BINNENLAND. waarop verleden week ronder waarschuwing gevuurd werd door een Ooslonrijksche «uil-boot. Een Amerikaan werd gewond. Kiel, 15 April. (W: B.) De Duitsche keizer heeft bij de onthulling van den ge denksteen voor vice-admiraal graaf von fpree, den bevelhebber in den slag bij de ralklaiul-eilanden, aan diens weduwe het .volgende telegram gezonden: lk wil de onthulling van dit gedenktee- gen, dat zijne kameraden als teeken van dankbare vereering voor uw heldhaitigen echtgenoot oprichtten, niet voorbij laten gaan, zonder u opnieuw te verzekeren, dat de dappere admiraal en zijne trouwe mede strijders steeds in mijn herinnering voort leven als een schitterend voorbeeld van plichtsgetrouwheid tot den dood. Zijn naam rul in de geschiedenis bewaard blijven en voortleven bij mijne marine en bij het ge- heele Duitsche volk. Dit rit ook bij dere plechtigheid uw trots. WILHELM L R. P a r ij s, 17 April. (Havas). Er is een overeenkomst gesloten tusschen de Fran- scho en Zwitsersche regeeringen ten be hoeve van de Fransche officieren en solda ten. die als lijders aan bepaalde ziekten naar Zwitserland zijn overgebracht en daar in verschillende inrichtingen worden ver pleegd, betreffende de overbrenging van brieven en postpakketten en de betrekkingen tusschen deze gevangenen en hunne fami lie. Stockholm, 17 April. (W. B.) De Russkoje Slowo bevat onder het opschrift: „Onnutte menschen" het volgende bericht: In Kostroma kwamen 1600 Duitsche kolo nisten. De gouverneur verklaarde, dat hij voor deze menschen geen plaats en geen voedsel had en weigerde ze in de stad op te nemen. Deze menschen zijn dus eenvou dig aan den hongerdood prijsgegeven. Frankrijk. P a r ij s 17 April. (Havas). De resi dent-generaal van Tunis Alapetite zal heden een spoorweg van 35 K.M., gaande naar Ga tes, inwijden. Daarmee wordt een reeds oud plan tot verdediging van Noord-Afrike ver wezenlijkt. Zweden. Kopenhagen, 15 April. De National Tidende verneemt uit Stockholm, dat in den laatsten tijd in de sociaal-demo cratische partij belangrijk meeningsverschif heeft bestaan over de politiek van de partij leiding. In het bijzonder die van Brantlng. Diens streng afstraffen van de groep van de Stormklok en zijn stellige eisch, dat de jong socialisten geen deel mogen hebben aan de partijleiding, rijn de aanleidende oorzaak geworden tot de vorming van een nieuwe •ociaal-democratische partijgroep. Op aan- idrang van den partij-secretaris, Frederik Ström, besloot een deel van de sociaal democratische groep in den rijksdag een nieuwe fractie te vormen en uit den arbeida- partij te treden. De nieuwe fractie telt aan vankelijk 15 leden, van wfe burgemeester Lindhagen de meest bekende persoonlijk heid is. RumeniB. Bukarest, 17 April, (W. B.) De sit ing van het parlement is gesloten. Turkije. Konstantinopel, 17 April. (W. B.) In het Staatsblad is afgekondigd de wet tot invoering van een toltarief uit ge specificeerde gewichtstollen. Dit tarief treedt op 14 September voor drie jaren in werking. Mexico. N e w-Y ork, 17 April. (R.) Het depar tement van oorlog heeft uit de stad Mexico bericht ontvangen, dat Carlos Carranza, een neef van generaal Carranza, het lijk van Villa heeft ontdekt en het naar Chihuahua heeft gebracht. Volgens de berichten is Villa gestorven nadat hem een been was aigezet. De minister van oorlog, generaal Obregon, kan de juistheid van dit bericht niet nagaan. Uit San Antonio (Texas) is bericht ont vangen van majoor Tompkins, dat 300 sol daten van Carranza, geholpen door bewoners van Parral, de Amerikaansche troepen heb ben aangevallen, die genoodzaakt waren van Parral