BUITENLAND. BINNENLAND. Verspreide Berichten. KOLONlÊNi Politiek Overzicht De herleefde strijd in het oosten. Het voorjaar heeft een sterk herleven van 'de strijdactie gebracht in het westen, zuiden en oosten. De slag bij Verdun getuigt daar van in het westen. Die duurt nu reeds eene maand, maar verkeert nog steeds in het be- ginstHium; de periode, waarin de beslissen de slagen vallen, is daar nog niet gekomen; wel zijn eenige stappen in die richting ge daan. Ook in het oosten en het zuiden Is de be trekkelijke rust, die de laatste wintermaan den heeft gekenmerkt, voorbij; de groote oorlog schijnt daar weer in gang te zijn. In welk verband het herleefde Russische en italiaansche offensief staat met den strijd bij (Verdun, is nog niet uit te maken; maar het vermoeden ligt voor de hand, dat van Parijs uit naar Petersburg en Rome een wenk ge gaan is om te beproeven den Duitschen aan drang tegen den sleutel van het front in het westen te verminderen, door op andere fron ten aanvallend tegen de Duitschers op te treden. Daaraan is gevolg gegeven door Rus land op twee plaatsen van het uitgestrekte front, waar de Russische legers staan tegen over de verbonden strijdmacht der centrale mogendheden, door Italië aan het Isonzo- front. Den 18en Maart zijn de Russen een offen sief begonnen ten zuiden van het Dryswjaty- meer, van waar een reeks van meren loopt tot aan de omstreeks 20 KM. ten noorden gelegen vesting Dunaburg (Dwinsk), op het front tot Postawy aan den spoorweg Swenz- janyGlubokoje en aan beide zijden van het Naroczmeer ten zuiden daarvan. Over de terreingesteldheid aldaar schrijft de Frankf. Ztg.: „Het gebied, waar dat offensief werd inge zet, is de oostelijke rand van het Baltische merenplateau, het met tallooze groote en kleine meren en moerassen bezette land, dat Litauen van het eigenlijke Rusland scheidt. De Duitsche stellingen zijn daar eerst aan gelegd aan het einde van het groote offen sief in September en October van het vorige jaar, toen het front eene de kortste lijn zeer nabijkomende gedaante had aangenomen en daarmee bijzonder geschikt werd voor de verdediging. Het Duitsche oostelijke front gaat over verre afstanden langs moerasland; nergens echter is de natuurlijke bescherming zoo groot en zijn de bezwaren voor den aan valler zoo overweldigend als in het meren gebied, dat het uitgangspunt van het nieuwe offensief is geworden." De Russische aanvallen zijn na be trekkelijk korte artillerie-voorbereiding be gonnen met het in 't vuur brengen van groo te infanterie-massa's. Dat Blijft steeds het kenmerk van de Russische aanvalstaktiek. De verliezen van den aanvaller zijn buiten gewoon groot; de Duitschers geven ©p, dat zij in den omtrek van het Naroczmeer 9270 doode Russen hebben geteld. Daarbij komt nog het cijfer van de gewonden. Maar de uitkomst is negatief geweest; volgens de opgave van Duitsche zijde zijn de pogingen om de Duitsche stellingen door te breken, allen mislukt. Het Russische offensief is hiermee natuur lijk niet ten einde. Het heeft zich veeleer nog uitgebreid naar den uitersten noordelij ken vleugel in de buurt van Riga. De Duit schers berichten, dat ook daar alle aanval len zijn afgeslagen; maar zij hebben toch ten zuiden van het Naroczmeer eene verbe tering van hun front noodig geacht; daar is een uitspringend frontdeel eenige honder den meters terug gebracht op de hoogten van Blisniki. Ook in het zuidoostelijke deel van Galicië, het gedeelte dat nog in handen van de Russen is, herleeft de strijd. Hier is de herleving ingezet met een wapenfeit, dat een succes is voor de Russen. De brug- schans ten noorden van Usziecsko, aan den noordelijken oever van de