"bTnnInlandT" de voorstellers van alle richtingen tot in de kleinste détails tot uitdrukking kwamen. De Rijkskanselier en de staatssecretaris yan Marine voerden meermalen het woord; jtevens gaf de minister van Financiën uit voerige inlichtingen over den economischen toestand. Het werd algemeen erkend, dat |n de mededeelingen van de rijksregeering 'de te bespreken vragen buitengewoon open hartig en met vol vertrouwen behandeld wer- 'den. De discussie, die op deze mededee lingen volgde, breidde zich uit over het ge heele gebied van de economische en poli tieke vraagstukken; op de militaire vraag stukken werd zóó ver ingegaan als noodig was om een helderder inzicht te krijgen. De vertrouwelijke aard van de aan dit 'debat ten grondslag liggende verklaringen yen de regeering, maakt het onmogelijk na dere mededeelingen aan het publiek te doen. Door de leden van de commissie werd met allen nadruk verklaard dat de gedachte van ook maar de geringste inmenging in de macht van de militaire bevelhebbers bij de indiening van de voorgestelde motiën niet heeft voorgezeten. De Rijkskanselier gaf uitdrukkelijk te ken nen, dat hij de vaderlandslievende motieven van de voorstellers der motie waardeerde. De geheele gedachtenwisseling in de com missie werd gekenmerkt door een vastbera den vaderlandslievenden geest. Over het feit, dat, om den oorlog met succes door te zetten, de zee-oorlog met de meest afdoen de middelen moest worden gevoerd, heerschte volkomen eenstemmigheid. De be sprekingen in de commissie namen een loop, die het algemeen vertrouwen in het succes van de Duitsche wapens zal versterken. Vóór dat de zitting verdaagd werd, be tuigde de voorzitter onder instemming van de commissie, dank aan den Rijkskanselier voor zijne deelneming aan de beraadslagin gen. Washington, 2 8 Maart. (Havas). Het conflict tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bereikt zijn hoogtepunt. De pers eischt met nadruk verontschuldigingen van de zijde van Duitschland of een breuk met den staat, die het aan de Vereenigde Staten gegeven woord heeft geschonden. De dagbladen herinneren Wilson aan zijne verklaring aan de leiders van het congres fn den laatsten strijd over de bewapende handelsschepen, dat hij genoodzaakt zou zijn aan Bernstorff zijn paspoort te zenden, als door een nieuwen duikbootaanval Ame- rikaansche levens bedreigd werden. Gedwongen door de noodzakelijkheid om de openbare meening in de Vereenigde Staten te kalmeeren, heeft Bernstorff laten verkondigen, dat men aan hem het heen gaan van Tirpitz te danken had. In weenvil van deze verklaring, verzekeren hoogge plaatste personen in Washington en New- York, dot de eenige manier om aan het schandaal een einde te maken, is, het ver trek van Bernstorff te eischen. B e r I ij n 2 9 Maart. (W. B.) Een be richt van Reuter uit Washington meldt, dat staatssecretaris Lansing mededeelt, dat aan den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn is opgedragen bij de Duitsche regeering na vraag te doen of het een Duitsche duik boot is geweest, die de Sussex en de Englishman heeft getorpedeerd. Berlijn, 29 Maart. (K.-N.). Uit Madrid wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat minister-president Romonones in eene rede opnieuw den nadruk gelegd heeft op Span- je's onverzettelijken wil om neutraal te blijven tot aan het einde van het Europee- sche conflict, van welke zijde ook invloed mocht worden uitgeoefend. Petersburg, 29 Maart. (W. B.) De minister van oorlog, generaal Poliwanow, is op .zijn verzoek van zijne functie ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de chef van de intendance, intendant-generaal en gene raal der infanterie Sjoewajew. Konstantinopel, 29 Maart. (W. B.) Maarschalk von Mackensen is Dinsdag namiddag vertrokken. Aan het station wa ren de Duitsche ambassadeur, graaf Wolff- Metternich, en de minister van oorlog En- Ver Pacha aanwezig om afscheid te nemen. Londen, 