tubantia gezonken. Blijkens bij het departement van Ma« rine ingekomen bericht is het stoomschip „Tubantia" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd in den afgeloopen nacht in de nabij heid van het lichtschip Noordhinder getor pedeerd of op een mijn geloopen. De opva renden hebben zich in de sloepen kunnen redden. Het schip was bij ontvangst van het bericht nog drijvende. Marine-vaartuigen zijn uitgezonden ter assistentie. Volgens nader bij het departement van Marine ontvangen bericht zijn op het licht schip Noordhinder twee sloepen van de Tu- bantia met geredden aangekomen. Het Ne derlandsche vrachtschip Krakatau is bij de sloepen. Een Zweedsch stoomschip is ook zoekende naar eventueele schipbreukelin gen. De Krakatau is een Hollandsch stoom schip gepasseerd, dat vele geredden aan boord had. Volgens berichten, ingekomen bij de directie van de Kon. Holl. Lloyd Is de „Tu bantia" hedenmorgen om half 6 gezonken. Om 2 u. 25 min. werd het achterschip getroffen, hoogstwaarschijnlijk door een torpedo. De Tubantia lag op dat oogenblik waarschijnlijk voor anker. Het schip is nog 3 uur drijvende gebleven, zoo dat alle opvarenden ruimschoot gelegenheid hadden in de sloepen te gaan. Er waren in 't geheel 87 passagiers en ongeveer 350 le den der bemanning. De „Jan van Nassau" beschadigd. Volgens een bericht van Lloyds uit Lizard is het Nederlandsche stoomschip Jan van Nassau^ van New-York naar Rotterdam* be stemd, daar voorbijgekomen. Het seinde schade te hebben aan het dek. De post naar Engeland. De eerste verzending van de post naar Engeland zal plaats vinden met de boot van de Maatschappij Zeeland, welke Zaterdagochtend uit Vlissingen vertrekt. Kon. Nat. Steuncomité 1914. De 81ste lijst van bij het Kon. Nat. Steun comité N]914 ingekomen bijdragen (27 Fe bruari—4 Maart 1916) vermeldt een totaal bedrag van 52,260.60}*; makende met het totaal der vorige lijsten, ad 3,598,283.29t*, een totaal-generaal ven 3,650,551.90. De melkvoorziening. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij brief van 10 Maart aan d« Commissarissen der Koningin het volgende medegedeeld ten aanzien van de melkvoor ziening gedurende den a.s. zomer Na voorop gesteld te hebben, dat deze regeling zich behoort aan te sluiten bij, die welke voor den winter 19151916 is ge troffen, schrijft de Minister o.m. dat perso«_ nen, die in den zomer 1915 gewoon waren melk te leveren aan ondernemingen of per» sonen, wier hoofdbedrijf bestaat in den ver koop van melk voor dadelijk verbruik be stemd, of zoodanige melk zelf aan verbrui* kers leverden, verplicht zijn zulks ook t# doen in den komenden zomer. De levering zal dienen te geschieden gedurende dei* zelfden termijn en naar dezelfde gemeente als waarheen zulks den vorlgen zomCT plaats vond. De prijs, die aan de verbruikers van con- sumptiemelk in rekening mag worden ge bracht, is in den zomerconsumptieprij# 1914, eveneens vermeerderd met ten hoog* ste VA 2 cents per liter. Het gemeentebestuur draagt nauwlettend ?org, dat door de leveranciers geen fraud* wordt gepleegd, hetzij door vervalsching der melk, hetzij door het tweemaèl in rek*» ning brengen van dezelfde hoeveelheid meDI op denzelfden dag of twee achtereenvolgen de dagen. In het bijzonder wordt toezicht gehoude* op de zuivelinrichtingen met zoogenaamd •gecombineerd bedrijf, waar melk wordt trifc gesleten en tevens tot zuivelproducten veil1 werkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2