BINNENLAND. Verspreide Berichten. 1 Rome, 23 Maart. (R.) Officieel com muniqué. In den nacht van den 22en werden her- iaaide vijandelijke aanvallen teruggeslagen iet zware verliezen; gevangenen en munitie t>le ven in onze handen. Een vijandelijke aan- //val op den Mrzl Vrh (Sneeuwberg) werd te ruggeslagen. Wij deden een tegenaanval, loopgraven chargeerende en bommen wer pende. Elders waren artillerie-actiën, Inzon derheid op de hoogte van Görz. Onze vliegtuigen wierpen bommen neer óp Aziago, Telve en het Suganadal. Er werd *geen schade aangericht. B e r 1 ij n 2 3 Maart. (W. B.) Bericht /van het opperste legerbestuur uit het groo- te hoofdkwartier van heden voormiddag. Er zijn geene bijzondere gebeurtenissen voorgekomen. Londen, 23 Maart. (R.) De Times bericht uit Saloniki van den 21en: De Fran- 'sche strijdmacht steunde de artillerie heden in een reeks gevechten en dreef alle Bul- gaarsche en Duitsche voorposten ten noor den en ten oosten van Matsjukovo terug. Petersburg, 23 Maart. (Tel.-agent schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. Aon het Kaukazische front doen onze troepen afbreuk aan den vijand. In de Zwarte zee is de toestand onver anderd. Genève, 23 Maart. (Havas). Men meldt uit Bukarest, dat de Turken Erzindjian ontruimden, nadat zij alle munitie-dépóts in de lacht hadden doen vliegen. Londen, 23 Maart. (R.) Bericht van Lloyds. Dt Noorweegsche bark Silas heeft in Queenstown aangebracht 30 man van de be manning der Noorweegsche bark Lindefield, die in den grond is geboord. Londen, 23 Maart. (R.) Bericht van Lloyds. A De Fransche bark Bougainville is in den grond geboord. 33 man van de equipage zijn aan land gebracht. Het stoomschip Sea Serpent is tot zinken gebracht. Havre, 23 Maart. (R.) Het Noorweeg sche stoomschip Kannik is tot zinken ge bracht. De bemanning is gered. Weenen, 23 Maart. (Corr.-bureau). Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan de regeeringen van de neutrale 6taten eene verbaalnota doen toekomen, waarin de officieele mededeeling over de torpedeering van het hospitaalschip Elektra is opgenomen en nadrukkelijk protest wordt aangeteekend tegen eene handeling, waar door de vijandelijke marine zich niet alleen heeft schuldig gemaakt aan eene klaarblij kelijke schending van een door de tiende Haagsche conventie plechtig bekrachtigd be ginsel van het volkenrecht, maar ook aan een vergrijp tegen de menschelijkheid, dat afschuw verdient. Athene, 23 Maart. (R.). Met ''oei de militaire uitgaven te vermmd~-/rp, staat de Grieksohe regeering een langdurig ver lof toe aan 30 pet. van de manschappen van el de onder de wapenen zijnde lichtingen. B e r 1 ij n,2 3 M a a r t. (W. B.) In het voort gezette algemeene debat over de begroo ting brachten de woordvoerders van de bur gerlijke partijen hulde aan de verdiensten van admiraal von Tirpitz als schepper van de Duitsche vloot, wiens naam onvergetelijk is en wiens geest in de heldendaden van de marine voortleeft Stresemann (nationaal-liberaal zegt "Vergeleken n\et het vorige jaar, vervult de xMitaire kwestie ons met diepe voldoening. I uitkomst van de Duitsche economische p .