29 Maart, des avonds. (W. B.) De oorlogscommissie van de unionisten besloot in hare vergadering van 21 Maart den minister Bonar Law mede te deelen, dat er onverwijld stappen moeten worden gedaan om in de behoefte aan manschappen voor het le<rer te voorzien, doordat alle man nen van dienstplichtigen leeftijd gedwongen •worden dezelfde offers te brengen. Bonar Law antwoordde, dat het kabinet alle cijfers onderzoekt betreffende de aanvulling van de legersterkte en dat hij zoo spoedig mogelijk eene nadere mededeeling zal doen aan Car son. Berlijn, 29 Maart. (W. B.) Het hee renhuis heeft in ééne zitting de staatsbe- grooting voor het aanstaande dienstjaar goedgekeurd. Kopenhagen, 29 Maar t. (Havas). In eene socialistenvergadering te Leipzig, waarin vier socialistische districten verte genwoordigd wuren, werd eene motie van vertrouwen in Haase aangenomen. B e r 1 ij n, 2 9 M a a r t. (W. B.) In het ver slag van het bestuur der Duitsche rijksbank over 1915 wordt o.a. gezegd: In het jaar 1915 heeft het Duitsche eco nomische leven zich aan de eischen van den nieuwen door den oorlogstoestand in 't le ven geroepen toestand op inderdaad ver rassende wijze aangepast. Dat het met zoo opvallend gemak gelukte de dekking van bij'na de geheele binnenlandsche behoefte zondér noemenswaardige medewerking van het buitenland te verzekeren, was niet het mmst een gevolg van den door Engeland g vo ''den handelsoorlog, die Duitschland hoe langer zoo meer dwong tot de uiterste Inspanning en aanwending van zijne econo mische krachten. De goudvoorraad van de rijksbank heeft in het verslagjaar eene vermeerdering on dergaan van 352.4 millioen mark. De goud voorraad van de rijksbank is bijna verdub beld tegenover het bedrag bij de uitbarsting van den oorlog. De gouddekking van de noten der bank was dooreen genomen in het jaar 43.6 pet., hetgeen nog een half percent hooger is dan volgens de laatste opgave voor het begin van den oorlog. De totale winst van de rijksbank bedroeg 273.144.929 mark. Na aftrek van de be- stuurskosten enz. en van de oorlogsbelas ting, die moet worden betaald op grond van de wet van 24 December 1915, bedragende 114.300.000 mark, blijft er eene netto-winst over van 106.482.331 mark. Hiervan ont vangt het rijk 85.419.500 mark, zoodat het rijk in 't geheel als aandeel in de winst van de rijksbank 199.719.509 mark ontvangt. De aandeelhouders ontvangen eèn dividend van 8.97 pet., zijnde 16.146.000 mark, te gen 10.24 pet. voor het jaar 1914. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Het eedsvraagstuk. Memorie van Antwoord. De Regeering verklaart zich gelukkig te ach ten, dat thans een regeling schijnt te zijn gevon den, welke de bijzondere beteekenis van den eed hoog houdt, zonder dat geweld wordt aange daan aan de overtuiging van diegenen die, voor een deel juist uit grooten eerbied voor den eed, tegen het eedzweren bezwaar hebben. Met instemming vernam .de Regeering thans, dat een oplossing van dit vraagstuk ook in het Verslag der Eerste Kamer „dringend" wordt ge noemd en zij is erkentelijk voor de algemeen uitgesproken waardeering, dat de Regeering het aan een nieuwe poging tot oplossing van het vraagstuk niet heeft loten ontbreken. Dat bij behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer van alle zijden een zucht naar gemeen overleg heeft geheerscht, welk streven ten slotte bekroond is door de aanneming van het wets ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm met groote meerderheid en met medewerking van de meeste politieke partijen, stemt de Regeering tot dankbaarheid en maakt de verdediging van dit in gemeen overleg tot stand gekomen wetsont werp ook in deze Kamer tot een aangename taak. Wat de gevolgen van deze regeling zullen zijn, is uit den aard der zaak niet met zekerheid vooruit vast te stellen. Het is slechts op grond van de psychologie van ons volk in verband met de ervaringen in het buitenland met