binnenland" flrijand uit een versterking geworpen. Hij frkichtte tot aan Gabrije. In deze gevechten fleerden wederom 283 Italianen gevangen ge nomen. De artillerie-bedrijvigheid aan het ^Corinthische front nam toe en breidde zich yit in den Fella-sector, ook op den bergkam yan Karnle en aan het Dolomietenfront, in het bijzonder in de streek van Col-di-Lana, alsmede tegen onze stellingen bij Mater, in het Suganadal. Op eenige punten aan het $7est-Tyroolsche front werd eveneens een levendig vijandelijk vuur gericht. Rome, 19 Maart. (R.) Officieel com muniqué. De werkzaamheid aan het Itallaansche front houdt aan. Er zijn hevige artillerie- duels en infonteriegevechten. Petersburg, 19 Maart. (Tel.-agent- achap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front namen wij bij de vervolging van de Turken in de streek van Mamahateen weer twee veldkanonnen. Petersburg, 19 Maart. (Reuter). De Russische troepen zijn 70 mijl in Weste lijke richting vooruitgekomen sinds den val van Erzeroem. Naar wordt gemeld, leggen de Turken onder bevel van Duitsche officie ren in allerijl een verdedigingslinie aan van Kiresim, aan de Zwarte Zee, over Karahis- sar naar Sivas, en worden er van de Darda- nellen kanonnen aangevoerd. P a r ij s, 19 Maart. (R.) Officieel be richt. Een vijandelijken duikboot heeft den Franschen torpedojager Renaudin in de Adriatische zee tot zinken gebracht. Drie officieren en 44 man worden vermist, twee officieren en 34 man zijn gered. Petersburg, 19 Maart. (Tel.-agent- pchap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de Zwarte Zee bracht een onzer tor pedobooten bij de Bulgaarsche kust een met benzine geladen stoomschip tot zinken. B e r 1 ij n, 19 Maart. (W. B.) Met be trekking tot den duikboot-oorlog vernemen wij ter bevoegder plaatse, dat volgens de tot dusver ontvangen rapporten, in den tijd van 1 tot 18 Maart van dit jaar 19 vijande lijke schepen met rond 40,000 bruto re- gisterton in den grond geboord zijn. Weenen, 19Maa rt (W. B.) Officieel communiqué van heden middag: Gisteren voormiddag torpedeerde een van onze duikbooten voor Durazzo een Fran* «che torpedojager, type Fourche, die bin nen een minuut zonk. Weenen, 18 M a r t. (Correspondent fiebureau). Hedenvoormiddag werd het hos pitaalschip van het Oostenrijksche Roode Kruis Electra op zijn vaart van het Noorde lijk deel der Adriatische Zee naar Zuid-Daï- matië door een vijandelijke duikboot getor pedeerd; het schip werd op het strand gezet? een matroos is verdronken, twee verpleeg sters zijn zwaar gewond. Overigens zijn er gelukkig geene slachtoffers. De Electra was als hospitaalschip opgegeven en voorzien van de voor zulke schepen voorgeschreven uitwendige kenteekenen, die van verre zicht baar zijn. Weenen, lÖMaart. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Op den 18en Maart voormiddags, niet ver van Sebenico, werd ons hospitaalschip „Electra" door een vijandelijke duikboot bij helder weder zonder eenige waarschuwing tweemaal beschoten. Het hospitaalschip werd eenmaal getroffen en zwaar bescha digd. Een matroos verdronk, terwijl twee ver pleegsters van het Roode Kruis gewond zijn. Een krasser aanranding van het oorlogs recht ter zee kan men zich nauwelijks inden ken. Weenen, 19 Maart. (Corr.