KOLONIËN. Op het Balkan-oorlogst ooneel Ie de toe- ■tand niet veranderd. We enen, 27 Mel. <W. B.) Officieel bericht van heden middag. Bij Fezas hebben de Italianen getracht om jid dorpen op den noordelijken oever van 'de Vojusa (Zuld-Albanië) te brandschatten; tij werden door onze patrouilles verdreven. Saloniki, 27 Mei. (R.) 25,000 Bul garen gingen de grens over aan den Rupel- pas en bezetten een Grieksch fort aan den ingang van het Stroema-dal en ook het sta tion en de brug van Demirhassar. Duitsche en Bulgaarsche officieren bezochten Don derdag den Griekschen bevelhebber van Rupel en stelden hem de bezetting voor van het fort, ten einde den Bulgaarschen linker vleugel te beveiligen tegen een aanval van de geallieerden, hetgeen in overeenstem ming zou zijn met de beginselen van de on zijdigheid, zooals zij in Athene worden ge ïnterpreteerd. Zij vroegen, dat de Grieken zouden aftrekken binnen 24 uren. De bevel hebber seinde naar Athene en daarna werd een protokol onderteekend, waarin de Ger- mano-Bulgaren zich verbonden het fort te rug te geven, zoodra de redenen voor de be zetting zouden zijn verdwenen. De Grieken trokken zich daarna zonder tegenstand te rug, behalve ééne compagnie, die 24 scho ten afvuurde en vervolgens eveneens aftrok op uitdrukkelijk bevel uit Athene. De Germano-Bulgaren legden ook eene groote activiteit aan den dag in Xanthi en ook in Eskidge, ten noordwesten van Kava- la, waar zij pontons enz. aanvoeren om de Mesta over te gaan. Athene, 28 Mei. (R.) De regeering heeft uitgelegd, dat de bezetting van Rupel !s toegelaten uit overweging, dat aan de ge allieerden concessiën zijn gedaan en dat zij wenscht eene stipte onzijdigheid in acht te nemen. Het was bovendien niet mogelijk anders te handelen, omdat de Duitschers met geweld dreigden en er dus onvermijde lijk vijandelijkheden zouden zijn gevolgd. De bezetting van Rupel was noodig om de vei ligheid van den Duitsch-Bulgaarschen op- marsch uit Velles te verzekeren. Berlijn, 28 Mei. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Op het Balkan-oorlogstooneel is niets van beteekenis gebeurd. Weenen, 28 Mei. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan de Ben eden-Vojusa (Zuid-Albanië) kwamen schermutselingen voor met Italiaan- •che patrouilles. De toestand is onvernaderd. Sofia, 28 Mel. (W.-B.). Officieel com muniqué. Heden rukten afdeelingen van onze in het Stroema-dal opereerende troepen uit hunne 6tellingen voorwaarts. Zij bezetten den zui delijken uitgang van den pas van Rupel en de aangrenzende hoogten ten oosten en westen van de Stroema. Petersburg, 28 Mei. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Bij Revanduz en Dergala hebben wij de aanvallen van sterke Turksche tToepenafdee- lingen afgeslagen. Petersburg, 28 Mei. (Tel.-agent- 6chap). Communiqué van den grooten ge neralen staf. In de-Zwarte Zee heeft een van onze duik- booten bij de kust van Anatolië, onder het vuur der kustbatterijen en van een water vliegtuig van den vijand, een groote Turk sche brik tot zinken gebracht. B e r 1 ij n, 2 8 M e i. (W. B.) Niet officieel bericht. Een Duitsche duikboot booirie In den vn den 26en voor den mond van de Theems den Belgischen lichter Vol- "i grond. Londen, 27 Mei. (R.) Lloyds bericht, dat het stoomschip Hercules gezonken is. De nationaliteit van dit schip is onbekend. Londen, 28 Mei. (R.) Bericht van Lloyds. Het Italiaanse he stoomschip Moravia is in de Middellandsche zee getorpedeerd en tot Washington, 28 Mei. (R.) President Wilson heeft zijne vurig verwachte rede in de vergadering van den bond tot