dergelijke stelsels opgedaan, met vrij groote mate van waarschijnlijkheid te bepalen. En dan aarzelt de Regeering niet nogmaals als haar stellige overtuiging uit te spreken, wat ook het vertrou wen is van de vele leden uit verschillende poli tieke partijen, die deze regeling als een compro mis aanvaarden, dat n.l. de eed tengevolge van dit wetsontwerp niet in onbruik zal geraken. Men houde toch in het oog, dat hij, die een belofte in plaats van den eed wil afleggen, een schriftelijke verklaring moet onderteekenen ten overstaan van dengene in wiens handen de be- eediging zal plaats hebben, inhoudende dat hij onoverkomelijke bezwaren heeft, ontleend aan zijn opvatting omtrent den godsdienst, tegen het afleggen van eeden ook zelfs indien een yrette- lijk voorschrift dit vordert. Is het nu aanneme lijk, dat het herhaaldelijk zal voorkomen, dat geloovigen opzettelijk een onware schriftelijke verklaring omtrent hun godsdienstige opvatting zouden geven Het is waar, dat thans, tengevolge van het wegvallen van het toetsingsrecht op grond van de ernstige bezwaren die bij velen tegen dezen waarborg bestonden, een ieder zelfstandig be slissen moet of hij den eed dan wel de belofte zal afleggen, en dat de beslissing hierover slechts bij een ieders eigen geweten berust. De err-tige aard echter onzer bevolking, het verantwoorde lijkheidsgevoel dat vooral spreekt wanneer men. zelf in vrijheid een beslissing heeft te nemen, waarborgen voor de Regeering, dpt van de be paling van artikel 3 geen misbruik zal worden gemaakt. Waar in dit wetsontwerp de eedsplicht uit drukkelijk in artikel 1 is gehandhaafd waar zij die den eed door de belofte wenschen te vervangen, formaliteiten zullen te vervullenn hebben van veel strengeren inhoud dan in andere landen met soortgelijke regeling het geval is en waar onze bevolking toch-even goed als die van an dere landen van ernst van godsdienstige opvat ting blijk geeft, daar behoeft toch waar'ijk de vrees niet te bestaan, dat hier de eed in onbruik zou geraken, terwijl de ervaring in Engeland en Zwitserland ten aanzien van de kantons waar de eed met geheel is afgeschaft leert, dat slechts zeer zelden in de praktijk een be roep gedaan wordt op het wettelijk voorschrift dat vervanging van den eed door de belofte mo gelijk maakt. Trouwens, ook de ervaring hier te lande reeds opgedaan met betrekking tot de Beroepswet, waar zelfs geheele facultatiefstel- b'ng bestaat en toch slechts zelden de belofte wordt afgelegd, wijst in geheel dezelfde richting. Tegen het afschaffen van den eed zou de Re geering ernstige bedenking hebben. Trouwens, ook in Zwitserland, dat in dit verband geprezen wordt, omdat daar de rechter bij het hooren van getuigen geen eed zou opleggen, maar een voudig zou zeggen: „spreekt de waarheid", is de toestand volstrekt niet algemeen zooals hier omschreven is. In niet minder dan 10 van de 25 kantons geldt nog als regel de eedsplicht en wordt alleen „aus religiösen Grimden" de eed door een belofte vervangen. Evenmin als geheele afschaffing van den eed, zou facultatiefstelling van eed en belofte de in stemming van de Rege^ring kunnen verkrijgen. En met nadruk ontkent zij, dat de facultatiefstel ling zijn zou de consequentie van het stelsel. Gedurende de geheele behandeling van het eedsvraagstuk, zoowel bij het vorige als bij dit ontwerp, heeft de Regeering steeds voorop ge steld: handhaving van den eedsplicht, behalve wanneer hierdoor de gewetensvrijheid geweld zou worden aangedaan. Met dit stelsel, dat ook den grondslag vormt van het thans getroffen compromis, is facultatiefstelling ten eenenmale in strijd. Slechts ten aanzien van den ambts eed meent de Regeering de eedsverplichting te kunnen missen en op het voorbeeld van de Grondwet en vele bestaande wetten de vrije keuze tusschen eed en belofte algemeen te kun nen maken Verzet het beginsel: ,>ecdsplicht zonder ge wetensdwang" zich tegen de