Dnjestr, is prijs gegeven moeten worden door de Oosten- rijksche bezetting, die aan de gevangen schap is ontkomen, door zich naar Zalesczy- ki door te slaan. Ook hier komt in de hooge verliescijfers de onverschilligheid aan den dag voor de aan hunne zorg toevertrouwde manschappen, die eene eigenschap is van de Russische bevelvoerende officieren. Men schijnt in Rusland goede verwach tingen te hebben van dit hernieuwde offen sief. De Petersburgsche correspondent van Le Journal verhaalt, dat de Russische mi nister-president Stürmer tot hem heeft ge zegd: „Rusland, dat over een onuitputtelijk menschenmateriaal beschikt, ziet met ver trouwen de toekomst tegemoet. Het zal zijne strijdkrachten in beweging stellen; de kolos zal reusachtige stappen doen.'' Aan de grens tusschen Oostenrijk en Italië heeft men, eerder dan de Russen dit deden, gevolg gegeven aan het uit Parijs kenbaar gemaakte verlangen naar hervat ting van den strijd. De Italiaansche aansis- pogingen hebben echter op de tegenpartij geen diepen indruk gemaakt. Een paar da gen geleden reeds verkondigde het Oosten- rijksche hoofdkwartier, dat de Italianen den nieuwen Isonzoslag de vijfde van de reeks weer hebben gestaakt. Dat schijnt naar de letter niet geheel juist te zijn, want er wordt daar nog gestreden. Maar de'wijze iwaarop de strijd gevoerd wordt, is zpo, dat zij aan de Neue Freie Presse de schampere opmerking in de pen geeft, dat het Italiaan- Bche legerbestuur tot het bedroevende in- Eicht schijnt te zijn gekomen, dat in zijne combinatiën de eene of andere fout moet rijn geslopen en dat Italië zijne trillende ver wachtingen op Görz e.n oo Triest voorloopig oog moet uitstellen. De oorlog. Berlijn, 2 2 Maart. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Bij de opruiming van de strijdvelden, vol gende op den aanval van den 20. ten noord oosten van Avocourt en het nemen van ver dere vijandelijke loopgraven buiten het boschterrein is het aantal ingeleverde onge- wonde gevangenen gestegen tot 58 officie ren en 2914 manschappen. De artilleriegevechten aan beide zijden duren, met slechts tijdelijke verzwakking, in groote hevigheid voort. Bij Obersept trachtten de Franschen nog maals de nederlaag van den 13en uit te wis- schen. De aanvallers werden met aanmer kelijke bloedige verliezen teruggezonden. Drie vijandelijke vliegtuigen werden ten noorden van Verdun in een luchtstrijd bui ten gevecht gesteld. Twee van hen kwamen ten noordoosten van Samogneux achter ons front, het derde brandende aan de andere zijde van de vijandelijke liniën naar den grond. Luitenant Bölke bracht daarmee zijn dertiende, luitenant Parschau zijn vierde vij andelijke vliegtuig naar den grond. Par ij s, 22 Maart. (Havas.) Namiddag communiqué. Het artillerieduel was ten westen van de Maas zeer levendig in de streek van Malan- court en bijzonder hevig op de hoogte Hau- court. Ten oosten van de Maas was een in tens bombardement in de streek van Vaux en Damloup. Er was geene enkele infanterieactie in den loop van den nacht. Par ij s, 22 Maart. (R.) Avondcommu niqué. Ten westen van de Maas deden de Duit schers, nadat het bombardement den ge- heelen dag had geduurd, verscheidene aan vallen tegen ons front Bosch van Avocourt— dorp Malancourt. Alle pogingen van den vij and om uit het bosch van Avocourt te de- boucheeren, werden gestuit door ons artil lerievuur. Het gelukte den vijand voet te krij gen op den kleinen heuvel van Haucourt, een kilometer zuidwestelijk van Malancourt. Ten oosten van de Maas was een intens bombardement in de streek van Douaumont en Vaux. De Fransche infanterie bombardeerde vij andelijke werken in België, ten noorden van de Aisne en in de Argonne. Loonden, 22 Maart. (R.) Commu niqué van generaal Haig. Twee vijandelijke mijnopblazingen in den afgeioopen nacht berokkenden volstrekt geen nadeel aan onze troepen. Er was eeni ge granaatstrijd ten noordwesten van Ver- melles, zonder dat de toestand veranderde. Wij bombardeerden met succes eene vijan delijke stelling ten zuidwesten van Wez- macquart met kanonnen en Fransche mor tieren. B e r 1 ij n, 2 2 M a a r t. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De groote aanvalsondernemingen van de Russen namen nog in hevigheid toe. De aanvalspunten zijn talrijker geworden. De aanvallen zelf geschiedden op verschillende plaatsen onafgebroken dag en nacht. De sterkste stormloop gold weder het front ten noordwesten van Postawy. Hier bereikten de vijandelijke verliezen zelfs voor den mas sa-inzet van de Russen eene buitengewone •hoogte. Bij een geslaagden tegenstoot aan een kleine invalplaats werden 11 Russische officieren en 573 manschappen gevangen genomen. Maar ook bij vele andere gevech ten (ten zuiden en zuidoosten van Riga, bij Friedrichstadt, ten westen en zuidwesten van Jacobstadt, ten zuiden van Dünaburg, ten noorden van Widzy en tusschen de Naroez en Wisniecz-meren) wezen onze dappere troepen den vijand onder de grootste verlie zen voor hem glad af en ontnamen hem bjj de tegenaanvallen nog meer dan 600 ge vangenen. Op geene enkele plaats gelukte het den Russen eenig voordeel te behalen. Onze eigen verliezen zijn overal gering. Weenen, 22 Maart. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. De actie van den tegenstander werd gis teren bijna overh et geheele noordoostelijke front levendiger. Onze stellingen stonden onder het vuur van de vijandelijke kanon nen. Aan de Strypa en in het Kormynge- bied traden Russische infanterie-afdeelingen aanvallend op; zij werden overal terug ge worpen. In Oost-Galicië verloor bij zulk een aanval een Russische troep van bataillons- sterkte aan dooden drie officieren en meer dan 150 man, aan gevangenen 100 man. Bij ons werden slechts eenige manschappen gewond. Weenen, 22 Maart. (W.-B.). Offici eel bericht van heden middag. De dag van gisteren is kalm verloopen. Rome, 22 Maart. (R.) Kleine verras singsaanvallen op verschillende punten van het Jront werden overal teruggeslagen. Een ernstiger aanval op de hellingen van Santa Maria in de streek van Tolmein werd door ons vuur gebroken. Christiania, 22 Maa r t. (W. B.) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Noorweegschen gezant te Berlijn opgedragen, aan het Duitsche departement van buitenlandsche zaken over te brengen de van het consulaat-generaal in Londen ontvangen mededeelingen over de torpe do ering van het stoomschip Langeli en het te verzoeken, dat de Duitsche autoriteiten een onderzoek zullen instellen en de uit komsten van dat onderzoek aan het gezant schap zullen doen toekomen. Parijs,22 Maart. (Havas). Uit Kopen hagen wordt aan de Information bericht, dat de kapitein van het Deensche stoomschip Skodsborg geseind heeft, dat zijn schip Zon dagavond, terwijl het voor anker lag, is ge torpedeerd. De machinist en twee stokers worden vermist; de tweede officier en een Russische matroos werden ernstig verwond. De Deensche regeering zal een krachtig protest zenden naar Berlijn, wanneer alle omstandigheden van deze torpedeering be kend zullen zijn. Berlijn, 22 Maart. (W. B.) In den rijksdag werd heden de algemeene beraad slagingen over de begrooting van de be lastingvoorstellen voortgezet. De voorzitter heeft, na overleg met de vertrouwensman nen van de partijen, de U-bootkwestie uit dit algemeene debat uitgeschakeld. Tenzij na der anders mocht worden besloten, zal