zich terug te trekken naar Santa Cruz. De Mexicanen verloren II dooden; de verliezen van de Amerikanen waren: majoor Tompkins licht gewond aan de borst, twee man gedood, zes gewond. De Staatscourant van heden 17 April bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten: belast voor 1 jaar met de waarneming der betrekking van belasting-ontvanger te Wor- kum K. Voerman, rijksklerk Ie lasse op het kantoor te Harlingen; te Avereest A. Meijer, rijksklerk le kl. op het 7e kantoor Amster dam; op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesfeldhekf de kapiteins J. H. Makkink en F. H. A. A. Wagner, onderscheidenlijk van het 18e en het 5e regiment infanterie en de le luitenant J. J. H. Vink, adjudant bii het 7e regiment: benoemd tot kapitein onderscheidenlijk bij het 5e en 18e reg. de le luitenants W. f-L Warnsinck en J. A. Kramp, onderscheiden lijk van het 22e en 16e regiment; tot re serve-kapitein bij de landweer-infanterie de reserve le luitenant J. A. Munniks de Jongh, van het 31e bataljon; eervol ontheven van tijdelijke werkzaam heden bij het departement van oorlog de gepensionneerde kapitein van het Indische leger met den rang van majoor Th. P. M. Biicker; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse de reserve-sergeant A. C. Romijn, van de 4a compagnie landweer- hocoitaalsoldater» op verzoek eervol ontslagen A. E. Siruve, inspecteur van -den arbeid 2e klasse te Utrecht: benoemd tot adjunct-inspecteur van den arbeid J. Goudriaan Jr.„ werktuigkundig in genieur te Amsterdam: herbenoemd tot burgemeester van Ede mr. A. baron van Heeckeren van Keil: op verzoek eervol ontslagen jhr. M. L de Bosch Kemper, civiel-ingenieur te Delft, als assistent voor landmeten, waterpassen en geodesie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Bij Kon. besluit van 15 April 1916 no. 23 zijn benoemd: met ingang van 27 April 1916, tot burge meester der gemeente Ritthem, K. Allaart; met ingang van 28 April 1916, tot burge meester der gemeente Zierikzee, mr. D. van der Vliet; met ingang van 29 April 1916, tot burge meester der gemeente Oldekerk, J. H. Schut ter, secretaris dier gemeente. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt bekend, dat door den ont vanger der directe belastingen enz. van een onbekende, ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen 123.60 ter voldoening van te min betaalde Rijksinkomstenbelasting dienst 1915/16. Hr. Ms. Noor d-B r a b a n t. (Offi cieel). Gisteravond heeft het departement van marine een draadloos telegram ontvan gen van den commandant van de Noordbra bant via Malinhead (Noordkust van Ierland), dat het schip zich des namiddags te 2 uur 40 bevond op 56® N.B. en 14° W.L. D r. A. K u i p e r is naar Budapest ver trokken, om aan zijn dochter, die in het Hol- landsche hospitaal aldaar werkzaam is als ziekenverpleegster, een bezoek te brengen. ■adarland en de oorlog* De Vaderlandsche Club. Men schrijft ons van uil de Vaderlandsche Club: In de pers is de vraag gesteld of de Vaderlandsche Club „eene voor de Entente propageerende instelling" is. Op deze vraag moet kort en klaar een ontkennend antwoord worden gegeven. De leden der Vaderland sche Club hebben zich aaneengesloten om dat zij eene versterking van het nationale bewustzijn en van den wil om onze onafhan kelijkheid duurzaam te bewaren, noodig achten. In hare beginselverklaring gaat de Club' hiervan uit„dat Nederland zich door geen der omringende mogendheden mag laten meesleepen, zijne volkomen vrijheid nu en duurzaam wil behouden, en zich ook econo misch niet aan eenen machtigen nabuur moet binden." Uitgaande van dit standpunt, en