ütiek is goed; het succes van onze oor- Jügsleeningen wordt door de tegenstanders n et bereikt; de schitterende Leipziger mis, waaraan de neutralen talrijk deelnamen, was d.' grootste triomf tegenover Engeland. (In stemming v/estarn (conservatief): De gevechten in het oosten en westen en te water zijn on vergelijkelijke heldendaden van onze troe pen. Het vertrouwen in het opperste leger bestuur staat ongeschokt. (Bravo.) Het Duit sche economische leven houdt de tegen woordige belastingproef uit. Van uithonge ren is geen sprake. Pessimisme is noch eco nomisch. noch militair op zijne plaats. (Luide it stemming.) Mertin (Duitsche fractie): Ook wij bewon- d «ren de daden van onze troepen te land, te water en in de lucht. In Duitschland is nie mand verhongerd en zal niemand verhonge ren. Wij houden vol. De begrooting en de belasting op de oor logswinsten werden venvezen naar de be grotingscommissie, de overige belasting voorstellen naar eene bijzondere commissie. Washington, 22 Maart. (R.). Een aantal bladen publiceerden hedenmoigen aitikelen waarin zij te verstaan gaven, dat ambassadeur Gerard, de Amerikaansche g?.- zent te Berlijn, zijn verlof zou uitstellen, in al wachting van Duitsche vredesvoorstellen. R esident Wilson heeft een verklaring laten uitgaan, dat er geen reden is voor deze on derstelling. Het slaatsdepartement ontkent, dat het een rechtstreeksch of zijdelingsch verzoek van Duitschland heeft ontvangen, om als bemiddelaar op te treden, of met an dere mogendheden dienaangaande te over leggen. De ambtenaren van het departement v« rklaren, dat, zoo er eenig uitzicht op be middeling bestond, een dergelijke kennis geving het slagen onwaarschijnlijk zou ma ken. Londen, 22 Maart. (R.) Officieel be richt. De president van den Board of Trade besloten commissiën te benoemen om toestand te onderzoeken van eenkre ge wichtige Britsche takken van industrie, in zonderheid in verband met de internationale mededinging, en rapport uit te brengen over de maatregelen, die kunnen genomen wor den om die positie te beveiligen. Er zijn reeds twee commissiën ingesteld: een voor de ijzer-, staal- en machine-industrie, waar van minister Balfour lid is, en een voor de met de scheepvaart- en scheepsbouw-indus- trie in verband staande bedrijven. De be noeming van eene commissie voor de textiel-industrie wordt spoedig verwacht. P a r ij s, 2 3 Maart. (Havas.) Een Duitsch radiogram beweert, dat de minister van financiën zou hebben verklaard, dat Frankrijk de waarden van onzijdige staten, die zich in Fransche handen bevinden, zou confiskeeren en ze zou laten verkoopen, en verder, dat minister Ribot de hoop zou heb ben uitgedrukt, dat binnen kort een alkohol- monopolie zou worden gevoteerd. Minister Ribot heeft verklaard, dat hij een beroep zou doen op allen, die titels van on zijdige staten in portefeuille hebben en hun die titels zou afkoopen om op die wijze aan den Franschen handel voor de landsverdedi ging een gedeelte van het geld te verschaf fen, noodig voor de betalingen, die in het buitenland moeten worden gedaan. Wat het alkoholmonopolie betreft, daar is de minister van financiën beslist tegen. Bulgarijë. Sofia, 2 3 M a a r t. (W.-B.). De Sobranje is begonnen met de behandeling van een wetsontwerp, dat de hervorming van den ka lender beoogt en ten doel heeft den Grego- riaanschen kalender in te voeren in plaats van den thans geldenden Juliaanschen ka lender. B e n t h e n, Opper-Silezië), 2 3 Maart. Officieel bericht. Op de Preussengrube bij Miechowitz had gisteren eene ontploffing plaats, waardoor 20 menschen zijn verongelukt. Tot dusver zijn elf lijken naar boven gebracht. Het bedrijf leed geene stoornis van beteekenis. Er is zeer bepaald vastgesteld, dat dit mijn ongeluk niet door eene ontploffing von mijn- gas is teweeggebracht. De Staatscourant van Donderdag 23 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd bij het departement van Water staat tot tijdelijk adjunct-commies mej. mr. D. R. E. Belinfante, thans adjunct-commies aan het Centraal Bureau voor de Statistiek; bevorderd bij het departement van Wa terstaat tot adjunct-commies mej. M. J. van Dalen, thans