-bureau). De dagbladen drukken hunne verontwaardi ging uit over den torpedoaanval op het hos pitaalschip Elektra door een vijandelijke duikboot, welker euveldaad zich als vooraf beraamde misdrijf voordoet, die door geene omstandigheden is te verontschuldi gen. Het is slechts aan de om standigheid, dat de Elektra zich op de heenreis bevond, is toe te schrijven, dat er zoo weinige personen getroffen zijn. Het lanceeren van eene torpedo tegen dit hos pitaalschip, dat zich waardig aansluit aan de beschieting van de hospitalen in Görz en Rovereto, bewijst de stelselmatig met het volkenrecht strijdige en onmenschelijke oor- 1c voering van de vijanden. Seri ij n, 18 Maart. (W. B.) De keizer heeft grootadmiraal von Tirpitz, met inwil liging van zijn verzoek om ontslag, van zijne ambten van staatsminister en staatssecreta ris van het rijksmarinedepartement onthe ven en hem de ster van de grootkomman- deurs van de huisorde van Hohenzollern met db zwaarden verleend. Tot staatssecretaris van het rijksmarinedepartement is benoemd de admiraal „zur- Disposition" von Capelle, met wederopneming in het actieve zeeoffi cierskorps. B e r I ij n, 18 Maart. (K. N.) De Vos- sische Ztg. ontleent aan de Corriere het be richt, dat in Londen het gerucht loopt, dat in de plaats van Sir Edward Grey, die om gezondheidsredenen voornemens is af te tre den, de tegenwoordige onderkoning van In- dië lord Hardinge het ministerie van buiten- landsche zaken zal overnemen. Staten -Generaal. Successie. Tn een nota, naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp houdende nadere bepaling van de waarde van zaken, waarover de rechten van successie of van overgang bij over lijden verschuldigd zijn, wijst de Minister ven Financiën er op, dat de wet van 6 Maart 1915, vaorbii werd afgeweken van de bepalingen der Successiewet, de waardebepaling van zeken re gelde, verkregen sedert 20 Juli 1914; het kon daarom z. i. geen bezwaar opleveren de werking dier wet te beperken tot verkrijgingen, die vóór 1 April 1916 plaats hebben, ook al zou het ont werp op dien dag nog geen wet zijn geworden. Het is wenschelijk, dat de buitengewone rege ling niet langer werke dan noodig is en waar niet ontkend wordt, dat op 1 April de toe standen weer genoegzaam normaal zullen zijn om die regeling behoudens overgangsbepalin gen te kunnen missen, is er geen reden haar langer dan tot dien datum te laten werken. Dat sommige belastingschuldigen in verband met de aangiften voor de vermogensbelasting eenig gemak zouden ondervinden door de be paling van het tijdstip op 1 Mei, is naar het oordeel van den Minister geen voldoende reden om de noodregeling langer te laten werken dan noodig is. Wijziging van de in art. 4 voorkomende be paling, dat de keuze voor alle geërfde of ver kregen zaken gelijk moet zijn, kon met het oog op de belangen der schatkist niet plaats hebben. Het is zeker niet onbillijk, dat de waar devermeerdering van sommige goederen in mindering komt van do waardevermindering van andere. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 18 Maart bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten: met afwijking van de bestaande organisa- tiën, benoemd: I. Bij den grooten staf, tot majoor de kapitein, adjudant van Hare Majesteit de Koningin Jhr. A. G. Sickinghe, van dien staf; II. Bij het wapen der artillerie, bij het 2e regiment veld-artillerie, tot majoor de kapitein H. J. Furstner, van het korps, gedetacheerd bij het departement van Oorlog, bij het 4e regiment veld-artillerie, tot majoor, de kapitein J. N. Boom, van het korps, bij de bereden artillerie; tot kapitein, de eerste luitenant S. Schilderman, van het 3e regiment veld-artillerie; bij de vesting artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant W. F. Sillevis, van het le regiment vesting artillerie. Bij het dienstvak der militaire administra tie bij het personeel der kwartiermeesters, tot luitenant-kolonel-kwartiermeester de ma joor-kwartiermeesters S. J. Rienks en S. Groenveld, onderscheidenlijk van de VUe Infanterie-brigade en controleur over de in wendige administratie der korpsen le bureau; tot