verkrijging Aran vrede gehouden. Hij zeide, dat de oor zaken van den Europeeschen oorlog thans immaterieel groot waren. De volken zouden en moesten tot overeenstemming komen omtrent hetgeen fundamenteel hun gemeen schappelijk belang is: 1. dat ieder volk ge rechtigd is zijne eigen souvereiniteit te kiezen; 2. dat de kleine staten gerechtigd zijn denzelfden eerbied voor hunne sou vereiniteit en onschendbaarheid te genieten a's de groote staten; 3. dat de wereld ge rechtigd is te worden bevrijd van elke vre- desverstoring, haren oorsprong vindende-in aanval. Hij zeide verder, dat de Vereenigde Sinten bereid zijn deelnemer te worden in iedere vereeniging van volken, die wordt ge vormd om deze dingen te verwezenlijken en ze tegen schending te beschermen. De rechten en de bezittingen van de Ver- eer.igde Staten worden diep getroffen door den oorlog. Hoe langer de oorlog duurt, des te dieper is ons belang er bij betrokken, dat hij een einde neemt. Wanneer hij eindigt, dan hebben wij er evenzeer belang bij als de oor!og\oerende natiën, dat de vrede duur zaam zal zijn. Wanneer het ooit ons voor recht mocht zijn eene vredesbeweging onder de oorlogvoerende natiën in te leiden of daartoe op te wekken, dan ben ik er zeker van, dat het volk der Vereenigde Staten v enscht, dat de regeering zich beweegt op «de volgende lijnen: I. Regeling tusschen de oorlogvoerenden betreffende hunne eigen rechtsireeksche belangen. Wij vragen niets materieels yoor ons zelf; wij zijn nergens partij in het geschil. 2. Universeele vereeni ging van de natiën om de ongeschonden vei ligheid van den zeeweg te handhaven voor gemeenschappelijk gebruik van alle natiën der wereld en om te voorkomen, dat een oorlog wordt begonnen In strijd met de ver dragen of zonder waarschuwing en zonder de zaken volledig te onderwerpen aan het oordeel van de wereld. Dit zal een Innerhj- ke waarborg zijn voor de gebiedsonschend- baarheid en de politieke onafhankelijkheid. Londen, 27 Mei. (R.) Er b onmiddel lijk gevolg gegeven aan den oproep van Lloyd George aan de arbeiders om het werk tijdens de gewone Pinkster-vacantie niet te staken, zoodat er geen onderbreking komt in den munitie-aanmaak, zelfs niet voor een enkel oogenblik. De arbeidersleiders in alle vakken verleenen steun aan de beweging. Konstanz, 27 Mei. (W. B.) Heden nacht zijn met een exira-trein 500 Engel- schen hier aangekomen, die voor hun her stel naar Zwitserland zijn overgebracht. Na geneeskundig onderzoek zullen zij in het be gin van de volgende week verder vervoerd worden. Er bevinden zioh. 30 officieren on der hen. Londen, 27 Mei. (R.) In eene heden avond te Dublin uitgevaardigde proclamatie wordt gezegd, dat wegens de ontevreden heid en onrust, die nog in zekere deelen van Ierland heerschen, de krijgswet tot na dere aankondiging nog in geheel Ierland zal worden gehandhaafd. Frankrijk. Par ij s27 Mei. (Havas). Naar gemeld wordt, is de oud-minister van oorlog Gallieni heden morgen 5 uur overleden. Rumenië. Bukarest, 27 Mei. (W. B.) Het Staats blad bevat een koninklijk besluit, waarbij een nieuwe uniform voor het Rumeensche leger wordt vastgesteld. Verspreide Berichten- Bukarest, 28 Mei. (W. B.) Op het vliegterrein bij Pipera viel heden een vlieger- officier, de kapitein Compinecnu, neer; hij bleef dood liggen. Oost-lndlë. De nieuwbenoemde leger commandant in Ned.