klerk; gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-lndië, om te worden belast met de waarneming van de bij wijze van tijdelijken maatregel ingestelde betrek king van administrateur bij de Ombilin- mijnen P. A. Stark te Amsterdam; benoemd tot adjunct-commies aan het hoofd-bestuur der posterijen en telegrafie E. P. Asselberghs, commies-titulair der pos terijen en telegrafie te Venray; wegens volbrachten diensttijd op verzoek eervol ontslagen met pensioen en met dank de generaal-majoor van het Indische leger J. Bijker. H. M. de Koningin-Moeder heeft ten sterfhuize van het kamerlid jhr. mr. Victor de Stuers een bloemenkrans doen bezorgen. Naar wij vernemen zal ook H. M. de Koningin-Moeder voor een aanzienlijk be drag inschrijven op de nieuwe Staatsleening. Reeds werd gemeld dat de verwach ting bestond dat de afdeelingen der Twee de Kamer ook deze week nog niet geheel gereed zouden komen met haren arbeid. Uit parlementaire kringen vernamen wij heden dat inderdaad nog vier afdeelingen druk bezig zijn. Alleen de vijfde afdeeling is geheel gereed, óók reeds met het onder zoek van de grondwetsherzieningsvoorstel- len Ir.dien de overige afdeelingen heden en morgen dus den arbeid niet kunnen be ëindigen, dan zal geen gevolg kunnen wor den gegeven aan het voornemen des Voor zitters, aangekondigd in de vergadering van 15 dezer, om, bijaldien het sectie-onderzoek tijdig afliep, de eerste openbare vergadering weder te houden op 23 Maart, dus a.s. Dinsdag, en waarin dan, indien geen an dere wetsontwerpen worden voorgeschoven, de Ouderdomsrentewet aan de orde zou zijn. Verder vernamen wij dot het afdeelings- onderzoek der belastingontwerpen thans ge heel afgeloopen is, en dat met de samen stelling der voorloopige verslagen nu spoe dig een aanvang zou kunnen worden ge maakt. Eindelijk kwam ons ter oore, dat de heer van der Voort van Zijp gekozen is tot voor zitter van de Commissie van Rapporteurs over de wetsontwerpen tot het in overwe ging nemen van voorstellen van verande ring in de hoofdstukken D, III en IV en in de Additioneele Artikelen der Grondwet. Staatscommissie inzake de Stormvloed- De dezer dagen ingestelde Staatscom missie, die de opdracht heeft om een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaken van de buitengewoon hooge waterstanden, tijdens den stormvloed van 13-14 Januari 1916 voorgekomen op de in Zuid-Holland gelegen beneden - rivieren, meer bepaeldelijk op den Rotterdamschen Waterweg, zal Maandag 3 April in het ge bouw van het Departement van Waterstaat, door den minister van Waterstaat worden rreïnstalleerd- De oorlogswPnstbelastlng. De Nederlandsche Stoomvaart-Maatschap pijen, die alle bestaande geregelde stoom vaartdiensten tusschen Nederland en over- zeesche gewesten onderhouden, hebben zich, volgens het Hbld., inzake de oorlogs winstbelasting met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij in overweging ge ven in het aanhangige wetsontwerp een wij ziging te brengen, en wel: „Zij bepale, dat de belasting, wat de Stoomvaart-Maatschappijen betreft, geheven worde van de zuivere winst met dien ver stande, dat zij: a. over het bedrag der uitdeelingen be taalbaar is overeenkomstig het bepaalde in art. 75; b. over het bedrag der reserveeringen gedeponeerd wordt ter plaatse bij algemee- nen maatregel van bestuur te bepalen en be taalbaar is ten hoogste vijf jaren na het einde van den oorlog, tenzij vóór het einde van dien termijn van vijf jaren ten genoege van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aangetoond, dat de buitenge wone omstandigheden tijdens den oorlog of gedurende dien termijn geheele of gedeel telijke vrijstelling .an dit deel der belasting tot dekking van verliezen en tot afschrijving van hoogere kosten van aanschaffing gedu rende dien tijd, volgens regelen door den genoemden Minister te stellen, noodig maakt." Het adres is onderteekend door de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij, Konink lijke Hollandsche Lloyd, Koninklijke Neder landsche Stoomboot-Maatschappij, Konink lijke West-Indische Maildienst, Nederl. Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij, (Holland Amerika lijn), Stoomvaart-Maat schappij Nederland, Stoomvaart Maatschap pij Roticrdamsche Lloyd en Stoomvaart- Maatschappij Zeeland. Hout voor geweren. De heer M. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond, heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend, om te verkrij gen, dat de noteboomen zooveel mogelijk gespaard worden door voor de vervaardi ging van geweerkolven beukenhout te bezi gen. De heer Bongaerts ontving ten antwoord, dat de Minister reeds, na lang en rijp be raad, op verschillende andere dergelijke ver zoeken afwijzend had moeten beschikken. De onafwijsbare noodzakelijkheid om te voorzien in de zeer urgente behoefte aan hout voor de fabrikatie van de geweerladen, niet alleen de kolven, heeft den Minister in deze aangelegenheid geen keus gelaten. Officierenrans el. Naar de Msb. verneemt, kan dezer dagen de invoering van een ransel voor officieren in veldtenue worden verwacht Leveringen Ban de Indische Regeering. Met het s.s. „Nieuw Am sterdam" van de Holland-Amerikalijn, ver trokken heden naar New-York de heeren J. E. Inckel, directeur van het Technisch bu reau van het Departement van Koloniën en J. C. Ankersmit, hoofdingenieur aan ge noemd bureau. De heeren reizen in op dracht van den Minister van Koloniën, ten einde, zooals eenige dagen geleden werd gemeld, betrekkingen aan te knoopen met fabrieken in de Vereenigde Staten, ten be hoeve van leveringen aan de Indische Re geering. Kolonel S. O. v. d. Straaten. De te 's Gravenhage overleden gepens. ko lonel der artillerie S. O. van der Straaten werd in 7842 te Dordrecht geboren. Na in 1859 als kadet bij de Koninklijke Militaire Academie voor het wapen der artillerie hier te lande te zijn geplaatst, werd hij in 1863 tot 2e luitenant bij het le regiment vesting artillerie benoemd en na in 1868 overge plaatst te zijn bij het regiment veld-artille- rie, werd hij in 1870 bevorderd tot le lui tenant, waarna hij bij reorganisatie in 1876 werd overgeplaatst bij het 2e regiment veld artillerie. In 1879 volgde zijne benoeming tot kapi tein 2e klasse bij de Hide Afdeeling vesting artillerie. In het volgende jaar werd hij over geplaatst bij de Ilde afdeeling der vesting artillerie, en het daarop volgende jaar (1881) kwam hij bij het 3e regiment veld-artillerie. Van 1885 tot 1889 was hij adjudant van het korps, waarna hij werd overgeplaatst bij het le regiment veld-artillerie. Na in 1894 te zijn benoemd tot majoor bij het 4e regiment vesting-artillerie en in 1898 tot luitenant-kolonel, is hij met ingang van 16 Nov. 1900 gepensionneerd, terwijl hem in 1907 de rang van kolonel is verleend. Hij had het onderscheidingsteeken van langdurigen Nederlandschen dienst als offi cier. Sedertand en de oorlog. Onveiligheid ter zee. Wij meenen te weten, dat de gisteren middag gehóuden gewone ministerraad zich grondig bezig gehouden heeft met de quaes- tie der onveiligheid ter zee in verband ook met de verschillende conferenties, die in de laatste dagen gevoerd zijn tusschen leden onzer Regeering en de direct belanghebben den bij de zeevaart. Er zijn eenige beslui ten genomen omtrent welken aard nog geen mededeelingen konden