zonder door sympathieën of antipathieën beheerscht te worden, acht zij het ook noodig zich rekenschap te geven van de gevaren welke Nederland's toekomst bedreigen en afweer noodig maken. Het ware averechtsohe politiek, daarbij niet te letten op de werkelijke verhoudingen De staatkundige en aardrijkskundige om standigheden brengen nu eenmaal mede, dat de eene groote mogendheid voor de zelf standige toekomst van ons vaderland groo- tere gevaren oplevert dan de andere. Ongetwijfeld wenscht de Club de verschil lende gevaren, die van de zijde der Entente mogendheden de Nederlandsche belangen kunnen bedreigen, met alle ten dienste staande middelen te zien afgeweerd. Echter ontveinzen hare leden zich niet, dat naar het zich laat aanzien, van den staatkundigen en economischen expansiedrang van Duitschland voor Nederland's toekomst meer ingrijpende gevaren te duchten zijn. Al moge men deze niet onmiddellijk aan wezig achten, zoo ziet de Club ook In de richting die eene nadere aaneensluiting aan Duitschland nog niet zoo verkeerd vindt of zelfs bepleit, een ernstig gevaar. De leden der Club meenen het nuttigst te kunnen werken door het karakter van een betrekkelijk kleine en besloten groep te be waren, ofschoon alle bewijzen van instem ming hun welkom zijn. Uiteraard kunnen personen die de boven uitgesproken meeningen niet deelen, tot de Vaderladsche Club niet worden toegelaten, Os broodvoorziening. Dr heer G. Polak heeft volgens de „Tel." aan minister Cort v. d. Linden een adres ge richt over hetgeen hij noemt het wanbeleid van den minister van Landbouw, den heer Posthuma. De minister heeft verklaard: „De qualiteit van den Amerikaanschen tarweoogst van 1915 maakt de tarwe over het algemeen slecht bewaarbaar. De regee ring heeft zich dan ook reeds gedurende geruimen tijd genoodzaakt gezien, bij den aanvoer, met dit feit rekening te hou den. Deze mededceling noemt de heer P. een zijdig en dus niet geheel juist. Immers, al moge waar zijn, dat de tarwa van den oogst 1915 slecht bewaarbaar is, zoo is het niet minder waar, dat uw ambt genoot van landbouw met dit feit nimmer rekening gehouden heeft. Immers, in Amerika worden de oogsten verzameld in elevators, gelegen in de pro ductiecentra, in welker nabijheid tevens de groote meelfabrieken gevestigd zijn. Deze Amerikaansche meelfabrieken koopen de daar aangekomen partijen tarwe en verma len, -die tot meel, dat voor een deel naar verschillende werelddeelen verzonden wordt. Daarom koopen zij de meest droge en beste qualiteiten, terwijl het niet door hen ge kochte naar de gToote graancenlra Chicago en New-York verscheept wordt. Hier wordt de tarwe voor export steeds op gradeering verkocht, welke gradeering elk oogstjaar in overeenstemming wordt gebracht met quali teiten van den oogst Uw ambtgenoot, die op dit gebied geen vreemdeling is, is dit bekend. Dp afwijkende qualiteit van de 1915er Amerikaansche tarwe, had dus voor den mi nister reden moeten lijn om voor zoover de tarwebehoefte uit Amerika gedekt moest worden, dit te doen in den vorm van Ameri- kaansch meel, de eenige wijze, welke zeker heid gaf om uit Amerika de grondstof voor brood te betrekken, die goed bewaarbaar is. Des te meer was dit, meende de heer P., eisch van goed en richtig beheer, omdat men tot goedkooperen prijs tarwemeel kon koci- pen dan men in werkelijkheid tarwe kocht. Van den oogst 1915 werd evenwel gedu rende genoemd jaar in het geheel geen meel gekocht. Doch slechts-houdbare tarwe werd tot hoogeren prijs geïmporteerd. De adressant beweert, bij een openbare enquête, waarop reeds door de Vereeniging voor den Graan-, Meel en