facultatiefstelling, eveneens zal duidelijk zijn voor wie dit beginsel in het oog houdt, dot een regeling, die de be lofte alleen mogelijk zou maken voor hen, die beweren niet aan God te gelooven, voor de Regeering niet aannemelijk was. Want de Re geering wil de gewetensbezwaren eerbiedigen van allen zonder onderscheid, ook en vooral van hen, die wèl in God gelooven en toch op rechte, aan hun godsdienstige opvatting ont leende bezwaren tegen eedsaflegging hebben. Om soortgelijke reden bestond ook tegen het denkbeeld, dat deze voorziening alleen beperkt zou blijven tot personen, die tot geen kerkge nootschap behooren, zeer zeker bezwaar. De arresten van den hoogen Raad hebben zeer ze ker alleen betrekking gehad op de niet tot een kerkgenootschap behoorende personen, zoodat bij een beperkte regeling formeel in de leemte zou zijn voorzien. Een regeling echter, die alleen voor deze personen een voorziening gaf die dan niet anders denkbaar ware geweest dan on der toekenning van de bevoegdheid tot het af leggen van de belofte zou -den gewetens dwang van leden van een kerkgenootschap, die op grond hunner godsdienstige overtuiging be zwaar tegen eedzweren hebben, des te druk kender doen worden. Bovendien bleken nog an dere bezwaren te bestaan, die een noodrege- ling in dezen geest minder gewenscht maakten. De Regccring deelt de meening van de zeer vele leden, die van oordeel zijn dat te veel eeden worden afgelegd, al worde niet vergeten, dot in het buitenland in menig opzicht het aan tal nog grooter is. Zij geeft gaarne de verzeke ring tegen onnoodige vermeerdering van het aantal eeden in nieuwe wettelijke voorschriften zooveel mogelijk te zullen waken. Zooals bekend is, had ook de Regeering zich van den beginne af voorgesteld, dat deze rege ling slechts als een proef ware te beschouwen. Nu echter in de Tweede Kamer zelf van ver schillende zijden de wensch bleek, dat het wets ontwerp, na het door het amendement-De Geer verkregen compromis, zijn uitgesproken voor- loopig karakter niet zou behouden, bestond er voor de Regeering geen aanleiding zich tegen dien-wensch, neergelegd in het amendement-De Savornin Lohman, te verzetten. Te minder om dat het wegvallen van den geldigheidsduur van dit ontwerp oan geen volgende Regeering eeni ge belemmering kan in den weg leggen, om hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, bijv. ten aan zien von de fiscale eeden, het eedsvraagstuk op nieuw aan de orde te stellen. Berichten. De Staatscourant van heden Woens dag 29 Maart, bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol ontslagen uit den militairen dienst met recht op pensioen de generaal-majoor van het Indische leger C. H. van Rietscho ten; op verzoek eervol ontslagen F. G. C. Mar- gadant te Rotterdam, als opzichter le klasse bij het stoomwezen; wederom benoemd aan het Instituut voor phyto-pathologie van de Rijks- Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wage- ningen tot assistent H. A. A. v. d. Lek, tot boekhouder W. Viets, tot ambtenaar I. van Soest, allen aldaar; bij de directie der Rijkspostspaarbank be vorderd tot commies J. P. Switsar en C. A. F. K. Aué, adjunct-commies en benoemd tot assistent A. J. Harmsen, J. C. Meijer en J. C. de Groot, allen tijdelijk ambtenaar; op verzoek benoemd tot hoofdcommies der telegrafie M. Dolhain, thans adjunct-di recteur bij den dienst der telegrafie te Rot terdam. H. M. de Koningin heeft voor de uit voering der Chr. Zangvereeniging „Oefe ning en Stichting" op Woensdag 5 April in de Regentessekerk, ten bate van den we deropbouw en restauratie der Ned. Herv. kerk te 's Gravenhage, een bedrag van 50 geschonken. Z. K. H. de Prirs der Nederlanden heeft het voornemen te kennen gegeven de voor stelling ten bate van het Hoefijzerverbond op- Dinsdag 4 April a.s. in de theaterzaal van het restaurant De Twee Steden te 's Graven hage bij te wonen. Opgevoerd zullen worden twee tooneel- stukjes, waarvan één