worden verstrekt. De Tubantia. De vraag is gerezen, of het torpedeeren van de „Tubantia" voor den Raad voor de Scheepvaart behandeld zal worden. De kapi tein en eenige opvarenden van de „Tuban tia" zijn door den inspecteur voor de scheep vaart alhier reeds gehoord. Na dit voorloopig onderzoek zal nog door een commissie uit den Raad moeten uitge maakt worden, of het zinken in openbare zitting door den Raad voor de Scheepvaart zal worden behandeld. Verschillende andere torpedeeringen zijn niet naar de openbare zitting verwezen. Twee sloepen van de Tubantia zijn, naar wij in de Engelsche bladen lezen, Maancjag te Lowestoft aangebracht. Men schrijft aan De Telegraaf: De heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oyen, wonende te Lochem, zwager von de twee heeren De Beaufort, die op de „Tubantia" waren, vertelde mij zoo juist het volgende: Even na het torpedeeren van de „Tuban tia" werd er fe Vlissingen een draadloos be richt opgenomen, hetwelk meldde: „Tuban tia" op een mijn geloopen". De kapitein Wytsma verzekert, dat hij ge seind heeft: „Tubantia" getorpedeerd". Hieruit blijkt, dat de duikboot, die de „Tu bantia" getorpedeerd heeft, zelf het draad- looze bericht verzonden heeft. Naar aanleiding van dit schrijven, verzocht de Tel. hare Haarlemsche correspondent bij den kapitein der „Tubantia" nadere inlich tingen in te winnen. Hij meldt het volgende: Kapitein Wijtsma verklaarde mij, dat bij het ongeluk met de „Tubantia" door hem 2 radiogrammen zijn afgezonden, een aan Scheveningen om hulp te verzoeken van de marine-autoriteiten en een aan de directie van zijn maatschappij, waarin gemeld werd „Tubantia" getorpedeerd". Hij heeft geen radiogram gezonden, dat het schip op een mijn geloopen was. Het is echter gebleken, dat de marconiofficier aan een vriend te IJmuiden een particulier radiogram heeft verzonden, dat reeds in de bladen is ver meld, dadelijk na de ramp. De meening van den kapitein is nog steeds, dat het schip ge torpedeerd is. Hij acht het uitgesloten, dat het schip door een ontploffing is te gronde gegaan. De „Wodan" heeft bij haar onderzoek de plaats van het wrak niet kunnen terugvin den, omdat er niets meer van het schip bo ven water steekt en in zulk geval de op sporing ervan alleen bij goed weer moge lijk is. Ce Palembang. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt zal door de Marine een onderzoek wor den ingesteld naar het ongeval van de Pa lembang bij de bemanning van het schip, wanneer deze hedenavond aankomt. Gisterenavond half negen ongeveer lag de „Rotterdam" voor den wal, aanbrengende de schipbreukelingen van de „Palembang". Na de mededeelingen, die reeds in Enge land zijn gedaan, kwam het er hoofdzakelijk op aan nadere, preciese gegevens te ont vangen van de oorzaak der ramp. Uiteraard kon daaromtrent de gezagvoerder de meest betrouwbare mededeelingen doen. Inder daad gelukte het ook den talrijken intervie wers rem even te zieu te krijgen. Met groo te beslistheid verklaarde hij evenwel geen vraaggesprek te zullen toestaan. Zijn onder geschikten had hij gelijkluidende instructies verstrekt. Eerst voor den Raad van de Scheepvaart zullen zij zeggen wat ze te zeg gen hebben. Het Vaderland teekent hierbij aan Men lette goed op. Donderdagmiddag zat de heer De Vries, Woensdag aangebracht met de „Rotterdam", op de redactiebureaux te vertellen. Maar Donderdagavond kwam de „Rotterdam" eerst te Roterdam aan Zouden onze Amsterdamsche collega's niet het slachtoffer geweest zijn van een quasi-grappenmaker, die de „geredde" uit gehangen heeft? Ce Calloper. Reuter bericht uit Londen, dat de tijding, dat het vuurschip de Galloper in den grond