Zaadhandel in een adres van Maart 1916 aan de Tweede Ka mer gericht, is aangedrongen, de motieven bloot te zullen leggen, welke den minister tot deze handelwijze geleid hebben. Hierdoor, schrijft hij, zal dan tevens ver klaard worden de oorzaak, dat thans vol doende reserve ontbreekt, en men tot maat regelen overgaat, die zelfs in den meeat kritieken oorlogstijd niet noodig zijn ge weest, alhoewel toen aan het hoofd van het departement van landbouw een man, stond, die noch koopman- noch landbouw- speciqliteit wos, gelijk de huidige function- naris. Uit vakkringen schrijft men aan het Hbld.: Dat de maatregel van minister Posthuma, om van Maandag 24 April af, uitsluitend ongebuild meel te doen verbakken, zoowel bij producenten als consumenten eenige consternatie heeft veroorzaakt, was te voor zien, en is ook zeer begrijpelijk. De bewo ners der groote steden vooral zijn gesteld op hun „wittebroodje" en laten dit niet gaar ne los. Nu hoede men zich er echter voor, den toestand overdreven voor te stellen. In som mige courantenberichten werd de laatste da gen medegedeeld, dat uitsluitend „oorlogs brood" verkrijgbaar zou worden gesteld. Dit nu is ten eenenmale onjuist. Onder oorlogs brood werd destijds verstaan: brood, gebak ken deels van ongebuild meel, deels van bloem, welke broodsoort, In het algemeen gesproken, het publiek niet voldeed. Toen de op 22 Mei 1915 in werking getre den maatregel, betreffende het verkrijgbaar stellen van regeeringsbrood (brood, gebak ken van uitsluitend ongebuild meel, zonder toevoeging van bloem), aangekon digd werd, gingen er uit bakkerskringen tal van protesten op, die later bleken ongegrond te zijn. De praktijk heeft n.l. bewezen, dat van uitsluitend ongebuild meel wel degelijk een smakelijk en voedzaam stuk brood was te bakkenmits natuurlijk de door de regeering verstrekte tarwe van prima kwali teit is. Na Paschan wordt de toestand dus nu zoo, dat houders van broodkaarten, precies als tot nu toe, regeeringsbrood kunnen betrek ken, hetzelfde brood, dat, mits goed toebereid, tot heden zich in groote po pulariteit mocht verheugen. Maar.er wordt ook nog ander bruin- brood verkrijgbaar gesteld, en wel gebak ken van onze witte irdandsche tarwe, al is dit brood dan ook duurder in prijs. Het is echter van algemeene bekendheid dat de smaak van dit brood (het zoogenaamde ech te „boerenbrood") van dien aard is, dat het ver boven het z.g. regeeringsbrood uitmunt, waarom het O. i. dan ook niet aangaat om de broodsoorten die van 24 April af Verkrijg baar zullen worden gesteld, saam te vatten onder de algemeene benaming „oorlogs brood." Men meldt uit Amsterdam: De heer A. Hillebregt, voorzitter van den Nederlandschen Bakkersgezellenbond, heeft omtrent de vermoedelijke gevolgen, die de bnrinbroodregeling voor de arbeidsverhou dingen in het bakkersbedrijf zal hebben, het volgende medegedeeld: Hij was van meening, dat in de groote ste den en in de groote bakkerijen een aantal gezellen werkloos wordt. Het kleinbedrijf, waarin het aantal werknemers ten hoogste vier bedraagt,zal niemand kunnen missen, doch in eerstgenoemde bedrijven daarin was de heer Hillebregt het met de bakkers- patroons eens zal het aantal werkloozen vrij groot zijn en wellicht 25 pCt. der ar beidskrachten overtollig worden. Daar er in Amsterdam nog een groot aan tal kleine bakkerijen zijn de hoofdstad telt ten minste 270 bakkerspatroons en in perking van personeel daar onmogelijk is, kan alsdan de werkloosheid voor de geheele stad in het bedrijf waarschijnlijk op 15 pCt. worden berekend. Er zijn te Amsterdam on geveer 1300 gezellen. Wordt de regeling