-Indië. De generaal-majoor W. R. de Greve, thans bevorderd tot luitenant-generaal comman dant van het leger in Nederlandsch-Indië, werd den 25en Mei 1864 te Buitenzorg geboren en is dus 52 jaren oud. Hij werd in 1879 cadet voor het wapen der genie bij het leger in Oost-Indië. Nadat hij daar te lande na zijne benoeming tot 2e luitenant had gediend, kwam hij in 1890 als le luite nant bij de Hoogere Krijgsschool hier te lan de. Twee jaren later keerde hij naar Indië terug en na vervolgens aldaar bij verschil, lende korpsen ingedeeld en o. a. ook nog als adjudant van den chef van het wapen der genie werkzaam te zijn geweest, werd hij In 1899 als kapitein voor den tijd van vijf ja- ren gedetacheerd naar Nederland om werk. zaam te zijn als leeraar bij de Hoogere Krijgsschool. Teruggekeerd in Indië, werd hij in 1905 geplaatst bij den generalen staf der expedi tionaire troepenmacht op Zuid-Celebes en in datzelfde jaar bevorderd tot majoor. Daarna is hij tijdelijk belast geweest met het militair gezag in de landschappen Boni, Badjo en Sopping met standplaats te Papa- noea. Ook was hij tijdelijk assistent-resident in da afdeeling Boni. In 1907 uit die tijdelijke functie ontheven, werd hij overgeplaatst bij het hoofdbureau van den generalen staf. In laatstgenoemd jaar heeft hij in Japan de groote manoeuvres bijgewoond. In 1909 werd hij bevorderd tot luitenant- kolonel en in 1910 tot kolonel. In laatstge noemden rang was hij commandant achter eenvolgens van de eerste en de vierde mili taire afdeeling op Java. Van 1912 tot 1913 was hij met verlof In Europa. Bij zijn terugkeer in Indië werd hij wedeT ingedeeld bij het hoofdbureau van den gene ralen staf. In 1914 volgde zijne benoeming tot generaal-majoor en als zoodanig was hij chef van den generalen staf. Ter belooning van buitengewone diensten ter zake van de krijgsverrichtingen op Lom bok in 1894 werd hij benoemd tot ridder vierde klasse der militaire Willemsorde, ter wijl hij ook het Lombokkruis verwierf, als mede het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven in Zuid-Celebes. De regeering erkende bovendien zijne verdiensten door zijne benoeming tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De geheele Indische pers toont zich ver ontwaardigd over de Haagsche manipulaties, die de pensionneering van generaal H. C. Kronouer ten gevolge hebben gehad. (Zoo als men weet, was generaal Kronouer de volgens rang aangewezen opvolger van den bij een vliegongeluk omgekomen opperbe velhebber, generaal Michielsen, maar werd gepasseerd.) In de pers en in militaire kringen heerscht teleurstelling over de benoeming van gene raal-majoor W. R. de Greve tot opperbevel hebber. Er wordt gevreesd, dat gebrek aan samenwerking tusschen leger en vloot het gevolg zal zijn, en dat vice-admiraal Pinke spoedig ontslag zal aanvragen. 0. Japanaohe handaladele0atla in ndla. Men Mint uit Weltevreden aan de Te!.: D« Japansche handelsdelegatie kwam te Batavia aan en ia voor Maandag ultgenoo- digd tot een diner, aangeboden door den gouverneur-generaal, gTaaf van Limburg Sti- rum. ~BW^LiND7~ De Staatscourant van heden 27 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad In het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en van den Us- seldam, H. J. Besier te Utrecht; tot heem raad van het waterschap de Biltsche en Zeis ter Grift, mr. A. J. Labouchère te Utrecht; eervol ontslagen met pensioen ter zake lichaamsgebreken de majoor L. Levinson, van het 18e reg. infanterie; benoemd tot kapitein de le luitenant A. W. P. Koningsfeld, van het 21e reg. infan terie; bij het 18e tot majoor de kapitein A. C. de Vos, van het le regiment: benoemd tot luitenant-generaal, comman dant van het leger en chef van het departe ment van oorlog in Nederlandsch-Indië de generaal-majoor W. R. de Greve, chef