de U-bootkwestie behandeld worden in de be grotingscommissie, die in de volgende week zal bijeen komen. Bern, 22 Maart. (Havas). Kardinaal Mercier heeft op den dreigenden brief van gouverneur-generaal von Bissing naar aan leiding van zijn vastenmandement geant woord met een fieren en nobelen brief, waar in hij zegt slechts zijn plicht als bisschop te hebben vervuld. Hij verklaart, dat de hou ding van de Duitschers onwettig was, en zegt, dat de gansche wereld heeft kunnen constateeren, dat de bevolking van België onder de Duitsche overheersching eene rus tige en nobele houding heeft bewaard. De door von Bissing tegen hem uitgebrachte be schuldiging, dat hij de gemoederen der be volking heeft willen ophitsen, verklaart de kardinaal voor onjuist. China. N e w-Y ork, 2 2 M a a r t. (R.) De Associ ated Press bericht uit Peking, dat eene ken nisgeving van het staatsdepartement bericht, dat het plan tot herstel van de monarchie is prijsgegeven en dat men weer teruggekeerd is tot de republiek. Mexico. Columbus (Niéuw Mexico), 22 M r t. (R.) Daar toestellen voor draadlooze tele grafie ontbreken en de militaire telegraaf draad op 28 plaatsen is doorgesneden, is de gemeenschap met de Villa vervolgende Amerikaansche troepen onmogelijk. Twee vliegtuigen, behoorende tot het naar Mexi co gezonden eskader, zijn niet in Casa Grande aangekomen. Washington, 22 Maart. (R.) Ten gevolge van berichten over het optreden van revolutionaire benden bij Tampico, hebben het Amerikaansche slagschip Kentucky en de kanonneerboot Wheeling bevel ontvan gen zich daarheen te begeven. Paris (Texas), 2 2 Maart. (R.) Dertig hier gevestigde handelsinrichtingen zijn af gebrand. Het verlies bedraagt 2 3 millioen dollars. De oorsprong van den brand is on bekend. Oost-I ndlë. Aankomst van den Gouverneur" Generaal. Aan de Telegraaf wordt d.d. 21 Maart trit Weltevreden geseind: Om 7 uur hedenmorgen stoomde de „Insu-" linde" statig de haven van Priok binnen en an kerde onder het bulderen der saluutschoten van de kanonnen en de daverende toejuichingen van de menigte. Duizenden en duizenden waren op de plaats van aankomst aanwezig. Toen het anker was uitgeworpen en de eere- brug neergelaten, begaf de deputatie van ont vangst zich aan boord en wenschte den nieu wen gouverneur-generaal, graaf Van Limburg Stirum, geluk met zijn behouden aankomst. De gouverneur-generaal dankte met een kort woord, waarna het volkslied werd aangeheven. Begeleid door de hooge autoriteiten, die ter ontvangst aanwezig waren, begaf de gouver neur-generaal zich naar den trein, eerbiedig door het publiek begroet. De trein vertrok naar Batavia en kwam daai te acht uur aan, waar aan het station inland- sche hoofden in schitterende statiekleeding ter ontvangst aanwezig waren. Een kort oponthoud en toen naar Weltevreden. De saluutschoten bulderden toen de trein 't perron binnenrolde. Toen de gouverneur-generaal uitstapte, klon ken de plechtige tonen van het Wilhelmus. Alle autoriteiten waren hier ter ontvangst aan wezig. Ne een korte begroeting in de keurig ver sierde wachtzaal begaven de G.-G. met de auto riteiten zich naar galakoetsen, die buiten ge reedstonden. Een eerewacht was opgesteld en daarachter verdrongen zich de duizenden uit Weltevreden niet alleen, maar tot zelfs uit de verste streken van Insulinde, die getuige wilden zijn van den intocht van den nieuwen bewindsman. Langs den geheelen intochtsweg stonden de menschen in dichte drommen en juichten toen de stoet langs kwam. De galakoetsen reden naar het paleis op het Koningsplein, waar de oud-gouverneur-gene- rael, Idenburg, zijn opvolger ontving en zijn ambt aan hem overdroeg. Nadat korte redevoeringen