in costuum. Mevrouw Sorda zal eenige liederen zin gen. Velling van hout. Vanwege den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provin ciën de volgende missive betreffende velling van hout rondgezonden „Mijne aandacht wordt er op gevestigd, dat, tengevolge van de tijdsomstandigheden en de hooge prijzen, tegenwoordig abnor maal veel hout wordt geveld. Ten einde in staat te worden gesteld, den omvang van dit verschijnsel na te gaan, zou het mij aangenaam zijn, indien UHEG. aan de gemeenten in uwe provincie het verzoek wilde richten om, zoodra binnen haar ge bied eenigszins belangrijke bosschen of be plantingen van wegen, dijken, enz. worden geveld, of worden verkocht om te worden ge veld, hiervan aan u mededeeling te doen door opgave van: a. de soort van het hout; b. den leeftijd; c. de oppervlakte of het aantal boomen; d. de bestemming (papierfabricage, lucl- fersfabricage, timmerhout enz.) Kamerverkiezing district Weert. Aan De Tijd wordt gemeld, dat de heer G. Peters, burgemeester van Bergen, de officieele candidaat der boeren zal wor den. Het juiste cijfer van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening zal nader wor den bekend gemaakt. Gitserenmiddag tegen 5 uur bleek reeds voor meer dan 183 millioen gulden te zijn ingeschre ven, waarvan voor ruim 91 millioen uit Am sterdam, ruim 25 800.000 uit 's Graven- haae en 23 800.000 uit Rotterdam. Huldiging mr. H. Smeenge. Ter gelegenheid van zijn 30-jarig Kamer lidmaatschap zal mr. H. Smeenge Maandag 3 April a.s. te Amsterdam gehuldigd wor den. Hem zal dien avond te half negen door Amsterdamschev rijzinnigen en jong-vrijzin- nigen een serenade met fakkellicht worden gebracht voor zijn woning in de P. C. Hooft- straat. M e j. A. S. C. O p h o r s 1.1 Een droe vig sterfgeval heeft in de Amsterdamsche studenten-wereld dezer dagen groote ont roering gewekt. Na een kortstondige ziekte overleed mej. A. S. C. Ophorst, medisch stu dente, welbekend onder de vrouwelijke stu denten, die verschillende takken van sport beoefenen. Hoe geliefd ook mej. Ophorst, de dochter van den stellingcommandant, on der de studenten was, bleek Dinsdagmiddag op 't kerkhof Zorgvlied, waar onder een bui tengewoon groote belangstelling van de zij de van het Studentencorps haar stoffelijk overschot ter aarde werd besteld. Nederland en de oorlog. De Tubantia. Het Wolff-bureau meildt uit Berlijn 't volgende officieele bericht Met betrekking tot de door Reuter be kend gemaakte verklaring van de Engel- sche admiraliteit over de in den Noordzee opgevischte, naar het heet Duitsche tor pedo's en torpedo-bestanddeelen, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard Zoodra de opgespoorde stukken metaal worden overgelegd, zullen zij van Duitsche zijde aan een nauwgezet onderzoek onderworpen worden. Zoolang dit onderzoek niet is ge ëindigd, moet het oordeel over dit materiaal voorbehouden blijven. Eene officieele ver klaring van den chef van den admiraalstaf stelde reeds vast, dat door Duitsche zee- strijdkrachten op de Tubantia een torpedo niet is afgeschoten. Men wijst het Hbld. op de beteekenis van de chemische analyse der stukken brons, koper en zink van de gevonden stukken me taal in de sloepen van de „Tubantia". De metaal-alliages van het brons in de verschil lende landen zijn bekend, zoodat een ver gelijking tusschen deze en die van het ge vonden metaal ook aanwijzingen kunnen opleveren. Van de resultaten van het onder zoek door onze torpedo-officieren is een uitvoerig rapport opgemaakt, en het blad meent te weten, dat de chemische analyse van het brons ook bekend is bij het Depar tement van Marine. De zaak van den ondergang van de Tu bantia zal Woensdag 5 April voor den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam dienen. Of de zaak van de Palembang bij den Raad in behandeling zal komen, is nog niet be paald. De G el r I a. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie van den Konlnkl. Holl. Lloyd besloten, de „Gelria", het zusterschip der „Tubantia", op te leggen, zoodra zij in de Amsterdamsche haven is teruggekeerd. De Palembang. Een goed ingelicht deskundige schrijft aan Het Volk In het „Handelsblad" wordt verzekerd, dat de z.g. Schwartzkopff-torpedo's, met een waarvan de „Tubantia" volgens het regee- rïngsonderzoek zou zijn getorpedeerd, niet in het bezit van Engeland zijn. Dat is met de werkelijkheid in strijd. Deze soort torpedo's behooren tot een verouderd type en werden meer en meer vervangen door torpedo's, die men op groo- teren afstand kon lanceeren. Daar de duik boot echter dit laatste niet behoeft te doen, en op korteren afstand kan lanceeren dan de gewone torpedoboot of -jager, heeft men den ouden voorraad van deze soort torpedo's weer in gebruik gesteld. En, evengoed als Nederland ze bewaard heeft, heeft ook En geland ze gehad als wapen en bewaard. Ze zijn echter reeds vrij lang geleden aan de verschillende naties geleverd, voordat de Oostenrijksche deze soort torpedo van de „wereldmarkt" verdreef. Als men goed de Engelsohe verklaring er op na leest, zal men ontwaren, dat ze niet ontkent in 't bezit te zijn van die soort tor pedo's. Zoo men hier klaarblijkelijk van deskun dige zijde iets wil beweren, dan stellen wij- daartegenover onze kennis van zaken. De zeevaart. Naar het Hbld. verneemt, heeft de direc tie van den Kon. Holl. Lloyd besloten, voor- loopig geen harer schepen te laten vertrek ken. De directie wenscht eerst van de Ne- derlandsche regeering een geruststellende verklaring te ontvangen, dat de vaart door onze regeering veilig wordt geacht in ver band met de dienaangaande door vreemde regeeringen afgelegde verklaringen. Het blad verneemt verder, dat ook de di rectie van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland besloten heeft, hare schepen voor- loopig niet te laten varen, in weerwil van de maatregelen, door de Nederlandsche regeering genomen ter bevordering van de veilige vaart. De maatschappij overweegt, haar schepen om den Noord te laten varen, wanneer voor die route van de Nederland sche regeering de verzekering is ontvangen, dat zij haar veilig acht op grond van door onze regeering bij de betrokken vreemde regeeringen in te winnen inlichtingen. De Prins der Nederlanden en de Tam- bora, in den nacht van Maandag op Dins dag van Plymouth vertrokken en uitgeklaard naar Amsterdam en Rotterdam, hebben den waarborg gekregen, dat zij niet door de En- gelsche vloot zullen worden aangehouden. De groote Nederlandsche zeesleepboot Roode Zee (van de firma L. Smit Co. al hier) is Gisterochtend naar het punt 10 mijl Zuidwest van het Lille Fysten vuurschip, bij Stavanger, vertrokken om aldaar de om Schotland thuisvarende Nederlandsche stoomschepen Tambora (Rotterdamsche Lloyd) en Prins der Nederlanden (Maat schappij Nederland) op te wachten en deze langs den 5den meridiaan van Greenwich' de eenige veilige route naar het Ter- schellingerbankvuurschip te begeleiden. Nu het geschil met de scheepsofficieren der vrachtvaart tot een bevredigende oplos sing gekomen is, wacht het vertrek naar zee van een aantal in de haven te Rotterdam zeilklaar liggende stoomschepen, volgens de N. R. Ct., op het gereed zijn van de door de regeering toegezegde veiligheidsmaat regelen. In de gisterenavond te Amsterdam gehou den gecombineerde vergadering van de Ver- eeniging van Nederl. Gezagvoerders en Stuurlieden en van den Bond van Machinis ten ter Koopvaardij, onder voorzitterschap van mr. G. Seret, is meegedeeld, wat eer gisteren met de regeering is besproken en welk besluit daarop door de te Rotterdam gehouden vergadering is genomen. Voorts hebben de deputaties, die naar de onder scheiden Amsterdamsche reederijen waren afgevaardigd, rapport uitgebracht, en tol groote voldoening der vergadering bleek, dat geen dezer reederijen ook maar het minste bezwaar had toe te zeggen, wat de Maatschappij