doorgevoerd, dan komen waarschijnlijk 250 gezellen zonder werk, waaronder vooral noodhulpen. Waarschijnlijk zal nu deelde de heer Hillebregt verder mee ln de eerstvolgen de, spoedig te houden hoofdbestuursverga dering van den Bakkersgezellenbond worden besloten, met het bestuur der Nederland sche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf overleg te plegen om ge zamenlijk aan te dringen, dat door de regee ring wordt toegestaan het bakken ven klein wittebrood. Wanneer dit kleine witbrood mag worden gebakken is geen werkloosheid te vreezen. Op de vraag wat de oorzaak is dat bij het doorvoeren van het alleen doen bakken van bruinbrood, werkloosheid ontstaat, antwoord de de heer Hillebregt dat de bereiding van bruinbrood geen hooge eischen stelt en het quantum dat in consumptie komt, aanmer kelijk minder zal zijn dan de hoeveelheid brood, thans verbruikt, omdat het publiek van het bruine brood niet zooveel zal ge bruiken. De vermindering van werkkrachten zal geen noemenswaardigen invloed hebben op de broodbezorgers, het inkrimpen der broodwijlcen is moeilijk en alle klanten moe ten toch worden bediend. Wel zal een deel dezer categorie in zijn verdiensten worden getroffen, een belangrijke groep der brood bezorgers werkt op provisie: deze menschen zullen veel minder verkoopen. De Bond zal overwegen of voor deze categorie iets kan worden gedaan. Een niet te verwaarloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande gebrek aan tarwe, is, naar de N. R. Ct. schrijft, de belangrijke broodvoor ziening van de Belgische grensplaatsen, waaronder ook Luik, door de bakkers van de Nederlandsche grensgemeenten, van Roosendaal tot Maastricht. Wekelijks gaat er één millioen Kg. brood naar België, waar voor 12,000 baaltjes tarwemeel benoodigd zijn, of 6.5 pCt. van de hoeveelheid meel welke wekelijks voor de broodvoorziening van ons eigen land verbruikt wordt. Van de zijde der bakkerspatroons is hierop bij de bespreking, welke Zaterdag gehouden werd met den directeur van het Rijksgraanbureau, gewezen. De bietenteelt. Op vragen van het Kamerlid J. Ter Laan heeft de Minister van Landbouw geantwoord, dat blijkens een onderzoek van de Rijks- landbouwleeraren volgens hun eensluidende meening omploegen van wintertarwe ten voordeele van suikerbietenteelt niet of niet van beteekenis meer plaats vindt, dan an dere jaren en dat er geen reden is uitbrei ding der telt te belemmeren, met het oog op vermindering van graanbouw en bouw van andere voedingsmiddelen. N. O. T. en Middenstand. Het bureau „N. O. T. en Middenstand", dat een half Jaar geleden te 's Gravenhage werd opgericht door den Bond van Besturen van Middenstandsvereenigingen, heeft naar gemeld wordt, in de 6 maanden van zijn be staan 3000 aanvTagen behandeld. Het bureau, alwaar zonder bankgarantie bedragen tot 100 worden behandeld, Is ge vestigd Papestraat 11 boven. Portland cement- De aanvoer van cement uit Duitschland is thans voor betonijzerfabrikanten nog te gering om te voldoen aan de behoeften. De betonijzerfabrikanten hebben dezer dagen over den toestand beraadslaagd en besloten een belangrijk kwantum portland-cement uit Engeland te betrekken. Een gedeelte van die partij is reeds on derweg. Vermindering der ver goeding. In eene vergadering van gehuwde militie- en landweer-onderofficieren te Haarlem is een motie aangenomen, waarin het ministe rieel besluit om de vergoeding van onder officiersvrouwen met 0.70 per dag te ver minderen zeer onbillijk wordt genoemd, en van nadeel op deh goeden gang van zaken in het Ned. leger. De motie, waarin verder het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Minister