majoor-kwartiermeester, de kapitein kwartiermeesters N. Feis, S. J. Koster, R. Kramer, P. J. Ruijgrok, P. A. Smits en D. C. Nijhoff, onderscheidenlijk van de VUIe en van de IVe Infanterie-brigade, van het 2e regiment huiaren, van de Die, de Ve en de le infanterie-brigade; tot kapitein-kwartier meester de eerste luitenant-kwartiermeesters G. Buis, J. A. van der Kamp, M. Fuld en W. K. Rutgers, onderscheidenlijk van het korps pontonniers, van het le regiment infanterie en gedetacheerd bij de Koninklijke Militaire Academie, werkiaam bij het departement van Oorlog en assistent-magaiijnmeester bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam. benoemd onderscheidenlijk tot adjudant van en adjudant bij het regiment grenadiers, de eerste luitenants W. M. F. E. P. de Jager en J. K. Lammerts, belden van het regi ment grenadiers, eerstgenoemde adjudant bij het korps. benoemd tot conservatrice aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen L. H. Baas Becking, aldaar; weder benoemd tot leden van den Kolo nialen Raad van Curacao S. M. L. Maduro, F. W. P. Winkel, E. S. Lanberg; op verzoek eervol ontslagen met dank de Inspecteur der posterijen en telegrafie te Utrecht J. H. H. Gunthermohr en benoemd tot inspecteur te Utrecht D. J. van Dieren, thans te Middelburg; benoemd te Middelburg L. M. M. van Hengelaar, thans adjunct-inspecteur te Zwol le; benoemd tot referendaris bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie F. C. Proper, thans belast met de waarneming der functiën van Inspecteur der posterijen en telegrafie in algemeenen dienst; bevorderd bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie tot hoofdcommies W. van Hoboken enn J. H. Ebbeler, thans com mies; op verzoek eervol ontslagen A. R. van In- gen als hoofdcommies bij het departement van financiën; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zevenbergen mr. F. G. G. Boerrigter, ad vocaat-procureur te Sneek en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar. benoemd tot burgemeester der gemeente Krommenie H. Klerk Jzn.; aan J. A. Royer, op zijn daartoe gedaan vewoek, met ingang van 1 Juni 1916 eer vol ontslag verleend als administrateur bij het departement van binnenl. zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder woonden gisterenochtend de godsdienstoefening bij in de Regentesse- kerk, onder leiding van ds. Vermeer. De aankomst in Indië van gouverneur- generaal graaf Van Limburg Stirum wordt a.s Dinsdag den 21en dezer verwacht. De Engelsche gezant bij Hr. Ms. Hof, Sir Alan Johnstone, die vrij ge- ruimen tijd in Engeland vertoefde in ver band met het overlijden zijns vaders, is thans te s Gravenhage teruggekeerd. In de residentie is aangekomen mr. A. van de Sande Bakhuyzen, tot dusver consul- generaal van Nederland te New-York, thans benoemd te Singapore. Reistarief. Naar wij vernemen be staat het voornemen om, in verband met d« bepalingen van het nieuwe Reistarief, ook aan Kamerleden, die in het bezit zijn van kaarten voor vrij vervoer op spoorwegen de verplichting op te leggen om daarvan ge bruik te maken in die gevallen, waarvoor door hen lot nu toe, den lande reiskosten in rekening werden gebracht. Herziening getuigengel- d c n. Naar wij vernemen bestaat bij den Mi nister het voornemen, om eerlang een her ziening van het tarief der getuigenvergoe- dingen in strafzaken in bewerking te nemen. Oudste lichting zesmilitie. Gevolg gevende aan den bij de behande ling ln December jl. van het wetsontwerp tot het langer in dienst '-ouden van ingelijf- den bij de militie in uitzicht gestelden maat regel, is thans door den minister van Marine bepaald, dat de zeemiliciens, die in normale omstandigheden op 