waren gehouden, werden wederom saluutschoten gelost ten tee- ken, dat de hoogste waardigheid in Ned. Oost- Indië in andere handen was overgegaan. Hierop stapten graaf Van Limburg Stirum en de heer Idenburg met gevolg in de galakoet sen en reden naar het paleis te Rijswijk. Hier waren alle hooge autoriteiten, de leden van den Raad van Indië, van het Hooggerechts hof en andere rechterlijke colleges, hoofden der verschillende departementen van bestuur, voor name inlandsche hoofden etc. aanwezig. De oud-gouverneur-generaal voerde het eerst het woord. Hij wees er in zijn rede o.m. op dat in deze dagen de belangrijkste en tevens moei lijke taak van den gouverneur-generaal is het handhaven eener strikte neutraliteit Gouverneur-generaal Van Limburg Stirum, den spreker beantwoordend, legde de plechtige verklaring af, dat het zijn vasten wil was met al zijn krechten en met alle hem ten dienste staande middelen ook voor Ned.-Indie de strik te onzijdigheid te bewaren. Aan het einde van zijn rede deelde de nieu we gouverneur-generaal mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den heer Idenburg het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw te verleenen. Een klein incident heeft zich nog voorgedaan. Juist nadat de autoriteiten de „Insulinde" had den verlaten, brak de eerebrug, waardoor twee aanwezigen werden gewond. De Staatscourant van heden, Woens dag 22 Maart, bevat o.m. de volgende Ko ninklijke besluiten benoemd tot belasting-inspecteur te Utrecht, 2e afdeeling, F. P. Wethmar, thans te Gouda; te Leiden 2e afdeeling, A. L. Boot, thans te Schiedam; te Dordrecht 2e afdeeling H. L. J. N. Dufour, thans te Hel der; te Gouda J. R. Tyssens, thans te Enschedéte Schiedam, E. G. v. d. Boven- kamp, thans te Hellevoetsluiste Helder, C. M. Moolenburgh, thans te Helmondte Enschedé, J. A. Colenbrander, adjunct-in specteur met den persoonlijken inspecteurs- titel ter inspectie der directe belastingen te Amsterdam; te Hellevoetsluis S. M. Wol- dringh, waarnemend adjunct-inspecteur te Maastricht; tijdelijk belast met de betrekking van in specteur der directe belastingen te Hel mond, K. O. Gesner v. d. Voort, ontvanger te Nieuwe-Niedorp benoemd tot adjunct-inspecteur der di recte belastingen te Amsterdam, 2e afdee ling, de waarnemend adjunct-inspecteur te Roozendaal, H. J. Volkmaars, onder toe kenning van den persoonlijken inspecteurs- titel on non-activiteit gesteld, wegens tijde lijke ongesteldheid de majoor jhr. R. H. S. G. Six, van het 20e regiment infanterie herplaatst in actieven dienst bij het 6e regiment infanterie, de Ie luitenant op non activiteit W. M. C. J. Hafkemeijer; benoemd tot burgemeester van Bath- men, jhr. dr. A. Boreel benoemd tot burgemeester van Culem- borg D. F. J. van Walsem, met eervol ont slag als burgemeester van Wijk bij Duur stede op verzoek eervol ontslagen met dank H. P. C. W. H. J. B. van Son, als burgemeester van Nieuwer-Amstel benoemd tot lid van het College van cu ratoren aan de Technische Hoogeschool te Delft A. W. F. Idenburg, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië op verzoek eervol ontslagen met dank, mr. dr. J. Eijsten, als president-plaatsver vanger aan den Krijgsraad te 's Graven- hage bij net corps mariniers, bevorderd tot lui tenant-kolonel de kapitein C. J. Schra\ en hem op verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag met pensioen uit den zee dienst verleend. erkend en toegelaten als consul-generaal var Venezuela te Amsterdam de heer A. Parra; eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan J. A. Nebbens Sterling, uit zijne betrekking van lid van het college van regenten over de bij zondere strafgevangenis voor