is geboord, ongegrond is. Het schip is van zijne standplaats weggenomen. Het Berliner Tageblatt vindt het be richt van belang, dat „het vuurschip Gallo per is weggedreven en dat in de buurt van zijn oude ligplaats een wrak is opgemerkt." Volgens Lloyd's toch is de Palembang bij de Galloper getorpedeerd. Het Berl. Tage blatt acht het nu mogelijk, dat het afgedre ven vuurschip de Palembang uit haar koers en in een der mijnvelden heeft gebracht, die daar in de buurt zeer talrijk zijn. v Ce mail. Het stoomschip „Zeelandia", dat 18 Maart uit Zuid-Amerika te Amsterdam aankwam, heeft de post in Engeland moeten lossen. Ook door het 11 dezer uit New-York naar Rotterdam vertrokken stoomschip „Rotter dam" en het gisteren uit New-York te Rot terdam aangekomen stoomschip „Noorder- dijk" is de post in Engeland ontscheept moeten worden. Indische Mail. Vanwege het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie wordt medegedeeld, dat de verzending vari brieven en andere stukken naar Nederlandsch Oost Indië, welke 25 Maart e.k met het stoomschip „Koningin der Nederlanden" van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" zoude plaats vinden, tot nader orde is uitgesteld. Ce zeevaart. Het stoomschip „Zeelandia" van de Kon. Holl. Lloyd, waarvan het vertrek op 29 Maart was bepaald, zal dien dag niet uitvaren. De Nieuw-Amsterdam, van de Holland- Amerikalijn, is gisterenmiddag 12 uur de Galloper gepasseerd, begeleid door de sleep- booten Theems en Roode Zee. Laatstge noemde sleepboot gaat in ieder geval met de Nieuw-Amsterdam mee tot de Duins. De Theems kwam terug met het stoom schip „Rotterdam", dat des avonds te Rotter dam werd verwacht. De Rijndam, die op 28 dezer van hier ver trekt, zal ook door slecpbooten worden bege leid De Tel. verneemt uit goede bron, dat overwogen wordt, de handelsschepen tot aan de Engelsche territoriale wateren door mijn- vegers te doen voorafgaan. Wet achterhouden van waarde papieren door Engeland. Londen, 23 Maart. (R.) Er schijnt een indruk te bestaan in Nederland als zou de Britsche regeering waardepapieren, die deugdelijk Nederlandsch eigendom zijn, heb ben achtergehouden of naar het prijsge- rechtshof verwezen. Dit is geheel en al on juist. Al zulke waarden zijp langs den snelst mogelijken weg naar hunne bestemming ge zonden. De Britsche regeering heeft slecht# die waarden achtergehouden, waaromtrent het onbetwistbare bewijs bestond van Duit- schen oorsprong of eigendom, of die ovei zee gezonden werden om voor Duitsche re kening te worden verkocht. Misschien het meest in het oog vallende feit in het plan van de Duitsche operatiën is, dat velen van de achtergehouden Amerikaansche waarden het Belgische zegel dragen-en zoo het be wijs leveren van de dikwijls ontvangen be richten, dat Duitschland in België aanwe zige waarden heeft gekocht, zeker niet zon der op de Belgische houders uitgeoefenden dwang, ten einde den Duitschen wisselkoers te verbeteren door verkoop in Amerika met aanmerkelijk voordeel, gegeven zijnde den stand van den wisselkoers. Deze operatiën zijn een integreerend bestanddeel van de politiek der Duitsche regeering. Van de ge allieerden kan men niet verwachten, dat zij er in berusten, dat dit zoo voortgaat. Maar er wordt alle zorg besteed om voor de wer kelijk Nederlandsche belangen geene finan« cieele ongelegenheid te veroorzaken. D« beste wijze om die belangen te beschermen is thans een onderwerp van overleg en over' weging. Suiker. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de cijfers betreffende het suikerverbruik in den laatsten tijd onzekerheid aangaande de binnenlandsche suikervoorziening tijdens den verderen duur der compagne 1915-'16 hebben teweeggebracht, wordt in opdracht van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, door de Commissie van Advies inzake de suiker in overleg met het suikerbureau een onderzoek ingesteld. Hangende dit onderzoek worden suiker en suikerhoudende goederen tijdelijk niet ten uitvoer toegelaten. In verband met bedoeld onderzoek is hef noodig, dat alle houders van uitvoercertifi- caten, zoowel die van de campagne 1915/16 als van de campagne 1914/15, hunne certi ficaten tegen ontvangbewijs aan bovenge noemde commissie, te Amsterdam, doen toekomen vóór ultimo Maart 1916. Certifi caten die niet vóór dien datum zijn ingele verd, zullen hunne geldigheid verliezen. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de regeling van de maxi mum-prijzen voor suiker, welke tot dusver heeft gegolden, zoowel tijdens den verderen: duur der loopende campagne, als ook tij dens de volgende campagne zal worden ge handhaafd, de prijzen althans niet zullen worden verhoogd. fristafsoda. Naar wij vernemen wordt in den detail handel voor kristalsoda een ongemotiveerd hooge priis aan het verbruikend publiek be rekend. Waar dit artikel met name een groot verbruiksartikel is voor de breedera volksklasse, rijst de vraag of het niet aan beveling zou verdienen na te gaan of do marge tusschen den kostprijs, door den grossier betaald en den detailprijs, waarvoor het artikel door den verbruiker ten slotto- moet worden gekocht, niet tot redelijker af metingen dient te worden teruggebracht. Er is blijkbaar reeds eene beweging tot prijs verlaging gaande, doch deze is zeker nog niet voldoende te achten. Wij vernamen, dat tot voor enkele dagen voor dit artikel in groote volkswinkels betaald moest wor den 20 cent per pond en dat deze prijs thans is verlaagd tot 14 cent per pond. Of schoon dit oogenschijnlijk reeds een be. langrijke reductie is, bestaat er reden to ge< looven dat, alvorens van een billijken con sumptieprijs sprake kan zijn, aanmerkelijke daling van den prijs nog noodig zal wezen. Zuiderzee* haring. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met betrekking tot de ver strekking van zuiderzeeharing de volgende circulaiie tot de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat eene re geling getroffen wordt, waardoor het moge lijk zal ziin in het a.s. zeizoen, met ingang van een nader te bepalen datum, tegen redelijken prijs Zuiderzeeharing, versch of gerookt tot harde of zachte bokking (bak- bokking), ter beschikking der bevolking te stellen. Gemeentebesturen, welke deze Zui derzeeharing of -bokking onder hunne be volking wenschen te distribueeren, kunnen deze betrekken door bemiddeling van het Centraal Bureau voor den afzet van vissche- rijproducten, Prins Hendrikkade 118, te Am sterdam, onder de navolgende voorwaardent 1. De gemeentebesturen verbinden zich de geleverde visch onder hun toezicht te doen distribueeren onder de consumenten hunner gemeente tegen kostenden prijs, verrr.aei* derd met het zuivere bedrog van de onkos ten, verbonden aan den plaatselijken ver koop. Zij waken er tegen, dat uitvoer uil hunne gemeente van de beschikbaar gestel* de visch plaats vindt of handel gedreven wordt in haring of bokking, die door hunnf bemiddeling van het voormelde Centraal Bm reau is betrokken. 2. Uiterlijk des Donderdags 12 uur ir.'Jdad moeten de aanvragen yoor haring of bok# king, nauwkeurig gespecificeerd, voor de kc* mende week ingekomen zijn Kj het voo: meW de Centraal Bureeu, onder opgave van d# hóeve r'haden, die men ch maximum op el* ken dag afzonderlijk van de weekc aanval*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2