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden hebben gekregen, ln hoofdzaak dus zij, die behooren tot de lich ting 1909, in den loop der maand Juni a.s. met voorloopig klein verlof huiswaarts ge zonden zullen worden. De juiste datum zal nader worden vastgesteld. De zeemiliciens-kustwachten dier lichting zullen eerst met half September 1916 met zoodanig verlof gezonden worden, op welk tijdstip de kustwachters der lichting van dit jaar voldoende zullen zijn opgeleid. Het ligt in de bedoeling belanghebbenden, die zulks wenschen, toe te staan in werke- lijken dienst te blijven en ook de gelegen heid niet uit te sluiten om op te kennen ge geven verlangen op een later tijdstip dan het vastgestelde met verlof te mogen vertrekken. Nieuwe reserve 2e luite nants. Binnenkort is de benoeming van een groot aantal vaandrigs tot reserve 2e luite nants te verwachten. Limburgsche Electrische Spoor. De „Ingenieur" meldt, dat in de vergadering van aandeelhouders der Lim burgsche Electrische Spoorweg-Maatschap pij, gehouden te Heerlen op 13 Maart j.l. benoemd is tot directeur H. A. J. van Sti- priaan Luiscius, w. i. electro-technisch in genieur, oud-directeur der ttaagsche Tram weg-Maatschappij. Te Rijswijk is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer J. J. Berkhout, ge- pensionneerd generaal-majoor-titulair der artillerie. Th. P. H. Ti el ens. Te Amby nabij Maastricht is op 60-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde kolonel der cavalerie Th. P. H. Tielens, militie-commis saris in het le district Limburg en comman dant van het korps Limburgsche jagers. De overledene was ridder in de orden van Oranje-Nassau en in den Rooden Adelaar. Nederland an de oorlog. De Tubantia. Van alle opvarenden van het getorpedeer de stoomschip wordt er nog slechts één ver mist, een 42-jarig Russisch koopman, 2e kl. passagier. De mogelijkheid wordt aangeno men dat hij bij een poging om In een sloep te springen te water geraakt is. Op het schip kan hij niet achtergebleven zijn, daar dit, even voordat het wegzonk, door den kapitein en enkele officieren geheel geïnspecteerd is. Op verschillende plaatsen van de kust zijn kolfers aangespoeld, terwijl een schip van de Batavier-lijn enkele reddingssloepen op gepikt heelt. De vierde officier van de „Tubantia'' de heer P. van Leuven, verzocht aan een cor respondentie-bureau te melden, dat het op het oogenblik der torpedeering helder weer was eri niet dik van mist zooals van ver schillende zijden is vermeld. De mist is eerst over drie Woensdagnacht komen opzetten, toen het grootste deel der opvarenden ln de sloepen was. Deze hebben dan ook nog zeer geruimen tijd de langzaam zinkende „Tubantia" in zicht gehad. 't Was helder weer en lichte meen, toen de heer Van Leuven ongeveer 2 uur 25 min. de bellenbean van de torpedo zag. Hij riep nog uit: „Kijk daar eensl" Toen volgde de ontploffing. De tweede machinist, de heer De Groot, heelt, wellicht anderhalf uur na het verlaten van het schip, op eenigen afstand, een naar den bouw te oordeelen vreemden onder zeeër gezien. Wolff seint officieel uit Berlijn Naar aanleiding van de officieele mede- deeling van het Nederlandsche departement van Marine over den ondergang van het stoomschip Tubantia, dat volgens de be- eedigde verklaringen van den len officier, den 4en officier en den uitkijk, de bellen- baan van de torpedo duidelijk Is gezien, wordt hierbij vastgesteld, dat er van een Duitsche duikboot geen kwestie is, daar de plaats waar het ongeval van de Tuban tia gebeurde, minder dan 30 zeemijlen van de Nederlandsche kust verwijderd was, en dus binnen het in de bekendmaking van 4 Februari 1915 als voor de scheepvaart niet gevaar opleverend