op lijn besluit zal terugkomen, zal ter kennis worden gebracht van den minis ter van oorlog en de Volksvertegenwoordi ging- Engelsche verdediging van een Nederlandsch schip. Volgens „De Maasbode" heeft het Neder landsche s.s. „Kelbergen", met een lading graan van Baltimore naar Leith, toen het twee dagreizen van de Engelsche kust was, een Engelsche verdedigingsbemanning aan boord gekregen, die met handgranaten, bommen en ander oorlogstuig gewapend was om het Nederlandsche schip tegen even- tueele aanvallen van Duitsche onderzeeërs te beschermen. De Nederlandsche bemanning had tegen een dergelijk optreden bezwaren. Van de zijde der zeelieden is deze zaak aanhangig gemaakt bij het ministerie van buitenland- sche zaken. Geweigerd in Engeland. Te VKssingen kwamen Zonde vavond twee Rot terdammers, die naar Engeland wilden oversteken om evenals de 9 man, die Zon dag als geweigerd in Engeland terugkeer den, te gaan werken ln de machinefabriek van Jonhson te Londen. De maatschappij Zeeland weigerde deze twee mannen mede te nemen, omdat men vreesde, dat ook zij zouden worden geweigerd. Zij waren van goede papieren voorzien. Kermissen. De territoriale be velhebber in Friesland, Groningen en Dren te heelt voor dit jaar-het houden van feesten •en kermissen in vele in staat van beleg ver- keerende grensgemeenten toegestaan. Het Mijnengevaar. Tusschen de pier te Scheveningen, het meest naar de pierzijde gelegen en het hoofd In zee vóór het Noorderslag te Sche veningen rijst een losgemaakte geankerde mijn, die reeds onder militaire bewaking is en door geschutvuur onschadelijk zal moe ten worden gemaakt. Nader meldt men ons dat de te Sche veningen aangedreven mijn (een Engelsche) door een piket grenadiers zoo met kogels is beschoten, dat ze het drijfvermogen heeft verloren en gezonken is, waardoor ze tevens elk ontploffingsvermogen heeft verloren. Aan den zeedijk van een Oud-Noord- Bevelandpolder, onder Colijnsplaat, bij den Oesterput, is een mijn aangespoeld. Ze Is lek geworden en gezonken, maar komt met laag water weer boven. Er is een militaire wacht bij geplaatst. De onderzoekingsdienst vernietigde vóór den Waterweg een drijvende mijn. Te Hoek van Holland is een mijn aange spoeld. Door de vóór IJmuiden kruisende stoom- loodsboot is Zondagmorgen een groote mijn, welke op circa 3 mijlen afstand va» de pieren dreef, met geweerscholen ons-ha delijk gemaakt. Niet teruggekeerd. In d^ gemeente Sluis heerscht eenige spanning omtrent een der geachtste ingezetenen die» gemeente, die Woensdag uitgenoodigd wer» om te Brugge een samenkomst te hebben met de Duitsche overheid over de brood/ voorziening en daartoe met een auto aan d* grens werd afgehaald. Zondag was hij nog? niet teruggekeerd. De electrische dood. Terwij! een Duitsch soldaat trochtte on«' der de electrische draad te Smeermaes bil Maastricht te kruipen, om, naar men vei? moedt, te deserteeren, raakte hij den draad aanhij was terstond een lijk. Huiszoeking. Door kommiezen en militairen (e Win terswijk is huiszoeking gedaan ten huiz( van Duitsche spoorbeambten. Bij een hun ner werd niet minder dan 90 liter raapoli? gevonden. Inbeslagneming en proces-ver baal volgde. Liberale Unie. Op Zaterdag li Mei, 's morgens 11 uur precies, houdt da Liberale Unie haar jaarvergadering in Calê Parkzicht, Stadhouderskade 25, Amsterdam. De agenda bevat de volgende punten 1. Openingswoord van den voorzitter benoeming van de commissie tot nazien vair de notulen3. benoeming van de commist sie tot nazien van de rekening van den pen* ningmeester; 4. jaarverslag uit te brengen door den secretaris5. wijziging