van den generalen staf; benoemd tot adjunct-inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijn- sen, met den persoonlijken titel van inspec teur, J. .P Janssen, belasting ontvanger, tij delijk werkzaam bij de belastinginspectie te 's Gravenhage 3e afdeeling en aldaar defi nitief werkzaam gesteld; en de waarnemen de adjunct-inspecteurs A. Icke, ter inspec tie Arnhem, le afdeeling; H. W. Beintema ter inspectie Amsterdam en J. H. Hellema ter inspectie Hilversum: tot verificateur de commies-verificateur J. C. Nokken. De Nederlandse he belangen in M ikko. Reuter seint ons uit Pc. d.d. 28 Mei Officieel wordt medegedeeld, dat heden avond te 's Gravenhage de verklaring van 26 November is geteekend door den Fran- schen gezant en den Nederlandschen Minis ter van buiteniandsche zaken, waarbij Ne derland afstand doet van zijn privilegies ten opzichte van capitulaties in de Fran- sche zone van Marokko. De minister van Marine bracht Zaterdag voormiddag, vetgezeld van zijnen adjudant luitenant ter zee le klasse mr. Jager, een be zoek aan de Maritieme tentoonstelling van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot". Minister Posthuma. De berich ten omtrent den gezondheidstoestand van minister Posthuma lulden gunstig. De minister is voornemens na beëindiging zijner kuur te Den Haag op 7 Juni a.s. zich voor enkele weken naar buiten te begeven. Herziening staat van be- 1 e g. Het wetsontwerp tot herziening van de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg van 1899 is naar de Tweede Kamer gezonden. Leger-chauffeurs. Naar men aan Het Volk mededeelt zijn de bij het be gin der mobilisatie In dienst genomen chauf feurs bij het leger, die toen werden aan genomen op een salaris van 3 per dag, en waarvan nog een 280 in dienst zijn, te gen 15 Juli a.s. uit den legerdienst ontsla gen. De blauwe uniform. Naar de Avp. verneemt bestaat het voornemen om de blauwe uniform eenigszins gewijzigd weder in te voeren bij het leger, maar nu uitsluitend ais uitgaans-tenue. De officier van gezondheid der le klasse J. D. Brijan, die bevorderd is tot dirigeeTend officier van gezondheid, Is met het stoomschip Rindjani uit Indië naar Ne derland vertrokken om zich te begeven naar zijne bestemming: het Hospitaalschip te Willemsoord. Kamerverkiezing Win schoten. Gister hebben de afgevaardig den der vrijzinnige en viijz.-dem. kiesver- eenigingen in het district Winschoten ver gaderd en candidaat gesteld jhr. mr. dr. E. van Beresteijn, burgemeester van Veendam, die deze candidatuur aanvaardt. Vanwege de S. D. A. P. wordt de heer R. Stenhuis, voorzitter der Vereeniging van Nederl. Fabrieksarbeider» te Amsterdam, candidaat gesteld Mr. Abr. van der Hoeven heeft ontslag genomen als wethouder der ge meente Rotterdam. Bij Kon. besluit van 26 Mei 1916 no. 24 Is aan J. G. Veenenbos, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1916, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hee renveen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Juni 1916, aan mej. H. J. Dinger, te Brieiie, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leerares bij het iandbouwhuishoud- onderv.ijs. L. Leopold, t Op 76-jarigen leef tijd is te Groningen overleden de heer L. Leopold, directeur van de Rijkskweekschool en schrijver van verschillende lees- en leer boeken op het gebied van Nederlandsche Letterkunde. W. H. van Oordt H.W.Azn. t In het Diaconessenhuls te Rotterdam is op 60- jarigen leeftijd overleden de heer W. H. van Oordt H.W.Azn., van de firma W. van Oordt en Co. aldaar. De overledene was president van gecom mitteerden tot de zaken der Nederduitsch Hervormde gemeente, voorzitter van het be stuur van het Heilige Geesthuis, voorzitter van regenten van vrouwe Groeneveld's Lief degesticht. bestuurslid van de Rotterdam- sche afdeeling der Nederlandsche Gustaaf Adolf-vereeniging en lid van den voogdij raad Rotterdam I. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. De begrafenis zal Woensdag te Hillegers- berg plaats hebben. (N. R. Ct.) Crematie wijlen majoor K 1 e ij. Za'erdagmiddag had in het Cremato rium op de begraafplaats Westerveld, de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den gepensionr.eerden majoor van het Indische leger Th. Kleij. Een groot aantal familieleden en vrienden woonde de plech tigheid bij, bloemen waren op verzoek van den overledene niet geschonken. Voordat de kist neerdaalde, werd achter eenvolgens het woord gevoerd door den ge- pensionneerden kolonel Th. A. J. Roersch, uit Ginneken, als oud-chef, de heeren G. B. van Aaken, referendaris bij het ministerie van Koloniën, en M. C. van Rouveroy van Nieuwaal, gepensionneerd kapitein der genie van het O.-l. leger, als oude vrienden van den overledene, ten slotte door ds. Wempe, predikant uit Amsterdam. Na afloop der plechtigheid bedankte de schoonzoon van den overledene, de heer Krapels, chef van het Centraalstation te Amsterdam, voor het bewijzen van de laat ste eer aan zijn schoonvader, en bracht uit diens naam warme hulde aan de uitmuntende verpleging, die de overledene gedurende zijn ziekte in het Diaconessenhuis te Utrecht mocht genieten. Nederland en de oortoo- Nederland en Luxemburg. De Luxemburgsche correspondent van „De Tijd" meldt: Dr. Weiter, minister van land bouw in Luxemburg, die thans als staats minister ad interim hier de zaken leidt, sprak dezer dagen in de Kamer namens de regee ring, zijn dlepgevoelden dank uit voor alles, wat Nederland tijdens dezen oorlog voor Luxemburg heeft gedaan. Ook aan de Hol- landsche consuls en beambten, die in het buitenland, waar dr. Weiter in de laatste maanden verbleef, overal de belangen der Luxemburgers daar-behartigen, meende de minister zijn oprechten dank te moeten be tuigen. De minister zeide o. a. in de Kamer „Overal waar ik in den laatsten tijd in het buitenland verbleef, heb ik kunnen zien, dat de Hollandsche beambten zich daar beijver den in de behartiging der Luxemburgsche belangen. Overal waar een Luxemburger zioh om bemiddeling tot deze beambten wendde, werd zij hem tot zijn groote tevre denheid verstrekt „Ik geloof, dat het voor de Luxemburgsche regeering een plicht is der dankbaarheid en der hoffelijkheid, op deze plaats te verkla ren, dat Nederland zich tijdens den oorlog voor het Groothertogdom zeer verdienstelijk heeft gemaakt en dat zijn beambten overal tegenover de Luxemburger» denzelfden ijver aan den dag leggen, alt tegenover hun eigen landgenooten." Met luide bravo's werden de woorden van den minister door de geheele Kamer toege juicht. De hervatting der periodieke verloven. Het heeft begrijpelijke verbazing gewekt dat reeds op 12 Mei officieel bekend ge maakt kon worden, dat het verleenen van periodieke verloven aan de gemobiliseerden op I Juni zou worden hervat. Hoe kan, zoo vroeg men zich af, de Regeering weten dat drie weken na dato de internationale toe stand, die tot de schorsing der periodieke verloven aanleiding gaf, zoodanig zou zijn dat hiertoe geen reden meer bestond? Moet dit niet aan den ernst van die reden twijfel wekken Uitgeen de minister van Oorlog Vrijdag in de Kamer mededeelde, blijkt nu, dat de sterkte op 1 Juni door de hervatting van de