gebied ligt. Verder kan verklaard worden, dat daar geen Duitsche mijnen zijn gelegd. Reuter bericht uit Londen, met betrek king tot het Duitsche officieele bericht, dat de Tubantia niet door een Duitsche duik boot of mijn in den grond geboord kan zijn, de secretaris van de Britsche admiraliteit mededeelt, dat geen Engelsche duikboot in den tijd van het in den grond boren van de Tubantia in die buurt is geweest. Uit Parijs bericht Havas, dot aan den Franschen gezant te 's Gravenhage is opge dragen aan de bevoegde vertegenwoordigers van de Nederlandsche marine de gevoelens van innige sympathie der Fransche marine uit te drukken over het verlies van de Tu bantia, een der mooiste schepen van de Nederlandsche handelsvloot. De Fransche pers drukt hare sympathie voor Nederland uit naar aanleiding van het verlies van de Tubantia, maar toont zich er zeer verontwaardigd over dat sommige Ne derlandsche organen vergelijkingen hebben gemaakt tusschen de oorlogshandelingen der geallieerden, maatregelen van controle of toezicht die noodig waren door de hande lingen van. sommige neutrale handelsfirma's ten gunste van hunne vijanden, en de ope- ratiën van de centrale mogendheden, die slechts werken zijn van vernieling en v er nietiging van menschenlevens en van la dingen van schepen, zelfs de onzijdigste en onschadelijkste. De „Daily Chronicle" zegt in een bespre king over het gebeurde met de „Tubantia" dat deze brutale, doellooze, onzinnige mis daad, in de eerste plaats natuurlijk Neder land aangaat, maar feitelijk toch ook eiken neutralen staat. Deze gebeurtenis doet hun Duitschland's aard in het juiste licht zien en toont hun, welke waarde er gehecht kan worden aan Duitschland's bewering, dat het de booten der geallieerden alleen dan zon der voorafgaande waarschuwing tot zinken bracht, wanneer zij gewapend waren of een aanval van plan waren. Indien de comman dant van den Duitschen onderzeeër de „Tu bantia" getorpedeerd heeft zonder eerst de moeite te doen om te zien welk schip het was, kan daaruit gemakkelijk worden ge concludeerd dat er bij de schepen der geal lieerden geenszins op gelet wordt of zij al dan niet gewapend zijn. Werd de „Tuban tia" echter getorpedeerd ondanks het feit dat men wist welk vaartuig het betrof, dan valt het gebeurde nog minder te ver dedigen. De Palembang getorpedeerd. Reuter seint ons uit Londen Volgens een Lloyd-bericht is het Neder- landsché stoomschip Palembang, van Rot terdam naar Java, in de Noordzee getorpe deerd. De bemanning is gered. Nader seinde Reuter onsDe Palembang zonk binnen 7 minuten. Negen man der equipage werden door de ontploffing ge wond. De orde aan boord was volmaakt. (Het stoomschip Palembang, van de Rot- terdamsche Lloyd, is een vrachtboot, meet 6674 ton bruto, en werd in 1911 te water gelaten. Het schip is J.l. Vrijdag van Rotterdam naar Java vertrokken.) De Londensche Daily Telegraph zegt van het torpedeeren van de Palembang, dat de verantwoordelijkheid voor deze euveldaad zonder twijfel berust bij dezelfde Duitsche U-boot, die dc Tubantia in den grond heeft geboord. Het volk van Nederland mag zich wel afvragen of de Duitschers gek geworden zijn door den wanhoplgen toestand waartoe zij zijn gebracht. Deze beide euveldaden moéten moedwillig verricht zijn onder hoo- ger bevel. De Nederlanders zijn niet haastig of heet hoofdig; maar wat moeten zij voelen als zij voor zulke incidenten staan? Na te hebben herinnerd aan de roemrijke geschiedenis van Nederland, zegt de Daily Telegraph, dat de grondslagen, die met zulk een grooten arbeid zijn gelegd, nu worden ondermijnd door de Duitsche Kultur. Wat de afhankelijkheid van de vrijheid der zee betreft, gelijkt Nederland