vrouwen te Go- rinchem, onder dankbetuiging voor de als zoo danig- bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, E. G. Gaarlandt, burge meester van Gorinchem herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- Sen xi in het kanton Nijmegen, jhr. mr. A. van der Goes in het kanton Helder, H. L. J. N. Dufour; in het kanton Sittard, A. H. Gijzeis; in het kanton Bergum, H. Th. Sickler; in het kanton Helmond, J. A. van Bokhoven in het kanton 's Gravenhage, mr. J. Anker- man, mr. W. L. A. Collard, mr. F. L. Kleyn, jhr. mr. E. C. TI. van Doorn, mr. A. O. H. Teilegen, mr. A. S. Oppenheim goedgekeurd dat P. L. Honcoop, burgemees ter van de gemeente Zuilichem, is benoemd tot secretaris dier gemeente. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisterenavond het Diligentia-concert bij in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. HetDuitscheconsulaat. Het bericht, in zake de verplaatsing van het Duitsche consulaat naar Arnhem, is niet juist. Wèl zal daar ter plaatse een passen- bureau worden ingericht voor de controle van alle passen van reizigers voor Duitsch- land. B ij zonderverlof. Bepaald is, dat aan militairen, die deel wenschen te nemen aan het in dit jaar te houden examen ter ver krijging van 'het diploma voor candidaat- gemeentesecretaris en ambtenaar ter ge meente-secretarie, op vertoon van den ter zake betrekkelijken oproepingsbrief zoo noodig boven de grens van 10 voor bij zondere verloven vastgesteld door com pagnies-, (eskadrons-, batterij-, fort-, deta- chements)-commandanten op de examenda- gen, zoomede drie dagen vóór den aanvang van het schriftelijk examen, en drie dagen vóór het begin van het mondeling examen, verlof moet worden verleend met vergun ning den dag na afloop van het examen terug te keeren. Het schriftelijk examen is bepaald op 1 en j 2 Mei a. s. en het mondeling examen op 19 Juni d. a. v. Bescherming van bos- schen. Waar de aandacht van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel er op is gevestigd, dat in den laatsten tijd ab normaal veel hout wordt geveld, heeft hij, om den omvang van dat verschijnsel te kun nen nagaan, de Commissarissen der Ko ningin in de verschillende provinciën uitge- noodigd, de burgemeesters der gemeenten te verzoeken, zoodra in een gemeente eenigszins belangrijke bosschen of beplan» tingen langs wegen, dijken, enz. worden gew veld of worden verkodit om te worden ge veld, daarvan medeedeeling te doen aan deiV Commissaris der Koningin. De Minister wenscht ingelicht te worden omtrent d* soort van het hout, den leeftijd, de opper*, vlakte of het aantal hoornen en ten slotte de bestemming (papierfabricage, luciferfa- bricatie, timmerhout, enz.). S. O. van der Straaten.f T« 's Gravenhage is overleden in den ouder*' dom van 74 jaren, de gep. kolonel der-ar* tillerie S. O. van der Straaten. Nederland en de oorlog, De Tubantia. De Berlijnsche medewerker van het Hbld. meldt: Ik verneem, dat de Duitsche regeering,, of" schoon niet officieel, tegenover de Neder* landsche regeering de wennschelijkheid uit gesproken heeft van een onderzoek van hel wrak der Tubantia. Reuter meldt aan enkele bladen: Volgens de Times werd Dinsdag in de City de volgende meening 3esproken, en vond zij meer en meer geloof, in zake de torpe deering van het Nederlandsche schip Tu bantia. Men meent, dat de Tubantia een be langrijk bedrag aan boord had van in Duitsch bezit zijnde Amerikaansche waar den, die voor Duitsche rekening in New- York of in Zuid-Amerika moesten worden, verkocht. Nu is het bekend, dat de Engel- sche marine bevel ontvangen heeft zulke waarden in Duitsch bezit als contrabande te beschouwen, zoo zij voor dit doel