verloven niet zal worden verminderd. De verklaring die de Minister gaf, luidt t „Met 1 Juni zouden wij de periodieke af lossingen krijgendan zou een landweer- lichting overgaan in de korpsen. Hadden wij nu die aflossing gewoon haar gang laten gaan, dan was de toestand zoo gebleven en hadden wij de stopgezette verloven niet kun nen herstellen. Wanener wij nu echter de landweerlichting niet wegsturen en wij vul len de korpsen toch aan met de mannen uit de depots, dan wordt de sterkte zooveel hooger en komen wij boven de marge uit. Het komt dus hierop neer, dat de landweer- lichting 40 dagen later naar huis gaat, dus dat elke landweerlichting zich 40 dagen opoffert om aan het geheel weer periodieke verloven te kunnen geven. Da levensmiddelen-voorziening. Door de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage is een gemeenschappelijk schrijven gezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, betreffende de toelichting tot het wetsontwerp „Beschikbaarstelling levens middelen", ingediend bij Koninklijke Bood schap van 12 Mei 1916. In verband met de hierbij gemaakte op merking, dat gerekend moet worden met hoogere prijzen dan tot nu toe golden, wordt in bedoeld schrijven opgemerkt, dat bij deze vooruitzichten de zorg voor de voor ziening in de voor de bevolking onontbeer lijke levensmiddelen gewichtiger wordt dan zij in de achter ons liggende maanden reeds was en dat het er meer dan ooit op aan komt bij het stelsel, voor deze verzorging gekozen, en bij de verdeeling in een gege ven stelsel van de taak, die aan het Rijk en aan de gemeenten wordt toegewezen, al les te vermijden, waarvan moet worden ge vreesd dat de werking ondoeltreffend zou zijn. De gemeentebesturen zien zich verplicht uit te spreken, dat zij van de aanvaarding van het stelsel een allerslechtste uitwerking verwachten. Zij meenen met stelligheid dat de richting waarin de tot dusverre genomen maatregel len zich bewogen, de juiste was. n.I. dat dJ gemeenten, voor zooverre zij daartoe in staal zijn, de behoefte vaststellen van de artike. len, welker beschikbaarstelling zij noodig achten. Naar hun oordeel moet van de gemeen* ten naast het vaststellen van de hoeveelhe den, die voor de bevolking naar schattingj noodig zijn, nliet anders blijven worden ge vraagd dan de distributie en het toezicht op, het juiste gebruik van de beschikbaar ge stelde waren. Tegen de voorgestelde verdee ling van kosten, n.I. M voor het Rijk en J-l voor de gemeente worden bezwaren geops perd. De gemeentebesturen zien n.I. niet in, ofl welke gronden of volgens welke beginselen' in het eene geval niet, zooals b.v. de hoog» kosten uit de positie van Nederland in derf oorlog ontstaan, welke geheel door 't RijH worden gedragen, in het andere geval wel de gemeenten dienen te worden betrokken' om een aandeel in de kosten te dragen. Ten slotte wordt in het schrijven gepleit tegen het stellen van een welstandsgrenS en eindigt het met de hoop uit te sprekerf dat de zorg voor de aanwezigheid van da vereischte levensmiddelen in handen van dj regeering zal zijn en de gemeenten slechii met de locale distributie zullen worden ben last. Beetwortelsuiker. Men schrijft ons: In het maandblad van den Anti-Suikerac- cijnsbond „de Suiker" wordt uit de kringen der beetwortelsuikerfabrikanten gemeld, dal hun fabrieken krachtens Regeeringsbepalin- gen zulk een groot offer brengen over da campagne 1915/16, ten einde ons land Irt dezen tijd van goedkoope suiker te voor zien. De zaak heeft zich wel eenigszins an ders toegedragen. Niet de beetwortelfabrie- ken, behalve dan