eenigszins op En geland, dat oprecht met zijn lastlgen toe stand sympathiseert. lederen dag wordt op die vrijheid inbreuk gemaakt door de bru tale en gevoelloozo handelingen van een volk, dat alle gevoel van menschelijkheld heeft verloren. Hoe kan Nederland zijne stipte onzijdigheid handhaven, wanneer de Hunnen voortgaan de slagaderen van hun rijk door te snijden en hen af te snijden van hunne bloeiende koloniën in het oosten. Het Nederlandsche volk kan moeielijk de eco nomische uitwerking ignoreeren, voort vloeiende uit de vernietiging van zijne sche pen, nog daargelaten de andere gevolgen van nog grooter en blijvender gewicht. In de Nederlandsche havens liggen 40 en meer Duitsche handelsschepen, veel meer dan in de Portugeesche havens. Eén geneesmiddel van dit kwaad zou zijn het opeischen van eenigen van die schepen of van allen. Wel ke weg ook moge worden ingeslagen door de Nederlandsche regeering, men kan zich moeielijk voorstellen, dat zij onbewogen zal blijven door de beleedigingen van de Ne derlandsche vlag, vergezeld gaande met zulk materieel verlies. Reuter seint uit Londen aan verschillende bladen de volgende bijzonderheden: Lloyd's News verneemt uit Harwich, dat, toen de ontploffingen plaats hadden, de be manning onmiddellijk op post kwam. De booten werden snel neergelaten en allen ge red. De gewonden werden voorzichtig ln de booten geplaatst en naar het zlekenhhuis gebracht. Verscheidene leden van de be manning verklaarden, toen zij aan land kwa men, dat de duikboot drie torpedo's afvuur de. De eerste trof het schip van achteren, de tweede van voren, de derde midscheeps. De kapitein en de passagiers zijn onge deerd. De bemanning is naar Londen ge gaan. Lloyd's News zegt verder, dat twintig matrozen gisterenavond ln het Zeemanshuis in het East End aankwamen. Zij deelen mede, dath et schip zoo snel zonk, dat zij geen tijdh adden om hun boeltje te redden. De bemanning had V8n bewoners van Har wich kleeren gekregen. Jan Eversen, uit Rotterdam, zeide in een gesprek met een vertegenwoordiger van Lloyd's NewsNiemand kan met zekerheid zeggen, of de Palembang getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Niemand heeft een duikboot of ook maar een periscoop gezien. De Palembang liep tamelijk snel, het weer was prachtig, het zicht zeer helder. Plotse ling had een lichte ontploffing plaats, die snel gevolgd werd door twee andere, dfa ernstiger woren en het schip misscheepj vernielden. De Palembang kreeg onmiddellijk slagj zijde en verdween in ongeveer zes minuten in de golven, het voorschip het eerst. Da hond van den kapitein is verdronken. Hij was het eengie schepsel, dat zijn leven ver? loor. Eenige officieren en matrozen moestem te water springen, waaruit zij opgevischj werden. Lloyd's News vraagt in een beschouwing over de ramp, of Duitschland zich somf Nederland tot vijand tracht! e maken, in dg hoop van Roterdam een steunpunt voot krijgsverrichtingen tegen Engeland te mg) ken. De dienst van de „Zeelan d."i> De mailboot is gisteren niet te Vlissingen aangekomen. Heden vertrekt geen boot. EP is geen mailboot op de Noordzee geweest. Engeland en onze brievenmalen. Het stoomschip „Nieuw Amsterdam'^ dat 9 Februari j.l. van Rotterdam vertrok";' heeft de geheele post voor Noord-Amerika' in de Downs moeten ontschepen. Nederl. ambnlance te leiwitz. Wolif seint ons d.d. 18 Maart uit Berlijn! De Keizerin ontving gisteren den naajj Gleiwitz gezonden leider van de Nederland* sche ambulance, jhr. Van Bevervoorden tol Oldcrneule, mevr. Van Riemsdijk en mevr, Den Tex in tegenwoordigheid van de gema lin van den Nederlandschen gezant te Ber- lijn. Geen regeerlngagroenten meer. Naar men aan het Hbld. mededeelt, zal