worden uitgevoerd. De eenige manier voor Duitschland om credieten te krijgen in het buitenland was nu, de booten, waarmede deze waarden ver voerd worden, te doen zinken. Zij konden dön duplicaten krijgen van de uitgegeven stukken aan de overzijde van den Atlaqti- schen Oceaan, ter voldoening aan den wensch naar crediet voor de eigenaars. Deze meening wordt te meer als waarschijnlijk beschouwd, daar een ander motief niet aan nemelijk schijnt. De Kon. Holï. Lloyd heeft, naar het Hbld. meldt, de in sloepen van de Tubantia ge vonden stukjes metaal in handen van het departement van marine gesteld. Richard Schilling, de consul van Guate mala te Stuttgart, passagier van de Tuban tia, heeft opnieuw de meening verkondigd, ditmaal tegenover een vertegenwoordiger van de Schwabische Merkur, dat het stoom schip door een drijvende mijn en niet door een torpedo is getroffen. Hij verklaarde tij dens den oorlog al meer een mijnontplof- fing te hebben bijgewoond en zeide een gezichtsbedrog mogelijk te achten doordat het schip opzij zoeklichten had, waarvan een straal voor de bellenbaan van een torpedo kon zijn aangezien. De (officieuse) Norddeutsche Allgemelne Zeitung schrijft, dat aan Schilling's verkla ring dubbele waarde, valt te hechten, wan neer men in aanmerking neemt dat hij als Amerikaansch staatsburger bij bewezen tor pedeering kans had op schadevergoeding, doch niet wanneer het schip door een mijn werd getroffen. Reeders-conferentie. De conferentie van reeders in zake de voorziening in scheepsruimte ten behoeve van de Regeering, welke Dinsdag na de bij eenkomst met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd voortgezet ten kantore van de firma Wm. Muller en Co, heeft, naar wij vernemen, tot een voor dd Regeering bevredigend resultaat geleid. De xeevaart. In scheepvaartkringen wordt overwogen aldus het Handelsblad om de schepen' der verschillende groote maatschappijen go» zamenlijk, in convooi, te doen varen. Ds schepen zouden dan overdag oversteken en worden begeleid door een krachtige sleep boot, van draadlooze telegraphle voorzien^ Ook wordt het denkbeeld overwogen, on? dergelijke convooien van koopvaardijsche pen te doen voorafgaan door trawlers, dl< dan als mijnvegers zouden-dienst doen. Naar aanleiding van de torpedeering fn de laatste dagen heeft Dinsdagavond te Am sterdam ook de „Alg. Ned. Zeemansbond" vergaderd. Nóch het convoyeeren, nöch de vaarl om Schotland werd in dezen tijd doelmatig geacht. Vanwege het bestuur van den Bond werd geen bepaald advies gegevenmen lief alles over aan de zeelieden zelf. Wel werd gewezen op de wenschelijkheid, om over dag naar de Engelsche kust over "te steken, daar men dan meer kans had gered te woi* den. Gevallen van het weigeren, om te mon*j steren, zooals in Rotterdam plaats hebben' gehad, zijn niet voorgekomen. Gisterenmiddag had de conferentie van de ministers van Binnenlandsche zaken, van marine en van landbouw met gezagvoer» ders, stuurlieden en machinisten in de audiëntiezaal van het departement van bin* nenlandsche zaken plaats. De besprekingen duurden ruim 1H uufj De ministers lieten zich tegenover de afge vaardigden in gelijken zin uit als gisteren tegenover de deputatie van den zeelieden* bond „De Volharding". De Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden was vertegenwoordigd door cty heeren Duif, voorzitter, mr. Serret, secreterHf en een viertal bestuursleden en de Bond van Machinisten ter koopvaardijvaart doof den voorzitter, den heer Brouwer, en twe« andere leden van het bestuur. Ingevolge de besluiten van de vereeniginf van Gezagvoerders en Stuurlieden en Mv

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2