de coöperatieve die zeil ook de beetwortelen verbouwen, waren eige naars van de waardevolle grondstof, de beet wortelen, maar de boeren. Door een uitvoer verbod voor beetwortelen heeft de Regee ring het den beetwortelsuikerfabrikanten mogelijk gemaakt deze grondstof tot lagen prijs te koopen en hun daartegenover de verplichting opgelegd om voor het binnen land een deel tot 18 per 100 Kg. ruw sui ker beschikbaar te stellen, welke prijs hen nog een winst waarborgde, terwijl op bet overige deel een kans op voordeel bestond, die een zeer groote winst blijkt opgebracht te hebben. Dit zoogenaamde „offer" werd den beetwortel-suikerfabrikanten du» eerst ontnomen, nadat hun door de Regeerings- maatregelen een veel grootere bate werd toegevoerd. Het zijn dus niet de beetwortel suikerfabrikanten die reden hebben om zich' te beklagen. Veeleer is het de vraag of hun niet een veel te groot deel van de winst i» toegevallen en kunnen de raffinaderijen zich beklagen dat te veel al» ruw suiker werd uitgevoerd, zoodat die hun fabrieken voor bij ging en de fabrikanten van suikerhou dende goederen dat voor hen geen voldoen de hoeveelheid suiker werd gereserveerd. Deze laatste fabrieken hebben sedert Sep- tember reeds gewaarschuwd dat te veel sui ker het land uitging, maar vonden bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del geen gehoor, tot het te laat wa». Velen kunnen thans niet» meer naar het buiten land uitvoeren, anderen slecht» zeer weinig en dat terwijl velen hooge prijzen betealden voor suiker-uitvoer certificaten door de Re geering uitgegeven, waarop echter nu toch' slechts 10 mag worden uitgevoerd, niet eens door alle fabrieken. Die jammerklacht uit kringen der beet wortelsuikerfabrikanten over het gebrachte offer aan den vooravond der regeling voor de nieuwe campagne, is wel opvallend. Het is te hopen dat de Minister niet al te gevoe lig voor die zoogenaamde offers zal zijn, maar ook de belangen der Raffinadeur» en der fabrikanten van suikerhoudende goede ren zal behartigen. Is het niet treurig dat ge condenseerde melkfabrieken, jamfabrieken enz. thans slechts zeer beperkt of In het ge heel niet voor uitvoer kunnen werken, om dat te veel ruw suiker is uitgevoerd. Hoe veel fabrieken, werkvolk, en weder leveran ciers van hunne benoodigdheden, hadden daaraan nog een flinke winst en werkloon kunnen verdienen. Het Is te wenschen dal zij niet wederom de dupe worden van OH« voldoende maatregelen. Varkensvleecch. Vernomen wordt dat voor het tijdvaB van 29 tot 31 Mei het gewichtspercentage, bedoeld in de regeling van den uitvoer vatl varkensvleesch bepaald is op 100. Boter. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw bepaald, dat gedurende de weeH van 28 Mei tot 4 Juni voor 70 pet. der boten- productie certificaten van uitvoer zulleif worden verleend en 30 pet. voor het binnen- landsch verbruik zal moeten worden beschik» baar gesteld, alsmede, dat de bewijzen vart toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op d4 Botervereeniging, op grond van die certifi caten, zullen gelden tot Dinsdag 13 Juni e** des voormiddags te 12 #ur. Uitvoer verbod. Verboden is de uitvoer van bier. Wol uit Duitschland. De uitvoer uit Duitschland van befer® soorten wollen manufacturen is wederom toegestaan. Handelsreizigers met monster.®1 bezoeken thans Nederland om reeds nu be stellingen op te nemen voor het aanstaand# winterseizoen. V a d e r 1 a n d s c h e Vlug schriften. Naar wij vernemen, zal binnenkort het be gin worden gemaakt met de sinds eenige#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2