van hel huishoudelijk reglement. Het hoofdbestuur stelt voor, art. 11 bis aldus te lezen Vóór iedere algemeene vergadering, waar- In een verkiezing van bestuursleden moet plaats hebben, geeft het bestuur aan de kiesvereenigingen, leden der Liberale Unie, kennis, welke vacatures vervuld moeten worden. Iedere afdeeling kan vóór den daanoor gestelden datum voor elke vacature één can- didaat opgeven. Opgaven, die na den vast- gestelden datum inkomen, worden als niet gedaan beschouwd. Wanneer door de aMeelingen geen can- didaten voor de bestaande vacatures zijn opgegeven, dan stelt het hoofdbestuur de aanbevelingslijst samen. De namen der candidaten worden ver meld op den beschrijvingsbrief voor de ver gadering, waarin de verkiezing zal plaats hebben. De vervulling van tusschentijdsche vaca tures geschiedt op de eerstvolgende alg* meene vergadering. 6. Verkiezing van 2 bestuursleden (aura denden zijn mr. P. Rink en mr. H. Smeer-Tt 7. Evenredige vertegenwoordiging. In iet der mr. P. Rink8. huishoudelijke verged ring. Zomert ij d en de Sabbath Mei schrijft aan de N. R. Ct.: Het invoeren van den zoogenaamden ;o mertiid zal er ongetwijfeld toe moeten lei den, dat het aanvangsuur van den Jood- schen Sabbath en het tijdstip, waarop de Sabbath eindigt, worden verlaat. Zoovel het aanvangsuur van den rustdag als het einde van dezen dag houdt toch verband met het zichtbaar worden van de eerste ster ren aan den hemel. Gemiddeld begint de Sabbath ongeveer IK uur voor het verschij nen van de avondsterren en eindigt hij too dra er weer eenige sterren van eerste grootte aan het uitspansel zichtbaar zijn. De rabbijnen zullen nu vermoedelijk den Sabbath laten beginnen 's Vrijdagsavonds in plaats van om 7 uur, te 8 uur, en laten eindigen op zijn laatst des Zaterdags avonds ongeveer helfelf. Hiermee hangt een economische quaestis samen, n. 1. voor hen, die zich stipt houden aan Sabbathheiliging en Sabbathrust. Zij immers zullen des Zaterdagsavonds, wan neer zij gewoonlijk nog heel wat zaken af doen, pas in het zeer gevorderde avonduur, volgens de klok, waarnaar het maatschap, pelijk leven zich zal richten, zich aan hun bedrijf kunnen wijden. De Joodsche slach ters onder rabbinaal toezicht laten na hel eindigen van het Sabbath nog ritueel slecht ten. Beursvecantle. Het bestuur der Vereeniging voor der Effectenhandel te Amsterdam bericht d« ingevolge besluit der buitengewone alge* meene vereadering van 21 Maart 1887 e* 27 April 1899, Goede Vrijdag 21 April eS Zaterdag 22 April a.s., als beursvacantie. dagen worden beschouwd, zoodat op dl* dagen de prijscourant niet uitgegeven ssf worden. Gis?ing onder de bont vers. In een vergadering van wever* der He'gelosche bontweverij is met 83 te gen stemmen besloten desnoods co* strijd, te aanvaarden voor een nader to ftofc len looneisch. Dienstweigering. De milicien Bauer, een van de onderteekenaars ven hol dienstweigeringsmanifest, heeft dadelijk ni rijn ontslag uit de gevangenis te Haarlem weer dienst geweigerd. Hij is nu, In afwacK» ting van den dae. waarop hij voor de tweedy maal voor den Krijgsraad moet verschijnen in voorloopig arrest gesteld. De brandstichtingen Sf Middelburg en Goes. Door Gedejfc Staten van Zeeland is eervol ontslag ver» leend aan L. J van der Weel als bode b!f het Provinciaal Bestuur. Het betreft hier dei bode, die gedurende een drietal maanden- in voorarrest heeft gezeten als verdacht velt brandstichtingen te Middelburg en te Go--s^ doch die weder op vrije voeten weid geste Een brandbrief. Naar Hu* van Bewarinsr tc Den Haa* is overg^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2