Zeeland aan haar gezagvoe rend personeel had toegezegd, en dat geen der directies in de door de vereenigïngen aangenomen houding een Iooneisch of het uitlokken van een conflict had gezien. De vergadering besloot op deze toezegging het zelfde als die van Dinsdagavond te Rotter dam. Het verkeer met Engeland. De mailboot „Koningin Wilhelmina" is gisterenavond te zes uur uit Engeland te Vlissingen binnengekomen. De boot had vertraging door slecht weder. Aan boord bevonden zich 74 passagiers waaronder 40 Duitsche geïnterneerden. De mailtrein is vertrokken, in plaats van te 6 uur 10 te 7 uur. Het T e 1 e g r a a f v e r k e e r met Engeland. Volgens aan het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie verkregen inliohtingen orhtrent de Onderbreking van het telegraafverkeer met Engeland, is nog niet te zeggen, hoe lang de storing duren zal. De hoop bestaate chter, dat een radio verbinding met Engeland zal tot stand ko men, doch omtrent den tijd, binnen welken dit gebeuren zal, kon nog niets worden medegedeeld, al werd verwacht, dat dit niet zéér lang zou zijn. De telegrammen voor Engeland worden per post daarheen verzonden, om bij aan komst per telegraaf verder te worden ver ronden. De directeur-generaal heeft aan de telegraafkantoren te Rotterdam en te Am sterdam order gegeven voor deze verzending gebruik te maken van alle geschikte scheeps gelegenheden. Naar Amerika kan via Duitschland geseind worden. Voor telegrammen naar New-York "bedraagt het tarief 4.875 het woord. TelegTafeeren naar Indië is mogelijk via Duitschland, Denemarken of Zweden, Rus land, Kiachta, HongkongSingapore. De prijs van telegrammen langs dezen weg be draagt 3.28 het woord. Uitgestelde tele grammen 1.64 het woord. Voor telegrammen, die via Engeland moe ten worden verzonden, bijv. naar Frankrijk, Italië, Rusland, Spanje en Portugal, is alleen de verzending per post naar Engeland mogelijk. Het Handelsblad meldt, dat er gisteravond een duizend telegrammen van Amsterdam naar Vlissingen zouden gaan, om per boot naar Engeland overgebracht te worden. Het Hbld. herinnert er aan, dat er oor spronkelijk drie kabels voor het verkeer met Engeland waren, elk van vier aders. Een dezer kabels, vóór den oorlog dienende voor het verkeer tusschen Duitschland en Engeland, werd 25 October 1915 gestoord. De tweede werd door onbekende oorzaak' gestoord op 24 Januari van dit jaar, de derde gisteravond. Sedert 24 Januari werd het enorme ver keer met Engeland duso ver één kabel on derhouden; Rotterdam had daarvoor twee Hughes-toestellen, Amsterdam twee Baudot- toestellen met viervoudige overseining op één draad. Wat de quaestie van het herstel van de gebroken kabel betreft, de kabel is zoo merkt de N. Ct. op gemeenschappelijk' bezit van Nederland en Engeland, maar het laatste land fs verplicht te zorgen voor her< stel van gestoorde kabels. Aan dere v^mliedi ting is de Britsche regeering van Nederland sche zijde herinnerd, naar aanleiding van de in November gestoorde kabel. Daarop is hef antwoord gekomen, dat deze verplichting zou worden uitgevoerd „as soon as possl» ble." Blijkbaar wenscht men aan Engelsche zijde de risico niet te loopen, dat een kabel- schip bij de herstelling van de kabel wordt vernield. Wij bezitten geen kabelschip en kunnen de ka-bel niet gaan repareeren. On#, derd eze omstandigheden staat het te vree* zen, dat de storing In het kabel-verkeer veafi zeer lengen duur zal zijn. Oorlogsmolestver- zekering. Door de Nederlandsche Reedersvereenl ging is een adres tot de Tweede Kamer gei richt, waarin met klem wordt aangedronger de spoedige tot-stand-komlng der Oorlog» molest-verzekeringswet, met behoud van d< daarin neergelegde beginselen, te bevoTde# ren en daardoor een einde te maken aai een toestand, die niet alleen voor de scheep/ vaart zelve, maar ook voor het nationaal bdi lang onhoudbaar dreigt te worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2