op 1 April de aflevering van stapelgroenten door de Vereeniging Groenten-Centrale worden gestaakt. Uitvoerverbod. Alsnog is verboden de uitvoer van mos terdzaad. Uitvoer van schapen. Voorloopig worden geen consenten meer uitgegeven voor den uitvoer van schepen. Varkensvleesch. Naar men verneemt heeft de minister van Landbouw, enz. bepaald het gewichtspercen tage voor den uitvoer van varkensvleesch' gedurende 20—25 Maart met betrekking tot den uitvoer van aanwezige voorraden worst en bereide vleeschwaren gezouten var kensvleesch daaronder begrepen voor worst op 60, voor andere vleeschwaren 120; en de prijs per kilogram slachtgewicht op 80 cents. Het gewichtspercentage voor rundvleesch en voor schapenvleesch is bepaald op 60. Boter. Vernomen wordt dat gedurende de week van 19 tot 26 Maart a.s. voor 70 der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 30 van het binnen- landsch verbruik zal moeten worden beschik baar gesteld, alsmede, dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Botervereenlging, op grond van die eer» tfflcaten tullen gelden tot Dinsdag 4 Aprij a.s., des voormiddags te 12 uur. Eieren. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw bepaald, dat voor iedere hoeveel heid van 100 volversche eieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven, zoowel voor volversche Vipeieren als voor volver sche eendeleTen voor de dagen 19 tot en mei 25 Maart 1916 een hoeveelheid van 30 vofc versche eieren van de betrokken soort be schikbaar moet worden gesteld. Daze verplichting geldt niet ten aanzien van eieren, afkomstig van eendenhouders uit de ondergeloopen streken in Noord-Hok land en van hen, die onder toezicht staan van het Centraal Comité van Eendenhoe ders. De melkvoorzienlng. In de Vrijdag aan het departement van Landbouw onder leiding van minister Posthuma gehouden vergadering over hel melkvraagstuk, werd, naar men aan de Tel, bericht, door den voorzitter van den Bond van Melkveehouders in Noord-Holland me degedeeld, dat de leden van de afdeeling Amsterdam besloten hadden in de komen- e zomermaanden geen melk beneden 13 cennt den liter te leveren. Minister Posthu ma gaf terstond fn antwoord hierop, op dracht aan den secretaris van den Bond van Zuivelfabrikanten ln Noord-Holland, om alls noodlge maatregelen te nemen, opdat ds kaasfabrleken in Noord-Holland, zoodra hef noodig was, in de levering van de volls hoeveelheid consumptiemelk, die Amster dam behoeft zouden kunnen voorzien. De minister veogde daaraan toe, dat zijn bedoe ling was geweest in het bedrijfsleven ds zoetboeren niet uit te schakelen en hun e en' billijke vergoeding voor hun product toe tS kennen. Indien de zoetboeren echter mef deze vergoeding geen genoegen namen, dat) leverde het geen bezwaar op hen wèl uit t( schaklen en op andere wijze voor de melfe voorziening der steden zorg te dragen. Door deze verklaring staat dus vast, daj aand en Amsterdamschen melkhandel deteS zomer de melk niet meer dan 9 cent pef liter sol kosten. Weliswaar betaalt de hank delaar aan den leverancier een dubbeltjG uif, maar één cent krijgt hij vergoed van ié gemeente, die op haar beurt den cent weef1 uitgekeerd krijgt van de kaasvereeniglng. Op de vergadering werd ook nog mede gedeeld, dat we over een paar maandet heelemaal geen melkkwestle meer zullsi knnen. Duitschland gaat n.l. den fnkooj van kaas centraüseeren, evenals hst reed den inkoop van boter heeft gecentrallseerc Door de Centrale Elnkaufsgesellschaft word dan tevens bepaald, welken prijs men voflf de kaas zal betalen. Deze prijs is zoodanig, dat ook de kaatb boeren hun oorlogswinsten sullen verHeteSh

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2